Oost-Japan door taifoen geteisterd BINNENLAND DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9122 S)e Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonm-tarieven zie pog. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbns 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Gij krijgt waarschijnlijk een zeldzame kans Gij jongeren!- In de rede, waarmede H.. M. de Koningin zich gisteren, door middel van de radio, heeft gericht tot het Nederlandsche Volk heeft zij zeer speciaal de jongeren toe gesproken. En tot de jongeren zeide zij: Ik wensch mij te richten tot de jongeren, die geroepen zullen wor den in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij op bouwend werk te verrichten, on verschillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust; want van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aan passingsvermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeld zame kans geboden worden, te toonen, wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. Dat de jongeren deze woorden mogen ter harte nemen! Niemand is het gegeven, met zekerheid in de toekomst te zien zooals de Ko ningin opmerkte. Maar wij mogen het toch wel waarschijnlijk achten, dat na de zen tijd er een periode aanbreekt, waar in harden, plichtgetrouwen, karaktervollen werkers „een zeldzame kans" wordt ge boden, om te toonen, wat „vernuft en noes te arbeid" kan tot stand brengen. De Koningin heeft er op gewezen, dat van het karakter, de flinkheid, de voortvarendheid, het aanpas- singsvermogen en het helder inzicht van de jongeren „de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhanke lijk" is. Dat dan ook de jongeren vooral zich niet door den tegenslag en de teleurstelling, die ook zij in dezen tijd ondervinden, la- cen deprimeeren, laten néérdrukken in donkere en sombere moedeloosheid en neerslachtigheid. Hoe voor ieder der jongeren de omstan digheden ook mogen zijn, niemand hunner is ontnomen de gelegenheid, zijn karakter te vormen, zich te oefenen in ware, fris- sche flinkheid.... Vooral ook de katholieke jongeren moeten zich er van bewust zijn, dat door hun karakter de toekomst zoo sterk zal worden beinvloedOok de Katholie ke Kerk in Nederland zal in de toekomst vooral noodig hebben karaktervolle menschen; menschen die weten wat zij willen en die, om te bereiken wat zij wil len, kunnen werken en, in zelfbeheer- sching, kunnen offeren. Gij, katholieke jongeren, als zoodanig, krijgt waarschijnlijk ook „een zeldzame kans" om te werken, te strijden, te over winnen voor uw Godsdienst uw Geloof, uw Kerk. Gelukwensch van Koning Leopold Aan H. M. Koningin Wilhelmina In verband met het regeeringsjubileum heeft Z.M. Leopold IH der Belgen, aan H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlan den het volgende telegram gezonden: „Aan H. M. de Koningin, 's-Graven- hage. Ter gelegenheid van het 40-jarig juli- leum der troonsbestijging van H. M. richt ik tot Haar mijne hartelijkste., gelukwenschen en betuig ik tevens mijne oprechte wenschen opdat onder Hare voorspoedige regeering het ko ninkrijk der Nederlanden heil en wel vaart moge kennen. w.g. LEOPOLD. De hevigste sinds 1905 Tokio, Yokohama en andere deelen van Oost-Japan zijn gisterenochtend geteisterd door een taifoen, den he vigste sinds 1905, wetke zich met een snelheid van 70 mijlen per uur ver plaatste en geweldige schade heeft aangericht aan de te velde staande gewassen. De rivieren wassen voort durend. Het dreigt een nationale ramp te worden. De taifoen ging gepaard met zwaar onweer en wolkbreuken. In de steden vluchtten de bewoners de straat op, aangezien talrijke kleine huizen van hun daken beroofd werden. De ver warring werd nog grooter doordat tweemaal de lichtvoorziening gerui- men tijd verbroken werd. Het eerste bericht omtrent een slachtoffer had betrekking op een achttti en jarig meis je dat in Omori het leven verloor, door dat het onder een instortend huis be dolven werd. Aangezien het treinver keer volkomen verbroken is, is sinds vanmorgen vroeg geen trein meer in Tokio aangekomen. Door de wolkbreuken, die den taifoen begeleidden, zijn ruim 30.000 huizen in Tokio onder water gezet, waardoor talrijke personen dakloos zijn geworden. Bij het instorten van een schoorsteen werden drie personen gedood en negen gewond. Tot half tien des morgens (plaatselijken tijd) v/as het spoorwegverkeer met de hoofdstad nog verbroken. Men kan zelfs nog in het geheel niet bepalen, wanneer het verkeer hervat kan worden. Bij Kotsoe op de lijn Tokio-Kobe, is de spoordijk door over strooming vernield. In de haven van Yoko hama heeft zich het ruim 15.000 ton me tende stoomschip „Chitral" van de Engel sche Peninsula Oriental Line, losgerukt, is stuurloos geworden en op drift geraakt. Het schip kwam later in aanvaring met een Japansch vrachtschip. Beide schepen strandden. Voor Yokosoeka, op het schier eiland Misaki is een zinkend stoomschip op het strand _geloopen. De bemanning is tot dusverre nog niet in veiligheid ge bracht. Ook de rijstvelden hebben zwaar te lijden gehad. De taifoen, welles grootste kracht tegen 4 uur 30 des morgens be reikt Werd, is in Noord-Westelijke richting verder getrokken. Volgens de ochtendbladen van heden was deze taifoen de ergste sedert 36 jaren. Het was vandaag juist 15 jaren geleden, dat Japan door een groote aardbeving geteis terd werd, welker slachtoffers nog thans in geheel Japan herdacht worden. De schade. Volgens berichten der politie heeft de taifoen drie dooden en negen gewonden geëischt, 6650 huizen werden overstroomd, 15 huizen volledig vernield, 750 gezinnen zijn dakloos geworden. 3 bruegen zijn door het water meegesleurd, 5 fabrieksschoor- steenen zijn rpprgp=tort. Mpu meent te we ten. dat vele staande gewassen aan zienlijke schade hebben geleden. Kinder-ver lamming Wegens de voorgekomen ziekte-gevallen van kinderverlamming te Alphen aan den R ij n zijn de kinder-optochten tijdens de feestelijkheden aldaar tot nadere da tum uitgesteld; ook de zwemwedstrijden in de Aar vinden voorloopig niet plaats. De burgemeester van Boskoop heeft op advies van den inspecteur van de volks gezondheid bepaald, dat alle feestelijkhe den, dié ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M de Koningin te Boskoop zouden worden gehouden tot een nader te bepalen tijdstip zijn uitge steld, zulks in verband met de voorgeko men gevallen van kinderverlamming. Hoewel te Boskoop sedert verleden week geen nieuwe gevallen van kinderverlam ming zijn geconstateerd, blijven de autori teiten vborshands van meening, dat voor loopig verzamelingen van kinderen zoo veel mogelijk dienen te worden vermeden. Ook de scholen zullen vermoedelijk na 3 September a.s. gesloten blijven. De kinderverlamming in het Noorden waar gisteren één geval werd gemeld, heeft zich uitgebreid. Thans zijn vier nieuwe ge vallen bij personen tusschen 27 en 28 jaar geconstateerd en wel drie in de stad Gro ningen en één in Oldehove. Allen zijn in de barakken van het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen opgeno men. In Haarlem is een geval van kinderver lamming voorgekomen. Uit voorzorg is de Montessori-school aan de Middenlaan in Haarlem-Zuid gesloten. Bovendien is in een der Haarlemsche ziekenhuizen een kind uit Hoofddorp opgenomen, dat even eens lijdende is aan kinderverlamming. SCHIP VERGAAN Op zandplaat bi] den Helder Gisterenavond is op de „Pannekoek" ook wel genaamd de „Middenrug" een zandplaat in het Westgat, bij. den Hel der, een motordriemaster, genaamd „Snow White", een schip, afkomstig van Panama, vergaan. Het vaartuig had motorpech en werd door den vloed op de gronden gedreven. Aan boord bevonden zich een vijf-koppi- ge bemanning, de vrouw van den kapitein en een hond. Het is een houten scheepje, dat op weg was van Londen naar Finland om lading in te nemen. Het mat ongeveer 200 ton. De naam van het schip komt niet voor in de Lloyds' registers, doch vroe ger heette het „Orion". Het was eigendom van den kapitein Puer- koff. De bemanning bestond, behalve de kapitein en zijn vrouw, uit twee Letlan ders, twee Engelschen en een Noor. Daar de „Dorus Rijkers", de reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings maatschappij, niet in Nieuwe Diep aanwe zig was, werd het eerst assistentie verleend door de botter D. H. 30. De schipper van dit vaartuig had aangenomen de „Snow White" vlot te sleepen, doch het mocht hem niet gelukken. Ook de sleepboot „Am sterdam" van de firma Weissmuller, was uitgevaren, doch hiervan werd de assis tentie afgewezen. Tegen den morgen brak de middelste mast en raakte het schip lek. Het maakte zware slagzij en dreigde bij den opkomenden vloed gehael onder water te komen. Hierop werd assistentie ge vraagd en wederom ging de „Amsterdam" L-it om de bemanning aan boord te nemen. Om acht uur bereikte deze de haven van Nieuwediep. Het schip was niet verzekerd en moet als verloren worden beschouwd. Slechts weinig van de bezittingen van de opvarenden kon worden gered. Het schip strandde op ongeveer dezelfde plaats, waar eenige jaren geleden het Finsche schip „Menja" is gestrand. De schipbreukelingen werden, nadat de pölitie de passen had gecontroleerd, in eenige logementen on dergebracht door bemiddeling van den heer J. Bakker, Lloyds' agent te Den Helder, die vanmiddag zal trachten nog eenige achtergebleven eigendommen uit het wrak te redden. VADER DOODT ZIJN DOCHTER Familiedrama te Sliedrecht In den afgeloopen nacht om half twee werd de hulp van de politie te Slie drecht ingeroepen voor een drama, dat zich had afgespeeld in een woning in de Dijkstraat no. 50. Toen de politie ter plaatse verscheen, vond zij de lijken van den 39-jarigen B. en diens 18-jarige dochter, die bei- den schotwonden vertoonden. Onmid dellijk heeft men het parket uit Dord recht gewaarschuwd. De lijken zijn in beslag genomen. De aanleiding tot dit drama is nog niet met zekerheid bekend. De verhouding in het gezin, dat uit man, vrouw en vijf kinderen bestond, is niet bepaald goed. Het meisje was gisteravond om half twaalf thuis geko men, hetgeen de vader te laat vond. Vermoedelijk heeft hij zich hierover kwaad gemaakt en zijn dochter neerge schoten, waarna hij de hand aan zich zelf heeft geslagen. Over de aanleiding tot het drama in Sliedrecht vernemen wij het volgende: Het gezin van kleermaker BI. bestond uit man, vrouw en vier kinderen, o.w. een tweeling. De familieverhoudingen waren slecht. De achttien-jarige dochter, die het slacht offer is geworden, was een van de twee ling. Het meisje werd door den vader steeds onder de duim gehouden, mocht zelfs niet alleen op straat. Zij heeft zich hierover wel eens beklaagd en, als de moeder voor haar dochter partij koos, kreeg zij ruzie met haar echtgenoot. Gisteren is het meisje uitgegaan, ondanks het verbod van haar vader, en heeft in op gewektheid het oranjefeest gevierd met den gymnasiast K. Toen zij om half twaalf thuis kwam is er ruzie ontstaan. De man trok plotseling een revolver en loste drie scho ten op zijn dochter, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. Een buurvrouw heeft op verzoek van de vrouw van BI. de politie gewaarschuwd. De inspecteur van politie Tienstra en de agent van politie van der Velde waren spoedig ter plaatse. De lijken zijn in beslag geno men.' Het parket te Dordrecht was heden ter plaatse. Er zijn fotografische opnamen van de situatie gemaakt. Moeder Overste van St. Vincentiusgasthuis te Groenlo door trein gedood Op spoorlijn voor naderenden trein gevallen en overreden. Vanochtend omstreeks half twaalf is op het station te Lichtenvoorde de eer waarde moeder-overste van het St. Vin centiusgasthuis in Groenlo door een trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer bracht twee Zusters naar den trein, die op retraite zouden gaan. Bij het afscheid nemen liep zij achteruit en viel op een spoorlijn, juist voor den trein, die uit de richting Ruurlo naderde. De onge lukkige werd ernstig gewond de tweede- klas-wachtkamer binnengedragen. Onmid dellijk werden geestelijke- en geneeskundi ge hulp ingeroepen. Doktér Brenninkmeyer en Kapelaan van der Zeyde waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd nog het Heilig Oliesel toe gediend, korten tijd later is zij overleden. De overledene was sinds 1929 overste van het St. Vincentiusgasthuis te Groenlo. Het stoffelijk overschot is vanmiddag naar Groenlo overgebracht. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Gisteren schijnt de toestand rond Tsjecho-Slowakije iets te zijn opge klaard. Er worden nieuwe voorstellen ver wacht en president Benesj zal een procla matie uitvaardigen betreffende deze nieu we voorstellen. Men mag ook verwachten, dat Henlein deze voorstellen niet zoo ab rupt verwerpen zal. Aangaande het Engelsche initiatief in deze kwestie schrijft het „Hamburger Fremdenblatt": „Als doel van het nieuwe Engelsche initiatief wordt aangegeven thans in rechtstreeksche gedachtenwisse- ling met de rijksregeering het Tsjechische probleem op te lossen en een directe sa menwerking met Duitschland tot stand te brengen." En het voegt er dan aan toe, dat de beslissing over oorlog of vrede in laatste instantie niet bij Hitier berust maar bij Benesj. Hiermede schuift Duitschland reeds lang de schuld van zich af, maar de tegemoet komendheid van Praag steekt toch wel erg af tegen de stugheid van Berlijn. En wij gelooven niet dat Henlein (lees Hitier) nog verder zal durven gaan en ook de ko mende voorstellen wederom abrupt ver werpen zal. TOKIO: Het gaat er steeds meer naar uitzien, dat Japan zich met het conflict in China in een wespennest gestoken heeft. Het kan wel land veroveren en steden bombardeeren, maar China is groot en de Chineezen hebben de gelegenheid gehad en oog benut om het leger te reorganisee- ren. En dat leger zal het den Japanneezen nog heel lastig maken. De economische ge volgen zijn bovendien in Japan reeds lang merkbaar en daar komt nu nog de taifoen, die gisteren weer over een groot deel van Japan heeft gewoed en vreeselijk is ge weest in haar gevolgen. Zoo wordt de terugslag van dezen oorlog onder zulke omstandigheden als deze na tuurrampen voor Japan misschien nog erger dan voor China. En het einde ervan is niet te zien. DE PLANNEN TOT VERDEELING VAN TSJECHO SLOWAKIJE IN KANTONS. LONDEN, 1 Sept. (A. N. P.) De Praag- sche correspondent van de „Daily Tele graph" doet enkele nadere mededeelingen omtrent de plannen de Tsjechoslowaaksche regeering tot verdeeling van het land in kantons. De regeering heeft volgens deze uiteen zetting nog geen definitief besluit geno men omtrent het aantal kantons. Dit zou tusschen de 20 en 23 liggen, doch de voor stellen zijn voor wijziging vastbaar. Ook de grenzen der kantons zijn nog niet vast gesteld. In een aantal dezer kantons zouden de Henleinisten een belangrijke meerderheid hebben, in andere zouden de beide volks- deelen vrijwel van gelijke sterkte zijn, terwijl in een groot aantal de Tsjechen en andere volksgroepen de controle zouden uitoefenen. Een belangrijk punt in de plannen der regeering is, dat zij de mogelijkheid open laten voor de aaneensluiting van een aan tal kantons, of gouwen, in een z. g. Gau- verband, dat dan bestuurscontrole zou uit oefenen over een zeer groot deel van het Sudeten-Duitsche gebied de regeering staat er echter op, dat voldoende waarborgen worden gegeven voor de bescherming der minderheden. De bescherming zou ten voordeele van VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een taifoen heeft Japan getroffen. Ste den zijn overstroomd. Vele dooden. (2de blad). De toestand in Tsjecho-Slowakije is iets opgeklaard. Binnenkort nieuwe Tsjechische voorstellen. (2de blad). Een antwoord van „Das Schwarze Korps" op den brief der Duitsche Bisschoppen. (2de blad). Tien Russische admiraals gefusilleerd. (2de blad). Een actie tegen Daladier. (2de blad). Binnenland Op het station te Lichtenvoorde is een Eerw. Zuster door een trein gegrepen en gedood. (1ste blad). Een familiedrama te Sliedrecht. Twee dooden. (1ste blad). Omgeving Doodelijk ongeluk te Alphen aan den Rijn. (3de blad). de Duitschers worden verleend in ieder kanton, waar zij een minderheid vormen. Naar de correspondent verder meldt, zou de regeering reeds direct o.a. de volgende concessies willen verleenen: Evenredige vertegenwoordiging derr Duitschers in het bestuur des lands. Be noeming van Duitschers bij iedere oor- komende gelegenheid totdat volledige evèn- redigheid is bereikt. Evenredige toewijzing van begrootings- ontvangsten, behalve in aangelegenheden als het leger, die slechts centraal geleid kunnen worden. Volkomen gelijkheid in het officieel gebruik der talen. Verstrekkende concessies bij benoemin gen bij de politie en in bestuurszaken. Cultureel zelfbestuur in alle deelen der republiek. Voorts zou de regeering onmiddellijke uitgifte overwegen van de leening voor den indusrieelen wederopbouw van de Sudeten- Duitsche gebieden. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN AUGUSTUS. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur anderhalve graad boven normaal, in de drie decaden resp. 3 1/2 en 11/2 graad boven en een halve graad beneden normaal. In de eerste helft der maand was de temperatuur op alle dagen boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 5en en den 23en, resp. 5 1/2 graad bo ven en 2 1/2 graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum-tempe ratuur was 11/2 graad en het gemiddelde dagelijksche minimum 2 graden boven nor maal. In de Bilt was de maximum-temperatuur tot den 16en alle dagen boven 20 graden, tot den 7en alle dagen boven 25 graden en op drie dagen boven 30 graden. De regenval was in het midden van het land en in het Zuid-Oosten 40 tot 80 pet. boven normaal, overigens normaal tot 50 pet. beneden normaal. De regen viel voor een groot deel in zware onweersbuien en was onregelmatig verdeeld. Te de Bilt werden 158 uren zonneschijn waargenomen tegen 190 uren normaal. „ECCLESIA DOCENS". Pauselijke encyclieken voor onzen tijd. Onder hoofdleiding van den zeereerw. pater F. van Nimwegen C.ss.R., rector van Nebo te Nijmegen, bijgestaan door ver scheidene bevoegde medewerkers allen van de Nederlandsche provincie der eerw. paters Redemptoristen, zal een Neder landsche bewerking van encyclieken en pauselijke documenten verschijnen onder den verzamelnaam Ecclesia docens. In deze reeks zullen worden opgenomen wetenschappelijk-verantwoorde vertalin gen van de voornaamste documenten van Leo XIII, Pius X, Benedictus XV en Pius XI, vergezeld van den oorspronkelijken tekst. Nieuwe encyclieken zullen onmiddel lijk na verschijnen in bewerking worden genomen. Als eerste in deze reeks ziet in den loop van September het licht de encycliek Ar canum van Leo Xin over het christelijk huwelijk. In kort tijdsbestek zullen dan vol gen: Sapientiae Christianae over de voor naamste plichten der christelijke burgers, Libertas over vrijheid en liberalisme en Diuturnum over het staatsgezag. De Ecclesia docens-reeks zal verschijnen bij N.V. Gooi Sticht te Hilversum.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1