DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ATHLETIEK STER-ESTAFETTE „DE HUTSPOT-RACE" Het Bestuur der 3 October-Vereeniging stelt zich voor als ochtendfeest op den dag van Leiden's Ontzet een ster-estafette te organiseeren. Daarbij zullen de deelne mende ploegen uit verschillende richtin gen starten en voor de laatste wissels uit komen op een zelfde traject met dezelfde finish voor alle ploegen. De deelneming voor deze ster-estafette is opengesteld voor: a. Schoolploegen van Leidsche openbare en bijzondere Lagere Scholen. Per school 20 deelnemers der vijfde en zesde klasse, die elk 60 meter moeten loopen. b. Schoolploegen van Leidsche openbare- en bijzondere U. L. O. en Middelbare Scho len, waarvin de deelnemers op 3 October 1938 niet ouder zijn dan 15 jaar. Per school 20 deelnemers, die elk 60 m. moeten loopen. c. Schoolploegen van Leidsche openbare en bijzondere U. L. O. en Middelbare Scho len, waarvan de deelnemers op 3 October 1938 16 jaar of ouder zijn. Per school 12 deelnemers, die elk 100 M. moeten loopen. d. Ploegen van Leidsche sportvereeni- gingen, met uitzondering van specifieke athletiekvereenigingen. Per ploeg 10 deel nemers, die elk 200 M. moeten loopenn. De afdeelingen a, b, c en d zullen af zonderlijk starten. Voor iedere afdeeling worden prijzen beschikbaar gesteld. Alle deelnemers zullen voorts een her inneringsmedaille ontvangen. Nadere bij zonderheden en bepalingen van deze ster estafette zullen zoo spoedig mogelijk be kend gemaakt worden. De inschrijving dient, met duidelijke vermelding van de afdeeling, schriftelijk te geschieden uiterlijk 15 September a.s. bij den secretaris der commissies J. G. A. Janssen, Rijnsburger weg 47, telefoon 2600. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD 3 y. K.M. SNELWANDELEN. Op geheel onverwachte wijze heeft de bekende Rotterdamsche snelwandelaar Piet J. Engelman Jr. gistermiddag tijdens de atletiekwedstrijden, uitgeschreven op het Nenijto Sportveld te Rotterdam door de sportcommissie voor nationale feestda gen onder auspiciën Van het district Zuid- Holland van de K. N. A. U., zijn tiende Ne- derlandsche record gevestigd. Ditmaal was het het Nederlandsch record op de 2500 me ter, dat sedert 25 Augustus 1929 op naam stond van C. A. Gubbels met 15 min. 29.6 sec. Engelman bracht dezen tijd terug tot 15 min. 23.9 séc. Het eerelijstje van Piet Engelman, dat hij voor het meerendeel van Gubbels heeft overgenomen, ziet er thans als volgt uit: 1500 meter 5 min. 53.4 sec. 2000 meter 8 min. 31.6 sec. 3500 meter 15 min. 23.9 sec. 4000 meter 18 min. 16.8 sec. 5000 meter 22 min. 36 sec. ys mijl 3 min. 11.8 sec. 1 mijl 6 min. 29.4 sec. 2 mijl 14 min. 17.4 sec. 3 mijl 22 min. 56 sec. In 1933 gevestigd het half uur record snelwandelen met 6.337.33 meter. Een verheugende bijkomstigheid is nog, dal Engelman vanmiddag vrijwel tegen het horloge liep. Slechts een mededinger, die echter meer dan 600 meter achter lag, was van de partij. Bovendien was de sintelbaan hard en tamelijk ongelijk, terwijl het verre van windstil was. Er waren bij dezen strijd, waarvan een weinig talrijk publiek getuige was, voldoen de officieele tijdopnemers aanwezig. Deze prestatie op de 3^ km. is des te fraaier, omdat Engelman zich speciaal op de 10 km. traint. Reeds a.s. Zondag tijdens de Zuid-Hol- landsche kampioenschappen op het Nenijto terrein zal Engelman een poging doen om eveneens het record op de 3 km., dat thans op naam staat van Gubbels met 13 min. 33 sec. te verbeteren. WIELRENNEN „NIEUW SWIFT". De gehouden trainingsrit gaf den na volgenden uitslag: 1. Jac. de Groot; 2. F. v. d. Berg, op 200 meter; Hintzberger en Laven gaven op. C klasse: 1. J. Wurzer; 2. B. Kruit; Blom en Rombout gaven op. Gisteren namen verschillende Nieuw Swift leden deel aan een wegwedstrijd te Amsterdam en wist M. Segaar zich bij de Nieuwelingen als achtste te klasseeren, ter wijl B. Lode wij ks vijfde werd. Heden, Donderdagavond, zal wederom voor de competitie worden gereden, nl. een peleton-wedstrijd voor A. en B.-klasse 50 km., voor de C.-klasse 30 km. De start vindt plaats te kwart voor zeven. Fraaie successen van Alb. Lodewijks. Te Amsterdam Oost bezette Lodewijks de 5de plaats en in de Ronde van Ilpendam alleen voor Nieuwelingen de 4de plaats. Maandag start hij in de Ronde van Vleu ten en Dinsdag in de Ronde van Hoorn. DE RONDE VAN FEIJENOORD. Ruim 100.000 toeschouwers hebben gis teren de ronde van Feijenoord bijgewoond. Om kwart voor twee vertrokken de 68 profs en onafhankelijken voor den 150 km. langen wedstrijd. De uitslag luidt: 1. Gommers (Dongen) 3 uur 50 min. 5 sec.; 2. G. van der Ruit (Capelle a. d. IJssel); 3. Van der Zande (Den Haag); 4. Van Amsterdam (Leiden); 5. K. Valentijn (St. Willebrord); 6. Middel kamp (Kieldrecht); 7. Braspenninx (Prin- cenhage), B. Stuyts (Hoogerheide); 9. de Korver (Willemsdorp) en 10. A. Overweel (Rotterdam). VOETBAD U. V. S.—Fluks. A.s. Zondag 2 uur speelt U. V. S. I thuis tegen de nieuwe 2de klasser Fluks uit Dordrecht voorafgegaan door den wed - strijd U. V. S. II—H. D. V. I, welke om 12 uur aanvangt. Werkloozenvoetbal. Vrijdag 2 September, 2 uur nam., spelen de R. K. W. Veteranen tegen de A. A. S. V. Veteranen. Vrijdag 2 September om 6.30 uur nam. speelt een R. K. W. combinatie tegen L. M. I.. Beide wedstrijden worden gespeeld op het terrein aan het Zwarte Pad. FINLAND—DENEMARKEN 2—1. Gisteren is te Helsinki de voetballanden wedstrijd tusschen Finland en Denemar ken gespeeld. De Finnen zorgden voor een verrassing door met 21 te winnen. GOLF NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK Een 15-jarige jongeman wint den vlaggenwedstrijd. De Dinsdag gehouden singles-vlaggen- wedstrijd om Eycen's Golfweek Trophy heeft het voor ons golf verblijdend resul- 1aat opgeleverd, dat de jeugd met den eer sten prijs ging strijken. Een vijftienjarige jongeman van de Kennemer Golfclub, A. van Huystee Jr., won de trofee, waarom door een vijftigtal speelsters en spelers werd gekampt Het vertoonde spel was zeer behoorlijk, de strai'fe wind en de zoo nu en dan vallende regen in aanmerking ge nomen. De uitslag was: 1. A. van Huystee Jr. (.30) op de 20e green. Hij had na 18 holes nog negen slagen over, zoodat hij op ver blijdende wijze onner zijm handicap speel de, welke ongetwijield in de naaste toe komst zal worden herzien, wanneer deze overwinning door meerdere wordt gevolgd. Tweede werd jhr. V. G. L. van Spengler (10) van de Hattemsche G.C., die met zijn laatsten slag over de 20e green kwam. Derde werd het Nooidwijksche lid H. Coe- bergh (24), die op ie 20e fairway eindigde. Voor den Palace Hotel wisselbeker wer den gespeeld: 3e ror.de: H. R. Wright (12) wint met 4 en 3 van O Z. van Sandick (20); C G. Rommenhöller (8) wint met 6 en 5 van R. de Gorter ,14); J. Ruys (8) wint met 2 en 1 van G. Heukensfeld Slaghek (12); 4e ronde: A. M. Groskamp (8) wint met 5 en 4 van H. S Catz (14). Voor de Palace Hotel-wisselbeker werden de volgende partijen gespeeld: 3e ronde: R. Fischer (9) wint op de 19e hole van D. A. Nederlof (15), N P. Pel (20) wint met 3 en 2 van D. Montgomery (6), 4e ronde: H. R. Wright (12) wint met 3 en 2 van R. Fischer (9), N. P. Pel (20) met 4 en 3 van C. G. Römmenholler (8), M. A. van Rog gen (10) wint met 1 up van J. Ruys (3). Voor den Van Heukelom-wisselbeker, 18 holes matchplay voor dames, werden en kele spannende parti.en gespeeld: mevr. H. van Roggen (18) wint op de 19e hole van mevr. H. Steenhuis (12), mevr. Nielsen (16) wint op de 19e hole van mevr. Fur- née (14). Hier worden in de halve eind strijden de volgende partijen gespeeld: mevr. Rebelmevr. Van Roggen en mevr. Nielsen.mevr. Bum a Nog werd een aaxivang gemaakt met het verspelen van aen Cocktail-Cup, een wed strijd volgens Stapleford-systeem, waar voor nog de volgende drie dagen kan worden rondgegaan. Momenteel heeft de leiding dr. H. J. Kessler (7) met 38-1/4. dus verloren. Wanneer een speler uitblinkt, probeert men zoo gauw mogelijk, hem of naar tot ster te bombardeeren. Meestal b'ijkt men met een mislukking te deen te hebben. Er zijn dan ook spelers ,van het tweede plan, als Edward Everett Norton, cie zich met hand en tand tegen een hoofd rol verzetten. De grootste fout der Hollywoodsche pro ducers is, dat ze voor alles buiten hun kleine wereldje geen belangstelling be zitten. Ze praten over niets dan de tech niek der film en bezitten zoo goed als geen cultuur of belangstelling voor godsdiens- lige- artistieke en sociale problemen, kortom voor het leven in zijn diepste be- teekenis. Het is voor Sherwood daarom onmogelijk in Hollywood te arbeiden. Wanneer hij een opdracht, krijgt, komt hij voor enkele weken naar de filmkolonie, om zich in te werken in den aard van de lilm en het karakter der aangewezen hoofdrolspelers. Maar hij gaat dan zoo gauw mogelijk weer naar New- York terug, waar hij een sfeer vindt, om rustig te schrijven. Indien de Hollywoodsche producers een beter contact met net publiek hadden en wat minder overtuigd waren van hun eigen voortreffelijkheid, zouden ze gauw genoeg uitvinden wat het publiek verlangt. Het succes van Engelsche films in de Vereenig- de Staten, films als „The Ghost goes West" bewijst wel, dat het publiek daar het betere genre kan waardeeren. Tot zoover Sherwood, die inmiddels weer een nieuwe opdracht van Hollywood heeft aanvaard, echter onder conditie, dat hij te New-York kan blijven Deze scenarioschrijver zal zich wel uit gezonderd achten van de critiek, die thans ook op de Hollywoodsche scenarioschrij vers in het algemeen is losgebroken, om- cat ze zoo weinig eerbied toon en voor de meesterwerken der letterkunde». Er zijn in den laatsten tijd een aantal klassieke boeken van Amerikaansche schrijvers verfilmd en die werden aange past aan wat de Hollywoodsche producers voor den smaak vai> 'het publiek aanzien. De protesten braken vooral los naar aan leiding van de film „Kidnapped", een boek van den schrijver Stevenson, wiens „Trea sure Island" reeds herhaaldelijk verfilmd werd. Het boek werd aldus behandeld, dat er van Stevenson's werk niets is overgeble ven. Hij liet na, in ziin verhaal een liefdes historie te verweven en dat was voor Hollywood een onvergeeflijke fout, wes halve de scenario-schrijvers de opdracht kregen, iets dergelijks in te lasschen. Ze kweten zich van hun taak tot tevreden heid van den producer, maar tot diepe er gernis van allen, -oor wie het boek van Stevenson een dierbare herinnering is uit romantische jeugdjaren. Men neemt het in verband met „Kidnap ped" en dergelijke films Hollywood kwa lijk, dat het de namen van populaire of beroemde schrijvers misbruikt, om voor bepaalde films reclame te maken. Degenen, die door deze namen worden aangelokt en door den bekenden titel, worden eenvou- aig bedrogen, want ze zien zich niet voor gezet, wat ze hadden verwacht, integendeel ze ergeren zich om het gebrek aan eerbied van de onbekenden, van wier hand het scenario is en wier namen even veel plaats in 'beslag nemen, in de gebruikelijke aan kondiging, als die van den oorspronkelijken schrijver. JACK OAKIE LACHT. Hier ziet u zijn aanstekelijke reacties op een vroolijk verhaal. Maar het hardst moet hij toch gelachen hebben om zichzelf in zijn nieuwe film „The Affairs of Annabel" waarin hij samenspeelt met Lucille Ball. Al Shean, Jeannette MacDonald, Ted Healy in „San Francisco". ROBERT EMMET SHERWOOD MEENT, DAT DE PRODUCERS VEEL TE EENZIJDIG ZIJN zelf herhaalt! antwoordde Annabella. Éénmaal kan ik een rol spelen, haar op bouwen, inleven, uitbeelden, lijden met het leed, dat de heldin weervaart, of juichen met haar vreugdeMaar dan verlangt het tooneel, dat ik dit den volgenden avond precies wéér zoo zou doen, dat ik dezelfde woorden wederom spreek, dezelfde smart nogmaals voel, dezelfde vreugde weer doorleef. Dat kan ik niet. Ik kan repetee- ren: honderdmaal wanneer het moet. Maar als het dan ernst wordt en ik mij volkomen moet gévenzie, dat kan ik maar ééns envoor de film is dat genoeg. Het tooneel vraagt herhaling en die is me on mogelijk, die staat mij tegen en daarom zie ik er van af, op de planken te verschij nen en ber. ik alleen gelukkig voor de filmcamera WORMEN GEVRAAGD! Robert Ememt Sherwood is een Ameri- kaansch schrijver, die tot de beste scenario schrijvers van Hollywood behoort. En wat meer is, hij is een onafhankelijk vakman, staat niet in vasten dienst der filmindustrie en behoeft «dus niet bang voor z'n baantje te zijn. Hij is als tooneelschrijver succesvol genoeg en zou het eventueel zonder Holly wood kunnen doen Hij heeft eveneens zijn stem doen hooren in het koor der critici van Hollywood en verleende aan een vertegenwoordiger van het Engelsche filmblad „Film Weekly" een interview, waarin hij zijn zienswijze ten beste gaf. Hij schreef o.a. de scenario's van „The Pe trified Forest", naar een tooneelstuk van hem zelf, die van ..The Road to Rome", „Idiot's Delight" en laatstelijk van „The Adventures of Marco Polo". Van deze laatste film (de vermelding der titels is allerminst een aanbeveling of een bewijs van waardeering onzerzijds) gaf hij als zijn meening te kennen, dat ze mislukt is, wat de verfilming betreft. Naar zijn in zicht is in dergelijke films, die het verleden oproepen, de menschelijke stem een storend element, dat de illusie verbreekt. Evenals zoovele anderen en zooals hier ter plaatse uit den treure is betoogd, ver wijt hij Hollywood, een probleem nooit volledig aan te pakken en er als het ware mee te spelen. Dat Hollywood soms films uitbrengt waarin de' kern van een pro bleem direct wordt aangevat en die er niet om heen cirkelen, ligt aan het feit, dat ze werden gemaakt naar tooneelstukken, welke groot succes hadden en veel geld opbrachten. Aangelokt door deze kans op winst zet Hollywood dan zijn politiek van den minsten weerstand op zijde. Maar over het algemeen is het vleesch noch visch, vindt Sherwood. De Hollywoodsche producers kijken veel te veel naar het firancieele resultaat en aaarom levert Hollywood zoo weinig wer kelijk goede en waardevolle films af. Volgens hem is de eenige producer met een open blik Alexander Korda, wien ech ter te Hollywood de grond te warm onder de voeten werd gemaakt. Hij is nu bezig, de Engelsche industrie tot een der groot ste concurrenten v-to Hollywood te maken. De producers van Hollywood onderschat ten den smaak van het publiek en over schatten de aantrekkingskracht der ster- ien. Die hebben hur tijd gehad, in de periode der geluidlooze film. Het publiek, dat films heeft leeren zien en taxeeren, verlangt niet rr.eer in de eerste plaats een ster, maar een goei verhaal, dat goed ver filmd werd. Door het sterren -systeem worden boven dien goede krachten bedorven en gaan al- FRED ASTOIRE IS IN ACTIE. Met dezelfde nauwkeurigheid, welke hem ka rakteriseert bij het bestudeeren en uitvoe ren van zijn danspassen in zijn laatste filmmusical met Grieger Rogers, Care- freet, meet hij hier zijn slag af. In zijn nieu we film heeft hij dan ook een unieke solo- golf-dans ingelascht. ANNABELLA HAD EEN AF KEER VAN HET TOONEEL Ter gelegenheid van de door de 20th Century-Fox uitgebrachte film „Diner bij Ritz", waarin Annabella de hoofdrol speelt, heeft de internationale Pers haar geïnter viewd en heeft zij geantwoord op een reeks van vragen. Onder deze vragen was er een, die luidde: Waarom hebt U nooit tooneelgespeeld? Het is ons toch bekend, dat U tal van schit terende aanbiedingen hebt gehad; waarom hebt U ze alle afgeslagen? Het antwoord luidde: Omdat ik een afkeer van het tooneel heb! De journalisten wilden natuurlijk weten, waarom. Omdat het tooneel steeds zich- Geen veelzijdiger bedrijf dan het filmbe drijf! Zij, die daarin werkzaam zijn, moe ten maar voor alle denkbare en ondenk bare karwkeitjes opkomen! De opnamelei der („Property Man", hij, die verantwoor delijk is voor alle spelbenoodigdheden) van de nieuwe Shirley Temple-film der 2Cth Century-Fox „Zwerfstertje", kreeg de niet onaardige opdracht, voor wormen te zorgen en deze aan te brengen in struik gewas, ten pleiziere van kuikens, die er naar zochten. Dat zat zoo: een groot deel dezer film speelt zich af op een boerderij, die gefilmd werd met al haar levende have. Daartoe behoorde oo k een groote hoeveelheid half wassen kippen, die buitengewoon lastig en onhandelbaar waren. Deze stomme dieren weigerden absoluut, d a t te doen, wat de regisseur Allan Dwan van hen verlangde; n.l. dat zij in den omtrek van de filmca mera haar wormen zouden loopen zoeken. Vermoedelijk wisten deze intelligente die ren heel goed, dat op die plek nu eenmaal geen wormen waren en ze bleken niet van zins, er dan toch maar naar te zoeken. Dus liet de regisseur zijn opnameleider komen en gebood hem kort en bondig, wor men „aan te brengen" op de daartoe ge schikte plaatsen, uit kiptechnisch oogpunt. Een opnameleider mag niet tegenspreken. Hij mag alleen inwendig mopperen. En zorgen, dat het in orde komt. Hetgeen ge schiedde EEN FILM VAN DEN BIJBEL Een Engelsche firma heeft besloten een kleurenfilm te maken over den Bijbel. De film zal uit drie deelen bestaan. Ongeveer 10.000 mensc'hen zullen aan deze film mee werken. Met het vervaardigen van de film zal ongeveer een jaar gemoeid zijn.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12