ONDER ZWARE VERDENKING DE REGEERING RECIPIEERT. De Spuistraat te Den Haag in feest- Het nieuwe schoolschip .Koningin Wilhelmina" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Het Engelsche cricket-team, de .Bootleggers", dat op tournée is door Nederland, tooi ter gelegenheid van het regeerings- zal Vrijdag a.s. te Amsterdam officieel door minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine in speelde Dinsdaq te Laren een wedstrijd tegen V.R.A. jubileum dienst gesteld worden FEUILLETON ROMAN VAN HUGO BETTAUER (Nadruk verboden) 6) Op deze wijze en in breeloopige gesprek ken kwam Krause dan altijd de namen te weten van de gelukkigen die door den ma kelaar „te zamen waren gebracht", hij kreeg persoonsbeschrijvingen van tal van menschen, maar al zijn pogingen bleven vruchteloos. Er was onder de meisjes geen enkele, dat een van de vermisten kon zijn geoest en onder de huwelijkscandidaten bevond zich ook niemand dien men voor den moordenaar zou kunnen houden. Na acht dagen was Krause er van over tuigd, dat hij op deze wijze nooit achter de waarheid zou komen en ten slotte kwam het hem ook hoogst onwaarschijnlijk voor, dat de blauwbaard zoo onvoorzichtig zou ^ijn geweest zich door praatgrage huwe lijksmakelaars in de kaart te laten kijken. En zoo besloot hij zijn geluk te beproeven bij de tweede en laatste mogelijkheid. Reeds de eerste stap zou hem daarbij tot een succes brengen, dat hjj niet had dur ven verwachten. „Idylle aan de Havel". De Berliner Generalanzeiger was het blad voor de huwelijksadvertenties. De jongeling, die zieleverwantschap noodig had, de ervaren man met behoefte aan ka pitaal, de weduwe, de vader, die anders zijn dochters niet aan den man kan bren gen zij allen plachten him wenschen toe te vertrouwen en vele duizenden huwelijken waren wellicht elders gesloten, maar in den Generalanzeiger voorbereid. Vroeg in den morgen, toen nog slechts weinig menschen de loketten van het blad onveilig maakten, begaf Krause zich naar het bureau. Zijn werk werd vergemakke lijkt doordat aan elk loket slechts bepaal de soorten advertenties werden aangeno men. Hier kon men personeel zoeken, daar zijn meubilair ten verkoop aanbieden en loket nummer vijf was voor trouwlustigen gereserveerd. Krause toonde de bejaarde, met een hoornen bril gewapende dame die hier voor Amor speelde, zijn politiepen ning en verzocht haar om een kort onder houd. In korte bewoordingen zette hij uit een waarom het hier ging, om haar ten slotte de gepreciseerde vraag te stellen. De man, dien ik zoek, moet in den loop van de maand Juni, misschien nog iets eerder, zijn advertentiees hebben opgege ven. Deze advertenties zullen waarschijn lijk zeer aanlokkelijk zijn geweest daar het hem om zooveel mogelijk antwoorden te doen was. Hij moet dan ook hoopen brie ven hebben gekjegen. Bovendien was deze man blond, droeg een lorgnet en maakte 'n zeer goeden indruk Meer weet ik niet en al het andere hangt van uw goed geheu gen af. Juffrouw Lieblein geraakte in vuur en vlam, balde de vuisten en haar oogen schit terden van boosaardigheid. Zoo'n schoft, zoo'n beest van een ke rel! O, als ik er iets aan zou kunnen doen om hem op het schavot te helpen, zou ik bepaald gelukkig zijn. Zij drukte een potlood tegen haar spitse kin en dacht ingespannen na. Lieve help! Nu herinner ik me een blonden heer met een lorgnet, die maar neen die kan het niet zijn! Die zag er zoo lief en goedig uit en toch hij heeft een heelen stapel antwoorden gekregen en in herinner me nog goed hoe hij lachend de brieven in zijn actetasch stopte en tegen me zei: Gelooft u niet juffrouw, dat ik me nu wel een dozijn goede echtgenooten kan uitzoeken? Krause luisterde aandachtig toe. Goed en weet u nog hoe de tekst van de adverten tie was? Juffrouw Lieblein schudde het hoofd. Neen, dat niet, maar het motto, waar onder moest worden gereflecteerd, is me destijds wel opgevallen. Als ik het hier voor mij had, zou ik het direct onder hon derd anderen weten te vinden. Ongeduldig klopten menschen tegen het loketraampje. Juffrouw Lieblein verzocht een der andere dames haar plaats zoolang in te nemen, bracht Krause naar achteren in de Administratie en begon de nummers der „Generalanzeiger" vanaf midden Mei door te zoeken. Na ruim een uur, zij wa den juist tot het Zondagsblad van 2 Juni gekomen, legde Krause, die over haar schouder heen meezocht, zijn vinger op 'n annonce en zei droog en gedecideerd: „Dat zal zij zijn!" De advertentie luidde: Academisch gevormd heer, 32 jaer oud, innemende verschijning, welgesteld, die zich in de omgeving van Berlijn een villa wenscht te koopen, zoekt 'n levensgezellin. Slechts dames uit den beteren stand, die voor een naar huiselijkheid verlangend man een lieve, trouwe echtgenoote willen zijn, komen in aanmerking. Eenig kapitaal gewenscht. Brieven onder motto „Idylle aan de Havel" aan he't bureau van de General anzeiger. Jawel, riep juffrouw Lieblein opge wonden, dat is de annonce! Idylle aan de Havel zoo luidde het motto! Ziet u, dat „Idylle aan de Havel" heeft nogal indruk op me gemaakt en ik dacht zoo bij me zelf, dat aan de zijde van zoo'n netten, blonden heer een meisje toch wel haar geluk zou kunnen vinden. Ik werd zelfs destijds een beetje sentimenteel. Juffrouw Lieblein zweeg plotseling be schaamd en Krause liet uit zijn koele grij ze oogen een blik vol modelijden over de magere, hoekige gestalte van de bejaarde vrouw glijden. Spoedig was nu de copie der annonce met hulp van den chef der administratie gevonden. Teleurgesteld hield Krause het besmeurde en gekreukte velletje papier, dat met de schrijfmachine beschreven was, in de hand. Veel verder ben ik nu eigenlijk nog niet gekomen. Maar we hebben tenminste den draad te pakken. En iets zou ik althans kunnen probeeren. Juffrouw Lieblein, ik zal nu den tekst van een advertentie op maken, die u wel morgen wilt laten plaat sen. Veel zal het niet helpen; wat ik doe is eigenlijk naief, maar men kan niet we ten. Zoo nu en dan begaan zelfs de geraf fineerdste misdadigers nog wel eens de grootste fouten. Jufrouw Lieblein beloofde strikte ge heimhouding van alles, wat in verband met deze geschiedenis zou kunnen gebeu ren en in het eerstvolgende ochtendblad van de Generalanzeiger verscheen de vol gende, door Krause opgegeven annonce on der het opschriftje: „Idylle aan de Ha vel." Heb op advertentie met bovenstaand motto op 2 Juni geplaatst, geantwoord, maar mijn brief is»niet afgehaald. Verzoek daarom, v/ijl ik mijzelf voor de geschikte persoon houdt, brief onder motto „Gretchen", post kantoor Dorotheenstraat, af te halen. De blonde heer met het lorgnet Van acht uur 's morgens tot laat in den namiddag stond Krause den volgenden dag, een uniformpet van de postei'ijen op het hoofd, voor het loket poste restante in de Dorotheenstraat. Het is doorgaans verre van pleizierig, zeven a acht uur in 'n klein, bedompt vertek te staan en op iets tf» wachten, dat wellicht heelemaal niet zal gebeuren. De hoop vervliegt in zoo'n geval met elke voortkruipende minuut en ieder ervaren speurder weet, dat met der gelijke opdrachten slechts uiterst plichts getrouwe, taaie en gedisciplineerde men schen mogen worden belast. Joachim Derngreen was van huis uit zeker niet bij zonder taai en evenmin een plichtfanaticus, maar de drie vreeselijke jaren in de ge vangenis hadden hem voldoende zelfbe- heersching en geduld bijgebracht. Want voor hem, die nog niet gedegenereerd is, die van het leven nog iets verlangt, betee- kent immers eenzame opsluiting niets an ders dan een smartelijk wachten, een tel len van minuten en uren en dagen en weer wachten, wachten, niets dan wach ten. Tegen vijf uur, toen Krause toch reeds voelde, dat hij apathisch en stompzinnig werd. kwam een heer het postkantoor bin nen, die schuw links en rechts om zich heen keek. (Wordt vervolgd). De Sultan van Langkat bracht Dinsdag in gezelschap van zijn familieleden een bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft, waar een krans gelegd werd op het graf van Willem de Zwijger De Nederlandsche regeering heeft Dinsdagavond de deelnemers aan de 40ste conferentie van de Internationale Law Association in officieele receptie ontvangen in het Rijksmuseum te Amsterdam. De begroeting der gasten De feestverlichting van het Koninklijk paleis te Amsterdam heeft Dinsdagavond proef gebrand, waarbij het gerestaureerde bouwwerk een aardigen aanblik bood Het Leidscheboschje te Amsterdam in feesttooi ter gelegenheid van het aanstaand regeeringsjubileum en de komst der vorstin in de hoofdstad

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12