OMGEVING .BLOEMBOLLENCULTUUR" EN DE TEELTBEPERKING MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Burgemeester E. G. GaarJandt f DE BURGEMEESTER VAN GOUDA OVERLEDEN. Zondagmorgen is te Gouda op 58-jarigen leeftijd overleden de heer E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda. Sinds een paar weken had burgemeester Gaarlandt zich wegens ongesteldheid aan zijn werkzaamheden onttrokken. Op me disch advies zou hij gedurende eenigen tijd rust nemen. In de afgeloopen week is in zijn toestand een ongunstige wending geko men, die den behandelenden geneesheer het ergste deden vreezen. Nadat Vrijdag j.l. eenige verbetering was ingetreden, is de patiënt daarna zoodanig achteruitgegaan, dat hij Zondagmorgen is overleden. Egbert Gerrit Gaarlandt werd geboren te Groningen op 12 Juni 1880. Hij genoot zijn opleiding aan de Koninklijke Militai re Academie te Breda, waar hij in 1902 be vorderd werd tot tweede luitenant bij de infanterie O. I. leger. In 1903 werd hij naar Nederlandsch Oost-Indië uitgezonden, waar hij aanvankelijk op Java in garnizoen kwam. De jonge officier verzocht verplaat sing naar Atjeh, waarheen hij spoedig werd gedirigeerd. Slechts één jaar is hij daar ge bleven.. In 1904 gerepatrieerd, zocht hij hier te lande een werkkring bij de gemeentelijke administratie. Op 7 Juli 1911 werd hij be noemd tot burgemeester van Texel, welk ambt hij vier jaar heeft vervuld. Op 25 Ja nuari van 1915 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Gorinchem, waar hij tot 1927 bleef. Op 1 Mei 1927 werd de heer Gaarlandt burgemeester van Gouda. Gedurende elf jaar heeft hij dit ambt bekleed. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot officier in de or de van Oranje-Nassau. Het Nederlandsche Roode Kruis schonk hem het kruis van ver dienste. Naast het burgemeestersambt, vervulde de heer Gaarlandt talrijke functies in het maatschappelijk leven. Van de gemeentegebouwen zal Maandag en Dinsdag de vlag halfstok hangen. De openbare feestelijkheden, welke Maan dag en Dinsdag zouden plaats hebben, zijn afgelast. Het overlijden van burgemeester Gaar landt is Zondagmorgen in alle kerken te Gouda herdacht. De gemeenteraad is in speciale zitting bij een geroepen hedenavond 8 uur ter herdenking van het overlijden vap burge meester Gaarlandt. DE GRAANPOLITIEK VAN DE REGEERING. Onderzoek naar eventueele schade voor den handel. Naar de Nederlandsche Industrie- en Handelsraad voor land- en tuinbouw ons mededeelt, heeft, in verband met de maat regelen op het gebied der graanpolitiek, den laatsten tijd door de regeering getrof fen, Vrijdag een der leden van het dage lij ksch bestuur van dien raad een onder houd gehad met den minister van Econo mische Zaken. Daarbij werd .zoowel ge sproken over de nadeelige gevolgen van meer algemeenen aard, welke voor de tal- looze Nederlandsche handelaren in granen en voer-artikelen voortvloeien uit de on langs van kracht geworden verhoogingen der monopolieheffingen, als over de di recte financieele verliezen, welke den han del daardoor zijn berokkend. Ten aanzien van de laatste onderwerpen bleek, dat de minister omtrent een deel daarvan reeds opdracht gegeven had tot een onderzoek, terwijl toegezegd werd, dat ook het andere gedeelte in dat onderzoek zou worden betrokken, alles met het doel om na te gaan of, en op welke wijze de han del schadeloos kon worden gesteld. De hoop mag worden gekoesterd, dat een bevredigende oplossing gevonden zal wor den. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan C. G. van Hou- weninge op zijn verzoek ontslag verleend als notaris te Hoorn; is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement 's-Graven- hage, te rstandplaats de gemeente Delft: mr. O. G. Sap, candidaat-notaris te Cu- lemborg. Toch Oranjefeest te 's Gravenzande? Wat eerst te 's Gravenzande niet moge lijk leek, is thans na de onweersuitbar sting in de laatstgehouden raadszitting geschied. Op uitnoodiging van den burgemeester is een aantal personen bijeengekomen, die tezamen een comité hebben opgericht, dat ten doel heeft aan 's Gravenzande alsnog een feestviering te bereiden. Aan dit comité, dat alle bevolkingsgroe pen vertegenwoordigt, heeft het college van burgemeester en wethouders de vereischte vergunningen reeds verleend. Examen bloemschikken en binden. Aan het examen bloemschikken en bin den, uitgaande van den kring bloemistwin- kelyiers in saemnwerking met de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, het welk 24 Augustus j.l. in Aalsmeer werd ge houden, werd deelgenomen door 13 can- didten. Afgeweezn werden 2 candidaten. Geslaagd: meji R. Knoppers, Hilversum, en de heeren: J. Th. Brinkman, Kampen; M. van Driel, Heemstede; W. F. A. Grimme Jr., Lisse; M. W. van Hesteren, Haarlem; K. van Leeuwen, Beverwijk; Jan Marttin, Nij megen; Joh. van Riel, Venlo; A. Volbeda, Arnhem; A. H. Vreeke, Uithoorn, en E. v. d. Waal, Zutphen. Leerlingenschaal Een belangwekkende publi catie van het Katholiek Onderwij sbureau DE LEERLINGENSCHAAL GEVONNIST OPENINGSREDE VAN VOORZITTER DR. VERHAGE De leerlingenschaal bij het lager onder wijs is nog altijd de steen des aanstoots in onze onderwijspolitiek. Het is een kwestie, waarin kabinet en volksvertegenwoordiging scherp tegenover elkaar staan. In de pers springt dit vraag stuk telkens opnieuw te voorschijn. Dat de onderwijzersorganen daarover voort durend hun critiek luchten, spreekt van- zeli. Maar even vanzelfsprekend is de on tevredenheid in de samenleving, onder de ouders der kinderen. Het blijft een grief tegen den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat deze maar al te soepel is en blijft tegenover den minister van Financiën, die de beurs in deze omstandigheden natuur lijk zoo veel mogelijk dicht houdt, en al te weinig meegaand met een groote meer derheid in het parlement, die vóór de ver betering van ons volksonderwijs in dit opzicht positie neemt. Zal deze spanning ook in het nieuwe parlementaire jaar op dezelfde wijze voort duren? Of zal ze wijken, hetzij doordat men den minister beduidt, dat samenwer king met hem niet langer mogelijk is, het zij doordat de minister dit volksbelang laat wegen naar zijn zwaarte en verbete ring voorstelt? Het laatste is te hopen en dringt te meer, aldus de „Nieuwe Koerier", na een publicatie van statistische gegevens, on der den titel „Leerlingenschaal en Klas sebezetting", door het R. K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage. Uit deze gegevens zien wij o.m., dat er in het geheel 1.140.000 leerlingen zijn, ver deeld over 33.700 klassen. Wij ronden de cijfers af. Hiervan zijn 6900 kleine klassen met 137.000 leerlingen of gemiddeld ruim 19 per klasse. Verder 18.000 normale klassen met 598.000 leerlingen of gemiddeld ruim 33 per klasse. En 8800 groote' klassen met 403.000 leer lingen of gemiddeld ruim 45 per klasse. Meer dan 400.000 leerlingen ontvangen derhalve onderwijs in klassen met een veel te groot aantal leerlingen, tot 70 in één klasse toe. Hierbij moet nog in aanmerking worden genomen, dat bijna 4200 kweekelingen met akte, die buiten bezwaar van 's rijks schatkist met de zelfstandige leiding eener klasse belast zijn, het aantal groote klassen tot 8800 beperken. Anders waren er honderden meer. Dat kweekelingen-euvel is van de alzij dig veroordeelde leerlingenschaal het na tuurlijk gevolg. Dat het bestaat, bewijst de onmogelijkheid om met het volgens de leerlingenschaal voldoende geachte aan tal onderwijzers redelijk onderwijs te ge ven. Die kweekelingen onderwijzen 77.000 kinderen, of het twintigste deel (5 pet.) van het totaal aantal kinderen op school. Zagen we als gevolg der ongunstige leerlingenschaal een groot aantal klassen met een gemiddeld veel te groot aantal leerlingen, een ander gevolg is het groot aantal klassen, waarin één onderwijzer meer dan één leerjaar te onderwijzen heeft. Er waren 20.500 klassen met één leer jaar (61 pet.), 9700 klassen met 2 leerja ren (bijna 29.8 pet.) en 3400 klassen met 3 en meer leerjaren (10.2 pet.). In niet minder dan 13.000 klassen, 39 pet. van alle, waren twee, drie en meer leerjaren ondergebracht. En onder die 13.000 klassen waren er 3000 met meer dan 40 leerlingen. En hier in ontvingen 139.000 kinderen onderwijs. Al deze cijfers spreken een duidelijke taal! En waarop berust fiu de leerlingen schaal? Och van 1 Januari 1858 af tot 22 Fe bruari 1936 hebben niet minder dan tien leerlingenschalen gegolden, waarvan 4 vóór de onderwijswet-1920 en 6 daarna. En de eenige conclusie, welke uit dat overzicht van het Centraal Bureau getrok ken kan worden is, dat met de leerlingen schaal willekeurig te werk is gegaan. Een vaste lijn, die allengs verbeteringen in voerde, valt niet te ontdekken. De schaal van minister Slotemaker is progressief. Ze geeft aan scholen van 8 t.m. 40 leerlingen 1 leerkracht van 41 t.m. 80 leerlingen 2 leerkrachten van 81 t.m. 130 leerlingen 3 leerkrachten van 131 t.m. 185 leerlingen 4 leerkrachten van 186 t.m. 235 leerlingen 5 leerkrachten van 236 t.m. 285 leerlingen 6 leerkrachten En verder een leerkracht voor elke 50 leerlingen meer. Uit den toestand, die hieruit gevolgd is, en waaromtrent een overvloedig cijferma teriaal is aangehaald, wordt aangetoond, dat het sterke progressieve karakter van den schaal de hoofdoorzaak is van de zwaarbezette klassen en van de daarmede gepaard gaande combinatie van klassen. En verder, dat deze zwaarbezette klassen, tengevolge van de uitwerking der schaal, meer voorkomen naarmate een school meer leerlingen telt, dus het meest wor den aangetroffen bij de grootere en groot ste scholen. Bij de vaststelling van de leerlingen schaal werd herhaaldelijk te veel gelet op de kleine scholen. Telkens won de kleine school het van de groote. Omdat de katholieke scholen gemiddeld De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur kwam hedenmiddag te Haar lem in buitengewone vergadering bijeen. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, sprak de volgende openingsrede uit: Hoewel de maand Augustus een zeer drukke maand is in het bloembollenbedrijf, heeft het hoofdbestuur gemeend toch in deze maand een algemeene vergadering bij een te moeten roepen, omdat het juist in dit handelsseizoen gebleken is, dat de om standigheden zóó zijn, dat een bedrijf als het onze het nog niet zonder maatregelen kan stellen. Ik zal niet dieper ingaan op de uitvoerige toelichting van het hoofdbestuur op zijn standpunt ten aanzien van bedrijfs- maatregelen, welke voor zichzelf spreekt. Maar wel wil ik er op wijzen, dat het nood zakelijk is, dat de vereeniging met den meest mogelijken spoed een uitspraak doet. Niet alleen, omdat het hoofdbestuur bij een goedkeuring van zjjn standpunt, ook weer zelf initiatief kan ontplooien en aan alle kanten kan meewerken om het uit een oogpunt van vakbelang beste na te streven. Maar ook vergete men niet. dat het toch dwaas zou zijn, als onder omstandigheden, dat de meerderheid voelt, het niet zonder maatregelen te kunnen stellen, het hoofd bestuur tegen zijn eigen overtuiging in, ge bonden zou zijn aan een vorig jaar voor 1937/38 gevallen uitspraak. Men zegge dus niet, dat deze vergadering even goed later in het najaar of in den win ter gehouden had kunnen worden. Men moet rekening houden met alle omstandig heden en factoren en wanneer men dat doet, dan zal men toegeven, dat het dit jaar nu het juiste moment is, om bijeen te ko men en te beslissen over dit voor een ieder onzer vakgenooten zoo belangrijke pro bleem. Dit handelsseizoen valt overigens wel in een tijd van politieke spanningen en van een scherp tot uiting komen van omstan digheden, die er duidelijker dan ooit op wijzen, dat de structuur der maatschappij zich aan het wijzigen is. Het is dan ook niet alléén de groote oogst, die ons doet beseffen, dat het ontbreken van regelen tot zware verliezen zou leiden; het zijn ook de wijzi gingen in de geestesgesteldheid en in de economie der volkeren, waardoor afzetuit- breiding op een bepaald moment zooveel moeilijker en gevaarlijker wordt dan vroe ger. Dit zijn structureele wijzigingen, waar over men niet alleen moet praten, maar die men ook moet erkennen door er het eigen bedrijfsleven zoo goed mogelijk bij aan te passen. Zou men dat nalaten en zich basee ren op het verleden, toen de omstandighe den geheel anders waren, dan zou hieruit uiteindelijk zeker nog meer schade ont staan. Men begrijpe goed, dat ik hiermede niet wil zeggen, dat de toestanden, zooals groeien, zullen leiden tot de grootst moge lijke welvaart. Het tegendeel is, althans op het gebied van de bodemproductie, naar mijn meening het geval. Een vrijere we reldhandel in agrarische producten zou niet alleen in het belang van het bloembollenbe drijf zijn en nu noodige maatregelen kun nen doen missen; ook de welvaart der volke ren zou er door vergroot worden. Maar we hebben er rekening mede te houden, dat wij alleen den wereldhandel niet vrijer kunnen maken en de geestesgesteldheid, waaruit afwerende maatregelen volgen of dreigen, niet kunnen veranderen door te doen, als of de wijzigingen, waarover ik sprak, niet bestaan. Wij hebben ons aan te passen bij de omstandigheden, zooals zij zich ontwik kelen; in het andere geval zouden wij te gen een zóó sterken stroom moeten op roeien, dat groot krachtverlies daarvan het gevolg zou zijn. Ook wil ik hiermede niet zeggen, dat de handel in ons product steeds meer beperkt zal worden. Maar wij moeten ervoor waken, dat we de buitenlandsche markten niet overprikke len, door tegen te gaan, dat tegen prijzen, die de buitenlander dumpingprijzen zal noemen, onze bloembollen verkocht zullen worden. Helpen wij niet zorgen voor een zekere stabiliteit, dan wordt de kans, dat het streven naar afwerende maatregelen zich nog meer tegen óns richt, veel grooter. Wij zien het dit seizoen; het zou niet mo- een grooter aantal leerlingen tellen dan de overige, drukken de nadeelige gevol gen van de leerlingenschaal onevenredig zwaar op de katholieke kinderen, te meer omdat de combinaties van meer dan één leerjaar in één klasse doorgaans bij de groote scholen gevonden worden. De verbetering moet, volgens deze uit eenzetting, van het Centraal Bureau ko men, van de invoering eener schaal met een vast opklimmingscijfer. Het overzicht gaat uit van een constant opklimmingsgetal van 40. Een 36- of 33- schaal zou ons onderwijs natuurlijk nog meer ten goede komen, wordt gezegd, maar er wordt rekening gehouden met 's lands financiën. Het Centraal Bureau heeft met de pu- bliactie van zijn uitvoerige statistische ge gevens en van de voor de hand liggende conclusies een buitengewoon goed werk gedaan. Het vraagstuk der leerlingen schaal is daar door deskundigen bezien op een wijze, die duidelijk toont, hoe nood lottig de bestaande leerlingenschaal moet zijn voor duizenden kinderen, hoe onge motiveerd haar grondslag is en hoe noo- dig een verbetering. Voor de logica der feiten zal de minis- terieele vasthoudendheid eindelijk moe ten wijken. gelijk zijn een zoo groote oogst op de bui tenlandsche markt te plaatsen, zonder de prijsverhoudingen volkomen te verstoren; en daardoor zouden wij afwerende maatre gelen uitlokken. Onze taak is om in de wereld, zooals zij de laatste jaren groeit dit zooveel mogelijk te voorkomen, daar hieruit blijvend schadelijke gevolgen zouden kun nen voortvloeien. De uitvoering der maatregelen is dit jaar, bij een abnormaal grooten oogst van tulpen, moeilijker dan ooit. Alle mogelijke maatregelen zijn gtroffen om de uitbetaling door het Surplus- fonds zeker te stellen; hierdoor is voor komen, dat de markt verder inzakte dan de minimumprijzen. Hiervoor waren echter noodig een kor ting van 24 pet. van de nota's en een mo gelijkheid om tot een zware inlevering te komen. Alhoewel men door deze maatrege len uiteindelijk meer zal besommen, dan zonder maatregelen het geval geweest zou zijn, moge men zich in de kringen der Over heid toch realiseeren, welke strenge maat regelen in en door het bloembollenbedrijf worden toegepast. Zoowel bij mogelijkheden om den afzet te vergrooten, als in het geval dat de om standigheden hulp van de Regeering eischen, bedenke men, dat nagenoeg geen enkele bedrijfstak financieel zoo zelfstan dig blijft staan. In het bijzonder bedenke men dat, wan neer onderhandelingen gevoerdworden met het buitenland. Ik ben ervan overtuigd, dat hierin vele en groote moeilijkheden schuilen, maar een bedrijfstak, die zelf na genoeg geheel de maatregelen financiert, die voor dieji bedrijfstak getroffen zijn, verdient toch in de eerste plaats, dat de ex port van zijn artikel zooveel mogelijk ver ruimd wordt. Vooral omdat exportverrui ming het eenige middel is om ons bedrijf gezonder te maken, terwijl het bloembol lenvak zelf reeds naar verhouding veel mid delen beschikbaar stelt om het artikel te propageeren. Ik denk in het bijzonder aan het con tingent voor export Duitschland. De ontwikkeling van de clearingrekening is niet gunstig, maar nu deze ontwik keling juist valt in een tijd van het jaar, dat de bloembollen worden geëx porteerd, is er naar mijn meening toch alle reden, om voor het vierde kwar taal de bloembollenexport daarheen wat te verruimen, temeer, omdat de Duitsche afnemers er op gebrand zijn, om wat meer te ontvangen. Ik zal niet langer uw aandacht afleiden van het punt, waarvoor wij heden bijeen gekomen zijn. Het is een punt, waarover, naar ik geloof, weinig nieuws meer te zeg gen is; de argumenten voor en tegen zijn meer dan voldoende uitgewisseld. Ik wil de vergadering daarom met aandrang verzoe ken, de discussies zoo kort en zoo zakelijk mogelijk te houden. Zij, die aan de dis cussies deelnemen behoeven hun spreektijd van 10 minuten niet uit te putten. Laten wij er allen toe medewerken, dat de vergaderingen onzer vereeniging in het algemeen op een waardig peil blijven. Op die wijze alleen kan men een bepaald doel het beste bereiken. In de hoop, dat deze vergadering zal wor den een voorbeeld voor andere vergaderin gen, heb ik de eer haar te openen. HILLEGOM Mevrouw A. G. v. Staveren t Alhier overleed in den ouderdom van 59 jaar Mevr. \an Staveren-van Galen, penningmees- teresse van den R. K. Vrouwenbond. Met groote accuratesse vervulde zij haar taak en metl iefde en toewijding heeft zij zeer veel bijgedragen tot den groei en den bloei dezer mooie en nuttige organisatie. De Winkels. Voor deze gemeente zal ontheffing van de winkelsluitingswet wor den verleend op 31 Augustus en op 5 en 6 Sept. Op die dagen mogen de winkels ge opend blijven tot 12 uur des nachts, de vischwinkels tot 1/2 uur na het sluitingsuur der café's. Zwemsport. Het zwemdiploma A. werd •behaald door de heeren D. en H. Entho ven, K. Lit j ens, W. van Wonderen, D. van Zij verden, K. Evers, D. Möhlman en G. Warmenhoven en door de dames: M. J. Veldh. van Zanten, A. P. Buiks, H. Blok ker, A. M. Walraven, M. C. Nieuwenhuis, H. Tent, L. Buurman. E. Velh. v. Zanten, A. B. Grullemans en D. Wekking. Het diploma B.. werd behaald door Mej. J H. Nieuwenhuis. Geboren: Luduma Maria, d.v. M. La ken en A. J. Waaijer Gijsbertha Geer- truida, d. v. M. Burreman en M. v. Heus- öen. LEIDSCHEN DAM K.J.M.V. Voor een zeer belangrijke be spreking zal de K. J M.V. op Maandag 29 Augustus, dus hedenavond, om 8.45 uur in spoedvergadering bijeenkomen in het R. K. Verenigingsgebouw. Een beleefd, doch dringend beroep wordt gedaan op alle leden om trouw present te zijn. Geboren: Emanuel, z. v. E. D. van lperen en M. A. Tas Henricus Johannes z. v. G. Q. Nieuwenbroek en A. M. Bron- reman Cornells Johannes, z. v. C. M. v. d. Broek en J. H. Zaat Adriana Chris tina Helena, d. v. P. G. Jung en A. J. A. Brokx. Ondertrouwd. H. Th. Tielemans en J. G. M. v. Leeuwen H. Geistdörfer en A. E. M. Koedooder. Gehuwd: W. C. Th. van Dijk en A. W. van Baren. Overleden: J. E. Metering, vr. 70 j. NOORDWIJK Raadsvergadering. Morgen (Dinsdag) middag te 4 uur komt de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de navolgende punten: 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Vaststelling notulen. 4. Voorstel tot wijziging van het weeshuisreglement. 5, Voorstel tot verlenging van uitkeering van weezenrente. 6. Adres van den Ned. Bond van hotel-, koffiehuis- en restauranthou ders en slijters in verband met jubileum II.M. de Koningin. 7. Benoemingen. 8. Aan bieding gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1937. 9. Voorstel tot het instellen van beroep tegen onthouding van goedkeuring aan de gemeentebegrooting 1938. 10, Voor stel inzake heffing van de personeele be lasting. 11. Voorstel tot verbetering van een gedeelte Vinkenlaan (van Pickéstraat tot Losplaatsweg). 12. Voorstel tot verbete ring van een gedeelte Oude Zeeweg. 13. Voorstel tot wijziging van de verordening op de levering van v/ater. 14. Wijziging van de gemeentebegroocingen 1937 en 1938. Jubileumfeesten. Zooals wij reeds eer der aankondigden zullen alhier op 31 Aug. en 6 Sept. a.s. de Oranje-feesten worden gevoerd. Op Koninginnedag zal uitsluitend het kinderfeest worden gehouden, terwijl RAADHUIS ZONDER KOFFIE! Noordwijks berooting niet goedgekeurd B. en W. stellen den Raad voor, in beroep te gaan bij de Kroon. Zooals uit de 'hierboven afgedrukte agenda reeds blijkt, hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie thans definitief hun goedkeuring aan Nocrdwijk's gemeentebe grooting 1938 onthouden. Men kent de be zwaren van Ged. Staten. Zij zijn door dit college reeds eerder geuit en te dezer plaatse reeds eerder in den breede uiteen gezet. Het gaat n.l. uitsluitend om verhoo ging van de keurloonheffing voor vee en vleesch en de afvoering van den post „ver strekking van koffie aan den burgemeester en de ambtenaren ter secretarie, op het politie-bureau en op het bureati van open bare werken. Besloot de Raad in zijn vergadering van 7 April j.l. overeenkomstig het advies van B. en W., aan deze wenschen niet tegemoet te komen, thans handhaven B. en W. an- cermaal hun standpunt, weshalve zij den Raad in een gemotiveerd advies andermaal voorstellen aan de verlangens van Ged. Staten n i e t te voldoen. Hetgeen beteekent, dat B. en W. den Raad voorstellen tegen de beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. Nog zij hierbij aangeteekend, dat een ver hooging van de 'keurloon'heffing overeen komstig den wensch van Ged. Staten (wat neerkomt op het in overeenstemming bren gen van onze keurloonen met die der cen trale gemeente Katwijk), een hoogere op brengst voor de gemeente beteekent van slechts 500.terwijl de afvoering van den gewraakten post „koffie" een mindere uitgave voor onze gemeente beduidt van T 285.in totaal. Met belangstelling moge worden tege moet gezien, of ook de Raad thans zijn eer der ingenomen standpunt zal handhaven. op den nationalen feestdag, 6 September, de feesten voor de ouderen zullen plaats hebben. Voor 31 Augustus is het programma als volgt: 10.15 uur: Aubade op het Lindenplein; 10.45 uur: Optocht der schoolkinderen door het dorp. Des middags spelen voor school kinderen op het Sportpark en Poppenkast- vertooning, eveneens op het Sportpark, voor de kinderen der bewaarscholen zal de pop- penkastvertooning plaats hebben op de speelplaats van de R.K. Meisjesschool. Van 78 uur: turn-demonstratie door de gymnastiekvereen. D.O.S. op het veld naast de O. L. School aan de van Panhuijsstraat. Deze uitvoering is door D.O.S. aangeboden aan de twee plaatselijke Oranjeverenigin gen. Te 9.30 uur filmvoorstelling op het Sport park voor ouderen; de leden der O.V. heb ben èn voor de spelen der kinderen èn voor de filmvoorstelling gratis toegang tot het Sportpark; niet-leden betalen 25 cent voor toegang. WARMOND Kapelaans-benoeming. In plaats van den weleerw. heer J. A. M. ten Hengel, die sedert 1936 alhier werkzaam was, is tot kapelaan benoemd de weleerw. heer G. Jongkind. Kapelaan Jongkind, thans te 't Veld, is geboren in 1911 en priester ge wijd in 1936.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7