STADS NIEUWS CEBIITO AGENDA BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.59 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent, Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden 'mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN EN KOELER De Bill seint: Verwachting: Meest zwakke tot later matige toenemende Oostelijke tot Noor delijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, aanvankelijk regen, later opkla rend. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later koeler. Hoogste barometers!: 767.3 te Vestmanoer. Laagste barometers!: 754.8 te Perpignan. Sinds Zaterdag heeft de luchtdrukver- deeling zich geheel gewijzigd. De depres sie in het Oosten, die in Centraal Europa en daarna in Scandinavië zoo overvloedi ge regens veroorzaakte, is thans verdwe nen en opgelost in het groote vlakke ge bied van lagen luchtdruk over de Noor- sche Zee en het Oostelijk deel der Poolzee. Jnplaats daarvan kwam boven de Baltische Staten een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. Het machtige gebied van hoogen luchtdruk in het Westen, reikt tot over Ierland en IJsland. Langs de Oost- rand beweegt zich een strooming van po laire lucht naar het Zuiden en Zuid-Wes ten, die over de golf van Biscaje reeds in West-Frankrijk is doorgedrongen. In En geland, om het kanaal en West-Frannkrijk vielen zrware regens. In Frankrijk begon de luchtdruk gisteren regelmatig te dalen en over Centraal Europa vormde zich een uitgestrekte vlakke depressie. Over Duitsch land beweegt zich* een continentale lucht stroom naar het Westen. Te Weenen viel bij onweer 47 m.m. regen. De Alpentoppen melden helder weer en wolkendekken met boven-oppervlakte van 2000 meter hoogte. Het is te voorzien, dat het weer in onze omgeving betrokken tot zwaar bewolkt zal blijven, met nu en dan regen. Opklaring is eerst later te wachten, als de wind tot Noord gekomen is en in kracht gaat toenemen. Daarbij zal het zwoele weer overgaan in koeler weer. LUC HTTEIVIPERATUTJR. 21.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 8,29 uur tot Dinsdagmorgen 5.36 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Dc Zijl" 18 gr. C. Maan op 10.04 uur. Maan onder 20.45 uur. GEMEENTE-REKENING 1937. Hieronder volgen eenige van de voor naamste cijfers uit gemeenterekening over het dienstjaar 1937. Gewone Dienst: Uitgaven 10.004.766.07; Ontvangsten 9.878.537.87. Nadeelig kas saldo 126.228.20 1). Kapitaaldienst: Uitgaven 16.558.451.43; Ontvangsten 16.279.511.15. Nadeelig slot 278.940.28. Resultaten van de Gemeentebedrijven: Gasfabriek: winst f 135.837.23; Electrici- teitsfabriek: winst 1.027.994.90; Gemeen telijk Radio-Distributiebedrijf: 0.Ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest": winst 10.480.26; Openbaar Slachthuis: winst 13.897.08. Grondbe drijf: Het nadeelig saldo van den gewonen dienst ad 75. 185.17 is ten laste van de reserve van het grondbedrijf gebracht. Reinigings- en Ontsmettingsdienst: Ver lies van den Reinigingsdienst 217.094.53; Verlies van den Ontsmettingsdienst 6095.56. Totaal 223.190.09. Gemeentelijke Hulpbank: nadeelig sal do 9188.71; Gemeentelijk Waschbureau: voordeelig saldo 335.14. 1) Dit is het kassaldo; het nadeelig ex ploitatiesaldo bedraagt f 82.661.81. INSCHRIJVING HARING- EN WITTEBROOD. Thans 2200 inschrijvingen. Voor de uitdeeling van haring en witte brood hebben zich Zaterdagavond ongeveer 2200 gegadigden aangemeld. Dit aantal is wel aanmerkelijk lager dan vorige jaren, toen het rond de 4000 bedroeg. Men brengt dit in verband met de fraude, die door tal van inschrijvers de laatste ja ren is gepleegd, die op anderer dan hun eigen naam aanvragen tot uitdeeling de den en andere huisgenooten aldus mede brood en haring lieten halen. De aanmel ding voor de inschrijving werd thans veel nauwkeuriger nagegaan met bovenvermeld gevolg. MIL IT ARIA. Voor de oefeningen in oorlogsverband bij het 6e Regiment veldartillerie komen on der de wapenen van 12 September tot 5 October bij genoemd regiment: de reserve kapiteins H. Oortman Gerlings, J. M. J. W. Oost woud Wijdenes; de reserve eerste luitenants W. de Braaf, T. J. H. van Eijs- den, D. Hans, J. M. W. Hioolen, W. A. van Kempen, W. Muller, W. J. Rutgers, B. Schipper, H. A. D. van den Wall Bake, F. H. Westermann, C. E. Jurling, B. J. Maars- sen en W. van Dijk. Van 16 September tot 5 October ko men bij het 6e Regiment veldartillerie on der de wapenen de reserve 2e luitenants J. Knuit en R. J. J. M. Teilegen; de kornetten W. Brouwer, J. I. C. Butler, S. van Gelde ren, G. Janus, M. Landwehr, J. R. P. Brinkgreve, en P. C. Witte. JUBILEUMFEESTEN. Wat is er morgen te doen? Dinsdag. Tentoonstelling „Leyds Goedt", Stadsgehoorzaal. Dinsdag. Historische klucht „Den Burcht", 8—11 uur. ^TOEGANGSBEWIJZEN PARADE 31 Augustus. Voor het publiek zijn toegangsbewijzen tot het Schuttersveld op 31 Aug. voor bij woning van de Parade verkrijgbaar op Dinsdag van 3 tot 6 en van 8 tot 9 uur aan de wacht Doelenkazerne. In de jury ter beoordeeling van de ver lichte vaartuigen tijdens de .gondelvaart op Zaterdagavond a.s. hebben zitting geno men de dames S. A. W. v. d. Sande Bak- huizen-Gericke, G. H. Lindenberg-Wolff van Oosterwijk en I. Geelkerken-Brusse. „ARS AEMULA NATURAE". De jaarlijksche expositie van Ars Aemula Naturae in het gebouw Pieterskerkgracht 9, bevat ditmaal een groote collectie inzen dingen. De leerlingen hebben zeer veel en zeer goed werk geleverd. In teeken- en schilderkunst zijn prachtige resultaten be haald, welek deze Leidsche Schilder- en Teekenacademie alle eer aandoen. De leerlingen in het teekenen bepaal den zich voornamelijk tot koppen, handen en oogen, waarhij hier en daar verrassen de resultaten zijn berenkt, vooral wanneer men bedenkt, dat het uitbeelden van han den voor de meesten wel zeer moeilijk is. Daarnaast zien we eenige anatomische voe ten op papier gebracht, welke met bijzon dere zorg zijn geteekend. Uitstekend werk zien we op deze ten toonstelling van mej. Brandsen, dit dit jaar haar examen leerares M. O. teekenen be haalde. Fraai en karakteristiek werk exposeert mej. Ladan die een begaafd mode-kunste nares lijkt te zullen worden. Haar ontwer pen voor kleederdrachten staan op artis tiek hoog peil. Heynes Jr. brengt veelbelovend werk in portretkunst Reinder v. d. Berghe, die twee jaar tee- kende en een jaar schilderde, brengt ver schillende goedgeslaagde stillevens, terwijl Jan v. d. Berg en Beb Brouwer uitsteken de portretkunst exposeeren. Van eerstge noemde bewonderden we o.m. een levens groot portret van H. M. Koningin Wilhel- mina, van de laatste een smaakvol zelf portret en vele andere producten. Arie Rijsdam schilderde tal van stille vens, waarvan er drie wel zeer bijzonder geslaagd mogen heeten. Ook zijn zelfpor tret doet het goed. Behalve het hier genoemde is er op deze tentoonstelling nog veel emer fraai werk te zien. Kunstkenners en -liefhebbers mo gen we een bezoek dan ook zeker aanbe velen. Tot 11 Sentember van 10 tot 17 uur is de tentoonstelling gratis toegankelijk. De nieuwe cursus vangt op 5 October a.s. aan. FILMAC IN CASINO. Morgen zal in Leiden's Filmac In het Casino-theater ter gelegenheid van de groo te Jubileumfeesten wederom dagelijks van 2 tot 6 uur een actualiteiten-programma worden vertoond. Op Woensdag Leiden's uationalen feestdag zelfs van 10 tot 6 uur. De hoofdschotel vormt natuurlijk Poly- goon's film „Veertig jaren", welke film wij reeds in ons blad bespraken. Ook het ver dere programma lokt tot een bezoek. Wij verwijzen-naar de desbetreffende an nonce in dit nummer. DOCOS-GYMNASTIEK. Den adspirantleen van Docos, afdeeling gymnastiek, wordt bekend gemaakt, dat hedenavond de lessen weer beginnen. De lesuren zijn veranderd als volgt, jongens van 613 jaar van 5.456.45 uur, adspiran- ten van 1317 ja.r van 6.457.45 uur. Missienaaikrans „St. Franciscus Xaverius". Dinsdag- en Vrijdagavond komen de clubavonden van de missienaaikrans „St. Franciscus Xaverius" te vervallen. Politiehonden Dresseerclub. Onze stadgenoot de heer A. Louwerse, agent van politie, behaalde op de groote keuring der K. N. P. V. het voorloopig cer tificaat met den Bouvier Bobby, lid der dresseerclub 5 W.'s alhier. Gistermiddag te 12 uur is de 15-jarige M. T. v. B. op den Kanaalweg tegen een paaltje van een brug gereden, waardoor hij viel en den rechteronderarnr brak. Door den E.H.D. is de jongen naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Zaterdagmiddag is de 4-jarige E. G. bij het oversteken van de Steenstraat tegen een motorfiets opgereden. Met een lichte hersenschudding werd het ventje door. den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. TUINTJES YEREENIGING „ONS BELANG". Zaterdagmiddag j.l. maakten zoowat 25 leden van de Tuintjesvereeniging „Ons Be lang" een excursie oer fiets naar de Kwee- kerijen van de G-ehr. Ravensberg te Ha- zerswoude. De cursisten werden te 4 uur hartelijk door genoemde firmanten ont vangen. Na- een inleidend woord van den voor zitter, den heer v. d. Bos, werd met de rondwandeling op de uitgestrekte kweeke- iijen begonnen. Alles is den aanwezigen getoond. De verschillende soorten en variëteiten jonge toornen, heesters, rozen, erica's, vaste plan ten en waterplanten. Zeer uitvoerig werd getoond het zaaien, stekken, veredelen en .afleggen van de verschillende heestersoor ten. Ruim twee uur heeft het gezelschap op den tuin vertoefd, waarbij alles getoond is, wat het kweekersb^drijf is. Na afloop van de excursie werd het ge zelschap thee aangeboden, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Alvorens te vertrekken werd door (het bestuur aan de heeren Ravensbergen dank gebracht, voor de leerzame en aangename rondwandeling en de aangeboden thee. Wederkeerig werd door den oudsten fir mant dank gebracht aan bestuur en leden voor de belangstelling, welke zij door een tezoek aan het kweekersbedrijf toonden. Te half zeven werd de terugtocht naar Leiden aanvaard. Iedere beurs kan een CEBUTO Reis betalen. U hebt keus uit tientallen bui- tenlandsche reizen van f 15. tot f150.Door de grootscheep- sche organisatie heeft CEBUTO voorrang in alle landen van Europa. Met welk gezelschap U ook meegaat, U reist uitsluitend eerste klas. Inlichtingen en Reisgids bij C E B U T O-AGENTSCHAP Sigarenmagazijn H. HEESTERMANS Leiden, Steenstr. 24 (h. Beestenmarkt) Telefoon 1532. Reizen zon «Ier zorgen Tuinenkeuring. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Volkstuinvereeniging „Ons Belang" werd een keuring gehouden van de tuinen der leden. Het volkstuin-compex, dat uit 150 tuinen bestaat, werd gekeurd door een jury, die bestond uit de heeren J. v. d. Berg en J. A. Smit. De leden van „Ons Be lang" hadden veel werk van hun tuin ge maakt, zoodat de jury deze keuring met voldoening heeft verricht. Door het bestuur der vereeniging waren 24 prijzen beschik baar gesteld, welke aan de volgende prijs- winners ter hand gesteld werden: J. J. v. Zonneveld, le pr., L. Klinkhamer, 2e pr.; M. v. d. Lelie, 3e pr.; A. Hofman, 4e pr.; M. Boudewijn, 5e pr.; C. Scheurwater, 6e pr.; P. Wachter, 7e pr.; J. Vijlbrief, 8e pr.; J. Tegelaar, 9e pr.; L. Rietkerk, 10e pr.; H. Boting, lie pr.; N. Doove, 12 pr.; J. Sin- geling, 13e pr.; S. Kraan, 14e pr.; A. de Jong, 15e pr.; H. J. den Braber, 16e pr.; P. Brugman, 17e pr.; H. C. Weisz, 18e pr.; H. Nyssen, 19e pr.; A. de Wolff, 20e pr.; K. Mosterd, 21e pr.; L. Lemmerman, 22e pr.; J. W. Brugman, 23e pr.; J. J. Vijlbrief, 24e pr. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID" Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dag j.l. onder zeer gunstige weersomstan digheden haar jaarlijks kinderfeest ge vierd, tevens ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan der vereeniging. Voor deze gelegenheid heeft het bestuur de buurt een vroolijk aanzien gegeven, door op verschillende kruispunten vlaggen te hangen, en in de straten zijde Zijlsingel, bloembakken geplaatst, wat den ingang der straten een vroolijk aanzien geeft. Deze ver siering, ook tevens geplaatst ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, blijft aangebracht tot na afloop der feestelijkheden in Leiden. Des morgens te 10 uur werd aangevan gen met de openstelling van de grabbelton nen voor ruim 100 kinderen tot en met den i leftijd van 14 jaar. Er werd naar hartelust gegrabbel en de cadeautjes waren juist passend voor de leeftijden, zoodat het een aardige aanblik was om de opgetogen ge zichten te zien. Bovendien kreeg ieder kind ter gelegenheid van het derde lustrum een mooi uitgevoerden beker. Om 2 uur n.m. had op de binnenplaats der scholen Ooster- en Munnikenstraat de opstelling plaats van ongeveer 300 kinderen van 5 tot en met 13 jaar, welke aan de ver schillende spelen deelnamen. Daar werd aan ieder kind een ballon uitgereikt, waaraan was bevestigd een kaartje met hun naam en woonplaats, waarna gezamenlijk onder leiding van den voorzitter, den heer W. Zwart, en vooraf gegaan door een 10-tal muzikanten van de muziekkapel T. en D. een wandeling door alle straten werd ge maakt, tot de Evertsenstraat hoek v. Speyk- straat, waar halt werd gehouden. Op een gegeven teeken van den voorzitter lieten de kinderen gelijktijdig hun ballon los, wat een aardig gezicht was, waarna de kinderen onder leiding van de spelleiders(sters) naar de plaatsen werden gebracht, waar met de verschillende spelletjes een aanvang werd gemaakt. De spelen werden opgeluisterd door mu ziek. De belangstelling was zeer groot, zelfs zoodanig, dat het publiek er voortaan re kening mede dient te houden, dat voor de uitvoering van een en ander ruimte noodig ns. Hiermede waren de middagfeesten te ongeveer 5.30 uur beëindigd, en moest wat gerust worden om zich op te maken voor hel avondfeest, dat werd ingezet met een mu zikale wandeling door de muziekkapel T. en D. onder leiding van heer H. W. Jagel. Te ongeveer halftien volgde een optocht met muziek der ongeveer 400 kinderen met volwassenen, allen voorzien van een bran dende lampion en fakkels door de straten van het woning-complex, begeleid door een talrijk publiek. De stemming was uit stekend. Hier past een woord van dank aan de Leidsche politie voor de keurige rege ling tijdens den optocht en ook gedurende de kinderspelen voor de regeling van het verkeer. Gemeentel. Aankondigingen xJ SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de gemeentelijke bureaux, zoomede het Ste delijk Museum „De Lakenhal" en het Bad huis aan de Van der Werffstraat, op Woensdag 31 Augustus a.s. na des mid dags twaalf uur en op Zaterdag 3 en Dins dag 6 September d.a.v. den geheelen dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal echter op Zaterdag 3 September van des v.m. 911 uur en op Dinsdag 6 Sep tember van des v.m. 9—10 uur geopend zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. Donderdag. Bureau-zitting R.-K. Reclas- seeringsvereeniging, Hoogland^ sche KerkgTacht 32, 89 uur n.m. De avond-, naoht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 27 A ug. tot een met V r ij d a g 2 Sep! a.s. waargenomen door de apothe ken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tele foon 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 274. Van onze Adverteerders UITBREDING FA. M. BLITZ, HAARLEMMERSTRAAT. De gelegenheid, dat het pand Haarlem merstraat 163, waarin de vroeger de ma- nufacturenhandel „De Waag' gevestigd was, leeg kwam, heeft de fa. M. Blitz benut om dit pand bij zijn zaak .Haarlemmerstraat 163a te trekkenen dit in te richten voor den verkoop van haarden. Het winkelhuis is door een goede restau ratie voor den verkoop van dit modern arti kel geschikt gemaakt en verschillende haar den laten zien, dat de fa. reeds goed gesor teerd is. De zomer is spoedig voorbij, de winter staat voor de deur, een goede huis vrouw zorgt vóór het stookseizoen gereed te zijn! Dus benutte zij haar kans! Koopt bi] hen, die in Uw Dagblad i adverteeren Den geheelen avond draaide lustig een rad van avontuur, welke attractie de gezel ligheid niet weinig verhoogde. Te half elf waren de feestelijkheden afgeloopen en gingen allen opgetogen huiswaarts. De kin deren, welke aan de kinderspelen hebben deelgenomen, ontvingen ieder een mooi uit gevoerd souvenir, wat bijzonder in den smaak viel, en bovendien kregen diegenen, die met het een oï^ander spelletje een prijs hadden gewonnen, een waardevollen prijs. Het is een echte „Eensgezindheid"-feest- dag geweest, de vereeniging waardig. Ten slotte een woord van dank aan de spellei- ders(sters), die zich hebben ingespannen om alles tot een goed einde te brengen, en aan de leden der E.H.B.O., die gelukkig geen ongevallen behoefden te behandelen. Hieronder volgen de uitslagen van de ge wonnen prijzen. Groep E, kinderen van 5 jaar jongens en meisjes: ballet dragen op lepel; jongens le pr. Willem Neuteboom; 2e Harry Schil der; meisjes le pr. Alie Gijzenij; 2e Elisa beth Rijnsburger. Groep A, meisjes van 6 en 7 jaar, balletje rijden: le pr. Catharina Verplanke, 2e Jan netje Piket; 3e Janny Bink, 4e Marietje Holleman. Groep B, meisjes van 8 en 9 jaar: Vliegen de Hollander: le pr. Jacoba Slingerland, 2e Willy v. d. Kuyl, 3e Johanna Tuinhof de Moed, 4e Catharina Pet. Groep C, meisjes van 10 en 11 jaar: Ton rollen: le pr. Lena Wassenburg, 2e Petronel- la de Neef, 3e Maria Boom, 4e Janny Land man. Groep D, meisjes van 12 en 13 jaar: Stoe lendans (gecostumeerd), le pr. Maria van Rooyen, 2e Johanna Overdijk, 3e Femia Sleurinks, 4e Wilhelmina Zirkzee. Groep 1, jongens van 6 en 7 jaar: Pot slaan, le pr. Mattheus v. Leeuwen, 2e pr. Jacob v. d. Reyden, 3e Cornelis Linschoten, 4e Arie Gijzenij. Groep 2, jongens van 8 en 9 jaar: Vlie gende Hollander, le pr. Bernardus v. d. Pluym, 2e Theodorus Overdijk, 3e Hendrik Pielanen, 4e Jan Gauwentak. z Groep 3, jongens van 10 en 11 jaar: Stel ten loopen, le pr. Cornelis Bekooy, 2e pr. Barthelomeus Hondres, 3e Dirk Rijnsbur ger, 4e Frans Gordijn. Groep 4, jongens van 12 en 12 jaar: Stoe lendans (gecostumeerd)le pr. Freddy v. d. Pluym, 3e Andre v. d. Pluym, 3e Henk Neuteboom, 4e Cornelia Braxhoven. Bovendien behaalden den lsten prijs voor het mooiste costuum: Antje Bekooy als Schotsch meisje en den 2den prijs Freddy v. d. Pluym als Paljas. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Bleeke Bet (Johan Heesters, Sylvain Poons). Het gevecht op de rotswand (Kermit Maynard). Komisch Wild West lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Lido: Het meisje in de taxi (Fred Astaire, Grace Allen). Veertig jaren Ko ningin. Amusements dansfilm Documentair lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. G oedgekeurd Trianon: Rainbow on the ri ver (Bobby Breen). Het getrouwde schoolmeisje (Gusti Huber, Theo Lingen) Romantische zangfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd Luxor: Legioen van eer (Marie Bell, Pierre Renoir). Rare gasten in't ho tel (Alice Brady, Charles Winninger). Dramatisch Komisch 'edcren avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur Goedgekeurd v volwassenen Rex: Suikerfreule (Annie van Duin, Louis Borel). De vliegende zot (Joe Brown). Komisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2