KERKNIEUWS MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9119 9e- Ccid^cli^Soivtcmt Trirfnon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven zie Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103093. Postbus 11. Dit nummer bestaat nit vier bladen. Een herderlijk schrijven der Duitsche Bisschoppen Zij eischen einde van den strijd tegen het Christendom TTit Berlijn wordt gemeld: Gisteroch tend is in alle katholieke kerken in Duitschland een Herderlijke Brief voor gelezen, die op de Conferentie der Bis schoppen te Fulda is opgesteld. Na een opsomming te hebben gegeven van alle aanvallen, waarvan de Katholieke Kerk en de Katholieke Godsdienst in het Der de Rijk doelwit zijn, besluit de Brief met de eischen, dat deze strijd tegen het Christendom een einde neemt. In den brief wordt verklaard, dat de aanvallen op de Kerk vijandiger en he viger zijn dan ooit. De oogmerken, die met deze aanvallen worden nagestreefd, aldus gaat het schrijven voort, zijn de Katholieke Kerk te verdrukken, Haar te verzwakken en het volk ervan af te kee- ren en vooral het Christendom uit te roeien en een geloof ingang te doen vin den, dat niets gemeen heeft met het geloof aan God en het eeuwige leven. Het nieuws van de voorlezing van dit Document in de kerken verspreidde zich in de ochtenduren zeer snel. De publicatie van den Brief viel samen met den Zondag van de week voor de ka tholieke jeugd. De voorlezing van den Brief geschiedde te Berlijn door den Bisschop zelf, aange hoord door een zeer aandachtige menigte. Er wordt in dezen Brief ook geprotesteerd tegen de bejegening van den Bisschop van Rothenburg, die door de autoriteiten uit zijn Bisdom werd verbannen. Deze passage heeft een zeer diepen indruk gemaakt. In aansluiting met het bovenstaande meld men nog uit Berlijn: Een brochure, door de partij uitgege ven over de omgeving van den Paus, waarin er naar gestreefd wordt het Va- ticaan in discrediet te brengen door het voor te stellen als bondgenoot van „Jo den, bolsjewieken, vrijmetselaars en de mocraten", heeft in acht weken een op lage gehad van 300.000 exemplaren. De voorlezing van den Herderlijken Brief, welken men elders in ons blad vindt afgedrukt, nam drie kwartier in beslag. Een schrijven aan de Duitsche Pastoors Betreffende den brief der Bisschoppen Door het Generaal-Vicariaat der ge zamenlijke Duitsche Bisdommen werd betreffende den herderlijken brief der Duitsche Bisschoppen het volgend schrijven gezonden aan alle Duitsche pastoors, welk schrijven den ernst van den toestand teekent. De inhoud van en de verordening om het herderlijk schrijven voor te lezen moet streng vertrouwelijk behandeld worden tot Zondag 28 Augustus. Overeenkomstig de groote beteekenis moet dit Herderlijk Schrijven, op waardige, ernstige wijze met den meesten nadruk, in een vorm, die voor iedereen begrijpelijk is, worden voorgelezen. Daarvoor is het noodig het stuk tevoren goed door te lezen, zoodat iedere zin afzon derlijk en ieder onderdeel, geheel overeen komstig de beteekenis van dien zin, ja, dat ieder woord in de juiste beklemtoning wor de uitgesproken en volledig tot zijn recht komt. Zoodra men van den inhoud van den brief heeft kennis genomen, moet het stuk, voordat het wordt voorgelezen op een absoluut veilige plaats buiten de pastorie bewaard worden. Iedere eigen toevoeging moet achter wege blijven. De verbanning van Mgr. SprolJ Door de Gestapo uit zijn diocees verwijderd In verband met de weigering van Mgr. J. B. Sproll om zijn Diocees te verlaten vernemen wij, dat in overleg met het Domkapittel Mgr. J. B. Sproll besloot om het onrechtmatig bevel niet na te komen. Daarop is Mgr. Sproll door de Gestapo tegen zijn wil in een auto geplaatst en op het Münsterplein van Freiburg i. Br. op straat gezet. Mgr. Sproll heeft z'n intrek genomen in het Bisschoppelijk paleis van den Aartsbisschop van Freiburg en wacht daar op het bevel van Rome. Naar verwacht wordt zal Rome Mgr. Sproll bevel geven naar zijn Diocees te rug te keeren, aangezien zijn benoeming destijds eveneens door het Vaticaan is geschied. Mgr. Johan Baptist Sproll werd 2 Octo ber 1870 in Schweinhausen geboren en is dus thans bijna 68 jaar. In 1895 tot priester gewijd werd hij in 1912 tot Domkapitular en een jaar later tot Vicaris Generaal benoemd. In 1916 volgde zijn benoeming tot Wijbisschop en in 1927 werd hij aangesteld om het Bisdom Rotten burg, dat 850.000 katholieken telt, te be sturen. Wat het feit betreft, dat Mgr. Sproll Rottenburg niet wil verlaten, zij er aan herinnerd, dat de kerkelijke wetten den Bisschop verplichten voortdurend in zijn Bisschopsstad te resideeren. De Kerk beschouwt de band van een Bisschop met zijn Diocees als een „gees telijk huwelijk", dat zoo maar niet zon der meer opgelost kan worden. De gewelddadige uitzetting van Mgr. Sproll uit zijn Diocees duidt erop hoe de Kerkvervolging in het Derde Rijk in een nieuw verscherpt stadium is getre den. De maatregelen tegen Mgr. Sproll bren gen ons in herinnering de periode van de vroegere Duitsche Kulturkamf, die haar hootepunt bereikte in de jaren 18711878. Destijds werden verschillende Duitsche Kerkvorsten van de Bisschoppelijke Privi leges, die de Staat hun tot dan toe ver leend had, vervallen verklaard en gevangen genomen, o.m. de legerbisschop Mgr. Le- dochowski van Posen, (de oom van den te- genwoordigen Generaal van de Orde der Jezuieten), verder Aartsbisschop Melchers van Keulen, de bisschoppen Förster van Breslau, Brinkmann van Munster, Blum van Limburg en Martin van Paderborn. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: In alle katholieke Duitsche kerken hebben de geestelijken gisteren een herderlijk schrijven van den kansel voor gelezen, hetwelk als resultaat van de bis schopsconferentie te Fulda tot stand is ge komen. De Duitsche bisschoppen verdedigen zich daarin o.a. tegen het verwijt, dat de natio- naal-socialisten tot hen richten, dat zij zich zouden onttrekken aan de nationale ge meenschap, dat zij zich zelf buiten deze gemeenschap sluiten. Zij betoogen, dat zij haar ten volle erkennen, evenals den staat in zijn nieuwen vorm, maar voegen hieraan toe, dat zij nooit zullen toestemmen in het geweld aandoen aan hun geloofsovertui ging, aan beperkingen der rechten van de Kerk. De indruk, welken dit schrijven heeft ge maakt, is overweldigend geweest. De Katholieke kerken te Berlijn waren stampvol en de kerkgangers van de gods dienstoefeningen op de latere uren die reeds op de hoogte waren gesteld, moesten voor een groot gedeelte buiten de gebouwen op straat blijven staan. De in druk, dien de voorlezing op de kerkbezoe kers maakte, wos overweldigend. Een nieuwe phase in den titanischen strijd, welken de godsdienst in Duitsch land te voeren heeft is ingetreden. Hoe zullen de nationaal-socialistische heidenen op deze openlijke beschouwingen reageeren, met nieuwen terreur waar schijnlijk. Maar de bisschoppen hebben ge sproken. En de geest van het martelaar schap zal nog krachtiger herleven onder de Duitsche Katholieken! Men leze het waardig en krachtig, in inhoud en vorm zoo verheven Apostolisch Schrijven in zijn geheel. Kinder-ver lamming Oorzaak, verspreiding én gevolgen De geesels der menschheid zijn vele, en geen enkel tijdperk der geschiedenis is er van verschoond gebleven. Ook het huidige niet; want wanneer we „pest, hongersnood en oorlog" uit de Litanie vervangen door: besmettelijke ziekten, werkloosheid, revolu tie en oorlog, is ook deze Bede weer bijge werkt tot op heden. Want het „verlos ons Heer" is van alle tijden. Als we lezen van de tienduizende gevallen van pest kunnen we ons de angst van onze voorvaderen be grijpen. Want ook de angst is van alle tij den, niet het minst van den huidigen tijd. Immers de vooruitgang van de berichtge ving in de dagbladpers heeft naast een nut tige ook een minder goede zijde: angst speurend naar het „voornaamste nieuws'' zien we uit naar berichten omtrent nieuwe gevallen van kinderverlamming, en onze gesprekken draaien om dit onderwerp. Nu is angst in het algemeen een slechte raad geefster, en' onze grootste zorg moet zijn deze niet te vergrooten. Echter er hangt een zeker geheimzinnig waas over dit alles, of het wordt er omheen geweven. Zoo vaak bereikt den arts thans de vraag: wat is dat toch met die kinderverlamming? Daar om kan het nuttig zijn over deze kinder ziekte iets mee te deelen. Kinderziekte zei ik, maar dat is niet ge heel waar. Ook volwassenen kunnen de ziekte krijgen, doch zeker voor 70 zijn de patiënten kinderen onder de 7 jaar. De ziekte is reeds bijna honderd jaar ge leden uitvoerig beschreven, en is dus vol doende bekend. Verschillende epidemieën zijn voorgekomen in alle landen, niet het minst in Zweden en Noorwegen; ook ons land heeft er een gekend in 1911. De ziekte heeft neiging om in Juli te gaan heerschen om dan in September, soms October zijn grootste uitbreiding te krijgen. Wat we bij andere infectieziekten als Roodvonk en Diphterie zien, ontmoeten we ook bij de kinderverlamming. Elk jaar en in elke landstreek komen verspreide gevallen van de ziekte voor, maar opeens ontstaat een kleinere of grootere epidemie; waar dat aan ligt is niet altijd duidelijk. Zoo kwamen er in ons land in het tijdvak 1924 tot 1935 per jaar respectievelijk voor 38, 32, 49, 50, 75, 507, 590, 136, 242, 146, 197 en 52 gevallen. Sprekend is wel, dat deze 52 gevallen in 1935 zoo verdeeld waren, dat in 40 Ge meenten elk 1 geval bekend werd. Eenige jaren geleden werden in een der Gemeen ten in deze omgeving 5 gevallen in eenige dagen waargenomen en daarna geen enkele meer. Veelal houdt de verspreiding der ziekte weer even plotseling op als ze gekomen is. Vast staat wel, dat de besmetting plaats heeft van mensch op mensch, b.v. door spreken, hoesten, niezen enz. Gezien het feit, dat het nu juist een vacantiemaand is, en vele kinderen elders logeeren, waarbij komt de geweldige verkeersmogelijkheden, kan het ons niet verwonderen, dat naast de haard in Gouda en omgeving nu reeds ge- LONDEN: Ook op een ander front strijdt Duitschland. De strijd om het gebied der Sudeten-Duitschers is een nieuw stadium getreden. De bedoeling van de Duitsche machthebbers is niet moeilijk te doorzien. De zending van Runciman moet blijkens de gedecreteeerde berichten in de Duitsche pers worden gesaboteerd en over de rede van Simon zijn deze bladen natuurlijk ook niet tevreden. Sir John Simon heeft in zijn rede echter allen teleurgesteld, die „krachtige taal" van hem hoopten en verwachtten. Tegen geen der partijen in het Tsjechische geschil heeft hij dreigementen gebruikt. Hij heeft getracht tot alle partijen door te dringen en, met een beroep op het natuurlijk ver langen naar vrede, allen tot gematigdheid aan te sporen. Anderzijds heeft hij getracht den indruk weg te nemen, dat men met welwillendheid op den langen weg van het afstel door uitstel zou komen, door er op te wijzen, dat het Tsjechisch probleem drin gend oplossing behoeft „urgently needs be solved". Met zijn rede heeft hij de felst bewogen partijen in het geschil: de Duitschers, de Sudeten-Duitschers, de Tsjechische natio nalisten en "de binnenlandsche oppositie ze ker teleurgesteld. Geen van hun wenschen zijn vervuld: hij heeft Praag noch Berlijn bedreigd. Met nadruk heeft Simon weer gepleit voor samenwerking met de niet- democratisehe staten, met welke hij een vriendschappelijke verhouding wenscht: Dit was tegelijk een afwijzing van het stre ven naar een anti-fascistisch front. Op deze wijze heeft Simon de extremis ten teleurgesteld in de hoop bij de betrok ken volken en hun leiders voldoende ge duld te vinden om een redelijke oplos sing te bereiken van het Tsjechisch vraag stuk, wat Simon ondanks alle moeilijkhe den mogelijk blijft achten. In hoeverre hij den toestand juist heeft beoordeeld en succes heeft met zijn plei dooi van verzoening, zullen de volgende dagen leeren. vallen bekend worden in Middelburg, Leeuwarden en Enschede. Van het aller grootste belang is hierbij, dat vele men- schen de ziekte kunnen overbrengen zon der zelf duidelijk ziek te zijn geweest; zij zijn z.g. bacillendrager geworden. Men is er zeker van, dat met name veel meer kin deren ziek geweest zijn, dan we weten, maar dan zoo licht dat de omgeving het niet merkt (komt ook bij diphterie voor). Dit is voor de betrokken kinderen gelukkig, om dat ze tegelijkertijd onvatbaar worden ook al was de ziekte nog zoo licht, maar er schuilt voor de omgeving een groot gevaar in, omdat ze, niet duidelijk ziek zijnde, ook niet geisoleerd worden, dus de omgeving kunnen besmetten. Om deze laatste reden ook zijn de be strijdingsmaatregelen zoo beperkt. Wel spreekt het vanzelf, dat de lijders streng geisoleerd worden. De besmettelijke ziekte wet van 1928 rangschikt de ziekte onder groep B; er is dus aangifteplicht en een verbod voor de huisgenooten om scholen te zoeken. Voorts wordt zooveel mogelijk het samenscholen van groote groepen kin deren in besloten ruimten tegengegaan; in de L.Crt. van 27 Augustus lazen we reeds, dat in Rotterdam het plan, om de Jubileum film voor de jeugd te laten draaien voor- loopig is uitgesteld. Ook bestaat het middel van schoolsluiting, vooral gezien de kans op besmetting op jeugdige leeftijd, van be waarscholen; de geneeskundig Inspecteur voor de Volksgezondheid kan den burge meester hiertoe adviseeren. Er wordt ver der aangeraden zich voor verkoudheid te hoeden, veel te gorgelen, en geen onge schild fruit te eten. Over de ziekte zelfs kunnen we kort zijn. Voldoende bekend is het dat de echte zware vormen zich vooral uiten in verlammingen van een der beenen, of van een arm en been, soms alleen van de arm. De verwekker van de ziekte is zoo klein, dat deze door een filter, die de toch al kleine tuberkel bacil tegenhoudt, heenglipt. Met de sterkste microscoop is hij niet zicht baar. Een eigenaardigheid is voorts, dat onze huisdieren niet vatbaar zijn voor deze ziekte, alleen de aap. Dat geeft een groote moeilijkheid bij de studie van deze ziekte, omdat juist de dierproeven ons van andere besmettelijke ziekten zooveel geleerd heb ben. Zeer jammer is het, dat meerdere ziekte gevallen doodelijk verloopen. Wat betreft de verlammingen, deze genezen voor de kleinste helft der gevallen in den loop van een jaar, maar alleen als er bijzondere zorg en soms langdurige behandeling toege past wordt. Met de seruminspuiting in een vroeg stadium zijn we een stap verder ge komen. In gevallen van blijvende velam- ming kan operatie, b.v. peesverlegging vaak uitmuntende resultaten geven voor wat be treft de functie van de betreffende lede maten. Een troost is het nog, dat de verstande lijke vermogens van de kinderen zelden lijden. Maar dat legt ons een plicht op, en wel deze: de kinderen zijn zich hun min dere of meerdere mate van onvolwaardig heid zeer goed bewust, maar ouders en op voeders moeten hen als volwaardigen op voeden, goed onderwijs geven, en vooral voorkomen, dat zich bij het kind minder waardigheidsgevoelens ontwikkelen. Een belangrijk middel daartoe is gymnastiek en sport. Zwemmen met name kunnen vele, en ik zag laatst een kind met een verlamde arm voortreffelijk spelen in het eerste elf tal van een korfbalclub. Dank zij een ver standige opvoeding zien we dan ook vele van deze menschen later in een volwaardig zij het dan een bij him vermogens aan gepast beroep werkzaam, en met even veel arbeidsvreugde als de volwaardige. Z. Nieuwe gevallen Vanmorgen zijn bij den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Rotterdam opnieuw vier gevallen van kinderverlamming aan gegeven. De kinderen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Een der patiëntjes is afkom stig uit een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Van Overheidswege zijn tot nu toe geen verdere maatregelen genomen. Te Giessendam is kinderverlamming ge constateerd bij het 2-jarig zoontje van de familie D. Sluimer. Het kind is naar een ziekenhuis te Dordrecht overgebracht en aldaar opgenomen. Te Schoonhoven is het eerste geval van kinderverlamming geconstateerd en wel bij de 8-jarige Adriana Bons. Het kind wordt nog in de ouderlijke woning verpleegd. Haar toestand laat zich op het oogenblik vrij gunstig aanzien. Zondag hebben zich te A 1 p h e n weder twee nieuwe gevallen van kinderverlam ming voorgedaan, 't Betreft een negenjarig jongetje uit het gezin van de familie v. S. in de Rozenstraat en een 4-jarig kind van de familie T. in de van Boetselaerstraat. Beide patiëntjes zijn naar het Aac. Zieken huis te Leiden overgebracht. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen met openlijke beschuldiging aan de regeering is gisteren in alle Duit sche kerken voorgelezen. (1ste en 2de blad). De rede van Simon. Geen bedreigin gen. (2de blad). De Duitsche druk op Tsjecho-Slowakije. (2de blad). Besprekingen tusschen Henlein en Run ciman (2de blad). Verschillende vliegtuig-ongelukken (4de blad). Binnenland De leger-revue in de Residentie. (1ste blad.) Nieuwe gevallen van kinderverlamming. (lste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Vergadering van „Bloembollencultuur". De teeltbeperking. (2de blad). Te Reuver heeft een jongeman zijn moe der neergeschoten en zwaar verwond (4de blad). Uit een circus te Sittard ontsnapten gis teren twee leeuwen, waarvan er een tij dens den dienet een katholieke kerk bin nenstapte en daar consternatie teweeg bracht. (4de blad). Sport en Wedstrijden WIELRENNEN: Van de Vijver en Van Vliet wereldkampioen (3de blad). VOETBAL: De officieele opening van het U.V.S.-Sportpark. De K.N.V.B. be sluit tot uitbreiding der competitie. (3de blad). ATHLETIEK: Twee Ned. records te Heemstede verbeterd. (3de blad). Een geval van kinderverlamming in lichten graad doet zich te K a t w ij k aan Zee voor bij het 2-jarig kind van den heer H. De toestand van de twee kinderen uit Leiden, die van uit een andere plaats, waar zij ziek waren geworden, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden zijn vervoerd, is, naar wij vernemen, niet ernstig. Men meeft vertrouwen, dat zij zonder ernstige gevolgen, het ziekteproces zlllen doorma ken. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Edam den Weleerw. heer H. M. J. van Houten, thans Rector te Am sterdam (R.K. Lyceum voor Meisjes); tot Kapelaan te Rotterdam (H. Jozef) den Weleerw. heer A. C. J. van Houten; tot Kapelaan te Haarlem (O. L. Vrouw van Zeven Smarten) den Weleerw. heer M. H. van der Togt; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Familie) den Weleerw. heer B. W. Kloes; tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Jo zef) den Weleerw. heer N. Th. J. van Schaik; tot Kapelaan te Amsterdam (H.H. Nico- laas en Barbara) den Weleerw. heer A. R. M. van Beijnen; tot Kapelaan te Rotterdam (O. L. Vrouw van Lourdes) den Weleerw. heer N. A. Commandeur; tot Kapelaan te Zandvoort den Weleerw. heer J. A. M. ten Hengel; tot Kapelaan te Warmond den Wele- eerw. heer G. Jongkind; tot Kapelaan te 't Veld den Weleerw. heer H. J. van Nobelen (Neomist).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1