M GE VING De strijd in het verre Oosten BUITENLAND ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE AANVAL OP HANKAU BEGONNEN. Het Japansche offensief ingezet. Volgens een officieele mededeeling uit Tokio is hedenmorgen de algemeene aan val op Hankau begonnen. Oprukkend van uit het Westen van Kioekiang en van het Pojangmeer, hebben de Japansche troe pen de linie bereikt, die Hankau tegen een aanval vanaf het Pojangmeer moet verde digen. Tegelijkertijd zijn Japansche afdee- lingen ten Noorden van de Jangtse naar het Zuidwesten opgerukt, eveneens met het doel Hankau aan te vallen. De Chineezen geven thans officieel het verlies van Joeitsjang en van den heuvel Joetsjingsjan aan den Westelijken oever van het Pojangmeer toe. Mevrouw Soen Jat Sen, de weduwe van den stichter der Chineesche Republiek, heeft er in een radiotoespraak tot het jeugdcongres te New York op aangedron gen, dat de groote mogendheden en voor al Engeland en Amerika Japan niet lan ger grondstoffen zullen leveren. Zij zeide, dat Japan 30 procent van zijn grondstof fen betrekt uit Engeland en 32 procent uit de Vereenigde Staten. Indien deze landen niet meer zouden leveren, zou de Japan sche aanval in enkele maanden tot mis lukking gedoemd zijn. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Japanners bij een aanval -op de Chi neesche stellingen te Tsjoegan en Tsjent- sjiasjan weer gifgassen in den strijd ge bracht hebben, met het gevolg, dat vele Chineesche soldaten om het leven zijn ge komen. De Chineesche diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland hebben op dracht gekregen de aandacht der regee ringen te vestigen op het gebruik van gifgassen door de Japanners aan het front in Kiangsi. Er wordt aan herinnerd, dat op 22 Augustus Japansche troepen bij Tsjoetsjoeang gifgassen hebben gebruikt, waardoor de manschappen en officieren van bijna twee Chineesche bataljons om het leven kwamen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van oorlog heeft tegenover pers vertegenwoordigers formeel verklaard, dat de Japansche troepen in China nooit gifgassen hebben gebruikt. Hij voegde er de in de Japansche diplomatie gebruike lijk geworden verdediging aan toe, dat juist de Chineezen zich herhaaldelijk van gifgassen en cholerabacillen bediend heb ben. De Amerikaansche ambassadeur te To kio heeft in opdracht van Hull in krachtige bewoordingen te Tokio geprotesteerd tegen den Japanschen aanval op een Chineesch verkeersvliegtuig, dat door een Amerikaan bestuurd werd. De Japansche woordvoerder heeft ver klaard dat de Japanners zich het recht voorbehouden op alles censuur uit te oefe nen, behalve op officieeie telegrammen. Ook bank-telegrammen zijn aan censuur onderworpen. DU1TSCHLAND DE VERB ANN NG VAN MGR. SPROLL EEN PROTEST VAN DE „OSSERVATORE ROMANO" „Afzetting tegen alle verdragen en beloften" De Romeinsche correspondent van „De Tijd" seint d.d. 26 Augustus: Naar aanleiding van de verbanning van mgr. Sproll, Bisschop van Rottenburg, schrijft de directeur van de „Osservatore Romano" hedenavond, dat dit feit een ef fectieve afzetting is uit een functie. Deze afzetting is tegen alle verdragen en belof ten. De Katholieken van Rottenburg hebben tijdens de moeilijke dagen, die mgr. Sproll beleefd heeft, hun Bisschop trouw terzijde gestaan in een rotsvast geloof. Hun zorg is de zorg van alle geloofsbroeders in Duitschland en daarbuiten. Hun zorg is ook de zorg van den H. Vader en'zijn me dewerkers. Hun protest is het protest van alle Katholieken, van geheel de Kerk. KATHOLIEKE BIJZONDERE SCHOLEN IN STIERMARKEN GESLOTEN Volgens mededeeling in de Tsjechische bladen is krachtens een bepaling van de Provinciale Onderwijsraad aan alle bijzon dere scholen in Stiermarken de rechtsper soonlijkheid ontnomen. Deze maatregel is onmiddellijk in werking getreden. Dit heeft tot gevolg gehad, dat al deze scholen, vrijwel allemaal Katholieke inrich tingen voor Middelbaar Onderwijs, geen di ploma's meer mogen uitreiken, die door den Staat erkend worden en die toelating geven tot de hoogeschool. Onder de scho len die door dezen maatregel worden ge troffen bevinden zich vele bekende inrich tingen voor middelbaar onderwijs, zooals het klooster Gymnasium in Admont, het Gymnasium van het Seminarie van den Vorst-Aartsbisschop van Graz, het Ly ceum voor Meisjes van de onderwijsziisters in Graz, het Instituut Ste Marie in Graz, het Gymnasium der Zusters Ursulinen in Graz, en de inrichting voor Middelbaar On derwijs van de Zusters van het H. Hart, eveneens te Graz, alsmede verschillende katholieke kweekscholen voor onderwijze ressen. DE NIEUWE WERELDBESCHOUWING IN HET DERDE RIJK Wat beteekent „gelooven"? In het officieele partij orgaan „Der S. A. Mann" is thans een rubriek geopend, waar in iedere week een soort „Catechismus-on derricht" gegeven wordt. In het eerste ar tikel van deze serie wordt gesproken over de „levende wereldbeschouwing" en het geloof van den „waarachtigen mensch", d. w.z. de Nationaal Socialistische Wereldbe schouwing en het Nationaal-Socialistische geloof in vergelijking met het Christelijk geloof: „Bij het Christendom zijn twee din gen heel anders, n.l. dat het geloof niet uit het wezen van den mensch voortspruit, maar door God aan den mensch is geopen baard, en verder, dat het geloof niet tot de taak van de menschen behoort, maar terug te brengen is tot een daad van God zelf. In beide gevallen is er bij het Christendom een passieve verhouding, terwijl bij het waarachtige leven van een actieve houding sprake is. De Nationaal-Socialistische we reldbeschouwing kan niet in vergelijking komen met een geopenbaarden godsdienst en nog minder daarmee in overeenstem ming worden gebrachtWanneer het wezen van den mensch zichtbaar vorm aan neemt in bloed en ras, dan is ook de wereld beschouwing verankerd in bloed en ras. Daarom moeten wij, of we willen of niet, spreken over een Nationaal-Socialistische Wereldbeschouwing, een geloof, dat het le ven zoo en niet r iders vormt, als het Na tionaal-Socialistische gedachteleven voor schrijft. Van christelijk standpunt be zien is er een tweevoudig leven: een leven hier op aarde en Mter het leven in den he mel. Het christelijk geloof is door God ge openbaard en heeft geen betrekking op het leven hier op aarde, maar op het leven later in den hemelVan het standpunt der Nationaal-Socialistische Wereldbeschou wing uit bezien is Geest, Ziel en Leven één, d.w.z. dat er maar één leven is, maar dat dit leven, door en met zijn verblijf hier op aarde, (dat slechts een zichtbaar worden van het andere leven is) waarde heeft voor de eeuwigheid Begrijpt ge nu kameraden wat het ge loof aan het eeuwige Duitschland betee kent? In ons Duitschland en in zijn geschie denis openbaart zich iets eeuwigs, een god delijk groeien, niet alleen een aardsche op gang. In ieder van ons openbaart en werkt iets eeuwigs. De werkelijkheid krijgt weer de glans van het „heilige", het wonderbare. Hoe vaak heeft de Führer uitdrukking ge geven aan deze, zijn ervaring: Het is een wonder, wat zich voor onze oogen en door ons ontwikkeld heeft, het wonder van het geloof heeft een wonder der werkelijkheid gecshapen. Ons politiek geloof, ons geloof aan het leven in deze wereld is een geloof dat haar oorsprong vindt in het eeuwige, in het goddelijke, dat is een geloof dat op bloeit, opvlamt uit een wereldbeschou wing Wanneer men een dergelijk samenraap sel van allerlei dwalingen leest, is het dan wonder dat men het Nationaal-Socialisme als een der gevaarlijjkste ketterijen on zer eeuw moet beschouwen? FRANKRIJK STEUN VOOR DALADIER BLUM MAANT TOT VOORZICHTIGHEID De radicaal-socialisten achter den premier. Gisteren heeft de radicaal-socialistische fractie van de Fransche Kamer vergaderd. Minister-president Daladier heeft zijn standpunt uiteengezet, waarop de fractie eenstemmig haar vertrouwen in Daladier heeft uitgesproken. In de rede, die Daladier gisterochtend in de vergadering der rad.-soc. fractie heeft uitgesproken, heeft hij een uiteenzetting gegeven van de gebiedende motieven, die hem er toe hebben gebracht te zeggen, dat het, hoewel men de 40-urige werkweek zou handhaven, onvermijdelijk was, dat de wet aangepast en soepeler gemaakt zou worden. Deze aanpassing geschiedt met het oog op de steeds dringender wordende behoef ten der defensie, de behoeften van de open bare financiën en het bedreigde economische leven. In' deze verklaring, aldus Daladier, kan niets veranderd worden. De 40-urige werkweek bestaat slechts in Frankrijk en Mexico, en er is geen sprake van een snelle uitbreiding tot andere lan den. Dit is geen reden om de wet in Frankrijk in te trekken, of de toepassing op te schorten. Maar de internationale toestand maakt het noodzakelijk, dat in de voor de bewa pening werkende bedrijven overuren kun nen worden gemaakt, die hooger betaald kunnen worden. Daladier noemde voorbeel den van fabrieken, die zeer belangrijke buitenlandsche bestellingen hadden moeten weigeren door de strenge reglementatie van den arbeid. Soepeler arbeidsvoorwaarden zijn een element van het algemeene productiepro bleem, evenals modernisatie va nde outil leering, verbetering van de arbeidsmetho- den en van credietverleening. De regee ring zal er voor waken, dat de patroons de sociale wetten en in het bijzonder het vak- vereenigingsrecht eerbiedigen. Daladier ein digde met te zeggen, dat het geen tijd is voor ij dele polemieken, maar voor moedige besluiten. Naar men verklaart, heeft Daladier in zijn rede nog naar voren gebracht, welk een gevaar het voor Frankrijk beteekent, dat in Duitschland twee millioen man betrokken zijn bij de militaire manoeuvres en werken. Daladier becijferde verder de waarde der buitenlandsche bestellingen, die door de Fransche industrie geweigerd moesten wor den, op 50 millioen fr. Hij waarschuwde tegen een herhaling van de fouten, die be gaan zijn door de Duitsche republiek van Weimar en de Italiaansche democratie in de periode vóór het tegenwoordige regime. Blum voorzichtig Ook de andere fracties van de „délégation des gauches" hebben vergaderd. In de so cialistische vergadering wees Blum vooral op het buitenlandsche gevaar. Hij zeide, dat onder de bestaande omstandigheden de so cialistische partij, hoewel ze moet blijven waken voor de toepassing der sociale wet ten, het werk der regeering niet moet be moeilijken. De fractie der socialistisch-republikein- sche unie verklaarde zich solidair met de afgetreden ministers, en droeg haar verte genwoordigers in de „délégation" op uiting te geven aan de overeenkomsten met de arbeidersorganisaties. De communistische fractie verklaarde alles te zullen doen voor de verdediging der sociale wetten en droeg vertegenwoordigers in de „délégation des gauches" op te verklaren, dat de arbeiden de massa zich ongerust voelt tengevolge van de rede van Daladier en nauwkeurig wil weten, wat de regeering denkt te doen. Gisteravond is de „délégation des gau ches" bijeengekomen. Waar men het niet kon eens worden over een verzoek tot bij eenroeping van het parlement, bleek wel overeenstemming te kunnen worden be reikt ten aanzien van een aanvraag tot een audiëntie bij den minister-president. Daladier, die hiervan telefonisch op de hoogte gesteld werd, stemde er in toe de vertegenwoordigers van de fracties, die de „délégation" vormen, te ontvangen. De af gevaardigden zouden vragen, welke wijzi gingen de regeering denkt te brengen in de toepassing van de 40-urige werkweek, en wanneer het parlement bijeengeroepen zal worden. TSJECHO SLOWAKIJE EEN PROCLAMATIE VAN HENLEIN VERLOF AAN DE SUDETEN TOT ZELFVERDEDIGING. Scherp antwoord der Tsjechische regeering De leiding van de Sudeten-Duitsche partij heeft een oproep gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat de overvallen op le den van de partij hebben bewezen, dat hier volgens een vast plan wordt gewerkt. Hierdoor moet bij buitenlandsche waarne mers de indruk worden gewekt, dat nog rekening moet worden gehouden met te genstanders als een politieken factor. Tot nu toe hebben de leden van de Su deten-Duitsche partij geen gebruik ge maakt van het wettige middel van zelfver dediging. De leider van de partij, Konrad Henlein, geeft thans evenwel zijn aanhan gers verlof om in geval, dat zij aangeval len worden, volledig gebruik te maken van het recht van zelfverdediging. Hierbij moe ten evenwel de wettelijke grenzen streng in acht worden genomen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft op deze proclamatie on middellijk scherp geantwoord door te verklaren, dat de orde en rust in de republiek door de politie gehandhaafd zullen worden. In een verklaring, die in het Duitsch voor de radio werd voorgelezen, wordt gezegd, dat de proclamatie in strijd met de wet is en wordt gewaarschuwd, dat de politie zal optreden tegen iedereen, die tracht van deze proclamatie misbruik te maken om rust en orde in gevaar te brengen. „De Sudeten-Duitsche partij", aldus de ze verklaring, „welker vertegenwoordigers gisteren een bezoek aan lord Runciman hebben gebracht, bereidt zich voor, den druk op de Tsjechen grooter te maken, door kleine incidenten, uit de rubriek ge mengde berichten, in de buitenlandsche pers op te blazen. De partijleiders hebben duidelijk bewezen, dat zij met hun agitatie zoowel een binnenlandsch als buiten- la ndsch politiek doel hebben. „In de proclamatie wordt den partijle den medegedeeld, dat zij bedreigd worden door Marxistische „terroristen", die door het gebruik maken van geweld trachten te bewijzen, dat zij ook een politieken factor vormen. De leiders van de partij gebrui ken deze gekunstelde en doorzichtige con structie als vóorwendsel om vroeger in structies, die aan de leden zijn gegeven, in te trekken." „Hieruit blijkt duidelijk, dat dr. Franz Kollner en Carl H. Frank, die de proclama tie hebben onderteekend, een rol op zich hebben genomen, waarvoor zij geen vol macht hebben. Mocht iemand van deze pro clamatie misbruik maken om de orde en rust in gevaar te brengen, dan zal hij op krachtige politiemaatregelen stuiten. Wij wijzen er de burgers op, dat de opstelling van deze proclamatie een schending van de wet is. Orde en rust in de republiek zul len gehandhaafd worden door het verant woordelijke orgaan, namelijk de politie". CONCESSIES VAN PRAAG? Op grond van berichten uit Praag ver wacht men in Britsche diplomatieke krin gen nieuwe, belangrijke concessies der Tsjecho-Slowaaksche regeering. Men ver heugt zich over den verzoenenden geest te Praag en hoopt, dat ook de Sudeten- Duitschers thans hun bijdrage zullen leve ren. WAT WIL DUITSCHLAND? Engelsche persstemmen. De „Daily Mail'' verklaart te vernemen, dat de Duitsche regeering Belgrado en Boekarest verzocht heeft neutraal te blij ven voor het geval van interventie in Ts j echo-Slo wakij e. De inkleeding van het verzoek is ter kennis van de Fransche regeering ge bracht. Men gelooft niet, dat Roemenië HILLEGOM Kapelaan J. W. M. A.'Merks. Donder dagavond kwamen zeer velen in het Pa tronaatsgebouw der St. Josephparochie te zamen, om afscheid te nemen van kape laan Merks, die gedurende 5 jaar arbeidde in de parochie en door Z.H.Exc. benoemd is als kapelaan te Grootebroek. Onder de aanwezigen merkten we op: den zeer- eerw. heer pastoor B. van Leeuwen, die de leiding had, kapelaan J. A. van Ettinger der St. Josephkerk, kapelaan B. Schnei ders van „St. Martinus", het kerkbestuur, 't bestuur der H. Familie en vele leden, dat der jongens Maria-congregatie en vele leden; de Kruisvaart, Verkenners en Wel pen met de leiders, 't bestur v. d. „Hanze", dat van de P. T. T. en vele parochianen. Te ruim 8 uur opende pastoor van Leeu wen de samenkomst met den chr. groet en een woord van hartelijk welkom. Het ver heugt hem, dat zoovelen bij dit afscheid hun belangstelling hebben willen toonen, daardoor getuigend van hun meeleven met ai wat er in de parochie gebeurt. Hierna traden op de Welpen met het aardige stuk je: „De Autoverkoop". Het eerst werd nu gesproken door den heer C. J. Brouwer namens de H. Familie, die dank bracht aan den directeur voor zijn arbeid en een cou vert als stoffelijk blijk van dankbaarheid aanbood. Daarna voerden de Welpen op: „Het verloren kind van de familie Knob bel", allergeestigst en best gespeeld. Dan spreekt namens de Jongens-Maria-Congre- gatie de heer P. Witteman Jr., die den op- richter-directeur, kap. Merks dankt voor al les waarin hij het voorbeeld en de lei ding gaf en hem mede een couvert aan bood. Hierna traden de Verkenners op met een 3-acter, getiteld: „De Advocaat". Ook hier zagen we goed spel. Vervolgens sprak de heer G. B. Kroon, voorzitter van „De Hanze" en dankte onder couvert-aanbie ding voor de prettige samenwerking in le den- en bestuursvergaderingen van dezen adviseur ondervonden. De Verkenners droegen daarna voor „Opsnijder", dat we der vlot gespeeld werd. Dan schetst de heer J. Heemskerk, voorzitter van de P. T. T. (Hillegom en omstreken) in een gloedvolle speech, wat deze adviseur voor St. Petrus deed, terwijl ook deze een cou vert aanbood. Hierna traden de K. J. C.'ers op met „De Boevendans", waarna het woord gevoerd werd door den heer B. v. d. List (oud-leider der K.J.C. wijl de leider verhinderd was). In een zeer vlotte toe spraak liet deze de revue passeeren al wat deze directeur gedaan heeft in de vervlo- en Zuid-Slavië voornemens zijn het Duit sche verzoek in te willigen. Het blad dringt aan op bespoediging der Britsche herwa pening. De „News Chronicle" meldt, dat von Ribbentrop alle diplomatieke vertegen woordigers in Noord-, Midden- en Zuid- Amerika bijeengeroepen heeft om met hen een onderzoek in te stellen naar de moge lijke reacties in Amerika van een Euro- peeschen oorlog. In het bijzonder zal men aandacht wijden aan den groeienden in vloed der Vereenigde Staten in Zuid-Ame- rika en het daardoor toenemende verzet in het geheele Amerikaansche continent tegen de Duitsche politiek in Midden- Europa. De „Times" acht de Duitsche perscam pagne tegen Tsjecho-Slowakije ontoelaat baar en zegt, dat Simon in zijn rede de gelegenheid zal hebben er aan te herinne ren, dat de Britsche politiek blijft, zooals zij door Chamberlain in Maart uiteenge zet is. Met een toespeling op Hendersons stappen te Berlijn op 20 en 21 Mei zegt het blad, dat die politiek sedert Maart twee maal bevestigd is. WELWILLENDE NEUTRALITEIT VAN HONGARIJE. Naar Reuter uit Berlijn meldt, heeft Horthy tijdens zijn bezoek aan Hitier verklaard, voor het geval van een conflict met Tsjecho-Slowakije niet meer te kunnen beloven dan een wel willende neutraliteit. Een buitenlandsch blad heeft gemeld, dat de Duitsche regeering verscheidene vreemde mogendheden ervan in kennis heeft gesteld, dat zij zich verplicht zou kunnen zien, de Sudeten-Duitschers te „steunen", indien geen oplossing voor de kwestie der minderheden zou kunnen worden gevonden en dat zij in dat geval hoopte, dat deze „steun" niet zou worden beschouwd als een aggressie. Engelsche officieele kringen verkla ren echter categorisch, dat een der gelijke stap niet bij de Britsche re geering is ondernomen. Buitenlandsche Berichten BISSCHOP VAN VERSAILLES VERBIEDT HET MOTORRIJDEN VOOR PRIESTERS In verband met de ernstige ongelukken die in de afgeloopen maand gebeurd zijn en waarbij drie priesters van het bisdom Versailles het slachtoffer werden, (twee hunner kwamen om het leven, terwijl de derde in stervensgevaar verkeert), heeft de Bisschop van genoemd Diocees bepaald, dat motorrijden voor al de geestelijken en seminaristen van zijn bisdom voortaan verboden is. MIJNINSTORTING IN MEXICO Te Peregrina in den Mexicaanschen staat Guana Juato is een mijngang ingestrt met het gevolg, dat zestien arbeiders bedolven werden. gen 5 jaar voor de Welpen, de Verken ners en de K. J. C. Behalve een couvert bood deze als blijvend aandenken aan een ingelijste foto van de K. J. C. Deze toe spraak werd gevolgd door „De Oogst- dans". Dan spreekt kapelaan J. A. van Et tinger. Spr. dankt voor de prettige samen werking en de gezellige uurtjes, met den scheidenden confrater doorgebracht, en hoe zij met elkander het parochiewerk hebben gediend. Dan verkrijgt kapelaan Merks het woord. Door deze hulde is zijneerw. op de aangenaamste wijze verrast. Het getuigt van waardeering opzichtens den priester. De jaren, in Hillegom doorgebracht, zul len niet spoedig worden vergeten. Ook voor de stoffelijke blijken van waardeering zegt spr. hartelijk dank. Deze strekt zich bij zonder uit tot zijn pastoor en zijn confra ter en niet het minst ook tot de jongeren. Hij vraagt 'n gebed en zal Hillegom aan 't altaar niet vergeten. Pastoor van Leeuwen sprak het slot woord. Hij dankte voor de trouwe hulp, die hij van den scheidenden kapelaan heeft mogen ondervinden en voor den ijver door dezen bij zijn priesterlijken ar beid betoond en spreekt de hoop uit, dat het hem te Grootebroek onder Gods zegen wel moge gaan. Hierna was er gelegen heid, den scheidenden priester pèrsoonlijk de hand te drukken, van welke gelegen heid allen gebruik maakten. Vermelden we nog, dat de muziek verzorgd werd op uit nemende wijze door mej. A. Fangman, ter wijl de fluitclub der K. J. C. onder de beproefde leiding van den heer Van Kaa- kebeeke de reidansen begeleidde. Zoo heb ben zeer velen medegewerkt tot het schit terend slagen van dezen mooien avond. Werkloozen. Het cijfer der werkloo- zen bedraagt thans slechts 79, vorige week 96, vorig jaar op denzelfden datum 141. Laagste inschrijver. De fa. A. J. Seij- sener alhier is laagste inschrijver voor den bouw van 17 arbeiderswoningen te Aals meer voor 32.960. KATWIJK De groote verkeersweg. B. en W. heb ben ter algemeene kennis gebracht, dat met betrekking tot de onteigening ten behoeve van den nieuwen weg ScheveningenN. Hollandsche grens, voor ieder die dit ver langt ter gemeente-secretarie ter lezing lig gen een afschrift van het proces-verbaal der in deze gemeente door een commissie van Ged. Staten gehouden zitting, bene vens een afschrift van het advies dier com missie omtrent de ingediende bezwaren, aan den Minister van Waterstaat uitge bracht. Werkloosheid. De stand der werkloos heid was gisteren 132, tegen 134 op 27 Aug. 1937. Baldadigheid. De tuinder J. S. deed aangifte bij de politie dat baldadige jonge lui 13 veilingkisten in de Zanderijvaart hadden gegooid, waarna deze waren weg gedreven. De politie zal de jongelui op sporen. Geboren: Maarten z. v. J. Haasnoot en T. Plug. Gijsje d. v. C. v. d. Bent en G. Hoek. Neeltje d. v. C. Duyvenbode en N. Plug. Huig z. v. H. Hoek en L. v. Duyvenvoorde. Leuntje d. v. W. T. Lam- boo en M. de Haas. J.n z. v. J. Groen en J. v. Duyn. Geertje d. v. C. Guyt en J. v d. Plas. Elisabeth d. v. N. v. Duy venvoorde en J. Varkevisser. Johannes z. v. J. Zuyderduin en G. de Jong. Gehuwd: C. Ouwehand en A. v. d. Plas. D. Guyt en L. Krijgsman. Overleden: Trijntje van Dijk 4 jaar Leuntje van Duivenvoorde 26 j. echt- genoote van H. Hoek. KATWIJK AAN ZEE De Bekerwedstrijd. De beker, welke hedenavond zal worden verspeeld in een voetbalwedstrijd tusschen Quick Boys en Katwijk, is de z.g. JulianaBernhard- Beker, reeds in 1936 beschikbaar gesteld door Katwijk's Weekblad. LISSE De jaarlijksche draverij. Door het be stuur der Harddraverij vereen iging „Lisse en Omstreken" is besloten de groote jaar lijksche draverij op de korte baan dit jaar te houden op Donderdag 27 September. Om tegemoet te komen aan de wenschen van vele paardensportliefhebbers en om eeni- gevariatie in deze sport te brengen, zal dit jaar inplaats van de voormiddagdravery een ruitersport en springconcours worden gehouden. De groote namiddagdraverij heeft als bij zondere attractie, dat het kampioenschap van Z.-Holland verreden wordt, terwijl voorts op het Lunapark verschillende nieu we vermakelijkheden brengen zal. Dat be looft dus weer wat! Geslaagd. De heer W. Grimme Jr. Is geslaagd voor het op 24 Augustue j.l. te Aalsmeer gehouden examen voor het diplo ma bloemschikken en binden, ingesteld door de Koninkl. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in den „Kring Bloemist-winkeliers" van de vereeniging „Groep Bloemisterij" uit de Nederl. Tuin- bouwraad. Marschconcert. De Harmonie „Trou moet Blycken" zal ter gelegenheid van den Koninginne-verjaardag op Woensdag 31 Augustus een Marschconcert geven, afge wisseld met Oranjeliederen in de Gem. muziektent aan de Veldhorststraat.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5