„VEERTIG JAREN' ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 wacht een baby. Rolf wordt naar het Bra- bantsche grensplaats] e geroepen en met een wonderding, dat automobiel heet, spoe den zij zich»met soms wel 30 K.M. per uur naar het Zuiden. Uitwisseling van gedach ten brengen ons de groote problemen van dien tijd onder het oog: de arbeidstoestan den, de sociale evolutie, die zich baan- breekt, de Boeren-oorlog, het huwelijk van Koningin Wilhelmina met Prins Hendrik, de groote staking van 1903.... De tijd evolueert en de menschen met hem. Rolf van Meerle is een bekend chi rurg geworden, professor zelfs en zijtn vriend Maasdonk krijgt uitgebreidere fa brieken. Hij kan zich maar met moeite aan passen aan de gewijzigde sociale omstan digheden. De vreugde, die alom in den lan de heerscht bij de geboorte van Prinses Ju liana ook in de huizen der beide fami lies sluit deze eerste periode af. Het is wel een bewogen tijd, die de fami lies Maasdonk en Van Meerle meemaken. Het jaar 1914 nadert. Tronen wankelen en dynastieën vallen, maar in het Nederland- sche Rijk blijft één naam onaantastbaar voortbestaan: „Oranje". Oorlogsgeruch ten oorlog rondom ons kleine land, mo bilisatie ter bescherming onzer neutrali teit. Maasdonk's fabrieken worden gevuld met militairen. Belgische vluchtelingen ko men. De film brengt ons beelden uit de vier oorlogsjarenbroodkaarten en een heidsworst, het Steuncomité, de watersnood van 1916totdat het jaar 1918 de we reldkaart verandert. Langzaam herstelt zich het leven; die eenmaal jong waren, zijn nu ook groot ge worden, zij vormen de na-oorlogsche gene ratie, te onderscheiden van de vorige door een wat oppervlakkiger, cynischen en minder idealistischen levenskijk. Dick Maasdonck, die in den mobilisatietijd den legervliegdienst heeft leeren kennen en als vlieger naar Indië wil, trouwt met Lot tie van Meerle, Rolf's dochter. De andere zoon van Maasdonk, Wim, drie jaar jon ger dan zijn broer, is zeer muzikaal en hij wil carrière in de muziek zoeken, zeer te gen den zin van zijn vader, die hem liever in de fabriek zag. Enkele jaren gaan voorbij. Dick en Lottie hebben een aardig kind, Guus, en hun le ven in Indië vliedt rustig voorbij. Wim heeft zijn einddiploma van het conservato rium gehaald en verkeert in artistieke mi lieux waar hij Lily Burger, een modern, zelfstandig meisje later architecte leert kennen. De toestanden in Indië ko men nader onder de loupe Dick voor spelt, dat Schiphol eens de voorstad van Batavia zal zijn en Wim ontwikkelt zich tot een uitstekend concert-pianist. In 1928 komt Dick naar Holland terug om een paar maanden bij de K. L. M. te werken. Hij valt echter als slachtoffer van zijn beroep, tijdens een proefvlucht, juist als Wim met het Concertgebouw-orkest optreedt. Lottie en Guus je blijven in Indië, Wim wordt be roemd en reist de heele wereld af. Dan komen de moeilijke jaren. De econo mische toestand wordt slechterde beurskrach brengt de Maasdonk-fabrieken aan den rand van een faillissement. Later, als de crisis gaat verdwijnen, demonstreert zich ook in Brabant de betere verhouding tusschen werkgever en werknemer. Groo te verbeteringen op sociaal gebied, woning bouw, loonen, onderwijs, hygiëne gaan niet onopgemerkt voorbij. Het verscheiden van Koningin Emma en Prins Hendrik, de drooglegging van de Zuiderzee, nieuwe ver keerswegen, groote sluizen en bruggen en wetenschappelijke prestaties vragen onze aandacht. Het blijkt, dat binnen één men- schenleven ontzaglijk veel veranderd is. Guus, de jongeman in Indië krijgt een ongeluk en Prof. van Meerle spoedt zich per vliegmachine daarheen om zijn klein zoon te opereeren. Als de professor in Ne derland terugkomt, is juist Prinses Beatrix geboren, symbool van hoop op de toekomst en de film eindigt met een diner bij de Van Meerle's, veertig jaren na het diner in den aanvang van de film, gevolgd door een symbolische slot-apotheose, waarin de groote rol, die de jeugd te vervullen krijgt in de naaste toekomst, het hoofdmotief vormt. Onwillekeurig trekt men bij het zien de zer film vergelijkingen met vroeger uitge brachte Hollandsehe films, welke wel wat het bezoek betreft, successen boekten, maar Rolf van Meerle (Cees Laseur) en Mevrouw van Maasdonk (Fientje de la Mar) aan het diner op den derden kroningsdag. Een waarlijk nationale film Een prachtige hulde aan onze jubileerende Vorstin Gisteren om half twaalf heeft, zooals reeds door ons gemeld, in tegenwoordig heid van vele autoriteiten de vertooning plaats gehad van de nationale film „Veer tig jaren", welke ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in opdracht van het Natio- naar Comité is uitgebracht door Loet C. Barnstijn Standaardfilms. De vertooning had plaats in de Wilhel- mina-studio van Filmstad te Den Haag, waar op dat uur de genoodigden bijeen kwamen. Voor den aanvang der film werd een toe spraak gehouden door den voorzitter van het desbetreffende comité jhr. ir. O. van Lidth de Jeude, die het ontstaan en de be doeling der film uiteenzette en den na druk er op legde, dat de nationale gedach te, welke in deze film leefde en welke al len bindt sterker zou zijn dan wat ons ge scheiden houdt. Hierna nam de vertooning der film een aanvang. Jan (Adolf Engers) de knecht van Dokter Rolf van Meerle. De inhoud is aldus: Aan boord van H. M.'s Fregatschip met Stoomvermogen „Sommelsdijk" keert de jonge officier van gezondheid Rolf van Meerle naar het vaderland terug. Drie lan ge jaren is hij „in de Oost" geweest en hij verheugt zich op het weerzien met familie en vrienden. Immers: het is 6 September 1898, de kroningsdag van de jonge konin gin Wilhelmina. Van Meerle zal naar zijn grootvader's huis gaan, waar hij inwoont en waar hij op dezen dag niet op het feestelijk diner mag ontbreken. Er is ook een trekpleister, die sterker is dan al het andere. Dien avond verlooft Rolf van Meer le zich met Eline Verhulst, na een zeer ge animeerd bal in de statige zalen van het oude Amsterdamsche patriciërshuis. Een merkwaardige dag! Hun nieuwe leven be gint op den drempel van een nieuwe re geering. Zoo begint het jonge doktersge zin in 1899 het huwelijk. Rolf heeft zich als medicus in Amsterdam gevestigd. Op echt Hollandsehe wijze zijn zij be vriend met het jonge gezin Maasdonk uit Brabant. Frans Maasdonk is een energie ke, maar eenigszins conservatieve groot fabrikant. Hij gelooft niet in de sociale be weging, hij gelooft in den vooruitgang der techniek. „Verkeer en internationade han del vervagen de grenzen. Oorlog is onmo gelijk geworden, kijk maar naar de Vre desconferentie in Den Haag we gaan ontwapenen in Europa, er dreigt geen ge vaar meer." Annetje Maasdonk. Frans' vrouw, ver Voor de voeding der duizenden militairen, die Maandag a.s. aan het groote défilé der weermacht voor H. M. de Koningin te Den Haag zullen deelnemen, is een groot aantal keukenwagens noodig, die op Waalsdorp in gereedheid worden gebracht toch op geen stukken na een internationaal peil bereikten. Deze vergelijkingen trekt men des te gereeder, als men in deze film scènes ziet die soms wel even heel sterk aan de films van den Jordaanschen glorietijd herinneren. Maar dan dienen wij direct hier aan toe te voegen, dat dit op papier erger lijkt dan het in werkelijkheid is. Want als deze scènes wat zijn bezonken, erkent men toch gaarne, dat de opnamen van de volks feesten ter gelegenheid van de kroning van H.M. de Koningin veertig jaren geleden, toch waarlijk wel een echt brok Oranjelief de van de volksziel is geweest. En het feit, dat de opnamen hiervan her inneringen oproepen aan vroegere Hol landsehe films ligt dan ook meer aan die vroegere films dan aan deze. Vast staat voorts, dat Ben van Eysselsteyn een zeer verdienstelijk scenario heeft gele verd. Men moet zich de moeilijkheid van een opdracht als deze trachten te realisee- ren om grooter bewondering te kunnen heb ben voor een scenario, dat aan twee tegen strijdige verlangens moest voldoen. Het moest een filmverhaal zijn en tevens docu mentair verantwoord voor wat in deze veer tig jaren tot stand kwam, zonder dus een documentaire film te zijn. Het eenige voor deel, dat daartegenover stond was, dat de spanning niet zóó groot behoefde te zijn als in het filmverhaal van iederen dag, daar deze eisch gedragen zou worden door die gedeelten, die sterk spreken tot het vader- landsche hart. Daarmee is deze film ten voeten uit ge- teekend. Hierin is toch niet alleen de auteur of feitelijk de auteurs, want ook uit het ontwerp-scenario van mevrouw Jo van Am- mersKüller werden eenige motieven ge nomen maar ook de regisseur voortreffe lijk geslaagd. Men volgt met aandacht het filmverhaal, de geschiedenis der beide bevriende families van Meerle en Maasdonk, maar hoofdzaak blijft de ontwikkeling van vele dingen in de 40 jaren van Wilhelmina's koningschap, waarin het leven dezer familie valt. En ook dit is een verdienste, dat de docu mentaire gedeelten zoo volmaakt in het filmverhaal en in het filmbeeld passen, dat van eenige onderbreking daarbij geen spra ke is. Zelfs de aardige sacramentsprocessie juist even voor de grens is er op volkomen natuurlijke wijze ingelascht. Dit alles wil echter niet zeggen, dat deze film volmaakt zou zijn en met de grootste buitenlandsche films zou kunnen wedijve ren. Veel eerder zijn wij geneigd te verkla ren, dat, zoo dit wel het geval ware, deze filmeen mislukking zou zijn gewor den. Hier had men immers te doen met een heel andere opgave. Dit moest een film zijn, een filmverhaal met een beeld van veertig jaren trotsche geschiedenis en al dus nadert deze film het volmaakte. Dat voor den auteur het scenario zich be woog over de vier kr's, de vier mijlpalen in dien tijd, n.l. kroning, Krüger, krijg en kri- sis is niet meer dan een aardigheidje. Deze alliteratie is niet meer dan een toevallige, welke den argeloozen toeschouwer volko men ontgaat. Maar voor de film doet dit niet terzake. Wat wel terzake doet is dat eenige kleine onvolmaaktheden gebleven zijn. Geen positieve onvolmaaktheden misschien, maar ontbrekingen, die zoo zij niet aanwezig wa ren geweest, enkele gedeelten op nog hoo- ger plan zouden hebben gebracht. Wij denken b.v. aan de overigens zeer goede muzikale illustratie tijdens de kro ningsfeesten. Bij het overgaan van de def tige feestpartij, waar voorname muziek ten gehoore wordt gebracht, naar de volks vreugde in een café breekt de muziek even af om over te gaan naar een volkswijs. Be ter ware het geweest indien bij deze over gang dezelfde wijs behouden waren geble ven om deze zonder onderbreking te laten verglijden in harmonica-muziek. Alleen daarmee zou reeds de eenheid der feeste lijke bezieling bij zoo verschillende volks groepen de ééne nationale gedachte niet waar sterker zijn gedemonstreerd. Van de rit per „automobiel" naar Bra bant had men zeker iets meer kunnen ma ken. Hier heeft men zich wel iets te veel beperkt. Er zijn eenige lichte inzinkingen, maar erkend moet worden, dat hier in vergelij king met vroegere films, die zooveel op deze opdracht vóór hadden, voortreffelijk werk is verricht. En dat deze film met trotsch genoegen niet alleen, maar ook met een prettig na tionaal gevoel zal worden aanschouwd. Voor velen zal het slot van deze film wat al te optimistisch zijn, maar men zal dit gaarne bezien als een hoopvolle profetie, welke bij het opbloeien der nationale ge dachte misschien eens werkelijkheid wor den zal. Het slot is in ieder geval een optimisme, dat velen goed zal doen. Hulde! Vanaf 2 September a.s. zal deze belang wekkende film in de drie grootste Leidsche theaters gelijktijdig worden vertoond. AUGUSTUS-SCHOTEL (4 personen) door Martine Wittop Koning. 1 K.G. doperwten, 250 gr. (y pond) slaboonen, 1 bloemkooltje, 4 tomaten, 4 groote gekookte aardappelen, yk liter melk, 3 eieren, 60 gr. (3 afgestreken eet- elpels) boter, 150 gr. (ly ons) geraspte belegen kaas, wat zout, 1 lepel paneer meel. Kook de gedopte erwten, de afgehaalde boontjes en de in niet te kleine stukjes verdeelde bloemkool ieder op de gewone wijze gaar. Leg dan in een diepen, met boter inge wreven vuurvasten schotel laag om laag de vreschillende goed uitgelekte groenten met de in plakjes gesneden aardappelen, de tomaten en de geraspte kaas ertusschen. Klop de eieren met wat zout, roer er de melk door en giet het mengsel over de groenten; strooi er het paneermeel over en verdeel daarop de boter in kleine klontjes. Zet den schotel ongeveer y uur in een warmen oven, tot alle vloeistof door het stollen van de eieren gebon den is. Bereid intusschen een saus van: 30 gr. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 40 gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, 3 d.L. groen- NEDERLANDSCH FABRIKAAT DEMONSTRATIE IN DE JUBILE UMWEEK De legpenning, die de Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" voor de daarvoor in aanmerking komende prijswinnaars in de Nederlandsche Fabrikaat etalage-wedstrij den beschikbaar stelt. tekooknat (b.v. van de bloemkool), 1 d.L. room. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, giet daerb.f onder voortdurend roeren langzamerhand het groentenat en daarna den room; laat de saus een oogenblik zachtjes doorkoken tot ze mooi gebonden is, breng ze over in een sauskom en presenteert ze bij den groenteschotel. Deze schotel vormt, ook zonder het ge bruik van vleesch in den maaltijd, een behoorlijk hoofdgerecht. Wordt echter om de een of andere reden het vleesch niet graag gemist, dan zou men er afzonder lijk wat gesneden ham bij kunnen presen teeren. De schutting voor het koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam is weggenomen en de voorloopige restauratie nadert haar voltooiing. De voorgevel, zooals thans te bewon deren jt

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13