De B.V.L. defileert voor H.M. de Koningin CLICHÉFABRIEK WEEK-END. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 Twintigjarig bestaan van den B.V.L. 1898-1918-1938 Met deze drie jaartallen, die in een Stralende zon achter een groote figuur van den Landstormer, de spa in de hand, het geweer aan den schouder, op den achter grond van het tooneel, waar de hooge autoriteiten plaats hebben genomen, ver schijnenis in één greep aangegeven het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, en het jubileum, althans het twin tigjarig bestaan, van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm. In de zalen van den Dierentuin te Den Haag is hedenmorgen een groote herden kingssamenkomst gehouden van ;ien Bij- zonderen Vrijwilligen Landstorm, een hul digingsamenkomst in verband met het re geeringsjubileum van H. M. de Koningin, een herdenkingssamenkomst in verband met het 20-jarig bestaan van den B.V.L. De hooge gasten hebben plaats geno men op het tooneel, waar zij een indruk hebben van de zaal, waar de vertegen woordigers van den B.V.L. een plaats ge vonden hebben. De zaal, rontonde eh ga lerijen zijn tjokvol, en zelfs de nevenzaltn waar men wel niets zal zien van de spre kers, maar de luidsprekers zorgen er voor. dat het gesprokene goed overkomt. De vertegenwoordiging van den Landstorm wordt op 3200 man geschat, in groote lijn: de reserve-officieren, die vrijwilliger zijn van den B.V.L., de leden der gewestelijke landstormcommissiën en alle plaatselijke leiders van den B.V.L. uit ons land velen zijn van morgen om pl.m. 3 uur reeds van huis gegaan, om deze histori sche samenkomst mede te maken. De versiering van het tooneel is of schoon eenvoudig indrukwekkend. De decoratie wordt beheerscht door een groo te figuur van den Landstormer het embleem van den B.V.L. die, „als 't moet" op zal komen: de flinke jonge krachtige Hollandsche boer, op klompen, met de spa in de hand, maar.".met het geweer aan den schouder, bereid om ieder oogenblik het wettig gezag te steunen. Achter deze figuur een stralende zon, met de jaartallen 189819181938, in een greep het jubileum aangevende van H. M. de Koningin en van den B.V.L. De oasis van deze voorstelling wordt gevormd door de kernachtige woorden: Den Vader land ghetrouwe. Deze decoratie, hoog en breed, is boven de tooneelopening aange bracht en wordt onderlijnd door een zwa re band van natuurgroen. Links en rechts wordt de breede tooneelopening afgeslo ten door oranje en rood-wit-blauw vlag- gedoek, bekroond door een groote bol van natuurgroen. De voet van elk dezer vlag- gebanen verdwijnt achter korenschoven, die bedoeld zijn, zoowel als zinnebeeld van de rijkdom en vruchtbaarheid van Neder land onder de regeering van het Oranje huis, zoowel als behoorende bij het em bleem van den B.V.L. Bij deze versiering sluit zich aan waar in de ronding van de muziekbak een goed decoratief element gevonden werd opgesteld voor groene drapeering, om en om elementen uit het landstormembleem een geweer en een spade, een gansche rij, langs de gehee- le muziekbak. Langs het geheele tooneel, ter hoogte van het voetlicht, is een schoone rand van bloemen en fijn groen aangebracht, >n het midden gekroond met een fraai borstbeeld van H. M. de Koningin. Achter het tooneelgeheel met Oranje gedrapeerd staan de 19 Koninklijke er kende vaandels van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm in schoone groepee ring opgesteld, wijzend op den grooten ernst van den B.V.L. „Als *t moet".... zoo nauw verbonden aan het Huis van Oranje en het wettig gezag. Deze sobere maar schoone decoratie is ontworpen door den heer R. J, C. van Looy. Wie er zijn. Aan gasten troffen we op de eere-plaat- sen op het tooneel een zeer groot aantal van de hoogste autoriteiten, van wie wij noemen dr. H. Colijn, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, L. ,F. Duymaer van Twist, voorzitter der N.L.C., mr. dr. L. N. Deckers, lid N.L.C., J. R. Snoeck Henkemans, lid N.L.C., mr. A. G. A. Ridder van Rappard, lid N.L.C., A. N. Fleskens, lid N.L.C., H. de Iongh, Res. Ge neraal Majoor, lid N.L.C.; de heeren H. van Bceijen, min. v. Binnenl. Zaken, dr. J. J. C. van Dijk, min. v. Defensie, mr. J. A. de Wilde, min. van Financiën, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; de ministers van Staat: mr. D. Fock en prof. mr. P. J. M. Aalberse; van den Raad van Defensie: mgr. F. J. H. Evers; leden van den aRad van State: T. F. J. Muller Massis, luitenant-generaal b. d., mr. J. Schokking en J. J. Rambonnet; leden van den Hoogen Raad der Nederlanden: jhr. mr. Rh. Feit (president), mr. dr. L. E. Visser (vice-president), mr. dr. J. Wijn- veldt (advocaat-procureur) en mr. dr. J. Donner; de leden van het Hoog Militair Gerechtshof: B. Schreuders (vice-admi- raal)- en P. J. v. Munnekerede, luitenant- generaal; mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter Eerste Kamer, eenige leden van Eerste en Tweede Kamer; Com missarissen der Koningin: jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel (Noord-Bra bant), jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford (Zeeland); J. H. Reijnders, luitenant-ge neraal, chef gen. staf; de inspecteurs der Infanterie, Cavalerie, Geneesk. Dienst, der Landmacht en Burgerwachten; de inspec teur der Kon. Marechaussee; verschillende andere militaire autoriteiten; de burge meesters: mr. S. J. R. de Monchy, 's-Gra- venhage, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, L i s s e, mr. F. van Lanschot, den Bosch, mr. G. van Baren, Delft; mgr. dr. H. Poels; J. J. J. Noordman, hoofdaal moezenier. De voorzitter van de Nationale Land stormcommissie, luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, opende met een toe spraak. Na deze openingsrede voerden nog het woord dr. H. Colijn, prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Boeijen, minister van Dijk, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de reserve generaal-majoor H. de Iongh, inspecteur van den Landstorm. Het défilé Des middags heeft de Bijzondere Vrij willige Landstorm zijn hulde aan H. M. de Koningin mogen brengen, met een défilé voor het Paleis Huis ten Bosch. De belangstelling is hier groot. Het pu bliek, waaronder tal van landstormman nen en landstormvrouwen, heeft een groot deel van het terrein bezet, zoodat aanstonds de toevloed van de zijde van den Bezuiden- houtschenweg wel gestopt zal worden. Dan is er een gedeelte gereserveerd, waar tal van genoodigden van de Nationale Landstorm Commissie een plaats vinden. Behalve de autoriteiten, die in de Dieren tuinzaal aanwezig waren, merkten we bij het Huis ten Bosch nog verschillende an dere autoriteiten op. Even drie uur vangen we de eerste too- nen op van de Koninklijke Militaire Kapel, vroolijk klinkend in deze anders zoo rus tige omgeving. We hooren vroolijke marsch- muziek van deze kapel wier leden ac- centueerend dit militaire vertoon van den B.V.L. in het veldgrijs zijn, de helm op, model decoratiën. Achter de kapel vangen we reeds een glimp op van de detachementen reserve- officieren, vrijwilligers van den B.V.L. en van de vaandels, de 19 Koninglijk erken de vaandels van den B.V.L., die den stoet e'en bijzonder aanzien geven. Op ongeveer 10 pas achter de Kon. Mili taire Kapel volgt de Colonnecommandant, reserve-kolonel J. R. L. Jans, commandant van het korps Limburgsche Jagers, met zijn adjudant. De kolonel draagt de helm en marcheert met getrokken sabel. Kolonel Jans geniet de bijzondere eer den B.V.L. zoo aanstonds aan Hare Me- jesteit te presenteeren. Dan volgt de commandant van het mili tair gedeelte van het défilé, met zijn ad judant. Deze eervolle taak is toevertrouwd aan reserve-kolonel van den generalen staf K. L. Rozendaal, commandant van het V.L.K. De IJssel en Vollenhoven. En danhet eerste vaandel, dat der Limburgsche Jagers. De vaandel wacht, on der commando van reserve eerste luite nant A. J. J. Vluggen loopt stram in de houding. Dan volgen de andere vaandels, vaan- dèlwachten en detachementen van de re serve-officieren. Nadat de 19 landstormkorpsen voorbij getrokken zijn, volgen een viertal detache menten van de bijzondere korpsen Motor- dienst, Luchtwachtdienst, Vaartudgendienst en Spoorwegdienst. Het detachement Motordienst, dat 25 re serve-officieren en 50 vrijwilligers beneden dien rang telt, staat onder commando van reserve-kolonel mr. A. baron van Heecke- ren van Keil, voorzitter van de gewestelij ke landstormcommissie Veluwzoom. Het detachement van den Luchtwacht dienst, 25 reserye-officieren tellende, staat onder commando van reserve-kapitein mr. A. L. Sijpens. Het detachement Spoorwegdienst, 15 re- serve-officieren en 10 onderofficieren sterk, staat onder commando van reserve-kapitein A Eekhof. Nadat ,deze bijzondere korpsen gedefi leerd hebben, sluit de Koninklijke Mili taire Kapel dit militair gedeelte van het défilé aan. Aan het hoofd van het volgende gedeelte van het défilé marcheert het muziekkorps van de Haagsche politie. Thans volgt een groep van pl.m. 250 hee ren, en burgerleden der gewestelijke land- storm-commissiën. Het is niet mogelijk om allen te noemen, die in dit belangrijke propaganda-apparaat van den B.V.L. een vooraanstaande plaats innemen. Na de groep van leden der Gewestelijke Landstormcommissiën volgt een groep van 10 heeren, bestuurders van de Nationale Noodhulp-Organisatie. Dan een groep van 30 man, gewezen re serve-officieren, die zich verbonden heb ben, om eventueel met een bijzondere be stemming op te treden met een gedeelte van den Tweeden Ban van den B.V.L. Na deze groep komt de groote groep der Plaatselijke Leiders, zeker 1200 man. Ze dragen allen om den linkerbovenarm ze zijn in burgerkleeding een oranje armband, waarop het Nederlandsche wapen is gedrukt, en de woorden: Kon. Ned. Land macht. Dit officieele kenteeken stempelt hen allen tot vrijwilligers van het leger, en daarom ook wordt elk detachement vol/5- GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDSTER DOODGEREDEN Gistermiddag is aan de Hoofdstraat West zijde nabij de Noordsche brug te Hooge- veen een ernstig verkeersongeval geschied. De 27-jarige onderwijzeres aan de Neder- landsch Hervormde School aldaar, mej. M. H. Krikke, reed, vanaf het Zuiden komende, aan den linkerkant (dus verkeerde zijde) van de Hoofdstraat, terwijl van het Noor den een luxe zespersoons wagen van de ga rage Kip naderde. Op het laatste oogenblik wilde de chauf feur van dezen wagen de wielrijdster nog ontwijken, waarbij hij eèn verkeerspaal meesleurde. Mej. Krikke werd van haar fiets gewor pen is daarbij zoo ongelukkig op de straat terechtgekomen, dat de dood spoedig in trad. Haar rijwiel kwam onder het voorste gedeelte van de auto terecht. Mej. Krikke werd de nabijgelegen woning van den heer Baard binnengedragen. Waarschijnlijk was het slachtoffer in ge dachten verzonken, waardoor zij niet vol doende aandacht aan de naderende auto heeft kunnen schenken. Mej. Krikke was pas van een ziekte hersteld. DOODELIJK ONGEVAL OP STAATSMIJN MAURITS Gistermiddag omstreeks twaalf uur is in de ondergrondsche werken van den staat- mijn Maurits te Lutterade de 46-jarige lo comotief-machinist A. A. Zonneveld te Horn, tusschen een locomotief en een mijn- wagen bekneld geraakt. De man bekwam dusdanige verwondin gen, dat hij enkele uren later overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. VERDRONKEN Gisteravond is de 39-jarige losser P. bij het laden van een stoomtrawler in de vis- schershaven te IJmuidèn in het water geval len en verdronken. Nadat men het lichaam had opgehaald weri nog gedurende gerui- men tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch vergeefs. De man laat een vrouw en twee kinderen achter, een van zeven jaar en een twee dagen oud kind, dat hij juist gistermorgen had aangegeven. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Schade wordt op 14.000 geschat. Gisteravond omstreeks half zeven brak door hooibroei brand uit in de kapitale boerderij, eigendom van jhr. H. J. Laman Trip en bewoond door den heer G. Jim- mink, aan den Langevliet in den polder Koegras. In een oogwenk stond het gebouw, in lichter laaie. De landbouwer was op het land aan het werk en zag plotseling de vlammen uit de oude Noordhollandsche boerderij, waar woonhuis en hooiberg ender één dak zijn, slaan. Zijn vrouw en beide kinderen moesten ijlings een goed heenkomen zoeker. De voorraad van 89 000 K.G. hooi, alsook de geheele inboedel werden een prooi der vlammen De brandweer van Callantsoog bestreed onder leiding van burgemeester G. H. Re- horst het vuur, dat men na een uur meester v/as. De schade, die op 14.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. WEER VERGIFTIGE BESSEN? Gistermorgen vertoonden zich bij het 3-jarig kindje van den landbouwer M. van Schadewijk te Huisseling ernstige ziekte verschijnselen. Bij onderzoek bleek, dat de kleine een tamelijk groote hoeveelheid vergiftige bessen had verorberd, welke hij orde als van de detachementen der reser ve-officieren gecommandeerd door een luitenant, een enkel detachement door een reserve-kaptein. Het zijn militaire detache menten. Het défilé bestonds dus voornamelijk uit vier groepen, vaandelwachten en officieren, de bijzondere korpsen, de leden van de Gewestelijke Landstorm commissiën en de plaatselijke leiders, die met een sterkte van het oog val lende waren: de vaandelwachten met 1200 reserve-officieren en de plaatse lijke leiders, die met een sterkte van 1281 man opgekomen waren. Met dit indrukwekkend défilé, dat toch niet meer is geweest dan een ver tegenwoordiging van den B.V.L., is slechts 3 pet. van de totale sterkte van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm aan ons voorbijgetrokken. in den tuin had geplukt. Dr. Sluyters uit Ravenstein, die ijlings ontboden was, ver leende eerste hulp. Daarna is het jongetje in ernstigen toestand op last van den ge neesheer, naar het St. Caniusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. ONDERWIJZER VERDWENEN Toen de. vacantie aan de geref. school te Emmen, hoofd de heer P Wildvank, Dins dag was geëindigd en de lessen weer zou den beginnen, bleek dat de ongehuwde onderwijzer K. niet aanwezig was. Men dacht eerst, dat ziekte de oorzaak was_en dat er wel bericht zou komen. Spoedig bleek, dat dit niet het geval was, toen een broer van K. zich aan de school vervoegde om afscheid te nemen wegens vertrek naar .oidië. Men werd toen meteen gewaar, dat K. zich de heele vacantie niet had laten zien in de ouderlijke woning te Dedems- vaart. Men deelt de „Vooruit" nog mede, dat de zaak in handen is gesteld van den burge meester van Emmen. die opsporingsmaat regelen zal nemen. IJSCOMAN-BURGEMEESTER. De burgemeester van Diemen, jhr. mr: L. E. de Geer van Oudegein is met vacantie en dientengevolge treedt de oudste wet houder, de heer /'Westerbeek, als loco- burgemeester op. Donderdag evenwel, al dus het „Alg. Hdrl.", was ook de heer Westerbeek niet te Diemen, evenmin als zijn collêga, de heer Staal. Bij ontstentenis van het geheele college van B. en W. wordt het burgemeesters ambt door het oudste raadslid waargeno men. Te Diemen is iit de heer J. Horstman in de plaats zijner inwoning een bekende en populaire ijscoman. Toen Donderdag eenige stukken getee- kend moesten worden, ging een gemeente ambtenaar er mee naar het Diemensche ijssalonnetje, waar de eigenaar met recht- matigen trots zijn loco-burgemeesterlijke handteekening plaatste. Heel Diemen had er plezier over. Want aan ban oranje koppen kunt zien, dat a op 'n voorrangsweg rijdt. En verder dient a op vierkante oranje bordjes met witten rand te letten, dat zijn óók voorrangsweg-kenteekem. HUISHOUDKUNDE. Bent u wel eens verhuisd? Of houdt u wel eens groote schoon maak? Het is misschien ongepast aan een recht geaarde Hollandsche huisvrouw, die leeft bij water, zeep en soda, zulke vragen te stellen. En het is misschien nog ongepaster dit tè doen in het hart van Augustus, nu de zon schijnt en wij allemaal, vervuld van nationale vreugde, verlangend uitzien naar de komende feesten vol oranje en wapperende vlaggen. Overigens is het met die Augustus-zon maar matig gesteld, als je zoo juist een klein griepje hebt opgeloopen en je des wege, hoestend en niezend, meer verlangt naar een dikke winterjas, snert en boeren kool, dan naar een verblijf aan het strand en een verfrisschend bad in de zilte zee. Maar goed! Het is Augustus, dat wil zeg gen: zomer en zon en ik spreek over schoonmaak en al de tochtige aankleve daarvan. Maar eilaas, wat doet men anders, als men in deze dagen snipverkouden voor zijn schrijftafel zit, waarop een stapeltje van twaalf zakdoeken en een heete anijsmelk prijken? En als ik naar buiten staar, zie ik de boomen zich reeds tooien met gele bla deren, de pracht van het langzame ver gaan. Maar dan rijdt mijn Italiaansche ijsco vriend, die speciaal voor het verkoopen dezer Noordpool-lekkernij uit zijn zonnig land hierheen is gekomen, voorbij met zijn rijdende ijsfabriek „Venezzia" en hij ver koopt zijn vruchten-gelati aan twee bloot- knie-ige blonde Hollandsche jongens, die er onbezonnen hun tanden inzetten, terwijl ik toezie, wat rillend van de kou. Dat is Augustus. Maar u dient dan ook te weten, dat er buiten de vaste huisgenooten elf mannen den heelen dag met zware stappen door mijn huis gaan. Vijf smeden, die zich oc- cupeeren met de centrale verwarming is het wonder, dat ik mid-wintersche gedach ten koèster? metselaars, timmerlieden en schilders, die hardnekkig pogen, alles, wat deze smeden vernield hebben, weer in behoorlijken toestand te brengen. 't Is alles binnen en buiten mij dus ge richt op de naderende herfst en den ko menden winter. En het was dus niet zoo vreemd, in mijn. omstandigheden alleszins verklaar baar, dat ik vroeg naar verhuizing en schoonmaak. Ik deed dat bovendien met een bijzonder doel. Want eerst dan ervaart de mensch, dat ook oud papier, dat uit alle hoeken en kasten te voorschijn komt, behoort tot de inventaris van een huis houden, d.w.z. tot de huishouding, welke een afspiegeling is van het groote huishou den van den Staat. Over die gansche huis houding rolt dagelijks een lawine van pa pier, dat voor zoovele prachtige, sociale doeleinden zou kunnen worden gebruikt. Hier geldt niet de vroolijke definitie van Staathuishoudkunde, welke eens als volgt gegeven werd: Staathuishoudkunde is de kunst om de schulden, door onze voorva deren gemaakt, te laten betalen door onze nakomelingen. Bij de huishoudkunde van oud papier kunnen wij iets doen, veel doen voor het huidige geslacht. Ik mag u dus wel dringend verzoeken uw oud papier te bewarentotdat u het door het liefdewerk „Oud Papier" laat weghalen. Het telefoonnummer is 4037 en het pakhuis staat aan de van der Werf- straat no. 4. DANIëL. LIED VAN DEZEN TIJD LIEFDE PER LUCHTPOST Een Londensch zakenman heeft zich, daar de machine was volgeboekt, als vracht la ten verzenden per vliegtuig om tijdig by zijn verloofde te kunnen zijn. Men klage niet, dat 't leven heeft gegrepen Diep in het hart van 't heden daagsch publiek, Dat de techniek het al heeft doodgeknepen Wat er eens bloeid' aan liefd' en romantiek. Klaag niet, dat er nog snelheid slechts zou wezen Nervositeit in 't al te snel bestaan En dat de mensch met angst nog slechts en vreeze Bestemder tijd ten ondergang zou gaan. Zoo is het niet met onze levensdagen Er bloeit in 't hart nog schoone romantiek. Geen reden is er om ons uit te klagen Om d' overvloed van nuchtere techniek. Ik heb verheugd toch het bericht gelezen Van d' Engelschman, die niet geaarzeld heeft En zich, omdat hij bij zijn bruid wou wezen Als een pakket verpakt, verzonden heeft. De liefde drong en kon hem niet weerhouden Ook niet, toen 't vliegtuig reeds was volgeboekt, Het is de liefde, waarop beiden bouwden Die zonder schroom de nieuwste wegen zoekt. Hij vroeg een touw om zich daarmee te binden En zelfs, al was het wel een beetje gek, De liefde bleek het wondervol te vinden Verpakt verstuurd met 'n label om zijn nek. 't Was bovendien goedkoop er ook geworden De zending immers ging nu per gewicht, Maar deze factor kwam niet aan de orde, Want liefd' is zoet en hare last is licht. Maar zeg nooit weer: de romantiek is henen, Z' is vervolmaakt en niet op zij gezet, De romantiek bloeit schooner zou ik meen en, De liefde vliegt nu zelfs per postpakket. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11