BINNENLAND AGENDA NIEUWS VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. t N Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? MEER BEWOLKT. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar cf half bewolkt, later opklarend, weinig oi geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerst.: 771.8 te Sodankyia (Finland). Laagste barometerst.: 750.6 te Isafjord. De continentale depressie heeft zich iets naar het Westen verplaatst en het gebied van betrokken luchten aan haar Westzijde, heeft zich in den vroegen morgen over ons land uitgebreid. De dalingen van de lucht druk in het gebied van lagen luchtdruk in het Noord-Westen naderen -de Noorsche kust. Hoewel de rug van hoogen luchtdruk over Scandinavië belangrijk smaller ge worden is, is de verbinding tusschen de beide gebieden van hoogen luchtdruk in de Poolzee en in het Zuid-Westen op den Oceaan tot nu toe gehandhaafd gebleven. Het laatste gebied is zeer uitgestrekt, het reikt van het Kanaal tot aan de grens der subtropen en breidt zich nog ver naar het Noorden uit. Het gebied van zware regens bleef beperkt tot Oost- en Midden-Duitsch- land. Het meeste viel weer te Breslau (25 m.m.). De krachtige winden in het Oostzeegebied hielden op. In Schotland en Ierland heerscht thans windstilte en is het weer gedeeltelijk be wolkt evenals in Frankrijk en Zwitserland. In de Alpen blijft het weer mooi, doch bo ven de hooge toppen breiden zich nog wol kenbanken uit. De temperatuur is er weer normaal geworden (Saentis plus 5 graden, Jungfraujoch minus één graad). De voch tigheid is iets toegenomen. Het is te voorzien, dat het weer gedeeltelijk bewolkt zal blijven, mogelijk met lichten neerslag, minder koude nachten en koelere temperaturen overdag. De wind blijft uit Noord tot West met ma tigen kracht. LUCHTTEMPERATUUR. 18.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 8.33 uur tot Zaterdagmorgen 5.31 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 27 Aug. voorm. 4.30 en nam. 4.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Maan op 8.44 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 20.22 uur Zaterdagavond. MINISTER STEENBERGHE VOOR DE MICROFOON. Maandag 29 Augustus a.s. van 19.45 tot 20 uur zal minister M. P. L. Steenberghe voor de microfoon der N. C. R. V. spreken over „De winkelweek Nederlandsch Fabri kaat". ARBEID IN HOTELS EN KOFFIEHUIZEN Bepaling voor de feestweek. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, in verband met feesten ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, ten aanzien van mannen en vrouwen, die arbeid verrichten ?n een koffiehuis of een hotel, gedurende het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September het volgende te vergunnen: Indien in een gemeente des rijks in ver band met feesten als bovenbedoeld op één of meer dagen in bovengenoemd tijdvak voor koffiehuizen of hotels een later slui tingsuur is toegestaan, mag de aan dit ver late sluitingsuur aai.sluitende dagelijksche onafgebroken rusttijd zooveel korter zijn dan 10 uren als de betrokken inrichtingen langer geopend mogen zijn echter met dien verstande, dat die rusttijd niet minder dan zeven uur mag bedragen. Geluktclegrammen ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van HJVI. de Koningin. Gedurende het tijdvak 29 Augustus tot en met 5 September e.k. kunnen ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin geluktelegrammen worden aangeboden die op een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigd luxe- formulier zullen w irden afgeleverd. Voor deze geluktelegrammen, die de bij zondere aanwijzing „LXJ" moeten dragen, zal het hiernavolgende verlaagde tarief gelden; het recht voor aflevering op het reeds genoemde bijzoriaere formulier is daarin begrepen: Voor 310 woonden 50 cent; voor 1115 woorden 55 cent; vooor 1620 woorden 60 cent, enz. opklimmend met 5 cent per 5 woorden of gedeelten daarvan tot 50 woorden; daarboven opklimmend met 5 cent per 10 woorden of gedeelten daarvan. Voor de prijsberekening blijven de woorden van het adres alsmede de bij zondere aan wijziging „LXJ" buiten be schouwing, zoodat dus alleen de woorden van inhoud en onderteekening medetellen. De afzender van een ,,LXJ"-telegram kan desgewenscht tegen betaling van 10 cent per 50 berekende woorden één of meer afschriften op een ,LXJ"-formulier verkrij gen. De aflevering van de hierboven bedoelde telegrammen geschiedt op 6 September a.s. Behalve felicitatie-telegrammen tegen verlaagd tarief kunnen gedurende het in den aanhef genoemden tijdvak ook gewone felicitatie-telegrammen voor H.M. de Ko ningin al of niet met „LXJ" worden verzonden welke desgewenscht, met als datum 6 September op dien dag worden afgeleverd. MILITAIR VLIEGERSCORPS Kort-verband-vliegers in vasten dienst? Naar het A.I.D. vernam, wordt over wogen de voorwaarden voor de kort-ver band-vliegers dusdanig te verbeteren, dat de animo voor dienstneming bij de L.A. aanzienlijk wordt gestimuleerd. In overweging is n.l. om kort-verband- vliegers in aanmerking te brengen voor opname in vasten dienst. Van welingelichte zijde verneemt de „Tijd" nader, dat er gereede aanleiding bestaat om te verwachten, dat, naast de in de toekomst te eerwachten bepalingen, waardoor het beste gedeelte van de kort- verband-vliegers de kans wordt geboden, in vast militair verband over te gaan, er voor hen uitzicht bestaat op de mogelijk heid in de toekomst een hoogeren rang te verwerven dan luitenant. Eveneens wordt overwogen, voor het overige deel der kort-verband-vliegers een zoogenaamd kapitulantenstelsel in te voeren ö.w.z., na beëindiging van den actieven militairen dienst geplaatst te worden in een passende burgerbetrekking .waarneven^ zij als reserve-vlieger beschikbaar blijven. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Prof. G. Besselaai, bijzonder hoogleeraar in de Zuid-Afrikaansche taal- en letterkun de aan de universiteit van Amsterdam, heeft wegens gezondheidsredenen en een reis naar Zuid-Afrika, een jaar verlof ge vraagd. In dien tijd zullen zijn lessen wor den waargenomen door mej. dr. Elisabeth J. M. Conradie, lector in Afrikaansch en Nederlandsch aan het universiteitscollege te Bloemfontein. STERFGEVALLEN TEN GEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER In de week van 14 t/m 20 A *gustus stierven tengevolge van het mond- en klauwzeer 34 runderen, 25 kalveren en 8 varkens en ijpsggen. In totaal zijn sedert de week 1926 Sep tember aan deze ziekte gestorven: 3303 na deren, 4187 kalveren, 3137 varkens en big gen, 253 schapen en 65 geiten. Burgemeester Benoemd is tot burgemeester te Heeze, jhr. mr. H. W. Serraris. De nieuw-benoem- de burgemeester is 1908 te Oirschot ge boren en is thans als volontair werkzaam ter gemeente-secretarie van Etten. Verlenging van continger.teeringen Bij Kon. besluit van 24 Augustus is be paald, dat de beperking van den invoer van manufacturen, sloffen en weefsels van wol en half wol t/m 31 Augustus 1939 zal worden voortgezet. De invoer uit ieder land zal niet meer mogen bedragen dan 50 pet. van het bruto gewicht, dat gemiddeld per J2 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931 uit dat land aan die goederen is ingevoerd. Eveneens t/m 31 Augustus, zoo is be paald bij Kon. besluit van 24 Aug., zal wor den voortgezet de contingenteering van den invoer van pluche, fluweel en trijp, alsmede van voorwerpen daarvan. Hiervan is invoer uit ieder land verboden, voor zoo ver deze meer bedraagt dan 35 pet. van het bruto-gewicht, hetwelk gemiddeld in de jaren 1931 en 1932 uit dat land aan die goederen is ingevoerd. De heffing op boter. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is. behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 25 Augustus tot 1 September vastgesteld op 55 cent per k.g. (onveranderd). Goedkoope trein. Wij verwijzen naar een tweetal adverten ties in dit nummer betreffende een goed koope trein naar Arnhem en Nijmegen en een naar 's Hertogerbosch en Maastricht. Ned. Liturgische Week In abdij van Tongerloo 22—26 AUG. 1938 Met een bewonderenswaardige regelma tigheid wordt de ietwat overladen stof van het programma afgewerkt. Zooals we reeds meldden, behandelde Jan Beerends op Dinsdagavond het zeer delicate onderwerp, waarom de leek zich zoo weinig thuis ge voelt in de sfeer van vele onzer kerken. Op fijn-gevoelde wijze heeft hij gesproken over den geest van eentonigheid en moeheid, die ook in vele kerken is binnengedrongen, terwijl de menschen er komen om er iets heerlijks te vinden, iets wat hen vrij maakt en beter doet zijn. De derde dag zette in met de causerie van Pastoor Pauwels, die in zijn nieuwe overwegend arbeiders-parochie, waarvan ruim de helft socialist is en velen zelfs anti-kerkelijk en anti-godsdienstig, prach tige resultaten heeft bereikt. Daar is het parochiale leven geheel en al opgebouwd volgens het gezonde principe: doen wat de Kerk in haar voorschriften en liturgische bepalingen geeft en dat met vertrouwen en vasthoudendheid doorzetten. En op de bemerking, of dat alles niet te veel tijd vroeg voor de kerkbezoekers, antwoordde hij zeer gevat maar toch ook zeer diep: al les duurt bij mij zoo lang als noodig is om het goed te doen. De conferentie van Pater de Coninck S.J. was een prachtige aansluiting bij den voor afgaande spreker, waar hij behandelde, dat het noodig was in onze kerken weer de sfeer te brengen is, om ons volk tot het besef van den Zondag terug te brengen. Deze sfeer bestaat, volgens hem, uit het aanvoelen van een geest van bevrijding, van gemeenschapszin en persoonlijke waardigheid: hij durfde d.it noemen de mystiek van den Zondag. De sectievergadering voor onderwijzers en opvoeders bracht ons den heer Peters, onderwijzer uit Eindhoven, met een uit eenzetting, hoe hij de Mis verstaanbaar maakt voor de kinderen: zeer bemerkens- waardig was zijn ervaring en dit is lo gisch dat juist de kinderen het meest toegankelijk zijn voor. den geest der litur gie, d.w.z. voor den geest der biddende Kerk. Past. Beynen uit Reusel sprak dan over de vormende waarde der Liturgie in H. Mis en Sacramenten voor de vorming der jeugd en voor den opvoeder zelf, ter wijl Pater Ant. van Clé in enkele woorden aanstipte, wat de geestelijken met recht van de opvoeders mogen verwachten: dat zij n.l. zouden medewerken als de directe helpers van den priester in de vorming der jeugd, dus ook in de zedelijk godsdiensti ge vorming. In de avonduren gaf Dom. Robeyns O.S. B. een zeer doorwerkte uiteenzetting over het groote vraagstuk, of de huidige litur gie nog wel geschikt is voor onzen tijd. De kerkelijke bepalingen zijn hier beslissend, doch zij verraden tevens den diepen geest, die de H. Kerk ook en vooral leidt in haar gebedsleven. Hij kwam tot de slotsom, dat onze liturgie wel degelijk geschikt is voor onzen tijd en voor onze mentaliteit, doch het komt er slechts op aan, den geest der liturgie voor het volk bestaanbaar te ma ken, en het beste middel blijft nog steeds het feitelijk beoefenen van het openbaar liturgisch leven der Kerk. P. dr. L. Himmelreich O.F.M. sprak over Bijbel en liturgie, waarbij helaas het eerste eenigszins en het tweede bijna niet behandeld werd. Donderdag werden door Kap. De Sly- pere (Pithem W. VI) de oorzaken bespro ken waarom het volk zoo afkeerig staat van de liturgie, waarbij hij zeer delicaat, maar ook met kinderlijke vrijmoedigheid durfde wijzen op misplaatste gebruiken en verhoudingen, die het voor de geloovigen dikwijls zoo moeilijk maken gaarne naar de kerk te komen. Past. Serrarens O. Praem. (Engelen N.Br.) sprak over de hei liging van den Zondag-namiddag, waarbij hij wees op het officieel gebed der Kerk in Vespers en Completen, en vooral ook den nadruk legde op het kiezen van het juiste uur. Past. Hoozemans (Amsterdam) ver telde op smakelijke wijze van zijn ervarin gen met de invoering der Completen opge daan. Een zeer interessante inleiding werd ge houden door den heer de Brabandere van het nationale verbond der Kath. Arbeiders jeugd in België over „het probleem der ontspanning". De Zondag, die door God be stemd is als dag van godsdienstigheid, van rust en ontspanning, is verworden tot een dag van louter ontspanning, die de Zon dagsheiliging en de Zondagsrust onmogelijk maakt en geworden is tot een bron van ondergang. Een zeer gevarieerde bespre king liet voldoende aanvoelen, hoe dit vraagstuk èn negatief èn positief zeer veel zijdig en ingewikkeld is. Op den sluitingsmorgen van Vrijdag be luisterden we den E. H. Magnus, bestuurder van de Vrouwelijke sociale werken te Brussel over de „eenheid in streven met vaststaande methodes", om tot een vrucht baar liturgisch apostolaat in de vorming van ons volk te komen. In het slotwoord sprak mgr. Callewaert over de hoofdnoodzakelijkheid, dat wij voor alles moeten zorgen, het volk weer terug te brengen naar de liturgie. Hij gaf een kort overzicht van het behandelde en sprak zijn vreugde uit over het welslagen dezer Liturgische Week, die vooral op de prac- tijk gericht was. Een woord van dank richtte hij bijzonder tot de Abdij van Ton gerloo, die met haar gewone gastvrijheid de traditie van eeuwen heeft voortgezet ëft in den opbouw van het liturgisch-eucharis- tisch- mariaal leven in Noord en Zuid zulk een eereplaats heeft ingenomen. Vreesefijk eenvoudig: 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor a van Hnks of van rechts komt. Let op de V-borden: 't is voor uw eigen veiligheid! Vrijdag. Ledenvergadering „St. Raphael" (alleen spoorwegpersoneel). Bonds- gebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 20 tot en met V r ij d a g 26 A ug. a.s. waargenomen door de apotheek M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. T« Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 274, telefoon 274. Het regeeringsjubileum Een Nederlandsch Fabrikaat-demonstratie. Ook de Leidsche georganiseerde Midden stand zal zich bij de viering van het ko mende Regeeringsjubileum niet onbetuigd laten. Onder auspiciën van het Jubileum-Comi té wordt van 30 Aug. tot 10 September een Nederlandsch Fabrikaat-demonstratie, waaraan een étalage-wedstrijd verbonden is, gehouden. Met de leiding en organisatie hiervan heeft zich de „Leidsche Middenstands- Centrale" belast. In de periode van het Regeeringsjubi leum zal de aandacht voornamelijk geves tigd worden op wat Nederland op allerlei gebied tot stand bracht en brengt. De deelnemende winkeliers verbinden zich gedurende dien tijd in het étalage(S) uitsluitend onze eigen Nederlandsche pro ducten en fabrikaten uit te stallen. In de étalages waarin alléén en uitslui tend deze artikelen uitgestald zullen zijn, bevindt zich een fraaie en feestelijk uitge voerde étalage-kaart, speciaal voor dit doel ontworpen. Verder looft de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" een groot aantal medailles uit, voor die winkeliers, die in hun étalage de Nederlandsche producten als zoodanig het meest treffend naar voren brengen. Een en ander zal worden beoordeeld door een jury, bestaande uit 3 leden aan te wijzen door de Kamer van Koophandel, de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" en de Nederl. Vereeniging van Huisvrou wen. Sluitingsuur café's. De Commissaris van Politie maakt be kend, dat het sluitingsuur voor de café's in verband met de feestelijkheden ter ge legenheid van het 40-jarig Regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin door den Bur gemeester is bepaald voor 30 Augustus en 1, 2, 3 en 6 September a.s. op des nachts één uur en voor 31 Augustus op des nachts twee uur. Voor 4 en 5 September a.s. blijft het slui tingsuur derhalve gehandhaafd op des nachts 12 uur. De houders van bedoelde inrichtingen, die in het bezit zijn van een muziekver- gunning, mogen tot een kwartier voor ge noemde sluitingsuren muziek maken. Zij, die niet in het bezit van een muziek- of dansvergunning zijn en dergelijke vergun ningen wenschen, dienen een daartoe strek kend verzoek ten spoedigste en in ieder geval uiterlijk op 29 Augustus a.s. schrif telijk bij den Commissaris van Politie in te dienen. Voorts wordt de aandacht er op geves tigd, dat de desbetreffende verordeningen vrijstelling van de betaling van vermake lijkheidsbelasting en van de aan de te ver- leenen muziek- en dansvergunningen ver bonden legeskosten, niet toelaten. De VEBO. Verschenen is het lijvig programma der 'groote VEBO-tentoonstelling, welke Don derdag a.s. wordt gehouden. Niet minder dan bijna 800 stuks vee, rundvee, varkens, schapen en geiten staan ingeschreven. De kaastentoonstelling bevat 70 inzendingen, die van de boter 15. Voorts wordt een wedstrijd gehouden in de beoordeeling van fokvee en een wed strijd in melken. In het programma is tevens opgenomen het programma voor het concours hippique, dat eveneens veel belooft. Op 27 Augustus zullen van de School voor reserve-officieren der Bereden Artillerie te Ede naar het 6e R. V. A. worden overge plaatst de reserve-wachtmeesters W. Herfst en W. la Gro. OUD-LEIDEN Wij ontvingen een catalogus van prenten, portretten en kaarten van Burgersdijk er Niermans' Boekhandel en Antiquariaat .Templum Salomonis". De gemeentearchi varis, de heer R. van Royen, zorgde voor een keurige samenstelling en schrijft onder het motto: „Kent uw stad" in zijn inleiding een woord van opwekking om zich uit den schat van voorradige boeken en prenten iets aan te schaffen. ZILVEREN JUBILEUM Vrijdag 16 September a.s. herdenkt heer J. Rijsdam, onderladingmeester der Ned. Spoorwegen op het station alhier, den dag, dat hij voor 25 jaar geleden bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. GEMEENTERAAD De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op Maandag 5 Sept. DE WERKLOOSHEID Bij den Gem. Dienst voor Soc. Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren de navolgende personen als werkloos in geschreven: Bouwvakarbeiders 624, Fabrieksarbeiders 195, Kantoorpersoneel 166, Hotel-, Café- personeel 51, Houtbewerkers 133, Kleer makers 86, Kappers 5, Schoenmakers 11, Land- en Tuinarbeiders 112, Metaalbewer kers 439, Sigarenmakers 18, Technici, op zichters 29, Textielarbeiders 338, TransporI- arbeiders 865, Typografen 73, Voedings-mid- lelenarbeiders 232, Vrouwen 131. Alg. totaal 3600. Op 26 Aug. 1937 4021, op 21 Augustus 1936 4302. Benevens 63 ged. werkloozen. MILITARIA De sergeanten capitulant van het 4e Re giment Infanterie G. J. Keijer, C. v. Dam en J. N. van Luijk, zijn bij beschikking van den commandant Brigade Grenadiers en Jagers met ingang van 2 September 1938 overgeplaatst bij resp. het Regiment Grena diers, Regiment Grenadiers en Regiment Jagers. De kaderopleiding 1938 I en de dienst plichtigen 1938 II van het 4e Regiment In fanterie Ie Bataljon vertrekken op 2 Sep tember a.s. in detachement onder comman do van den kapitein Verhoeven per trein van 8.14 naar Weert, ter aflossing van de lichting 1938 I die op dien dag met groot verlof vertrekt. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zal op 31 Augustus a.s. door de korpsen van het garnizoen parade worden gehouden op het schuttersveld, aan vang 10.30 uur. Parade-commandant majoor P. C. Taconis, inspecteerend garnizoenscom mandant luit.-kol. de long van het 6e R. V. A. Maria-Congregatie, afd. Jongens. Par. O. L. Vrouw Hemelv. en St. Jozef Maandagavond a.s. om halfnegen, komt de „Sectie ter verspreiding goede "lectuur in het Ziekenhuis", bijgenaamd „de Boeken- sectie", weer bijeen in de zaal Maria Gij- Wij rekenen op aller opkomst! Het bestuur. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 6653. Wed. C. v. ,d. Heu vel v/h. J. G. Wolff, Leiden, Lange Mare 66, winkel in sigaren, koffie, thee en ma nufacturen. Wijz. uitgeoer. bedr.: handel in manufacturen wordt niet meer uitgeoefend. Aanbesteding Hedenmorgen te 11 uur werd namens het bestuur der Stichting tot Beheer en Exploitatie van Woningen hier ter stede, op het bureau Mare 13a, aanbesteed: Het verven van alle buiten hout- en ijzerwerken voor de 81 beneden- en 81 bovenwoningen, behoorende tot het Eerste Gemeentelijk Bouwplan. Er was als volgt ingeschreven: A. B. Kooyman 8300; C. J. Th. Peere boom, Amsterdam 5468; M. Zie gelaar en Zn 5200; H. A. v. Brakel, Utrecht 4948; ïa. C. v. d. Bosch, Oegstgeest 4700; H. P. Jansen 4590; Frea. v. Kleef 4100; Evert v. Wijk, Vlaardingen 4000; A. Breed, Heerhugowaard f 3774; W. v. d. Heyden, Naaldwijk 3762; Joh. W. Harting 3756; A Jansen 3400; A. J. Bleys en Zn 3375; I F. Smit 3280; J A. Verwer 3050; H. Slappendel, Voorburg 2916; P. W. v. d. Ham, Den Haag ?865; G. S. Bakhuizen 2387; A. Arlar, Den Haag 1600. Zes inschrijvingen waren te laat inge komen. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. De gunning is aangehouden. Gistermiddag te 3 uur is de 5-jarige N. v. H. op den Morschweg ter hoogte van de Paul Krugerstraat, toen hij achter een groentenwagen vandaan plotseling den weg overstak, door een passeerende auto aangereden. De jongen liep ontvellingen op aan het hoofd en werd ter observatie meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2