TJ7 Zaterdag a.s. Opening U.V.S.-Sportpark al Wassenaarscheweg Voetbalwedstrijd U.V.S. - AJAX (Aanv. 4.30 uur] BIOSCOPEN TE LEIDEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Korfbalwedstrijd Fluks-Haagsche Twaalttal (Aanvang le helft 5.15 uur] Zittpibune 75 centv le rang (staanplaatsen) 40 cent, 2« rang (staanplaatsen) 30 cent, Wepkloozen (op R'Jwie stalling op het vertoon van beurskaart) 15 cent, Jongens 15 cent terrein cent Het terrein ïs gemakkelijk te bereiken met de trams van de H.T.M. en N.Z.H.T.M. Vanaf station Leiden 10 minuten gaans. N.B. Op alle Eltax-bussen en taxi's en trams van de N.Z.HJiM. U.V.S.-vlaggen NIEUW WERELDRECORD SPEERWERPEN Nikkanen brengt het op 77.87 meter Geen land ter wereld kan bogen op apeerwerpers, zooals Finland er heeft. Worpen van boven de 70 meter zijn in dit athletiekland heel gewoon en dus is het niet te verwonderen, dat op het nummer speerwerpen Finland de hegemonie bezit en dat men daar de wereldrecordhouders kan vinden. Gisteren is dat opnieuw gebleken. Tijdens locale atletiekwedstrijden te Karhula heeft Trjoe Nikkanen het wereld- en Europeesch record met 64 c.M. verbeterd en gebracht op 77.87 meter. De oude records stonden op naam van zijn landgenoot Matti Jaer- vinen, die op 18 Juni 1936 te Helsing- fors een afstand van 77.23 meter be reikt had. Aan alle voorwaarden, noodig om een re cord te doen erkennen, is voldaan. Zelfs bleek, bij het afwegen, dat de speer 10 gr. zwaarder is dan voorgeschreven, zoodat de schitterende prestatie van Nikkanen, welke bij een lichten wind, welke schuin tegen stond, werd verricht, hierdoor nog aan waarde wint. In 1899 werd voor het eerst het speer werpen in de wereldrecordlijst opgenomen. In totaal is dit record 28 maal verbeterd, steeds door een athleet uit een der Noor- sche landen. Sedert 1930 beheerschen de Finnen dit nummer. Nadat de Zweed Lund- quist in 1928 voor de eerste maal met een worp van 71.01 meter de 70 metergrens overschreden had, nam Matti Jaervinen de hegemonie over. Acht malen deed Jaervi nen zijn naam als wereldrecordhouder speerwerpen inschrijven, totdat dan giste ren zijn landgenoot Nikkanen de traditie van Finlands speerwerpers heeft voortge zet. VOETBAD DIOC. HAARL. VOETBALBOND. De jaarvergadering. 9e algemeene jaarvergadering van den Dioc. Haarl. Voetbalbond zal worden ge houden op Zaterdag 3 September, des mid dags te 5 uur in Rest. Brinkman te Haar lem. De agenda vermeldt: Opening, notulen, jaarverslagen, bestuursverkiezing (aftre dend: H. A. H. Putter, F. J. van Veen en N. G. M. van Wijk), begrooting 193839, en voorstellen. Van deze vermelden we o.m. een be stuursvoorstel om de contributie voor le den beneden de 17 jaar te bepalen op 50 cent en voor leden beneden 14 jaar op 25 cent per jaar. St. Ignatius te Rotterdam stelt voor over te gaan tot afschaffing van het promotie- degradatie-systeem. Het bondsbestuur staat hier afwijzend tegenover. In verband met dit voorstel is, zoo het niet mocht worden aangenomen een tweede voorstel ingediend om dan althans een bijzondere regeling tevoren vast te stellen voor de derde en tweede klasse. Ook hier tegenover staat het bestuur af wijzend. Verder zijn nog eenige voorstellen inge diend over bestraffing van uit het veld gezonden spelers, over de indeeling van elftallen naar sterkte in diverse klassen en instelling van een commissie van be roep, verder om bij het bestuur van den I. V. C. B. aan te dringen op instelling eener 3e klasse I. V. C. B. en aan te drin gen bij het D. H. V. B.-bestuur om de com- petitie-afdeelingen der le en 2e klasse D. H. V. B. nog dit seizoen uit tenminste 10 elftallen te doen bestaan. HET NIEUWE U. V. S.-SPORTPARK. In de blakerende zon lag gistermiddag bet nieuwe U. V. S.-Sportpark, dat morgen middag officieel zal worden geopend. Er werd bijna overal nog gewerkt, „de laat ste hand" noemt men dat. Het geheel ziet er uitstekend verzorgd en veelbelovend uit en U. V. S. kan trotsch zijn op het tot stand gebrachte werk. We twijfelen er niet aan, of velen zullen morgenmiddag 't nieuwe home der Leidsche Blauwwitten komen bezoeken. De route van de U. V. S.- estafette. Morgenmiddag klokslag 4 uur zullen de eerste loopers van U. V. S-, S. L. F. en Fluks van het oude terrein aan den Ka- naalweg vertrekken. De route van de te volgen weg is nu als volgt: Kanaalweg (start), Hooge Rijndijk, Plantage, Leven daal, Steenschuur, Rapenburg, Kort Ra penburg, Princessekade, Steenstraat, Sta tionsweg, Wassenaarsche weg. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL Voor den wedstrijd tegen Juventus Het Nederlandsch Bondselftal, hetwelk op 7 September a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de kampioensclub van Italië, Juventus, zal spelen, is als volgt sa mengesteld: Van Male (Feyenoord) Weber Caldenhove (A.G.O.V.V.) (D.W.S.) Paauwe Anderiessen Van Heel (Feyenoord) (Ajax) (Feyenoord) Draeger Van der Veen Dumortier De Vroet (D.W.S.) (Heracles) (D.O.S.) (Feyenoord) J. de Harder (V.U.C.) De reserves zoowel als de scheidsrechter zullen nog nader aangewezen worden. Lugdunum IRouwkoop Zondag a.s. om 4 uur zal op het „Rooden- burg"-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld woorden tusschen bovengenoemde elftallen, ten bate der Eerste Leidsche E.H.B.O.- Brigade. WIELRENNEN NIEUW SWIFT Gisteravond werd de tiende competitie- rit verreden, waarbij de A. en B.-klassers over een afstand van 52 K.M. moesten rij den. In de A-klasse verrichtte W. van Rooyen een goede prestatie door Lodewijks te klop pen. Rinus Segaar werd derde, terwijl N. de Romeyn, die buiten mededinging reed, een zeer goede vierde werd. De uitslag was: 1. W. van Rooyen, 52 K.M. in 1 uur 27 min. 57 sec.; 2. Alb. Lodewijks, 3. M. Segaar, 4. N. de Romeyn, 5. Jac. de Groot. In de B-klasse toonde Fr. v. d. Berg dat hij weer goed in vorm komt en wist hij zoo waar de overwinning te behalen, terwijl Hintzbergen met de tweede plaats genoegen moest nemen. Noest kan in deze categorie het tempo steeds goed volgen en werd een goede derde, terwijl Laven weer opgaf. In de C-klasse won Jan van Klinken de 35 K.M. in een prachtigen tijd van 1 uur 3 min., terwijl het nieuwe lid J. Wurzer twee de werd. M. J. van Kampen wist de derde plaats te bezetten, terwijl het nieuwe lid Jansen vierde werd. Fr. Blom deed zeer verkeerd door op te geven; Clubontmoeting op de baan A.s. Zondag heeft „Nieuw Swift" een clubontmoeting tegen de Rotterdamsche Leeuw, bestaande uit een 1 uurs koppelwed strijd; achtervolging, klassemeritwedstrijd voor nieuwelingen en een wedstrijd voor C.-klassers, zoodat alle leden kunnen deel nemen. Vertrek half twaalf vanaf de Kaasmarkt. De Wielerwereld- kampioenschappen Voor het eerst is de strijd weer open bij de profsprinters Het is vele jaren geleden, dat er om den strijd om het wereldkampioenschap voor profsprinters zooveel onzekerheid heerschte als ditmaal. Jaren achtereen was de kleine Belg Jef Scherens zeker van zijn titel. Al behaalde hij dien dan ook het eene jaar gemakkelijker dan het andere, in feite was er toch geen enkele sprinter, die „Poeske" serieus kon bedreigen. Het ging er slechts om, wie achter Scherens de tweede plaats zou bezetten, de Franschman Gérardin, of de Duitscher Richter. Verleden jaar heeft zich bij dit trio, dat zich zoo lang mogelijk iedere concurrentie van het lijf hield, plotseling tot groote ver bazing van de meeste buitenlandsche insi ders, onze landgenoot Arie van Vliet ge voegd. Hij kwam er niet door de gratie van het groote driemanschap: Scherens, Gérar din, Richter, maar door de eigen kracht, die vorig jaar bij de wereldkampioenschap pen in Kopenhagen reeds twee van de drie te geweldig was. Alleen Scherens kon nog stand houden, maar hij had zijn waarschu wing gehad! Er was een jongere sprinter opgekomen, die zich met één slag bij de topklasse voeg de en dat niet alleen, maar die zelfs voor het eerst sinds vele jaren Scherens troon deed wankelen. Niemand had er het vorig jaar op gerekend, dat Arie van Vliet we reldkampioen zou worden. Zelfs zijn meest verstokte supporters niet. Zooals hij het had gedaan was het. goed. Hij deed zijn storm loop naar den top in twee etappes. In 1937 was het slechts zijn doel om zich vast bij de élite in de sprinterswèreld te scharen en dit jaar in 1938 gaat hij verder en zal hij trachten een greep naar de regenboog trui te doen, waarvan Scherens er thuis reeds zes op een stapeltje heeft liggen Voor het 'eerst sinds vele jaren dus heerscht er waar onzekerheid omtrent het resul taat. Ongetwijfeld heeft Arie van Vliet een schitterende kans om Scherens van den top te verdrijven. Tal van omstandigheden zijn immers in het voordeel van onzen landge noot. In de eerste plaats is er het leef tijdsverschil. Scherens, die reeds 28 jaar oud is, zal het in uithoudingsvermogen ze ker moeten afleggen tegen den eerst 22-ja- rigen Van Vliet. Maar verder heeft Arie het voordeel in eigen land, voor eigen volk te rijden enop een baan, waarop hij groot is geworden! En vooral dat laatste is het belangrijkste. De baan! Het is een bekend feit, dat Scherens zijn grootste kracht kan ontplooien op een baan van hoogstens 250 Meter. En deze baan in het Amsterdamsche Stadion, ipet zijn 500 Me ter lengte en zijn flauwe bochten is dan ook zeker voor Scherens geen ideaal ter rein om tot volle ontplooiing te komen. De brute kracht gaat hier in dit sprint kampioenschap een hartig woordje mee spreken en wij weten maar al te goed, waartoe Arie van Vliet onder deze om standigheden op de zware laatste 50 Me ter in staat is. Scherens is echter een uitermate nerveu ze rijder, die juist op de meest critieke mo menten zijn beste prestaties kan verrich ten. Wij behoeven niet bang te zijn een Scherens in Amsterdam te krijgen, die niet geheel in vorm is en die zich dus niet ten volle kan geven om zijn wereldtitel te ver overen. Inderdaad heeft Scherens verleden week eenigen hinder ondervonden van een oorontsteking. Maar reeds na enkele be handelingen was de narigheid weer ver geten en kon hij zijn training met den ernst, die hem daarbij eigen is, hervatten. Scherens heeft het vermogen zich in zeer korten tijd in topvorm te rijden en evenals vorige jaren zal hij dat ook nu doen. Kort voor de wereldkampioenschappen heeft de Belg steeds een kleine inzinking, die reeds menigeen heeft doen gelooven, dat het ge daan was met „Poeske". Maar dan kwam het kwieke manneke voor de kampioen schappen aan den start in een conditie, die vrijwel niemand bij hem had durven ver moeden. Zoo zal het ook dit jaar zijn. Scherens zal Zaterdag en Zondag in prima vorm zijn en ten volle capabel om zijn titel te verdedigen. Maar dat zijn taak ditmaal aanmerkelijk zwaarder zal zijn dan de af- geloopen vijf jaren, staat als een paal bo ven water. Hoewel men algemeen aanneemt, dat de HOOFDFILMS Bleeke Bet (Johan Heesters, Sylvain Poons). Het gevecht op de rotswand (Kermit Maynard). Het meisje in de taxi (Fred Astaire, Grace Allen). Veertig jaren Ko ningin. Rainbow on the ri ver (Bobby Breen). Het getrouwde schoolmeisje (Gusti Huber, Theo Lingen) Legioen van eer (Marie Bell, Pierre Renoir). Rare gasten in't ho tel (Alice Brady, Charles Winninger). Suikerfreule (Annie van Duin, Louis Borel). De vliegende zot (Joe Brown). Amusements dansfilm Documentair Romantische zangfilm Komisch Dramatisch Komisch Komisch Komisch AANVANGSUUR lederen avond 8 uui Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur inatinée. lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. lederen avond 8 urn- Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. 'ederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur Matinée: Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd Goedgekeurd v. volwassenen 225. Het zoontje van den kok, een heel verwaand jon gentje. kwam nu op Langelot toe ox hem heel minachtend te zeggen, dat hij er voor dien de te zorgen dal zijn vader weer gewoon werd. 226 Maar Langelot voelde er g^en steek voor om zich op die manier te laten behandelen en veranderde het jon- gentpe in een kers. Het jonge tje zette een groote keel op met het gevolg, dat de pit van de kers ..er vanzelf uit rolde. finale weer zal gaan tusschen Scherens en Van Vliet, mag men toch de beide andere concurrenten Richter en Gérardin niet uit het oog verliezen. En dat doet Arie van Vliet zeker niet. Want indien men hem op recht zijn meening vraagt, zal hij erkennen in het Stadion bevreesder te zijn voor den sterken Duitscher Richter dan voor Sche rens. Ook Richter is een renner, die op een 500 Meter baan als die in Amsterdam tot volle krachtsontplooiing kan komen. Hij heeft reeds bewezen in uitmuntende condi tie te verkeeren, zoodat hij zonder twijfel als de meest gevaarlijke outsider voor den titel mag worden beschouwd. In den strijd om den stayer-titel liggen de Nederlandsche kansen heel wat ongun stiger dan bij de sprinters. Wals en Groe ne wegen mogen zich den laatsten tijd dan ook hebben ontwikkeld tot de beste stayers van Nederland, zij beiden moeten nog be wijzen, waartoe zij in internationaal ver band in staat zijn. Nu hebben zij daarbij het geluk, dat de inschrijvingen van de stayers dit jaar niet bijster sterk zijn. Tal van oudere krachten zijn van het tooneel verdwenen en jongeren hebben hun plaat sen ingenomen, die evenmin als Wals of Groenewegen nog veel internationale er varing hebben opgedaan. De Franschen Paillard en Lemoine, de Duitschers Loh- mann en Metze en de Italiaan Servergnini zijn o.i. de renners, die de goede kansen in handen hebben en van dit vijftal lijkt ons op dit oogenblik de kleine Servergnini wel de beste. Het zou een mooi resultaat genoemd mo gen worden van de Hollandsche deelne mers, indien een van beiden er in zou sla- ge in de finale te komen. Vooral nu dit jaar de formule voor het stayerskampioen schap aanmerkelijk verzwaard is. Er wor den namelijk drie series en daarna twee herkansingsritten steeds over 100 K.M. ver reden, waarvan alleen de winnaars in de finale worden geplaatst, die dus uit vijf stayers zal bestaan. Hiermede zal men zon der twijfel de eentonige ritten van voorheen voorkomen, omdat nu in iedere serie hard gevochten zal moeten worden voor de eer ste plaats. Indien een van onze beide land- genooten er in zou kunnen slagen een van de vijf ritten te winnen om zich hiermede in de finale te palatsen, zou dit reeds een zeer mooi succes voor Holland zijn. DE LAATSTE TRAININGSUREN. Nadat de laatste dagen alleen het groep je Nederlandsche sprinters onder leiding van Guus Schilling, alsmede de Deensche en Engelsche ploegen onder toezicht van Brask Jacobsen en den oud-wereldkam pioen Bailey in het Olympisch Stadion hun bivak hadden opgeslagen, zijn thans ook de andere renners geleidelijk binnengedrup peld en hebben het bonte wielervolk, dat telkenjare ter gelegenheid van de wereld kampioenschappen samen pleegt te komen, met eenige tientallen vermeerderd. Toch zijn zij er nog lang niet allen. De amateurs zijn reeds in grooten getale en bijna compleet aanwezig, doch de be roepssprinters en ook de stayers komen blijkbaar zoo laat mogelijk. Wat zullen zij hier ook zoo vroeg doen? De meesten van hen hebben hier reeds meermalen op de Stadionbaan gereden en kennen deze dus op hun duimpje, zoodat voor hen geen verkenning van het terrein noodzakelijk is, zooals op de Oerlikonbaan in 1936 en op de Ordrupbaan te Kopenhagen wel degelijk vereischt was. Bovendien geniet de Stadionbaan een uitstekende reputatie. Zij heeft als het ware geen geheimen, geen moeilijkheden, die men moet kennen en al ontveinst men zich niet, dat deze baan vooral voor de sprinters die him sterkste wapen vinden in een flitsende eindspurt, door zijn lengte geen gemakkelijke is, toch weet men er wel zooveel van, dat een vroegtijdig bezoek niet noodzakelijk is. Zoo moesten wij tot dusverre nog altijd een wereldkampioen Jef Scherens, die het blijkbaar beter vindt om zich in eigen om geving in België, voor te bereiden en zoo zijn evenmin de sprinters Gérardin, Falck Hansen, Michard, Renaudin, om sléchts de belangrijkste te noemen, tot dusverre op de baan verschenen. Ook de stayers laten nog verstek gaan, hoewel zij toch reeds Zaterdagavonr aan den slag moeten. Maar voor hen geldt het zelfde als voor de profsprinters: zij ken nen de baan op him duimpje en behoeven er dus geen kennis meer mee te maken. Alleen de beide Hollandsche stayers Wals er Groenewegen zijn druk aan het oefenen geweest en aan den ijver, waarmede zij hun rondjes gedraaid hebben, mag men af leiden, dat het hun ernst is met dit we- reldkampioenschap.Te oordeelen naar him verrichtingen zijn zij beiden in uitsteken de conditie. Wals draait soepeler dan ooit en ook Groenewegen, die zich nog altijd niet aj te best thuis voelt achter den mo tor, zagen wij er tal van razend snelle rondjes uitpersen. Wij noteerden zelfs ron den van 20 seconden voor hem, hetgeen overeenkomt met een snelheid van 90 K.M. Bij beiden is bovendien de grimmige wil aanwezig om zich tot het uiterste in dit kampioenschap- te laten gelden en onder deze omstandigheden kan men zich er van overtuigd houden, dat, al mogen zij dan den titel niet kunnen veroveren zij een goed figuur zullen slaan. Zoo weinig professionals er op de baan te vinden zijn, zooveel amateurs zijn er, dat is ook te begrijpen, omdat voor hen niet geldt wat voor de profs van kracht is, n.l., dat zij de baan kennen. De meesten van hen zijn hier nog nimmer geweest en zij stellen er dus prijs op om zoo goed mo gelijk voorbereid aan den start te komen. Zooals reeds gezegd waren de Denen en Engelschen met natuurlijk de Hollan ders, die hier reeds eenige weken aan het oefenen zijn de eerste buitenlanders, die in het stadion arriveerden. Vooral de De nen maken daarbij een uitstekenden in druk. Stevige gezonde knapen, wien het zeker aan kracht niet ontbreekt. Doch ook wat hun uiterlijke verzorging aangaat, ko men zij best voor den dag. Uniform ge kleed in blauwe blazers en grijze broeken en tijdens de trainingsuren in blauwe trai ningspakken gestoken, vormen zij een bij zonder net groepje, dat bovendien bijzon der ijverig oefent. Hun favoriet, is Chr. Neilsen, de Deensche amateurssprint-kam pioen, die zich al spoedig goed op de baan thuis voelde. De Engelschman Bailey, die sinds jaar en dag met de verzorging der Britsche ama teurs is belast, is niet bijzonder optimis tisch gestemd over de verrichtingen zijner pupillen. „Voor Engeland", zegt hij, „zijn zij wel goed, maar in dit gezelschap zullen zij weinig kans hebben". Hij wijdt dit aan het gebrek aan goede banen in Engeland, waardoor de ontwikkeling van de wieler sport steeds wordt tegengehouden. Donderdagmiddag, vrij laat tegen den avond, verschenen nog de Italianen op de baan, onder aanvoering van den voorzit ter van den Italiaanschen Wielerbond, Fer- ri. Hun verschijnen veroorzaakte natuur lijk het noodige opzien, want terecht wor den in de eerste plaats Loatti en daarnaast ook Astolfi tot de groote concurrenten on zer Hollandsche amateurs gerekend. Veel deden zij echter niet en voor dezen eer sten middag bepaalden zij zich er toe zich wat los te rijden en de spieren wat soepe per te maken. De grootste aandacht is echter voortdu rend op de Holanders gevestigd. Niet al leen van de vele onthousiasten, die zelfs de training niet willen missen en van de vele autogrammenjagers, die in deze da gen het stadion tot hun jachtterrein heb ben uitverkoren, doch ook en niet het minst van de buitenlandsche renners, die gespannen zitten toe te kijken als Arie van Vliet en Ooms, van der Vijver en Derksen een sprintje trekken achter de tandem. Zij kijken gespannen toe en noteeren bewon derend de knappe tijden, die de Hollan ders, die allen in uitstekende conditie zijn, maken: 12 seconden, 114/5 seconde over de laatste 200 Meter. Maar gistermiddag is er toch iets ge beurd, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Arie van Vliet was n.l. een sprint aan het trekken en hij kwam in volle spurt uit den laatsten bocht, toen zijn stuur brak. Gelukkig liep dit ongevalletje goed af. Zoo is langzamerhand de sfeer der wie lerkampioenschappen over het Stadion ge komen. Nog een dag en dan zal het start schot klinken voor het grootste wieler- festijn, dat de wereld kent.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10