STADS NIEUWS Hoe Boerhaave een beroemd geneesheer werd AGENDA „Leyds Goedt11 BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Leiden, een internationaal middelpunt van geneeskunde Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten ^0 cent per week; 2.60 per kwartaaL Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. Vy HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bill seint: Verwachting: Meest zwakke later wel licht toenemende wind uit Noordelijke rich tingen, aanvankelijk helder tot licht be wolkt, later toenemende bewolking, aan vankelijk droog weer, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. Hoogste barometerst774.3 te Sodankyla. Laagste barometerst.: 751.7 te Breslau. De beide gebieden van hoogen luchtdruk in het Noordoosten en Westen namen in be- teekenis toe. De verbinding tusschen beide loopt thans aanzienlijk Noordelijker dan gisteren. Het Westelijke gebied van hoogen luchtdruk breidt zich ook naar de richting van Frank rijk uit. Terwijl de depressie in het Noordwes ten langs de Oostkust van Groenland naar de Poolzee aftrekt, werd die in het Oosten van Centraal-Europa actiever, zoodat het luchtdrukverval in Zuidoostelijke richting in het Oostzeegebied vrij groot werd en de Noordoostelijke wind langs de kust van Zweden tot krachtig toenam. Rondom deze depressie blijft de lucht be trokken en dicht bij het centrum vallen zware regens, vooral in de Oostelijke mid delgebergten (Breslau 10, Dresden 16, Weenen 17 mm., in ce laatste plaatsen in hoofdzaak in den nacht). In het Oostelijke Oostzeegebied werd het zeer warm en in de Baltische Staten is het op het oogenblik warmer dan aan de kus ten der Middellandsche Zee. In Scandina vië heerscht volop zomer en op de Britsche eilanden is het zonnige zomerweer terug gekeerd. In Frankrijk en Zwitserland was de nacht helder en zeer koud. In de Alpen steeg de temperatuur (Jungfraujoch 6 gra den warmer dan gisteren) en blijft het schitterend helder, als gevolg van een uiterst droge atmosfeer. Het is te verwachten, dat het fraaie zomerweer hier zal aanhou den en dat de Oostelijke depressie het weer in onze omgeving niet of zeer zwak zal beïnvloeden. LUCHTTEMPERATUUR. Temp. 18.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagavond 8.35 uur tot Vrij dagochtend 5.29 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 26 Aug. voorm. 3.40 en nam. 4.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Maan op Vrijdagmorgen 7.24 uur. Maan onder Vrijdagavond 19.59 uur. LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Raphaël" (alleen spoorwegpersoneel). Bonds- gebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 20 tot en met V r ij d a g 26 A ug. a.s. waargenomen door de apotheek M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. t* Oecstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 274, telefoon 274. Op 23 September a.s. zal het 200 jaar geleden zijn, dat Herman Boerhaave, de beroemde genees heer, overleed, diep betreurd door al zijn vrienden en aanhangers. Behalve als arts was hij bekend als philosoof, als classicus, als rede naar en als leeraar. Geen wonder dan ook, dat hij door alles, wat hij voor de medische wetenschappen gedaan heeft, in geheel Europa wijd en zijd beroemd was. Zonder medische wetenschap, zonder ge neeskunde, zonder doktoren en zieken huizen zouden wij ons het moderne leven niet meer kunnen indenken. Hoeveel kri tieke oogenblikken maken wij niet in ons leven door, waarin slechts dokter's hulp uitkomst vermag te brengen, hoeveel ge liefde personen blijven er niet voor ons ge spaard door tijdig medisch ingrijpen, hoe* veel gevaarlijke ziekten worden niet tot een minimum beperkt door de schitterende ontdekkingen in de medische wetenschap? En toch is er een tijd geweest, dat men te genover de meest alledaagsche ziekten vol komen machteloos stond en in de verste verte niet wist hoe deze te genezen. Een man, die er zeer veel toe bijgedra gen heeft, de wetenschap der medicijnen sterk te bevorderen, is Herman Boerhaave geweest, die op 31 December 1668 te Voor hout bij Leiden geboren werd. Als zoon van een eenvoudigen dominee was hij aan vankelijk voorbestemd om ook predikant te worden, en daartoe werd hij reeds op jeugdigen leeftijd door zijn vader in Grieksch, Latijn en philosophie onderwe zen, temeer daar zijn vader bij hem een uitstekenden aanleg ontdekt had. Ook op de school, die hij na zijn veertiende jaar eenigen tijd bezocht, maakte hij uitsteken de vorderingen en heel wat prijzen sleep te de jonge Boerhaave in de wacht. Be halve naar de philologische en de philoso- fische richting ging zijn belangstelling reeds in die dagen toch ook reeds in medi sche richting, hetgeen door een merkwaar dige omstandigheid veroorzaakt werd. Om streeks zijn veertiende jaar kreeg Boer haave n.l. een ernstige zweer aan zijn lin ker dijbeen, welke hem gedurende vier jaar kwelde. Tenslotte slaagde hij er in, deze wonde zelf te genezen en zooals hij zelf zeide in zijn autobiografie: „deze smart heeft mij de eerste aanleiding gegeven mijn gedachten eenigszins naar de beoefening der geneeskunst te doen overhellen". Aanvankelijk was er echter nog geen sprake van, dat zijn talenten zich in die richting zouden ontwikkelen en wijdde Boerhaave zich aan de studie der theologie en der philosofie, in welk laatste vak hij in 1690 tot doctor promoveerde. Tijdens zijn promotie trok hij krachtig te velde te gen de leerstellingen van Spinoza, maar ondanks zijn aandacht, die hij aan deze vakken besteedde, kon hij toch ook de me dische wetenschappen niet vergeten en wierp hij zich weer met ijver op deze stu die. Hij bestudéerde Vesalius en onder pro fessor Nuck bekwaamde hij zich op de snij kamer en teekende daarbij op, „dat de vroegere schrijvers al het goede uit Hippo- krates hadden overgenomenHij was een groot bewonderaar van dezen genees heer uit de Grieksche Oudheid, dien hij gelezen en herlezen had. Het mag dan ook tot de onsterfelijke verdienste van Boerhaave gerekend wor den, dat hij op de groote beteekenis van de geneeskunde der oude Grieken gewezen heeft en de overtuigende figuur van Hip- pokrates weer naar voren heeft gebracht. De jonge student zette dan ook met vlijt zijn studies voort en in 1693 promoveerde hij te Harderwijk in de geneeskunde op de dissertatie: „De utilitate explorandum in aegris excrementorum ut signorum". Toch had hij aanvankelijk de theologie niet ver waarloosd, want het was eigenlijk zijn be doeling als predikant de genezing van lichaam en ziel beide te bevorderen. Door een vrij onaangenaam voorval kwam het, dat Boerhaave de theologie ge heel aan de haak hing en zich verder uit sluitend aan de studie der medicijnen wijd de. Hij reisde eens per trekschuit, toen zich een heftig dispuut aan boord ontwikkelde over Spinoza en diens leer. Hoewel Boer haave zelf geen voorstander van de leer van Spinoza was, trok hij toch partij voor den geleerde, toen de beleedigingen aan diens adres hem te heftig werden en al spoedig ging hij op de trekschuit door voor een aanhanger van die leer, terwijl hij juist in zijn dissertatie tegen hem van leer getrokken was. Dit was voor Boerhaave een aanleiding, om het geheele predikant schap er aan te geven. Zijn besluit was nu genomen en sindsdien wijdde Boerhaave zich, behalve aan de medische wetenschap ook aan de studie van de schei- en plant kunde. Eigenlijk kunnen we dus niet meer dan dankbaar zijn, dat dat dispuut in de Leidsche trekschuit destijds plaats gevon den heeft, want daardoor kan Nederland er zich nu op beroepen een der grootste doktoren van alle tijden bezeten te hebben. Als geneesheer vestigde Boerhaave zich nu te Leiden in 1693, waar hij spoedig een schare van bewonderaars rond zich verza meld had. Nadat Groningen veel moeite ge daan had, hem als geneesheer binnen haar muren te krijgen, slaagde men er in Leiden in hem daar te behouden, door zijn salaris met eenige honderden guldens per jaar te verhoogen. Hij gaf nu reeds eenige lessen aan de universiteit en het succes daarvan was zoo buitengewoon groot, dat men hem in 1709, na het overlijden van professor Hotton, den leerstoel voor de genees- en plantkunde aanbood. Niet alleen uit geheel Nederland, maar ook uit een groot deel van Europa stroomden geleerden en studenten naar Leiden om aldaar zijn colleges ts vol gen. Ook als practizeerend geneesheer had hij een geweldige practijk en men beijver de zich zijn raad in te winnen;, bekend is, dat czaar Peter de Groote van Rusland hem een bezoek bracht en geduldig twee uur wachtte voordat hij den geleerde kon spre ken. Een brief uit het buitenland, met als adres „Aan Boerhaave in Europa' bereik te zonder twijfel de plaats van bestem ming. In 1714 kwam Boerhaave, door het over lijden van prof. Goverd Bidloo meer op het gebied der practische geneeskunde. In het Caecilia-ziekenhuis begon hij nu n.l. colleges aan het ziekbed te geven en ook hiervoor was de belangstelling buitenge woon groot. Het geheim van Boerhaave's succes ligt dan voor een groot deel ook in zijn persoonlijkheid, en in de wijze, waar op hij aan de zieken leniging bracht. Hij was onovertroffen in zijn klinisch onder richt. Daartoe waren in het ziekenhuis twee zalen met in het geheel 12 bedden be schikbaar gesteld. Aan deze 12 bedden werden de artsen van half Europa ge schoold, want ondanks het zeer beperkte materiaal was Boerhaave's ziekenhuis niet alleen het meest vooraanstaande van zijn tijd, maar tevens de voorloooper van onze moderne klinieken. Het geheele ziekte-on derzoek kristalliseerde zich hier, de anam nese, het ziekte-verloop, werd hier met de grootst mogelijke nauwkeurigheid opgetee- kend en eveneens de toestand van het oogenblik, de status praesens. Diagnose en prognose werden gesteld en de therapie be paald. Het voorbeeld, dat aldus in Leiden werd geschapen, werd spoedig op andere plaatsen gevolgd. lederen dag ging Boerhaave langs alle bedden en besprak met zijn studenten de verschillende gevallen. Oudere medici wer- monstraties te geven nrecies zooals te genwoordig nog geschiedt. Van Swieten, een van de studenten, was een vaardig ste nograaf en zijn schriften, die behouden ge bleven zijn, heeft men kunnen ontcijferen. Hierdoor bezit men een nauwkeurige kennis van de wijze waarop het klinisch on derricht gegeven werd. Van Swieten is la ter arts geweest aan het hof van Keizerin Maria Theresia te Weenen en heeft daar de medische faculteit volkomen gereorgani seerd. Door hem en dus feitelijk indirect door Boerhaave- heeft deze de vermaard heid gekregen, die zij tot op heden bezit. Intusschen werd Boerhaave's practijk van jaar tot jaar grooter. Een van hen, die bij hem gestudeerd had, schreef over hem: „Zij die om raad kwamen, werden tusschen tien en twaalf uur bij hem gelaten, want zijn overstelpende bezigheden lieten niet toe, dat hij de menschen ging bezoeken. Om drie uur kwamen opnieuw de zieken!" En verder: „Wij waren met 120, waarvan de helft vreemdelingen. Ik geloof niet, dat eenig ander leeraar zooveel hoorders had als Boerhaave. Van 1710 tot 1730 heeft Boerhaave een ontzaggelijke hoeveelheid werk verzet, te meer, daar hij in 1718 ook nog professor in de chemie werd, in de plaats van prof. Ja cobus La Mort, die juist overleden was. Geen wonder dan ook, dat zijn weerstands vermogen op den duur daar niet tegen be stand was. Reeds in 1722 werd hij door een ernstige ziekte gedwongen, voor eenige maanden absolute rust te nemen. Groot was de vreugde in de stad Leiden, toen hij zijn werkzaamheden weer hervatten kon. In 1727 werd hij echter weer door een ziekte over vallen en in 1729 werd hij daardoor ge- den gevraagd om voor hen practische de- dwongen, zijn werk voor een groot deel in andere handen over te dragen, n.l. de pro fessoraten in de chemie en de botanie. Hij deed dit met een redevoering, welke heden ten dage nog boeit, om de rijpe ervaring van den zestigjarige, die er uit spreekt en wel een zeer bij zonderen kijk op den mensch Boerhaave geeft. Toch was hij er, ondanks zijn geweldige werkzaamheden nog in geslaagd, de 3000 verschillende planten soorten van de Botanische tuin te Leiden FEESTWIJZER VERSCHENEN. Van de Leidsche jubileumfeesten. Bij de Boek- en Handelsdrukkerij „Bat- tel jee en Terpstra" verscheen de feestwij zer van de feestviering ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het feestprogramma is geheel op Oranje-gekleurd papier ge drukt, terwijl daarachter op wit papier vermeld wordt wat de tentoonstelling „Leyds Goedt" in de Stadsgehoorzaal te zien zal geven. Het feestprogramma opent met een por tret van H. M. de Koningin, waarna de burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, een voorwoord schrijft, terwijl de voorzitter der Jubileum-Commissie, ir. P. C. Lindenbergh, een woord richt tot de Leidsche Burgerij, waarin de gang van zaken bij de voorbereiding der feestelijk heden wordt uiteengezet. Na een chronologisch overzicht der feestelijkheden, zooals wij deze in ons nummer van Zaterdag reeds publiceer den. Daarachter vindt men van elk num mer uitvoerige bijzonderheden. Voor het goed volgen van alle feestelijkheden is het beslist noodig zich een programma aan te schaffen. Omtrent den optocht op Zaterdagmid dag 3 September kunnen we nog mede- deelen, dat hieraan deelnemen 59 voer tuigen en praalwagens en pl.m. 900 per sonen. Deze optocht zal bestaan uit een recla me-optocht, waaraan 43 firma's deelne men en een bloemencorso met 13 vereeni- gingen en voorts .individueele deelnemers. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Overdracht rectoraat. Maandag 19 September, des namiddags te twee uur, zal de rector magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. J. A. J. Barge, in he groot auditorium der univer siteit het verslag uitbrengen van de lotge vallen dezer universiteit over het academie jaar 1937-1938 en daarna de rectorale waardigheid overdragen aan zijn opvolger, prof. dr. P. C. Flu. DESKUNDIGEN ARTSEXAMEN. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. zijn, voor het tijdvak van 19 September a.s. tot en met 17 Sep tember 1939, aangewezen als deskundigen bij het afnemen van het artsexamen aan de Rijksuniversiteit hier ter stede: A. H. Fortanier, Leiden; dr. J. J. de Jong, Leiden; dr. P. J. Kooreman, Leiden; dr. J. Munk, Leiden; dr. T. Potjewijd, Leiden; dr. H. P. A. Smit, 's-Gravenhage; dr. J, F. Touw, Leiden. DESKUNDIGEN APOTHEKERSEXAMEN Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschapen zijn, voor het tijdvak van 19 September a.s. tot en met 17 September 1939/ aangewezen als deskundigen bij het afnemen van het apothekersexamen aan de Rijksuniversi teit alhier: dr. Ph. A. Coppens te Rotter dam; dr. J. J. van Eek, Leiden; mejuffrouw dr. A. Harmsma, Leiden; prof dr. L. van Italië, Leiden; dr. T. Potjewijd. Leiden; A. H. Schirm, 's-Gravenhage; mejuffrouw dr. A. J. Steenhauer, Leiden. d' BUURE Er zijn Buure wonende midden in de Alpen en Zwitserland te Bielersee— Biel. Ze zijn zeer humoristisch en mu zikaal ontwikkeld, hebben zich veree- nigd en zich genoemd d'Buure vom BielerseeBiel. Origineele Schweizer Bauernkapelle. Voor het eerst in Holland komen ze den Leidenaars vertier en vermaak brengen. Vanaf 1 Sept. in „Zomerzorg". Wij zullen een plaats voor U vrij houden. De Directie A. B. BATENBURG. met een even groot aantal te vermeerde ren. Het is verwonderlijk, dat deze uitsteken de man, die dagelijks geraadpleegd werd, en dagelijks zijn tallooze colleges geven moest, daarenboven nog tijd kon vinden, om een aantal geleerde werken te schrij ven, die zijn roem over een geheel we relddeel verbreid hebben. Daarvan noemen wij „Institutiones medicae", die bij herha ling uitgegeven en in alle Europeesche ta len, ja zelfs in het Arabisch vertaald zijn; zijn „Praelectiones Academicae", mede bij herhaling in het licht verschenen en zijn „Aphorismi de Cognoscendis et curendis morbis" ook in alle Europeesche talen en in het Arabisch vertaald. Boerhaave was niet alleen groot als ge leerde, maar ook als mensch. Zijn tijdge- nooten roemden zijn edel karakter, zijn op rechtheid, zijn vroomheid, zijn minzaamheid, zijn hulpvaardigheid jegens behoeftige lij ders en vooral ook zijn belangstelling in zijn leerlingen, door wie hij op de handen gedragen werd. Geen wonder van zoo'n ge leerde, wiens lijfspreuk was „Simplex sigil- lum veri", „Eenvoud is het kenmerk van het ware". Op 23 September 1738 overleed Herman Boerhaave, diep betreurd door tal van geleerden in geheel Europa M. V. Leidenaars, ge weet het toch goed, in de Stadszaal komt EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in de maand Septem ber en, zoo noodig, in de volgende maanden van dit jaar gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apo thekersassistent. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan schriftelijk vóór 17 September te doen blijken aan de voorzitters der exa- mencommissiën en wel voor Leiden aan den hoogleeraar: dr. W. A. Goddijn, te Leiden. Voor nadere bijzonderheden zie men de Stcrt. van gisteren no. 164. Dr. J. H. HOLWERDA. Dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum voor Oudheden alhier, zal Zaterdag 3 December a.s. den 65-jarigen leeftijd bereiken en derhalve zijn functie als directeur van dit museum moeten neer leggen. ZILVEREN JUBILEUM W. BURGHOUWT Vrijdag 16 September a.s. herdenkt de heer W. S. J. Burghouwt, stations-assistent op het station alhier, den dag dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. De heer Burghouwt is reeds jaren be stuurslid en thans secretaris van de R. K. spoor- en tramwegvereeniging „St. Ra phaël". BRANDWONDEN OPGELOOPEN. Gistermiddag te kwart voor vier wilde de 58-jarige mej. M. M. S.v. P. in haar woning aan de Tollensstraat met haar man een waschketel met heet water van een gascomfoor nemen. Zij struikelde daarbij, waardoor de waschketel kantel de. De juffrouw kreeg het heete water gedeeltelijk over armen en beenen en liep verschillende brandwonden op. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Zieken huis vervoerd. DE BRAND AAN DEN HOOGE RIJNDIJK Inzake den brand in de Lithografische metaaldrukkerij aan den Hooge Rijndijk berichtten we gisteren, dat des nachts de moffelovens zouden blijven doorbranden. Men verzocht ons mede te deelen, dat dit niet juist is. Deze ovens worden 's avonds gedoofd. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Geslaagd zijn voor het diploma B der Leidsche Reddingsbrigade de dames R. Kukler, C. Hofman en de heeren M. van Hilten en N. Laman. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Goud (Hans Albers Brigette Helm, Lien Deijers). Roovers van het Wil de Westen (Bob Steele). Fantastisch Wild West 'ederen avond 8 uur Zondag van 4—7 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur raatinée. Goedgekeurd Lido: Heidi (Shirley Tem- Een meisje uit dui zend (Sonja Henie, pie, Jean Hersholt) Adolf Menjou, Don Amèche). Geestig en boeiend Amusante sportfilm. lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: Het gelukkigste hu welijk. (Hans Mo- ser, Leo Slezak). Big Fella (Zijn groo te kameraad). (Paul Robeson). Komisch Ontroerende zangfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd Rex: Een dag op de ren- ban (3 Marx Bro thers). In Chineesche wate- ren. (George O'Brien). Klucht Sensatie lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd Luxor: - Afgekeurd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2