Mgr. Sproll ver bannen De kinder verlamming DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9116 Ste £eki&clie0ou/*a/nt Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven tie pag. A Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbna 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Kunnen er nog blinden zijn? Wij hebben geaarzeld om iets te zeggen naar aanleiding van een artikel in het laatste nummer van het „Nationale Dag blad". Er zijn beleedigingen, zóó onredelijk, zóó grof, zóó weerzinwekkend, dat de belee- digde partij reden heeft, om zich af te vra gen, of het niet beter is, zich niet te verdedigen, die beleedigingen niet te gaan weerleggen of ontzenuwen, maar er alléén een stilzwijgende verachting voor over te hebben. Van zulk een aard zijn de beleedigingen in het bedoelde artikel in het „Nationaal Dagblad" ongetwijfeld! En de beleedigde partij zijn hier de Ka tholieken, alle Katholieken. Niet één, die den naam Katholiek wil dragen, kan zich daardoor niet beleedigd, gegriefd en gehoond gevoelen! Wij zullen op den inhoud dier beleedigin gen niet ingaan; daarvoor zijn ze tè onrede lijk, tè grof, tè weerzinwekkend. Wij willen er wèl melding van maken hoewel wij daarvoor een aanvankelijken tegenzin moesten overwinnen omdat wij, voorzoover onder ons bereik ligt, er aan willen medewerken, dat er niet één Katholiek, niet één eerlijke niet-Katho- liek meer kan zijn, die niet inziet, klaar inziet, hoe ontzettend fel, hoe schrikwek kend grof anti-katholiek de partij pers der N.S.B. is, en ieder dan daaruit de voor de hand liggende conclusie moge trek ken. Het bedoelde artikel in het „Nationaal Dagblad" draagt het hoonende opschrift: „Het z.g. Nederlandsch Episcopaat"! In dat artikel wordt het bekende stand punt, dat het Hoogwaardig Episcopaat heeft ingenomen ten aanzien van de N.S.B. een voudig gekwalificeerd als „zuivere wille keur". En dan wordt hieraan toegevoegd, dat de Bisschop van Haarlem op dien weg van willekeur nog een stapje verder gaat „door zijn verbod om lid te worden van den Na- tionalen Jeugdstorm". Terwijl zoo gaat het blad op waarlijk weerzinwekkende wijze (deze kwalificatie mèg niemand tè sterk vinden) verder in Oss een pastoor, die door de maréchaussee „wegens zedenmis drijven zou worden gearresteerd, dank zij de interventie van den bisschop van Den Bosch via den Procureur-Generaal, baron Speyart van Woerden, beschermd werd en nog steeds met de zielzorg der Ossche bevol king, dus ook met de jeugd is belast, ver biedt de bisschop van Haarlem het lidmaat schap van den Nationalen Jeugdstorm". Als men nu weet, dat het Ambtenaren gerecht het optreden van de maréchaussee tegen den genoemden pastoor onvoorwaar delijk heeft veroordeeld, als men verder bedenkt, dat God zij dank onze gees telijkheid op een hoog moreel peil staat, dan zal toch ieder zulk geschrijf als.,,, weerzinwekkend moeten verafschuwen. In datzelfde artikel wij gaan nog even verder wordt het „politieke Katholicis me" genoemd „de allergemeenste inquisi tie en godslastering"! Als men hierbij over weegt wij demonstreerden dit nog giste ren met een frappant voorbeeld wat al het orgaan der N.S.B. onder „politiek Ka tholicisme" verstaat, dan is dit een zoo grove beleediging, dat wij er niet op mo gen ingaan. Wij willen hier een paar woorden citee- ren uit de jongste brochure over den Vol kenbond van den oud-gezant jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaar. Hij verklaart in die brochure, dat, indien hij ooit voorkeur voor de dictatoriale re- geeringsmethode had gehad, de propagan disten van dezen regeeeringsvorm hem daarvan grondig zouden hebben genezen. Door hun strijdmethoden nl., welke die der sociaal-democratie in haar jonge jaren ver overtreffen. De bewonderaars der dictatuur, zegt de heer Van Nispen tot Sevenaar, „gaan zelfs ophitsen tegen de belijders van een bepaal den godsdienst. Mannen, die men jaren lang kon rekenen onder de meest beschaaf de in den lande, toonen, eenmaal ingeënt met het virus hunner partij, niet terug te deinzen voor het uitstorten van schimp en smaad over hun politieke tegenstanders. De vergroving en verwildering van de poli tieke zeden, die hiervan reeds ruimschoots te constateeren valt, nemen zij gaarne voor hun rekening. Wij zouden het een ramp voor ons land achten, indien dergelijke mannen met het bewind zouden worden belast". Wij vragen ons af, waar de N.S.B. zich zóó in de kaart laat kijken: Kunnen er nog blinden zijn, die dat alles niet zien? STUTTGART, 25 Augustus. (A.NJ.) Naar de bladen berichten is tegen den bisschop van Rottenburg, mgr. Sproll, een verbod uitgevaardigd, zich langer in Wuertemberg op te houden. Deze maatregel is „noodzakelijk" ge worden, zegt het Duitsche Nieuwsbureau, doordat de bisschop als eenige staatsbur ger in zijn district niet heeft deelgeno men aan de verkiezingen op 10 April van dit jaar. Dit is, volgens genoemd Nieuws bureau, aanleiding geweest voor talrijke betoogingen tegen den bisschop. De Duit sche bladen wijzen er verder op, dat het verbod is uitgevaardigd om de orde en de rust te herstellen. Een bisschop, die zijn plichten als staatsburger in ernstige mate niet nakomt, aldus de officieele Duitsche pers, kan in zijn diocees niet langer worden geduld. DE BISSCHOP HEEFT GEWEIGERD, ZIJN DIOCEES VRIJWILLIG TE VER LATEN. Onder zware verdenking Het is geen alledaagsche gebeurtenis, als er kort na elkaar vier meisjes ver dwijnen, meisjes, die in Berlijn op ka mers woonden, die voorgaven winkel juffrouw of typiste te zijn en een zaam alleen in de wereld stonden. Op zoo'n geval moet rechercheur Krause af. Maar rechercheur Krause is niet altijd Krause geweest, hij is eigen lijk Dr. Joachim von Dengern, die on schuldig in de gevangenis heeft geze ten en, om licht te brengen in zijn eigen zaak 'n speurder, geworden, voor wien geen onoplosaber raadselen bestaan. Deze Krause gaat er op los. En hij vindt den dader. Maar dan is het ver haal nog lang niet uit. Dan volgt het voornaamste eerst, 'n originele climax met een onverwachte ontknooping, als men nimmer had kunnen droomen. Welke deze is, zeggen wij natuurlijk niet. Wij kunnen u slechts aanraden dit nieuwe feuilleton mee te lezen en mee te genieten. DE ZIEKTE WOEKERT VOORT. In de omgeving van Gouda zijn nu in een tijdsverloop van enkele maanden 33 geval len van kinderverlamming geconstateerd, verdeeld over de verschillende plaatsen als volgt: Gouda 15, Boskoop 5, Reeuwijk 4. Waddinxveen 3, Gouderak 2, Ouderkerk a. d. IJssel 2, Krimpen a. d. LJssel 1 en Stil wijk 1. Elf gevallen in Den Haag. Tot nu toe zijn in de gemeente Den Haag elf gevallen van kinderverlamming gecon stateerd, waarvan acht in Scheveningen en drie in Den Haag. De patiënten maken het naar omstandigheden goed. Doodelijk geval te Oud- Beyerland. In het Sophiaziekenhuis te Rotterdam is het 2-jarig zoontje van den heer B. Schip per uit Oud-Beyerland aan de gevolgen van kinderverlamming overleden. De weekstaat in het land. Volgens de wekelijksche opgave van het aantal besmettelijke ziekten in de Staats courant, zijn in de week van 14 tot en met 20 Augusus jJ. in totaal 26 gevallen van kinderverlamming (poliomyelitis anterior acuta) aangegeven, n.L 2 te Enschede, 1 te Oldenzaal, 1 te Weerselo (O.), 1 te Am sterdam, 3 te Boskoop, 1 te Geervliet, 4 te Gouda, 5 te 's-Gravenhage, 1 te Hardinx- veld, 1 te Krimpen a. d. IJsel, 1 te Wad dinxveen, 1 te Lichtenvoorde (G.), 1 te Winterswijk, 1 te Maastricht, 1 te Swal men en 1 te Ubach over Worms. Alleen in de provincie Zuid-Holland zijn 16 gevallen aangegeven. INBRAAK IN EEN INDUSTRIE- EN NIJVERHEIDSSCHOOL TE DEN HAAG Gisteravond om 11 uur kwam een burger langs de Industrie- en Nijverheidsschool in de Asstraat 3 te 's Gravenhage. Het viel hem op, dat de buitendeur van de school openstond, terwijl op straat vier pakken lin nen iagen. De situatie kwam den man verdacht voor en hij waarschuwde de politie. Deze ging op onderzoek uit en ontdekte op de Noord- polderkade een bakfiets, waarop eveneens pakken linnen lagen. De verhuurder van de bakfiets lichtte de politie in aangaande de namen van de huurders, zoodat in den loop van den nacht in hun woning konden wor den aangehouden de 18-jarige smid B. C. S., een 21-jarige rijwielhersteller H. K. B. en een 27-jarige verwarmingsmonteur J. A. S. De beide eersten bekenden ingebroken te hebben in de school. Vermist werden doozen met garen, een partij breikatoen, linnen flanel, keper en andere goederen. De dieven kwamen door opensluiting van de voordeur in het schoolgebouw, maar zij schijnen in hun werk gestoord te zijn, alle goederen wer den op straat voor de school -teruggevon den, terwijl ook een gedeelte op de bakfiets was geladen. DE INDISCHE VORSTEN. Ontvangst door de ministers van algemeene zaken en koloniën. Vanochtend hébben de ministers van al gemeene zaken en van koloniën verschei dene Indische vorsten, die ter gelegenheid van het regeeringsjubileum hier te lande vertoeven, op hun departementen in audiëntie ontvangen. Minister Colijn ontving achtereenvolgens de sultans van Boeloengan, Deli, Langkat en Pontianak. De sultan van Boeloengan was vergezeld van den heer M. E. L. Israel, die hier te lande aan den sultan is toegevoegd. De sultan van Deli was in gezelschap van zijn beide zoons en den heer G. W. Fris. De sultan van Langkat kwam met zijn jongeren broer, den Tengkoe Amat en den heer B. van Duren. De suitar van Pontianak met fijn zoon, den Pangeran Adipati, zijn schoonzoon, den Pangeran Kesoemojoedo en den heer Israel. Alleen de sultan van Deli was in In- xandsch costuum gekleed, de andere vorsten droegen een zwart Suropeesch costuum. - De besprekingen met de inlandsche vors ten met minister Colijn duurden ongeveer een half uur. Minister Weiter heeft hedenochtend even eens den sultan va.i Deli en zijn beide zoons ontvangen, alsmede de Pangeran van Solo. Deze laatste was vergezeld van zijn toege- voegden raadsman, den heer L. A. M. Vis ser. Op het departement van koloniën was de chef van het kabinet van den minister, J Th. Petrus Blumberger tegenwoordig. AUTOBUS MET BEDEVAARTGANGERS TEGEN TRAM GEBOTST Drie gewonden. Gisteravond omstreeks half tien is ter hoogte van de Schelsberg, op den weg van Heerlen naar Sittard een autobus met be devaartgangers, afkomstig uit Noorbeek, tegen een tramwagen van de L.T.M. ge botst. Drie der inzittenden werden ge wond. Het gezelschap, leden van een zangkoor, had een bedevaart gemaakt en was op de thuisreis toen het ongeluk gebeurde. De chauffeur, O. uit Gulpen, reed links van den weg en botste tegen de tram. De gevolgen lieten zich zeer ernstig aanzien. De autobus werd ongeveer twintig meter meegesleurd, voordat de tram tot staan kwam. Het tumult, dat deze botsing veroorzaak te, werd nog overstemd door het gegil van de inzittenden, die het ongeluk hadden zien aankomen. De bus maakte tenslotte een halven draai om en kwam in tegenoverge stelde richting te staan. De gevolgen bleken intusschen minder ernstig dan men aanvankelijk vermoedde. Drie passagiers van de bus, die ernstig werd beschadigd, kregen verwondingen. De 14-jarige J. H. had een ernstige hoofdwon de opgeloopen, de 67-jarige L. F. liep even eens een hoofdwonde op. De chauffeur ver wondde zijn lip. De geestelijke, die het ge zelschap vergezelde, kreeg eenige onbedui dende verwondingen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Nadat den gewon den hulp was verleend, kon het gezelschap de reis naar huis voortzetten. De politie heeft de bus in beslag geno men VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Mgr. Sproll, de moedige bisschop van Rottenburg verbannen. (1ste blad). De Gestapo belemmert het kloosterle ven in Oostenrijk onder voorwendsel van te zoeken naar verborgen schatten en wa pens. (4de blad). Een nieuwe basis voor onderhandelingen in Tsjecho-Slowakije. (4de blad). Engelsche ministers beraadslagen over den toestand in Midden-Europa. (4de bl.). Binnenland De Nederlandsche regeering overweegt maatregelen om den invoer van Mexicaan- sche olie te beletten. (4de blad). De cijfers der werkloosheid hier te lande in Augustus toonen opnieuw een daling aan. (4de blad). Te Maasland verdronk een vader, die zijn zoontje wilde redden; het kind werd gered. (3de blad). Te Hoogland is een 11-jarige knaap dood- gevonden. (3de blad). Sporl en Wedstrijden Capt. Eyston bracht het wereldrecord voor automobielen op 558,606 K.M. per uur. Het record kan echter niet worden erkend. (3de blad). DE „ZUIVERING" IN SOVJET-RUSLAND. WARSCHAU, 25 Augustus. (A.N.P.) De Poolsche pers bericht, dat naar aanleiding van de debatten in de laatste zitting van den Oppersten Raad der Sovjet Unie 70 leden van dezen Raad zijn gearresteerd, niettegenstaande zij de parlementaire im muniteit genieten. Deze arrestaties heb ben veel opzien gebaard. PE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De Britsche ministers Cham berlain, lord Halifax en sir John Simon hebben gisteren geconfereerd en volgens de Engelsche bladen voornamelijk ge sproken over Centraal Europa. Men zou in Londen niets gerust zijn omtrent de houding van Duitschland. De „Daily Mail" bericht, dat Engeland binnen enkele dagen opnieuw zijn hpu- ding ten aanzien van hetgeen zich op het oogenblik in Europa afspeelt zal laten we ten. Volgens de „Daily Mail" zal deze verklaring zeer duidelijk zijn en aan Frankrijk steun beloven, indien het in een conflict wordt betrokken overeenkomstig zijn verplichtingen ten aanzien van Tsje cho-Slowakije. De „Daily Express" meent, dat de Brit sche regeering besloten heeft, maatrege len te nemen om een einde te maken aan de aanvallen van de Duitsche pers op Tsjecho-Slowakije. De „News Chronicle" schrijft, dat het duidelijk is, dat de regeering waakt tegen de gevaren, welke den vrede in Midden- Europa bedreigen. Tsjecho-Slowakije zal het slachtoffer zijn van een aanval, wan neer de aanvaller meent te kunnen han delen zonder dat de groote mogendheden tusschenbeide zullen komen. Wanneer Londen duidelijk te verstaan geeft, dat indien Tsjecho-Slowakije zou worden aan gevallen, Engeland Frankrijk zou steu nen, dan zal de Tsjechische democratie niet vermoord worden. De „Daily Mail" schrijft in een hoofd artikel, dat de Britsche regeering verstan dig heeft gedaan, lord Runciman in par ticuliere missie te laten vertrekken en te verklaren, dat zij zich niet direct wilden mengen in de twist in Midden-Europa. Men hoeft nog niet te wanhopen aan het tot stand komen van een overeenkomst tusschen de regeering te Praag en de par tij van Henlein. Volgens de berichten van vandaag zou een nieuwe basis voor onderhandelingen gevonden zijn. Het de versiering van het paleis Noordeinde te Den Haag is een aanvang gemaakt in verband met de komende jubileumfeesten

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1