KERKNIEUWS LUCHTVAART Wilt U iets weten? DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 VERVOER NAAR EN AFZET IN NEDERLAND VAN MEXICAANSCHE OLIE. Op desbetreffende vragen van den heer Schouten heeft de minister van buiten- landsche zaken, mede namens den minis ter van economische zaken geantwoord, dat juist zijn de geruchten, dat voor Mexi- caansche olie en daaruit vervaardigde pro ducten getracht wordt in Nederland een afzetgebied te vinden en dat, mede door Nederlandsche reederijen, Mexicaansche olie en daaruit vervaardigde producten naar Nederland worden vervoerd. De regeering acht onder de gegeven om standigheden afzet dezer olie en daaruit vervaardigde producten in Nederland, als mede het vervoer ervan naar Nederland ongewenscht en ziet deze derhalve on gaarne. Zij onderzoekt de vraag, in hoeverre de genoemde feiten aanleiding geven ter zake nadere voorzieningen te treffen. DE TIJD VAN TENTOONSTELLINGEN. Een kattententoonstelling. Ter herdenking van haar 5-jarig be staan, zal de „Vereeniging van Kattenlief hebbers Holland" in October a.s. te 's-Gra- venhage een internationale tentoonstelling uitschrijven van kortharige Europeesche katten, langharige Perzische en Angora's, Siameesche katten en katten van ?t eiland Man. Het programma zal einde Septem ber verschijnen. DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. Van 31 October tot 5 November a.s. De j aarlij ksche veiligheids week der K. N. A. C. zal ditmaal zulks in tegenstel ling met vorig jaar weer in het begin van November worden gehouden, in den tijd dus dat de omstandigheden voor een veilig verkeer ongunstig worden door mist en regen, vallende bladeren en kans op ij zei en sneeuw. Van Maandag 31 Oc tober tot Zondag 5 November zal de K. N. A. C. de weggebruikers op velerlei ma- neren herinneren aan hun rechten en plichten in het verkeer, en hun tot uiter ste voorzichtigheid manen. Als gebruikelijk zal in dezelfde week de Wegverkeersdag te 's-Gravenhage wor den gehouden waarop verschillende spre kers van naam belangrijke verkeersvraag- stukken zullen behandelen. MINDERBROEDERS-CONVENTUEELEN. Op het te Leuven gehouden Provinciaal Kapittel der Paters Minderbroeders Con- ventueelen werden nog de volgende be noemingen bekend gemaakt: Oeconomus Provinciae: pater Damianus Kortmann, te Leuven: rector te Hoensbroek (Mariarade): pater Stephanus Langelaan; rector te Tree beek: pater mag. Ignatius Lageschaer; rec tor te Kaalheide (Kerkrade): pater Fortu- natus Delgyer; rector te Nunspeet (Gel derland): pater Donatus Bakker; rector te Amsterdam: pater Stanislaus van den Berg; superior te Maribo (Denemarken): pater Cyrillus Klessens; superior te Nakskov (De nemarken): pater Salvator Janssen; Su perior te Nyköbing (Denemarken): pater Augustinus Ammerlaan. HET VLIEGTUIGONGELUK TE OMORI 27 dooden. Woensdagavond bedroeg het aantal dooden ten gevolge van het vliegtuigonge luk te Omori 27. Het aantal gewonden zou 150 bedragen. Voor een groot aantal zwaargewonden is de Ifans op herstel gering. Dat er zooveel dooden zijn te betreuren, wijt men aan het feit dat de benzinetanks in de fabriek, waar de vliegtuigen neerstortten, ontplof ten. HET NEERGESCHOTEN CHINEESCHE VERKEERSVLIEGTUIG. Vijf overlevenden van de ramp In het ziekenhuis Shekki zijn nog twee inzittenden van het neergeschoten Chi- neesche verkeersvliegtuig opgenomen. Zij zijn zoo ernstig gewond, dat zij niet in staat waren hun naam op te geven. Het totaal aantal overlevenden bedraagt thans vijf, n.l. de piloot, de radio-telegra fist', een passagier en de bovengenoemde twee gewonden. DE „LIEUTENANT DE VAISSEAU PARIS" OP DE AZOREN De „Lieutenant de Vaisseau Paris" is op de Azoren, bij Horta, aangekomen. Om 15 uur 31 G.M.T. streek het toestel neer. Hedenochtend zou het vliegtuig zijn vlucht naar New-York voortzetten. Op Woensdag 31 Aug. a.s. hoopt het echtpaar Jac. v. Aken en D. v. Aken-Buitelaar zijn 50- jarige echtvereeniging te herdenken. Gedurende 50 jaar hebben zij lief en leed met elkander gedeeld. De bruidegom is aan vankelijk kuiper ge weest, totdat wegens een ongeval zijn linker been geamputeerd moest worden. Hierna heeft hij zich in 1911 als beroepsfotograaf ge vestigd, terwijl z'n vrouw een winkel in kruidenierswaren I goede gezondheid en zijn resp. 72 en 70 behartigde, wat zij nu nog doen. jaar oud. Beiden genieten momenteel nog een I Vraag: Wanneer wordt het openlucht spel „Eenheid door Oranje" opgevoerd? Hoe laat? Hoeveel bedraagt het entrée? Antwoord: Vrijdagavond a.s. gaat de première van dit spel op het landgoed Elswout in de gemeente Bloemendaal. De entréeprijs is ons niet bekend. Vraag: Wat is het adres van de Rot- terdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs? Antwoord: Wend u tot den zeereer- waarden heer pastoor J. C. Vijverberg, Paul Krugerstraat 32, Rotterdam. BODEGRAVEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Katholiek van de daad Gij wilt geen neutraal, geen open baar, maar Katholiek onderwijs, omdat gij goed Katholiek zijt, gij wilt geen andere pers dan de Katholieke, omdat gij Katholiek zijt. Mgr. J. H. G. Jansen. 2 September zal in meer dan 50 bioscoop-theaters de nationale film „Veertig Jaren", uitgebracht ter gelegenheid van het regee ringsjubileum van H. M. de Koningin, gaan draaien. Wij kunnen nu reeds een aardige scène uit deze film geven n.l. van Cees Laseur en Ank van der Moer, die zich anno 1899 per „automobiel" van Arasterdam naar Brabant begeven. In de Metro Goldwyn Mayer studio is thans in productie The Great Waltz. De hoofdrollen vervullen Luise Rainer en Fernand Gravet. De vermaarde Weensche zangeres Miliza Kor jus speelt een belang rijke bijrol. Deze film wordt vervaardigd onder lei ding van den Franschen regisseur Julien Duvivier, en zij brengt ons een episode uit het leven van Johann Strauss. Vooral de strijd tusschen den ouden en den jon gen Strauss, met als achtergrond de on sterfelijke wals „An der Schonen Blauen Donau" speelt een groote rol in deze film. De balletten staan onder leiding van Albertina Rasch, terwijl de muziek wordt uitgevoerd door een orkest van negentig man met een speciale viool-sectie. In dit orkest heet het grootste aantal Stradiva rius-, Amati- en andere zeldzame violen te zijn vereenigd dat ooit in een orkest werd saamgebracht. Fernand Gravet speelt de rol van Johann Strauss, terwijl voor de rol van Aartshertog, later Keizer Franz Josef, Henry Hull is geënggageerd. VERFILMING VAN „A CHRISTMAS CAROL". Het beroemde werk van Charles Dic kens A Christmas Carol, zal door Metro Goldwyn Mayer in productie worden ge nomen. Lionel Barrymore zal de rol van den hoofdpersoon Scrooge vervullen. Het meisje in de taxi DE FIGUUR VAN FRED A ST AIRE. Fred Astaire is een figuur, die stellig nog wat meer in zijn mars heeft dan per soonlijke aantrekkelijkheid. Hij :s een vir tuoos danser een millioenen-publiek wordt niet moede van zijn choreografische kunst te genieten en een bevoegde cri- tiek heeft op deze waardeering haar plech tig fiat gegeven. Daarbij blijkt Astaire een speler van niet alledaagsche begaafd heid. Zijn kunnen vertoont ook rp dit ge- biec, dezelfde solide basis als zijn dansta lent: een strenge zelfcritiek en een fana tieke rabeidswoede. Lady Cavendish doet hierover in het meergemeld artikel een interessant boekje open. Deze bewege lijke, luchthartige pirouettenmaker is in den grond een pessimist en een 't> 'zetene. Nooit vindt hij een prestatie geslaagd altijd is hij bereid er aan te scnaven en te verbeteren. Het is geen kwestie van opvatting het is een zaak van aar leg en temperament. De man, die (vojgens zijn zuster) uren bij den kleermaker zoek brengt om kleur en snit van zijn costumes af te wegen en er tenslotte uitziet of bij zoo maar losjes in het elegante pak is ge schoten staat tegenover zijn werk niet anders. Geen sterveling, die dezen luch- tigen, schijnbaar spontanen dans aan schouwt, kan vermoeden, met welk een verbeten, nimmer aflatende inspanning dit alles werd bereikt. Geen bewonderaar zoekt achter dezen ongewekten, aanste kelijken glimlach den eeuwigen twijfel en de kwellende onzekerheid omtrent eigen prestaties. „Repeteeren met Fred", zegt zijn zuster, thans na haar huwelijk Lady Ca vendish, „was een marteling!" En zij ver telt hoe meermalen de „rehearsal" nood gedwongen werd stop gezet, omdat zij van uitputting flauw viel. De dag van een pre mière was een dag des oordeels Astaire sprak niet, at en dronk ternauwernood en wachtte den avond af in een martelende nervositeit. En wanneer in een der num mers een pas mislukte, dan werd onmid dellijk na de vermoeiende voorstelling opnieuw gerepeteerd tot ook de laatste risico van een herhaling der fout was uit geschakeld. Zóó was Astaire in zijn va riété-tijd, met deze onverbiddelijke zelf critiek, met dit bijna ziekelijke werkfana- tisnie ging hij naar de film over. Geen wonder dan, dat hij in de studio, waar alles op de uiterste prefectie is gericht, gelegenheid vond, zijn temperament ten volle uit te leven en met de feillooze gaaf heid van zijn kunnen het publiek in ver voering te brengen. Het resultaat toont zijn nieuwe film: „Het meisje in de taxi". „Na 100 jaar" MAX DE HAAS OVER ZIJN SPOORWEGFILM De Paramount heeft met de Symphonic Films een overeenkomst gesloten voor het vervaardigen van zes en twintig muziek film van de voornaamste meesterwerken der muziek, te beginnen'met „Tannhauser". Men hoopt, dat nu er speciaal in de Ver- eenigde Staten een verzet begint te ont staan tegen het vertoonen van twee groote films in één programma, dergelijke mu ziekfilms een kans zullen krijgen, ook in de groote bioscopen. De Paramount is er op uit, bekende dirigenten voor het plan te interesseeren en te probeeren, hun mede werking te verkrijgen. Voor het doel is reeds een orkest van honderd twintig man gevormd. Sally Eilers, de K.R.O.- ster, draagt haar glan zend bruin haar in een krans van krullen van voren naar achteren. Van voren is he haar van de slaap weggeborsteld, de ein den zijn licht gekruld Zoo is het heele kapsel rondom afgewerkt. Het coiffure is flatteus voor bijna ieder jong gezicht. „Het wil mij zoowel belangwekkend als nuttig voorkomen, om te dezer plaatse eenige mededeeling te doen over de docu mentaire film der Spoorwegen in Neder land, welke thans in overleg met de Neder landsche Vereeniging voor Cultureele Films wordt vervaardigd", aldus Max de Haas in Lichttbeeldencultuur. Deze film zal, met inachtneming van de documentaire hoofdlijnen, geheel naar het inzicht van de cineasten worden vervaar digd. In deze film is niet alleen gebroken met ieder hinderlijk particularisme, waar op de voorzitter der Cultuurfilm-Centrale in vroegere artikelen vaak den vinger heeft gelegd, doch ook het aandeel en de plaats der verschillende takken van het zoo gecompliceerde spoorwegbedrijf zal in deze film uitsluitend door de makers wor den bepaald. Dit heeft het aannemelijke voordeel, dat een harmonisch geheel ont staat, waarbij de verschillende fragmenten logisch en zuiver op elkaar zijn afgestemd, waarmee dan reeds voldaan is aan de eerste voorwaarde om de documentaire film ook voor het publiek belangwekkend, ja zelfs spannend te maken. Hoezeer men bij de Spoorwegen zelf van de beteekenis dezer omstandigheden over tuigd is, zal blijken uit een circulaire, welke onlangs aan het geheele personeel werd ge zonden. „In verband met de vervaardiging van een documentaire spoorwegfilm zal de heer Max de Haas van de Ned. Filmassoci atie „Visie" over het geheele net moeten reizen, om tot het ontwerp te komen. Aan ieder van ons personeel wordt opgedragen den heer De Haas alle medewerking te geven en desgevraagd van voorlichting te dienen en (waar de belangen van den dienst zich zich daar niet tegen verzetten) straks daadwerkelijk mede te werken, zooals de heer De Haas dat wenscht. Waar noodig zal steeds vooraf kennis gegeven worden, als er bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen". Een dergelijke medewerking is voor Holland waarlijk ongekend. Dat deze tot stand kwam is niet alleen aan het voor treffelijke inzicht van den leidenden staf van de Ned. Spoorwegen te danken, maar eveneens aan den heer Van Staveren, die voortdurend voor een dergelijke opvatting geijverd heeft. De film zelf, die in het jubileumjaar van de Spoorwegen 1939 zal uitkomen, plaatst zich uitsluitend op het terrein der cultureel- documentaire film. Zij zal aantoonen, wat het Spoorwegwezen in Nederland historisch, economisch, technisch en cultureel voor ons volk beteekent. De inleiding wordt gevormd door de ge boorte van „het ijzeren paard" in ons land in het jaar 1839. Voor dit doel is men thans overgegaan tot de reconstructie van den eersten trein, zoowel locomotief als wagens, welke op 20 September 1839 van Amster dam naar Haarlem heeft gereden. Spoor wegspecialisten en historici zullen bij deze inleiding van advies dienen, zoodat een precieze reconstructie ontstaat van deze gedenkwaardige en voor ons zoo belang rijke gebeurtenis. Uiteraard zal de film zich bezighouden met een filmisch populairen uitleg van het seinstelsel. terwijl zij daarnaast in beeld zal brengen hoe de voeding en het com fort van onze moderne steden en ook van het platteland thans mogelijk zijn gewor den door het volmaakte spoorwegbedrijf. De evolutie op spoorweggebied zal op typisch filmische wijze worden geaccen tueerd. Het manuscript is zoo geschreven, dat de veelheid der onderwerpen den toeschou wer niet overstelpt, terwijl door het inlas- schen van het persoonlijk element met den den overigens reeds verouderden vorm. van cultuurfilm geheel gebroken is. En al zal dit niet zoover doorgevoerd worden als in het overigens uitmuntende Metro-filmpje over het krantenbedrijf, dat tot een com plete sensatiefilm werd uitgebouwd, toch zal voor het menschelijk en persoonlijk element een grootere plaats worden inge ruimd, dan in den regel bij de cultuurfilm bet geval is. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, welk een filmwerk van beteekenis „Na 100 jaar" worden kan. We hebben hier te doen mett een opdracht van een groot en semi- officieele lichaam, dat de goede gedachte had, de opdracht aan een kundig filmer te geven. Visie heeft reeds vele malen blijk gegeven van uitnemend vakmanschap en zeer goed begrip van het documentaire karakter der cultuurfilms. De spoorweg film in den besten zin en we hopen van harte, dat Max de Haas en zijn medewer kers de vrijheid van werken mogen ont moeten, welke hun werd beloofd en voor een goeden gang van zaken noodzakelijk is. BEN DON BOSCO-FILM IN ENGELAND. Dezer dagen is voor de eerste maal in Engeland in een van de grootste Londen- sche bioscopen de 9000 meter lange geluid film van de Paters Salesianen over het leven van den H. Don Bosco vertoond. Kar dinaal Hinsley, Aartsbisschop van West minster, woonde dezen avond bij. De netto winst van deze film is bestemd voor het bouwen van een nieuwe kerk bij een land bouwschool der Paters Salesianen. Century-Foxfilm DRIE MALLE INVALLERS welke binnenkort in Leiden komt. HOLLYWOOD MODE

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12