OMGEVING RIJNSTREEK De Boskoopsche Tuinbouwschool 40 jaar oud BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 SASSENHEIM KATWIJK Visscherij. De reederij bedrijven en indirect ook de visschers hebben er weer een teleurstelling bij te boeken doordat de invoer in België in ernstige mate belem merd wordt. Voor den onvoer van gedroog de, gerookte of gezouten haring zal voor taan een invoervergunning noodig zijn. Tot heden was deze geheel vrij. Verschil lende auto's die haring naar België ver voerden zijn aan de Nederlandsch-Belgische grens aangehouden en teruggestuurd om reden geen invoervergunning kon worden getoond. Van reederszijde heeft men zich reeds met de regeering in verbinding ge steld ter bespreking van deze nieuwen toestand. Dat deze zaak van belang is be grijpt men als men weet dat België in het vorig jaar de grootste buitenlandsche af nemer was van zeevisch. In 1937 werd b.v. 21 millioen K.G. Pekel- en Steurharing ter waarde van 1.4 millioen in België uit Nederland ingevoerd. Men zoekt de oor zaak dat men tot dit besluit gekomen is in het feit dat de Nederlandsche haring de Belgische reederij en ernstig beconcu- reerd, ja zoodanig dat de Belgische reede rij en bij een voortduren van deze toestand ten gronde zullen gaan. Men neemt aan dat het België ernst is met dit besluit zoo dat de Nederlandsche reederij en zich er wel op zullen kunnen gaan instellen. Reclame De visscherij film, waarmede V.V.V. de vorige week zoo'n succes had, is gisterenavond nogmaals gegeven en de zaal was, zoo mogelijk, nog voller dan de eerste maal. Het waren niet alleen de bad gasten die van hun belangstelling deden blijken, doch ook vele inwoners waren aanwezig. Het was een mooie attractie en een doeltreffende reclame voor het „eet meer visch". V.V.V. had een waar succes te boeken. KATWIJK AAN DEN RIJN Etalage-wedstrijd. Tegelijk met de komende feestdagen zal er hier ook van wege de middenstand een „Etalage wedstrijd" gehouden worden. De voorbe reidingen hiervoor, het is ons bekend al mogen we er nog niet alles van publicee- ren, worden reeds getroffen. Men neemt het werkelijk ernstig. Het zal up to date wor den. En geen wonder want de jury heeft tot opdracht speciaal te letten op een meest koopkrachtige, een mooie en een orgineelste etalage. Eenigszins meer om schreven luidt het als volgt: onder ver- koopkrachtige etalage wordt verstaan, dat het publiek bij het zien der etalage gemak kelijk tot koopen over gaat. De mooiste etalage is die, welke bijzonder mooi is sa mengesteld zoodat 't voor publiek 'n genot is er niet alleen naar te kijken doch hier door geneigd is tot koopen over te gaan. En onder een orgineele etalage wordt dan verstaan een etalage waarin iets bijzonders is ten toon gesteld, b.v. een grappige voor stelling, of iets dergelijks. Maar het voor naamste blijft toch wel de meest verkoop- krachtige etalage. Dat belooft toch wel wat te worden. LEIDSCHENDAM Jubileumfeesten. In verband met ver schillende geruchten, dat de feestelijkheden bij gelegenheid van het Regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin op 6 en 7 September a.s. te Leidschendam uitgesteld zouden zijn tot een lateren datum, deelde het bestuur der Wilhelmina-Vereeniging, die deze feesten organiseert, ons mede, dat de feestelijkheden op bovengenoemde data beslist doorgang zullen vinden. De voor bereidingen zijn reeds in vollen gang en het zeer uitgebreide programma belooft een paar mooie en gezellige dagen. Men ver zocht ons nog mede te deelen, dat het Fan farecorps „Juliana" uit de buurtschap bei de dagen zijn muzikale medewerking zal verleen en. NOORDWIJKERHOUT Opbrengst fancy-fair. De fancy-fair in de St. Victor-Parochie is een groot suc ces geworden. Aan het zeer drukke bezoek is het te danken, dat de bruto-opbrengst ruim 1800 bedraagt. De fiets, hoofdprijs van de groote verloting, is gevallen op nummer 2684. De autoped werd geraden door no. 100. V. V. V. Ten bate van V.V.V. zal 6 Sept. a.s. een groot feestbal gegeven wor den in hotel-restaurant Gouwenberg. Kan kokende koffie over het lichaam. In een onbewaakt oogenblik kreeg het 3-jarig zoontje van slager D. alhier een kan kokende koffie over het lichaampje. Dr. Wösten, die in allerijl gewaarschuwd werd, heeft het kindje, dat zeer ernstige brandwonden opliep, voorloopig verbon den en achtte overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk. Goed afgeloopen. Het 6-jarig zoontje van den heer J. L. alhier die met eenige spelende kinderen op 'n autoped een slop in de Zeestraat uitreed, kwam tegen een passeerende auto opgebotst. De autoped( werd vernield en het jongetje werd tegen den grond geslingerd. Met eenige ontvel lingen liep dit ongeval gelukkig goed af. Pols gebroken. De 14-jarige v. d. B. alhier, werkzaam op den t.uin van den heer G aan den 's-Gravendamscheweg, trachtte van een rijdende lorrie te springen. De jongen bleef haken en brak zijn pols. Dr. W heeft de pols gezet. WETHOUDER H. BADER. Op 1 Sept. a.s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat de heer H. Bader als gemeente raadslid werd gekozen, waarin hij thans 15 jaar als wethouder, als opvolger van wijlen B. P. Roest, zitting heeft. De heer Bader werd in 1903 onder bur gemeester Schroder geïnstalleerd als ge meenteraadslid. Gedurende zijn zittingsperiode is onder verschillende burgemeesters en raadscol- leges de gemeente op velerlei wijze uitge breid en heeft hij als raadslid en later als wethouder aan deze uitbreiding met toe gewijde activiteit meegewerkt. Hij heeft de groote stoot gegeven tot aankoop van Park Rusthof en Oosthaven, enz. enz. Ook heeft de jubilaris zeer veel werk gedaan voor het oprichten en van de Wo- ningbouwvereen. „Vooruitgang", waarvan hij sedert het bestaan de ijvervolle voor zitter is. Op politiek en sociaal terrein buiten Sas- senheim is de heer Bader ook geen onbe kende. Reeds jaren heeft hij een leidende functie in de Staten-Centrale en in de Ka mer-Centrale Leiden. Zij, die er mede te maken hebben, we ten, wat wethouder Bader als voorzitter van de kleine kweekers presteert! Moge het gegeven zijn, dat de jubilaris, die thans 69 jaar is, nog vele jaren in het belang van de gemeente, in het algemeen belang werkzaam is. NOORDWIJK Concert. Onder groote belangstelling gaf het Fanfarecorps „Excelsior" een con cert op het Lindenplein, op de plaats waar weleer een Muziektent stond. Te 9 uur werd een muzikale rondwandeling gemaakt door Noordwijk, waaraan honderden me- dededen met een brandende lampion. Dit is en blijft een ware attractie voor de jeugd, terwijl het tevens een gezellige sfeer schept in het dorp. VOORSCHOTEN JubileumfeestenBinnen enkele dagen zal voor deze gemeente het officieele feestprogramma verschijnen, dat, naar wij vernamen, huis aan huis gratis bezorgd zal worden, zoodat niemand in deze ge meente, zelfs in de meest afgelegen woning, zioh bezorgd behoeft te maken, dat hij of zij niet voldoende zal zijn ingelicht pmtrent de plannen voor 7 en 8 September a.s. Dank zij de welwillende medewerking van het. bestuur der Koningin Wilhelmina Vereeniging en het uitvoerend comité van de a.s. tentoonstelling kregen wij ee,n dezer dagen een inzicht in de a.s. feest viering. Woensdag 7 September worden de feesten geopend met de officieele opening van de tentoonstelling „Rejuto" 1938" door burgemeester M. F. Berkhout. Deze tentoonstelling zal een beeld geven van verschillende bedrijven uit deze gemeente en van vereenigingen van de meest uit- ecnloopende strekking. Ook vangt op dien dag het schietconcours aan, dat niet zal plaatsvinden op het feestterrein achter het raadhuis, het voetbalterrein van V.V.L., maar op een terrein achter de Beatrix- straat. In den loop van dezen morgen wordt de gemeentevlag uitgereikt aan de deputatie die naar de officieele huldiging in Amster dam Is afgevaardigd en zullen de school kinderen een souvenir aan het regeerings- jubileum ontvangen. 's Middags zijn er gymnastiekdemonstra- ties en zal de landelijke rij vereeniging uit Wassenaar en omstreken „Koningin Emma" laten zien wat met landbouwpaarden is te bereikèn. De eerste feestdag wordt beslo ten met een concert van „Benvenuto" op de Voorstraat. De tweede dag kan men gevoegelijk „de feestdag" noemen, 's Morgens de kinder- optocht met kinderspelen op het feestter rein, waaraan 1020 kinderen deelnemen. Tijdens dit kinderfeest worden liederen ge zongen, waarbij een speciaal jubileum nummer. 's Middags zijn er op het feestterrein volksspelen voor jong en oud, een voet balwedstrijd en tot slot een concert op de Voorstraat door de St Laurens Harmonie. Op het feestterrein zal een consumptie tent aanwezig zijn, terwijl in de directe omgeving, het schoolplein van de O.L. school, een rijwielberging wordt ingericht. Tenslotte kunnen wij nog vermelden dat verschillende winkeliers onder aanvoering van de vereeniging „Nederlandsch Frbi- kaat" van hun etalages bijzonder werk zullen maken, zoodat de gehe~-le kom van de gemeente zeer zeker een extra bezich tiging overwaard zal zijn. En natuurlijk steken alle ingezetenen met deze feestdagen, ook op den „Natio- nalen Feestdag" 6 September de vlaggen u:t De etalage-wedstrijd. Bij de beoor deeling der etalages zullen op 31 Augustus a.s. optreden, de heeren: T. van Draanen te Den Haag, bestuurslid van de vereeni ging „Nederlandsch fabrikaat", H. de Wil de te Leiden en H. Brouwer te Leiden. Laatstgenoemden zijn bestuurslid van de afdeeling Leiden van den Kon. Ned. Mid denstandsbond. Geboren: Anna Cornelia, dochter van J. Zonneveld en C. Th. van Vliet. Mein- dert Aalzen, zoon van H. P. Verhaar en S. de Jong. Johanna Wilhelmina, dochter van H. de Graaff en J. C. Henneveld. Gehuwd: C. van Rouwendaal, oud 33 jaar, wonende te Soest en J. Hagens, oud 26 jaar. Ondertrouwd: P. Bodaan, oud 59 j. en E. H. Kropff, oud 55 jaar. B. L. den Boef, oud 32 jaar, en E. van Houten, oud 29 jaar. W. de Ruyter, oud 28 jaar en A. P. W. de Jong, oud 28 jaar. Ingekomen: A. J. Mouw, van Am sterdam. Mej. J. Kwast, van Amster dam. H. ten Donkelaar-Pauw van Oegst- geest. F. M. Knoote en gez., van Den Haag. A. Sluiter en gez., van Den Haag. Wed. J. M. C. Leckie-Millar en gez. van Den Haag. A. J. van Rhee en gez., van Den Haag. J. J. de Vreede. van Leidschedam. Vertrokken: Mej. M. A. C. Schou ten, naar Roelofarendsveen. G. Brink- greve, naar Den Haag. Mej. M. Telle, naar Hilversum. F. M. Gits, naar Den Haag. J. B. van den Berg-den Hollan der, naar Alkmaar. J. Boerefijn, naar Wassenaar. R. L. van Delden, naar Den Haag. Mej. M. H. Verboon, naar Leiden. E. J. Koch, naar den Haag. G. Dijk- stra-Ragers, naar Haarlem. Mej. A. ~M. H. Geelen, naar Maasbree. J. G. H. A. Habraken, naar Schaesberg. G. H. Lem mers-de Bruin en gezin, naar Voorhout. ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileumfeesten. Donderdagavond 1 September, wanneer er met de a.s. feeste lijkheden alleen een rondrit van ouden van dagen door de versierde straten is, zal de Toussaintstraat de feestvreugde trachten te verhoogen. Zij wil dit doen door muziek te geven van 7.30 tot 8.15 uur. Vanaf 8.15 uur samenzang door het publiek onder lei ding van den heer J. J. C. Böckling, hoofd der R.K. school. Voor deze zang zullen programma's beschikbaar worden gesteld ter plaatse op het Toussaintplein om 8 uur. Na afloop muziek. Hoe meer zangers, hoe meer vreugde! HAZERSWOUDE Inenting. Donderdag 1 Sept. a.s. tus- schen 9 en 10 uur v.m. bestaat er gelegen heid voor kostelooze 'inenting en herin enting ten huize van dr. Zoete. KERKNIEUWS BENOEMINGEN PATERS JEZUITEN. Naar wij vernemen werd met ingang de zer benoemd tot Superior van het Retraite huis „Manresa" te Vènloo de Zeereerw. Pater P. A. van Gestel S.J., tot heden Pre fect van het Canisiuscollege te Nijmegen. Tot zijn opvolger als prafect werd aange steld de Zeereearw. Pater P. J. A. Schrader S.J. H.H. WIJDINGEN BIJ DE PATERS MINDERBROEDERS CAPUCIJNEN. Op Zondag 28 Augustus a.s. zal Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. A. F. Diepen in de kerk der Minderbroeders Capucijnen te Udenhout de volgende H.H. Wijdingen toe dienen: De vier kleinere Orden aan de Fraters Telesphorus van Leur, Sigfridus van Haar lem, Nobertus van Wassenaar, Eusebius van Amsterdam, Victorius van Vilvoorden, Octavianus van Udenhout, Malachias van Woensdrecht, Monaldus van Nuenen, Chry- sostomus van Raamsdonk, Adelhelmus van Rotterdam, Heliodorus van Gilze en Martinianus van Oudenbosch. Het Subdiaconaat aan de fraters Simeon van Breda, Theodericus van Amsterdam, Bonifacius van Breda, Corbinianus van 's-Hertogenbosch, Petronius van Amster dam en Wulfrannus van Maastricht. Het H. Priesterschap aan de Fraters Ubaldus van Beers, Serapion van Gemert, Otgerus van Asten, Gamaliël van Hel mond, Augustinus van Alphen, Nivardus van Bavel, Laetantius van Scheveningen, Leodegarius van Someren, Genesius van Bussum, Amatus van Woensdrecht, Igna tius van 's-Gravenhage en Cantius van Schalkwijk, allen van de Orde der Minder broeders Capucijnen. Ir. C. Ph. Moerlands groeide mèt de school tot één geheel EEN MAN VAN THEORIE en PRACTIJK ii. Met de Rijkstuinbouw-winterschool van Boskoop is de naam van ir. C. Ph. Moer lands onafscheidelijk verbonden. Immers, ir. Moerlands heeft eerst gedurende een achttal jaren als leeraar zijn beste krach ten aan het tuinbouw-onderwijs in Bos koop gegeven en werd toen, na een vijf jarige arbeidsperiode aan de Rijkstuin bouwscholen te Lisse en Naaldwijk, door de Regeering geroepen het directoraat van de school te Boskoop op zich te nemen. Sindsdien zijn twee en twintig jaar voor bijgegaan en we kunnen naar waarheid zeggen, dat deze onderwijsinstelling met den heer Moerlands is saamgegröëid tot één schoon geheel. Wie de school een wei nig van nabij kent, zal getuigen, dat niet alleen het onderwijs, maar zelfs ook het gebouw in den loop dier jaren het onmis kenbare kenteeken van den directeur te dragen kregen en zulks geenszins ten nadeele. Hierbij denken wij aan de algemeene toe wijding, een gevolg van de diepdoorleefde overtuiging van den directeur, dat Gods rijke natuur een degelijk onderwijs meer dan waard is, waarmee hij ernaar streefde in dezen crisistijd alle afdeelingen van de school in goeden toestand te bewaren; voornamelijk geldt dit ten opzichte van de Indische afdeeling, die door den ongunst der tijden en de zeer matige vooruitzichten in de tropische cultures zwaar werd be dreigd. Als een opemrkelijk teeken van zijn werklust en energie verdient toch zeker het feit vermelding, dat de heer Moer lands er in 1919, te midden van drukke werkzaamheden, in slaagde de akte Tuin bouwkunde M.O. te halen. Eveneens her inneren wij ons, dat de leeraarskamer werd omgebouwd in een laboratorium: een karakteristiek bewijs voor het goede in zicht van den directeur in de, zoo nood zakelijk, doelmatige indeeling van het ge bouw. Hiermee ging tevens voor hem een reeds lang gekoesterden wensch gedeelte lijk in vervulling, n.l. in Boskoop een ge legenheid te bezitten, door proefnemingen het belang van de Nederlandsche en Bos koopsche kweekerijen wetenschappelijk te kunnen dienen. Ir. Moerlands heeft zich in deze meer dan twintig jaar niet alleen een goed leeraar, maar ook een uitstekend bestuurder ge toond. Dit komt wel het best tot zijn recht, als we denken aan het optimisme, waarmee hij de ups en downs van het bedrijf wist te doorstaan en deze zelfs wist aan te wen den tot uitbreiding en verbetering van de school waarover hij als directeur was ge steld. In goed en slechte tijden wist hij de omstandigheden met een goed-geplaatst woord en een energiek gebaar naar zijn in zicht en doelstelling te richten en zoo kon het gebeuren, dat ondanks alles ge durende zijn directoraat tweemaal de ge bouwen werden uitgebreid, dat het aantal vaste leeraren werd verdubbeld en dat naast den concierge een amanuensis werd aangesteld. Niet te vergeten ook is de In dische afdeeling, die door hem in het le ven werd geroepen en waaraan tal van leerlingen een goede positie in Indië te danken hebben. Op gevaar af den indruk te wekken, dat we nu enkele dingen „voor het fatsoen" gaan zeggen, willen we met een paar woor den de aandacht vestigen op de persoon van den directeur. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Goud (Hans Albers Brigette Helm, Lien Deijers). Roovers van het Wil de Westen (Bob Steele). Fantastisch Wild West 'ederen avond 8 uur Zondag van 4—7 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Lido: Heidi (Shirley Tem- Een meisje uit dui zend (Sonja Henie, pie, Jean Hersholt) Adolf Menjou, Don ^mèche). Geestig en boeiend Amusante sportfilm. lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur natinée. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: -Iet gelukkigste hu welijk. (Hans Mo- ser, Leo Slezak). Big Fella (Zijn groo te kameraad). (Paul Robeson). Komisch Ontroerende zangfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 urn- Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd Rex: Een dag op de ren- ban (3 Marx Bro thers). In Chineesche wate ren. (George O'Brien). Klucht Sensatie lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd Luxor: Afgekeurd IR. C. PH. MOERLANDS. Dat klinkt oneerbiedig. En we zijn ervan overtuigd, dat we er ons nog veel te gemakkelijk af maken, ais we zjjn persoonlijkheid samen trachten te vatten in de volgende woorden: een vader lijke vriend voor zijn leerlingen en een warm-voelend mensch voor allen, die met hem in aanraking kwamen. In den goeden zin van het woord was hij volledig ambte naar en daarnaast wist hij, dank zij zijn voortdurend en werkelijk meeleven, steeds datgene te doen, waaraan een sterke be hoefte werd gevoeld. Het is opmerkelijk, dat alle leerlingen en leeraren gaan glim lachen, als de naam van den directeur ter sprake komt: men denkt aan hem als aan een vriend! Zijn optreden is vaak streng maar nimmer onredelijk, zijn woord en ge baar zijn dikwijls gebiedend maar nooit zonder welwillend begrijpen. We zouden het niet durven wagen het over te nemen, als we niet dit woord met eigen oogen ge drukt hadden zien staan in het orgaan van leerlingen en oud-leerlingen: „Oome Chris"! Erbij staat geschreven: „Dat klinkt oneerbiedig, maar toch is het niet zoo; het klinkt nimmer onbeleefd en wordt nooit gebruikt om te schelden; altijd is er ge voel in, gevoel van eerbied, gevoel van hartelijke toewijding". Wanneer leerlingen in hun orgaan zoo over den directeur schrijven, dan is het overbodig nog vele woorden te zeggen over diens prachtige en gave persoonlijk heid. En als docent? Als men oud-leerlingen erop navraagt, worden ze plotseling en zonder meer enthousiast en, als ze het bij de hand heb ben, laten ze u 'onder een ware stortvloed van waardeerende woorden hun dictaat over boomteelt zien. Daarin staat een heel leven en welk een leven! practijk verwerkt, daarin vindt men den grondslag voor een kweekersloopbaan, die klinkt als een klok! Zonder overdrijving kunnen we zeggen, dat Ir. Moerlands de school heeft gemaakt tot wat ze is en (al is natuurlijk niemand onmisbaar), wanneer binnenkort deze di recteur wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd de Rijkstuin- bouwschool van Boskoop zal moeten gaan verlaten, dan zal een leemte ontstaan, die uiterst moeielijk zal zijn aan te vullen door een opvolger.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8