Jubileumboek van H. M. de Koningin Studiedagen R.K. Volksbond Bisdom Haarlem LUCHTVAART SPORT vanaf heden aan ons bureau verkrijgbaar. Prijs afgehaald aan ons bureau of bij de agenten f. 0,75 Franco toezending per post na ontvangst van f. 0,95 DE LEIDSCHE COURANT WOEN&L-p j 24 AUGUSTUS 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN WARMOND HET LEERGEZAG DER KERK. Dinsdagmorgen 23 Augustus werd de dag aangevangen met een H. Mis. Na het ont bijt volgde de achtste les door Pater J. Ja cobs M.S.C. uit Heerlen, met het onder werp: „De Kerk als bovennatuurlijke ge meenschap. Het leergezag der Kerk". Deze bekende voorvechter van „Credo et Pugno" in Zuid Limburg was de eerste lesgever op den derden en laatsten dag. Vooraf begon spr. vast te stellen, dat er tusschen natuur en bovennatuur geen te genspraak bestond; neen hier is sprake van een grootste harmonie, en God, Die in den mensch de natuurlijke drang tot ge meenschap legde, heeft met de bovenna tuurlijke gemeenschap der menschen Zijn eigen werk de sociale natuur van den mensch vervolmaakt. In de geschiedenis van het menschdonj ziet spr. twee belang rijke gebeurtenissen: de erfzonde, waarbij naar St. Paulus' woord, wij door de zonde van één mensch allen zondaars geworden zijn, en Christus' Kruisdood, waarvan de evangelist zegt, dat wij door gehoorzaam heid van één, allen rechtvaardig zijn ge worden. Wie deze waarheden kent, vindt het logisch, dat God de bovennatuurlijke solidariteit op aarde wilde laten beoefe nen in een gemeenschap en deze gemeen schap, die uiterlijke organisatie van de bo vennatuurlijke gemeenschap, noemt spr. „De Kerk". Uit de harmonie tusschen na tuur en bovennatuur volgt, dat de'Kerk in de natuurlijke menschengemeenschap bloeien kan, er volgt tevens uit, dat leden van de natuurlijke menschengemeenschap, die niet tot de bovennatuurlijke gemeen schap, de Kerk behooren, in de normale orde niet tot vollen wasdom, ontplooiing en voltooiing van hun persoonlijkheid kun nen komen. De normale weg ter zaligheid is dan ook het lidmaatschap van Christus' Kerk, hetgeen nog niet inhoudt, dat men daarbuiten niet zou kunnen zalig worden; het is evenwel niet de normale weg. Het naaste doel van de Kerk is de ontwik keling van 's menschen bovennatuurlijk leven; het laatste doel daarentegen is de voltooiing van het menschelijk leven in de eeuwige zaligheid. Van zeer groot belang, van noodzakelijk belang noemt spr. het, dat wij, katholieken, de beteekenis en het eigenlijke doel van de Kerk en Haar leer gezag begrijpen. Het is lang niet voldoende, dat het Kerkelijk leergezag slaafs wordt gevolgd, men moet zich wel degelijk afvra gen: waarom. Men moet redelijk mensch zijn. Sommige niet-katholieken, maar he laas óók katholieken zien in het kerkelijk leergezag louter en aleen een instituut, dat verplichtingen oplegt, verplichtingen, die minder aangenaam zijn naar gelang ze den individueelen mensch meer aan ban den legt. Deze zienswijze ten opzichte van de Kerk houdt een groot gevaar in zich, -want wie de Kerk zóó ziet, bezit er niet de liefde voor, de liefde, die juist in dezen tijd de Kerk zoo van noode heeft; de liefde ook waaraan de kinderen Gods zullen her kend worden. Zien we daarentegen de Kerk als de bovennatuurlijke door God gewilde gemeenschap, waarin het gezag een na- tuur-noodzakelijke, ordenende en leidende plaats inneemt en bovenal als we de Kerk beschouwen als de voortleving van Chris tus Mystieke Lichaam, dan dragen wij de Kerk de noodige liefde toe, omdat we dan toonen in te zien, dat de Kerk door Haar priesterlijke, leerarende en besturende taak de weldadige voortzetting van Christus' werk op aarde beteekent. Met de plicht om Christus' leer te verkondigen kreeg de Kerk daar ook het recht toe. Immers uit de gebiedende opdracht (plicht) moet van zelfsprekend het recht volgen. De Kerk is de voortlevende Christus onder ons door de uitdeeling der genadeschatten, maar te gelijk een zichtbare maatschappij met eigen middelen en eigen gezagsorganisatie. In zaken van geloofs- en zedenleer schonk Christus Zijn Kerk het onfeilbaar leerge zag. Dit leergezag strekt zich uit tot alle menschen en over alle levensgebieden. Het bestuursgezag strekt zich daarentegen slechts uit tot de leden van de Kerk. Het leergezag is derhalve universeel terzake van geloof en zeden; rechtstreeks en on rechtstreeks. Derhalve zijn dit leergezag bevoegdheden toegekend niet enkel binnen- maar ook buiten de specifiek kerkelijke gemeenschap. Christus leer is immers niet enkel een vorm van eeredienst, maar een levensleer, zoodat de Kerk ook de plicht en derhalve ook het recht heeft, al wordt dit, helaas, door velen op gruwzame wijze miskend, de waarheid harer beginselen te verkonden in het sociale, economische en politieke leven en de andere levensgebie den, waar de bovennatuurlijke beginselen richtsnoer voor de natuurlijke samenleving zijn. Wij kunnen natuur en bovennatuur wel onderscheiden, maar niet gescheiden van elkander denken. Christus was aan Zijn eigen waarheid verplicht aan Zijn Kerk een onfeilbaar leergezag toe te kennen. Dit onfeilbaar leergezag is voor alle geloovi- gen verplichtend. Echter niet in alle kwes ties treedt de Kerk onfeilbaar op en eischt het onvoorwaardelijke gehoorzaamheid en volgzaamheid, doch wanneer het niet het geval is, dan past het den geloovigen een eerbiedig stilzwijgen zeker ten opzichte van het opperste gezag, terwijl de geloovi gen het recht hebben over meeningsver- schillen met lagere gezagsbekleeders op ge paste wijze in hooger beroep te gaan. Steeds enthousiaster werd deze achtste les, vooral toen het einde naderbij kwam. Spr. wist zijn gehoor te boeien en besloot met de opwekking tot bewustzijn van de on schatbare weldaad, die de Kerk ons door Haar Leergezag geschonken heeft, waar door Christus ons het voorrecht gegeven heeft van het veilig en ongerept bezit der Waarheid. Een hartelijk applaus, gevolgd door een lange reeks van vragen, was wel een zeer duidelijk bewijs voor den geachten inlei der, dat zijn onderwerp werkelijk bestu deerd was geworden. Er restte ons slechts korten tijd om nog van de koffie gebruik te maken, om althans weer tijdig voor de 9e les preesnt te zijn. KERK EN STAAT. Na een kleine lichamelijke opfrissching, van korten duur, verscheen op het po dium de voorzitter der R.K. Staatspartij, oud-minister mr. T. J. Verschüur, die met de kalmte, hem eigen, zijn les over: „De wederzijdsche verhouding van Kerk en Staat" nader belichtte. Zeker had het Cen traal Bestuur van den Volksbond geen be tere keuze kunnen doen dan dezen man uit de practijk. Na een principieele uiteenzet ting van de waarheid, dat in de mensche- lijke samenleving er niets is om zichzelfs wil, maar slechts ten dienste van hoogere belangen, toonde spr. aan, dat de staat kunde beoefend moet worden in het kader van 's menschen bovennatuurlijke bestem ming. Hierna toovert spr. den deelnemers de historie voor oogen hoe de verhouding van Kerk en Staat in het verleden is ge weest. Waar Kerk en Staat twee groote machten zijn, waardoor de menschenge meenschap wordt beheerscht, ligt het voor de hand, dat beiden vaak met elkander in aanraking komen, waardoor eensgezind samengaan gebiedende eisch is. De historie daarentegen laat ons evenwel een opeen volging van botsingen zien en met het op treden van de Hervorming won de gedach te veld, dat godsdienst en staatkunde op elkander zijn aangewezen. Men kwam er evenwel toe den staatsbestuurderen vrije beslissingen te geven om een der beide op den voorgrond tredende godsdiensten, het Katholicisme of het Protestantisme tot vrije staatsgodsdienst te proclameeren. In ver schillende landen heeft de Protestantisme het pleit gewonnen. Dank zij de steeds meer postvattende liberale staatsdiee, ofte wel liberale vrijheidsgedachte, wier invloed zeer aanzienlijk was geworden, ontstond er daarna een groote scheiding tusschen Kerk en Staat. Immers de liberale vrijheidsge dachte is geen werkelijke, in haar wezen echte vrijheidsgedachte; want vrijheid is absoluut onbestaanbaar zonder gebonden heid. Al meende Paus Leo Xni, dat het noodig was, dat er althans een zeker ver band gelegd behoorde te worden tusschen beide machten waar het hier over gaat, een verband dat niet ten onrechte vergeleken wordt bij een vereeniging, waardoor ziel en lichaam in den mensch onderling zijn gebonden, de geest der menschen was nu eenmaal van een geheel andere, tegen strijdige gedachte bezield. Van samenwer king op velerlei terrein tusschen Kerk en Staat, viel niets te bespeuren, omdat aan gelegenheden als onderwijs, huwelijkswet geving etc. etc. niet van zuiver tijdelij- ken aard beschouwd kunnen worden, ge zien vanuit katholiek standpunt, maar voor den aanhanger van de liberale staats idee als privaatzaak werd beschouwd. En wanneer waar is, hetgeen niemand kan ont kennen, dat zoowel onderwijs als huwe lijkswetgeving niet enkel een wereldlijk, maar zeker ook een geestelijk karakter dragen, dan is hier toch ook zeker een taak weggelegd voor de Kerk, en zal samen werking dringend noodzakelijk zijn. Van dit ideaal is, helaas, de praktijk nog zeer verre verwijderd. Conflicten tusschen bei de machten zijn danook vaak ontstaan, om dat men de onvervreemdbare rechten der Kerk niet respecteerde, erkende. Hield de Kerk de wetten der zedenleer voor, dan werd haar verweten, dat Zij zich op ver keerd terrein begaf. Ook de praktijk in eigen land werd door spr. niet vergeten, terwijl hier en daar gezonde opbouwende critiek niet werd onthouden. Begrijpelij kerwijs ontspon zich na afloop een zeer langdurige gedachtenwisseling, die op de zelfde rustige wijze als het geheele betoog door den spreker werd beantwoord; het ge volg was evenwel, dat de soep wat minder heet ter tafel kwam, hetgeen voor de vra genstellers geen beletsel bleek, want er scheen geen einde aan de vragen te komen. Na het diner verzamelden de deelnemers aan de studiedagen zich voor de laatste maal in deze dagen in de aula om de aureool der negen gehouden lessen in de tiende les te aanschouwen in de begeeste rende rede van praeses Drost uit Amster dam. In deze les kreeg deze prominente redenaar de gelegenheid zich uit te leven in het schoone onderwerp: „De gemeen schap der Heiligen", welk onderwerp met bijzondere interesse werd gevolgd. Het werd waarlijk een piëteitvolle, maar niet minder enthousiaste beschouwing over de hoogste en zeker wel allerbelangrijkste al ler gemeenschappen, de gemeenschap waar toe alle katholieken zouden moeten behoo ren: De Gemeenschap der Heiligen. Het is de gemeenschap, die aan geen grenzen zich gebonden voelt, die geestelijk is, en daar om zooveel hooger staat dan al de ge meenschappen, die we in de laatste dagen meer van nabij hebben leeren kennen. De ze superbe gemeenschap is de edelste en voortreffelijkste saamhoorigheid van de ledematen van Christus' Mystieke Lichaam. Zooals de familieleden, die deelen in de belangen der familie-gemeenschap, die be langen zullen verdedigen, en de goed-ge- richte staatsburgers samenwerken voor het welzijn van den staat eenerzijds en profi- teeren van de weldaden der aardsche sa menleving anderzijds, zoo ook reiken de ledematen van het Godsrijk elkander de helpende hand, door de middelen zoo rij kelijk aan de ledematen uitgedeeld. Met een hartelijk handgeklap, dat bleef aan houden, werd Praeses Drost den dank der aanwezigen overgebracht, onderstreept door de woorden van den voorzitter, die bij alle krachtsinspanning het applaus der aan wezigen door zijn woordenvloed niet had kunnen overtreffen. Aan het slot dankte de voorzitter nog eens alle sprekers, die deze dagen hadden geleid; de Eerw. Broe ders met den Eerw. Rector voor de ge noten gastvrijheid en de deelnemers voor hun bijzondere attentie dezer dagen be toond. Mogen deze studiedagen, die thans tot het verleden behooren, rijpe en rijke vruchten afwerpen voor het Katholieke volksdeel van dit Bisdom, meer speciaal het Kath. deel, dat Volksbonders heet. IN EEN DOOS OVER DE NOORDZEE Een Engelschman als vrachtgoed. Dezer dagen is een eigenaardig stuk pak- ketpost op het vliegveld Schiphol aange komen. Uit het toestel van de International Air Freight Company, welke maatschappij slechts vrachtgoed vervoert tusschen Croy don en Schiphol, kwam namelijk een groote doos te voorschijn, inhoudende den 30-jarigen Engelschman W. M. Ed wards in levende lijve. Het vraagstuk was spoedig opgelost. Deze Londensche zakenman had een tele gram ontvangen van zijn verloofde, een actrice, die op het oogenblik in Nederland optreedt, om direct over te komen. Bij aan komst op het vliegveld Croydon bleek echter, dat het toestel volgeboekt was. De eenige kans om nog over te gaan, lag in het toestel van de International Air Freight Company, dat de motoren reeds warm liet 'draaien. Het vervoer van personen is echter aan deze maatschappij niet toege staan. Edwards aarzelde niet zich als post pakket aan te geven, hij kreeg een label om zijn hals en werd in een doos „verpakt" ingeladen. Een kwartje per kilogram be droeg de vracht en de heer Edwards be taalde een bedrag van 13.50 voor zijn transport. Een ambtenaar van de International Air Freight Company verklaarde ter voorko ming van navolgers, dat zijn maatschappij er geen gewoonte van kon maken op deze wijze te werk te gaan, aangezien zij geen vergunning heeft voor het vervoer van passagiers. Wie z'q omzet wil vermeeren, moet adverteeren! Onder voorzitterschap van burgemeester A. J. L. Ketelaar kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering ten ftaad- buize bijeen. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze door den voorzitter was geopend, werden door den secretaris, den heer H. L. van Delft, de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen, die zonder eenige bemerkingen onder dankzegging werden vastgesteld. Hierna ging de Raad onmiddellijk over in geheime zitting welke ongeveer een uur in beslag nam. Grondaankoopen. Bij heropening der openbare zitting werd allereerst voorlezing gedaan van een aan tal ingekomen stukken, o.a. goedkeuring van een Raadsbesluit tot grondaankoop aan de Dorpsstraat, goedkeuring der rekening van het Waterleidingbedrijf over 1936, goedkeuring der begrooting voor het dienst jaar 1938, met enkele bemerkingen van ad ministratieven aard, bemerking -op de ge meenterekening dienstjaar 1936. B. en W. stellen voor op laatst genoemd schrijven in overleg te treden met het Verificatiebureau van de Vereeniging van Ned. Gemeenten en den heer Gemeente ontvanger en aan de gemaakte opmerkin gen te voldoen. De overige stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van den Ned. Bond van Hotelhouders e.a. met betrekking tot het sluitingsuur bij gelegenheid van het Jubi leum van H. M. de Koningin, werd ver wezen naar den Burgemeester, zulks als behoorende tot zijn competentie. Overgegaan werd tot aankoop van een strookje grond voor wegverbreeding zulks voor de woning van den heer L. Versluys in de Verl. Dorpsstraat. De school met den Bijbel. Van het Departement van Onderwens, Kunsten en Wetenschappen was de mede- deeling ontvangen, dat voor de school met den Bijbel de vergoeding als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 over het jaar 1938 van 8.50 per leerling werd vastge steld op 10.per leerling. Toen deze aangelegenheid in den Raad ter sprake kwam, waren meerdere leden er van over tuigd, dat het uitgetrokken en vastgestelde bedrag van 8.50 per leerling in de be grooting voor dat jaar te laag geraamd was, terwijl het College van B. en W. de toezeg ging had gedaan, zich tegen een eventueele verhooging van het bedrag door de des betreffende instantie niet te zullen verzet ten. Hoewel conform de bepaling van art. 101 ter, derde lid der L.O.-wet 1920 binnen 30 vrije dagen te rekenen van den dag waar op het afschrift is toegezonden, bij de Kroon in beroep kon komen, is vanuit het College van B. en W hieromtrent geen voorstel gedaan, omdat zij zich volkomen kunnen neerleggen bij de beslissing van den Minister, weshalve B. en W. den Raad voorstelden een bedrag van 10.per leering voor het jaar 1938 aan den School met den Bijbel uit te keeren. De heer Weijers informeerde of ook een vergoeding van 10— zal worden uitge keerd aan de R. K. School, omdat z.i. door de gelijkstelling dit bestuur daarop recht heeft. De voorzitter antwoordde, dat zulks niet het geval is, wjjl het R. K. Schoolbestuur tegen de toegekende vergoeding van 8.50 ROEIEN DE EUROPEESCHE ROEIKAMPIOEN- SCHAPPEN. Elf deelnemende landen. De inschrijving voor deelneming aan de Europeesche roeikampioenschappen op 2, 3 en 4 September a.s. te Milaan is gesloten. Het organisatie-comité dezer kampioen schappen heeft van het secretariaat van den internationalen roeibond (F.I.S.A.) de lijst ontvangen. Elf landen hebben ingeschreven, n.l. België, Denemarken, Duitschland, Frank rijk, Hongarije, Italië, Nederland, Polen, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië. In totaal zullen 44 ploegen met 148 roeiers aan den start verschijnen. Op de verschillende nummers zullen uitkomen: zeven skiffs, zeven double sculls, vijf tweeën zonder stuurman, negen tweeën met stuurman, zes vieren met stuurman, zes vieren zonder stuurman en vier achten. per leerling niet in beroep is gekomen. De heer Weijers zal zich hierbij neerleg gen, doch vindt zulks niet billijk. Door het bestuur der School met den Bijbel was mede verzocht, een bedrag van 118.10 beschikbaar te stellen, zulks voor aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen. Conform art. 72 der L.O.-wet 1920 werd besloten de aangevraagde gelden beschik baar te 6tellen. Overgegaan werd tot wijziging der ver ordening betreffende de straatpolitie en openbare vermakelijkheden, zulks in ver band met het feit, dat het college, herhaal delijk klachten kreeg over het hinderlijk aanhouden van auto's en personen door sommige exploitanten van bedrijven uit deze gemeente, zulks met het oog op de ge varen van het verkeer, vooral op hoeken van straten. Afwijzend, werd beschikt op het beroep van den heer J. P. Tuijt, zenuwarts te 's-Gravenhage, om vergunning tot het bou wen van een koepel in het Lage Land, ge daan aan den Raad dezer gemeente inge volge art. 21 der bouwverordening dezer gemeente. Aangeboden werd de gemeenterekening dienstjaar 1937, zoomede die van het Wa terleidingbedrijf over dat jaar, welke van af heden gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing zijn neergelegd ter ge meente-secretarie. Besloten werd om naar aanleiding van het verzoek voor den aanvang der vergade ring gedaan door W. Ciere inzake onbe woonbaarverklaring van zijn woning, de gestelden termijn tot uiterlijk één maand te verlengen. Meer vergunningen. Door den heer H. P. Pappe alhier was een verzoek ingediend om uitbreiding van het aantal vergunningen ingevolge de Drankwet. In hun breedvoerig prae-advies wezen Burg. en Weth. er op, dat bij K.B. van 7 Juli, 1920 het maximum aantal ver gunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor deze gemeente werd bepaald op 7, welke vergunningen al le zijn verleend. Volgens art. 5 der Drank wet mag in een gemeente met een gelijk aantal zielen als Warmond 1 vergunning zyn op 250 inwoners, zoodat het aantal ver gunningen voor deze gemeente zou kun nen bedragen 12. B. en W. zijn van oordeel, dat voor een bedrijf als door den heer Pappe voor noemd geëxploiteerd wordt, het noodzake lijk is, dat hij een dergelijke vergunning krijgt, doch een dergelijke vergunning kon door hen niet worden verleend daar dit recht is voorbehouden aan de Kroon, wes halve besloterr werd, om met ingang van 1941 de Kroon te verzoeken, het maximum aantal vergunningen met 1 te verhoogen. Inmiddels is door den heer Pappe voor noemd aan H.H. Ged. Staten verzocht hem een vergunning voor maatschappelijk ver keer te willen verleenen. Daar dit verzoek van den heer Pappe aan het college was gezonden voor bericht en raad, werd be sloten het aantal vergunningen voor deze gemeente in 1940 met 1 te verhoogen en te brengen op 8, terwijl het verzoek van den heer Pappe om voorloopig een vergunning voor maatschappelijk verkeer voor twee jaar dus voor 1939 en 1940 geen bezwaren ontmoette. Na de gehouden rondvraag, welke niets bijzonders naar voren bracht, ging de Raad andermaal in geheime zitting over. SCHIETEN LEIDSCHE SCHIETVEREENIGING WILLEM TELL .De uitslag van de zomerwedstrijd 1938 is als volgt: Pers. baan: L. de Witt 50 p.; A. van Ztfll 47 p.; W. Verboom 46 p.; W. Alphenaar 45 p.; Th. G. Barthen 43 p. Vrije baan: W. Alphenaar 88 p. 5 x29 L. de Witt 88 p. 1x29; W. Verboom 85 p. 29, 28, 28, 2x26; A. van Zijll 85 p. 30, 28, 27, 2x26. Kampioen L. de Witt 96 p. Hiermede is hij eigenaar geworden van den wisselbeker, welke hij driemaal achter elkaar heeft be haald. KRACHTSPORT NIEUW WERELDRECORD TWEEHANDIG STOOTEN. De Egyptische athleet Ibrahim Nassif heeft het wereldrecord tweehandig stooten in het middengewicht verbeterd en ge bracht op 160 K.G. Het oude record stond op naam van den Franschman L. Hostin met 157 K.G., gevestigd op 28 Juni 1936 te Lyon, welke prestatie de Egyptenaar Hus sein tijdens de Olympische spelen 1936 te Berlijn evenaarde.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7