Accoord tusschen Kleine Entente en Hongarije Resultaat van conferentie te Bied De strijd in China DE SPAANSCHE BURGEROORLOG BUITENLAND RECHTZAKEN Aan- en verkoop y B L van Effecten. Wilt U iets weten? WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Erkenning van bewapeningsrecht HET SLOTCOMMUNIQUé. De Permanente Raad van de Kliene En tente heeft thans omtrent zijn beraadsla gingen te Bied een communiqué uitgege ven. Hierin wordt o.m. gezegd: De Permanente Raad heeft met voldoe ning geconstateerd, dat de sedert een jaar met Hongarije gevoerde onderhandelingen in staat gesteld hebben te komen tot ac- coorden, welke behelzen een wederzijdsch afzien van iedere toevlucht tot geweld tusschen Hongarije en de staten der Kleine Entente, benevens een erkenning van den kant dezer drie staten van de rechtsgelijk heid van Hongarije in bewapeningsopzicht. De Raad prijst zich gelukkig over de be langrijke resultaten, die verkregen zijn, en spreekt de hoop uit, dat dank zij een geest van wederzijdsch begrip, welke niet alleen rekening houdt met de belangen der be trokken landen, maar ook met die van het geheele Donau-gebied, het niet lang zal duren voor een volledige overeenkomst tot stand zal zijn gekomen." DE INDRUK TE BOEDAPEST. Te Boedapest heeft men het communi qué waarin wordt medegedeeld, dat voor bereidende overeenkomsten zijn gesloten tusschen Hongearije en de staten der Kleine Entente, goed opgenomen, meldt Havas: De voorafgaande toekenning van rechts gelijkheid aan Hongarije heeft veeleer slechts een moreel effect. Men weet, dat Hongarije reeds had aan gekondigd, door de opstelling van een vijf jarenplan, zich te zullen wapenen. Wat de voorafgaande verplichting .der contracteerende partijen betreft, af te zien van iederen toevlucht tot geweld, wordt uitgelegd als een nieuw bewijs voor den vredeswil der Hongaarsche regeering en als dementi van zekere fantastische verzin selen in de internationale pers over de reis van admiraal Horthy naar Duitschland. De overeenkomsten houden een moreele ver plichting in, welker belang moeilijk kan worden onderschat. De kwestie der Hongaarsche minderhe den in de landen der Kleine Entente, met name Tsjecho-Slowakije, blijft open. Men weet, aldus vervolgt Havas, dat een gepaste oplossing van deze kwestie een der voornaamste eischen der Hongaren vormt en men hoopt, dat dank zij het gezag van EEN AANSLAG OP TSJANG KAI SJEK? Volgens nog niet bevestigde geruchten aldus wordt uit Tokio gemeld zou een aanslag zijn gepleegd op maarschalk Tsjang Kai Sjek te Hankau. De maarschalk zou licht gewond zijn. Bijzonderheden worden nog niet medegedeeld. Het Japansche hoofdkwartier overgebracht naar Nanking. Een bericht uit Japansche bron vermeldt, dat het hoofdkwartier der Japanneezen van Sjanghai naar Nanking is overgebracht. SPANJE HET ANTWOORD VAN FRANCO De taak der niet-inmengingscommissie nog niet hopeloos? Stoyadinowitsj een bevredigende oplossing van dit vraagstuk zal kunnen worden ver kregen. Welingelichte kringen leggen deze voor bereidende overeenkomsten uit als een soort gentlemensovereenkomst, welke door een later overeenkomst zal worden ver wezenlijkt. Rome voldaane over liquidatie der oorlogsmentaliteit. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft: Evenals Bulga rije heeft Hongarije thans opnieuw rechts gelijkheid gekregen. De militaire clausu les van het verdrag van Ttrianon, die ge durende ongeveer twintig jaar een abnor- malen toestand hebben doen bestaan en een spanning hadden veroorzaakt in de betrekkingen der Donau-landen vallen in een als de laatste overblijfselen van een oorlogsmentaliteit. Deze gebeurtenis wordt met levendige sympathie door de openbare meening in Italië beschouwd. Zij ziet er een bijdrage in tot een goed begrip en samenwerking. Dit resultaat vormt een nieuwe verwezen lijking van de pacificatiepolitiek van Stoyadinowitsj. Ook Parijs is voldaan. Het slotcommuniqué over de werkzaam heden van den Permanenten Raad der Kleine Etente te Bied werd te Parijs bij zonder goed ontvangen. Men doet uitkomen, dat dit accoord, na de overeenkomstige regeling met Bulgarije van de zijde van den Balkanbond, in hoo- ge mate zal kunnen bijdragen tot een paci ficatie in dit deel van Europa. Men was er niet bijzonder over verrast, dat de on derhandelingen over de kwestie der natio naliteiten nog niet tot een goed einde kon den worden gebracht. Berlijn kent het succes aan zichzelf toe. Het accoord tusschen Hongarije en de Kleine Entente wordt te Berlijn voorge steld al£ een resultaat van de hulp, door Duitschland aan Hongarije verleend. De „Angriff" schrijft, dat een sterker worden van Duitschland noodzakelijk de vervul ling van de wenschen zijner vroegere bondgenooten moet meebrengen. Het „Ber liner Tageblatt" zegt, dat het stelsel van „vredesdictaten" voor Midden-Europa ge broken is en constateert, dat bij de landen van het Donaubekken het verlangen naar het sluiten van niet aanvalsverdragen merkbaar is. lijker en oprechter wil aan den dag hebben kunnen leggen om openlijk de wenschen der niet-inmengingscommissie tegemoet te komen met het doel een pacificatie van Europa rondom den burgeroorlog". DE VELDSLAG AAN DEN EBRO Uit het rechtsche Spanje ontvangen be richten wijzen er steeds duidelijker op, dat de slag aan den Ebro, welke sinds verschei dene dagen woedt tusschen Villalba de Los Arcos en Gandesa, beschouwd moet worden als een voorafgaand stadium van een veel uitgebreider offensief. In dit verband herinnert men aan den uit puttingsslag, die in den winter van 1937/38 geleverd is in de omgeving van Teruel en die eindigde met het groote offensief in Aragon. De strijd van de laatste dagen aan den Ebro zou dan het karakter dragen van een nieuwen uitputtingsstrijd, aangezien het rechtsche opperbevel weet, dat de re- geeringsstrijdkrachten hun beste troepen aan het front van Gandesa hebben samen getrokken evenals hun beste materiaal. De eerste phase der door Franco ontworpen operatie op groote schaal zou ten doel heb ben de verovering van den geheelen rech teroever van den Ebro. Naar uit Burgos wordt gemeld, hebben de rechtsche troepen in den sector van Fuente del Arzobispo in drie dagen tijd 600 vierk. K.M. terrein bezet. Hun opmarsch is over een frontbreedte van 55 K.M. over een diepte van 20 K.M. geweest. Gisteren wer den 1000 man krijgsgevangen gemaakt. VAN HET VATICAAN HET RASSENVRAAGSTUK. „Een moreel gevaar", zegt Pauselijk orgaan. De „Osservatore Romano" schrijft op nieuw, dat het rassenvraagstuk geen poli tieke kwestie is, doch een moreel gevaar vormt en onder de bevoegdheid van de Kerk hoort. Het blad constateert, dat tal van bladen van meening zijn, dat de tus schen de fascistische partij en de Katho lieke Actie gesloten overeenkomst een ver plichting van de laatste organisatie inhoudt, zich niet met deze kwestie bezig te houden. Deze conclusies zijn volgens het blad fan tastisch, daar Het rassenvraagstuk geen po litiek thema vormt, doch een „gevaar" voor de groote familie' der christelijke mensch- heid en geestelijk, zedelijk en godsdienstig van essentieele beteekenis is. DUITSCHLAND ONRUST ONDER DE BEVOLKING? Geruchten gaan van mond tot mond. Uit de gesprekken op straat en op open bare plaatsen schijnt men te kunnen op maken, aldus meldt Havas uit Berlijn, dat ce Duitsche bevolking steeds ongeruster wordt door de voorbereidingen van politie- ken en militairen aard. De berichten gaan van mond tot mond, waarbij ze ongetwijfeld overdreven worden en veroorzaken een ge voel van onoehaaglij'kheid, dat nooit zoo sterk is waargenomen, zelfs niet bij de mi litariseering van Rijnland. HET PROCES TEGEN SCHUSCHNIGG c.s. Waarschijnlijk met gesloten deuren. Er is tot dusverre nog geen enkele be slissing genomen ten opzichte van de toe lating van pers en publiek bij het proces, dat te Weenen gehouden zal worden voor het hooge geiechtshof, dat krachtens de wet van 20 Augustus gevormd is ter behan deling van de processen tegen de voor malige Oostenrijksche leidende figuren. Bevoegde Duitsche kringen verklaren, dat de hierover verschenen berichten voor barig zijn. Bovendien wijzen zij er op, dat de modaliteiten van de toepassing der wet van 20 Augustus nog niet afgekondigd zijn door den minister van binnenlandsche za ken en dat nog geen enkele datum voor de processen is vastgesteld. Gezien echter de ervaringen, die in Duitschland zijn opge daan met het Rijksdagproces en het proces tegen dominee Niemoeller, kan men met eenige waarschijnlijkheid aannemen, dat het proces met gesloten deuren zal worden gehouden. Te Berlijn denkt men, dat het proces niet vóór dezen winter voor zal komen. EEN VERORDENING OVER DE VOORNAMEN DER JODEN. In het Rijkswettenblad is thans de ver ordening verschenen waarbij het dragen van voornamen door Joden geregeld wordt. Zij bepaalt, dat aan Joden die Duitsche on derdanen dan wel statenloos zijn, in den vervolge nog slechts die voornamen gege ven mogen worden, welke in overeenstem ming zijn met de richtlijnen, die door den rijksminister van binnenlandsche zaken op gesteld zijn. Deze richtlijnen behelzen sjechts voornamen, die door het Duitsche volk als typisch Joodsch worden beschouwd. Joden, die een buitenlandsche nationali teit bezitten, vallen niet onder dit voor schrift. Voorzoover Joden op het oogen- blik voornamen dragen, die niet opgenomen zijn in de richtlijnen moeten zij vanaf 1 Januari 1939 nog een voornaam hebben en wel mannelijke personen den voornaam Israel en vrouwelijke den voornaam Sara. Hiervan moeten zij vóór 31 Januari 1939 schriftelijk den burgerlijken stand in ken nis stellen. Overtredingen worden bestraft met gevangenisstraffen en boeten. Afgezien van deze bijzondere voorschriften omtrent de voornamen van Joden, mogen kinderen van Duitsche onderdanen in den vervolge principieel slechts Duitsche of in Duitsch land sinds lang ingeburgerde voornamen dragen. Niet-Duitsche voornamen zullen slechts dan worden toegelaten, wanneer een bijzondere reden dat rechtvaardigt. B.v. wanneer men behoort tot een niet- Duitsch volk, wanneer familietraditie of familie-betrekkingen daartoe aanleiding geven. De emigratie der Oostenrijksche Joden Rijkscommissaris Buerckel heeft tot re geling der emigratie van Joden uit de Oost- rnark te Weenen een „Centraal bureau voor Joodsche emigratie" ingesteld. Dit bureau heeft zijn werkzaamheden reeds aangevan gen. POLEN DE ANTI-DUITSCHE STEMMING Abonnementen op Duitsche bladen opgezegd. In verband met de recente incidenten te Dantzig heeft de vereeniging van uitgevers van Poolsche dagbladen en periodieken stappen ondernomen bij het Poolsche mi nisterie van buitenlandsche zaken, waar zij verzocht bij den Dantzigschen senaat dé marches te ondernemen betreffende het verbod van zeven Poolsche dagbladen in Dantzig. De vereeniging heeft er daarbij op gewezen, dat het verbod door geen enkel nauwkeurig feit gerechtvaardigd wordt en dat de geïncrimineerde artikelen geen vijandig karakter dragen ten opzichte van de leidende figuren van Dantzig. Bij wijze van represaille-maatregel heb ben de Poolsche café's, restaurants en kap pers in Gdynia besloten in de Duitsche taal verschijnende dagbladen te boycotten en de abonnementen daarop per 1 Sep tember op te zeggen. TSJECHO SLOWAKIJE TSJECHISCHE GRENZEN GEWAARBORGD ROEMENIë EN JOEGO-SLAVIë ZOUDEN EEN NIEUWE VERKLARING AFLEGGEN Naar verluidt zal in een communiqué verklaard worden, dat Roemenië en Joego slavië opnieuw bevestigd hebben de Tsjechische grenzen te waarborgen. Waar nemers te Belgrado zijn van meening, dat de besluiten der conferentie waarschijnlijk den Duitschen invloed in het Donaubekken zullen verzwakken. DE ONTWIKKELING VAN HET NATIONALITEITENPLOBLEEM De toestand schijnt zich wat vlugger te ontwikkelen dan aanvankelijk verwacht v.erd. Er zijn aanwijzigen, dat Runciman dichter bij een volledige oplossing is. Men meent, dat déze indruk bevestigd wordt door Kundt's besluit te Praag te blijven en niet deel te nemen aan een congres te Stockholm, zooals aanvankelijk in zijn voornemen lag. ITALIË EEN REGELING VOOR ZUID-TIROL Hitler en Mussolini zouden overleg plegen De aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land heeft een nieuw aspect gegeven aan een oud probleem: dat van Zuid-Tirol, een gebied, waarin 215.000 Duitsch-sprekenden wonen, dat eertijds tot Oostenrijk behoor de, maar na den oorlog aan Italië werd toe gevoegd. Jarenlang heeft de Duitsche minderheid in dit gebied ten Zuiden van den Brenner- pas zich beklaagd over de Italianiseering; familie-namen moesten veranderd worden, onderwijs in de moedertaal was moeilijk te krijgen, de handel der Duitschers werd be lemmerd etc. Toen de- Anschluss voltrok ken werd, hoopten velen dezer oud-Oosten rijkers, dat hun gebied nu weldra ook bij het groot-Duitsche rijk gevoegd zou worden, een hoop, welke vernietigd werd, toen Mus solini en Hitier verklaarden, dat de Bren- ner-grens eeuwig was. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Dailly Express" verneemt, zijn Hitier en Mussolini evenwel sedert eenigen tijd bezig, langs vredelievenden weg tot een andere oplossing van dit minderhedenpro bleem te komen. Hitier moet hebben voor gesteld, dat de Tirolers, die naar Duitsch land willen komen, daartoe het recht zullen krijgen en hun bezittingen mogen mee nemen. HAAGSCHE POLITIERECHTER De slimme filiaalhouder. De filiaalhouder van Albert Hein te Wassenaar was tot de ontdekking ge komen, dat er steeds geld uit de kas ver mist werd. Het vermoeden bestond, dat een bediende in plaats van het ontvangen geld in de kassa in zijn zak liet verdwijnen. Om dit vermoeden tot zekerheid te verheffen, had de filiaalhouder een methode uitge dacht, een Edgar Wallace waardig. Hij had speciaal een luikje laten maken dat uitzicht gaf op de kassa en op de eventueele be dienden die het instrument bedienden. Op zekeren dag had de filiaalhouder hard tegen zijn vrouw geroepen: „kunnen we gaan eten", dit gezegde alleen luid latende klin ken om zand, in figuurlijken zin, in de oogen van zijn bedienden te strooien. Want instede te gaan eten was hij voor het luik je gaan zitten. En toen een klant was ge komen die haar boodschappen had betaald, met een briefje van tien gulden, had de op de loer liggende filiaalhouder duidelijk ge zien, dat de bediende het wisselgeld terug gaf, maar het briefje van tien gulden niet in de kassa deponeerde, maar het bovenop dit instrument nederlegde. Toen niemand er naar keek, had hij het bankbiljet in zijn rechter zijzak laten glijden, wat tevens het sein voor zijn patroon was om te voor schijn te springen en het jongmensch mee te nemen naar de keuken en hem daar te gelasten zijn rechterzak leeg te halen. Het bankbiljet was toen in opgevouwen toe stand te voorschijn gekomen en daar stond de winkelbediende nu met zijn mond vol tanden en het bankbiljet op de tafel. Er kwamen verklaringen over en weer, waarbij de bediende A. C. T. v. d. V. ver telde, dat het biljet per ongeluk in zijn zak was gekomen, maar aangezien de baas dat niet geloofde, was de politie er bij gehaald. Maar de filiaalhouder had nog meer pijlen op zijn boog gehad en een daarvan was ge weest, dat hij een vrouwelijke kennis had gevraagd om voor 2.49 boodschappen te komen koopen. Dit had de vrouwelijke kennis gedaan en tevens betaald, maar la ter, bij controle, was gebleken, dat de be- 436 diende niet 2.49 had aangeslagen, maar 1.49 alzoo een verschil van een gulden, die hij ook in zijn zak had laten glijden. Na een aantal getuigen gehoord te hebben zoowel voor als tegen, achtte de officier, mr. Cohen Tervaert, het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. Het rapport dat ingewonnen was luidde niet ongunstig, maar kwam niet tot een con clusie. Niettemin wilde de politierechter het nog wel eens met verdachte probeeren en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaar De hondenbelasting. De veehouder J. B. uit Nieuwkoop heeft een hond, maar was in gebreke geble ven de vereischte belasting voor het dier te betalen. „Niet geweten", zegt verdachte. „Daar zit iets anders achter", meende de Politierechter. „Trouwens, ik ben nooit gewaarschuwd", repliceerde verdachte. „Niet noodig", oordeelde de Politie rechter. „Vijf gulden boete" was het slotwoord van de magistraat. „Oh", zei verdachte en „pang" ging de deur toen hij verdween. Een ingewikkelde kwestie. G. N., chauffeur te Leiden en W. C. v. H., buffetchef te Leiden, hadden kennis gemaakt met zekeren E., die wel wat te verdienen wist met een handeltje in gloei lampen. Dat was wel wat voor de verdachten ge weest en zij hadden „hutje bij mudje" ge legd zooals men dit pleegt te noemen. Er werd geld afgenomen van de huishuur en 5 geleend by een kruidenier. In dien tijd gaven de verdachten aan den steun op, dat zij niets verdienden en ze stempelden getrouw iederen dag. Het was uitgekomen en de steun had uit gerekend, dat de verdachten het rijk be nadeeld hadden voor een bedrag van onge veer 100 aan te veel ontvangen steungel den. De verdachten voerden aan, dat zij mee gegaan waren om het bedrijf te leeren en dat zij nooit iets van de winst gekregen hadden, want dat verdween met allerlei linke smoesjes in de zakken van hun leer meester, zoodat volgens de verdachten zij niets verdiend hadden, integendeel, zij had den zelfs geld verspeeld volgens hun zeg gen. Omdat zij niets verdienden, konden zij niets anders op de loonbriefjes invullen dan het woordje „geen". Het duurde geruimen tijd voordat deze zaak geheel was uitgezocht, maar daarna achtte de officier het ten laste gelegde be wezen opleverend geknoei met den steun Spr. eischte in dit verband dan ook een ge vangenisstraf van veertien dagen. De verdediger achtte de feiten niet be wezen en uitte dit in een uitvoerig plei dooi en vroeg vrijspraak subs, de uiterste clementie. De Politierechter bepaalde de uitspraak op over een week. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN Leerplichtwet: J. de J. te Nieuwkoop 5 of 5 dg. Art. 473 Str.: A. K. te Hazerswoude 3 of 3 d., N. de V., id. id. M. en R. wet en Reglement: J. J. K. te Den Haag 8 of 8 dagen. P. v. P., te Leiden 1.50 of 2 dg. D. B., id. J. H. C. B. te Amsterdam, id. A. K. te Woubrugge id. J. B. v. M. te Zevenhoven id. J. P. v. d. P., te Nieuwkoop id. A. J. V. te Ter Aar, id. W. W. id. G. R. te Haarlem mermeer 3 of 3 dg. G. K. P. de G. te Drie bergen id. J. H. B. te Culemborg 2.50 of 3 dg. J. B. te Groningen id. J. K. id. M. C. W. te Hazerswoude 2 of 2 dg. J. V. te Am sterdam id. D. J. B. id. Art. 460 Str.: J. N. te Schipluiden 1.50 of 2 dg. Verkeersveror dening Alphen: A. C. K. 1.50 of 2 dg. R. v. Z. thans zonder w.pl. id. A. P. V. Ter Aar R. V. thans z. w.pl. 1 of 1 dg. A.P.V. te Nieuwkoop: R. H. id. id. P. J. id. id Vraag. Een hond is verschrikkelijk bang voor onweer, en uit dit door heftig op de vloer te krabben, zeer tot ergernis van de benedenbewoners. Is hiertegen niets te doen?" Antwoord: Neen. Het dier zal deze angst altijd houden. Vraag: Wat is de naam van het ingeslo ten groene takje; waar groeit het 't beste, op zand of kleigrond? Antwoord. De wetenschappelijke naam van dit takje is: Evonimus radicans, var. fol arg. varigata. De meer gebruikelij ke naam is: zilverbon te Evonimus. Het groeit op alle gronden, is een trage groeier, op beschutte plaats in den tuin is hij win terhard. Het kan vanaf half September verplant worden, bij niet-vriezend weer ook in den winter, tot in April. Het is een laag heestertje, dat in het na jaar niet zijn blad verliest. Het takje kunt u aan ons bureau weder in ontvangst nemen. De voornaamste leden der niet-inmen gingscommissie zjjn algemeen van gevoelen, dat een of andere methode, om het plan in zake de terugtrekking van vrijwilligers te doen vervullen, moet en kan worden ge vonden. Ondanks de ontmoediging door Franco's antwoord teweeggebracht bestaat er geen neiging te gelooven, dat de zaak in een im passe is geraakt. In de „Giornale d'Italia" ontwikkelt Vir- ginio Gayda de opvatting, die men giste ren in politieke kringen te Rome reeds uit sprak ten aanzien van het antwoord van Franco op de Britsche nota. Dit antwoord is voor Gayda „schitterend beredeneerd". Het is volmaakt van logica en realisme. Wat meer is, geen enkele houding van de re geering van generaal Franco zou een eer- 478ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 24 Augustus 1838 Hooge Prijzen 25.000.— 15469. 400.— 20220. 100.— 3171. Prijzen van 45. 1197 1398 1603 1611 1718 2782 3097 3229 3334 3401 3590 3686 4071 4205 4355 4361 4422 4482 4861 5146 5205 5263 5408 5415 5466 6103 6111 6264 6655 6849 7062 7153 7397 7651 7729 8175 8400 8503 9404 9654 9658 9802 10084 10261 10712 10921 11382 11587 11751 12025 12661 12713 12812 13021 13062 13201 13575 13585 13685 13900 14965 14973 15245 15393 15525 15720 15967 16099 16419 17100 17193 17328 17519 17558 17654 17815 17832 18085 18113 18122 18148 18921 19037 19068 19260 19543 19654 20457 20468 20635 20725 21228 21370 21427 21530 21595 21840 Verbetering 3e Klasse, 2e lijst: 2033 m. z. 2032. Tokio verspreidt het gerucht Is er een groot offensief op komst?

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6