DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over de grenzen der persvrijheid Uitslaande brand in lithografische metaaldrukkerij WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9115 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag. Giro 103003. Postbus 1L V Wat „politiek katholi cisme" heet „Politiek Katholicisme grijpt naar de jeugd". Dat is een vette kop in het „Na tionale Dagblad". Men veronderstelt misschien, dat hier geprotesteerd wordt tegen handelingen van de R.K. Staatspartij, welke er op ge richt zijn, ook de jeugd voor de partij te winnen. Er staat immers, dat „politiek" Ka tholicisme naar de jeugd grijpt. Deze veronderstelling is echter teneenen- male onjuist. Voor de zooveelste maal blijkt weer, dat de N.S.B. onder „politiek" Katholicisme ver staat uitingen van Katholicisme in het open bare leven, die niets anders zijn dan een consequente doorvoering van de katholieke beginselen, van den Godsdienst. Zoo wordt in bedoeld artikel geprotes teerd tegen het feit, dat de Bisschop van Haarlem het lidmaatschap van de N.J.S. (Nationale Jeugdstorm) „niet geoor loofd" heeft verklaard. Er wordt n.l. afge drukt een brief, dien een Amsterdammer heeft ontvangen als antwoord op een door hem aan den Bisschop van Haarlem ge stelde vraag. Deze brief luidt als volgt: „In opdracht van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem, heb ik de eer u mede te deelen, dat het niet ge oorloofd is, lid te zijn van „Nationale Jeugdstorm". De brief was geteekend door een der secretarissen van het Bis dom. Tegen het feit, dat deze Bisschoppelijke beslissing publiek bekend wordt, kan, op zich beschouwd, niemand onzer eenig bezwaar hebben. Maar 't strijdt toch wel tegen de regels van fatsoen zooals wij die opvatten! om een brief, wélke dan ook, in de krant te laten afdrukken, zonder daarvoor verkregen volmacht of verlof, van den schrijver of afzender. Deze opmer king willen wij echter slechts terloops plaatsen. Het „Nationale Dagblad" is niet tevreden over dit antwoord van den Bisschop. Wij begrijpen het; hoewel dit antwoord toch voor niemand onverwacht kan zijn geko men; integendeel! Het N.S.B.-dagblad schrijft er o.m. het volgende bij: Wij constateeren dus het feit, dat de Haarlemsche Bisschop, zoo maar, zon der meer, zonder eenige opgaaf van re denen, en ook zonder dat er een offi- cieele kerkelijke uitspraak over deze aangelegenheid bestaat, aan één der leden van de Roomsch Katholieke Kerk verbiedt, lid te worden van. een jeugd organisatie, die zich blijkens haar doel stelling en haar gedragingen steeds heeft gesteld op een zuiver nationaal christelijk standpunt. Ja 't moest niet mogen! 't Moest niet mogen, dat een Bisschop zich, al was 't ook maar eenigermate, bemoeit met de organi satie, dus met de opvoeding, de vorming van de jeugd in zijn diocees. Als de heer Mussert aan de leden van zijn partij zijn „beweging" voor schrijft, dat zij van een door hem genoemde organisatie geen lid mogen zijn, omdat hij dat niet acht in overeenstemming met de eischen, die het nationaal-socialistisch be ginsel stelt dan mag dat; natuurlijk! Maar een Bisschop mag hetzelfde niet doen! Als een Bisschop zich bemoeit met de organisatie wat, we herhalen het, betee- kent: met de opvoeding, de vorming van de katholieke jeugd, dan is dat „politiek" Ka tholicisme!. Wij willen hier nog even opmerken, dat volgens het „Nationale Dagblad" de N.J.S. zich steeds heeft gesteld „op een zuiver na tionaal christelijk standpunt". Wat onder een nationaal christelijk standpunt wordt verstaan, is niet zéér duidelijk, is heel erg vaag en erger: 't doet ons denken aan zoogenaamde nationaal christe lijke opvattigen in Duitschland! FRANK HAWKS OVERLEDEN. NEW YORK, 24 Augustus (A.N.P.). De bekende vlieger Frank Hawks, die, naar vanochtend werd gemeld, tijdens een proef vlucht verongelukte en gewond werd, is in het ziekenhuis van Buffalo overleden. Frank Hawks was bekend onder den bij naam „de menschelijke kogel". Hij heeft •het snelheidsrecord voor een aantal vluch ten over het vasteland van Amerika op zijn naam geöiacht. Ned. Liturgische Week In abdij van Tongcrloo 22—26 AUG. 1938. Zooals we in ons vorig verslag reeds op merkten, was men met de voordrachten van Dom. P. Symons O.S.B. en P. Wilfr. Dek kers O. Praem. in eens in het hart geko men van het vraagstuk, hoe men het volk tot beter begrijpen en tot meeleven en tot beleven van het H. Misoffer kon brengen. De groote vraag bleek te zijn, of men alle mogelijke bijkomstige middelen moest ge bruiken of wel uitgaan van de liturgie zelf zooals ze ons door de H. Kerk gege ven wordt. Het was een gelukkige gedachte geweest van de organisators een afzonderlijken tijd beschikbaar te stellen voor practische be sprekingen in verband met mogelijkheden, die te verwerkelijken zijn op liturgisch ge bied in het leven der parochie. Onder lei ding van Dom. Robeyns, Keizersberg Leu ven, werd vooral de aandacht geschonken aan het vraagstuk van de volkstaal en de gedialogeerde Mis. Wat de volkstaal be treft, dient men allereerst goed in het oog te houden, wat de H. Kerk daaromtrent bepaald heeft en wat door <je Bisschop pen voor hun diocees is toegestaan. Het was opvallend, hoe de liturgisten, die zich met de practijk van de liturgische bewe ging onder het volk bezig houden, geen en kel bezwaar ontmoetten met het behoud van het Latijn, de officieele liturgische taal der Kerk, terwijl de buitenstaanders meen den, dat door het inschuiven van gebeden en gezangen in de volkstaal het mysterie der H. Mis beter onder het bereik van het volk kon gebracht worden. Zeer terecht wees Mgr. Callewaert op het feit, dat de H. Mis er niet allereerst is om te onder richten maar om te offeren en het volk tot de ware offergesteltenis in Christus te bren gen. Wat het dialogeeren door het volk be treft, mag men zich laten leiden door de bepalingen van Rome, al moet men daarin niet eigenmachtig te werk gaan, doch zich laten leiden door de besluiten van den Bisschop, die beslissen moet en hij al leen of het dialogeeren al of niet ge- wenscht is. Na den middag gaf Dom Symons O.S.B. een practische proeve van uitleg der H. Mis aan het volk, zooals dit door het werk der Mis-weken gedaan wordt. Deze liet zien, hoe de liturgisten gelijk hadden, dat men aan de hand van de plechtigheden der H. Mis werkelijk het volk tot begrijpen en beleven kan brengen, zonder dat men zich tot alle mogelijke bijkomstige hulpmidde len behoeft te wenden. In de avonduren sprak Jan Beerends over „de martelie van een pastoor, van een katholiek kunstenaar en van een modern mensch, die zijn Zondagsplicht vervult" Deze zeer vlotte causerie was wel een der mooiste uren dezer liturgische dagen. In ons volgend verslag komen wij hierop na der terug. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BLED. Te Bied in Joego-Slavië zijn de vertegenwoordigers van de Kleine En tente tot overeenstemming gekomen met Hongarije. De Kleine Entente erkent de rechtsgelijkheid van de Hongaren wat be treft de bewapening en tevens heeft men elkander plechtig beloofd af te zien van elke toevlucht tot geweld. „Zekere andere problemen, zegt het slot communiqué, die besproken worden ten einde den weg te banen voor betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Honga rije en de drie staten der Kleine Entente zijn nog met opgelost, weshalve de publi catie der genoemde accoorden nog niet heeft kunnen plaats vinden". Deze onopgeloste problemen betreffen den rechtstoestand van de Hongaren in Tsjecho-Slowakije. Dat het nog niet moge lijk was, den toestand dezer minderheden te regelen, is verklaarbaar, daar dit een problemen-complex vormt, dat Tsjecho- Slowakije zelf nog niet heeft kunnen rege len. Over 't algemeen is men vrij goed te spreken over dit accoord, zoowel te Boeda pest als te Rome, Berlijn en Parijs. LONDEN: De niet-inmengingscommissie zit met het antwoord van Franco in z'n maag. Ofschoon de Italiaansche pers dit antwoord verheerlijkt als het toppunt van logica, zal er toch nog heel wat gerede neerd moeten worden, voordat de zaak van de terugtrekking der vrijwilligers weer op gang gebracht kan worden. Tenzij het of fensief aan de Ebro uitkomst brengt en de knoop doorhakt. Het proces van de Unilever tegen de „Zuid-Limburger" Vanochtend heeft de Maastrichtsche rechtbank uitspraak gedaan in kort geding ir een zaak van de N.V. Unilever te Rot terdam tegen het anderdaagsch verschij nend blad „De Zuid-Limburger" te Kerk- rade. In dit blad verscheen op 28 Juni een uit voerig artikel, dat later in brochurevorm verspreid werd en waarin men het Neder- landsche volk in al zijn geledingen wilde waarschuwen tegen den voortdurenden gioei van grocte concerns als de Unilever, welke onderneming met name werd ge noemd. Om het kwaadaardige karakter van dergelijke ondernemingen uit te beelden, werd zij o.m. vergeleken met een poliep, die op den duur heel het bedrijfsleven en het bestaan van tallooze middenstanders in haar macht krijgt en voor geheel den staat niet alleen een sociaal en economisch ge vaar oplevert, doch, met het oog op haar internationale belangen ook een politiek gevaar. Na het verschijnen van het artikel heeft de heer Schaepman, oud-lid der Tweede Kamer, de rol van bemiddelaar op zich ge nomen. Deze onderhandeling eindigde met de toezegging van de „Zuid-Limburger", dat men gaarne bereid was, eventueele onjuist heden in het artikel bij een latere uitgave te rectificeeren. Op deze toezegging ont ving men geen antwoord. Ploteseling dagvaardde de Unilever de „Zuid-Limburger" in kort geding en stelde, op grond van de onjuistheden en de Uni lever in een kwaad daglicht stellende in houd van de brochure als eisch, dat men gedaagde zou verbieden,, artikelen van ge lijke strekking te publiceeren, in welken vorm ook en tevens, dat men hem zou ver bieden, het reeds gepubliceerde artikel verder, in welken vorm ook, te versprei den. Bij het kort geding, dat Zaterdag voor de rechtbank diende, trad mr. H. P. Mar- chant als pleiter op voor de „Zuid-Lim burger" en mr. Ch. Paulussen te Maas tricht voor de N.V. Unilever. Mr. Marchant achtte de tenlasteleggingen onjuist, doch mr. Paulussen was van oor deel, dat de sociaal-economische beschou wingen, waarmede zijn tegenpleiter het standpunt van de Zuid-Limburger" had toegelicht, niet in de rechtszaal thuis hoor den en dat het enkel om de onrechtmatig heid van den inhoud der brochure ging. Hedenmorgen deed de president van de burgelijke rechtbank uitspraak in het proces en verklaarde zich niet ont vankelijk voor den eisch, welke strek te tot verbod van publicatie van soort gelijke artikelen in de toekomst. Ten aanzien van de reeds verschenen bro chure werd de eisch tot verbod aan eischeres ontzegd. De rechtbank motiveerde haar conclusie heel uitvoerig en overwoog onder meer, dat zij geen stukken kan verbieden, welke nog niet ter kennis van eischeres zijn ge bracht en wellicht nooit geschreven zullen v/orden. Zij is voorts van oordeel, dat het algemeen welzijn vordert, dat degenen, die maatschappelijke misstanden en gevaren publiceert, vrij is in de wijze, waarop hij kritiek uitoefent De rechtbank deelt niet de meening van eischeres, dat publicatie reeds om den vorm, betoogtrant en strek king van het geschrift onrechtmatig zoude zijn. Al moge woordenkeus en toon wel licht te ver en te hatelijk zijn tegenover eischeres, een rechtspersoon, zonder eigen besef van zedelijke waarde, zijn de gren zen van zorgvuldigheid in publicaties als de onderhavige, maatschappelijke mis standen en gevaren betreffende, niet over schreden. Gedaagde is ook niet aansprakelijk voor het oogmerk om eischeres haar goeden naam te besmeuren en ook niet terzake van beleediging, omdat eischeres, een rechtspersoon, niet beleedigd kan worden; evenmin wagens een onrechtmatige daad, vermits een goede naam slechts tegen de als bijzonder geval van onrechtmatige daad voorziene beleediging wordt be schermd. Er is niet gebleken, dat gedaag de bij verspreiding van het geschrift licht vaardigheid of kwade trouw verweten kan worden, vermits in het geschrift denkbeel den van vele economisten en van den Paus worden aangehangen in den strijd tegen trusts en concerns. Naar wij vernemen zal de N.V. Unilever tegen de beslissing van de Maastrichtsche rechtbank hooger beroep aanteekenen. DEELNEMERS AAN HET CONGRES VAN DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE HEBBEN EEN AUTO-ONGELUK. Eenige inzittenden licht gewond. Tijdens den tocht van de deelnemers aan het congres der Interparlementaire Unie van 's-Gravenhage naar Amsterdam, welke tocht werd gemaakt met een twaalftal groote autobussen is op den nieuwen rijks weg ter hoogte van het viaduct nabij Oegstgeest een ongeval gebeurd dat, hoe betreurenswaardig ook, betrekkelijk goed is afgeloopen. Een der bussen moest even voorbij het viaduct stoppen. Twee of drie achteropko mende bussen stopten eveneens, doch de daarop volgende bus, die juist van de hoogte van het viaduct afkwam kon, hoe wel de chauffeur tijdig remde, niet meer tot stilstand worden gebracht en reed met een harden slag op de voorafgaande stil staande bus. Het achtergedeelte van deze bus werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt, terwijl de bus, die de aanrijding veroorzaakte, van voren ernstige schade opliep. Erger was, dat in beide bussen een aantal buitenland- sche deelnemers door den schok verwon dingen opliepen. In de voorste bus werden eenige inzittenden aan de beenen gebles seerd en door glasscherven aan het hoofd bloedend verwond, terwijl ook in de twee de bus eenige inzittenden kwetsuren op liepen. Met een passeerende auto werden vier van de zes geblesseerden naar Am sterdam gebracht, terwijl de anderen ter plaatse met een verband geholpen konden worden. De beide in botsing geweest zijnde bus sen konden de reis niet voortzetten en de inzittenden namen voor een deel plaats in een reservebus en voor een deel in de verschillende achteropkomende bussen. De geblesseerden, die geneeskundige hulp noodig hadden, welke zij kregen in Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een accoord met Hongarije is het resul taat van de conferentie der Kleine En tente te Bied. (2de blad). Roemenië en Joego-Slavië zouden op nieuw de Tsjechische grenzen willen waarborgen. (2de blad). Naar een regeling voor Zuid-Tirol. (2de blad). Zal de veldslag aan de Ebro zich ont wikkelen tot een groot offensief? (2de blad). Binnenland Het proces van de Unilever tegen de „Zuid-Limburger". (1ste blad). het Binnengasthuis te Amsterdam, waren de Belgische gedelegeerde Edgar Maes, de Zweedsche gedelegeerde Ewald Lund- mark en de bekende Tsjechische sociaal democratische fractieleider Wenzel Jaksch. Geen hunner behoefde echter in het zie kenhuis te blijven. Na verbonden te zijn begaven zij zich naar het Amstelhotel, waar zij eenige uren rust genoten en toen weer voldoende waren opgeknapt om naar Den Haag terug te keeren. Leiden Politiebrandweer bestrijdt bet vuur met zes stralen In den afgeloopen nacht heeft een korte doch felle brand gewoed in de Lithogra fische metaaldrukkerij en Vernisinrichting v/h W. F. Paull Zn., Hooge Rijndijk 272 alhier. Omstreeks 2 uur ontdekten een onbekend gebleven neer en dame, dal er in de fa briek brand woedde. Het vuur sloeg toen reeds uit net dak van het midden-gedeelte der fabriek. Zij waarschuwden den direc teur den heer Paull, die in een afzonderlijke woning voor de fabriek woont, welke fa briek met de achterzijde aan het Utrecht- sche Jaagpad grenst. Toen de puliiif.-brandweer onder leiding vu. den inspecteur Cou:y arr veerde, sloegen de vlammen huizenhoog uit. Er werden onmiddellijk zes slangen uit gelegd, twee door de voor het brandende fabrieksgebouw gelegen kantoorlokalen twee over het dak, een aan den zijkant en een aan den achterkant. De motorspuit was aangesloten op een brandput aan den Hooge Rijndijk. Het vuur, aldus totaal ingesloten, nam spoedig in hevigheid af en de politie slaag de erin den brand tot het middengedeelte te beperken. In dit gedeelte was de moffelinrichting gevestigd, waarin vier ovens geplaatst zijn, waarvan er twee met gas en twee met olie gestookt worden. Deze ovens blijven des nachts doorbranden. Te ongeveer 6 uur gistermiddag had de afdeelingschef de werkplaats verlaten en later op den avond had de directeur der fabriek nog controle uitgeoefend zonder iets verdachts te be merken. Het is wel zeer waarschijnlijk, dat de brand hier is aangekomen, doch daarbij is het niet zeker, dat het vuur van binnen uit is ontstaan. Doordat in het middengedeelte eenige tanks met lak in voorraad Jagen en in een achtergelegen gebouwtje voor 15.000 lak in vaten ligt opgeslagen, bestond er aan vankelijk eenige vrees, dat het vuur hier heen zou overslaan. Ook voor een naast het brandende pand gelegen varkensstal van den heer Teske, waarin 180 varkens geborgen waren, bestond eenige vrees, doch de politie-brandweer beschermde deze gedeelten speciaal met water, zoodat er geen verdere uitbreiding plaats had. Eerst om half zes kon de motorspuit in rukken, terwijl de ladderwagen reeds vroe ger naar de kazerne was teruggekeerd. Tot 7 uur bleven twee brandwachts op het terrein van den brand met een straal op de waterleiding. De schade vooral aan de machines en moffelovens, waarvan de olie-ovens bij de laatste uitbreiding kort geleden- geplaatst waren, is groot en het bedrijf zal wel eenigen tijd stagnatie ondervinden. De schade is "nog niet te bepalen. Zij - wordt evenwel door verzekering gedekt, terwijl het bedrijf eveneens verzekerd is. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de burgemeester, mr. v. d. Sande Bakhuysen, weth. Verwey, de commis saris van politie, de heer Meyer en de hoofdinspecteur, de heer Weycrs. VEERTIEN ROOVERS IN PALESTINA GEDOOD. JERUSALEM, 24 Augustus (A.N.P.). In •het gevecht tusschen soldaten en Arabieren bij Nazareth zijn, naar thans wordt gemeld, veertien roovers gedood. Een hoeveelheid wapens en munitie werd in beslag genomen. Het gevecht volgde op het schieten op een door soldaten begeleid convooi. EEN KIJKJE IN HET GEDEELTE VAN DE DRUKKERIJ, WAAR DE BRAND DANIG HUISHIELD.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1