Autobus met kinderen tusschen twee trams bekneld Botsing in den Metro te New York DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9114 S>z^id&c\vi(2owïaftü Telefoon: Redactie 15. nvnn*i Adv. en Abonn.-tarieven rie paf. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Ned. Liturgische Week In abdij van Tongerloo Lord Runciman in Praag 22—26 AUG. 1938. Onder voorzitterschap van Mgr. Calle- waert, den onvennoeibaren ij veraar voor het steeds groeiend liturgisch leven, werd Maandagmiddag de 22e Nederl. liturgische Week in de Abdij van Tongerloo geopend. Het toch reeds zoo drukke Abdijleven zag zich thans versterkt met ruim honderd vreemde gasten uit Noord en Zuid, leeken, priesters en kloosterlingen, waaronder wij vooral noemen een 10-tal zusters der Chris telijke Scholen van Vorselaar, die ook in Noord-Nederland reeds zeer bekend zijn om haar nieuwe catechetische methode, die vooral voor een gezond liturgische leven van groote beteekenis is. Het is onmogelijk namen te noemen, omdat allen gekomen zijn met het bijzondere verlangen mee te helpen aan het groote vraagstuk over de heiliging van den Zondag, dat voor het godsdienstig leven van ons volk wel het kernvraagstuk genoemd mag worden. Zeer terecht wees Mgr. Callewaert op het gelukkige feit, dat deze bijeenkomst voor een tweede maal gehouden werd in deze Kempische Abdij, die zoo bekend is om haar liturgisch, eucharistisch en Mariaal leven, en waarvan vooral in de laatste jaren zoo'n groote activiteit is uitgegaan op het gebied der Mis-actie door het bekende werk der Mis-weken van P. Ant. van Clé O. Praem. 9 - De Zondags-mis. Als centrale gedachte dezer liturgische week was de Zondagsmis genomen, omdat deze toch het wezen uitmaakt van de ware chirstelijke heiliging van den Zondag. Als eerste spreker behandelde Prof. Steger, voorzitter van het comité van Actie voor God" de grondslagen der Zondags heiliging vanuit psychologisch standpunt. Hij wees vooral op de ontreddering in de moderne gemeenschap, waar de positieve viering van den Zondag in het liturgisch beleven van de H. Mis weer het hoofdmo ment moet zijn, om aan God weer de eere plaats te geven in het leven der maat schappij. Dom. Am. Dumon O.S.B. (Steenbrugge) sprak over de viering van den Zondag van uit historisch standpunt. Hij gaf een over zicht der opvatting van Mgr. Callewaert, dat de viering van den Zondag vanaf de eerste dagen na de Verrijzenis niets anders was dan de viering van het eucharistisch offer, terwijl later de rustdag van den Jood- schen Sabbath naar dien dag verschoven werd. In de avondbijeenkomst behandelde P. Cresc. Bruggeman O.F.M. het onderwerp: De Zondagmis als gemeenschappelijk offer van de Parochie. Zeer scherp toonde spr. hoe het parochiale leven arm is en zonder zin, wanneer de H. Mis niet het kernpunt wordt van geheel de parochiale activiteit. Het werk der Mis-weken. Dinsdagmorgen gaf Dom. Symons O.S.B. (Keizersberg, Leuven) een practische uit eenzetting van wat in hèt werk der Mis- weken geschiedt om het volk tot actieve deelname te brengen. Men moet uitgaan van de H. Mis, niet zooals het volk het vraagt, maar zooals de H. Kerk ons haar geeft in haar eigen liturgie. Bijzonder werd gewezen op de talrijke mogelijkheden om door gemeenschappelijk antwoorden en zingen, staan en knielen een diep beleven en meeleven in de H. Mis kan worden be reikt. P. Wilfr. Dekkers O.Praem. (Tongerloo), gaf dan een nadere toelichting, hoe deze techniek en methode der Mis-weken ver antwoord is, niet alleen dogmatisch maar vooral ook psychologisch, en welk een mo gelijkheid de H. Mis in haar liturgie biedt om het volk weer te brengen tot de hei liging van heci het menschelijk leven. Met deze twee laatste sprekers zat men ineens in het hart der kwestie: de vraag n.l. hoe het volk gebracht kan worden tot een begrijpen en beleven der H. Mis als centraal punt van het dagelijksch leven. Want heel de bedoeling dezer dagen is geen andere dan te komen tot een practische methode, hoe men het volk weer kan doen leven uit de H Mis. De rustige sfeer dezer alndelijke abdij is wel geschikt om op dit hachelijke ter rein tot bepaalde resultaten te komen. In een volgend verslag komen wij hierop na der terug. de conferentie te bled. PRAAG, 23 Augustus. (Reuter). Hoewel het resultaat van de conferentie te Bied nog niet bekend is, weet men toch wel twee belangrijke resultaten, n.l. een volledige overeenstemming tusschen Zuid Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije en een groote vooruitgang in de betrekkingen tus schen deze staten en Hongarye. Het "Foreign Office" in de Stefansgasse Runchiman is in Praag.Zal zijn werk slagen? Of staat hij onmach tig tegenover een probleem, dat de gemoederen reeds al te zeer verhit heeft? Zal de autoriteit van Enge land groot genoeg blijken te zijn om vrede te brengen in den heksen ketel van Centraal-Europa? Eén ding staat vastDe geheele wereld ziet uit naar Praag, waar lord Runciman in de Stefansgasse zijn intrek heeft genomen. Het asfalt van de Stefansgasse is in de gloeiende Augustuszon een beweeglijke massa geworden. Het plakt aan de zolen, de hoeven van paarden vormen een diepe indruk in die halfweeke massa, en groote gekartelde sporen geven aan, hoe vracht auto's gereden zijn. In de straat zijn nu maar enkele deftige auto's te zien, met het ken- teeken „CD" d.w.z. Corps Diplomatique. In de schaduw patrouilleeren enkele politie agenten. De vensters van de eerste verdie ping van hotel „Alcron" zijn gesloten. Zacht en behoedzaam rijdt de anders zoo knetterende autobus door de straat. De hal van het hotel biedt geen bijzonder aspect, alleen zitten er enkele donker gekleede menschen, die men voor dectectives zou kunnen houden. Het zijn oude Praagsche specialisten; het was niet noodig om een Sherlock Holmes van Scotland Yard mee te geven. Bij den portier vragen enkele gas ten, waar zij zich vanavond kunnen amu seeren. In de hokjes met de kamernummers 104107 ligt een opeenstapeling van brie ven en kranten. Dat is de post voor de kan selarijkamers van lord Runciman. Boven in den gang van de eerste verdieping staan verschillende boys gereed, om de heeren en dames van deze missie zooveel mogelijk op hun wenschen te bedienen. Toch is de post niet bovenmate groot, ongeveer 30 brieven per dag. Daarbij komen nog de ge wichtigste Tsjechoslowaaksche dagbladen, die door Mr. Peto en Mr. Stopferd, zijn se cretarissen, gelezen worden en voor den lord vertaald. Het „Foreign Office" in de Stafansgasse. In de Praagsche Stafansgasse is een „Foreign Office" in het klein gevestigd, waar van den vroegen morogen tot den laten avond onder hoogspanning gewerkt wordt. Kamer Nr. 104 is de ontvangstkamer voor de journalisten, die bereidwillig alle gewenschte inlichtingen verkrijgen. Daar naast Nr. 105, is de kamer van Lord Runci man zelf, waarop volgens den uitdruk- kelijken wensch van den lord zelf, geen telefoon is aangebracht. In de kamer 106 zitten de vier medewer kers van Lord Runciman: Mr. Stopford, Mr. Peto, Mr. Asthon-Gwatkin en Mr. Hen derson. Daarnaast, op nr. 107, is de werk kamer van de beide secretaressen, Miss Hiller en Miss Tillard. De Lord dineert in het hotel en geeft als een echt Engelschman daarbij de voorkeur aan de Fransche keuken. Als hij uitrijdt, geschiedt dit niet in een wagen van de Brit- sche legatie, maar in den wagen van den hoteleigenaar, Mr. Ing. Krofta, een verre bloedverwant van den Tsjechoslowaakschen Minister van Buitenlandsche Zaken; om deze redenen heeft de wagen het kentee- ken „CD" ontvangen. Er wordt weinig ge telefoneerd. Wanneer dit toch geschiedt, dan komt Miss Miller aan de telefoon, en als het Duitschsprekenden zijn Miss Til- ford, die deze taal goed beheerscht. Lord Runciman hecht veel waarde aan goede relaties met de pers; men heeft wel iswaar het plan opgegeven, om een eigen persbureau te stichten, maar iedere journa list wordt op zijn wenschen geholpen, en men vraagt hem om mede te werken afin het welslagen van de missie van Lord Run ciman. Van tijd tot tijd zal een communiqué gepubliceerd worden. Muziek als ontspanningsmiddel Lord Runciman is van plan in Bohemen enkele dagen ontspanning te gaan nemen. Hij houdt evenzeer van sport als Neville Chamberlain. Misschien gaat hij ook wel voor een korte vacantie met Lady Runci man naar Mariënbad, waar de eigenaar van het beroemde hotel Klinger den illusteren gast een appartement ter beschikking heeft .gesteld. De eerste weken gaat hij echter nog niet op vacantie, en bewoont hij met zijn echtgenoote nog de kamers 218, 219 en 220 op de tweede verdieping. Hij gunt zich weinig rust, en houdt alleen een middagdutje, waarover zijn secretaris Stopford met ijzeren gestrengheid waakt. Terwijl in het kleine „Foreign Office" we reldgeschiedenis wordt gemaakt, en man nen beraadslagen over het lot van Centraal Europa, hebben eikele dames van de En- gelsche kolonie van Praag zich tot taak ge steld, om Lady Runciman de schoonheden van de stad te laten zien. In het begin van Als door een wonder geen slachtoffers Hedenochtend omstreeks elf uur is - op den Rijswijkscheweg tusschen de grens van de gemeente en de Laakbrug te Den Haag een auto-ongeluk gebeurd, dat menschelij- kerwijs gesproken een ware ramp zou zijn geworden, doch wonder boven wonder zon der slachtoffers is afgeloopen. Op dat uur kwamen vier autobussen uit de richting Rotterdam Den Haag binnen. Het was een kindervereeniging in Breda, die aan haar leden een prettigen dag aan het Scheve- ningsche strand wilde bezorgen. In de vier autobussen zaten ruim 125 kinderen. Vanochtend om 8 uur waren zij uit Breda vertrokken en zouden omstreeks half twaalf in Scheveningen zijn. De Rijswijkscheweg is een der drukste verkeerswegen en de uiterste voorzichtig heid is hier ongetwijfeld geboden, een voorzichtigheid welke voor chauffeurs van groote bussen natuurlijk in dubbele mate noodzakelijk is. Deze voorzichtigheid schij nen twee chauffeurs van het Bredasche ge zelschap eenigszins uit het oog te hebben verloren. Voor een van hen is dit zonder ongelukken afgeloopen, voor den ander evenwel is een aanrijding het gevolg ge weest, een aanrijding over de gevolgen waarvan eenieder, die het gezien heeft, ver baasd staat. Op den Rijswijkscheweg, dicht bij de Laakbrug, passeerden de vier bussen achter elkaar de tram den HaagDelft. De eer ste bus kon dit nog doen op het breedere gedeelte van den Rijswijkscheweg en dit ging zonder bezwaar. Toen de tweede bus de tram passeerde, was deze reeds vlak bij de brug gekomen en bevond zich tus schen de vluchtheuvels, welke aan weers zijden van den weg zijn gemaakt. Hier moest de chauffeur om de tram te passee- ren op de linkertramrails gaan rijden. Uit de richting Den Haag naderde op dat oogenblik een wagen van lijn 10. De chauf feur van de tweede bus kon zijn wagen echter nog voor de tram uit Delft brengen en reed door. De chauffeur van de derde bus reed ach ter zijn voorganger aan, doch wat aan dezen nog nauwelijks gelukt was, n.l. den wagen tusschen de Delftsche tram en lijn 10 brengen, gelukte hem niet meer. Toen de qhauffeur zag, dat lijn 10 recht op hem aankwam, gaf hij vol gas in de hoop zijn bus nog net tusschen de beide tramwagens door te voeren. Helaas was dit niet meer mogelijk en binnen enkele seconden reden beide trams in tegengestelde richting op de autobus aan. De gevolgen van de botsing waren ver schrikkelijk. De autobus werd volkomen „gekraakt". Een angstig gegil van de circa 25 kinderen, die met hun leider zich in de bus bevonden, mengde zich met het gerin kel van glas, dat in duizend scherven neer viel. De voorzijde van de auto werd het minst beschadigd. Het midden- en achtergedeelte is echter volkomen ineengedrukt; de wie len vlogen van den wagen, de spatborden waren weggevaagd en zelfs de achterban ken waren ingedrukt. Ook de beide tram wagens waren zwaar beschadigd. De wagen van lyn 10 vloog uit de rails en kwam dwars op straat te staan. Het spreekt vanzelf, dat het ongeluk in deze drukke buurt groote ontsteltenis ver wekte en dat het publiek van alle kanten toestroomde. Binnen enkele minuten was de politie ter plaatse en even later ver haar verblijf bracht zij reeds een bezoek aan het Bertramka van Praag, want even als de Lord houdt zij zeer veel van muziek. In den huiselijken kring van Lord Runci man te Londen, wordt met aandacht en ta lent gemusiceerd. Daar geeft Lady Runcinman, zelf een po litieke figuur, een liberale Lagerhuis-afge vaardigde, die haar politieke carrière moest opgeven, om zich aan haar familie en echt genoot te wijden, muziekavondjes waarop Wagner en Mozart ten gehoore worden ge bracht, en waar nu en dan een van haar drie muzikale dochters zingen. Uit liefde voor de muziek heeft Lord Runciman zich op de Duitsche taal toegelegd. Van het eer ste weekend op het slot Saai' bij graaf Kins ki vertelt men in Praag een aardige geschie denis: Toen bij- het diner water geserveerd werd, vroeg Lord Runciman om een glas wijn. Lord Kinski voelde zich ontdaan, want hij had in de krant gelezen dat Lord Runci man geheel-onthouder en niet-rooker was, en daarom had hij geen dranken laten ser veeren. Lachend hief Lord Runciman zijn glas omhoog en zeide: „Jammer, dat ik de kranten niet gelezen! Dan zou ik deze schoone legende niet vernietigd hebben". Er werd daarop des te ijveriger gedron ken, en alle deelnemers klonken op een goede uitslag van deze belangrijke werk zaamheden van Lord Runciman. schenen ook twee auto's van den genees kundigen dienst. Toen men het terrein van de botsing kon overzien, bleek dat er wonder boven won der geen dooden waren. Wel waren ver schillende kinderen door het neervallend glas aan hals en gelaat en handen gewond, doch dit was gelukkig van weinig betee kenis. Natuurlijk waren zij allen hevig ont daan en buiten zich zelf van schrik en emotie. Bij de Laakbrug ligt een groote woon schuit, welke gedeeltelijk is ingericht als sigarenwinkel. Men kon niet beter doen dan alle kinderen, die in de verongelukte bus hadden gezeten in dit magazijn binnen brengen, waar ze in een rustige omgeving eenigszins konden bijkomen van den schrik. De leider van den groep, de heer van S., die met zijn vrouw op een van de voorste banken van de verongelukte bus zat, vertelde ons, dat hij den chauffeur nog waarschuwde om de tram niet te passeeren. De chauffeur dacht echter, dat het nog gaan zou en gaf gas. De heer van S. zag toen, dat een aanrijding on vermijdelijk was en riep de kinderen toe in het middenpad van de bus te gaan staan. Op het laatste oogenblik konden de meesten hieraan nog gevolg geven. Dit is ongetwijfeld een van de oorzaken waardoor het ongeluk zoo goed is afge loopen, want de bus is natuurlijk aan de beide zijkanten het zwaarst getroffen. Ook de echtgenoote van den heer S. kon nog een paar van de kleinste kinderen grijpen en naar het middengedeelte trek ken. De overige drie bussen zijn opgehouden totdat men beslóten had wat met de ver ongelukte bus zou geschieden. Men was echter voornemens met een nog te requi- reeren andere bus de tocht voort te zetten en voor de kinderen den prettigen dag, waarop zij gerekend hadden, niet te beder ven. De politie had handen vol werk om het verkeer eenigszins ordelijk voortgang te doen hebben. De technische dienst van de H. T. M. heeft den wagen van lijn 10 op gevijzeld en later weer in de rails gebracht. Het tramverkeer moest geruimen tijd omgelegd worden. De autobus is door een kraanwagen van de brandweer wegge sleept. De politie heeft de autobus in be slag genomen en stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. DE WERELD IN VOGELVLUCHT KIELBLED: Er wordt op het oogen blik aan twee kanten hard aan Hongarije getrokken. Aan den eenen kant wenscht Duitschland Hongarije op zijn hand te krij gen. De nationaal-socialistische agitatie, welke het momenteel in Hongarije doet ontketenen, mitsgaders het bezoek van Horthy, diens gemalin en diens eerste mi nister laten zien, dat deze poging ernst is. Het teekent volkomen de politiek van het Duitsche Rijk, dat niets onbeproefd laat om het nationaal-socialistische blok te vergrooten. De communiqué's zeggen, dat dit bezoek hoofdzakelijk handels- en mi litaire verdragen ten doel heeft. Maar wie terug ziet, denkt aan Imredy's bezoek aan Rome kort geleden en aan het feit, dat de Hongaarsche minister-president, daar niet bereikte, wat hij wenschte. Nu gaat Im- rédy, die zeker niet van nationaal-socialis tische neigingen kan worden verdacht, naar Duitschland en nog wel met Horthy. Geschiedt dit om Mussolini aan het na denken te brengen? Reeds eenmaal heeft de Duce zich in zijn vingers gesneden, toen Oostenrijk ophield te bestaan en hij Duitschland tot buurman kreeg. En misschien wil deze reis een waar schuwing zijn aan den Duce zich weer niet opnieuw in de vingers te snijden. Intusschen zitten in Bied de vertegen woordigers der Kleine Entente aan den anderen kant van Hongarije te trekken. Nu Duitschland te sterk wordt, dank zij de „vredesverdragen" van 1918, poogt de Kleine Entente, dat leeft van die verdra gen, Hongarije eindelijk rechtsvrijheid te verschaffen en het belooft tevens de Hon gaarsche minderheden, die tot nu toe aan sterke terreur bloot stonden, beter te be handelen. Hongarije zal dit zeker willen acepteeren, maar dat is weer niet naar den zin van Duitschland. Eerst de laatste maanden ziet men in, wat de onrechtvaar- 1 dige vredesverdragen van na den oorlog hebben uitgewerkt. Een chaos in Europa. Nu wil men uit eigen lijfsbehoud redden, wat er nog te redden is. Als het maar niet te laat is. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De toestand in Tsjecho-Slowakije. Conferenties te Mariënbad. (2de blad.). De rede van Daladier en de veertig- urige werkweek. (2de blad). Het bezoek van Horthy aan Duitschland (2de blad). Japansche aanvallen zonder succes. (2de blad). Pessimisme in Londen over Franco's ant woord. (2de blad). Ernstig ongeluk in de metro te New York (1ste blad). Binnenland Hedenmorgen is hij de Laakbrug te Den Haag een autobus met kinderen tusschen twee trams gekraakt, gelukkig zonder doo- delijken afloop (1ste blad). Sport en Wedstrijden De wedstrijden om het R.K. damkam pioenschap van Nederland begonnen (3de blad). DRIE PERSONEN GEDOOD; VIJFTIG GEWOND. Hevige paniek onder de reizigers. Na den sluitingstijd der kantoren heeft gisteren in New York op de Lexing ton Avenue-lijn een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. Op 't station aan de 116-straat zijn twee ondergrond- sohe treinen op elkaar ingereden. Vol gens de laatste berichten zijn hierbij drie personen gedood en meer dan 50 andere gewond, doch men vreest, dat het aantal slachtoffers grooter zal zijn. Het ongeluk geschiedde op het oogen blik, dat een trein verrtok en een andere, daarachter, binnenreed. Reeds had de eer ste trein zich in beweging gezet, toen een conducteur zich genoodzaakt zag, aan den. noodrem te trekken, daar een vrouwelijke passagier met haar hand tusschen de deu ren beklemd geraakt was. Op dit oogen blik reed de volgende trein binnen en de machinist was niet in staat, tijdig de rem men in werking te stellen. Een ontzettende botsing was het gevolg. Beide treinen waren, gelijk steeds omstreeks dezen tijd, vol bezet. Verscheidene wagens werden geheel in elkaar geschoven en op 'hetzelfde oogenblik reeds brak in de ver nielde treinen een begin van brand uit. De ondergrondsche treinen worden electrisch voortbewogen, waartoe een derde rail tus schen de sporen den stroom aanvoert. De verschoven treinstellen en wrakstukken maakten onmiddellijk kortsluiting en spookachtige blauwe vlammen flitsten on der de wagons. Een oogenblik later had kortsluiting alles in duisternis gehuld. De paniek, die uitbrak, was verschrikke lijk. De kreten der gewonden mengden zich in het hulpgeroep, der doodelijk verschrikte reizigers, die ongedeerd gebleven waren. Met bewonderenswaardige snelheid werd 'hulp geboden. Alle alarmsignalen werden in werking gesteld en dadelijk waren red dingsbrigades, brandweerlieden, politie en medici ter plaatse. De dichte duisternis en de sterke rookontwikkeling maakten het reddingswerk uiterst moeilijk en ook de sterke constructie van het materieel legde de redders groote hinderpalen in den weg. Vele passagiers en ook de machinist van den achtersten trein moesten met behulp van steekvlammen bevrijd worden. De machinist werd dadelijk naar het hospitaal vervoerd, doch men slaagde er niet in, zijn leven te redden. Op het station was inmiddels reeds alles gereed gemaakt voor de verzorging der ge wonden. Eenige geestelijken verleenden den zwaarst-gewonden den laatsten bijstand. Het reddingwserk werd geleid door bur gemeester La Guardia, die zeer spoedig ter plaatse was.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1