RIJNSTREEK De Boskoopsche Tuinbouwschool 40 jaar oud KEÏSKiWAJWS WISl U Iets weten? DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN Volksbond. De afdeeling Alphen v. d. R.K. Volksbond vergadert Maandagavond 29 Aug. 8 uur in de bovenzaal van de Oude School aan de Paradijslaan, ter behandeling o.m. van de agendapunten: verkiezing van een bestuurslid, wegens bedanken van den heer P. J. v. d. Aar; korte uiteenzetting van het adres van het R.K. Werkliedenver bond aan den Ministerraad inzake werk loosheidsbestrijding „arbeid voor ons volk" en voor de bespreking van het 20-ja- rig bestaansfeest van deze afdeeling. Geb-oren: Berendina d. van W. J. Bos man en A. J. van Noort Jacobus Johan nes z. van C. van Rhee en T. Dirkzwager Roeland z. van J. van den Berg en W. Wee- ner. Gevestigd: van Leiden: C. W. G. M. van Hofwegen, zonder beroep, Pr. Hendrik straat 136. van Baskoop: W. Uithol, boom- kweeker, Steekterweg 12. Vertrokken: naar Boskoop W. Seke- ris naar 's Gravenhage: P. D. Flemming en echtgenoote naar Gennep, san. ..Zon licht" J. van Wieringen Den Helder: E. Versluis Zwammerdain: W. Uithol Koudekerk a. d. Rijn: M. de Jeu, naar Montfoort: G. van den Dool. BODEGRAVEN Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer G. Maaskant, slaagde voor het exar.er Duitsch M.O., terwijl de heer A. M. T J. Vlaming, hooid van onze R. K. Jongens school, te Utrescht het examen Engeisch L.O. behaalde. Vrouwenbond. Maandag maakten 90 kinderen onder leiding van zestien dames van den Vrouwenbond hun jaarlijksch "it- stapje. Van deze 90 kinderen maakten er ruim 50 het reisje geheel gratis wegens trouw kerkbezoek. Om 9 uur vertrok men met drie bussen in de richting Den Haag, alwaar mcr. gc- ruimen tijd in een der bosschen heeri door gebracht. Van hier uit werd de reis voort gezet langs het vliegveld Ypenburg naar 'ns speeltuin te Hilligersberg. Nadat de kinderen eenigen tijd in den speeltuin wa ren, werd het wéér zoo slecht dat de rest van den middag binnen werd dojtgebra rM. Nadat men nog een en ander ge"uuikt had werd de terugtocht reeds aanvaard er. kwam men circa zeven uur thuis. We hopen, dat de jongens m meisjes ook in de res- teerende dagen van de vacantie trouw ce kerk zullen bezoeken. BOSKOOP Kruisvaart. De Kruisvaart van Bos koop staat voon een zeer drukken tijd. Op allerlei gebied moet worden herzien en hersteld en ook veel voorbereidend werk moet worden geleverd. Gisteravond werden in den Herautenraad deze zaken goed aan gepakt en een goed begin is het halve werk. Onder de ingekomen stukken be vond zich nog een manifest aan de Ned. Jeugd, uitgegeven door het Comité van Kath. actie „Voor God". De exemplaren, welke hierop besteld waren en inmiddels aangekomen, zouden nu echter als mosterd na den maaltijd wor den opgediend, zoodat besloten werd deze het volgend seizoen te gebruiken. Dan was als ingekomen stuk een schrij ven van het Oranje-Comité, waarin ver zocht werd deel te nemen aan de Nat. Jeugdhulde, bij gelegenheid van het re- geeringsjubilé, hetgeen besloten werd en een afgevaardigde (welke werd aangewe zen) om de gemeentevlag naar Amster dam te brengen. Hierna volgden meer huishoudelijke be sprekingen. zooals ban-indeeling, overgang naar Gezellenvereeniging. adspiranten, op leiding en installatie en konijnenfokkerij. Deze beestjes zijn intusschen gecontro leerd en in orde bevonden. Na deze algemeene besprekingen kwam het Tomierfeest ter tafel, hetwelk -2 Oct. a.s. in de Tentoonstellingshallen zal wor den gehouden. De beginselverklaring, wel ke inhoudt: Medeleven met de Kerk, het gezinsleven, liefde voor den arbeid als bron van levensgeluk, gemeenschapszin, ware blijdschap in lied, spel en dans, ge zonde lichaamsoefening, zal door de ver schillende cohorten worden gedeclameerd of voorgesteld, welke deelen elk een 5 mi nuten in beslag zullen nemen. Tenslotte werd nog besloten om bij niet te hooge kosten, de heropvoering van het Kruisvaartfeest in het circus te Scheve- ningen op 25 Sept. bij te wonen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de Herautenraad gesloten. Gezellenvereeniging. Het September- program staat weer op pootjes. Zondag 4 Sept. komen allen na hun vacantie op de verplichte vergadering bijeen, waar een huishoudelijke jaarvergadering zal plaats hebben, waarbij onder andere ook zal worden geregeld de Jeugdhulde op 6 Sept. a.s., waaraan besloten werd deel te nemen. Achtereenvolgen worden in Sept. door den Praeses lezingen gehouden over de Kath. actie, de plicht om lid te zijn van de standsorganisatie en de beteekenis en be doeling daarvan en besprekingen over hét H. Land. Dan zullen ook de bestuurs leden een woordje meespreken, ieder op z'n beurt en ook de leden met hun 5 min. speeches. Voorts zullen van 15 Sept. tot 20 Octo ber in Gouda een zestal avonden worden georganiseerd ter opleiding van commis sarissen, waar de weleerw. heer kapelaan N. de Rooy uit Den Haag inleidingen zal houden. Hierbij zullen de Boskoopsche gezellen door hun commissaris vertegen woordigd worden, terwijl ook de leden in de gelegenheid zijn zich voor delname op te geven. Voorts ligt het in de bedoeling van de vereen iging om eind October een groote propaganda-avond te organiseeren om het ledental, hetwelk minstens 2 maal zoo groot kan zijn, op te voeren. Deze avond zal o.a. worden afgewisseld door het kluchtspel „Meneer Klaproos", op te voe ren door de Gezellen tooneelclub. Ten slotte had nog een kleine bestuurswijzi ging plaats, waarbij de heer Th. Kleijn werd aangewezen voor penningmeester. HOOGMADE HET FEEST UITGESTELD TOT 27 SEPTEMBER Reeds lang is een ijverig comité bezig ge weest een plan uit te werken om ook hier het a.s. regeeringsjubileum op feestelijke wijze te herdenken. Veel moeilijkheden zijn overwonnen, maar voor enkele onoverko melijke hindernissen heeft men zich moeten overgeven: de door kerkelijke omstandighe den slechte vrijblijvende 6de September, op welken dag het natuurlijk overal feest is en de andere feesten die in onze omgeving tusschen 15 Aug. en 15 September plaats vinden, hebben alle mógelijke attracties en vermakelijkheden reeds in beslag genomen. En wat is nu een feest zonder 'n zweefmo len, 'n vroolijke keuken, 'n schiettent e.d.! Neen, dan maar liever nog geen feest. En zoo heeft het comité dan besloten het feest uit te stellen tot Dinsdag 27 September a.s. Misschien is Hoogmade dan wel wat laat maar de feestvreugde over dit zoo zeldzaam voorkomend regeeringsjubileum van onze koningin, zal dan wel weer naar buiten ko men en zich uiten op een wijze, zooals Hoogmade dat slechts kan. Santos. De alhier door bovengenoemde vereeniging gehouden speldjesdag, waarvan de opbrengst wordt besteed aan de verple ging van de tuberculosen onder de midden standers, heeft opgebracht de som van 18.63. Bij de geboorte, en ook thans, hoogelijk gewaardeerd LEIDERDORP Geboren: Jannetje d. van W. v. He- mert en J. de Groot Marentia d. van P. Oosterom en E. Taffijn Luduina Maria d. van M. Laken en A. J. Waaijer. TER AAR De Veilingen. Nu a.s. Donderdag is er geen veiling, terwijl een Zaterdag uit sluitend augurkenveiling zal gehouden wor den. ZWAMMERDAM Vertrokken: Mej. I. Mackintosh naar Hilversum Mej. E. Verlaan naar Leimuiden Mej. Th. E. A. Smit naar Hillegom H. Zaal naar Boskoop. Geboren: Johannes Anthonius, z. van P. J. Beens en J. H. A. Bron. Overleden: M. Koster, 63 j., echt genoote van H. van der Smit. MINDERBROEDERS-CONVENTUEELEN. Het Provinciaal Kapittel der Luiksche Provincie van de Paters Minderbroeders- Conventueelen, dat gehouden werd te Leu ven van 16 tot en met 19 Augustus, heeft benoemingen gedaan, waarvan wij gisteren de voornaamste hebben vermeld. Hier volgt dc geheele gepubliceerde lijst. Provinciaal- H. E. P. Carolus Hoyng; Secretarius Provinciae: Z. E. P. Mattheus Luppes; Custos voor Nederland en Dene marken: Z. E. P. Leonardus van den Berg, te Wijnandsrade; Custos voor België: Z. E. F. Pacificus van Aubel, te Halle; Definitor temporaeus voor Nederland: Z. E. P. Euge- nius van de Ven te Treebeek; Definitor temporaneus voor België: Z. E. P. Vin- centius Lucassen te Leuven; Gardiaan te Urmund: Z. E. P. Chrysosthumus Kester; Gardiaan te Leuven, Klooster St. Francis- eus: Z. E. P. Damianus Kortmann; Gardi aan te Leuven. Klooster St. Bonaventura: Z. E. P. Pacificus v. Aubel; Gardiaan te Brussel: Z. E. P. Theodorus Mathyi; Gar diaan te Halle: Z. E. P. Victorinus van den Berg; Missie-overste van Buitenzorg (Java) Z. E. P. Thomas Leenders; Magister van de Fraters: Z. E. P. Vincentius Lucassen; Socius van den Magister: Z. E. P. Clemens Meuter; Prefect, van het College te Wij nandsrade: Z. E. P. Theodardus Daamen; Prefect van het College te Halle: Z. E. P. Victorinus van den Berg; Commissaris van de Derde Orde voor Nederland: Z. E. P. Fortunatus Delgyer, Kaalheide: Commis saris van de Derde Orde voor België: Z. E. P. Conradus van Rijn. Leuven. PASTOOR J. J. WIEMAN. Naar wij vernemen heeft de zeere^rw. heer J. J. Wieman, pastoos van de parochie van den H. Nicolaas te Edam, aan den bis schop van Haarlem eervol ontslag gevraagd en verkregen met ingang van 29 Augustus s.s. „Msb. ZILVEREN PRIESTERFEEST PATER JOS. STRILK S.J. Pater J. Strick S.J., verbonden aan bet apostolaat onder niet-katohlieken en con- vertieten en sinds het vorig jaar woon achtig in de pcstorie van „de Krijtberg" te Amsterdam, Singel 448, viert a.s Woensdag 24 Augustus, zijn zilveren priesterfeest. De kerkelijke, plechtige viering heeft as. Zondag, 28 Augustus te 10 uur plaats, even eens in de Kr ij tb er gk er k. Daarna is er ge legenheid tot gelukwenschen in de pv.to- Feestviering in het najaar De belangen van Land- en Tuinbouw lig gen ieder rechtgeaard Nederlander na aan het hart en het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat er voor de vie ring van het 40-jarig jubileum van de Rijks-tuinbouwwinterschool te Boskoop grootsche plannen bestaan. Door de vereeni ging van leerlingen en oud-leerlingen van deze school „Arboricultura" werd bereids een goed-verzorgde folder met „jubileum feestplannen" de wereld ingezonden, waar uit onmiddellijk blijkt, dat deze vitale ver eeniging niet van plan' is deze gebeurtenis onopgemerkt te laten voorbijgaan. Er is een oproep gedaan aan allen in Nederland, Oost- en West-Indië, die om een of andere reden tot de belangstellenden mogen wor den gerekend, alles in het werk te stellen wat mogelijk is om dit feest te doen sla gen. Deze oproep geschiedde met de bij zondere vermelding er bij: „Stonden de feesten van het 25-jarig jubileum in het teeken van de oprichters, nu bij het 40- jarig jubileum herdenken wij in het bij zonder hen die steunden". Voorloopig is besloten tot het houden van een twee-daagsch feest en wel op 23 en 24 November van dit jaar, met in prin cipe de volgende indeeling: Eerste dag: Réunie, gezamenlijke koffie tafel, bezoek aan de school, fakkeloptocht en feestavond; tijdens deze feest-avond zal een revue worden opgevoerd. Tweede dag: Officieele ontvangst ten ge meentehuize, receptie, feestmaaltijd. Bij gelegenheid van dit jubileum is een eere-comité gevormd, waarin de volgende heeren zitting hebben genomen: Voorzitter: Ir. A. L. H. Roebroek, direc teur-generaal van Landbouw; mr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop; ir. A. W. v. d. Plassche, inspecteur van Tuin bouw en Tuinbouw-onderwijs; mr. J. J. Win termans, inspecteur van den Land bouw; ir. D. S. Huizinga, inspecteur van het Landbouw-onderwijs; dr. K. H. M. v. d. Bande, oud-inspecteur van het Land bouw-onderwijs; P. A. Colijn, burgemees ter van Alphen aan den Rijn; ir. C. H. Claassen, oud-directeur der school; J. W. E. Ebbinge, voorzitten commisie van toe zicht; J. G. Ballego, oudste oud-leeraar der school; K. J. Perk, oprichter van „Arbo ricultura"; dr. ir. I. Rietsema, directeur R.-K. Tuinbouwschool te Breda, oud-lee- raar der school. EEN STUKJE GESCHIEDENIS. In den gemeenteraad van 10 October 1898 te Boskoop deed de voorzitter mededee- ling van het inkomen eener missive van Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche zaken, behelzende een besluit, „dat te Boskoop een Rijks-tuinbouw-win- terschool zal gevestigd worden op nader te bepalen tijd, wanneer de gebouwen voor dat doel zijn beschikbaar gesteld, tenzij de gemeente voorloopig lokaliteiten kan aan bieden." Lessen in de Raadszaal! Dat de Boskoopsche mentaliteit ten allen tijde op activiteit is gericht geweest, blijkt uit het voorstel van B. en W„ dat nog'in dezelfde vergadering werd behandeld: de raadszaal voor dat doel ter beschikking te stellen en hiervan aan de Regeering ken nis te geven, opdat nog dien winter met het onderwijs een aanvang zou kunnen gemaakt worden; hiertoe werd met alge meene stemmen besloten. En nog altijd in dezelfde zitting komt een geldleening aan de orde ten behoeve van de Rijks-tuinbouw-winterschool, groot 25.000. Na eenige besprekingen en door den voorzitter verstrekte mededeelingen wordt met één stem tegen besloten het door B. en W. voorgestelde crediet van 25.000 toe te staan en de leening naar gelang der be hoefte op te nemen. In den loop van dat jaar nog zien we het plan steeds verder uitgroeien en een meer concreten vorm aannemen, wat ten slotte uitliep op een beslissing in de raadsverga dering van 4 November 1898 (na zeer lang durige discussies en een schorsing der ver gadering van meerdere uren) om een stuk grond aan te koopen voor 8.000, een in Reyerskoop gelegen eigendom van den heer J Stolker. Gegevens uit het geboorte-jaar. Interessante bijzonderheden- over de v/ording der school vinden we o.a. in ver schillende vergadering-versla gen uit dat jaar; zoo van de Pomologische vereeniging, d.d. 20 December 1898: De heer Claassen, tuinbouw-leeraar, houdt een inleiding over tuinbouwonder wijs en wenscht te weten, wat de opinie der belanghebbenden hieromtrent is. Na langdu rige discussies blijkt, dat men het noodig acht, dat in den tuin, behoorende bij de Tuinbouwschool, zal worden aangebracht een sortiment vruchtboomen in verschil lende vormen, bijzonder perziken, voor het onderricht in Pomologie en boomsnoei. Ver der van Ilex, Rhododendron, Magnolia, Azalea, vaste planten etc., etc., ieder een sortiment (zoover de beschikbare ruimte dit toelaat). Verder acht men het noodig, dat proe ven worden genomen met bemesting en grondonderzoek (een onderwerp, waarover men heden ten dage bij „Arboricultura" nog lezingen en discussies houdt!), bestrijding van plantenziekten en schadelijke insec ten, met kunstmatige bevruchting en, last not least, dat onderricht gegeven zal wor den in de Gentsche Culturen. Vooral dit laatste werd zeer noodig ge acht „met het oog op de tegenwoordige Bos koopsche toestanden, die verzetting der ba kens dringend eischen". Uit een verslag van een vergadering der Boom- en Plantenbeurs, d.d. 4 Januari 1899 lezen wij: De voorzitter, de heer J. Walraad Jr., opent de vergadering en wijst op het heu gelijke feit, .dat we niet alleen een Tuin- bouw-winter-cursus hebben, doch dat we dit jaar een groote schrede zijn vooruitge gaan op het gebied van Tuinbouw-onder- wijs door het vestigen van een Wintertuin- bouwschool alhier, waartoe zeker de be moeiingen onzer vereeniging in samenwer king met de Pomologische vereeniging en de Maatschappij van Tuinbouw en Plan tenkunde het hunne hebben bijgedragen. Na het gewone verloop van de voorberei dende werkzaamheden eener nieuw te bouwen school, als daar zijn goedkeuren van bestek en teekening, aanbesteding, gunning enz., komen we aan de eerste steenlegging, die met eenige plechtigheid geschiedde. Dinsdag 18 April 1899 waren op het ver sierde terrein de edelachtbare heer E. G. C. de Groot van Embden. burgemeester van Boskoop, de beide wethouders, de leden van den gemeenteraad, de heer C. H. Claas sen, directeur van de school, de gemeente architect en enkele andere autoriteiten aanwezig.. Nadat de burgemeester de eer ste steen had gelegd, hield hij een korte toespraak, waarin hij de woorden van H. M. de Koningin, bij wie hij dezer dagen in audiëntie was ontvangen, aanhaalde, dat de tuinbouwschool zou mogen meewerken tot aller voorspoed en tot meerderen bloei van de gemeente. De man had gelijk In de gemeenteraadszitting van 8 Juli 1899 komt vervolgens het leggen van de brug ter sprake, die nu eenige jaren gele den werd afgebroken uit overwegingen van practischen aard: men was het er toenmaals over. eens, dat een vaste brug het meest geschikt zou zijn één lid stemde tegen, omdat hij de meening was toegedaan, dat vaartuigen meer gemak zouden hebben- van een draaibrug; de historie heeft in middels bewezen, dat de man gelijk had.... Eindelijk kwam de termijn van opleve ring door den 'aannemer in het verschiet en in „Het Boskoopsche Advertentieblad" van die dagen zien we een serie korte be richten en advertenties, die wijzen op een spoedige opening van de school. Zaterdag 9 September 1899 werd 's mor gens te half twaalf de Rijkstuinbouwschool door den heer mr. Sickez, directeur-gene- raalvan Land- en Tuinbouw, voor geopend verklaard. Ter bijwoning van deze plech tigheid waren behalve de directeur-gene raal van Land- en Tuinbouw, voor geopend riteiten naar Boskoop gekomen; uit de of ficieele lijst noteeren wij o.a.: mr. Fock, de commissaris der Koningin van Zuid- Holland, dr. Cattie, directeur van de Tuin bouwschool te Wageningen en meerdere hooggeplaatste personen uit de wereld van land- en tuinbouw-onderwijs. Door burgemeester de Groot van Emb den'werd een overzicht over het tot stand- komen van het tuinbouw-onderwijs in Ne derland gegeven en werden eenige woor den gewijd aan het groote nut, dat een ge meente als Boskoop kon hebben uit een eigen inrichting op dit gebied. Na het be zichtigen droeg de spreker het gebouw over aan het Rijk. Zoo had Boskoop dus, ongeveer een jaar nadat door de diligentie op dit punt van het gemeentebestuur reeds met het on derwijs een aanvang kon worden gemaakt, een eigen Rijkstuinbouw-winterschool. Vei lig kunnen we zeggen, dat de instelling in de afgeloopen 40 jaar voor Boskoop en ver daarbuiten inzake het kweekersbedrijf een bron geweest is van cultureele en econo mische voorspoed. Het is niet te beramen wat al goeds er op dit gebied in eerste of laatste instantie van de Boskoopsche Rijks tuinbouwschool afkomstig is en ontelba- ren zullen met ons bij dit jubileum den wensch uitspreken, dat het zegenrijke in stituut in Boskoop nog vele jaren mag blijven voortbestaan. KINDERVERLAMMING TE BOSKOOP Op vijf verschillende plaatsen in Boskoop hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De patiënten zijn n^ar ziekenhuizen over gebracht. Enkele gevallen blijken van lichten aard te zijn. De burgemeester heeft in overleg met den geneeskundigen inspecteur van de volksgezondheid bij wijze van voorzorgsmaatregel de sluiting van de bewaarscholen en de twee laagste klassen der scholen voor gewoon la ger onderwijs tot en met 3 September a.s. gelast. Ook heeft hij het verzoek gedaan tot de directie van het Noorder- en het Zuiderbad alhier om geen kinde ren, beneden den leeftijd van 13 ja ren tot deze inrichtingen toe te laten. De patiënten, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, zijn respectievelijk 17, 6, 3, 2y2, 1 jaar, en 8 maanden oud. Vreeselijk eenvoudig: 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. Let op de V-borden: 't is voor uw eigen veiligheid! Vraag: Waar is in Amsterdam de Sint Nicolaaskerk? Antwoord: De kerk van den H. Ni colaas staat aan de Prins Hendrikkade 73. Ook is er de kerk van de H.H. Nicolaas en Barbara, bijgenaamd „De Liefde". Deze staat aan de Bilderdijkstraat 23. Vraag: 1. Kunt u mij ook zeggen wat de toegangsprijs is in de Rott. Diergaarde? 2. Is de Septemberprijs in Artis in A'dam ook voor bezoekers van elders? Antwoord:! Op het oogenblik is de toegangsprijs 0.35 voor volwassenen en 0.25 voor. kinderen. Na 4 Sept. worden deze verhoogd en bedragen zij resp. 0.50 en 0.35. De Diergaarde is geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 6 uur. 2. Neen! Een andere vraag is of men aan uw uiterlijk kan zien, dat u geen Amster dammer bent. Vraag: Blijkens mededeeling op de lo ten, uitgegeven ten bate van het R.K. Ma rinehuis te Den Helder, zou voor 1 Juli j.L ten overstaan van notaris Luykx de trek king hebben plaats gehad. Door mij is reeds enkele malen geschreven of op mijn lot (No. 082734) een prijs gevallen is. Eenig bericht kreeg ik niet. Ik zal het op prijs stellen indien u onder de rubriek „Vragen' zoudt willen mededeelen of op genoemd lot een prijs al dan niet gevallen is. Antwoord: De uitslag van deze trek king werd op 1 Juli 1.1. in ons blad gepu bliceerd. Op uw lót is geen prijs gevallen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen of de „Nieuw Amsterdam" van de Holland- Am erika Lijn is te bezichtigen zonder dat er kennissen of familie meegaan? Hoeveel zijn de kosten daarvan? Antwoord: Ja! Kosten zijn er niet aan verbonden, wel is een toegangskaart vereischt, welke door de Scheepvaart agentschappen op aanvrage worden ver strekt. Vraag: betreffende Esperanto-tijd- schriften. Antwoord: Neutrale Esperanto-tijd- schriften zijn: 1. Esperanto. Officieel or gaan der Universala Esperanto Asocio; adres: Hans Jacob, Palais Wilson, Genève. Prijs 10 Zw. francs p. j. 2. Heroldo de Es peranto. Weekblad. Ades: Teo Jung, Harstenhoekweg 223, Scheveningen. Prijs per jaar: 6 gld. 3. La Praktiko. Maandblad. Adres: Riouwstraat 172, Den Haag. Prijs ƒ2.50 p. j. 4. Pedagogia Revuo. Adres ver tegenwoordiger: E. J. Boltjes, Veendam. Prijs: 1.50 dollar. Katholieke: 5. Espero Katolika. Officieel maandorgaan der Internacia Katolika Unuigo Esperantista. Prijs 1.50 p. j. Be middelaar: J. J. Filott, Willemstraat 91, Heerlen. 6. Nederlanda Katoliko, officieel orgaan van de Ned. R.K. Esperantisten- bond, geredigeerd gedeelt. in Ned. en gedeelt. in Esp. Prijs voor niet-leden 2.50 p. j. Adres: J. J. Filott, Willemstraat 91, Heerlen. Behalve no. 6 zijn al deze tijd schriften internationaal. Vraag: Welke is de kortste weg van Voorschoten naar Breda per rijwiel? Hoe veel K.M.? Antwoord: Voorschoten, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Wil lemsoord, Moerdijk, Terheyden, Breda. Af stand 80 K.M. Vraag: Hoeveel K.M. is het van Ha- zerswoude naar Nijmegen (H. Landstich ting) en van Nijmegen terug over Rhe- nen, Soesterb^rg? Antwoord: Afstand heen 100 K.M., terug 122 K.M. Vraag: 1. Welke is de mooiste en beste weg van Leiden naar Putten op de Velu- we? Hoeveel K.M.? 2. Van Putten naar den Bosch; hoeveel K.M.? Antwoord: 1 .Leiden, Alphen, Bode graven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten. Afstand 92 K.M. 2. Putten, Nijkerk, Amersfoort, Doorn, Koten, Wijk bij Duurstede, Buren, Gelder- malsen, 1 alt Bommel, Hedel, 's Hertogen bosch. Afstand eveneens 92 K.M.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12