SPORT SPEL Het tournooi om den Rector Beune-beker Internationaal voetbal te Roelofarendsveen MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BiA/OR55EL S J C wint door het nemen van stralschoppen Na een week van wind. en regen was het gisteren eindelijk weer een meer zo- merschè dag, niet te warm, maar daardoor voor voetballers juist goed om te voetbal len. Het Sportparkterrein maakte na de gedane werkzaamheden een goeden indruk, waarbij vooral opviel de toestand der bei de doelmonden. De publieke belangstelling was niet over weldigend maar was voor Leiden toch be vredigend te noemen al waren ook nu weer de meeste toeschouwers van buiten de stad gekomen. Het spelpeil was soms werkelijk aardig te noemén alhoewel het van alle vereenigingen nog geen competitie voetbal genoemd mag worden. Dit zal wel in hoofdzaak komen door onvolledigheid van de diverse elftallen, zoodat de opstel lingen danig gewijzigd moesten wórden, en aan het nog niet voldoende ingespeeld zijn. Niettegenstaande zijn het aardige par tijtjes voetbal geworden. Begonnen werd met de wedstrijd TEYLINGEN—LISSE 0—1. Bij het aanvangsignaal blijkt dat Tey- lingen met tien spelers moet beginnen, het geen niet wegneemt, dat men een gelijk opgaanden strijd te zien krijgt. Na een we- derzijdsch terrein verkennen maakt Lisse 't eerste doelpunt maar het kon niet toege kend worden wegens buitenspel. Na dit ge lijk opgaande begin komt Lisse geleidelijk meer in den aanval maar de keeper van Teylingen is in goeden vorm en retour neert voorloopig alles. Nadat Lisse ver schillende malen overgeschoten heeft den ken wij eindelijk een doelpunt te kunnen tellen maar ook nu is het weer de keeper die het van dicht bij geloste schot weet te keei'en. Even later weer hetzelfde geval en weer weet de keeper tot tweemaal toe een zéker schijnend doelpunt te voorkomen. Aan de overzijde probeert Teylingen het ook wel maar de uit vier spelers bestaan de voorhoede krijgt niet veel kans en de kansen die zij zich weten te scheppen wor den slecht afgewerkt. Hoewel de Lisser spelers steeds meer aanvallen,- niets wil lukken en met blanken stand breekt de rist aan. De tweede helft wordt een gelijke copie van de eerste. Ook nu is Lisse het meest in den aanval, hoewel zij niet te veel op kan dringen omdat een gevaarlijke uitval van Teylingen haar- noodlottig kan wor den. Eindelijk komt dan het lang verwach te doelpunt. Als na vele mislukte pogingen Lisse weer eens een goede aanval opzet, ziet zij eindelijk haar zwoegen beloond door een goed doelpunt. Er zijn dan nog dertien minuten te spelen en hoewel de vier voorhoedespelers van Teylingen alles in het werk stellen om den gelijkmaker te scoien, het mag niet zoo zijn en onvex-an- derd komt het einde. Teylingen een wooxd van hulde voor haar taaie volhouden S. J. C.—DOCOS 4—1. Dat Docos tegen het'enkele klassen hoo- ger spelende S.J.C. de mindere zou blij ven was te voorzien. Het was enkel de vraag met hoeveel verliezen ze. Nu dat is nogal meegevallen te meer daar Docos evenals SJC een drietal invallers telde. In het begin gaven de Leidenaars -SJC niet veel kans om behoorlijk te schieten, maar aldx'a kwam de technische vaardigheid een woordje meespreken en toen was het na tuurlijk SJC dat het meeste in de melk te brokkelen had. Reeds na vijf minuten kwam dit tot uiting toen de linksbuiten een goeden kans kreeg en deze dankbaar be nutte. Taai hield Docos vol maar de af werking der aanvallen hoe goed soms ook van opzet, liet veel te wenschen over. Na een kwartier spelen was het weer SJC dat uit een corner met een prachtigen kopbal door haar midvoor de scox*e verhoogde (20). Dat de Docos-aanvallen niet van ge vaar ontbloot waren bleek wel uit het feit, dat vier minuten na het tweede SJC-doel- punt, de midvoor na een algemeenen aan val een tegenpunt kon maken (2—1). Na weer een aantal SJC-aanvallen afgeslagen te hebben kreeg zij zelfs wat men pleegt te noemen den kans van den dag, maar het bruine ding ging precies buiten het bereik van den keeper langs den voor Docos vex>- keerden kant van de paal. Onveranderd kwam de rust. De tweede helft is behoudens enkele minder goed af gewerkte aanvallen geheel voor SJC. Na dat het tweede gedeelte vijf mniuten oud was maakte de rechtsbinnen er 31 van, terwijl de midvoor er even later vlug 41 van xnaakte alhoewel de Docos-keeper dit doelpunt had moeten voorkomen door iets vlugger uit te lóopen. Het aardigste van den wedstrijd had men gezien en boven het middelmatige kwam het spelpeil niet meer uit. Zonder dat een der partijen het net nogmaals had kunnen doen trillen kwam het einde met een verdiende SJC-zege. S. J. C.—LISSE 1—1. Lisse mist vijf strafschoppen in de beslissing. Het viel voor S. J. C. niet mee om da delijk na den wedstrijd, tegen Docos weer in het veld te moeten komen tegen Lisse, hetwelk een uur rust achter den rug had. Reeds bij den aftrap bleek'dat Lisse er wat men noemt zin in had, want de eerste aanval wex-d al besloten met een pracht van een kopbal. De S. J. C.-keeper was echter op zijn post en dit gevaar werd da delijk bezworen. Trots het feit dat SJC x*eeds een uur voetbal in de beenen had zitten was zij in het geheel niet de min dere van de Lissespelers, integendeel ge durende een tiental minuten was zij zelfs sterkex-. Dat doelpunten toen uitbleven, kun nen wij geheel op rekening van den Lisse- keeper schrijven, die met groote sprongen van de eene hoek van het doel naar de andere spx-ong. Lisse aan de overzijde pro beerde alles om een doelpunt te maken maar de SJC-verdediging gaf blijk het sterkste deel van den ploeg te zijn, zoodat Lisse er niet goed door kon komen. De tweede helft begon, nadat de rust met blanken stand was ingegaan heel sensatio neel want zonder dat velen er iets van ge zien hadden, gelukte het SJS vanaf den af trap het leer in haar bezit te krijgen en achter de keeper van Lisse te deponeeren (10). Lisse is nog niet geheel van den schrik bekomen of de SJC voorhoede komt al weer gevaarlijk bij het doel, temeer daar de backs missen. Het gevaar wordt echter afgewend doox-dat het harde schot net naast gaat. Aan de overzijde zit Lisse ook niet stil en als een der voorhoedespelers een goeden kans heeft begaat een SJC-ver- dediger de onvoorzichtigheid om hem op een minder nette manier van den bal te zetten wat tot gevolg heeft de onvennijde- lijke strafschop, welke door Lisse dank baar wordt benut (11). Er is dan nog ruim 25 minuten te spe len, zoodat alles nog mogelijk is. Maar hoe wel het spel veel hax-der wordt hetgeen vrije schoppen met zich mee brexxgt, gaat het toch alles tusschen de vastgestelde spel regels, zoodat er van ruw spel niet gespro ken kan worden alleen maar forsch. Juist dit fox-sche spel heeft ten gevolge, dat er geen kans meer gegeven wordt om een vrij schot lossen waardoor het wel een spannenden maar geen fi-aaien wedstrijd wox-dt. Technisch speelt S.J.C. iets beter maar de Lisse verdediging trekt zich van deze gave niets aan en zegt steeds opge ruimd is netjes,, dus weg met dat bruine gevaar als het in ons bereik komt. Het einde kwam aldus xnet gelijken stand zoodat strafschoppen de winnaar aan moesten wijzen. Nu Lisse liet het al heel leelijk liggen want beginnende was de eerste strafschop naast, de tweede werd door den keeper gehouden, de derde ging weer naast, de vierde werd weer door den keeper gestopt en de laatste ging chog over het doel. Toen kwam SJC aan de beurt en warem pel de eerste werd ook al gestopt. Men ging toen denken aan nieuwe strafschoppen maar dit „geluk" werd het publiek niet ge geven want de tweede strafschop van SJC was raak en deze bezorgde 'haar tevens de wisselbeker. TEYLINGEN—DOCOS -4. De laatste wedstrijd van dezen middag ging tusschen de beide verliezers, Teylin gen en Docos. Teylingen, dat dezen wed strijd elf spelers had, heeft er niet veel van terecht gebracht. Dit doet niets van de Docos-zege af, maar het wil er bij ons toch niet in dat Teylingen niet veel beter kan spelen dan wat zij deze middag liet zien. We denken hier b.v. aan het moment na de rust toen zij binnen de minuut twee goede doelpunten wist te maken. Na het aanvangsignaal kx-eeg Docos de eerste goe de kans maar door te lang wachten ging deze verloren. Docos is steeds iets sterker zoodat het geen verwondering baart als na 12 minuten de score door den lixiksbuiten geopend wordt met een doelpunt hetwelk tusschen paal en keeper ter wereld komt (01). De Teylingen-keeper woi'dt nog verschillende malen aan den tand gevoeld maar ook in dezen wedstrijd is hij weer in goeden vorm. Toch kan hij niet verhinde ren dat even voor de rust de stand 02 voor Docos wordt. De tweede helft is een minuut oud als Docos zoowaar haar voox*- sprong kan vergrooten, weer door de links buiten ^lhoewel de Teylingen-keeper dit doelpunt had moeten voorkomen door uit- loopen (03). Dat wordt Teylingen blijkbaar te bar en binnen de minuut weet zij de achterstand te verkleinen door haar linksbinnen en midvoor (23).Hiermede heeft zij al haar kruit blijkbaar vexschoten, want het is weer Docos, dat er 10 min. voor het einde 24 van maakt. Opmex'kelijk is hier dat de Tey lingen-keeper geen hand naar den bal uit stak in de stellige overtuiging, dat hij toch net naast zou gaan. Onveranderd kwam het einde van dezen wedstrijd waarmee Docos bewezen heeft, dat zij zoo voort gaande tot overwinningen in staat is in de aanstaande competitie. Teylingen moet echter in het komende seizoen de zaken beter aanpakken want zij kan het zeer ze ker. Na afloop der wedstrijden vond in het clublokaal de uitreiking der prijzen plaats, hetgeen geschiedde door den voorzitter van Docos, den heer Castelein, die met eenige hartelijke woorden de diverse prijzen over handigde, welke woorden door de vocrsit- ters werden beantwoord. Tevens sprak de voorzitter van het districtsbestuur der D. H. V. B. van Leiden en Omstreken, de heer Hoogervorst nog enkele woox*den, daarbij de hoop uitsprekende, en niet alleen van spr. maar ook van alle deelnemende ver eenigingen, dat een volgende maal ook de andere I. V. C. B.-vereenigingen uit het district Leiden zullen mee kampen in dit tournooi om de rector Beune-beker, wel ke woorden wij gaarne onderschrijven en daarbij de wensch uitspreken, dat volgend jaar minstens zes vereenigingen den strijd aan zullen binden. En zoo kwam het einde van een geslaag den voetbalmiddag waarbij px~ettig onder ling gespeeld is zoodat wij allen toeroe pen tot volgend jaar. Uit het katholieke kamp UIT HET LEIDSCH DISTRICT. Aanmelding Junioren-competitie Seizoen 19381939. Zooals reeds eerder werd bericht is de aanmelding voor de Junioren-competitie opengesteld tot en met 20 Augustxis 1938. Hadden wij gedacht, dat wij dit jaar heel wat meer elftallen zouden inschrijven; deze gedachte is ongunstig uitgevallen. Vorig jaar telden wij op het einde van de com petitie 25 elftallen, 'terwijl nu" slechts 15 elftallen deelnemen, verdeeld over 6 ver eenigingen. Wij kunnen ons niet indenken, cat de overige vereenigingen geen junioren bezitten, en we meenen, dat het natuur lijk weer de onactieve secretarissen zijn, die denken: het komt wel goed, maar dtu-Kt cx aan heeren, dat na de gesteld datum de opgave per elftal het dubbele kost, zijnde 5.per elftal. Wij willen dan ter wille voor de ver eenigingen haar deze kosten sparen en stel len alsnog de gelegenheid open tot a.s. Dins- dagavond laatste post 6 uur. Wij laten hier volgen de elftallen welke zijn ingeschreven: S.J.C. 3 elftallen, Lisse 4 elftallen, Tey lingen 3 elftallen, Meerburg 2 elftallen, D.O.S. 2 elftallen, St. Bernardus 1 elftal. Waar blijven: Docos, K.R.V., N.V.C., "V.V.L., V.C.H., S.M.C., Nic. Boys, Leimui- aen, S.N.A., Foreholte en D.S.V.? Wij wachten op Uw antwoord! H. Hoogervorst, Secr.-Competitieleider. H.H. SCHEIDSRECHTERS. Op de gehouden jaarvergadering van j.l. Woensdag, welke tot ons leedwezen door verschillenden verzuimd is zonder eenig bericht van verhindering te sturen, is na veel discussie besloten te trachten den rexs- dag der fluitisten in stand te houden. Dit kan en moet ook mogelijk wezen, mits alle heeren scheidsrechters hun volle mede werking geven. Daarom: stuurt nu reeds uw contributie op en wacht niet tot het laatst. Er zal getracht worden op 12 Sep tember nog een wedstrijd te spelen. De heeren, die hier mede willen spelen worden verzocht p/o een bericht te sturen aan het secretariaat. Wij hopen, dat allen, zonder uitzondering, hierbij tegenwoordig zijn, op dat degenen, die medesparen 1/3 van het bedrag betalen kunnen, zooals afgesproken op de vergadering. Als Amsterdam een wedstrijd kan gaan spelen, waarom dan wij niet? Deze vraag kan alleen beantwoord worden door u. Als allen medewerken, dan kan en moet het corps scheidsrechtex's in oixs district omhoog. Daarom, nogmaals heeren, wij rekenen op u. Namens de commissie, JOH. MEIJER, secr. Clubnieuws der Kalh. Sportvereenigingen R. K. Sportver. „Docos". Men verzoekt ons mede te willen deelen, dat de training der junioren hedenavond (Maandagavond) geen doox-gang zal vin den. Wanneer wel wordt nader bekend ge maakt. R. K. Sportver. „Teylingen". Er is gisteren weer een heel program door onze elftallen verwerkt, echter met Twee fraaie overwinningen van D O S R op de Antwerpenaren De groene grasmat met de fel witte krijt lijnen er op uitgemeten, is vanaf Zondag j.l. weer in de belangstelling gekomen van de zeer vele sportvrienden. De inzet van het nieuwe seizoen is voor Roelofarendsveen een klinkende sportdag geweest, goed voetbal, een zonnige middag met muziek exi volksliederen. Het geleek werkelijk op een officieele HollandBelgië, al wax-en hier dan niet de vertegenwoordigende elftallen aanwe zig maar alleen twee plaatselijke vereeni gingen uitverschillende landen. Omstreeks 4 uur hebben de DOSR- jnnioren zich opgesteldbij den ingang van het veld, de Belgen komen het eerst naar buiten, luide toegejuicht door alle aanwe zigen. In stramme houding luisteren ze i.aar het spelen der Brabangonne. Direct er op betreden de DOSR-spelers het terrein, het Nederlanosche volkslied klinkt, dan verzamelen spelers en bestuursleden zich cp het middenveld ter weder zijdsche be groeting. De voorzitter van DOSR, de heer C Böckers heet de sportvrienden uit Bel gië van harte welkom en hoopt op een sportieven kamp. Vervolgens complimen teert de voorzitter van het Leidsche District de vereeniging DOSR met het ge nomen initiatief tot dezen grooten wed strijd en spoort de Belgen aan om stevig partij te geven aangezien de Roelofarends- ■/eenders op het oogenblik zeer sterk zijn. Spr. is verheugd over de samenwerking tus schen de sportvereenigingen van beide lan den en wijst in dit verband op het contact, dat eenmaal met Duitschland en Oosten rijk bestond. Helaas is hiervan niets meer overgebleven. De keeper der Belgen dankt dan met en kele goedgekozen woorden voor de schoone ontvangst en de heerlijke woorden die wer den gesproken' „We zullen zorgen voor een fsiren kamp, de propaganda voor de Ka tholieke Sport' De elftallen stellen zich aldus op: „Ik Dien": Doel: v. Looveren. Achter: v. d. Broeck, Reyniers. Midden: Frank, Mastboom, Haazen. Voor: L. de Vos, v. Biesbroek, Nuytemans, Ch. de Vos en Hendricks. Dit elftal, zoo deelde de captain mede, bestaat geheel uit studenten. Het is n.l. een strikte voorwaarde voor het lidmaatschap, dat men een der colleges heeft bezocht of wel dat men oud-studènt is. Ons elftal, al dus de zegsman, zint vooral op technisch goed verzorgd spel: de productiviteit ont breekt echter zeer dikwijls bij ons spel type, maar dit is bijna overal in België het geval. D.O.S.R.: Doel: J. de Koning. Achter: P. d«- Koning, L. Hoogeboom. Midden: J. Rietbroek, J. Turk, H. Turk. Voor: Akerboom, v. Es, v. Velzen, v. Ha meren, Rodewijk. DE WEDSTRIJD: De Belgen spelen met de zon en den wind in den rug, ontwikke len een zeer hoog tempo en zetten een aan tal goede aanvallen op, waarbij de DOSR- c! oei verdediger telkens weer handelend moet optreden Na ongeveer 10 min. spelen komt de Belgische richtsbinnen v. Bies broek in het bezit van den bal en scoort het eerste doelpunt (01). In de volgen de periode rukken de gasten steeds weer naar voren, de DOSR-verdediging moet alle zeilen bijzetten om te voorkomen, dat de score zal worden opgevoerd. Een tijd lang blijven de Belgen geducht partij geven, maar als een kwartier vóór de rust met 10 man moet worden gespeeld, wordt het over wicht meer naar de zijde van DOSR over gebracht. Uit een voorzet van H. Turk krijgt v. Es den bal toegespeeld en besluit z'n solo-ren met een uitstekend doelpunt. Nog voor de rust aanbreekt neemt DOSR de leiding over, doordat wederom v. Es via de paal inschiet. Na de rust zetten de Belgen alles op alles om zoo spoedig mogelijk den achterstand weg te werken; de opstelling wordt gefor ceerd doordat de backs zich ver naar voren begeven. Ze zijn snel en dikwijls is het plaatsen heel goed verzorgd. Maar ten slotte kwam dit opdringen aan DOSR goed van pas. Uit de omsingeling vandaan bou wen de Roelafarendsveenders met verre passen de mooiste aanvallen op, en zoo kon het gebeuren, dat de Belgen nog zwaar gin gen verliezen. Het derde doelpunt is we derom voor v. Es met een ver hard schot evenals het vierde, waarbij hij den bal in loopt uit een voorzet vanaf den linker vleugel door Rodewijk. Het vijfde doelpunt schiet Akerboom direct vanaf den vleugel ii Als om te bewijzen, dat niet alleen de Belgen mooi kunnen combineeren, zien we tenslotte een fraai driehoekspel op den rechtervleugel van DOSR. Zonder dat een Belg er bij kan komen, plaatst v. Hameren onberispelijk in de touwen (6—1). De wedstrijd, welke hieraan voorafging tusschen DOSR II„Ik Dien" II werd een 80 nederlaag voor de Belgen. De bezoe kers hebben blijkbaar een slechte dag ge had in Holland, en toaren niet in staat om ook maar één der mooie bekers mee naar huis te nemen. Was de wedstrijd van de reserven tenslotte een lustelooze vertoo ning, dit kan toch zeker niet van den twee den wedstrijd gezegd worden. Na afloop verzamelden de spelers zich in het clublokaal voor een gemeenschappe- lijken maaltijd en de prijsuitreiking. weinig succes, daar bijna alle elftallen ver loren. De oorzaak hiervan is de onvolledig heid. Wij mogen nu als standpunt innemen: Augustus behoort tot de zomermaanden en can voetbal i'c niet, maar er kunnen toch programma's zijn, dat men eigenlijk ver plicht is om volledig uit te komen, te meer daar over enkele weken de competitie weer gaat draaien. Daarvoor moet men te voren wat zijn ingespeeld, of moet het zoo gaan als in het afgeloopen jaar? Denkt er aan heeren, het is uw eigen belang, dus al-len nu beginnen. De resultaten van gisteren zijn: Om den Rector Beune beker: Teylingen ILisse I 01. Verliezersronde: Teylingen IDocos I .2—4. Leidsche Courant beker: Leimuxden ITeylingen III 11 na ver lenging. Junioren-competitie te Lisse: Lisse aTeylingen a 51; Lisse bTey lingen fo 12; Lisse dTeylingen c 4—0. R. K. Sportver. „Van Nispen". Van Nispen 1 speelde gistermiddag te half vijf tegen Vogelenzang 1 te Vogelen zang voor de door die vereeniging uitge schreven nederlaagwedstrijden. Een 33 uitslag was het resultaat van dezen strijd, waarin Van Nispen voor rust niet in staat was behoorlijk op dreef te komen en reeds spoedig een 20 achterstand had. Van Nispen trapt af tegen zon en wind maar is het direct Vogelenzang, dat het spel in handen neemt. De spelers der rood-zwax*ten loopen nog wat te zoeken naar hun plaats en men kan zien, dat deze ploeg, waarin eenige debutanten mee speelden, nog niet in het gewenschte ver band speelt. Ook de van Nispen achterhoe de heeft nog niet den juisten kijk op het spel en de geelzwarten liepen eenige ma len gemakkelijk door, van welke gelegen heid zij dankbaar gebruik maken en reeds spoedig een 20 voorsprong weten te boeken. Nog voor rust weet Vogelenzang eenmaal te scoren en rust breekt aan met een vrij sterk overwicht der Vogelenzangspelers. Na rust gaat het bij van Nispen direct beter. Theo wordt speciaal bewaakt, maar weet toch door te breken en onhoudbaar te doelpunten. Ook L. v. Maris gaat voor spelen en er komt steeds meer gang in de HET ZILVEREN BAL-TOURNOOI VAN KIMBRIA. De Maastrichtsche voetbalvereeniging „Kimbria" organiseert voor den aanvang van het nieuwe voetbalseizoen opnieuw haar Zilveren Baltournooi, thans voor de achtste maal. Gisteren werden de eerste twee ronden van dit tournooi gespeeld. De uitslagen luiden: Eerste ronde: St. Pieter—Rapid 21; VCLWolder 00 (W. wint na lo ting); UnionKimbria 04; Hoensbroek WH 0—2. Tweede ronde: RKVVL—Kerkrade 01; St. PieterWolder 21; Kimbria RKVVH uitgesteld tot a.s. Zondag. voorhoede, momenteel de zwakke plek in de van Nispenploeg. Bij een der v. Nispen- aanvallen weet W. Heemskerk eenige Vo gelenzangspelers keurig te passeeren en met een harden schuiver den stand op 32 te brengen. Van Nispen, luide aan gemoedigd door haar talrijke supporters, komt nu steeds meer in actie. De meest onhoudbaar lijkende ballen worden echter door den Vogelenzang-doelman gekeerd op een werkelijk fraaie wijze. Bij een der nu steeds op elkaar volgende v. Nispen- aanvallen wordt de stand gelijk gemaakt met een keihard schot (33). Wanneer de scheidsrechter einde fluit, kan Voge lenzang met dezen uitslag nog dubbel te vreden zijn. Thuis speelde een v. Nispen-combinatia tegen de Vogelenzangreserves, en won met niet minder dan 71. R. K. Sportver. „Foreholte". Het le elftal was gisteren met drie in vallers op bezoek bij St. Bavo te Noord- wijkerhout. V.V.A.B. bracht nieuwe spe lers in het veld. Er werd door beide par tijen uitstekend gespeeld, als ware het een competitie-ontmoeting. Bij de rust was de stand 11. Had St. Bavo voor de thee iets meer in te brengen, in de tweede helft was Foreholte meer aanvallend. Toch bracht de uitslag een 33 gelijk spel. Vermoedelijk zal over eenige weken de returnmatch op het Foreholte-terrein plaats vinden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5