MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9113 9e CckióclveSoii^aitt u Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. X Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Nederland en vreemde lingen De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gericht inzake de ondersteuning en uitleiding (het over de grens zetten) van behoeftige vreemdelingen. De minister dringt er by de gemeente besturen op aan: er voor te waken, dat klaarblijke- lijke hardheden worden vermeden; nauwkeurig na te gaan, of het over de grens zetten van vreemdelingen van hu manitair standpunt bezien te verantwoorden is. Wij drukken deze circulaire elders in ons blad geheel af. Hier willen wij de echt menschelijke, de Christelijke strekking van bedoelde circulaire, welken in de ge citeerde woorden wordt uitgedrukt, onder de aandacht brengen, om er onze waardee ring voor uit te spreken! En dan willen wij tegelijkertijd citeeren 'n paar sympathieke woorden, opgebouwd uit dezelfde gedachte, gesproken dooi den Haagschen burgemeester bij de ont vangst van het Intern. Katholiek Vredes congres. (Een verslag hiervan vindt men ook in dit nummer). De Haagsche burgemeester wees er op, dat het Christendom w e 1 w i 11 e.n d h e i d leert „tegenover zijn medenienschen, wel ke ook hun nationaliteit, kleur of ras is"! Dezelfde gedachte lag ook ten grond slag aan het artikel van burgemeester Van Wijnbergen in ons nummer van Zaterdag waarin, op voortreffelijke wijze, wordt ver klaard, dat wij niet anti-Duitsch zijn. Wij zijn niet anti-Duitsch, niet anti- Fransch, niet anti-Engelsch omdat wij. Katholiek zyn. Deze waarheid, deze mo raal moet vóóral in dezen tijd door ons worden beleefd! In verschillende tijdperken kunnen ver schillende Christelijke bëginselen o p b ij- zondere wijze moeten worden g e- propageerd. Dit tijdperk der geschiedenis eischt een voortdurende, dagelijksche propaganda van het wezenlijk beginsel van het Christen dom, dat de liefde, zij het op verschillen de wijze, zich moet uitstrekken over alle menschen! HET NOODWEER IN NOORD-KOREA. VIERHONDERD SLACHTOFFERS. Uit Keijo wordt officieel gemeld, dat ten gevolge van het jongste noodweer in Noord- Korea meer dan vierhonderd menschen om het leven zijn gekomen. Vijftig werden ern stig gewond. Bovendien worden 250 per sonen vermist. 2300 huizen werden weggespoeld. STILLE OMGANG IN DE STRATEN VAN LONDEN. Eerherstel voor het Wereldcongres der Godloozen en Vrijdenkers. Op 18 September zal in de straten van Londen een Stille Omgang gehouden wor den, als een daad van eerherstel voor de openbare beleedigingen tegen den Almach- tigen God. In de processie zal niet gezon gen worden, vlaggen worden niet meege voerd, en de geestelijkheid zal in zwart gewaad en niet in superpli deelnemen. De geloovigen zullen gaan van de St. George Cathedral, Southwark. (Zuid-Lon- den), naar de Westminsterkathedraal. In een schrijven, dat onderteekend is door Kardinaal Hinsley en twee andere Engel- sche bisschoppen, wordt gezegd, dat deze Stille Omgang vooral eerherstel moet ge ven voor het Internationaal Vrijdenkers congres, dat in September te Londen wordt gehouden. De processie mag echter geen provocatie zijn, en daarom zal deze reden niet openlijk met spandoeken enz. bekend worden gemaakt. Dit is niet de eerste keer, dat in Londen een Stille Omgang zal plaats vinden. In 1929 werd eveneens een dergelijke proces sie gehouden bij de eeuwfeesten van de Katholieke Emajicipatie, waaraan 30.000 geloovigen deelnamen. Men verwacht, dat de deelname dit jaar nog grooter zal zijn. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BURGOS: Het antwoord van Franco op 't Britsche plan inzake de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje is thans bekend gemaakt. Hoewel Franco zich bereid verklaart om zijn „vrijwilligers" te laten gaan, zelfs in grooter getale dan was voorgesteld, verbindt hij daaraan zulke voorwaarden, dat het weer geruimen tijd zal duren voordat men het daarover eens zal zijn gevonden. De Britsche pers is danook vrij pessi mistisch gestemd. De twee voornaamste punten van het antwoord acht men het ver zoek om eerst de rechten van oorlogvoeren de toe te kennen en het voorstel aan beide zijden een gelijk aantal (en wel 10.000) vrij willigers terug te trekken, in plaats van verhoudingsgewijs. De „Times" schrijft, dat het antwoord teleurstellend is en de andere bladen ver klaren, dat het antwoord zoo vol voorbe houd staat, dat het bijna een verkapte wei gering is. Men is algemeen van oordeel, dat het verzoek van Franco op tegenstand zal stuiten en indien het het laatste woord is van Franco, dan staat de nietinmengings- commissie voor een moeilijk geval. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" is van oordeel, dat het thans moeilijker dan ooit zal zijn om de Pyreneeën gesloten te houden. De „News Chronicle" schrijft, dat het antwoord van Franco en de voortgezette in menging van Italië tezamen slechts één be doeling kunnen hebben: het Britsch-Itali- aansch verdrag is zoo goed als dood. De „Daily Herald" verwerpt het ant woord categorisch en volgens de „Daily Mail" zet het antwoord de geheele nietin- menging een jaar terug. BERLIJN: In Duitschland is een nieuwe wet gedecreteerd, welke het mogelijk moet maken, de mannen van de voormalige Oostenrijksche regeeringen gerechtelijk te vervolgen. De wet is zeer ruim en geeft ge legenheid hen te veroordeelen zoowel we gens rechtschennis als wegens volksvijan dige daden. Onder dit laatste begrip valt alles. Het systeem om overwonnen tegen standers tot misdadigers te maken, is alles behalve sympathiek. Men verklaart te Ber lijn, dat er een massa overtredingen van vroegere leidende persoonlijkheden in Oostenrijk aan den dag zou zijn getreden. Gebleken zou zijn, dat politieke misdaden zijn gepleegd onder het Schuschnigg- systeem en dat men niet terugschrok voor overtreding van de grondwet om personen, die gehaat waren economisch, moreel en physiek ten gronde te richten. Op deze wij ze zijn duizenden voor levenslang geker kerd. In Oostenrijk was een rechtsonzeker heid zonder weerga ontstaan. Aldus zegt men te Berlijn! De mogelijkheid bestaat, dat de wet sleohts in zeer geringen omvang zal worden toegepast. Laten wij dat hopen, niet alleen omwille van de Oostenrijkers, maar ook om wille van het prestige der Duitsche regee ring. TREINBOTSING EISCHT 25 MENSCHEN- LEVENS. WOLBREUK SPOELDE DE RAILS WEG. Uit Madres wordt gemeld: Tusschen Tri- chonnopoly en Madura is een personen trein ontspoord. 25 personen zijn om het leven gekomen. 117 gewond. Na een wolkbreuk was de rails weggespoeld. HORTHY TE KIEL. KIEL, 22 Augustus. (A.N.P.) De Hon- gaarsche rijksregent, admiraal Horthy, is vanochtend te Kiel aangekomen. Op het station waren ter ontvangst aanwezig de Fuehrer en bijna alle ministers, alsmede andere autoriteiten. Voor het station stond een ontzaglijke menigte samengepakt, welke de staatslieden op hun tocht naar het jacht „Nixe" luide toejuichte. In de haven van Kiel ligt bijna de ge- htele j-'uitscf.e vloot voor anker. Aan boord van de „Nixe" zullen Horthy en Hitier de parade van de vloot afnemen. KIEL, 22 Augustus. (A.N.P.) In te genwoordigheid van den Fuehrer en ad miraal Horthy is vanochtend de nieuwe kruiser van de Duitsche marine, de „Prins Eugen" van stapel geloopen. De nieuwe oorlogsbodem meet 10.000 ton. NIEUW HOTEL IN BERCHTESGADEN. Voor de gasten van Hitier. BERLIJN, 22 Augustus (A.N.P.) Na bij den Obersalzberg in Bechtesgaden zal een groot modern hotel worden gebouwd voor de persoonlijke gasten van Adolf Hitler. Het hotel zal negentig meter bo ven den weg komen te liggen. Een lift zal worden aangelegd om de gasten een lan ge rit te besparen. Monopolieheffing op granen. Met 0.50 per 100 K.G. verhoogd. Sedert de verhooging der monopolie-hef fingen op granen op 31 Juli j.L zijn de we reldmarktprijzen van alle granen verder teruggeloopen, zoodat het doel, het berei ken van de voor de graanverbouwers in uitzicht gestelde prijzen door de verhoo ging der monopolieheffingen, niet is be reikt. Met ingang van heden zullen de mono polieheffingen op mais, tarwe, gerst, rogge, haver en de met deze in concurrentie tre dende granen daarom met 0.50 per 100 kg. worden verhoogd. De heffingen op de van deze granen afkomstige derivaten, zoomede op eierproducten en eieren, zul len daarmede in overeenstemming worden gebracht. Het ligt niet in de bedoeling in de hef fing op veekoeken wijziging te brengen, omdat de bestaande prijsverhoogingen dit niet dringend noodzakelijk maken. Daar de graanprijzen zich den laatsten tijd voortdurend in dalende richting bewe gen en de wereldoogstvooruitzichten een verdere deling allerminst uitsluiten, be staat de mogelijkheid, dat in de toekomst nadere voorzieningen ter bereiking van het voor de verbouwers noodzakelijke prijspeil noodig zullen zijn. Uitdrukkelijk zij erop gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling dei- graanprijzen door een overeenkomstige verhooging der mönopolieheffingen zal v/orden opgevangen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan, welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht worden aan denaturatievergoeding of directen toeslag op den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats gehad. TARWE- EN MEELPRIJZEN VERHOOGD De commissie-Gerbrandy bedoeld in de algemeene verkoopsvoorwaarden voor tar webloem en tarwemeel c.q. roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van deze pro ducten, is héden bijeengekomen naar aan leiding van de afkondiging van regeerings- wege van de verhooging met ingang van 21 Augustus 138 van de monopolie-prijsver schillen van tarwe en rogge en van de res titutie-bedragen van tarwe- en rogge-afval- len met vijftig cent per 100 kg. Op grond van deze verhooging van mo nopolie-prijsverschillen en restitutie-bedra gen heeft de commissie beslist, dat de prij zen van alle tarwebloem en tarwemeel c.q. roggebloem en roggemeel, welke na 21 Augustus 1938 nog te leveren is, op grond van voorverkoopcontracten afgesloten vóór dezen datum verhoogd worden: a. voor zoover betreft tarwebloem a. in clusief Zeeuwsche bloem a. met 27 cent per 100 kg.; b. voor zoover betreft tarwebloem b. in clusief Zeeuwsche bloem b. met 50 cent per 100 kg.; c. voor zoover betreft tarwemeel a. met 32,5 cent per 100 k.g.; d. voor zoover betreft tarwemeel b. met 50 cent per 100 k.g.; e. voor zoover betreft roggebloem met 50 cent per 100 kg.; m. voor zoover betreft roggemeel met 50 cent per 100 kg. De commissie voegt hieraan toe, dat de beoordeeling van den invloed, welke op de prijzen der loopende voorverkoopcontracten voor tarwebloem b. wordt uitgeoefend, door de wijziging van de heffing op tarwebloem b. bedoeld in artikel 3 sub a van de crisis- tarrwebeschikking 1936 II buiten haar com petentie valt. Daar haar evenwel van regee- ringswege is meegedeeld, dat deze heffing met ingang van 21 Augustus 1938 verlaagd wordt van f 2.54 tot 2.31 dus met 23 cent per 100 kg., merkt zij, ter voorkoming van misverstand op, dat de verhooging van den prijs van tarwebloem b., nog te leveren op voor 21 Augucstus 1938 afgesloten verkoop contracten als gevolg hiervan uiteindelijk zal bedragen 27 cent per 100 kg. De Nederlandsche maalindustrie deelt mede, dat de prijs van tarwe en rogge-afval- len welke na 21 Augustus 193l in het bin nenland nog te leveren zijn, op grond van contracten, afgesloten voor dezen datum, tengevolge van de verhooging met 50 cent per 100 kg., van het monopolie-prijsverschil op tarwe- en rogge-afvallen, eveneens ver hoogd zullen worden met vijftig cent per 100 kg. PROTEST TEGEN DE REGEERINGS- MAATREGELEN VOOR DEN GRAAN HANDEL. De gezamenlijke graanhandel heeft, uit protest tegen de nieuwe regeeringsmaatre- gelen, besloten, heden, morgen en overmor gen de graanbeurzen niet te bezoeken. INTERN. KATHOLIEK VREDES CONGRES. In huize „Katwyk" te 's-Gravenhage is het internationaal katholiek vredescongres gehouden. De eerste zitting is Zaterdag morgen geopend met een korte rede van prof. mgr. dr J. B. Kors O.P., nadat Vrij dagavond in hotel de „Wittebrug" een be groetingsavond heeft plaats gehad. In het bureau van het congres werden als vice-presidenten gekozen mgr. J. A. Ryan uit Washington, mgr. E. Beapuin uit Parijs, father Leo O'Hea S.J. uit Engeland, father S Brown S.J. uit Ierland en prof. A. Muller S.J. uit België. De heer P. J. S. Serrarens, hd van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, is secretaris van het congres. De eerste zitting was gewijd aan „de politieke oorzaken van de internationale wanorde en de middelen tot 'herstel". Over dit onderwerp brachten prof. J. Delos O.P. van de katholieke universiteit van Rijssel en mgr. prof. John A. Ryan van de katholieke universiteit te Washing ton praeadviezen uit. Op de beide inleidingen volgde een uit voerig debat. Een commissie werkt met de hileiders conclusies uit. In de 2e congreszitting van Zaterdagmid dag vormden de rapporten van prof. M. Bye uit Toulouse en mr. L. J. van der Valk tit Breda over de economische oorzaken van de internationale wanorde en de middelen tot herstel het onderwerp van bespreking. Ook hierna werd langdurig gedebatteerd. Zaterdagmiddag en gisteren vergaderden ce verschillende commissies, welke in de zittingen van Zaterdag werden samenge steld. In de derde congreszitting, welke gister avond is gehouden, werden prae-adviezen uitgebracht van prof. A. Muller S.J. en John Eppstein over „de organisatie der in ternationale n aatschappij". Ontvangst door het Haagsche Gemeentebestuur. Zaterdagmiddag zijn de deelnemers van het Internationaal Katholiek Vredescon gres, dat in Huize Katwijk te den Haag wordt gehouden, door het gemeentebestuur van de Residentie ontvangen in het Haag sche gemeente-tmuseum. Als vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur waren aanwezig burgemeester de Monchy, de wethouders Vryenhoek en Buurman en de gemeenteraadsleden mej. Romme, mr. de Vries en de heer Jöels, ter wijl we voorts opmerkten den hoogeerw. deken van den Haag, mgr. J. M. v. d. Tuijn en den heer H. J. Borghols, voorzitter van •het comité „Katholiek 's-Gravenhage". Burgemeester de Monchy heeft de con- gresisten in het Fransch toegesproken. Gij zijt, aldus de burgemeester, naar den Haag, naar dit middelpunt van internatio nalisme, gekomen om in een onderlinge, wetenschappelijke sfeer datgene te bestu- deeren, wat gedaan moet worden om een duurzamen wereldvrede te verzekeren. De tegenwoordige generatie is wel ge dwongen, dit groote probleem uit een ge heel ander standpunt te bezien dan de staatslieden aan het begin van deze eeuw. Meer dan ooit vertrouwt thans elk volk slechts op zijn eigen kracht, overtuigd, dat het onvoldoende is zich op hulp van andere mogendheden te verlaten. Bij dezen stand van zaken kan men niet beter doen dan zooveel mogel'jk de zedelijke kracht ver sterken, welke in de harter. der menschen leeft, aantoonen, dat de landsgrenzen geen scheiding tusschen vrienden en vijanden mogen mogen vormen, de aandacht vesti gen op datgene, wat de volken verbindt, liever dan op wat hen scheidt, de burgers van de vercshUlende landen met elkaar, op welk gebied ook, in aanraking brengen en daarbij de denkbeelden van het chris tendom verbreiden, dat welwillendheid leert tegenover zijn medemenschen, welke ook hun nationaliteit, kleur of ras is. Ik ben er zeker van dat dit ook het doel van uw conferentie is. Ik verzeker u, zeide spr., dat wij met heel ons hart uw streven toejuichen, een streven, waarvan wij hopen, cat het het heil der menschheid tot voordeel zal strekken. Namens de congressisten dankte mgr. Eeaupin uit Parijs, een der vice-voorzitters van het congres, voor de hartelijke ont vangst door stad en land aan het congres bereid. Nadat vervolgens de directeur van het gemeentemuseum, dr. van Gelder, eenige bijzonderheden over het museum, den bouwmeester dr. Berlage, die op 80-jarigen leeftijd dit grcotsche werk nog heeft ge wrocht en over de Haagsche kunstcollecties hda meegedeeld, werd een rondgang door de zalen gemaakt. Daarna werden verver- sChingen aangeboden. AUTO IN DE YSER GEREDEN. Drie personen omgekomen. OOSTENDE, 22 Augustus (ANP) Gis teravond is een auto tegen de leuning van de Lignonbrug te Mennekensverre gebotst en in de Yser gevallen. De drie inzittenden zijn verdronken. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Morgen (Dinsdag) GEEN gelegenheid tot het verkrijgen van gratis juridische inlichtingen aan ons bureau. Franco's antwoord op het Engelsche vrijwilligersplan. (3de blad). Toespraken van Z. H. den Paus. (3de blad). Een speciale Duitsche wet zal de vervol ging van vroegere Oostenrijksche regee- ringsleden mogelijk maken. (3de blad). Daladier doet een beroep op het land. (3de blad). Anti-Duitsche betoogingen in Polen. (3de blad). Binnenland Internationaal Katholiek Vredescongres te 's Gravenhage (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem (le blad). Circulaire van den Minister inzake on dersteuning en uitleiding van behoeftige vreemdelingen (1ste blad). Verhooging van de monopolieheffingen op granen. Protest uit den graanhandel (lste blad). Sport en Wedstrijden A t h 1 e t i e k: Duitschland wint den drie- landenkamp van Nederland en België te Rotterdam (2de blad). Voetbal: S.J.C. legt wederom beslag op den recter Beune-beker. DOSR ver slaat te Roelofarendsveen de Antwerpena ren (2de blad). Mr. C. RIDDER VAN RAPPARD. t Het stoffelijk overschot naar Nederland vervoerd. WAARDEERING VAN DUITSCHE ZIJDE. Het stoffelijk overschot van den Neder- landschen gezant in Duitschland, mr. C. Ridder van Rappard, is Zaterdag van Bueckenburg naar Nederland verzonden. Voor het vertrek van den droeven stoet werd in het voormalige residentieslot een rouwplechigheid gehouden, waarbij de verwanten van den overledene en leden van het Nederlandsche gezantschap aan wezig waren. Rijksstadhouder Meyer hield een toespraak, waarin hij hartelijke woor den wijdde aan de nagedachtenis van dén rouw van het naburige, bevriende konink rijk. Vervolgens wei'd de kist door militairén op een met vier paarden bespannen affuit gedragen en tot aan de grens der stad be geleid. Hier werd de kist in een gereed staande auto geplaatst. Terwijl een aantal eeresalvo's gelost werden, begon de laatste tocht naar Nederland. De Berlijnsche bladen schrijven vol lof een woord van herdenking voor den op zoo droeve wijze om het leven gekomen Ne- derlandschen gezant. Zij schrijven o.a: De overledene had zich in Duitschland door zijn streven naar verdieping van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en Nederland, evenals door zijn beminnelijkheid een geziene positie verworven. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: De Nederlandsche regeering heeft een van haar beste en ervarenste diploma ten verloren. De overledene was een actief en onvermoeid bevorderaar van de betrek kingen tusschen Duitschland en Neder land. Naar wij vernemen zal de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van mr. C. Ridder van Rappard geschieden op Woensdag a.s. om 12.15 uur op de begraaf plaats te Zutfen. Dinsdag zal te Berlijn te 12 uur in de Matthaeus Kirche een plechtige ruowdienst worden gehouden, waarbij de leden van het Nederlandsche gezantschap, de Neder landsche kolonie, vertegenwordigers van de Duitsche rijksregeering en het corps diplo matique in Berlijn tegenwoordig zullen zijn.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1