OMGEVING MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Wederom een „zilveren Priesterfeest te Lisse HILLEGOM Kapelaansbenoemingen. Tot kapelaan in de parochie van den H, Martinus als opvolger van kap. Voor- twist. die in Mei j.l. werd benoemd tot kapelaan te Den Haag, is benoemd kap. P. B. Bottelier, die kapelaan was te Pur- merend. Kapelaan Bottelier werd in 1909 gebo ren en in 1934 priester gewijd. Sinds 1935 was hij kapelaan te Purmerend. Tot kapelaan in de parochie van St. Jozef is benoemd de weleerw. heer J. L. J. M. Langemeyer, die kapelaan was te Spierdijk en priester werd gewijd in 1932. Kapelaan Langemeyer komt in de plaats van kap. J. Merks, die benoemd is tot ka pelaan te Grootebroek. Jubileumfeesten Naar men ons mede deelt, zal het feestterrein reeds geopend zijn op Maandagavond 5 September; van zelfsprekend zal dan eveneens in de Hotels gelegenheid zijn voor amusement. Tevens zal zeker ook rekening worden gehouden met het houden van Godsdienstoefeningen- Op den Nationalen feestdag zendt te 8 uur de Hill. Radio-Centrale een reveille uit. Te 9 uur opmarsch van Burgerwacht en Land storm, voorafgegaan door muziek naar het raadhuis. De schoolkinderen brengen een aubade te 10.30. Om 11 uur krijgen we een humoristischen voetbalwedstrijd, gespeeld op het Concordia-terrein tusschen een Oranje-elftal en de 11 Samsons. Te 1.45 be ginnen de volksspelen; voor' touwtrekken wordt 50 beschikbaar gesteld. Terzelfder tijd is er zakloopen voor jongens van 1014 jaar, om luxe voorwerpen. De meisjes van gelijken leeftijd kunnen dan vlaggetjes- steken. mede om luxe voorwerpen. Te 3 uur hinderniswedstrijd voor jongens van 1017 en voor ouderen. Aan prijzen hier voor 50.Mastklimmen gebeurt tege lijkertijd voor jongens boven 16 met 28. aan geldprijzen. Voor de kleineren is er Poppekast. Na de wedstrijden variété- nummers, die een paar uur zullen duren. De toegang tot het feestterrein is gratis; voor de feesttent zal entree worden geheven Parkeer-regeling In de Mariastraat en de Burgemeester Pontstraat parkeeren ge durende den Beurstijd altoos legio auto's Er zijn in die straten andere parkeerborden geplaatst. Deze geven aan, dat op die uren rechts geparkeerd mag worden. Etalage-wedstrijd. De deelname aan den Etalage-wedstrijd van Koninginnedag tot 7 Sept. is groot. Er zijn mooie prijzen voor uitgeloofd, terwijl het publiek als Jury optreedt. Dorus Rijkers-fonds. De alhier gehou den speldjesdag ten bate van dit nuttige instituut heeft 45' opgebracht. Brand. Zondagavond sloeg de bliksem in een groote rietschelft op de tuinen der far. A. Topper en Zn. aan den Loosterweg 1 alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de inhoud geheel in vlammen opging. Verde re ongelukken hadden gelukkig niet plaats. KATWIJK AAN DEN RIJN Volkszangavond Reeds eerder berich ten wij, dat ter gelegenheid van de Oranje feesten een volkszangavond zal worden ge organiseerd. Dacht het bestuur der Oranje- vereeniging aanvankelijk deze binnenshuis te houden, thans staat vast. dat deze uit voering in de. openlucht zal plaats hebben. Tevens verzoekt men ons mede te deelen, dat deze niet in navolging van de zoo ge slaagde zangavond te Katwijk aan Zee zal worden gehouden, zooals wij abusievelijk in ons vorig bericht hebben gemeld, maar dat het initiatief daarvan is uitgegaan van het Chr. Dameskoor „Echo der Duinen", dat reeds maanden daarvoor heeft geoefend. Inhaalverbod. Als gevolg van door Dr. J. Hueting in de vorige raadsvergadering gestelde vragen over wenschelijkheid van een inhaalverbod voor motorrijtuigen op de Voorstraat te Katwijk aan den Rijn is thans door B. en W. afgekondigd dat het verboden is op het gedeelte van den Valkenburger- weg vanaf de aansluiting van den Molen- tuin weg tot de Zanderijsloot en op het ge deelte van de Voorstraat vanaf de Zanderij sloot tot de Groote Steeg met een motorrij tuig dat zich in dezelfde richting voort beweegt, in te halen en voorbij te rijden. Werkloosheid. Stand der werkloosheid op 19 Aug. was in totaal 140 Op 20 Aug. 1937 148, waarvan 145 van 18 jaar en ouder. Land- en Tuinbouw. Het bestuur van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale heeft in het kwaliteits-eischenbesluit 1938 voor groenten eenige wijziging ge bracht. Betreffende bospeen zal men voor taan moeten lezen: „In het tijdvak van 1 Januari tot 12 Juni zal iedere bospeen minstens 15 stuks, en minstens 1/2 K.G. aan gebroken peen moeten bevatten; van 13 Juni tot 31 December zal de bos minstens 15 stuks en minsens 3/4 K.G. gebroken peen moeen bevatten". Voor komkommers is bepaald dat „Par tijen, die overigens gezond van kleur zijn. enz. doch de onder C aangegeven gewichten niet bereiken, niet meer mogen worden ge veild". Dit wil dus zeggen dat geen „stek" meer mag worden geveild. En van tomaten is vastgesteld dat kriel en gescheurde tomaten niet meer mogen worden geveild. LISSE Kapelaansbenoemingen. De weleerw. heer J. P. Th. Deroy, die verleden jaar werd benoemd tot assistent aan de St. Agatha-kerk alhier, is thans door den Bisschop van Haarlem benoemd tot leeraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. De weleerw. heer Deroy werd verleden jaar priester gewijd. Tot Kapelaan in de parochie van de H.H. Engelbewaarders is benoemd de wel eerw. heer P. J. M. Matthijsen. als opvol ger van Kap. A. van der Togt, die benoemd is tot Kapelaan te Castricum. Kapelaan Matthijsen werd in 1936 pries ter gewijd en was sinds dien tijd Kapelaan te Schoonhoven. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer Jac. Montagne, slaagde Zaterdag te 's-Gra- venhage voor het examen Hoofdakte L.O. Werkloosheid. In de afgelopen week stonden slechts 49 werkzoekende personen ingeschreven bij de gemeentelijke arbeids beurs, hetgeen 50 minder is dan het vo rige jaar in dezelfde week. Aanrijding. Gisteren wilde een vier wielig motorrijtuig vanaf den Heereweg de Zwartelaan oprijden. De bestuurder, die meende het desbetreffende teeken te heb ben uitgezet, draaide en werd aan de achter zijde van zijn auto aangereden door een hem volgende pesonenauto. De richting aanwijzer was n.l. niet uitgestoken, maar het lamplicht aangestoken. De aanrijding leverde gelukkig slechts lichte schade op. De politie heeft deze aangelegenheid in on derzoek. NOORDWIJK Kapelaansbenoeming. Door Z.H.Exc. den Bisschop van Haar lem is kap. C. A. Watervis, sinds 1937 ka pelaan alhier, benoemd tot kapelaan in de parochie van het H. Sacrament te Delft. Tot zijn opvolger is benoemd kapelaan H. J A. Schouten, die sinds 1932 kapelaan was te Heemskerk. Kap. Schouten werd geboren in 1906 en in 1932 priester gewijd. SASSENHEIM Winkelweek. De door de gezamenlij ke plaatselijke middenstand georganiseer de winkelweek zal Zaterdag 3 September a.s. geopend worden. Een muzikale marsch door het dorp zal at animo tot koopen pogen op te voeren. Jubileumfeesten. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft thans definitief .het programma van de a.s. feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeeringsjubi- leum vastgesteld. Maandag 5 September: 77.30 uur n.m. klokgelui van alle kerkklokken, waarna herdenkingsdiensten in alle kerken. Dinsdag 6 September: 77.30 uur v.m. klokkengebeier, daarna zal de geheele ge meente door het bestuur der O. V. de fees telijkheden worden aangekondigd. 8.30 uur: Aubaude door de schoolkinde ren voor het Raadhuis, toespraak van den burgemeester, optocht (voor de mooist ver sierde groepen zijn prijzen beschikbaar), kinderspelen en tractatie op het feestter rein, o.m. een ballon wedstrijd voor de kin deren der 3 eerste klassen. 2.30 uur: openluchtspel „De mislukte mislukte aanval op Lochem"; daarna touw trekken door ploegen. 8 uur; Muzikale rondwandeling, 9 uur concert op het feesttenrein met alge- meene polonaise onder leiding van het ge heele bestuur. Woensdag 7 September: 912 uur v.m. volksspelen; o.m. stoelendans, kruiwagen race, tobbetje steken door dames; 26 uur namiddag sprint wedstrijd, behendigheids wedstrijd met auto's; 8 uur muzikale rond wandeling, concert en om 11 uur groot vuurwerk. Het bestuur der O. V. versterkt, voor deze gelegenheid met de heeren W. Bergman, J. Baker, H. Bergman, B. Kapteyn, D. de Nobel, A. Philippo, M. Post, J. Reeuwijk, J. L v. Reisen en W. Rozema. heeft al het mogelijke gedaan om een zoo aangenaam mogelijk programma vast te stellen, en zal niet laten zijn beste krachten te geven om alles wel te doen slagen. De volle me dewerking van alle ingezetenen is daar voor noodig. Dat allen spontaan en waardig dit feest mede mogen vieren opdat allen, bestuur der O. V. en inwoners, een aangename her innering hieraan kunnen bewaren. WASSENAAR Kapelaansbenoeming. Door Z.H. Exc. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot kapelaan te Haarlem, parochie St. Lidwina, de weleerw. heer J. B. M. Blankers, sinds 1933 kapelaan in de parochie van den H. Willibrordus alhier. In diens plaats is benoemd tot kapelaan al hier de weleerw. 'heer J. W. Schoots, sinds 1931 kapelaan in de parochie van den H. Jozef te Rotterdam. Kap. Schoots werd ge boren in 1899 en piiester gewijd in 1925. EERSTE PLECHTIGE H.MIS VAN PATER J. DANKELMAN C.s.s.R. De vijf en twintigste neomyst der St. Agathaparochie Zaterdagavond heeft Katholiek Lisse het geluk mogen smaken wederom een harer zonen als jong priester feestelijk te mogen inhalen in de parochie van St. Agatha en wel de Eerw. Pater Joh. Dankelman, Re demptorist, die op 12 Augustus j.l. door Mgr. Lemmens in het Missiehuis te Weert tot priester werd gewijd. Met een dertiental auto's van ingezete nen werd de neomist Zaterdagavond te 7 uur van het station Lisse afgehaald. Behal ve de talrijke familieleden waren hierbij tegenwoordig de plaatselijke geestelijkheid der St. Agatha-parochie, alsmede de com missie van ontvangst, de heeren H. J. v. d. Berk van den L.T.B., J. P. de Koning van den R.K. Volksbond, en G. J. Randsdorp van de Hanze, father L. Onderwater en de eerwaarde Pater S. Reinenberg uit Huize „Pius". Door de attentie van den heer Lieverse, beambte aan 'het station alhier, was de wachtkamer, waar de ontvangst plaats had, feestelijk versierd. Na de begroeting door ouders en familieleden nam de zeereerw. heer G. P. A. van Zuylen, Pastoor der pa rochie, het woord en heette den neomist van harte welkom namens alle parochianen van St. Agatha. Zelf nog onder den indruk van mijn zilveren Priesterfeest, waarbij mij zoo'n hartelijke ontvangst is bereid, is de parochie wederom verheugd, omdat een der parochianen door God is geroepen om den verheven taak van het Priesterschap te vervullen. Wederom wil zij spontaan uiting geven aan den blijdschap door de waardigheid en verhevenheid van het Priesterschap in u te eerbiedigen en hoog te houden. Daarna verzocht, de Pastoor den neomist aan de aanwezigen zijn eerste Priesterze gen te schenken, waarna de stoet tot ver trek werd geformeerd en zich dorpwaarts begaf. Ter hoogte van de ville „Veldhorst" stonden opgesteld de R.K. Harmonie „Adolf Kolping", de trommelslagers van de Kruis vaart, de Graalleden en de Gymnastiekaf- deeling van de Graal, de leden der Ki'uis- vaart in costuum, leden der St. Josephge- zellen en K.J.M.V. met vlaggen en banie ren en met dezen voorop, ging de stoet on der de lustige tonen der muziek en het beieren der nieuwe klokken tusschen een dubbele haag van belangstellenden door den rijk met vlaggen getooiden Stations weg en Heeren weg naar de kerk. Daar stond een dichte belangstellende menigte de stoet op te wachten en de politie had het di-uk met de regeling van een goede dooi-gang voor de auto's. Tevens stonden voor de kerk opgesteld een veertigtal bruidjes, onder leiding van enkele Zusters var. het Agathagesticht, en tusschen deze door begaf de neomist zich. omringd door zijn familie en de geestelijkheid zich in de kerk, waar hij te half acht aan het rijk met bloemen versierde Hoogaltaar een Plechtig Lof celebreerde, hierbij geas sisteerd door de weleerw. Paters A. Dan kelman, Redemptorist en L. Dankelman, Redemptorist, resp. uit Roermond en Rot terdam, beiden ooms van den neomist, als diaken en subdiaken. Op het Priesterkoor hadden plaats genomen de zeereerw. heer Pastoor, de eerw. heeren Kapelaans W. E. Egberts en J. Deroij, de hoogeerw. eere- Kanunnik J. L. Dankelman, Deken van Delft, oom van den neomist. Broeder F. Mulder uit N. Orleans, oom van den neo mist, en de Paters L. Onderwater en S. Reinenberg. Het zangkoor, met jongens- en mannenafdeeling, werd gedirigeerd door Kapelaan W. A. Nicolaas, terwijl de geloo- vigen bij den zang wei-den gedirigeerd van af den kansel door Kapelaan J. H. M. v. Ingen. Ook in de kerk was de belangstel ling groot. Na de zegen met het Allerheiligste schonk de neomist vanaf den kansel aan de talrijke aanwezigen zijn Priesterzegen, waarna gezamenlijk werd gezongen: „Ge benedijd zijt Gij". Door de haag van bruid- tes fh het middenpad verliet de neomist na het Lof wederom de kerk. De Plechtige H. Mis. Een heldere lucht met stralende zon be loofde gistermorgen aan de plechtigheid meer luister bij te zetten en de feestvreug de te verhoogen. Te 9 uur begonnen de klokken luide hun mooie klanken over dorp en omgeving uit te dragen om de ge- loovigen kerkwaarts te roepen, daar de neomist te 9.15 uur zijn Eerste Plechtige H. Mis in de ranke, gothische parochiekerk zou opdragen. Toen dan ook de neomist met priesters en familieleden zich vanuit de pastorie door het middenpad naar het altaar begaf, was de kerk gevuld met ge- loovigen. De neomist werd bij het H. Offer geas sisteerd door zijn beide ooms, die ook Za terdagavond bij het Lof assisteerden, ter wijl de Hoogeerw. heer J. L. Dankelman, Deken van Delft, fungeerde als Presbyter- assistens en onze plaatsgenoot J. v. Reste ren, theologant, de taak van ceremoniarius vervulde. De lagere functies werden ver richt door de priester-studenten van de Agatha-parochie. Bovendien hadden op het Priesterkoor plaats genomen Pastoor v. Zuylen, Kapelaan W. E. Egberts, father L Onderwater, Pater S. Reinenberg uit Huiz „Pius" en Broeder F. Mulder uit N. Orlean> oom van den neomist. Het zangkoor voerde onder de eminent leiding van den heer W. Mizée, de drie stemmige Mis van Antonio Lotti op uitste kende wijze uit. De vaste Gregoriaansch- gezangen werden door de geloovigen mee gezongen, waarbij de weleerw. heer Ka pelaan J. H. M. van Ingen op den kanse dirigeerde. Na deze Plechtige H. Mis voerde he1 zangkoor het 4-stemmige „Cantate Domi no" van Leo Haller uit. De feestpredicatie. Na het Evangelie besteeg pater A. Dan keiman den kansel tot het houden van de feestpredicatie. Z.eerw. had als tekst geko zen „Tu es sacerdos in aeternum". Gij zijt Priester in Euwigheid. Binnen een tijdsbe stek van acht dagen viert de parochie van St. Agatha wederom feest. Was er een week ge leden vreugde over het zilveren feest van uwen beminden parochieherder, thans is er 'n andere blijheid, en wel, om getuige te zijn van de vreugde in het hart van den neo mist, die eenige dagen geleden het H. Priesterschap mocht ontvangen. Deze vreug de is geheel anders dan die van de vorige week, omdat thans wederom een nieuwe priester zijn intrede doet in den Wijngaard des Heeren. Onze vreugde gaat dan aller eerst uit naar Hem, Die den neomist deze genade schonk om zijn doel te bereiken. Wij leven mee met de innerlijke blijheid van de ouders van den neomist, die hun zoon zien opgaan, naar het Altaar des Hee ren om Hem in het H. Misoffer te danken voor Zijn genadegaven; met de vreugde van de familie en die van de priesters hier aanwezig, die in den jeugdigen priester een medehelper gekregen hebben om te arbei den in den dienst van God. Wie is hij? Het is.een mensch gelijk wij. Deze jong gewijde priester is de vrucht van het gebed. Wie is deze priester? Hij is priester van den Allerhoogste en is aange komen in het beloofde land. Hij is priester in eeuwigheid. Het is alsof er geen tijd meer bestaat. Hij zal zijn vader en moeder en familie vaarwel zeggen en leven als priester en priester blijven.. Z.eerw. zette vervolgens de beteekenis van het Priesterschap uiteen en schilder de de waardigheid van het Priesterschap alsmede de zegeningen en heilige handelin gen, welke dit met zich brengt. Laten wij ons daarom verheugen met den neomist, die gelukkig is op dezen voor hem zoo vreugdevollen dag. Wij wenschen hem hiermede geluk, alsook zijn ouders en familieleden. Een gelukwensch aan de aan wezige priesters, die hun aantal weer met een vermeerderd zien. Het goede en brave katholieke volk van Lisse komt eveneens een woord van felicitatie toe op dezen dag. De ouders van de talrijke priester-stu denten uit deze parochie kunnen op dezen dag zien, hoe eempaal hun zoon zal op gaan, na een heerlijke ontvangst door de parochianen, naar het Altaar des Heeren. Laten we daarom vereenigd blijven in de blijdschap van de zegeningen voor het Priesterschap, maar bovenal vereenigd blij ven in het gebed, omdat-hierdoor de zege ningen verkregen worden! Receptie. Des namiddags van half drie tot half vier had ten huize van de ouders van den neo mist de receptie plaats waarvan door vele parochianen gebruik werd gemaakt den jongen priester, ouders en familieleden hun gelukwenschen aan te bieden. Plechtig Danklof. Des avonds te 7 uur werd door den neo mist een Plechtig danklof gecelebreerd met assistentie van Kapelaan J. Deroy als dia ken en J. v. Resteren, theologant, als sub diaken. Ook nu weer was de kerk gevuld met geloovigen. Na de lofzang „Te Deum" en den zegen met het Allerheiligste werd door het zangkoor onder leiding van den heer W. Mizée uitgevoerd „Laudate Domi- ne", waarmede de plechtigheid werd ge ëindigd. OEGSTGEEST „OEGSTGEEST VOOR 40 JAAR" Oegstgeest mocht zich de jaren door altijd erheugen in groote belangstelling, ook van juiten, wanneer er feest gevierd werd. Het lorp zelf heeft z'n eigen bekoring en da "eesttoöi gaf er een bijzondere fleur aan. Wie herinnert zich niet in het bijzonder het ;aar 128 toen onder het motto „Wiweto" dui zenden uit de omgeving naar Oegstgeest to gen om te gaan aanschouwen wat „Oud en nieuw Oegstgeest" te zien bood. Dit jaar is er een gelukkige samenwerking tusschen Oranjevereeniging en Middenstand en naast Oranjefeestnummers als ringsteken, volks spelen, lanciers, muziek enz. heeft de mid denstand het stoute plan ondernomen om „Oegstgeest voor 40 jaar" te gaan uitbeel den, waarbij sommigen zelfs terug gaan tot voor 200 jaar. Een stout plan waarvan we „met een bedenkelijk hoofd" kennis namen doch al vasten vorm krijgt. Er wordt ge timmerd, geteekend, beraadslaagd, door de middenstanders, dat het een lust is, en hier en daar krijgen de plannen ook naar buiten al vasten vorm. Het zal „knal worden" hoor- wen we een paar voorbijangers opmerken en inderdaad gelooven wij dat Oranjever eeniging en middenstand in Oegstgeest door die samenwerking op breeden grondslag iets zullen gaan daarstellen dat weer de gang naar Oegstgeest dubbel beloond zal worden. Wij hoorden zelfs verluiden dat de oude paardentram weer gaat rijden. Zou 't waar zijn Zaterdag opent de middenstand de feeste lijkheden. 't Wordt dus „aanpakken" voor deze nijvere werkers. WARMOND Concert. Dat ..St. Matthias" zich steeds in een ieders belangstelling mag verheu gen, is ook heden weer gebleken, toen door haar een concert werd gegeven op de ge meentelijijke muziektent. Voor de pauze werd het programma ver zorgd door de afd. Zang, die een 6-tal mooie nummers, ten gehoore; bracht. Spe ciaal diene vermeld te worden „Eere zij God" van Mar. Egberts Jr. en „Lentege- voel'f van Ferd. Möhring, een tweetal num mers, waarmede de afdeeling een le prijs wist te behalen op het Zangconcours in Rotterdam. De afdeeling zang zien wij gestadig vooruitgaan, hetgeen zeer zeker te danken is aan de bekwame leiding van den heer A. Martijn uit Leiden. Na de pauze zette de afdeeling Harmonie in met de pittige marche „L'entrée des Gladiateurs", waarmede de stemming bij het publiek er aanstonds inkwam. Dat ook deze afdeeling haar sporen heeft verdiend, bewees ook de uitvoering van „Heinzel- mannchens Wachtparade", die door het publiek met ademlooze stilte werd aan hoord. Het geheel is een schitterend geslaagde! avond geworden, en, daar de directeur, de heer G. Dik, gaarne vroolijke gezichten om zich heen ziet, sloot hij het concert met een Mai-sch Pot-Pourri „Steps of Glory", waar bij de omstanders dé verleiding niet konden weerstaan om een rondedans om den tent te maken. Een woord van hulde, zoowel aan de afdeeling Zang als aan de afdeeling Harmonie, is voorzeker op zijn plaats, ter wijl een woord van dank toekomt aan de politie, die alles in het werk heeft gesteld, om het concert zoo ongestoord mogelijk te doen verloopen. Junioren-commissie. Tot leden der junioren-commissie in deze gemeente zijn benoemd de heeren: G. G. van Elburg, G. Flint, C. L. van Kempen, M. J. Hogeboom, J. van Vliet en W. van Winsen. Genoemde heeren hebben tot taak, leiding op zich te nc-^a». bij het spelen van wedstrijden door de z.g. sport-junioren, on der afdeeling van de plaatselijke K.J.C. De intocht van den neomyst. Bruidjes bestrooien den jong gewijden priester, Pa ter J. Dankelman C.s.s.R., bij den ingang der kerk met bloemen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12