Ned. gezant te Ber lijn bij auto ongeluk ernstig gewond DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9110 S)e CckUcli^Soii^cmt Telefoon: Redactie 15. w nv*\n«i Adv. en Abonm-tarieven zie pag. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003Postbus 11. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Over Spaansche toestanden Een waar en juist, een volledig oordeel te vormen over toestanden en verhoudin gen in Spanje is zéér moeilijk. Deze erkenning houdt echter geenszins in, dat niet in groote lijnen de toestand duidelijk voor ons open ligt. Met zekerheid kan worden geconstateerd, dat o nw aar is, wat beweerd wordt in een brochure, getiteld „Amerikaansche geestelijken over Spanje" (uitgave van de Commissie „Hulp aan Spanje"): De verplichting, die wij gevoelen om de moraal te verdedigen en de eerbied, die wij koesteren voor de ge schiedenis en idealen van ons eigen land, dwingen ons op de kansel zoo wel als op straat, luide én met kracht onze sympathie voor de aangevallen democratie in Spanje uit te roepen. Wat hier beweerd wordt, dat n.l. de strijd in Spanje gaat voor of tegen de de mocratie, is beslist onwaar. De strijd van Franco gaat tegen een re geering, die in naam democratisch was, maar in werkelijkheid machtsmiddel in handen van een communistische terreur; die om woorden van den schrijver van de brochure te gebruiken niet de moraal verdedigde en toonde geen eer bied te hebben voor „de geschiedenis en idealen" van het eigen land. Dat er Spaansche geestelijken kunnen worden geciteerd, die zich losmakend van de gruwelijke onrechtvaardigheden, welke er onder de regeering zijn gepleegd die regeering tóch nog willen gehand haafd zien, hopend, dat zij een andere, betere koers zal inslaan willen wij "niet ontkennen. Maar de overgroote meerderheid der Spaansche geestelijken heeft in de regee ring, die het algemeen belang ten eenen- male heeft verwaarloosd, niet meer het minste vertrouwen. De, helaas, wel zeer duidelijke feiten der gruwelijke en afschuwelijke vervol ging van Godsdienst, van Kerk, van pries ters en van religieusen wettigen ook, ons inziens, niet het minste vertrouwen in de roode Spaansche regeering! Dat met de heerschappij van Franco de democratie niet ten troon wordt verhe ven om 't slechts zwak uit te drukken kan zéker niet worden tegengespro ken. M a a r: de democratie is in de poli tiek niet de norm voor wat goed of slecht is, niet de norm voor het zedelijk handelen! Uit deze laatste opmerking concludeere men niet, dat de katholieken in ons va derland geen' vertrouwde bondgenooten zouden zijn in de handhaving en verdedi ging der democratie.'t Mag met de grootste stelligheid worden verzekerd, dat de katholieken van Nederland in groote en overgroote meerderheid overtuigde en be sliste voorstanders zijn van een gezond democratische regeering. Een gezond democratische regeering. Velen en ge lukkig niet alléén katholieken zien fou ten en feilen in onze democratie. Maar wij zijn wel zoo verstandig, dat wij, er naar strevend om de democratie te „sanee- ren", er ook voor zullen oppassen, niet mét het badwater óók het kind weg te spoelen! Wij zijn: overtuigde en besliste voorstanders van de democratie in ons va derland. De democratie heeft echter geen abso lute waarde de democratie is voor ons niet.als ware 't de Godsdienst. Er kunnen in een bepaald land bepaal de omstandigheden zijn, welke uitwijzen, dat men de democratie feitelijk niet kan aanvaarden als den besten regeerings- vorm. Hoewel het wel 'ns wordt ontkend, twij felen wij geen oogenblik aan de dictato riale verlangens en strevingen van Fran co. Tegenover Franco staat echter een re geering, die, zooals we reeds opmerkten, haar democratie heeft gesteld onder com munistische terreur, en die van een groot deel van het volk gruwelijk en afschuwe lijk tyrannie beteekent. Als men schrijft, dat in Spanje de d e- mocratie wordt aangevallen dan is dit een manier-van-zeggen, die de waarheid en de werkelijkheid niet juist voorstelt! Auto van den gezant werd bij botsing met vracht wagen vernield De Nederlandsche gezant te Ber lijn, mr. C. Ridder van Rappard, is gisteravond met zijn auto op den te rugweg van Nederland naar Berlijn tusschen Minden en Bückeburg ver ongelukt. De auto van den gezant kwam in botsing met een vrachtwa gen en werd totaal vernield. Terwijl de chauffeur van de auto nagenoeg niet gewond werd, kreeg de gezant een ernstige schedelbreuk en inwendige kneuzingen. Mr. van Rap pard werd opgenomen in het zieken huis te Bückeburg. Zijn toestand is ernstig. Hij is bewusteloos. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid bekend. Hoewel de chauffeur van den gezant nagenoeg onge deerd is gebleven, heeft hij een zoo ern stige zenuwschok gekregen, dat het niet mogelijk was hem een verhoor af te ne men. Het ongeluk geschiedde, naar de „Tel." van de politie te Bückeburg vernam op den hoofdweg van Minden naar Berlijn. Het wegdek was gistermiddag nat en le verde vrij ernstig slipgevaar op. Daarin moet waarschijnlijk de oorzaak van het on geluk gezocht worden. De wagen van den heer Van Rappard naderde Bückebrug, toen van de andere zijde een vrachtauto-trein, zooals men ze vele op de Duitsche wegen aantreft, kwam. Juist toen de Nederlandsche auto deze vrachtautotrein passeerde, slipte de auto van den gezant. De chauffeur kon den wa gen niet meer de baas blijven, en met een hevigen klap sloeg de linkerkant van den auto tegen den vrachtauto op. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat de auto een slag om zijn eigen as maakte en tot staan kwam in een richting tegenover gesteld aan die, vanwaar de auto gekomen was. Politie en medische hulp was spoedig ter plaatse. De gezant was er zeer ernstig aan toe. Hij was bewusteloos en had enkele ernstige verwondingen opgeloopen. Per ziekenauto werd hij overgebracht naar het Bethel-ziekenhuis te Bückeburg. De chauf feur bleef nagenoeg ongedeerd, doch hij had door het ongeluk een ernstigen zenuw schok gekregen. eDauto van den heer Van Rappard werd zwaar beschadigd. Ook de vrachtauto liep averij op. De politie van Bückeburg stelde onmiddellijk een onderzoek naar de schuldvraag in, doch dit had gisteravond nog niet tot een resultaat geleid. DE WERELD IN VOGELVLUCHT FULDA: Gisteren is de Duitsche bis schoppenconferentie op het graf van St. Bonifacius bijeen gekomen. Naar verluidt zal voornamelijk de kwestie van de con- fessioneele school een punt van diepgaan de bespreking uitmaken. Zooals men weet, nemen de Oostenrijksche bisschoppen geen deel aan deze conferentie. Na afloop zal een herderlijk schrijven worden gepubliceerd, dat van den kansel zal worden voorgelezen. Dat herderlijk schrijven zal met belangstelling tegemoet worden gezien, ofschoon wij geenerlei verandering van standpunt te verwach ten hebben, noch van de eene noch van de andere zijde. PRAAG: Te Praag worden de onder handelingen over het nationaliteitensta tuut voortgezet. Naar Reuter weet te mel den, heeft de tegenwoordigheid van Run- ciman bereikt, dat de besprekingen van gisteren in een beteren toon en in een sfeer van objectiviteit zijn gehouden. Veel verder zijn de heeren echter niet gekomen. De houding van de Sudeten-Duitschers ten aanzien van de regeeringsvoorstellen betreffende de minderheden, komt hierop neer, dat, terwijl zij niet de regeerings voorstellen aanvaarden, zij ook niet de deur sluiten voor verdere onderhandelin gen. BELOFTE VAN AUTOBESTUURDERS. „Ik beloof uit liefde tot God, tot mijn naasten en tot mijzelf, voor zichtig te rijden". In Noord-Engeland werden onlangs voor het eerst 110 auto's gezegend. De plechtig heid werd door duizenden geloovigen bij gewoond. Een eeregarde werd gevormd door ridders van het H. Sacrament in vol ornaat. Voor de wijding legden de auto bestuurders deze belofte af: „Ik beloof uit liefde tot God, tot mijn naasten en tot mijzelf, voorzichtig te rij den". Vestigingswet Kleinbedrijf. Novemberexamen voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis. De onderwijsinstellingen der drie Ne derlandsche Middenstandsbonden brengen ter algemeene kennis, dat in October en November a.s. voor de tweede xiiaal de examens voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis zullen worden afgenomen. De deelneming aan deze exa mens staat open voor een ieder, ongeacht de opleiding, welke werd genoten. Het af nemen der examens geschiedt, zooals ge bruikelijk, onder toezicht van rijks gecom mitteerden, aangewezen door den Minis ter van Economische Zaken. Data en toelatingseischen. De examens, welke zullen worden af genomen, bestaan uit het normaal examen (A), waaraan door een ieder vrij kan worden deelgenomen, en het speciaal exa men (B), waaraan alleen kunnen deelne men zij, die op 1 Juli 1938 den leeftijd van 25 jaren hadden bereikt en op dien datum reeds vijf jaar in een tak van detailhan del, ambacht of kleine nijverheid werk zaam waren. Het normale examen bestaat uit een schriftelijk (te houden op Woensdag 26 October) en een mondeling gedeelte, af te nemen omstreeks 15 November. Het speciale examen voor ouderen houdt in het bijzonder rekening met de ervaring, welke reeds in de practjjk van het be drijfsleven werd opgedaan en wordt al leen mondeling afgenomen. Dit examen sluit onmiddellijk aan bij het mondelinge gedeelte van het normale examen en zal dus op een of meer dagen in de tweede helft van November plaats vinden. E xamenplaatsen. In afwijking van de regeling voor het Juni-examen zullen de examens, bij vol doende deelname, namens de drie Mid denstandsbonden worden afgenomen door één der drie onderwijsinstellingen in de navolgende plaatsen des lands: Leeuwarden, Groningen, Coevorden Meppel, Zutphen, Amsterdam, Rotterdam en Terneuzen door het Instituut voor Mid denstandsontwikkeling (Koninklijke Ne derlandsche Middenstandsbond); Enschedé, Nijmegen, Roermond, Til burgEindhoven, Utrecht, Alkmaar en 's-Gravenhage (Onderwijs-Centrale van den Ned. R. K. Middenstandsbond); Assen, Zwolle, Amersfoort, Leiden, Arn hem, Dordrecht en Middelburg door de Onderwijscentrale van den Christelijken Middenstandsbond. Het is mogelijk, dat in verband met aantal en herkomst der candidaten een examencommissie ook zitting houdt in een andere plaats binnen hej gebied harer werkzaamheid. Dit wordt na de inschrij ving bekend gemaakt. Inschrijving voor 15 September a.s. Inschrijving voor deze examens kan uiterlijk tot 15 September a.s. geschieden bij het Centraal Secretariaat der Midden standsexamens, 2e van den Boschstraat 40 's-Gravenhage, dat wederom met mede werking van het Departement van Econo mische Zaken een deel der administra tieve voorbereiding ter hand neemt. De aanmelding dient te geschieden met gebruikmaking van de daarvoor bestemde inschrijvingsformulieren. Deze zijn op schriftelijke aanvrage kosteloos verkrijg baar bij de volgende adressen: Centraal Bureau van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling, Bezuidenhout- scheweg 15 te 's-Gravenhage; Onderwijs-Centrale van den Ned. R. K. Middenstandsbond, Mauritskade 23, 's-Gra venhage; Onderwijs-Centrale van den Chr. Mid denstandsbond, Dr. Kuyperstraat 3 te Den Haag; Centraal Secretariaat der Middenstands examens, 2e Van den Boschstraat 40 te 's-Gravenhage. Het verdient aanbeveling, dat opleiders de benoodigde formulieren voor hun leer lingen gelijktijdig bestellen en bij de in vulling behulpzaam zijn, zulks ter voor koming van de tekortkomingen, welke zich bij de Juni-examens hebben geopen baard en oorzaak zijn van onnoodige ad ministratieve moeilijkheden. Bij het aanvragen van inschrijvings formulieren bedenke men, dat er zooals hiervoren reeds werd opgemerkt, twee soorten zijn: A (volledig examen) en B (speciaal of vereenvoudigd examen). De formulieren bevatten een prospectus met algemeene inlichtingen en een uittreksel uit het Examenreglement, waaronder de exameneischen. Dit onlangs herziene Exa menreglement is na inzending van 0.15 in postzegels aan voormelde adressen ver krijgbaar. Het verdient aanbeveling, dat leerlin gen van cursussen de formulieren door tusschenkomst van hun cursusleider aan vragen. Candidaten voor het speciaal examen dienen bij hem formulier B over te leg gen, een officieel uittreksel uit het ge boorteregister, zoomede bewijsstukken, waaruit hun 5-jarige practische werk zaamheid blijkt. Candidaten, die wegens het bezitten van bepaalde diploma's aanspraak wen- schen te maken op vrijstelling van één of meer examenvakken (men zie daarvoor het prospectus), dienen deze diploma's of officieel gewaarmerkte afschriften daar van bij het inschrijvingsformulier over te leggen. Alle overgelegde officieele bescheiden worden later teruggezonden. Onduidelijk of onvolledig ingevulde for mulieren of dezulke zonder de vereischte bewijsstukken en verdere bijlagen wor den niet in behandeling genomen en zon der meer aan de afzenders teruggezonden, die daarbij de kans loopen, dat zij zich daardoor te laat aanmelden, want: de inschrijving sluit onherroepelijk op 15 September a.s. en alle na dien inko mende formulieren worden terzijde ge legd. Bij het voeren van correspondentie die nen steeds naam, huisadres, woonplaats en examenplaats duidelijk te worden ver meld. Examengeld. Het examengeld, ten bedrage van 12.50 dient vóór het indienen van de aanvrage te zijn gestort op postgirorekèning no. 60000 van de Nederlandsche Middenstands- ban kN.V. te 's-Gravenhage; op het giro strookje duidelijk te vermelden: „Examen Middenstandsdiploma'', naam, adres en examenplaats. Het bewijs van storting dient bij het in schrijvingsformulier te worden overge legd: het wordt later teruggezonden. In schrijvingen, welke niet aan deze voor schriften voldoen, worden niet aanvaard. Leerlingen van cursussen, aangesloten bij een onderwijs instelling van een der drie Nederlandsche Middenstandsbonden, die aldaar ingeschreven staan, genieten op het examengeld een reductie van 5. mits bij hun inschrijvingsformulier een bewijs wordt overgelegd, dat zij op deze reductie recht hebben. De daartoe benoo digde reductie-biljetten dienen bij de cur susleiding te worden aangevraagd, waar na de betrokken onderwijsinstelling na controle tot afgifte aan den cursusleider kan overgaan. Candidaten, die bij een examen zijn afgewezen, ontvangen een reductie van 50 pet. op het examengeld, indien zij zich voor het eerstvolgend, examen opnieuw aanmelden. Zij moeten het geheele exa men opnieuw afleggen. HET TREURSPEL VAN DE DORDTSCHE BRUG. Wie uit het Zuiden komende de 1000 M. lange Moerdijkbrug gepasseerd is, schrijft de K. N. A. C., vindt recht voor zich een fraaien betonweg liggen, die rechtstreeks naar Dordrecht voert. De argelooze auto mobilist, die meent hier eindelijk goede waar ter vinden voor zijn vele belastingpen ningen, die hij sinds 1927 in stijgende ma te heeft opgebracht, komt op drukke da gen echter bedrogen uit, wanneer hij meent dat deze weg hem sneller naar Rotterdam zal brengen; als in een fuik loopt hij in Dordrecht op de pont vast, die op sp'tstij- den het verkeer niet kan verwerken. Reeds herhaalde malen heeft de K. N. A. C. ge waarschuwd om op tijden, dat druk ver keer mag worden verwacht de route van Rotterdam naar Moerdijk en omgekeerd niet te kiezen over Dordrecht, maar over het veer Wieldrecht's-Gravendeel. Deze route is slechts enkele kilometers langer, maar de wachttijden bij het veer zijn aan zienlijk korter, zoodat de tijdwinst ruim schoots opweegt tegen den iets grooteren afstand. Sinds de nieuwe betonweg Moerdijk VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De conferentie der Duitsche Bisschoppen is gisteren te Fulda begonnen. (2de blad). De H. Vader over de Katholieke Actie. (2de blad). De onderhandelingen te Praag. (2de blad). Binnenland Pastoor A. D. M. Aelen uit Tilburg bij een auto-ongeluk in Luxemburg veronge lukt. (3de blad). De Ned. gezant te Berlijn, mr. C. Rid der van Rappard, bij auto-ongeluk zwaar gewond. (1ste blad). HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN MGR. TASKIN. Felicitatie-bezoek van den Internuntius. De pauselijke internuntius, Z. H. Exc. Mgr. P. Giobe, bracht gisterenmiddag, ver gezeld van zijn secretaris, een langdurig bezoek aan het Theologicum, om Mgr. H. J. M. Taskin geluk te wenschen met zijn gouden priesterfeest. De internuntius was verhinderd op den feestdag zelve zijn felicitaties aan te bie den. Het bezoek duurde van ongeveer kwart over vyf tot zes uur. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD IN VENETIë. Men meldt ons van officieele zijde, dat H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun reis in Venetië zijn aan gekomen en afgestapt zijn in het Grand- Hotel aldaar. ONDERHOUD VAN HENLEIN MET RUNCIMAN. PRAAG, 18 Augustus (A.N.P.). Vanoch tend kwart voor elf is lord Runciman met zijn echtgenoote en medewerkers per auto raar kasteel Jirkof vertrokken, een eigen dom van prins Hohenlohe. Ook Henlein is naar dit 'kasteel gegaan. Vanmiddag zou lord Runciman een onderhoud hebben met Henlein. Vanavond zal een communiqué worden gepubliceerd. Morgen zal Runciman een onderhoud hebben met den deskundige voor economi sche zaken van de sociaal-democraten in het Sudetenland, Rehwald. Dordrecht gereed is gekomen, dient er nog eens nadrukkelijk op te worden gewezen, dat men, om, van het Zuiden komende, het veer van 's-Gravendeel te bereiken, van de Moerdijk af direct den ouden weg dient te volgen, omdat de nieuwe weg geen zijwe gen heeft (men mag althans de aanwezige zijwegen niet inslaan), die naar het veer leiden. Hoe absurd het ook moge klinken, de K. N. A. C. raadt u aan op tijdstippen, dat zich veel „meeliggers" op den weg be vinden, den nieuwen specialen autoweg te negeeren en bij de Moerdijkbrug, onder den nieuwen weg door, naar den ouden weg te ryden, die u naar het 's-Gravendeelsche veer brengt. Daarmede ontgaat men tevens de momenteel, wegens werkzaamheden aan de brug allesbehalve gemakkelijke tra verse door Dordrecht. Met smart wacht het motorverkeer op het gereedkomen van de verkeersbrug te Dordrecht, waardoor aan de pontenmisère een einde kan worden gemaakt. Voor mo derne begrippen gaat dit werk echter ter gend langzaam en het woord „versnelde bruggenbouw", onder welk motto den automobilist en'motorrijder op elke liter benzine een halve cent extra wordt bere kend, doet hier wat merkwaardig aan. De eerste werkzaamheden begonnen eind 1935 en bij voortduring werd van officieele zijde verzekerd, dat de brug nog in 1938 voor het verkeer beschikbaar zou komen. Laat stelijk verzekerde de Minister van Water staat, blijkbaar slecht voorgelicht, zulks nog in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Verkeersfondsbegrooting. Inmiddels vonden de laatste gunningen voor de toeleidende viaducten en oprit ten pas vorige maand plaats met opleve ringstermijnen van 8 maanden. Op zijn al lervroegst wordt het dus April 1939 voor dat de kostbare ponten vaarwel gezegd kunnen worden. Voorwaar een treurspel, waarvan het motorverkeer d? kosten draagt en de gemeente Dordrecht voorals nog de entreegelden ontvangt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1