DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINNENLAND WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9109 3)e £eid&cli40oii/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. X Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Een waar woord Een waar woord willen wij ontke nen aan een artikel in het laatst-versche- nen nummer van het dagblad der N. S. B.: Maatschappelijke en geestelijke noo- den treden altijd en overal gelijktijdig op. Als een economische crisis het be drijfsleven ontwricht, dan heerscht er, te zelfder tijd, een crisis in het gees tesleven. Dit is inderdaad waar; hier wordt ons gegeven een klare visie op de werke- 1 ij kh e id. Als een economische crisis het bedrijfs leven ontwricht, dan heerscht er ook, he laas, een crisis in het geestesleven. Daardoor is heel veel te verklaren van wat wij nu beleven. Een enkel voorbeeld uit de. helaas, zoo t a 1 r ij k e. Daardoor is b.v. te verklaren, dat het voorlaatste nummer van het dagblad der N. S B. durft schrijven een belachelijken laster over den toestand in Oostenrijk vóór de „aansluiting", in een bewering, als deze (wij citeeren letterlijk): Wie de Roomsch-Katholieke Kerk wilde verlaten werd op zijn geestver mogens onderzocht en verdwaalde, bij volharding in een zenuw-inrichting, een gekkenhuis of regelrecht, naar de gevangenis. Wat 'n dwaze lasterpraat! Daardoor is het ook te verklaren hoe wel nóg moeilijk dat katholieke lezers van genoemd dagblad bij het lezen van zoo véél smaad en schimp op wat hun eer als katholiek onmiddellijk raakt en grieft niet opvliegen in eerlijke, heilige ver ontwaardiging. Er is een crisis in het gees tesleven der menschen! In zulk een tijd, als deze, is wij her halen wat wij ook reeds dezer dagen schre ven klare principieele voorlichting in de dagbladen allernoodzakelijkst. Geen halfheid of lafheid in de uiteenzet ting en doorvoering en verdediging van beginselen. Evenmin als persoonlijke beleedi- gingen of onaangenaamheden voor tegenstanders, welke, gewetensvol, door ons zooveel maar eenigszins mogelijk is moeten worden ontweken en vermeden. Alleen door een zuiver standpunt in te nemen zuiver in het licht van de rede en van de plichten van rechtvaardigheid en naastenliefde kunnen wij werken, in ons en buiten ons, om de crisis in het geestesleven terug te dringen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Mgr. Hlinka, de grijze leider der Slowaaksche autonomisten, is gisteren ge storven. Juist op dit oogenblik, nu de na tionaliteitenkwestie het brandende vraag stuk van den dag is, komt de dood van dezen leider wel zeer ongelegen. Mgr. Hlinka was reeds een strijder voor de auto nomie van zijn Slowaken, toen de naam van den Sudeten-leider Henlein nog volkomen onbekend was. Thans lijkt het wel, alsof dit vraagstuk is opgekomen tegelijk met de persoon van Henlein en is de naam van Mgr. Hlinka naar het tweede plan gescho ven. Maar reeds bij de stichting der Tsjecho- Slowaaksche republiek ijverde Mgr. Hlinka voor de autonomie der Slowaken en werd hem ook een toezegging gedaan, dat deze mettertijd verwezenlijkt zou worden. De Tsjechen hebben hun belofte niet gehouden en zij zijn er thans op een vrij hardhandige wijze door de Sudeten-Duitschers, met steun van Berlijn op den achtergrond, aan her innerd. Als alles goed gaat, zal door be middeling van Runciman het nationalitei ten-probleem weldra nader tot een oplos sing worden gebracht, doch het vermoe delijke resultaat van zijn jarenlangen strijd heeft de grijze priester-leider niet meer mogen aanschouwen. WASHINGTON: De Amerikaansche staats secretaris Cordell Huil heeft een groote radio-rede uitgesproken, waarin hij waar schuwde tegen de meer en meer gebrui kelijke geweldpolitiek, welke hij een symptoom noemde van cultuurverval. Dat is allemaal heel mooi gezegd, maar als de Amerikaansche redenaars eens wat minder spraken, doch kort en goed besloten tot toetreding tot den Volkenbond, dan zou dat heel wat meer indruk maken en meer resultaat opleveren. Katholieke studenten naar Yoegoslavië het zeventiende congres van de „pax romana". Pater Regout S.J. onder de sprekers. In een stil hoekje van een Parijsch res taurant nu half Parijs op vacantie is, zijn er inderdaad nog stille hoekjes te vin den is Roger Millot, de president van „Pax Romana" zoo welwillend, om ons een en ander te vertellen over het zeventien de congres van de „Pax Romana", dat van 22 Augustus tot 1 September in Yoego slavië zal gehouden worden, en waaraan katholieke Universiteitsstudenten uit de geheele wereld zullen deelnemen. Roger Millot, een ingenieur, 35 jaar oud, is vice-president van de „Pax Romana", en als zoodanig is hij grootendeels belast ■met de leiding van en de voorbereiding van het komende congres. Welk is het belang van de Congressen van „Pax Romana"? Het groote belang aldus Roger Mil lot is hierin gelegen, dat de daar be sproken ideeën over de geheeel wereld worden uitgedragen door diegenen, die redelijkerwijze gesproken, in de toekomst de leidende functies in het openbare leven zullen innemen. Een ander groot belang is ongetwijfeld, dat universiteitsstudenten uit alle landen met elkander in contact blijven en elkander beter leeren begrijpen". Bestaat er groote belangstelling voor deze congressen? Het vorig jaar werd het congres hier in Parijs gehouden, binnen het kader van de Wereldtentoonstelling. Er waren toen meer dan 700 studenten uit dertig verschil lende landen bijeen. Waar zal hét congres van dit jaar ge houden worden? Voor het aanstaande congres is Yoego slavië uitgekozen. Onze eigenlijk gezegde studieweek, waaraan alleen federatielei ders deelnemen, wordt gehouden in het toe ristenplaatsje Rogaska-Slatina, terwijl het eigenlijke congres van 26 Augustus tot 1 September in Bled en in Ljubljana plaats vindt. Kunt U zeggen, welk het hoofdthema der besprekingen van dit jaar is? Dit jaar zal voornamelijk gesproken worden over. de houding van den katho lieken student tegenover het communisti sche probleem. De richtlijnen, die de H. Va der zelf gegeven heeft, worden nader uit eengezet: liefde tegenover de personen, on wankelbaarheid in de leer. Het is niet over dreven te verklaren, dat de toekomst van de wereld afhankelijk is van de houding der jeugd tegenover het communisme, het nieuw-heidensche nationalisme en de Ka tholieke Actie. Verschillende eminente sprekers staan op bet programma van de congresdagen, om wetenschappelijk het probleem van het communisme te bespreken. Een spreekbeurt hebben toegezegd: o.m. Pierre-Henri Simon, lector in de Fransche litteratuur aan de katholieke Universiteit van Lille, die spreken zal over de sociale katholieke leer en de eischen van dezen tijd. Pater Regout S.J. Moderator van de studenten aan de Katholieke Universi teit van Nijmegen zal spreken over „Com munistische Actie en penetratie op de uni versiteiten". De derde conferentie in de Duitsche taal wordt gehouden door den Sloveenschen Minister zonder portefeuille Dr. Mika Kerk, die spreken zal over „De psychologische en moreele voorwaarden van de sociale actie van den intellectueel". Het werk is niet gemakkelijk. Er is heel wat moeite voor noodig, om een dergelijk congres in Centraal Europa te organiseeren, maar wij mogen ons verheugen in de steun van de kerkelijke autoriteiten. PRIVILEGES VAN DE HITLER-JUGEND. Een verordening van staatswege In de „Bayerische Regierungsanzeigei van 11 Augustus 1938 wordt een verorde ning van het Staatsministerie voor Onder wijs en Eeredienst gepubliceerd over het schoolgeld aan middelbare scholen. Para graaf 4 luidt: „Schoolgeld verlagingen mogen op alle staatsscholen en bijzondere scholen alleen toegestaan worden aan leer lingen, die bij de staatsjeugd zijn aange sloten". Deze verordening is eenerzijds gericht tegen degenen, die om rassenverschillen niet aangesloten kunnen zijn bij de Hitier- Jugend, en anderzijds tegen degenen die uit gewetensbezwaren geen aansluiting wenschen bij een anti-christelijke organi satie, of die uit deze organisatie werden gezet, omdat zij op het gebied van de „wereldbeschouwing" onbetrouwbaar ren. Het is opmerkelijk, dat deze verorde ning ook geldt voor de nog bestaande par ticuliere scholen. De weinige nog bestaan de katholieke middelbare scholen mogen alleen verlaging van schoolgeld geven aan leden van dè Hitler-Jugend RIJKSMIDDELEN. DE OPBRENGST VAN JULI WAS 3.686.329 MEER DAN DE RAMING. Over de maand Juli hebben de Rijks middelen 35.768.750 opgebracht, hetgeen 4.262.083 minder is dan over Juli 1937 en 3.686.329 meer dan de raming. Over de eerste zeven maanden van dit jaar was de opbrengst f 256.689.196. Dit is 3.856.635 meer dan over de eerste zeven maande van 1937 en f 6.307.946 meer dan zeven twaalfden van de raming over 1938. DE STERKE DALING DER GRAANPRIJZEN. Telegram aan minister Steenberghe. Het bestuur van de vereeniging „De Beurs" te Groningen heeft Dinsdag in ver band met de sterke daling der graanprijzen het volgende telegram aan den minister van Economische Zaken verzonden: „Bestuur der vereeniging „De Beurs" te Groningen, met verontrusting constateeren- de dat handel gerst en rogge aan de Gro ninger Beurs de laatste Dinsdagen vrijwel geheel stagneert, daar de richtprijzen niet kunnen worden betaald, in verband met de sterke prijsdaling op internationale graan markt, verzoekt. Uwe Excellentie dringend zoo spoedig mogelijk bekend te maken, in welken tijd Uwe Excellentie zich voorstelt maatregelen te treffen, waardoor landbou wers deze richtprijzen betaald kunnen krij gen, opdat Groninger Beurs haar functie als belangrijkste Beurs in ons land, ter verhan deling van inlandsche granen ten behoeve van landbouwers en graanhandelaren, zoo spoedig mogelijk kan hervatten". KEURING KOPLAMPEN VAN MOTORRIJTUIGEN. Door een beschikking van den minister van Waterstaat, d.d. 13 Aug. 1938, schrijft de K.N.A.C., is een zeer belangrijke wijzi ging gekomen in de voorschriften inzake de keuring van koplampen van motorrij tuigen. Oorspronkelijk was bepaald, dat met in gang van 1 Januari 1939 alle koplampen van een goedgekeurde soort dienden te zfjn of dat daarop een door den minister vast gesteld goedkeuringsmerk diende te zijn aangebracht. De genoemde datum is thans gewijzigd in 1 Januari 1940, zoodat tot dan met onge keurde lampen mag worden gereden. Een uitzondering daarop en dit is zeer belangrijk voor koopers van nieuwe motor rijtuigen wordt gemaakt voor motor rijtuigen, die na 31 December 1938 inge voerd of hier te lande vervaardigd worden. Voor deze blijft de bepaling bestaan, dat zij van goedgekeurde koplampen voorzien moeten zijn. Wie dus na 31 December a.s. een nieuw motorrijtuig koopt, invoert of vervaardigt heeft zorg te dragen, dat daarop goedge keurde koplampen zijn gemonteerd. Inmid dels verdient het reeds thans aanbeveling bij den aankoop van een nieuw motorrij tuig levering van goedgekeurde koplampen te eischen. Momenteel kan de datum van invoer van een motorrijtuig blijken uit het nationali- teitsbewijs. Na invoering van de nieuwe wegenver keerswet, hetgeen thans ieder oogenbilk verwacht kan korden, krijgt ieder motor rijtuig een „voertuigenbewijs", waaruit zijn leeftijd kan blijken. DE NIEUWE WEG DEN HAAG-UTRECHT Openstelling van het viaduct en brug te Voorburg. Wederom is een gedeelte van den nieu wen weg Den HaagUtrecht gereed. Hedenochtend is op geheel on-officieele wijze het viaduct en de brug te Voorburg, welke den toegang vormen tot den auto weg, voor het -verkeer opengesteld. Wel waren hierbij aanwezig eenige in genieurs van Waterstaat, onder wie ir. L. J A. Bergansius, hoofdingenieur van het district nieuwe wegen L, verscheidene functionarissen bij de K.N.A.C. en den A.N. W.B. en andere belangstellenden. Tegen acht uur reed het groot aantal auto's, dat zich vóór het viaduct had opge steld dit nieuwe gedeelte op tot vlak voor de brug in het midden van het viaduct gelegen welke tot nu toe nog in geopen- den toestand was gebleven. De brug werd neergelaten, de file auto's reed er over heen en het viaduct was in gebruik genomen. Op het oogenblik is men nog druk bezig de Laan van Nieuw-Oosteinde met het ver- lendge, de Laan van Nieuw Oost-Indië, in gereedheid te brengen, welke dan aanslui ten zal op de reeds gemoderniseerde en aan de eischen var, het snelverkeer aangepaste van Alkemadelaan tot Soheveningen. Wan neer dit gedeelte klaar is, heeft men zoowel van Scheveningen, als van den weg naar Amsterdam een snelle verbinding naar den nieuwen weg. Het wachten is dan nog op het gereed komen van het gedeelte GoudaUtrechL. AUTOWEG AMSTERDAM—DEN HAAG. Minister beantwoordt de vragen betreffende de verkeers veiligheid. De Communist Wijnkoop heeft, zooals ge meld, den minister van Waterstaat vragen gesteld betreffende verzekering van de verkeersveiligheid op den autoweg Am sterdamDen Haag,luidende: „Is het den minister bekend dat op den pas gereed gekomen rechtstreekschen autoweg AmsterdamDen Haag door de gevaarlijke kruising bij den onbewaak- ten overweg van de spoorlijn Amsterdam -Aalsmeer reeds een botsing is voorgeko men? Acht de minister het niet met de wet in strijd en in elk geval verkeerd, dat op een drukken snelverkeersweg ontheffing be staat van de verplichting tot afsluiting van den spoorweg? Is het den minister ook bekend, dat zelfs een bewaakte overweg ter plaatse, door de gevaarlijke ligging beneden de helling, bij het afrijden van het diaduct ook bij nor male omstandigheden reeds gevaar ople vert? Is de minister bereid de noodige maat regelen te nemen, opdat: a. de waarschuwingsborden aanstonds zoo aangebracht worden dat men, duide lijk en tijdig, ook aan den anderen kant van de viaduct reeds bij den oprit van de uierst gevaarlijke kruising op de hoogte wordt gebracht. b. de verkeersveiligheid ter plaatse zeer spoedig verzekerd worde, zoo mogelijk door verlenging van de viaduct over de spoor- kruising?" De minister van Waterstaat heeft thans hierop als volgt geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord onder opmerking, dat de bedoelde kruising gelegen is in den locaalspoorweg AalsmeerHoofddorp. 2. Ontheffing bedoeld is niet ver leend, aangezien afsluiting van een locaal spoorweg wettelijk is vereischt. I. Ook een bij het passeeren van trei nen niet door roode flikkerlichten doch door sluitboomen beveiligde overweg zou ter plaatse naar de meening van den mi nister gevaar opleveren, vooral, indien niet voldoende acht wordt geslagen op de aanwezige waarschuwingsteekens. 4a. Een extra waarschuwingsbord, als hier bedoeld, is aan de Sassenheimsche zij de van de viaduct aanwezig op een afstand van 400 M. van de kruising. 4b. Verlenging van de viaduct over de spoorkruising werd bij aanleg van den nieuwen rijksweg en wordt ook thans niet gerechtvaardigd geacht met het oog op de daaraan verbonden zeer hooge kosten en op de mogelijkheid van spoedige ophef fing van dit nog slechts door enkele goe derentreinen bereden locaalspoorwegbaan- vak. Een nader onderzoek omtrent deze mogelijkheid is aanhangig en zal zoo spoe dig doenlijk ten einde worden gebracht. RIJTIJDENBESLUIT. Waarschijnlijk 1 Januari 1939 in werking. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek betreffende het tijdstip van uitvaardiging van het Rijtijdenbesluit heeft de minister van Sociale Zaken geant woord, dat het niet in de bedoeling ligt de uitvaardiging van het Rijtijdenbesluit te verschuiven totdat een Reglement Auto vervoer van goederen in werking zal zijn getreden. Invoering van het Rijtijdenbesluit, zoo- dra zulks mogelijk is, komt inderdaad zeer gewenscht voor. Het laat zich aanzien, dat genoemd be sluit met ingang van 1 Januari a.s. in wer king zal kunnen treden. DE „KARIMATA" GAAT WEER DRAAIEN. De reparaties aan de „Karimata" zullen naar alle waarschijnlijkheid niet zooveel tijd vorderen als aanvankelijk gedacht werd. Het laat zich aanzien, dat de molen mor gen weer „baggerklaar" zal zijn. Indien het weer gunstig is, zal de „Karimata" morgen naar de plaats van het wrak gesleept wor den en daar den arbeid voortzetten. BIGGENMERKEN. Van 1 tot 6 Augustus 1938 zijn aange bracht 49764 biggenmerken, tegenover 37000 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zij n tot 6 Aug. 1.1. gebruikt 1.108.418 merken, tegenover 1.025.555 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 1,371.147 bggen, welk aantal voor hetzelfde tijdvak van 1937 bedroeg 1.175.694. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Het antwoord van Franco inzake de terugtrekking der vrijwilligers, aan den Britschen agent te Burgos overhandigd. (2de blad). Mgr. Hlinka, de leider der Slowaken, overleden. (2de blad). Een groote radio-rede van Huil. (2de blad). Binnenland De opbrengst der Rijksmiddelen is niet ongunstig. (1ste blad). Omgeving Kerk-consecratie te Zevenhoven. (1ste blad). DE ZWARTE LIJST VAN FRANCO Meer dan een millioen namen. SARAGOSSA, 17 Augustus (A.N.p.) De zwarte lijst van Franco telt meer dan een millioen namen. Men is begonnen met het aanleggen van de lijst bij het be gin van den burgeroorlog en naar verluidt behelst de lijst bijzonderheden over de meeste vooraanstaande personen aan de regeerngszijde. Alle bekende misdaden, moorden, diefstallen, geweldplegingen zijn erin opgeteekend, met zoo mogelijk de identiteit van den dader. Een belangrijke bron van inlichtingen zijn de documenten, welke in beslag geno men worden tijdens het oprukken, ook de kranten uit het door de regeeringstroepen bezette gebied leveren veel materiaal en ook gevangenen en vluchtelingen verstrek ken dikwijls waardevolle inlichtingen. De zwarte lijst wordt geregeld gebruikt wanneer gevangenen zijn gemaakt en voor het zuiveren van nieuw veroverd ge bied. DE LOONEN IN DEN TUINBOUW TE KATWIJK, LEIDEN EN RIJNSBURG. Een belangrijke beslissing. We hebben al meerdere malen een en ander gemeld omtrent hetgeen een punt van bespreking uitmaakte in" de werk nemersorganisaties in land- en tuinbouw, nl. het arbeidsgeschil. In meerdere verga deringen is dit besproken, doch nimmer is men tot overeenstemming kunnen komen, totdat ten slotte de Minister van Economi sche Zaken tot arbiter in deze kwestie heeft benoemd den heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer. Aan de uitspraak van den heer Drees moesten èn .werkgevers èn werknemers zich onderwerpen. Die werk gevers zijn de bij de Nederi. Groenten- en Fruitcentrale en de Nederi. Sierteelt-cen trale aangesloten tuinders en bloemisten te Rijnsburg, Katwijk, Leiden en Valkenburg. Dit zijn er in totaal plm. 240, waarvan slechts 37 aan de vroegere uitnoodigingen tot een bespreking over deze aangelegen heid hebben gevolg gegeven. De partijen in dit geding waren eenerzijds de Nederi. R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" te Haarlem, den Nederi. Bond van Arbei ders in het Landbouw-Tuinbouw en Zuivel- bedrijf te Utrecht en den Nederi. Christ. Landarbeidersbond te Utrecht. Partij an derzijds wordt gevormd door de bloemisten en tuinders individueel. De voornaamste bepalingen die zullen moeten worden nagekomen volgens de gedane uitspraak zijn wel de volgende: Den werkgevers wordt de verplichting op gelegd met de arbeidersbonden overleg te plegen over de arbeidsvoorwaarden van bij •hen werkzame arbeiders. Voor de volwaardige arbeiders van 22 jaar of ouder, zal het loon bedragen: Van 1 April tot 30 November ten minste 17.per week of 3.per dag. Van 1 Dec. cot 31 Maart ten minste 16. per week of 2.75 per dag. Bij gelijkblijvende dienstprestatie wor den de loonen van hen, die thans reeds meer verdienen dan de onder 1 genoemde be dragen, niet verlaagd. De werktijd loopt van 's voormiddags 6 tot 's namiddags 6 uur, voorzoover het dag licht zulks toelaat, met inbegrip van een schafttijd van 2 uur per dag. 's Zaterdags wordt om 4 uur geëindigd. Voor bloembollentrekken en peen was- schen geldt niet de bepaling, dat slechts bij daglicht wordt gewerkt. Eenige verschuiving van den werktijd is toegestaan, mits ten hoogste 1/2 uur per dag. Het tarief voor overwerk is 40 cent per uur. Deze beslissing geldt vanaf 4 Augustus 1938 tot en met 30 April 1939.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1