OMGEVING De wapenstilstand in het Oosten Het Brltsctie terugtrekkingsplan BUITENLAND VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 IN HET BETWISTE GEBIED IS HET RUSTIG. De eerste ontmoeting tusschen de militaire vertegenwoordigers. Volgens de laatste berichten, welke door het Japansche dagblad „Nitsji Nitsji Sjim- iboen" van het grensgebied ontvangen wer den, is het rustig gebleven in het betwiste grensgebied. Ook te Moskou waren geen berichten ontvangen omtrent nieuwe bot singen. Niettemin blijven de Japansche autori teiten attent, want de mogelijkheid van nieuwe botsirigen is nog niet uitgesloten, gezien de smalle strook, welke de Japan sche van de Russische troepen scheidt. Zij hebben daarom alles gedaan om hun sol daten te overtuigen van de noodzakelijk heid om nieuwe gevechten te vermijden. Een datum, waarop de onderhandelingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie begon nen zouden kunnen worden, is nog niet be paald. De Japansche bladen dringen er echter op aan, dat dit zoo spoedig mogelijk zal geschieden De eerste ontmoeting tusschen de mili taire vertegenwoordigers der beide partijen voor de vaststelling der posities van de Sovjet-Russische en Japansche troepen heeft gisteravond plaats gevonden ten Zuiden van den Tsjangkoefeng heuvel. De volgende ontmoeting is bepaald op hedenmiddag. Tokio is voldaan. In militaire en officieele kringen te Tokio is men voldaan over den wapenstilstand. Japan, zoo zegt men, heeft geen behoefte aan een „tweeden oorlog1', doch het moest vaststellen: 1. dat het geen enkele provocatie van Sovjet-Russische zijde aan de grens van Mandsjoekwo duldde; 2. Dat de oorlog in China geenszins een verlammenden invloed heeft gehad op het Kwantoeng- en Koreaansche leger. Dit bewijs is geleverd, zoo zegt men in militaire kringen, het zal in de toekomst als een waarschuwing voor de Sovjet-Unie moeten dienen. „Er zal geen tweede oorlog komen". Dat zijn de woorden, die men overal in Tokio hoort uitspreken, sedert het bericht van den wapenstilstand bekend is geworden, zoo seint Havas. Want dat bericht moge dan behoedzaam en zonder bijzonderen ophef ter kennis van het Japansche pu bliek gebracht zijn, dit neemt niet weg, dat het met een gevoel van opluchting ontvan gen is. De spanning, welke het incident in Mandsjoekwo omgaf, had te Tokio een oor logsstemming gekweekt. Hoewel de pers bij haar berichtgeving allerlei reserves in acht nam, volgde de „man in the street" de c ntwikkeling der gebeurtenissen met een spanning, welke de berichten van het Chi- neesche front tot dusverre nimmer te voor schijn konden roepen. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. Omtrent den indruk in het buitenland kan het volgende gemeld worden. Te Londen is men van oordeel, dat een van de allerbelangrijkste factoren is de instelling van een gemengde commissie, aangezien een dergelijke commissie een einde zou kunnen maken aan de vele grens conflicten. Te Parijs was men zeer voldaan over den wapenstilstand. Men hoopt, aldus Havas, dat het incident thans definitief geregeld zal worden. De Italiaansche bladen publiceeren de be richten over het accoord op de eerste pa gina en stellen met voldoening vast. dat het gezond verstand de overhand heeft be houden. Men verwachtte te Rome trouwens, naar Havas meldt, dat de verzoeningspro cedure aangenomen zou worden. De Duitsche staatslieden verheugen zich eveneens in de ontspanning, welke tusschen Moskou en Tokio ontstaan is. Te Washington heeft Cordell Huil, de Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken, zich zeer voldaan betoond over het bereikte accoord; hij weigerde echter commentaar te leveren, gezien het ontbre ken van officieele inlichtingen. In diplo matieke kringen blijft men zich afvragen, of het conflict inderdaad geëindigd is. In dit verband merkt men op, dat de Japan ners genoodzaakt zijn, een aanzienlijke troepenmacht in Mandsjoekwo in stand te houden, zcolang het incident niet ten volle uit den weg geruimd is. Te Hankau staat men in militaire krin gen sceptisch tegenover het bereikte ac coord. Afgezien van alle nadere kwesties is men van oordeel, dat men niet van een algemeene ontspanning tusschen beide lan den kan spreken. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Hei woord van den Vader Het Christel ij ke Europa be greep eens de taal van den Vader, en daarom begrepen de volkeren elkander. Nu begrijpt het politieke Europa de taal van den Vader niet meer, en daarom begrijpen zij zichzelf niet meer. Kardinaal Pizzardo, GRUWELIJK JAPANSCH BOMBARDEMENT BIJNA 700 MENSCHEN GEDOOD BIJ LUCHTAANVAL OP WOETSJANG EN HANJANG. Japansche vliegtuigen hebben op Woet- sjang en Hanjang bijna 200 bommen laten vallen. Dertig jonken werden vernield: de bemanning kwam om het leven. Door op het station te Woetsjang geworpen bom men werden vijftig vluchtelingen gedood. In het geheel zouden 680 menschen om het leven gekomen of gewond zijn en 437 hui zen verwoest zijn. Nog laat in den avond begon het Roode Kruis met een uitgebreide hulpactie. Doordat de wolken laag hingen, werd de Chineesche luchtafweerdienst ge hinderd. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, wordt nog ernstig gestreden aan het Sjahofront, waar de Japansche opmarsch definitief gestuit is. Ofschoon het Sjaho- station nog in Japansche handen is, zijn alle omliggende strategische punten door de Chineezen heroverd. Voorts wordt van tijd tot tijd gevochten aan 't front van Sjamoesjan bij Kioekiang, terwijl eveneens gevochten wordt aan den voet van Koeling, waarbij de strijd zich in voor de Chineezen gunstigen zin ontwik kelt. De Japanners die opereerden bij Lien- hoeatoeng, de „Lotusgrot" trekken zich naar gemeld wordt, in de richting van Kioekiang terug. De Japansche verliezen aan dit front in de laatste paar dagen worden geraamd op vier tot vijfduizend man, van wie velen reeds naar Kioekiang zijn vervoerd voor medische behandeling. Aan het front ten noorden van den Jangtse is gisteren Hoeangmei door de Chi neezen heroverd na zwaren strijd. De voor hoede rukt thans snel op naar Soesoeng, terwijl de Chineesche rechtervleugel Taihoe nadert. De omgeving van Hoeangmei wordt gezuiverd. De Japansche verliezen bedra gen hier mee: dan tweeduizend dooden gewonden. Nader wordt gemeld, dat twee Japan sche regimentsbevelhébbers bij Koeling zijn gesneuveld, ni. kol. Sjoitsje Tanaka van de 106de divisie en kol. Tanigawa van de 101ste divisie. Ook de Chmeesche luchtstrijdkrachten zijn actief gebleven. Een aanval werd on dernomen op een Japansche vlootconcen- tratie op den Jangtse, bestaande uit zes kruisers en tien torpedoboot jagers. Twee groote schepen werden getroffen en tot zinken gebracht Terreur in Sjanghai. Vanochtend zijn in de internationale nederzetting te Sjanghai drie bommen ge worpen, waardoor twee Chineezen werden gedood en vijftien gewond. De bommen werden allen geworpen naar Japansche in stellingen, n.L twee fabrieken en een poli tiebureau, doch geen enkele Japannees werd getroffen. Twee leden van het „bataljon des doods", dat eergisteren was gaan muiten, zijn van nacht in het ziekenhuis overleden. De overigen dreigen in hongerstaking te gaan uit protest tegen de incidenten van eer gisteren. BURGOS VINDT HET ERG INGEWIKKELD. Parijs wordt ongeduldig. Ofschoon van Franco nog geen definitief antwoord inzake het plan tot terugtrekking der vrijwilligers is ontvangen, wordt thans te Londen vernomen, dat Hodgson, de Brit- sche agent, de verzekering heeft ontvangen, dat het uitblijven van het antwoord uitslui tend een gevolg is van den ingewikkelden aard van het document en de noodzakelijk heid, met de betrokken departementen overleg te plegen. De autoriteiten te Burgos hebben erop gewezen, dat er geen sprake is van gebrek aan goeden wil en dat de bestudeering zooveel mogelijk bespoedigd wordt. In welingelichte kringen te Parijs be vestigt men, dat de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Alverez del Vayo, de aandacht van de zaakgelastigden van Frankrijk en Engeland te Barcelona geves tigd heeft op het feit, dat Franco nog niet geantwoord heeft op de Britsche voorstel len inzake het terugtrekken van de vrij willigers, terwijl de Spaansche regeering reeds op 27 Juli een bevestigend antwoord heeft gegeven. De minister wees er verder op, dat ten gevolge van het sluiten van de Fransche grens, de regeering in een nadeeliger po sitie is gekomen dan haar tegenstander, die nog steeds versterkingen krijgt toegevoerd. In Fransche politieke kringen hoopt men, dat deze stap van de Spaansche regeering Franco ertoe zal brengen, zich te haasten met zijn antwoord. De Fransche regeering DUITSCHLAND VON FRITSCH VOLLEDIG GEREHABILITEERD. Hij krijgt weer een regimentscommando. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, heeft gis termiddag in opdracht van den „Fuehrer" het twaalfde regiment artillerie overgedra gen aan den nieuwen chef, generaal von Fritsch. Bij de plechtigheid zeide van Brauchitsch dat von Fritsch als opperbevelhebber in vier jaar van het Duitsche leger een ge ducht wapen gemaakt heeft. Von Fritsch antwoordde, dat het leger er verzekerd van kan zijn, dat zijn geheele voelen en denken het leger toebehoort. BEZOEK VAN HORTHY. In den loop van deze maand zal de Hon- gaarsche rijksbestuurder, Horthy, in gezel schap van minister-president Imredy, den minister van buitenlandsche zaken, Ka- nya, en den minister van oorlog, Ratz, een bezoek van eenige dagen aan Duitschland brengen, op uitnoodiging van Hitier. Te Weenen zal de rijksbestuurder voor de eerste maal verwelkomd worden. ZWITSERLAND DE TOEVLOED VAN VREEMDELINGEN UIT DUITSCHLAND. De „Basler Nationalzeitung" meldt, dat volgens inlichtingen, afkomstig van de po litie, het aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk, dat Zwitser land zonder middelen van bestaan binnen komt, toeneemt en thans wel 40 per dag bedraagt. De Gestapo zcu hun wijzen, hoe zij over de grens moeten komen. TSJECHO SLOWAKIJE SLACHTOFFER VAN INCIDENT BEGRAVEN. Felle redevoering van Sudeten-leiders tegen de regeering. Op het kerkhof van Gutwasser is gister middag in tegenwoordigheid van een groot aantal afdeelingen der formaties der Sude- ten-Duitsche parten het stoffelijk overschot van den tijdens het incident tusschen Duit sche sociaal-democraten en Sudeten omge komen Sudeten-Duitscher Wensel Paierle ter aarde besteld. Senator Ludwig Frank sprak een rede voering uit, waarin hij o.m. zeide: „Aan het open graf klaag ik een systeem aan, dat onwettigheden door verdraaiing van fei ten verhult, om naar buiten een ander beeld te geven dan in overeenstemming is met de waarheid. Ik klaag een systeem aan, dat in plaats van de verzoening der volke ren den haat dient, dat duldt, dat de haat wordt aangewakkerd tot moord, een sys teem van politieke justitie, dat jegens de Sudeten-Duitschers met alle strengheid wordt gehandhaafd, doch dat men jegens de tegenstanders der Sudeten-Duitschers mild doet optreden...." De plaatsvervanger van Konrad Henlein, Karl Hermann Frank, hield vervolgens een toespraak, waarin hij zeide: „Sinds den dag, waarop de Praagsche regeering speciale maatregelen uitvaardigde vor ons, ook zon der dat reeds gekwelde, Duitsche land, is dit de derde bloedgetuige voor Duitsch recht en voor het Duitsche nationaal-so- cialisme in dit land. De grootheid van dit offer en de recht loosheid van den laffen rooden moord kan niet verkleind worden door de leugenach tigheid van Tsjechische en Joodsche dag bladen. Ook een staatszender kan de schuld van een systeem voor ons en de geheele wereld niet kracheloos maken door te probeeren een daffen rooden moord voor te stellen als een gewonen twist in een café tusschen leden van twee Duitsche partijen. Wij pro testeeren er op deze plaats tegen, dat het roode mordenaarsgebroed als Duitschers wordt aangeduid. De moord is een gevolg van dat mateloos opruiende systeem, dat op 21 Mei als Hus- sitisme.zijn hoofd heeft opgestoken in ons Duitsche vaderland en dat een bondgenoot schap sloot het marxistische moordenaars voor een vernietigingsstrijd tegen alles, wat zich uitsprak voor het Duitsche wezen en daarmede voor het nationaal-socialisme. Wij echter vreezen den dood niet. Waar er één valt, treden duizenden op zijn plaats." heeft onlangs de Britsche regeering doen weten, dat de huidige toestand niet tot het oneindige kan voortduren. Zij zal zich an ders genoodzaakt zien, haar houding ten aanzien van het Spaansche vraagstuk te herzien. Nationalisten blijven vorderen in Estramadura. De nationalistische opmarsch aan het Estramadurafront wordt in alle sectoren voortgezet, aldus verneemt Havas van de zijde van Franco. Het leger van Queipo de Llano heeft Almorchon bezet en op die wijze de veiligheid verzekerd van het punt, waar de spoorlijn van Belmez met die van Villa Nueva de la Serena samenkomt. Aan het Ebrofront hebben de nationalis ten de gisteren veroverde stellingen ver sterkt. WEER EEN DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN TSJECHISCH GEBIED. Een Duitsch vliegtuig heeft dertig minu ten lang boven het gebied van Opava Trop- pau in Tsjecho-Slowakije gevlogen. Ten aanzien van het Duitsche vliegtuig, dat te Liberac in Noord-Bohemen was ge land, wordt te Praag een officieel commu niqué gepubliceerd, waarin o.m. wordt me degedeeld, dat de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten, na een onderzoek te hebben ingesteld, bevel hebben gegeven den piloot vrij te laten en ook het toestel. Zij hebben de noodige benzine voor den terugtocht naar Duitschland geleverd. Voorts hebben de autoriteiten de luchtbewaking bevel ge geven den piloot tot de Tsjecho-Slowaak sche grens te begeleiden. PALESTINA RADIOREDEVOERING VAN MALCOLM MACDONALD. Engel an ds moeilijke taak. De Engelsche minister Malcolm Mac- donald heeft gisteravond een radioredevoe ring gehouden, waarin hij een overzicht gaf van zijn jongste bezoek aan Palestina. Hij verklaarde, dat de Britsche hooge commis saris en de Britsche militaire bevelhebber in Palestina voor een taak geplaatst staan moeilijker dan de Britsche autoriteiten in eenig land sinds den oorlog hadden. Hun samenwerking wekt vertrouwen. De Britsche regeering bestuurt hetgeen haar is toevertrouwd op de basis van recht- voordigheid zoowel tegenover de Joden, die er ten lange leste hun nationaal tehuis bou wen, als tegenover de Arabieren, wier aan spraken op hun geboorteland onbetwistbaar zijn. Met Gods hulp zal de vrede in het Heilige Land worden hersteld. Macdo^ald voegde hieraan toe, dat de werkzaamheden der technische commissie, welke thans een onderzoek irstelt naar de bijzonderheden van het deelingsplan, nog eenige weken in beslag zullen nmn. Dan zullen met de minst mogelijke ver traging besluiten moeten worden genomen. De taak der Britsche atuoriteiten de orde te herstellen zou volgens den minister niet spoedig vervuld zijn. Het zou kunnen zijn, dat zij niet volledig vervuld kan worden aleer de politiek tenslotte is vastgesteld en effect heeft gesorteerd. H1LLEGOM Voorzitter Hillegomsche Veiling. Door Bestuur en Commissarissen van bo vengenoemde veilingvereeniging is in de vacature John B. Meskers tot voorzitter gekozen het nieuwe bestuurslid, de heer P. N. Jonkheer. LISSE VOOR BEDRIJFSMAATREGELEN. IN HET BLOEMBOLLENBEDRLJF. Met 114 tegen 5 stemmen achter het hoofdbestuur. Op de groote bovenachterzaal van „De Witte Zwaan" hield de afdeeling van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur gisteravond een vergadering onder voorzitterschap van den heer M. Veldhuyzen van Zanten Rz. De seizoen- drukte in aanmerking genomen was de Opkomst uitstekend. Dit verwonderde ons niet, aangezien nog weer eens in de be spreking kwamen de Regeeringsmaatre- gelen, of zoo men wil de saneering, hoofd zakelijk naar aanleiding van het beste gewas, vooral van tulpen. De voorzitter opende met een woord van welkom en hij wees er op, dat het niet de schuld is van het afdeelingsbestuur om in dezen druk ken tijd te vergaderen, doch dat dit ons van bovenaf wordt opgelegd. Door den secretaris, den heer W. On derwater, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Aan de orde is thans de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 188e alge meene (buitengewone) vergadering, wel ke zal worden gehouden op Maandag 29 Augustus a.s. des namiddags te half 2 te Haarlem in het gebouw van den Kegel bond. De voorzitter las de uitvoerige toelich ting voor van het H. B., waaruit bleek dat het H. B. eenige bedrijfsmaatregelen noodig acht. Het hoofdbestuur stelde aan de afdee lingen de volgende vraag ter beantwoor ding: „Keurt de algemeene vergadering dit algemeene standpunt van het Hoofd bestuur goed?" De heer de Graaf meende, dat de lei ding van het H. B. niet vast was en dat het een dubbelzinnige politiek voerde, waarop de voorzitter antwoordde, dat we thans, door dit voorstel aan te nemen, aan die dubbelzinnigheid een einde kunnen maken. Hierna ging men tot stemming over. De uitslag was dat 114 de vraag met ja en 5 met neen beantwoordden! De voorzitter deelde mede, dat Lisse in het H. B. vertegenwoordigd is door den heer J. W. A. Lefeber, die echter het vol gend voorjaar aftredend en niet herkies baar is. Daarom zullen we reeds vroeg tijdig in 't najaar naar een nieuwen ver tegenwoordiger uitzien. Op voorstel van den heer v. Til zal worden getracht de uit slag van de heden gehouden stemming De daden van terreur. Een te Nabloes terugkeerende groep sol daten heeft bloot gestaan aan vuur uit een machinegeweer. De kogels verdwaalden in de stad, waar drie personen, die zich in hun huizen bevonden, gewond werden. Er ontstond een gevecht, dat anderhalf uur heeft geduurd. Men weet niet hoeveel slachtoffers er zijn. Een andere bende heeft een ploeg Jood sche arbeiders aangevallen, die een weg bij de Fransche kolonie heeft hersteld. Zij hebben een vrachtwagen medegenomen en een ploegbaas ontvoerd. POLEN POLEN EN GENèVE. Vertegenwoordiger bij den Volkenbond wordt teruggetrokken. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat Polen voornemens is, zijn vertegenwoordi ger bij den Volkenbond te Genève terug te trekken. Men gelooft, dat de reden is, dat Polen vreest, betrokken te zullen worden in de internationale verwikkelingen, die uit de Tsjecho-Slowaakscbe kwestie zouden kun nen voortvloeien. Havas meldt, dat men in welingelichte kringen bevestigt, dat de Poolsche regee ring besloten heeft, binnenkort de perma nente delegatie bij den Volkenbond, welke gepresideerd wordt door Komarnicki, te rug te trekken. Het besluit van Polen beteekent niet, dat Polen zich uit den Volkenbond zelf te rugtrekt. Het officieuze telegraaf-agentschap P.A. T. geeft commentaar op het besluit en her innert er aan, dat „sommige groote landen hun permanente vertegenwoordigers te Ge nève hebben, terwijl dit voor andere niet het geval is, hoewel zij leden van den Vol kenbond blijven". P.A.T. voegt hieraan toe, dat Polen vroe ger vele zaken met den Volkenbond had te regelen, doch dat het aantal dier zaken thans tot een minimum teruggebracht is. „Het is mogelijk, dat een Poolsch consulaat in Genève geopend wordt, zoo besluit P.A. T., maar dit zal Polen niet bij den Volken bond vertegenwoordigen". aan andere afdeelingen bekend te maken en deze, zoo mogelijk, nog in 't e.v. Week blad voor Bloembollencultuur te plaatsen. Hierna sluiting! Verkeersongevallen. Gisternamiddag kwam het 12-jarig meisje C. J. S., dat al hier tijdelijk gelogeerd was, de Gladiolen- straat uitgereden, de Kanaalstraat op. Hierbij lette zij niet op het drukke ver keer. Het gevolg was, dat zij door een naar de Ringvaart gaande auto, bestuurd door T. uit Lisse werd geschept en boven op de motorkap terecht kwam. Het meisje bekwam zoo goed als geen letsel. De fiets werd geheel verbrijzeld, terwijl de auto lichte schade opliep. Op den Heereweg werd gistermiddag een met paard bespannen brik van den heer v. d. P. alhier door een auto, waar van de bestuurder leerde chauffeeren, ge heel stuk gereden. De auto botste darana tegen een ijzeren hek, staande voor het pand van den heer v. d. M. Des namiddags omstreeks 5 uur reed de ijscowagen van den heer v. G. uit Lisse ter hoogte van het pand van dokter Holl, toen de vrachtauto van een zekere B. uit Schiedam hem passeerde. Met het rech ter achterwiel reed de vrachtauto het lin- kerwiel van de ijscokar aan gruzelemen ten, waardoor de heerlijke wafels over den grond rolden. Gelukkig bleef het ook hier bij materieele schade. Bouwen. Aan de Gebr. J. en A. Moole- naar is vergunning verleend tot het bouwen van 8 woningen aan een nieuw aan te leg gen zijstraat der Kanaalstraat. Aan den heer D. W. Lefeber tot het bouwen van een landsohuur op een terrein genaamd „Dub- belhoven" tusschen Stationsweg en Spek- kelaan. Aan den heer J. G. Snel tot het verbouwen van het perceel van der Veld- straat no. 15. Geboren: Maria Johanna, d. van M. J. Urlings en F. M. Quax Clazina Janne- ke, d. van H. J. Meijer en L. H. Kroon Wilhelmina, d. van M. J. Willemsen en A. Plug Maria, d. van J. G. Snel en M. Mastenbroek Pieter Donald, z. van P. Vis en Chr. Westerbeek Hendrika Eliza beth, d. van Th. Wassenaar en H. M. Reich- wein Elisabeth, d. van F. Kaptein en T. M. Philippi Karl Arie, z. van C. J. de Haas en E. Becker Maria, d. van M. Ver molen en S. M. Assendelft. Ondertrouwd: P. C. Borst 30 j., te Voorhout en A. P. van Eijk 28 j. te Lisse P. L. Geerlings 24 j., te Leiden en M. A. Tolido 20 j.( te Lisse. Overleden: Helena Maria Elisabeth Flentrop 59 j., echtg. van D. J. Vreeken. Gevestigd: M. C. Helleman uit Alke made W. van Nes uit Leiden S. Bij voet uit Bloeemndaal N. W. F. Grip- peling en echtg. uit Haarlem. Vertrokken: M. C. L. Schuld naar 's-Gravenhage A. Th. Mens naar Noord- wijk A. van der Linden naar Heemste de J. de Cloe en echtg. naar Haarlem mermeer A. H. Noort en gezin naar Baarn.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6