BINNENLAND AGENDA Burgers Dierenpark ELTAX 86 6. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent, Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. VJ AFKOELING. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Westelijke wind, meest zwaar bewolkt met waarschijnlijk eenige regen of onweer, later iets koeler. Hoogste barometerst.: 765.1 te Valentia. Laagste barometerst.: 750.1 te Isafjord. De hooge druk in het Zuid-Westen op den Oceaan komt naderbij. Valentia meld de vanmorgen met 765.1 m.m. den hoogsten barometerstand. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië en het Oost zeegebied nam verder in beteekenis af. De depressie bij IJsland veranderde weinig. Het warme zomerweer hield rond de Oost zee nog aan. Overigens is het weer op het vasteland van West-Europa nog vrij warm, bij zwakken veranderlijken wind. De be wolking is meest zwaar, met plaatselijk re gen, terwijl in den loop van den dag ook onweer te wachten is. Op de Britsche Eilan den is het weer vrij koel. De wind is matig uit Noord-West, de bewolking zwaar. Er werd vanmorgen langs de Oostkust veel mist waergenomen. Verwacht wordt, dat de wind ook in o'nze omgeving uit het Noord-Westen zal gaan waaien, niet zwakke tot matige kracht. Voor morgen wordt meest zware bewolking verwacht, met nog re gen of onweersbuien. Het weer zal aanvankelijk nog vrij warm zijn, doch later koeler worden. LUCHTTEMPERATUUR. 22.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 9.03 uur tot Zaterdagmorgen 5.08 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 13 Aug. voorm. 4.40 en nam. 5.04 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 22 gr. C. Maan op 20.29 uur Vrijdagavond. Maan onder 8.13 uur Zaterdagochtend. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN DE GEMEENTE ROTTERDAM. Men meldt ons van officieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H. M. de Koningin, om op Vrijdag 2 September, des avonds, een bezoek te brengen aan de ge meente Rotterdam. OPHEFFING VEREENIGING CENTRALE TARWE-ORGANISATIE. Het bestuur der Vereeniging Centrale Tarwe-organsatie heeft het verslag uitge bracht door de met de liquidatie der ver eeniging belaste stichting Nederlandsche tarwe-centrale, goedgekeurd. Daardoor is een einde gekomen aan de werkzaamheden van genoemde vereeniging zoodat zij heeft opgehouden te bestaan. DE BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op bo ter, behoudens tusschentijdsche wijziging, zijn voor de week van 11 tot 18 Augustus vastgesteld op 55 cent per K.G. DE ELECTRIFICATIE VAN DE SPOORWEGEN. Wanneer de 20 nieuwe Diesel-Electrische vijfwagentreinen door de Ned. Spoorwegen in gebruik genomen zijn, zal het wagen park met 100 nieuwe Diesel-Electrische rijtuigen weer vergroot worden. Van de 2500 personenrijtuigen die dan in totaal aanwezig zijn, zullen 800 motor rijtuigen (D. E. electrische en Diesel- mechanische) zijn, waaronder gerekend worden 155 electrische aanhangrijtuigen. In het wagenpark der Ned. Spoorwegen is het goed merkbaar dat de stoom-tractie gaat verdwijnen. ER IS WEER HOOP EN SPANNING OP TERSCHELLING. Donderdagavond. Er is sinds vanmorgen weer hoop en spanning op Terschelling. De stemming en de sfeer zijn plotseling omgeslagen. De Karimata is geheel onverwacht op een stuk wrak gestooten en dat geeft nieuwe hoop, nieuwe spanning en nieuw vertrouwen. Het zag er de laatste dagen anders niet best uit. Ge weet het reeds: langzaam, ter gend langzaam, werd de grens van het af gepaalde gebied bereikt en vooral de laat ste dagen waren de resultaten zeer gering. Eiken avond om half zeven en eiken avond om half acht togen de op Terschelling neergestreken journalisten naar de haven in afwachting van de sleepboot, die de af geloste werkploeg naar het eiland terug bracht. Aan de gezichten van de thuisva rende arbeider.; was echter reeds te zien, dat de resultaten nihil waren geweest. Zand, zand, zand en nog eens zand. An dere substanties hadden de baggeremmers niet bevat: Och ja: zoo heel zelden ook eens een hoeveelheid klei, waarin een ballast- brood je, een klein muntje of een koperen plaatje. Even, heel even herleefde dan de spaninng, en probeerde men elkaar te sug- gereeren, dat nu toch wel kon worden aan genomen, dat het achterschip, waarin de schatten zich moeten bevinden, was ge vonden. Maar wanneer dan de volgénde ploeg weer in de haven terugkeerde, kon den zij het weer hoor en: zand, zand, zand en nog eens zand. Dan slenterden ze maar weer naar het hotel Nap, het centrum van allen, die maar op eer.igerlei wijze met de „Karimata" hebben te maken. Of zij tracht ten elders in het dorp nog enkele bijzonder heden uit de in het algemeen praatzieke en fantasie-rijke dorpelingen te trekken; bijzonderheden, welke uiteraard zeer zelden ■betrekking hebben op het werk van de Ka rimata, .maar die zijn voortgesproten uit verhalen van menschen, die nu reeds lang het tijdelijke met het eeuwige hebben ver wisseld. Verhalen dus, die niet zijn te con troleeren, en waarop de bij de haven hangende Terschellingers u kent ze wel gaarne doorborduren. Er is een heel bekend spreekwoord: „De beste stuurlui staan aan wal". Zelden zijn deze woorden meer bewaarheid dan hier op Terschelling. Maar zij, die op de „Karimata" de lei ding hebben, trekken er zich niets van aan. Aanvankelijk honderd meter in het vier kant. later over een breedte van zeventig meter, is de zeebodem afgegraven en opge haald. Vele malen werden reeds op de zelfde plaatsen dergelijke pogingen gedaan. Voor ruim een millioen gulden aan goud en zilver is tot nu toe naar boven gehaald en er moet nog voor een bedrag van vele millioenen in den diepen zeebodem liggen. Maar waar? Twee maanden lang heeft de Karimata den zeebodem tot op een diepte van 20 meter afgezocht. Ook de plaats, waar men de schatten vermoedde. Zij zitten er niet. Dat kan als vaststaand worden aangeno men. Want anders had het technisch won der, dat „Karimata" heet. ze wel opge- vischt. De nieuwe dag begon even trooste loos en vervelend als de voorgaande, doch om elf uur kwam een blijde tijding. De Ka rimata seinde: „Wij hebben een wrakstuk gevonden en de emmers zitten er in te wroeten. Het bevindt zich op de grens van het gebied, dat is afgepaald. Er is niet alleen wrakhout opgehaald, maar ook gouden munten en een horloge". En nu is de moed herleefd en de span ning teruggekeerd. De nachtploeg, die om zes uur aan net werk is gegaan, kijkt met nieuw enthousiasme in den cribleur en ti.urt met verscherpten aandacht naar goud' en naar zilver. Op het eiland is de stemming al even opgewekt. Er waren vandaag eenige jour nalisten, die er genoeg van hadden. Zij waren er beu van, down en neerslachtig. Steeds maar die onzekerheid. En dat dag in dag uit. Steeds opletten en er voor zor gen, dat geen enkele bijzonderheid wordt gemist en dat beteekent: in hotel Nap te blijven, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, of langs de haven te slenteren op jacht naar nieuws. Nieuws, dat er niet is. Maar ook- bij hen is de stemming veran derd. En daar zijn redenen voor. Een aantal alleraardigste voorwerpen zijn opgehaald. Eenige gouden Engelsche muntstukken, een aantal zilveren Spaansche matten, onge veer veertig spijkers, een paar manchet- knoopen, een nikkelen horloge, een hoe veelheid koperen spelden, en dan natuur lijk wrakhout. Al deze voorwerpen hebben toebehoord aan de opvarenden van de „Lu- tine". De manchetknoopen zijn volgens hedendaagsche modebegrippen, zeer mo dern. Ook in 1799 had men blijkbaar man chetknoopen bestaande uit twee platte stukjes metaal welke onderling zijn ver bonden door een dun kettinkje. Deze vondsten het spreekt wel van zelf geven weer moed. Is men nu op de goede plaats? Zullen de verwachte staven goud en zilver nu spoedig opgehaald wor den? In zekeren zin geldt ook hier het spreekwoord: „de wensch is de vader, van de gedachte". Maar zoo lang er „snuiste rij en" en wrakresten worden opgehaald, zoo lang is er ook hoop en vertrouwen. Morgen weten we meer. Vrijdagmorgen. Aan boord van de „Karimata" is men over de resultaten van den afgeloopen nacht best tevreden. Nog steeds stoot de bagger molen op het stuk wrak, dat gisteroch tend bij de grens van het afgepaalde ge bied is aangetroffen. Vannacht werden opgehaald ongeveer honderd koperen spijkers, acht Spaansche matten, een aantal koperen muntjes, eeni ge ballastbrooden, een koperen plaat en dan natuurlijk veel wrakhout. Zandinstor- tingen van eenige beteekenis hebben zich in den afgeloopen nacht niet voorgedaan. Alles wijst er dus op, dat de molen nog steeds op de goede plaats werkt en al wil het goud en zilver nog maar niet komen, zoolang er nog voorwerpen naar boven worden gehaald, welke van de „Lutine" af komstig zijn, zoolang is er ook hoop en ver trouwen. Zoo was ook de stemming von de werk ploeg, die vanmorgen vroeg in de haven terugkeerde. En zoo is thans ook de stem ming op Terschelling, waar iedereen met intense belangstelling voor de „Karimata" en met nerveuze spanning den nieuwen dag is begonnen. BROODBAKKERIJEN EN MARIA TEN HEMEL-OPNEMING. Wat de minister van Sociale Zaken heeft bepaald. De minister van Sociale Zaken heeft on der bepaalde voorwaarden ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks, waarin ter viering van den feestdag van Maria-ten-hemel-opneming op a. s. Maandag geen arbeid wordt verricht, het volgende vergund: le. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen mag, in afwijking van het bepaalde in artikel 35, tweede lid, der Ar beidswet 1919, in de nacht van Vrijdag 12, op Zaterdag 13 Augustus om 12 uur en cp Dinsdag 16 Augustus om 3 uur des voor- middagsc met de bakkersarbeid worden aangevangen, met dien verstande dat, voor zoover betreft broodbakkerij en, voor wel ke vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend, op Vrijdag 12 Augustus om 10 uur des na middags, en op Dinsdag 16 Augustus om 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; 2e door bakkersgezellen mag, in afwij king van het bepaalde in artikel 40, eerste lid der Arbeidswet 1919, op Zaterdag 13 Augustus gedurende ten hoogste 13 uren arbeid worden verricht; 3e. in den nacht van Maandag 15 op Dinsdag 16 Augustus mag, in afwijking van het bepaalde in artikel 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919 'voor het stoken van ovens, vanaf 12 uur middernacht in een bakkerij door één persoon arbeid worden verricht. Voorts is aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks, die van genoemde vergunning gebruik maken en in wier bakkerijen der halve op Maandag 15 Augustus geen arbeid wordt verricht, vergund, dat, in afwijking van het bepaalde in artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919 op Zaterdag 13 Au gustus en Dinsdag 16 Augustus deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van de vorige dag gebakken of opgewarmd is, telkens: le. van 7.30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt ver voerd; 2e. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. HET WINKELBEDRIJF EN DE FEEST DAG VAN O. L. Vr. TEN HEMEL OPNEMING (15 Augustus). De hoofdbesturen van den Nederl. R.-K. Middenstandsbond en den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië", doen opnieuw een gezamenlijk beroep op de ka tholieke winkeliers om hun zaken overeen komstig den wensch hunner Kerkelijke Overheid op 15 Augustus, feestdag van O. L Vr. ten Hemelopneming, welke als Zon dag is te vieren, te sluiten en op de niet- katholieke winkeliers om het katholieke personeel in de gelegenheid te stellen zijn plicht na te komen dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen eveneens een dringend beroep op de katholieken, maar speciaal op de katholieke vrouwen, om dien dag niet „extra" te besteden aan het doen van inkoopen, doch zich als katholie ken daarvan te onthouden. Waar het katholieke winkelbedrijf het" offer weet te brengen om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken de organisaties het vertrouwen uit, dat zuks door de geloofsgenooten op prijs zal worden gesteld, wat niet het geval schijnt, wanneer men op 15 Augustus de gesloten zaken voorbijgaat en de ge opende winkels bezoekt om zijn inkoopen te doen. RETRAITE VOOR DIENSTPLICHTIGEN. Voor de dienstplichtigen, die in de eerst volgende maanden onder de wapenen moe ten komen, zal een retraite worden gege ven te Bergen (N.H.) van 10 tot 13 Sep tember en te Noordwijkerhout van 17 tot 20 September. De betrokken personen wor den dringend aangespoord aan deze heil zame oefening deel te nemen. De deelnemers voor deze retraite gelie ven zich op te geven aan de Directie van het Retraitehuis of aan den Z.Eerw. heer Aalmoezenier J. J. Brouwer, Huygens- straat 6, 's-Gravenhage. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite wor den voldaan of vóór de retraite worden toegezonden, aan den Aalmoezenier (giro nummer 92320). Na aanmelding ontvangt men een kaart met verdere aanwijzingen. t J. P. HUIBERS, „St. Bavo". Bisschop van Haarlem. STERFTE DOOR MOND- EN KLAUWZEER. Eengevolge van mond- en klauwzeer stierven in de week 31 Juli t.m. 6 Augustus 18 runderen, 15 kalveren, 12 varkens en biggen, 2 schapen en 1 geit. In totaal zijn tot dusver sedert de week 19—26 September 1937 gestorven 3254 run deren, 4152 kalveren, 3118 varkens en big gen, 252 schapen en 64 geiten. HUIZE „DRIEKONINGEN" TE WASSENAAR. Suiting eerste cursus voor Dienstboden opleiding. De eerste cursus voor Dienstbodenoplei ding in Huize „Driekoningen" te Wassenaar is gisteren beëindigd. In intiemen kring werd deze cursus met een feestelijken avond in het Internaat besloten. Door mejuffrouw I. Seijbel, de presiden te der Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „de Graal" werd het af scheidswoord gehouden, waarbij zij de cur sisten er vooral op wees, dat zij, die in deze drie maanden zoo goed hadden begrepen, hoe goed God is, nu de taak hadden, deze rijkdom aan anderen door te geven. Door een der deelneemsters werd in har telijke woorden aan de leiding dank ge bracht. Een speciaal woord van dank werd gericht aan het Departement van Sociale Zaken, en werd aan mejuffrouw R. Pala- che, de Rijksbemiddelaarster voor Zuid- Holland, die ook bij deze sluiting tegen woordig was, verzocht, dezen dank over te brengen. Met spel en zang werd de avond voort gezet. Blij klonken de frissche vroolijke lie deren, waarmede deze jonge groep men schen, bezield met een mooi levensideaal, him verwachting op het nieuwe leven uit zongen. Blij en krachtig waren de decla maties, zooals die van „de Bruid" en „Voor jaar" en andere, die ten beste werden ge geven. Er was ook een kleine tentoonstelling georganiseerd, waar het werk, dat door de meisjes verricht was op gebied van han denarbeid, maar vooral op gebied van de huishoudelijke vakken, zooals stoppen, naaien en verstellen, te bewonderen viel. Keurig was de afwerking; alles gaf blijk van een grooten ijver, maar vooral van het juiste inzicht, waarmede datgene, dat aan de meisjes geleerd was, door hen was uit gevoerd. De ochtend van het vertrek werd begon nen met een gedialogeerde Heilige Mis in de parochiekerk van den H. Jozef. De Zeereerwaarde heer Pastoor Wiemers, die in het Internaat ook de godsdienstlessen ge geven had, nam in hartelijke woorden af scheid. Z.eerw. zag deze drie maanden als een buitengewoon groote genade van God en gaf de cursisten de woorden mee van Paulus in zijn tweeden brief aan de Corin- thiërs: „Ontvangt de genade Gods in dezen voorbijen gunstigen tijd ontvangen niet vruchteloos". Een feestelijk ontbijt, een langdurig handgewuif bij bus en tram, en Huize „Driekoningen" staat daar weer, rustig en vriendelijk, in afwachting van de nieuwe groep van vijftig deelneemsters, die 20 Sep tember a.s. verwacht worden. DALENDE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mee, dat blijkens hem door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte gegevens in de week van 25 tot en met 30 Juli bij gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloozenkas waren aangesloten 564.977 personen (waaronder 75.910 land arbeiders). Voor de 489.067 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 22.4 (in de vorige verslagweek, 4 tot en met 9 Juli was dit 23.2). In de tweede verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt: 1932: 27.1,, 1933: 24.3. 1934: 26.4, 1935: 29.6, 1936: 31.3, 1937: 23.8, 1938. 22.4. Op 30 Juli waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 319.246 werkzoekenden, waarvan 501.591 werkloos waren. INTERNATIONAAL KATHOLIEK VREDESCONGRES. Van 19 tot 22 Augustus wordt in huize Katwijk, Raamweg 47, Wen Haag, een in ternationaal Katholiek Vredescongres ge houden. Het woord congres zou misschien den indruk wekken van een massa-bijeen komst; dit congres heeft echter een beperk ten opzet. Men zou van een conferentie kunnen spreken, indien „vredesconferen tie" niet een term was, met een geheel eigen inhoud, vooral in Den Haag, waar voor den oorlog de twee groote vredescon ferenties hebben plaats gehad. Het internationaal katholiek vredescon gres heeft een besloten karakter: het is een tudiebijeenkomst. Er hebben reeds twee dergelijke bijeenkomsten plaats gehad, waarvan die van 1937 in Dublin. De voorzitter van het internationaal co mité, die het Haagsche congres zal bijwo nen als president der Engelsche deelgatie, is Mgr. Myers, bisschop van Lamursen hulpbisschop van den kardinaal van West- minster. Uit de Vereenigde Staten komt o.a. Mgr. John O. Ryan, professor in de sociale ethi ca aan de katholieke universiteit van Wash ington en directeur van het departement van sociale actie der National Catholic Welfare Conference. Mgr. Ryan is tevens een der rapporteurs van het congres. Mgr. Beaupin, de president van de Fran- sche groep der Union Catholique d'Etudes Internationales, zal de Fransche delegatie leiden, die o.a. de professoren Byé en Delos omvat, die beid rapporteurs van het congres zijn. Uit België komt een delegatie van de Katholieke Liga voor den vrede, met pro fessor A. Muller S.J., een der auteurs van het dit jaar verschenen handboek voor de internationale moraal, dat door de Unie van Mechelen is uitgegeven. Tot het nationale comité, dat onder lei ding van prof. dr. J. B. Kors O.P. staat, be- hooren o.a. de voorzitters der katholieke standsorganisaties. De Nederlandsche dele gatie wordt door len R.-K. Vredesbond sa mengesteld. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 Aug. tot en met Vrijdag 12 Aug. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8. Tel. 274. Naar het prachtige te ARNHEM op Woensdag 1 7 Aug. met onze nieuwe luxe touringcar, daarna rondrit door de mooie omgeving, bezoek aan de „Bedriegertjes" en Pyramide van Austerlitz. Prijs volw. 2.75. Kinderen tot 15 j. 2.- Plaatsbespreken noodzakelijk. Vertrek 8 uur Beestenmarkt. DYSENTERIE TE EMMERCOMPASCUUM EN TE EMMERERFSCHEIDENVEEN. Naar wy vernemen heeft (het onderzoek in het laboratorium van den rijksdienst der volksgezondheid te Utrecht uitgewezen, dat men bij de ziektegevallen te Emmercompas- cuum in derdaad te doen heeft met dysen terie. Het aantal ziektegevallen heeft zich in de laatste dagen voortdurend uitgebreid en thans zijn er behalve te Emmercompas- cuum ook te Emmererfscheidenveen ver scheidene patiënten. Bij een drietal kinderen waren de toe stand zoo ernstig, dat zij naar het kinder ziekenhuis te Groningen moesten worden overgebracht. Sterfgevallen hebben zich na bet eene, waarvan eerder melding is ge maakt, gelukkig niet meer voorgedaan. De plaatselijke geneesheeren hopen, doordat zich hedenmorgen voor het eerst geen nieuwe patiënten hebben aangemeld, dat de uitbreiding tot staan is gekomen. De van gemeentewege genomen maatre gelen blijven natuurlijk van kracht, waar onder ook de sluiting van het zwembad te Em m ere ompascuum Het gemeentebestuur van Emmen laat in die gezinnen, waar behoeftige omstandig heden dit noodig maken, gratis ontsmet tingsmiddelen uitreiken, terwijl de Purit- fabriek te Klazinaveen een hoeveelheid me dicinale middelen kosteloos ter beschikking van de behandelende geneesheeren heeft gesteld. De inspecteur van de volksgezondheid, dr. P. Muntendam, te Groningen heeft gis teren ter plaatse een onderzoek ingesteld, teneinde na te gaan of de noodige maatre gelen voldoende waren, hetgeen inderdaad op alle punten het geval bleek te zijn. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE .FIETSPLAATJES". De socialistische pers maakt enkele be zwaren tegen de rijwielbelasting, voorna melijk tegen den vorm harer heffing. Op een dezer bezwaren willen wij ook hier de aandacht vestigen. „Bij herhaling is de wensch geuit, om ook toe te staan, dat het belastingmerk in d.e portemonnaie wordt gedragen ten ein de op verlangen te kunnen worden getoond. In sommige gemeenten blijkt men in dit op zicht een oogje toe te knijpen, doch de be- sluitkracht der hoogere regionen is nog niet toereikend gebleken om aan dit rede lijk verlangen tegemoet te komen. Met het gevolg, dat nu de scheeve toestand bestaat, dat men voor eenzelfde feit in de eene plaats wel en in de andere plaats niet wordt bekeurd. Mogen wij met de bescheiden heid, die den burger past, nogmaals aan drang oefenen op een nadere regeling van deze aangelegenheid? Natuurlijk zien wij in, dat hiermede het beginsel teloor gaat, volgens hetwelk de belastingmerken op een duidelijk zichtba re plaats bevestigd dienen te zijn. Doch de practische beteekenis hiervan lijkt ons niet zoo bijster groot. Immers, de kleinheid van het belastingmerk, maakt dat de mot het toezicht belaste ambtenaren den wielrij der toch moeten laten stoppen, indien zij zich er van willen vergewissen of het merk, dat hij met zich omdraagt, werkelijk geldig mag heeten. Het opdiepen van het merk uit beurs of portefeuille kost natuur lijk even tijd, zoodat het aantal gevallen, dat per uur kan worden gecontroleerd, wat kleiner wordt, doch dit lijkt ons toch een gering bezwaar bij een toezicht, dat zich, blijkens de practijk, over gansch een belas tingjaar kan uitstrekken. Tot zoover de socialistische pers. Hier in Leiden werden den eersten of tweeden dag, dat er bekeurd worden kon al fietsers bekeurd, die wel een belasting plaatje hadden, maar naar 't scheen nog gen gelegenheid hadden gehad, het ergens zichtbaar te bevestigen. Wij dezen reeds op dezen al te groo ten ambtelijken ijver. Wie z'n omzet wil vermecren, moei adverieeren

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2