Wapenstilstand tusschen Russen en Japanners DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v Belangrijke vragen Vanmiddag om 12 uur is tiet vuren gestaakt Vliegramp in Hongarije De „Koude Grond- tuinders" DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9105 S><z £cicbeli£(3oii/fca/tit Telefoon: Eedactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. ft, Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wij hebben gisteren melding gemaakt van vragen, gesteld door het Tweede-Ka merlid van der Weyden, naar aanleiding van het verslag van de Algemeene Reken kamer. De heer v. d. Weyden heeft den minister van justitie gevraagd, of hij niet van mee ning is, k r a c h t i g e r te moeten optreden, wanneer blijkt, dat door een ambtenaar frauduleuze reisdeclaraties zijn ingediend. Deze vraag is volkomen gemotiveerd, 't Is waarlijk al te mal, dat een ambtenaar, wanneer hij betrapt wordt op een derge lijke frauduleuze handeling en de Alge meene Rekenkamer heeft enkele gevallen aan het licht gebracht er van af is, als hij het ten onrechte ontvangen geld terugbe taalt en een berisping incasseert. Bij zulk een optreden kunnen minder scrupuleuze karakters 't er wel 'ns op wagen ze loo- pen toch weinig of geen risico! Volkomen gemotiveerd is dus deze vïbag. Van nog belangrijker strekking is wat de heer v. d. Weijden tegelijkertijd óók naar aanleiding van het verslag van de Al gemeene Rekenkamer heeft gevraagd aan den minister van economische zaken inzake de steunregeling voor consumptie aardappelen. Om de belangrijkheid Herha len wij hier nog even de gestelde vragen: 1. Is de minister bereid, gezien de mededeeling in het verslag van de Al gemeene Rekenkamer óver 1937 om trent de steunregeling voor consump tieaardappelen, waaruit blijkt, dat de uitvoeringskosten van dezen maatregel $irca 25 pet. van het totaal steunbedrag beloopen, naar meer bevrediging schen kende maatregelen uit te zien? j|. Is de minister niet van meening, jfl^ar de heffing ook zeer groote bezwa- jPffi met zich brengt, dat een garantie yhan een loonenden minimumprijs voor de aardappelbouwers, waarbij de kos ten voor den inkoop van een eventueel teveel ten laste van de algemeene mid delen van het landbouwcrisisfonds ge bracht zouden worden evenals dit in hoofdzaak geschiedt bij de groente en het fruit, beter tot het gestelde doel zal leiden dan de bestaande regeling, die volgens het in vraag 1 genoemde ver slag ongeloofelijk veel arbeid en geld kost en waarvan toch nog problematiek is of zij een eenigszins bevredigende uitkomst geeft? 3. Is de minister bereid in dezen geest een oplossing te zoeken? Wij zien met belangstelling uit naar het antwoord van minister Steenberghe op déze vragen. Het onderwerp, dat ze direct betref fen, is belangrijk: de steunregeling voor consumptieaardappelen en indirect raken ze o.i. de gehééle crisissteun-politiek. Door deze vragen wordt n.l. weer 'ns de aandacht gericht op deze vraag: is de ge hééle crisissteun-regeling (in het algemeen bezien) niét veel te rompslomperig en veel te duur? En zijn er ook niet andere gevallen, waarbij het problematiek is, of zij „een eenigszins bevredigende uitkomst geeft"? Wij vertrouwen, dat de minister van eco nomische zaken op de vragen van den heer v. d. Weyden een antwoord zal geven, waaraan wij een houvast zullen hebben: duidelijk en klaar! V „Beschaving" Eerbied voor hen met wie men het niet eens is, schijnt in strijd te zijn met het nationaal-socialistisch beginsel. Geen eerbied voor den tegenstander, voor den „andersdenkende" maar: hoon en spot en smaad en beleediging! Zelfs als degene, met wien men het niet eens is, een persoonlijkheid is, naar wie millioenen opzien met diepen eerbied zelfs als het is: de Paus! Welke ook maar eenigermate be schaafde niet-Katholiek zal schrijven over den Paus, zooals de officieele nationaal- cialistische pers in Duitschland? Het officieele orgaan van de Nationaal- Overeenkomst tusschen Litwlnoi en Sjigemitsoe Officieel wordt medegedeeld, dat de volkscommissaris voor buitenlandsche za ken der Sovjet-Unie, Litwinof, en de am bassadeur van Japan te Moskou, Sjige mitsoe, gisteren over de voorwaarden voor een wapenstilstand tot overeenstem ming zijn gekomen. De militaire operaties zouden heden (Donderdag 11 Augustus) om 12 uur des middags worden gestaakt. De troepen zul len in de stellingen blijven, welke zij op dat oogenblik bezetten. DE VOORWAARDEN VAN DEN WAPENSTILSTAND. Nog niet alle punten geregeld. Omtrent het sluiten van den wapen stilstand wordt nader gemeld, dat de Ja- pansche ambasadeur te Moskou, Sjigemit soe op 10 Augustus opnieuw een bezoek heeft gebracht aan Litwinof. Na een ge- dachtenwisseling deed de Russische volks commissaris van buitenlandsche zaken de volgende voorstellen: lo. De Japansch- en Sovjet-Russische troepen staken alle militaire actie te twaalf uur in den middag plaatselijken tijd op 11 Augustus. De beide regeeringen zullen onmiddellijk bevel dienaangaande geven. 2o. Zoowel de Sovjet-Russische als de Japansche troepen blijven in de stellin gen, welke zij bezet hielden op 10 Augus tus te middernacht plaatselijken tijd. 3o. Een gemengde commissie van twee Vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en twee vertegenwoordigers van Japan- Mandsjoekwo, met een /scheidsrechter door beide partijen tezamen gekozen uit de burgers van een derden staat, zal wor den gevormd tot het regelen van de grens in de omstreden sector. 4o. Deze commissie zal werken op grond van de overeenkomsten en kaarten, welke de handteekening dragen van de gevol machtigde vertegenwoordigers van Rus land en China. De beide eerste punten van het Russi sche voorstel werden door Sjigemitsoe 'zonder meer aangenomen. Hij verwierp in het derde punt evenwel de functie van scheidsrechter. Litwinof zette uiteen, dat de aanwezigheid van een niet belangheb bend scheidsrechter in de commissie de beste garantie zou zijn voor een succes van de regeling, doch hij wilde, ten aan zien van de tegenwerpingen van den am bassadeur, hier niet op aandringen. Hier mede was dus ook het derde punt gere geld. Geen overeenstemming is bereikt ten aanzien van het vierde punt. Sjigemitsoe heeft voorgesteld ook ander materiaal te gebruiken, dat tot nu toe nog niet is ge zien door de regeering van de Sovjet- Unie en waarvan deze geen kennis heeft. Sjigemitsoe heeft evenwel beloofd, dat hij zijn regeering zou raadplegen en zoo spoedig mogelijk antwoord zou geven. „STAAKT HET VUREN". Men wist aanvankelijk te Moskou niet, hoe de Japansche militairen de beslissing van de diplomaten zouden opvatten. Ook te Tokio was men voorzichtig en wachtte het Japansch ministerie van oor log eerst de officieele rapporten uit Mos kou af, alvorens het staken van het vuur te gelasten. Vanmiddag te twaalf uur plaatse lijke tijd, heeft echter het Japansche commando bij Tsjang Koe Feng het signaal „vuur staken" doen blazen. SOVJET-RUSSISCHE TROEPEN DOOR GEDRONGEN OP MANDSJOEKWO- GEBIED. Tot nu toe hebben de Sovjet-Russische troepen vermeden door te dringen op het gebied van Mandsjoekwo, doch Woensdag zijn zij enkele honderden meters op dit terrein opgerukt. De verklaring hiervan is volgens Moskou als volgt: De grens loopt langs de top van de heu vels en ligt slechts een kilometer van den oever van het Khasan meer, waardoor het zeer moeilijk is een Japanschen aan val af te slaan zonder op Mandsjoegebied door te dringen. Hetzij om verliezen te voorkomen hetzij om snel een einde te maken aan de Japansche legermacht, wel ke was samengetrokken, hebben de Rus sische officieren zich laten verleiden de grens over te steken. Ernstige gevolgen heeft dit tot nu toe, gezien de overeen komst te Moskou, nog niet gehad. DE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: Het groote feit van den dag is, dat er gisteravond een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen den Russi- schen volkscommissaris van buitenland sche zaken Litwinof en den Japanschen ambassadeur te Moskou Sjigemitsoe. De beide diplomaten kwamen overeen, dat de vijandelijkheden om 12 uur hedenmiddag gestaakt zouden worden en dat de Japan sche en Russische troepen voorloopig zou den blijven in de stellingen, welke zij om middernacht (plaatselijke tijd) zouden hebben bezet. Voorts zal het grensgeschil geregeld worden door een commissie, waarin twee Russen, een Japanner en een bewoner van Mandsjoekwo zitting zullen hebben. Omtrent een neutralen voorzitter werd men het niet eens, evenmin over het Socialistische S.S. „Das Schwarze Korps" heeft in zijn nummer van 11 Augustus een hoofdartikel geschreven naar aanleiding van de toespraak van den H. Vader over het racisme. Wij zullen dat artikel onzen lezers be sparen. Eén aanhaling is ons geoorloofd, om het heele artikel te typeeren. Wij ci- teeren: „Zal de Paus een strijd met het fas cisme nog aandurven? Zullen zijn raadge vers toelaten, dat hun oude heer, eigenzin- nog en onverbeterlijk, een strijd ontketent, die de Heilige Stoel zelf zal schokken?" Zoo schrijft men over het Hoofd der Ka tholieke Kerk, over de eerbiedwaardige persoonlijkheid van den Paus. Dat is „be schaving" van het moderne heidendom! TWAALF INZITTENDEN OMGEKOMEN. Negen journalisten slachtoffers. Tijdens vliegdemonstraties, die werden gehouden ter gelegenheid van de St. Ste- phanus-feesten en waaraan door Neder- landsche, Engelsche en Fransdhe vliegers werd deelgenomen, is een Hongaarsch vliegtuig, waarin negen journalisten za ten, neergestort. Alle inzittenden (n.l. 9 journalisten en 3 leden der bemanning) kwamen om het leven. Het waren allen Hongaren. Het vliegtuig-ongeluk is in de nabijheid van Debreczen gebeurd. Negen journalisten hadden zich naar de stad begeven om aan wezig te zijn bij de internationale sport- vliegdemonstraties. Op den terugweg naar Boedapest stortte het toestel neer. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Wapenstilstand tusschen de Russen en de Japanners aan de grens van Mand sjoekwo. (1ste blad). De Joodsche artsen in Duitschland wor den ook uit hun woningen gezet. (2de blad). Duitsche perscampagne bemoeilijkt de bemiddelingsactie van Runciman in Tsje- cho-Slowakije. (2de blad). gebruik van de kaarten, welke de grens zullen moeten aanwijzen. De wapenstilstand is inderdaad vanmid dag ingegaan, maar daarmede is het grens conflict nog niet opgelost. De partijen staan nog tegenover elkander en als de generaals aan beide kanten eens een booze bui krijgen, is de kans op een opnieuw losbranden van den strijd heelemaal niet uitgesloten. PRAAG: Over den toestand in Tsjecho- Slowakije komen goede en slechte berich ten uit Praag, schrijft de „Times", het be kende leidinggevende Engelsche dagblad. Tot nu toe is lord Runciman erin geslaagd, zich de genegenheid der beide'partijen te verzekeren en hierover moet men zich verheugen. Men moet evenwel de cam pagne van de Duitsche pers tegen Tsjecho- Slowakije betreuren. In deze campagne wordt systematisch verzwegen, hetgeen in tegenspraak is met het doel van de cam pagne. Over het algemeen is men op White Hall optimistisch gestemd ten aanzien van de zending van Runciman. De „Manchester Guardian" maakt ech ter melding van onrustbarende militaire voorbereidingen in Duitschland. Deze voor bereidingen ziet men overal in het Westen, Zuiden en Zuid-Oosten. Kort geleden zijn tien of twaalf militaire treinen binnen drie dagen over de spoorlijn Neurenberg- Ulm gepasseerd. De boeren hebben op dracht gekregen hun paarden gereed te houden voor de militaire autoriteiten met ingang van 20 Augustus. In sommige gebie den hebben mannen, die te oud zijn om r.og te dienen, doch die wel gebruikt kun nen worden in de garnizoenen, opdracht gekregen zich' op 22 Augustus te melden bij de autoriteiten voor het maken van oefeningen, welke zullen duren tot 28 Oc tober. De soldaten, die met groot verlof zouden gaan en die een dezer dagen zou den afzwaaien, hebben bericht gekregen, dat zij nog een maand onder de wapenen moeten blijven. Afbrekende Actie De Ontwikkelingscommissie te Ter Aar en Omstreken heeft in haar ontwikkelings gang een sprong in het duister gedaan. Immers, dat deze commissie de cultureele ontwikkeling der inwoners van Ter Aar en omgeving ter hand heeft genomen is niet dan lofwaardig en daartegen gaat ons bezwaar niet. Doch wat zin heeft het, wanneer deze commissie een comité gaat uitnoodigen, dat zegt de belangen te zul len behartigen van de koude grondtuin- ders in Nederland? Eenerzijds moet het deze commissie overbekend zijn, dat reeds jaren de L.T.B. en C.B.T.B. ook en niet het minst voor de belangen der koude grondtuinders zijn opgekomen. Het getuigt dus niet van een loyale hou ding. Anderzijds is de vraag gewet tigd, welke waarborg van betrouw baarheid dit Nationaal Comité biedt, ter behartiging van de belangen der koude grondtuinders, dat als een pad destoel bij slecht weer uit den grond is opgekomen en allures aanneemt, welke niet vreemd zijn aan andere uit de crisis geboren bewegingen. Het kan zijn nut hebben de leden der bedoelde commissie en de aanhangers van de actie van het genoemde comité er op te wijzen, dat de L.T.B. o.m. het volgende voor de koude grondtuinders heeft ge daan. Extra steun werd verkregen voor de Venen; de minimumprijzen werden op aandringen van den L.T.B. verhoogd; de steun aan de kleine tuinders is een pro duct van zijn actie; verlaging der omzet belasting op fruit werd verkregen dank zij het optreden van het Kamerlid Groen, Voorzitter van den Tuindersvakbond L. T. B.; de bedrijfsmaatregelen, welke op zich reeds een bescherming zijn van de kleine bedrijven, werden in vele opzich ten nog gewijzigd omwille van de Veen- sche tuinders. Dat is wat o.m. de L.T.B. deed en waaraan het feit, dat 80 pet. der leden-tuinders koude grondtuinders zijn, natuurlijk niet vreemd is. Dit laatste is evenzeer aanleiding dat de L.T.B., be kend met de omstandigheden, waarin deze tuinders nog verkeeren, op zijn post blijft. Hier staat tegenover, dat genoemd Natio naal Comité met veel bombarie bestaande moeilijkheden constateert, en, zonder op eenig eigen resultaat te kunnen wijzen, zich uitslooft op organisaties als de L.T.B, af te geven en het te doen voorkomen alsof deze organisaties in het verleden niets hebben gedaan om mistoestanden op te heffen. Het is het goed recht der betrokkenen, ja zelfs hun plicht om te strijden voor de verbetering van hun toestand, maar wat voor zin heeft het daartoe het goede be staande over boord te werpen en iets nieuws waarvoor alle waarborg voor goed ontbreekt, althans niet is bewezen, daar toe in te schakelen. De L.T.B.-leden weten dat de leden van hun Hoofdbestuur alsook hun afdeelings- besturen voor hen op den bres staan en hun deugdelijke actie in den Haag wordt gerespecteerd. Bovendien weten zij in deze organisatie hun belangen te behar tigen zonder aan hun principe schade te doen. Het zou al jammer zijn, wanneer dit Comité er slechts in slaagde het vertrou wen in de bestaande organisaties te ver zwakken. Want dit ontmoedigt de leden binnen deze organisaties hun volle activi teit te ontplooien en het gevolg hiervan is weer, dat de moeilijkheden voor de koude grondtuinders eer zullen vermeerde ren dan zoo spoedig mogelijk zullen ver minderen. Binnenland Zwaar weer boven Rotterdam. (3de blad). Kassier in een kluis opgesloten. (3de blvad). Sport en Wedstrijden De Europeesche zwemkampioenschappen te Londen. Jo Waalberg geslagen. (3de blad). De Japanees Amano verbetert het oude wereldrecord 1500 m. borstcrawl van Arne Borg. (3de blad). VOLKOMEN ONDERDRUKKING VAN ALLE BIJZONDERE SCHOLEN IN OOSTENRIJK. In de „Oostenrijksche Landdienst" publi ceert staatscommissaris Platter een artikel, getiteld „Nationaal-socialistische Staat en School". Uitgaande van de gedachte, dat het nationaal-socialisme geen onderscheid in afkomst, stand en belijdenis kent, maar door de gemeenschapsschool de vorming van het volk tot een eenheid nastreeft, éischt hij principieel, dat de staat aan alle bijzondere scholen het bestaansrecht zal ontnemen. Door een dergelijke maatregel zou slechts punt 20 van het Partijprogram vervuld worden, waarin geschreven staat, dat de Staat voor de grondige uitbouw van het geheele volksschoolwezen te zorgen heeft. DE „KARIMATA" VISCHT EEN GOUDEN MUNTSTUK EN EEN HORLOGE OP. Nadat de „Karimata" vannacht eenige Spaansche matten en een. stuk wrakhout had opgevischt, zijn vanmorgen een gou den muntstuk en een horloge opgehaald. De „Karimata" bevindt zich thans op de grens van het afgepaalde gebied. De em mers stooten tegen een wrakstuk. Met nieu wen moed en met herleefde spanning wordt thans in zuidoostelijke richting doorgebag- gerd. In ieder geval wordt nog vijfentwin tig meter doorgegaan. Van de resultaten zal afhangen, of men er dan toe zal over gaan, den molen ongeveer zestig meter achteruit te halen, om dan rechts van het thans afgewerkte gebied opnieuw te be ginnen. DR. FENTENER VAN VLISSINGEN PLEIT VOOR HANDELSVRIJHEID. Teekenen wijzen op keerend getij. Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, eere voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, wijst in het orgaan van deze organisatie „World Trade" op de noodzakelijkheid, definitieve stappen te doen in de richting van grootere vrijheid op handelsgebied. Verleden jaar zomer, aldus verklaart dr. Fentener van Vlissingen, schenen de kansen voor een dergelijk initiatief gun stig, doch de gelegenheid duurde niet lang. Er zijn echter, zoo vervolgt hij. op het oogenblik enkele welkome teekenen, wel ke er op wijzen, dat het getij weder keert. Het is nog veel te vroeg om zelfs maar te raden naar den loop der komende econo mische ontwikkeling. Doch zoodra deze voorteekenen juist blijken te zijn en wij ons wederom bevinden in een tijdperk van toenemende productie en handel met zelfs maar de geringste verslapping in de politieke spanning, moeten de naties dezen keer waar zij maar kunnen, de gelegen heid aangrijpen en op zijn minst een be gin maken met een volledige en openhar tige bespreking van de veel mogelijkhe den tot ontwikkeling van den handel, die uiteengezet zijn in de bewonderenswaar dige plannen en aanbevelingen, die de laatste paar jaren zijn opgesteld. „Hbld."

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1