Ernstig vliegonge luk bij Batavia Warner Oland overleden MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9102 3)e Ceid&^Soti/fcoAit Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven rte pag. X Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. 't* Geschreven en gesproken voorlichting. Omdat er in dezen tijd zooveel geestes- verwarring heerscht en onchristelijke pro paganda wordt gevoerd, is het meer dan ooit noodig, dat de dagelijksche voorlich ting in de pers klaar en onomwonden is.... Vooral zij, die voor anderen verantwoor ding dragen, mogen die verantwoordelijk heid ook heseffen in de keuze, de aanwij zing van de dagblad-lectuur. Bovenstaande zinnen schreven we in ons vorig nummer. Wij herhalen ze, niet alléén, om er nog "ns de aandacht op te vestigen. Hoewel dat laatste ook niet overbodig is. 't Is niet overbodig, er bij herhaling op te wijzen, dat in onzen tijd vooral dagelijksche voor lichting in de pers naast objectiviteit een allereerste eisch, natuurlijk is echt en zuiver principieel. Verstandige Katholieken. Katholieken, die zich hun verantwoordelijkheid bewust zijn, zullen dezen maatstaf aan hun dag blad-lectuur aanleggen, om er de waarde van te kunnen bepalen. Men bedenke wel, dat half-principeel- zijn, dat lauwheid slechter en zéker gevaar lijker kan zijn, dan aparte, openlijke be strijding van de Christelijke, de Katholieke beginselen Aan onze pers moet worden gesteld de eisch, een klaar en omonwonden standpunt in te nemen ten aanzien van de groote principieele vraagstukken van de zen tijd. Wij herhalen dat," maar willen er nog iets aan toevoegen. Er is niet alleen behoefte aan een prin cipieele en duidelijke geschreven voorlichting in dagbladpers, brochure, weekblad, enz., óók het princieele en klare gesproken woord is zoo nuttig en noo dig. Wij doelen op vergaderingen met een goed spreker. Neen, niet bij de tem peratuur van de laatste dagen natuurlijk (Het R.-K. Werkliedenverbond had met zijn streek-vergaderingen over het werk loosheidsvraagstuk o.i. ook beter nog wat kunnen wachten); in de paar zomermaan den moet er over het algemeen zoo wei nig mogelijk worden vergaderd. Wij willen hier, nu reeds dus zéér tij dig, den wensch uitspreken, dat iedere af- deeling der R.-K. Staatspartij in den ko menden winter minstens éénmaal, een bekwaam spreker uitnoodigt voor een principieele bespreking van de politieke vraagstukken-van-den-dag, waarop dan een, goed, maar niet tè straf, geleide gedachten- wisseling moet volgen. Er kunnen heel wat onnutte vergaderingen worden gemist, maar zulk soort vergaderingen als hier be doeld kan buitengewoon nuttig zijn. Onze conclusie is dus, dat ondanks het feit, dat de warmte hen daartoe niet lokt bestuurderen van afdeelingen van de R.-K. Staatspartij er nu reeds aan begin nen te denken, him leden en liefst óók katholieke niet-leden! in den aan staanden winter één of meer werke lijk nuttige vergadering te geven. DE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: In de Oostersche diplomatie is alles mogelijk. Daar kan men tegelijk vech ten en onderhandelen. Zoo zijn de Russen en de Japanners aan de grens lustig bezig met elkander dood te schieten en intus- sohen onderhandelen Litwinof en de J-a- pansche ambassadeur Sjigemitsoe met echt Oostersche vasthoudendheid en taaiheid. De Japanner komt telkens terug met het voorstel, dat ook de Russen zich zullen terugtrekken en Litwinof weigert telkens daarop in te gaan. Eerst moeten de Japan ners zich terug trekken en garantie geven, dat de grens niet meer zal worden ge schonden. Litwinof voegde hieraan toe, dat zich op het oogenblik weliswaar geen enkel Japansch soldaat op Russisch ge bied 'bevindt, doch deze toestand kan zich elk oogenblik wijzigen, aangezien beide partijen pogen een zoo gunstig mogelijke stelling in te nemen. Sjigemitsoe heeft bovendien voorgesteld voor het regelen van de grenskwestie niet alleen gebruik te maken van de kaarten van het verdrag van 1886, doch ook van kaarten, welke in het bezit kunnen zijn van Japan en Mandsjoekwo. Litwinof heeft dit eveneens geweigerd. Zoo kan het nog een tijdje duren! PRAAG: Volgens de „Times" heeft Run- ciman, de Engelsche bemiddelaar in het conflict met de Sudeten-Duitschers, blijk baar een zeer goed begin gemaakt. Hij heeft met volkomen onpartijdigheid de vertegen woordigers van de voornaamste partijen ontvangen en, wat het belangrijkste is, hij heeft blijkbaar het vertrouwen van allen gewonnen. Men moet thans den bemid delaar allen tijd laten. Reeds alleen zijn aanwezigheid te Praag schijnt kalmeerend te werken en men hoopt, dat thans een einde komt aan de incidenten, welke ont staan doordat militaire vliegers over de grens vliegen. Het einde van deze inciden ten is een eerste voorwaarde voor een suc ces van de Britsche bemiddeling. Voorts heeft Hitier den Britsohen gene raal Hamilton bij zich genoodigd en een vertrouwelijk onderhoud met hem gehad. Dat schijnt erop te wijzen, dat Hitier toe nadering zoekt tot Engeland, wat zijn goede uitwerking moet hebben op het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk. ROME: De rassenwaan heeft thans in Italië een officieelen verdediger gekregen in een nieuw tijdstip, dat zich als fel anti- semietisch heeft ontpopt. De directeur van het nieuwe tijdschrift is trouwens ook di recteur van het anti-semietisch blad „Tevere", dat er in een beschouwing van het Jodenvraagstuk o.a. op wijst, dat men de Joden evenals sublimaat, om het on schadelijk te maken, tot één pro mille ver dunnen moet! TWEE TOESTELLEN OMLAAG GESTORT. Twee dooden te betreuren. Aneta seint uit Batavia: Vanmorgen om kwart over tien zijn twee Koolhoven-toe- stellen van de luchtvaartafdeeling bij het luchtexerceeren (vliegen in verband) met elkaar in aanraking gekomen. Beide toe stellen stortten op 200 meter afstand van den grooten postweg van Tjimahi, nabij Tjimindi, neer. De bestuurder van de K-19, de reserve- eerste-luitenant kortverband-vlieger J. Peters en een inlandsche helper, Parmo, die in de K-18 was gezeten, werden ge dood. De bestuurder van de K.18, luite nant-vlieger van Oostindien, wist zich vrij te maken van zijn toestel, waarna hij zijn parachute uittrok, Hij kwam veilig neer in een vijver, op 200 meter afstand van de plek waar de toestellen neerstortten. Het ongeluk is waarschijnlijk een gevolg van de remous, waardoor de K-18 en de K-19 tegen elkaar botsten. De K-18 viel op de K-19, waarop beide toestellen als een steen omlaag stortten. De leerling-kortverband-vlieger J. Peters die tengevolge vin het vliegongeluk bij Tjimindi, is omgekomen, was 30 November 1911 te Ambt-Almelo geboren. In November 1937 vertrok hij naar Ne- derl andsch-Indië. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET NIEUWSTE. De Maasbode schrijft: De redactie van het nazi-dagblad flod dert maar door. Als het den alles-slikken- den lezer maar wordt ingélepeld, dat alle narigheid in dit ondermaansche is toe te schrijven aan het Joodsoh-Marxisme, hand in hand gaande met het politiek-katholi- cisme, dam doet het er verder niet toe wat er nog op het papier komt. In een onbewaakt oogenblik vergeet de redactie zich zelfs zoo ver, dat ze aan het fulmineeren slaat tegenden dictatoria- len machtsstaat. Men zou misschien denken, dat heel de actie der N.S.B. er op gericht is, in ons vrfje Nederland zoo'n dictatoriale machts staat te stichten? Mis hoor. „Een staat kan geen recht scheppen en geen zaken doen. Een staat heeft alleen tot taak het recht te handhaven, de volks wij - heden te beschermen en de gezonde, orga nische volkskrachten te behoeden en te leiden". O, wee! Als dat Hitler en Mussolini maar niet lezen. Dan is het voor goed uit met de vriendschap. Een oer-liberaal van een halve eeuw ge leden zou deze wijsheid en dan nog maar ten deele kunnen onderschrijven. Ten principale is zij klinklare onzin. Hetzelfde nummer, waarvan het gedul dige papier deze enormiteit draagt, vinden we onder nationaal-socialistische uitgaven geannonceerd: „ABC.-boek voor politieke analphabeten". Zou de partijorgaanredac- tie het niet eens bestellen? DE VERTOLKER DER BEKENDE CHARLIE CHAN-ROLLEN. Hij zocht herstel in zijn geboorteland. De bekende filmartist Warner Oland, die beroemd is geworden door zijn vertolking van de rol van den Chineeschen detective Charlie Chan, is Zaterdag, 59 jaar oud, overleden. Warner Oland, de ook in Nederland zeer bekende en geliefde filmspeler, werd 3 October 1880 te Umea in Zweden geboren. Hij debuteerde den 28en November 1898 als tooneelspeler in het Garden Theater te New York. Vervolgens reisde hij de geheele Ver- eenigde Staten door met een speciaal She- akesspeare-repertoire. In 1920 ging hij over naar de film, waarin hij in serie-films als Charlie Chan en ook als de beruchte dr. Fu Manchu furore maakte. Ook als karakterspeler had hij bijzondere kwaliteiten. De bekende film-artist is te Stockholm aan longontsteking overleden. Het „Nieuws v. d. Dag" herinnert eraan, dat eenigen tijd geleden de wereld door een zonderling bericht verrast werd; Warner Oland was de studio van 20th Century Fox uitgeloopen, terwijl hij bezig was met de opnamen van zijn laatste Charlie Chan-film. Hij verdween spoorloos en werd hier en daar gesignaleerd, zonder dat het iemand lukte met den acteur in contact te komen. Na dit incident werd bekend, dat ernstige verschillen van meening in den huize Oland bij den kunstenaar een depressie hadden veroorzaakt, waarvoor hij in Zweden zijn geboorteland, genezing zocht. Het lot v/ilde, dat hij daar door een long ontsteking overvallen werd, die een einde maakte aan een leven, dat vervuld was van vele teleurstellingen en van vele successen. Blystone, de directeur der filmmaat schappij, bij welke Warner Oland in dienst was, heeft een hartverlamming gekregen kort nadat het bericht van Warners overlij den was ontvangen. Keye Luke, „de zoon van Charlie Chan", is"hevig geschokt door het nieuws, hij verklaarde zich als een „ech ten zoon te voelen, die zijn vader heeft ver loren". Olands jeugdjaren. De jeugd van den toekomstigen acteur was hard: Warner Oland, die zeer moeilijk Engelsch leerde, studeerde op de school met slechte resultaten. Na in enkele baantjes te Leiden 'N MODEL STRAAT RESTAURATIE De Apothekersdijk Zoo als men heeft kunnen waarnemen, heeft de Apothe kersdijk een grondige straat restauratie ondergaan. Na on geveer zes weken noesten ar beid werd hieraan Zaterdag middag de laatste hand ge legd. Dit oogenblik wilden de bewoners van de Apothekers- dijk niet onopgemerkt voorbij laten gaan. In korte spanne tijds werd een commissie in het leven geroepen, gelden in gezameld voor tractatie der arbeiders en wapperde, als bij too verslag, van bijna alle woningen, de driekleur. De Apothekersdijk gaf plots een feestelijk aanzien. Er moest een zeker cachet aan de ope ning worden gegeven, want alle bewoners waren dankbaar gestemd. Circa half twee, waren alle arbeiders ge reed en hadden deze, alsmede de bewoners en een groot aantal belangstellend publiek zich aan de zijde van de Prinsessekade ver zameld. Een koord werd gespannen, waar na de uit de bewoners gekozen voorzitter, notaris Dolk, een openingswoord uitsprak. Deze bracht op de eerste plaats, namens de bewoners van de Apothekersdijk, dank aan de Directie van Gemeentewerken; af- deeling bestrating, voor het degelijk uit gevoerd werk, hetgeen wel voornamelijk hierin bestaat, dat de oude bestrating is ver laagd en daarboven van een modern weg dek is voorzien, iets wat aan de huizen der bewoners, het moderne verkeer en mindere onderhoudkosten ten goede komt. Ook zal het voor de Zaterdagsche bloemenverkoo- pers een verrassing zijn, als zij bemerken, dat hun groentenblikjes, waarin zij hun bloemen plegen uit te stallen, beter blijven staan, daar aan de grachtzijde een breede strook tegels is aangebracht. Ook het as pect van de Apothekersdijk heeft allerminst ingeboet. Tevens prees de voorzitter de zijn mislukt, vertrok Warner Oland als ze ventienjarige naar Boston, waar hij zich aan den opera-zang wilde wijden. Wegens gebrek aan middelen moest hij na enkele lessen die studie opgeven, om eindelijk een betrekking te vinden, welke hij drie jaar mocht houden: hij werd secretaris aan een tooneelschool. Dit primaire contact met het tooneel leid de er toe, dat Oland eindelijk in een belang rijk stuk mocht optreden: in „The Chris tian" behaalde hij zijn eerste succes. Hij ging op tournée en slaagde er reeds als twee-en-twin tig jarige in, zijn naam als ac teur te vestigen. Te New York wijdde hij zich serieus aan den opera-zang. Daarna trad hij met Viola Allan, een groote actrice, in The Eternal City op, speelde hij met Sothern en Marlow en nog enkele andere Amerikaansche repu taties in Shakespeare-stukken om vervol gens met Nazimova op te treden in stukken van Ibsen. Warner Oland is in Amerika de voor vechter geweest van Strindberg's kunst, hij vertaalde alle stukken van den Zweedschen meester voor het Amerikaansche tooneel. Een poging cm met een eigen gezelschap Strindberg in de U. S. A. te propageeren, mislukte. Na een tournée door Canada te hebben gemaakt, werd de film-acteur War ner Oland door den regisseur Herbert Bre- non, een der veteranen van Hollywood, ont dekt. Aanvankelijk weigerde Oland; het was immers nog de periode, waarin een ac teur, die zichzelf respecteerde, weigerde naar de film te gaan. Maar het lot wilde, dat de tooneelonder- neming, waarmede Oland een nieuwe tour née had zullen ondernemen, failliet ging, zoodat Oland uit wanhoop het contract aan nam om naar Hollywood te gaan.... waar hij faam en een fortuin zou verwerven. NOODWEER IN ENGELAND. LONDEN, 8 Aug. (A.N.P.). Vanoch tend is de Londensche voorstad Harrow geteisterd door een wolkbreuk, welke de straten tot rivieren maakte. Voor het station van de Underground moesten planken worden gelegd om den reizigers mogelijk te maken over te steken. Lancashire heeft de regen ernstige schade veroorzaakt aan de te velde staan de gewassen en te Canterbury werden de telefoonlijnen verbroken. Vele plaatsen waren in duisternis gehuld, doordat de bliksem in de electrische centrales was geslagen. heeren Kil jan en van Ingen, zoomede de arbeiders voor hun goed uitgevoerden ar beid. Vervolgens richtte de heer Dolk woor den van appreciatie aan den heer N. Over- duin, eigenaar van de Eerste Leidsche Olie- Centrale, wegens 't nemen van het initiatief om voormeld oogenblik te herdenken, daar bij geestig opmerkende, dat 'hem dit, als hij de woorden mocht gebruiken, „ge smeerd" was afgegaan. Na dit openingswoord verzocht de heer Dolk aan Mej. M. van Dijk, daartoe aange zocht, het koord door te knippen, welk oogenblik, alsmede enkele andere aardige opnamen, door den bewoner van de Apo thekersdijk, den heer W. Bleuzé, fotograaf, op de gevoelige plaat werd gebracht. Hier na werden de arbeiders getracteerd op een biertje en sigaren, aangeboden door den heer van der Lelie, met gratis toezegging van een foto, na Dinsdag a.s. te verkrijgen bij den heer Bleuzé. Aan den voorzitter werd dank gebracht door den hoofdopzich ter, den heer Kil jan en door een der ar beiders namens zijn mede-arbeiders voor de hun toegesproken woorden. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland In Duitschland wordt het streven naar een speciale Duitsche Kerk zonder dogma's bevorderd. (3de blad). Britsch generaal bij Hitier op bezoek. (3de blad). Verschenen is een nieuw Italiaansch tijd schrift over het rassenvraagstuk. (3de blad) De rechtschen zouden een verrassende tegenaanval aan de Ebro hebben onderno men. (3de blad). Ernstig vliegongeluk in Ned. Indië. (1ste blad). De bekende film-acteur Warner Oland overleden. (1ste blad). Binnenland Uitvaart en begrafenis van pastoor Per- quin O.P. (1ste blad). Benoeming directeur Retraitehuis te Noordwijkerhout. (4de blad). Weer nieuwe heidebranden. Slachtoffers van het water en van de hitte. ((4de blad). Verschillende branden. (4de blad.) Het onweer in ons land. Verschillende boerderijen afgebrand. (4de blad). Gevangene ontvlucht uit de gevangenis te Scheveningen. (4de blad). Doodelijke verkeersongevallen. (4de blad). Sport en Wedstrijden De Europeesche zwemkampioenschappen in Londen. Jopie Waalberg wint haar serie. Goede strijd van Mej. Malcorps. De Polowedstrijden. (2de blad). De Holland-week. De Duitschers winnen den hoofdprijs. (2de blad). Nieuw werelrecord speerwerpen'dames. De Duitsche athlete, mej. Volkhausen brengt het op 47.17 meter. (2de blad). Nederland vierde op de Europeesche kampioenschappen Olympia jollen. (2de blad). Het concours hippique te Dublin. Derde en vierde plaats voor Nederland. (2de blad). Lohmann Duitsch kampioen achter moto ren. (2de blad). NederlandFree Foresters. Een draw. (2de blad). Nationale Athletiekkampioenschappen te Deventer. Nieuw record op de 400 M. Gsendarp wint beide sprintnummers. (2de blad). De data der internationale schaatskam pioenschappen vastgesteld. (2de blad). KANTON WEER EENS GEBOMBAR DEERD. KANTON, 8 Augustus. (A.N.P.). Ne gen Japansche vliegtuigen hebben van middag een dertigtal bommen geworpen in de nabijheid van de regeeringsgebou wen en de electrische centrale. Ook de Fransche kathedraal werd door bomsplin- ters beschadigd. Meer dan dertig perso nen werden gedood en velen werden ge wond in de nabijheid van de kathedraal. Omtrent het aantal slachtoffers in de ove rige deelen der stad is nog niets bekend

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1