4 SPORT Hollandiaweek Wilt U iets weten' DE LAATSTE LES VAN LANGELOT V/OENS'DAG 3 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG, ZEILEN HET EERSTE GEDEELTE GEëlNDIGD. Het eerste gedeelte van de Hollandweek 1938 is achter den rug. Het tweede deel wordt in Loosdrecht voortgezet op 5, 6 en 7 Augustus. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging, die de organisatie van dit eerste gedeelte had, kon met tevredenheid op de afgeloo- pen vier zeildagen terugzien. Met uitzon dering van Zondag is het, vooral de beide laatste dagen, schitterend weer geweest voor het wedstrijdzeilen. Op den laatsten \Vedstrijddag. op hel Bui ten IJ en IJsselmeer, woei de wind uit het Noord-Oosten met iels minder kracht dan den dag tevoren, maar toch ruim vol doende. De uitslagen van den laatsten dag wa ren: Op het Buiten IJ en IJsselmeer: Noord Nederlandsche 16 kwadraatsme- terklasse A: 1. Unrest, st. D. Flemming (Haarl. J. C.), 2. Jaro 2, st. J. Hulk (Loos drecht). Noord Nederlandsche 16 kwa&raatsme- l er klasse B: 1. Meerkoet, st. J. van Leeu wen (De Onderlinge). Internationale 12 vierk. M. Sharpiekl. B: 1. Wieko, st. C. Nauta (de Kaag), 2. Dinges, st. W. Nauta (de Kaag), 3. Wilgenhoek, st. J. Louwerse Loosdrecht), 4. Keamalzus, st. P. Fischer Noorddeutscher Regatta Verein), 5. Watergeus, st. W. Goedegebuure (de Wa tergeuzen). De hoofdprijs viel ten deel met groot verschil aan C. Nauta. Internationale 12 vierk. M. Shrarpiekl- B: 1. Aloha, st.. A. Borra (W. de Koenen), 2. Trini, st. E. Mooyaart Jr. (Loosdrecht), 3. Hiphaan, st. H. van Werkhoven (de Kaag), 4. Mieke 2. st. jhr. W. van Swinderen (Loosdrecht). De hoofdprijs werd toegekend aan de Fle- vo, st. P. Dudok van Heel (Loosdrecht) die driemaal eerste werd. Internationale Olympia-jollenklasse A: 1. Skim, st. P. Guelcher (Loosdrecht), te kens hoofdprijswinnaar, 2. War-dij, st. R. Lemstra. (W. V. Amsterdam), 3. Daphnia, st. H. Nathan (Kon. Ned. Z. en R. V.). Internationale Olympia-jollenklas-se B: 1. May hom, st. C. Bredius, (Het Nieuwe Diep). Bergumermeerklasse: 1. Adri, st. P. Lee- wis (W. V. Amsterdam), 2. Wetterwille, st. N. de Vreede (W. V. de Koenen). Intern, twaalfvoetsjollenklasse A: 1. Kla verdrie, st. J. van Kampen (de Kaag), 2. Reveller, st. mej. F.- Leenen (de Kaag), 3. de Glipper, st. J. Tims (de Kaag). Intern, twaalfvoetsjollenklasse B: 1. Repl, st. J. Vollebregt (de Kaag), 2. Hella, st. J. Gerbranda (Haarl. Jachtclub). Op het IJsselmeer: Pampusklasse met bij- zeilen: 1. Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr. (het IJ), 2. M. Kamper, st. P. Cramer (Loosdrecht), 3. Witte Raaf, st. M. Mon de (de Kaag). Internationale starklasse 1: 1. Bern 2, st. Bob Maas (Loosdrecht), 2. Bellatrix, st. J. van Duim (Kon. Marine J. C.), 3. Dah- me, st. H. van Reclam (Jachtcl. v. Deutsch- land), 4. Mueggel, st. dr. P. Hansohm (J. C. v. Deutschland). De hoofdprijs werd toegekend aan B. Maas (Loosdrecht), die driemaal eerste en eenmaal tweede werd. Drakenklasse: 1. Cavalier, st. jhr. mr. E. van Ben them v. d. Berg (K. N. Z. en R. V.), 2. Janmaat, st. J. Heinen (de Kaag), 3. Hermes, st. W. van Lienden (de Kaag), 4. Ran, Ph. Keegstra (K. N. Z. en R. V.), 5. Toch, st. E. Moltzer (K. N. Z. en R. V.). Hoofdprijs jhr. mr. E. van Benthem v. d. Berg (evenveel punten als J. Heinen). Regenboogklasse: 1. Kikker, st. J. de Vries (Zaanl. Z. V.), 2. Hollandia, st. C. v. Staveren (Braassemermeer), 3. Pieterke, st. G. de Vries Lentsch (K. N. Z. en R. V.) Hoofdprijswinnaar C. van Staveren. OM HET KAMPIOENSCHAP IN OLYMPIA JOLLEN. De Jong zevende. De zeilwedstrijden om het Europeesch kampioenschap in de Olympia-jollenklas se zijn gisteren op de Starnberger See na bij Munchen voortgezet. Winnaar van deze tweede race werd de Hongaar von Hein- rich, die met de Kossau ruim een halve mi nuut eerder binnen kwam dan de winnaar van eergisteren, de titelhouder Bickei. On ze landgenoot de Jong eindigde gisteren op de zevende plaats. In het totaalklassement staan Duitschland en Hongarije tezamen op de eerste en tweede plaats, Nederland staat als achtste geklasseerd. De uitslag van de tweede race luidt: 1. von Heinrich (Hongarije) met Kossau 2 uur 6 min. 55 sec. 2. Bickei (Duitschland) met Hansl, 2 u. 7 min. 29 sec. 3. Benussie (Italië) met Moritz, 2 uur 7 min. 55 sec. 4. Oswald (Zwitserland) met Schwen- tine, 2 uur 8 min. 38 sec. 5. Osiniski (Polen) met Max, 2 uur 13 min. 6 sec. 6. Fecheyr (België) met Gretl. 7. De Jong (Nederland) met Kasperl. 8. Baumann (Zuid-Slavië) met Jugend. 9. Clamageran (Frankrijk) met Fix. Totaalklassement: 1. en 2. Hongarije en Duitschland, ieder 170.45 p. 3. Italië 115.16 p., 4. Zwitserland 97.72 p 5. Polen 83.60 p., 6. België 65.47 p., 7 Zuid-Slavië 60.03 p., 8. Nederland 54.30 p., 9. Frankrijk 38.38 p. WATERPOLO L.Z.C.ZWIP 3—0. Gisteravond speelden in de Zweminrich ting De Zijl L.Z.C. I tegen ZWIP I. In deze vrij zwaar gespeelden wedstrijd kwa men beiden ploeegn met 6 man uit. LZC was gedurende den geheelen wedstrijd in de meerderheid, vooral door meer en snel ler zwemmen. Voor de rust scoorden Elzin- ga en van der Reyden. Na de rust weder om Elzinga na opzwemmen uit de ach terhoede. Het einde kwam met 30 voor LZC I. L.Z.C. II—A.Z.C. n 2—0. Aan deze partij vooraf ging de wedstrijd LZC IIAZC II. Ook hier was LZC gedu rende het grootste deel van den tijd in de meerderheid. Voor de rust maakte Spood van een misverstand in de Alphen achter hoede gebruik en plaatste de bal in het leege doel. Na de rust voegde N. Overde- vest hieraan nog een doelpunt toe, zoodat het einde kwam met 20 vo:r LZC II. DE ZIJL I— R.Z.C. I. Morgenavond 8 uur speelt De Zijl I in de Zweminrichting alhier haar laatste wed strijd voor de competitie 2e klasse K.N.Z.B. tegen de .kampioen van haar afdeeling RZC I (Rotterdam). LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER. jje Duitsche ploeg naar Boston. Duitschland, de winnaar van de Europee- sche zone van het Davisbekertournooi, zal van 1820 Augustus a.s. te Boston in den interzone-eindstrijd uitkomen tegen den winnaar van de Amerikaansche zone, Australië of Japan. De Duitsche ploeg, wel ke onder leiding zal staan van F. C. Uhl, zal bestaan uit Henner Henkei en Georg von Metaxa met als reserve Rudolf Goep- fert. Op 5 Augustus a.s. zal de Duitsche ploeg vanuit Bremerhaven met de „Euro pa" naar Boston vertrekken. WIELRENNEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND ACHTER MOTOREN. Door Wals gewonnen. Na een fraaien wedstrijd heeft Cor Wals gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam het stayerkampioenschap van Nederland over 100 K.M. behaald. Het was een strijd welke uitsluitend tusschen Wals en Groenewegen gevoerd werd, waarbij het moedige rijden van den laatste, die voor het eerst aan een wedstrijd over 100 K.M. in één rit deelnam, opviel. Derksen bewees, dat hij een sprinter is, waar men in de toekomst rekening mee zal moeten houden. Hij sloeg Ooms, den kam pioen, op uitstekende wijze en won overi gens al zijn ritten. Olympia won het clubkampioenschap van Nederland op de baan. Voor hét kampioenschap van Nederland over 100 K.M. achter groote motoren start ten in deze volgorde: Alkema (Ceurre- rcans), Wals (Kaeser), Snoek (Pasquier), Van der Wulp (van den Bosch), Buis (Van der Bom), Piet. van Kempen (Deliege), Van der Wildt (Hoot), Groenewegen (Wiersma), de Graaf (Bustraan). Van het begin af zette Groenewegen er een formidabel tempo in. Niet alleen rukte hij snel naar de eerste plaats op, doch di rect daarna kregen Buis en Van der Wildt hun eersten lap. Na 15 K.M. boekten behal ve Buis en Van der Wildt ook de Graaf, Piet van Kempen, Snoek en Alkema een ronde achterstand. Regelmatig bleef Groe newegen in zeer hoog tempo doordraaien en alleen Wals en Van der Wulp konden hem bijhouden. De 10 K.M. werden gere den in 8 Min. 38,4 sec., de 20 K.M. nadat er dus 40 van de 200 ronden waren gereden in 16 min. 38,6 seconden. Na 25 K.M. deed Groenewegen een poging ook van der Wulp voorbij te komen. Wiersma stuurde, omdat de gangmaker van der der Wulp zeer hoog reed, binnen door, doch hield in, wetend dat hij op deze wijze niet passeer en mocht. Na 30 K.M. (24 min. 56.4 sec.) moest Wals van fiets veranderen wegens malheur aan zijn ket ting. Hij geraakte hierdoor een ronde ach ter, doch deze werd hem niet aangerekend. Intusschen had Groenewegen ook van der Wulp gelapt, terwijl Alkema profiteerde van een iets rustiger tempo om zijn ronde terug te nemen. Na 40 K.M. was de stand: Groenewegen, op 250 meter Wals, op 270 meter Alkema, op ruim 1 ronde van der Wulp, op 2 ronden de Graaf, en Snoek, op 4 ronden van Kempen, op 5 ronden Buis en op 7 ronden van der Wildt. De laatste v/erd uit den strijd genomen, terwijl van der Wulp een inzinking kreeg en zijn twee den lap thuis kreeg. De situatie na 50 K.M (41 min. 56,4 sec.) was dus, dat de strijd om den titel alleen nog ging tusschen Groenewegen, Wals en Alkema. De laatste was 1 ronde achter. Juist voordat deze 50 K.M. waren afgelegd, had Wals in een fantastischen spurt ge- tiacht Groenewegen van den kop te drin gen, doch dit was hem niet gelukt. Enkele ronden later probeerde Wals het opnieuw nog fanatieker dan de eerste keer, maar wederom werd de aanval afgeslagen, ook aomdat de Graaf vlak voor Groenewegen reed en de eerste weinig gelegenheid gaf te passeeren. Veel kilometers lang bleef Wals nu hangen op 30 a 40 meter achter Groenewegen, wachtend op het goede mo ment voor den derden aanval. Toen er nog 60 ronden (70 K.M. in 59 min. 14,2 sec.) te rijden waren zag Wals zijn kans schoon. Stampend en zwoegend nam hij op de hem eigen wijze een formidabele spurt, die hem, DE JEUGD SPEELT OP STRAAT. Voorzichtigheid gevraagd aan automobilisten. De K. N. A. C. schrijft ons: De Engelsche Automobiel Club heeft zich tot het autorijdend pubiek gewend met het volgend verzoek. „De zomervacanties zijn weer in vollen gang en duizenden kinderen genieten van de herwonnen vrijheid. Het is niet te ver wonderen dat zij op straat spelende, in een uitgelaten bui de hun ingeprente verkeers regels en daarmede de noodigt voorzich tigheid over boord gooien. Al spelende zul len zij plotseling den rijweg oversteken en als de overige weggebruikers reeds niet van te voren hierop bed vacht zijn zou de vacantievreugde van de kinderen wel eens ruw kunnen worden verstoord." Evenals haar Zusterorganisatie dit in Engeland deed, wil de K. N..A. C. dit goe de voorbeel volgen. Zij dingt bij de Neder landsche weggebruikers dan ook nog eens op een extra dosis voorzichtigheid aan ge durende de vacanties van de jeugd. zonder dat Groenewegen tegenstand van beteekenis kon bieden, de eerste plaats be zorgde. Groenewegen bleek in de eerste 50 K.M. te veel van zijn krachten te hebben ge vergd. Hij draaide niet meer zoo soepel en zoo kon Wals, die als een triomphator zijn rondjes reed, zijn ernstigen concurrent 20 K.M. voor het einde een lap bezorgen. Al kema profiteerde ervan en wist Groene wegen ook te passeeren zoodat de laatste nu de derde plaats innam. Het was begrij pelijk dat in de laatste ronden nog een duel zou plaats vinden tusschen Groenewe- wegen en Alkema om de 2e plaats, welke strijd glansrijk door Groenewegen werd gewonnen. Zelfs trachtte de laatste zijn ronde achterstand op Wals nog terug te De eindstand luidt: Kampioen van Nederland: Wals, 100 K.M. in 1 uur 25 min 39 sec. 2. Groenewegen op 1 ronde en 50 meter. 3. Alkema op 1 ronde en 300 meter. 4. Snoek op 6 ronden. 5. De Graaf op 7 ronden. 6. Buis ver achter. 7. van Kempen ver achter. Opgegeven van der Wulp en van der Wildt. LEIDSCHE COURANT BEKER WEDSTRIJDEN. Programma voor Zondag 7 Augustus. De volgende wedstrijden zijn vastge steld op het terrein van Docos te Leiden: 1.45 uur Teylingen 3Alph. Boys 2, J. Turk; 3 uur Foreholte 1Trekvogels 2, P. Speel. Op het terrein van SMC te Warmond is als volgt vastgesteld: 12.30 uur Docos 2Teylingen 2, J. v. d. Berg; 1.45 uur KRV 1—SJC 3, M. v. d. Klauw; 3 uur Lisse 3SMC 1, A. v. Vee- len. Op het terrein van DOS te Roelof- arendsveen wordt allgen gespeeld: 1.45 uur Trekvogels 1DOS 4, W. Bank. Op Meerbuig-terrein: Meerburg 2Leimuiden 2, G. Bouw meester, aanvang 1 uur. De overige wedstrijden konden geen doorgang vinden vanwege kerkelijke re denen of andere vastgestelde programma's. De wedstrijden welke door omstandig heden geen doorgang konden hebben, zul len moeten gespeeld worden op een door de weeksche avond, daar anders deze wedstrijden komen te vervallen. Vervolgens herinneren wij er aan dat elke spelende vereeniging moet zorg dra gen voor twee formuliers, welke moeten worden opgezonden, één naar de D.H.V.B. en één aan het Secretariaat van het Dis trict Leiden* Lindenlaan 7, Sassenheim. Bij verzuim wordt 1.— boete opgelegd. Laten allen de formulieren Zondag avond posten, dan zijn deze Maandag morgen in ons bezit en kunnen wij het programma voor den volgenden Zondag vaststellen. K. HOOGERVORST, Secr. Competiteileider. Jaarvergadering scheidsrechterscomm. De scheidsrechterscomm issie houdt haar jaarvergadering Woensdag 17 Aug. a.s. in café-restaur. „De Doelen", te Leiden. Aan vang 8.30 uur. TOERISME WELKE GRENSDOCUMENTEN HEB IK NOODIG? Met het oog op de vacantiereizen onzer lezers meenen wij goed te doen, het vol gende, van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. ontvangen overzicht te geven van hetgeen men aan papieren noodig heeft voor een buitenlandsche reis: Paspoort is noodig voor alle landen; alleen België en Luxemburg nemen genoe gen met een geldig bewijs van Nederlan derschap of een vervallen paspoort, mits niet langer dan 5 jaren vervallen. Voor België kan ook volstaan worden met een toeristenkaart, welke onder bepaalde voor waarden bij de Belgische diplomatieke en consulaire ambtenaren verkrijgbaar is. Een visum wordt vereischt voor de volgende Europeesche landen: Albanië, Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Let land (niet noodig voor 'doorreis), Lithauen, Polen, Roemenië, Spanje (onder bewind van Generaal Franco), Turkije en Zuid- Slavië. Gebruikte r ij wielen worden zon der formaliteiten toegelaten in België en Luxemburg, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Finland (op vertoon lidmaat schapskaart van den A.N.W.B.), Grieken land, Groot-Brittannië en Ierland, Noor wegen, Portugal, Roemenië (met aantee- kening in het paspoort) en Zweden. Een rijwiel-triptiek wordt ver eischt door: Albanië, Frankrijk, Hongarije, Italië, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Zuid- Slavië, terwijl een douanekaart voldoende is voor Zwitserland. Automobilisten en Motorrij- ders hebben in het algemeen noodig: le een internationaal rijbewijs voor den bestuurder en een internationaal bewijs voor het motorrijtuig; evenwel kunnen toe risten voor een bezoek aan België en Luxemburg, Frankrijk, Italië en Zwitser land volstaan met hun geldige nationale rij bewijs en nummerbewijs, hoewel het ms- denemen van de (zonder veel omslag en kosten verkrijgbare) internationale bewij zen toch is aan te bevelen, daar er aan de grenzen herhaaldelijk om gevraagd wordt en de douane nifct algemeen op de hoogte schijnt te zijn van deze vrijstellings-bepa- ling, terwijl men bovendien tijdens de reis het reisplan kan wijzigen en ook andere landen kan bezoeken.- 2e. een carnet de passages en douanes (geldig voor vrijwel alle landen van Euro pa en vele daarbuiten) of triptiek (geldig voor één land). 3e. het nationaliteitsbewijs van het mo torrijtuig. 4e. de N.L.-plaat en het identiteits plaatje. 5e. voor Denemarken, Groot-Brittannië en Ierland, Finland, Noorwegen en Zwe den de speciale papieren, voorgeschreven in verband met de daargeldende verplich ting tot verzekering tegen Wettelijke Aan sprakelijkheid. 6e. voor Groot-Brittannië en Ierland en voor Polen een internationaal belastingcar net, hetgeen recht geeft op vrijstelling van betaling van wegenbelasting gedurende 90 dagen per jaar. Speciale bepalingen bestaan ten slotte in verschillende landen op het gebied van be lasting-vrijstelling, deviezen, reductie op den benzineprijs voor buitenlanders, radio toestellen, rookartikelen en andere ba- PAARDENSPORT INTERN. CONCOURS HIPPIQUE TE DUBLIN. Nederlandsche ruiters niet in de prijzen. Gisteren is te Dublin het internationaal concours hippique, hetwelk daar ieder jaar gehouden wordt begonnen. Ruiters uit zes landen, Nederland, Ierland, Engeland, Frankrijk, Canada en Duitschland maakten eerst hun opwachting, waarna met de wed strijden een begin werd gemaakt. Het heeft zeer hard geregend te Dublin, tengevolge waarvan hét parcours natuur lijk heel glad en zwaar was. Niettemin kon een zeer talrijk publiek in het hoofdnum mer van uitstekende hippische sport ge nieten. Er was een speciaal Europeesch parcours uitgezet, waarop bijv. Stonewalls ontbra ken. Op het parcours, dat 850 M. lang was, waren zeventien moeilijke hindernissen tot een hoogte van 1.50 M. opgesteld, welke door iederen deelnemer met twee verschil lende paarden moesten worden genomen. Een prachtig succe* boekte de bekende Fransche ruiter, luit. Chevallier, die zoo wel op de eerste als de tweede plaats be slag legde, doordat hij eerst op Grosjean en daarna op d'Huis foutloos rondkwam. Met in a" Grosjean maakte hij een tijd van L, 37 sec., op d'Huis deed hij er preciea] seconde langer over. De Engelschman S perd werd met Big Sweep derde. Ooi reed het parcours zonder fouten, do<. tijd bedroeg 1 min. 40 sec. Op de plaatseindigde de Duitsche luit. Hui_ Olaf. Hij maakte denzelfden tijd als Chevallier bp d'Huis n.l. 1 min. 38- doch hij liep vier fouten op. De Nederlandsche ruiters eindigden der de eerste helft der deelnemers, i vielen niet in de prijzen. De beste Nt. landsche prestatie leverde ritmeestc, hud de Mortanges. Op Silverster maakL 11 fouten, op Maedel wie Du gingl landgenoot beter over het parcoui maakte toen slechts acht fouten. Ook ,4 Tonnet verrichte een verdienstelijke tatie en bleef slechts zeer weinig bij j Pahud de Mortanges achter. Op Kan maakte hij 12 fouten, maar op Ben lie; slechts acht fouten op. De minst goede p tatie leverde luit. Kloppenburg, die dard 13 en op Barnabas 16 fouten ma POSTDUT „De Vriendenclub" (Leiden). Gehouden wedvlucht met jonge dui vanaf Venlo, afstand hemelsbreedte 1| 147 K.M.; in concours 221 duiven, V om 8 uur met Zuid-Oosten wind in vrij] werden gesteld en als volgt werden stateerd: Chr. v. d. Pluijm 1, 13, 14 en N. v. d. Linden 2 en 34; G. P. On vief C. Vlaardingerbroek 4 en 42; Joh. Vogel z zang 5 en 30; W. Klop 6 en 23; A. P d. Voort 7, 12. 17, 31 en 35: Joh. Na boom 8; P. Onderwater 9 en 27; F. Hofi 10 en 15; A. v. Rijsbergen 11, 20, 28 41; W. Abrahams 18, 19 en 21; A. v, Made 22; W. Ie Mair 25 en 40; Berg 26; F. Delsassa 29 en 32; L. Gijsi 33; G. A. L. v. d. Reijden 36 en 43; Themmen 3 in één busje 37, 38 en 39. De le duif werd geconstateerd om 10 8 minuten en 56 seconden en maakte snelheid van 1124.65 meter per minuut, laatste pun ten winnaar 1 op 5 om 10 27 minuten en maakte 986.70 meter minuut. De eereprijzen werden behaald door Cj c v. d. Piuym, N. v .d. Linden en G. P. 0 f vlee. De prijs voor de 3e eerstgetooil i won Chr. v. d. Pluym met 1, 13 en 14.1 volgende liefhebbers behaalden punt» met aangewezen duiven: A. P. v. d. Voc: x 100, Joh. Neutéboom 51, Chr. v. d. Plu 50, F. Hofman 49, A. v. Rijsbergen 47, Abrahams 46, A. v. d. Made 45. W. Th® men 43, G. A. L. v. d. Reijden 42. A.s. Vi dag in kerven voor Maastricht, afsi pl.m. 170 K.M. Leidsche Postduiven Club. Uitslag Venlo; afstand pl.m. 145 K.M. duiven zijn gelost om 8 uur en als vol) geklokt: R. Pet 1, 10, 13; A. Krol 2. 3, 23; F. de Haas 4, 12, 22, 25; W. Wamecl 5, 20; H. Schoo 6, 14, 18, 21: H, Fasel 7, 1 19; J. Smits 9, 11; A. v. Eisen 16, 17; t Noest 24. De eerste duif werd geconstateeS om 10 uur 11 min.; de laatste om 10 re 33 min. Winnaar der beker is de heer H. Scho;- Voor het rayon-concours van Dax coi stateerde de heer A. Krol Zaterdagmiddr om 16 uur en 17 uur 20 min. Vraag. Welke kerk is 't dichtst bij h» station te Arnhem, en hoe laat beginne! daar de kerkdiensten? Antwoord: Het beste is dat u gaa naar de St. Martinuskerk op het Velpei plein. De uren der H.H. Missen zijn ons ecfc ter niet bekend. z Vraag. Wat is de beste weg van Pijnac ker naar Gorcum? Over Gouda of ove Rotterdam? Hoeveel K.M.? Antwoord: Over Gouda plm. 50 KJ Vraag. Wat is de beste weg per fiel naar Gorcum over Zoetermeer? Moet m< de nieuwe weg volgen of over den oud< weg over Moerkapelle naar Gouda? Hi veel K.M.? Waar moet men nog overvar» Antwoord: De nieuwe weg is de bi te. Overvaren bij Zwijndrecht. Daar u ni< mededeelt vanwaar u vertrekt, kunnen het aantal K.M. niet opgeven. Vraag. Bestaat er voor een boereng» zin gelegenheid te emigreeren naar Austra{ lië? Zoo ja, waar moet ik mij vervoegen ore inlichtingen? Wij zijn katholiek. Is ook gelegenheid onze plichten na te komen? Antwoord: Wend u tot de R.K. Emi- gratievereeniging, Bezuidenhout 76, Den Haag. 189. Daarbij trok hij zijn hoofd var. pijn heel hard achter uit en kwam zoo met zijn hoofd tegen een kast terecht, ter wijl Langelot een duikeling maakte. Nu was er met den rechter heelemaal niets te beginnen. 190. Een uurtje later werd grootmoeder geboeid en wel door een dikken veldwachter door het gerechtsgebouw naar de rechtzaal geleid. Grootmoeder schaamde zich dood. Ze was toch niet expres een rat geweest.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10