Russische tegenaanval op de Japanners DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vliegtuigen bombardeeren Koreaansch gebied Toestand ten zeerste gespannen Militair vliegtuig neergestort bij Rijswijk LUCHTVAART DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9097 3)e £eid4eli£0oti/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pag. Giro 103003. Postbus 1L V De meest-zeggende zin Er is dezer dagen verschenen een ge meenschappelijk conjunctuurbericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederlandsch Economisch Instituut. In dit bericht worden geconstateerd aanwijzingen voor een verderen achteruit gang, terwijl daarnaast ook op gunstige factoren wordt gewezen. Toen wij met gespannen aandacht het rapport bijna geheel hadden doorgelezen, schommelend tusschen vrees voor drei gende verslechtering van den toestand en hoop op een verbetering, stuitten wij op dezen zin: „Het is niet mogelijk, om het uiteinde lijke resultaat van de in verschillende richtingen werkende krachten te bereke nen". Dat is de meest-zeggende zin, omdat hij de erkenning inhoudt, dat er eigenlijk niets met zekerheid kan worden voorspeld betreffende den economischen toestand in de naaste toekomst! V/ij moeten werken en afwachten. 't Kan slechter worden spoedig. 't Kan ook beter worden ook spoedig. Wij moeten werken, voorzoover daartoe in staat, en afwachten vertrouwvol- biddend afwachten. Vooral dat laatste moeten wij onszelf vaak voorhouden.... V Vrouw en Man In de jongste aflevering van „Lering en Leiding" (de bekende uitgave van het R.K. Werkliedenverbond) wordt weer 'ns herinnerd aan het kern-verschil tusschen de christelijke en de heidensche vrouwen emancipatie. Wij lezen in het bedoelde ar tikel o.m.: De moderne vrouw eischt erken ning, en terecht; zij eischt gelijke waardeering als de man, en terecht! Het is echter geen overbodige luxe om ons in het moderne tijdsbeeld te realiseeren, dat de vrouw, onafhan kelijk van die erkenning en van die gelijkwaardigheid, is, blijft en moet zijn: „anders" dan de man. Uit dit oogpunt gezien, is het geen gebrek aan waardeering, wanneer de man zich verzet, als de vrouw een zelfde functie wil bekleeden in het cultureele leven als de man. Vele vrouwen voelen wel intuïtief aan, dat daar hun taak niet ligt; andere ech ter begeeren in aanmerking te komen voor manlijke beroepen en eischen deze ook voor hun sexegenooten op. Zou dit dan voor hen het bewijs van gelijke waardeering zijn? De vrouw is de gelijk-waardige van den man. Absoluut. Vrouw en man zijn ech ter „anders". En op dat anders-zijn is ge baseerd een verschil van taak in het ge zinsleven, een verschil van arbeid in de maatschappij. 't Is noodzakelijk, dat aan deze waar heid nu en dan 'ns wordt herinnerd. Maar nog noodzakelijker is 't, dat er aan herinnerd wordt, dat het „anders" zijn van de vrouw ook natuurlijk uit drukking moet vinden in héél het optre den. Vermande vrouwen zijn door de onna tuurlijkheid al even weerzinwekkend als verwijfde mannen. 't Is een uiting van beschaving, als de man aan de vrouw in het maatschappelijk verkeer in verscheidenen vorm beleefd heid en respect betuigt. Die beschaving is echt christelijk, indien de uiterlijke vormen als inhoud hebber: christelijke naastenliefde en christelijken eerbied voor de mensche- lijke waarde en waardigheid. Maar de vrouw moet wèl bedenken, dat zij op die inderdaad: mooie en waarde volle onderscheidingen, haar in het maatschappelijk verkeer gebracht, aan spraak en recht verliest, als zij optreedt als ware zij den man gelijk, als zij in klee ding en in manieren zoo veel mogelijk mannelijk wil doen, zich mannelijk wil aanstellen. De ware, christelijke vrouwen-emanci patie houdt consequent vast aan het „an ders" zijn van de vrouw; dat „anders" zijn, hetwelk in de door God geschapen na tuur ligt uitgedrukt, duidelijk en klaar voor wie het willen zien. OORLOGSKANSEN: 50 TEGEN 50 Volgens berichten uit Keijo (Korea) hebben Sovjet-Russische bombardements vliegtuigen gisteren verscheidene aanval len op Koreaansch gebied ten uitvoer ge legd. In het grensgebied werden spoorwegen en bruggen bij Keijo getroffen. Naar het Japansche hoofdkwartier ver der meldt, zijn vijf vliegtuigen, waaronder enkele bombardementstoestellen, neerge schoten. De persafdeeling van het hoofdkwartier van het Koreaansch;» garnizoen heeft gis teravond om half negen een communiqué uitgegeven omtrent de luchtraids der Sov jet-Russische vliegtuigen op Japansche stellingen en Koreaansche grenspunten. Volgens dit communiqué vlogen Sovjet- Russische vliegtuigen gistermiddag om twaalf uur tweemaal over Tsjangkoefeng heen, waarbij zij bommen wierpen en machinegeweervuur richtten op de in de eerste linie liggende Japansche troepen, die echter geen verliezen leden. Om half drie passeerden zware Russi sche bombardementsvliegtuigen in forma tie de grens aan den benedenloop van de rivier Toemen. Zij vlogen boven Kore aansch gebied en bombardeerden de spoor lijn nabij Kimsojyo, ten Zuiden van KogL Later wierpen zij bommen op de brug te Keiko, doch, aldus het communiqué, de Japanners leden geen ernstige schade. In tctaal Schijnen vijf Russische vliegtuigen te zijn neergehaald, n.L twee op ongeveer 4 K.M. ten Zuiden van Kogi, twee zware bommenwerpers te Sozan en één nabij Soeiryoepo. In een communiqué van het Kwantoeng- leger wordt nader medegedeeld, dat met zekerheid gezegd kan worden, dat vier Sovjet-vliegtuigen op Koreaansch gebied zijn neergehaald. De val van het vijfde vliegtuig staat echter niet vast. EEN DUBBELTJE OP Z'N KANT VREDE OF OORLOG. Gisteravond is te Tokio een spoedconfe- rentie bijeengekomen, welke werd bijge woond door generaal Itagaki, den minister van Oorlog en door andere leidende per soonlijkheden. Naar verluidt werd besloten den toestand krachtig het hoofd te bieden, wanneer „de Sovjet voortgaat met zijn pro vocatie". In den nacht van Maandag op Dinsdag, om half vier, waren de ministeries van Corlog en Buitenlandsche Zaken te Tokio r.og hel verlicht en beraadslaagden de amb tenaren ernstig over den toestand aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens. De berichten, volgens welke Russische vliegtuigen twee malen aanvallen onder nomen hadden over de omstreden grens heen en plaatsen hebben gebombardeerd in Korea, hebben een electrischen schok dpen gaan door de Japansche hoofdstad. Toen de correspondent van Reuter den woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken vroeg, of hij open hartig kon verklaren of de Russische lucht aanvallen oorlog of vrede beteekenden, ant woordde hij: De kansen staan vijftig tegen vijftig. Alles hangt van de Sowjets af, al dus voegde de woordvoerder daaraan toe. Wij willen de zaak localiseeren, wij hand haven een niet provoceerende houding, voor zoover dit mogelijk is, maar er zijn grenzen aan ons geduld. Bij het voortschrijden van den nacht ble ven de ambtenaren bezig met het bestu- deeren van de berichten, welke bleven bin nenkomen uit Hsiking en Keijo op Korea. Niet-officieele waarnemers verklaarden tegenover Reuter, dat zij de meening waren toegedaan, dat een conflict vermeden kon worden, wanneer Japan zich weerhield van represailles en de U.R.S.S. zich weerhield van verdere actie. Deze waarnemers zijn van opvatting, dat Japan, op grond van zijn onderneming in China, het uiterste in het werk zal stellen, om een diplomatieke regeling tot stand te brengen. Terzelfdertijd echter wijzen zij op het gevaar, dat bevel voerders ter plaatsestappen zouden kun nen nemen, die de mogelijkheid van een kalmeering zouden uitsluiten. LONDEN EN PARIJS NIET ONGERUST. Een plaatselijk incident! De gevechten tusschen de Russen en Ja panners aan de Mar.dsjoerijsche grens wor den te Parijs met den grootsten ernst ge volgd door de diplomatieke kringen, zulks in verband met de mogelijke reactie in Europa. Op het oogenblik echter toonen deze kringen geenerlei ongerustheid. Men beschouwt de bezetting der hoogten van Tsjangkoefeng door de Russische détache- menten op 11 Juli als een Russisch ant woord op de zaak van Sennufa, die vóór het ChineeschJapansche conflict ontstaan Men had daar van Europeesch standpunt slechts een minieme beteekenis aan gehecht. De herovering der heuvels van Tsjangkoe feng en Satsjauping ha een gevecht, waar bij 11 Russische tanks zouden zijn genomen en het luchtgevecht van gisteren, waarbij minstens vier toestellen zouden zijn neer gehaald, hebben aan het incident in de oogen der Fransche waarnemers een grop- ter belang gegeven. Dezen zijn van oordeel, dat wanneer een algemeen rechtstreeksch conflict tus schen Russen en Japannèrs zou los barsten, men in de eerste plaats zou moe ten vermijden, dat de Europeesche mogend heden er toe zouden komen partij te kie zen. De betrekkingen, die de regeeringen te Tokio en Moskou onderhouden met deze of gene Europeesche hoofdstad, zouden, zoo zegt men te Parijs, geen enkele deelneming van een Europeesch land rechtvaardigen aan een uitsluitend Oostersche zaak. Men blijft er van overtuigd, dat noch Rusland, r.och Japan tracht het tegenwoordig inci dent uit te breiden buiten zijn aardrijks kundigen sector. De meest bevoegde krin gen blijven uiterst voorzichtig in hun oor deel. Zij doen opmerken, dat de ontvangen inlichtingen fragmentair en onzeker zijn, dat men geen nauwkeurig denkbeeld kan hebben van den werkelijken omvang der gevechten. Men weet niet, in hoeverre de verantwoordelij kheii voor de feiten be rust op de plaatselijke militaire autoritei ten, of op de regeeringen. De gebeurtenis sen zelf kent men slecht. Met slechts één uitzondering komen alle berichten uit Ja pansche bron. Het lijkt, dat de belangrijk heid der gevechten daarin nogal wordt overdreven, vooral het aantal tanks, dat op den tegenstander veroverd is, lijkt bui ten verhouding tot het aantal dooden. Ten slotte vormt de nationale eer een factor, die een belangrijke rol schijnt te spelen. Dit is een element, dat onmogelijk van verre op zijn juiste waarde kan worden ge schat. Het gevecht van heden met de Russische vliegtuigen wordt te Londen beschouwd als een zuiver plaatselijk incident. Het geeft geen aanleiding tot bijzondere onge rustheid, aldus Reuter. DE RUSSISCHE LEZING OVER DE INCIDENTEN. Officieel woi-dt door Moskou medege deeld, dat de Japanneezen bij de gevechten, welke gisteravond zijn geleverd aan de grens van Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo naar schatting 400 dooden en gewonden hebben verloren, terwijl zij 5 kanonnen, 15 machinegeweren en 157 geweren hebben moeten acherlaten. De Sovjets hebben dertien dooden en 55 gewonden te betreuren. In den avond Van den 31sten Juli hebben de Japanneezen met steun van geschut, een aanval gedaan op een Sovjet-Russische grenspatrouille en deze tot voorbij Tsjang Tsje Feng teruggeslagen. Zij drongen 4 K. M. het Sovjetgebied binnen en maakten ge bruik van artillerie en infanterie. Enkele uren later arriveerden Sovjet- Russische versterkingen ter plaatse, die de EEN DOODE EN EEN GEWONDE. Te ongeveer half twee hedenmid dag is tusschen Rijswijk en Delft, ter plaatse van de kalkovens aan het Jaag pad, een militair vliegtuig, de F.K. 51, uit Soesterberg neergestort. De bestuurder, de 2e luitenant J. L. J. Swartjes, werd gedood. De waarnemer, die den heer Swartjes in het toestel vergezelde, werd ge wond en is naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. Luitenant Swartjes, die het vliegongeluk om het leven is gekomen, was 24 jaar oud. Hij werd 4 Augustus 1935 tot tweede-lui tenant bij de cavalerie aangesteld en ont ving later zijn opleiding tot militair-vlie ger. Hij was geplaatst bij de luchtvaart- afdeeling te Soesterberg. Het verongelukte toestel was een Kool hoven F.K. 51. Een ooggetuige van dit ongeluk vertelde ons: Ik fietste vanmiddag omstreeks half twee op het Jaagpad langs de Vliet in de nabij heid van Delft. Twee militaire vliegtuigen vlogen op betrekkelijk geringe hoogte; ver moedelijk kwamen zij van het nabij gele gen vliegveld Ypenburg. Zij maakten oefe ningen. Plotseling dook een der vliegtuigen recht naar beneden en verdween achter de huizen. Het andere vliegtuig zette direct koers naar Ypenburg. Ik fietste in de rich ting van het verdwenen toestel, omdat ik het ergste vermoedde. Wat ik zag was ver schrikkelijk. In een uitgestrekt bloemkool- veld stond het toestel op z'n kop en toen ik naderbij kwam, zag ik groote stukken van het blinkende toestel liggen. Vóór in het toestel zat de bestuurder; bloed golf de uit zijn mond. Vrij spoedig waren een dokter en politie-agenten op de fiets aan wezig. De bestuurder bleek dood te zijn, een andere inzittende leefde nog. Japanneezen van 't Sovjetgebied verdre ven. Een Sovjet-Russische tank en een ma chinegeweer werden vernield, terwijl een Russische vlieger werd gevangen geno men. Zij hebben daarom niet de Jaapnneezen kunnen achtervolgen en omsingelen. Het is te verwachten, dat een scherp pro test zal worden gericht tot de regeering te Tokio en dat bij die gelegenheid gewaar schuwd zal worden voor eventueele ern stige gevolgen. OPERATIES IN CHINA ZOUDEN TOCH DOORGAAN. Naar de meening van politieke kringen te Tokio doet de zaak Tsjang Koe Feng twee categorische kwesties rijzen: 1. Heeft men hier te doen met het begin van een Russisch-Japanschen oorlog? 2. Zal de oorlog in China niettemin voortduren? Een medewerker van Havas heeft deze vragen gesteld aan een gezaghebbenden functionaris van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken. Deze verklaar de ten aanzien van de tweede vraag, dat indien een Russisch-Japansch en oorlog zou uitbarsten, de operaties in China er niet door zouden worden stopgezet. Japan heeft den wil en het kan zelfs in geval van vijan delijkheden met Sovjet-Rusland zijn op- marsch tegen Hankau voortzetten. Het bezit aan de Sovjet-Russische grens de noodige strijdkrachten om het gebied van Mandsjoekwo te doen eerbiedigen, ter wijl de oorlog in China zijn beloop zal heb ben. HEVIG OFFENSIEF DER JAPANNEEZEN IN KIOEKIANG. Domei deelt mede, dat de Japansche troe pen een hevig offensief hebben ontketend tegen de Chineesche strijdkrachten. De Japansche troepen hebben volgens dit bericht het vierde Chineesche leger ten Westen van <ie Loesjan-bergen, op eenige kilometers ten zuiden van Kioekiang, op de vlucht gedreven. Zij zetten hun opmarsch in dit gebied voort. Dit nummer beslaat alt vier bladen. i.i m VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Russische vliegers hebben Koreaansch gebied gebombardeerd. Een plaatselijk in cident of de inleiding van een Russisch Japanschen oorlog? (2de blad). Het terrorisme in Palestina. (2de blad). Binnenland De Koningin is in het vaderland terug gekeerd. (2de blad). Benoemingen bij de paters Franciscanen, (lste blad). Wederom verschillende personen bij het zwemmen of bij ongevallen verdronken. (2de blad). Boerderijbranden te Uddel en op Texel. (2de blad). Na den brand van Rijsenburg. (2de blad). Vanmiddag is een militair vliegtuig van Soesterberg bij Rijswijk neergestort. De bestuurder werd gedood, de waarnemer gewond, (lste blad). Sport en Wedstrijden Ragnhild Hveger vestigt weer een nieuw wereldrecord. (3de blad). De Hollandweek. (3de blad). Competitie-indeeling K. N. V. B. in de lagere klassen. (3de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT TOKIO: Het voornaamste bericht uit het buitenland is vandaag de Sovjet-Russische luchtaanval op Koreaansch grondgebied. Volgens mededeeling van het Japansche ministerie van oorlog hebben 40 Russische bombardementsvliegtuigen aan dezen aan val meegedaan. Eenige toestellen zijn door het Japansche afweergeschut neergehaald. De vraag is nu: zal dit leiden tot een oor log tusschen Rusland en Japan? Wat is de bedoeling van Moskou? In de Europeesche hoofdsteden maakt men zich voorloopig nog niet ongerust; men gelooft niet dat de re geeringen te Moskou en Tokio ondanks hun krijgshaftige taal veel lust gevoelen om zich in nog meer moeilijkheden te steken. De gevechten aan de grens beschouwt men als plaatselijke incidenten. Nu worden plaatselijke incidenten daar in de buurt gewoonlijk niet zoo ernstig opgevat, maar in dit geval wordt het een prestige-kwes- tie. Hier geldt het: al of niet „zijn gezicht verliezen", en dat speelt in het Oosten een groote rol. Volgens Japansche verklarin gen zou een eventueele oorlog met Rusland in geen geval uitloopen op een verzwak king van den Japanschen veldtocht in China. Japan is niet voornemens af te wij ken van zijn vastbesloten doel: Tsjang Kal Sjek te verpletteren. Dat is grootspraak, want reeds door de grensincidenten, waardoor Rusland Japan dwingt een groote troepenmacht te ont trekken aan de contingenten in China, wordt de ChineeschJapansche oorlog be lemmerd. Hoeveel te meer, wanneer open lijke vijandelijkheden zouden uitbreken. ROND DE WERELD PER LIJNTOESTEL De Duitscher Hans Bertram, die den 15den Juli gestart is voor een vlucht om de weerld, daarbij gebruik makend van de gewone lijntoestellen, is Zondagmor gen, komend van San Francisco, op het vliegveld van Newark (New Jersey) ge land. Bertram heeft thans een afstand af gelegd van 31.000 kilometer. Gisteravond ging hij met de vliegboot „Nordwind" naar de Azoren. Vervolgens vliegt hij naar Lissabon en tenslotte weer naar zijn uitgangspunt Berlijn, waar men hem Woensdagavond verwacht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1