5PORT en 5PEL DE TT-RACES IN ASSEN De Ronde van Frankrijk. De nat. wieler kampioenschappen sen- MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Meier wint met BMW de zware klasse Mellors eerste in de 350 cc klasse VAN HAMERSVELT EN VAN GENT DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENEN. In aansluiting op hetgeen wij Zaterdag publiceerden volgt hier het verdere ver loop van den schoonen T.T.-dag. Na de middagpauze werd te half drie een aanvang gemaakt met het hoogtepunt van den dag: de 2 hoofdklassen 350 cc. en 500 cc. Er waren op dat moment naar schatting 50.000 toeschouwers op de be taalde plaatsen. De 350 cc. klasse startte met 27 deelne mers voor een race van 18 ronden (297.6 km.) en de 500 cc. klasse met 23 deelne mers voor 20 ronden of 330.7 km. De 500 cc. klasse vertrok precies om half drie de 350 cc. klasse 2 minuten later. De 350 cc. klasse. De start van 27 motoren in deze klasse veroorzaakte niet alleen een geweldig la waai. maar tevens een ontzettend gedrang om het eerst door de eerste bocht te ko men. Bij het passeeren van de tribune had Wünsche een geringen voorsprong op Mel lors en dit tweetal leverde een prachtig duel. Derde was hier de Duitscher Binder. Een ronde later had Mellors de leiding weten over te nemen van Wünsche. Van Wijngaarden Igg op de elfde plaats, maar de afstand tot de leiders was niet zoo bijzonder groot. In de volgende ronde verscherpte zich de strijd tusschen de beide leiders met als gevolg, dat zij een heel eind bij het overige veld vandaan liepen. Belangrijke wijzigin gen deden zich overigens in den stand van de naaste opvolgers niet voor. Mellors en Wüncshe wisten zich voor Binder gemakkelijk op de eerste plaats te handhaven en reeds na 6 van de 18 run den geleek het wel, alsof Mellors het- veld volkomen beheerschte, want Wünsche kreeg geen schijn van kans hem te nade ren. De strijd was hied dan ook tamelijk dood. De overwinning van Velocette stond dan ook haast bij voorbaat vast, want de rest lag ver achter. Mellors wist verschillende leiders uit de achterste geglederen nog een lap te bezorgen, hetgeen natuurlijk een eventueele verdediging tegen de aanval len van dehrden nog vergemakkelijkte. In de 10 ronde werd de tweede Velocet- te-rijder Binder op werkelijk grandiooze wijze van de tweede plaats verdrongen door een der vertegenwoordigers van de Norton, nl. den Duitscher Pokora. Mellors was inmiddells meer en meer uitgeloopen en zijn voorsprong was zoo groot, dat hij de koers volkomen in handen had. De Nederlander J. van Doren van N. S. U. moest ook spoedig de vlag strijken. W. van Gent slaagde er even in de 3e plaats te bezetten achter Pokora, maar hij verloor bij den start na het tanken eenigen tijd, waardoor hij naar de vierde plaats afzakte. Mellors had inmiddels een voorsprong van 4 y. minuut op Binder weten te ver krijgen. die op zijn beurt op ca. 300 meter werd gevolgd door van Gent. In de vol gende ronde liep van Gent iets in op Bin der, terwijl de Nederlander weer bena derd werd door den Engelschen Norton- rijder Craft. De uitslagen luidden als volgt: 1. E. Mellors (Engeland) op Velocette, in 2 uur 14 min. 40.3 sec, of gemiddelde uursnel heid 132.8 km.; 2. de Nederlandsche kam pioen van Gent in 2 uur 21 min. 44 sec., gem. snelheid 125.9 km. per uur; 3. F. J. Binder, Duitschland. op Velocette, in 2 uur 23 min. 13.3 sec., gem. snelheid 134.7 km. 4. op 1 ronde E. Jokora op Norton; 5. eveneens op 1 ronde. 7. Hanni, Zwitser land, op Norton. De 500 cc klasse. Hier ging de grootste belangstelling uit naar de verrichtingen van de Itailaansche machine Gilera, bereden door G. Serafini, die tijdens de training zulke enorme ver richtingen had laten zien. De groote vraag v/as, wat deze machine zou doen tegen de winnaars van het vorige jaar, de B. M. W. van de fabriek. Serafini trof het slecht, want de motor aarzelde even met aanslaan, waardoor de drie B. M. W.'s den kop konder nemen, maar na 10 meter sloeg de Güera aan en toen zette Serafini er zluk een vaart ach ter, dat hij reeds bij het ingaan van de eerste bocht den kop had. Bij den ouden tol lag Meier op B. M. W. iets voor Serafini met van Hamers veld op de 3e plaats. Bij Hooghalen v/as Sera fini weer voor," maar Meier maakte in zijn bochten gebruik van een soepeler accele ratievermogen om opnieuw de leiding te verwerven, en met een geringen voor sprong op Serafini ging hij als eerste langs de tribune, waarbij van Hamersveld op Norton goede 3e was. Ook in de 3e ronde bleef de B. M. W. een ietsje voor de Gilera en van Hamers veld bleef daar uitstekend- bij op 3 socon- den. Na 3 ronden had Meier een vrij aar- digen voorsprong weten te verkrijgen op Serafini, welke laatste weer duchtig be waakt werd door den tweeden B. M. W.-'er Van Hamersveld, die natuurlijk op den loer lag om, wanneer het noodig mocht wor den, op het juiste moment in te grijpen bij het duel van de twee groote rivalen. Zoo lang Meier goed in den strijd lag, mochten de tweede B. M. W.-rijders natuurlijk geen moeite doen om aan den kop te komen, zelfs mocht nummer 2 den concurrent Gi lera niet al te zeer opdrijven. Wel zorgde van Hamersveld er voor zoo dicht mogelijk achter Serafini te blijven, terwijl Meier in de volgende ronde tot ongeveer een halve küometer uitliep. Dit drietal liep hoe langer hoe meer bij het overige veld vandaan, waarin aanvan kelijk Bachtman een goede 5e plaats be zette. In de vierde ronde misten wij den Nederlander echter plotseling; in de 5e ronde kreeg Meier een voorsprong van 5 seconden op Serafini, terwijl van Hamers veld iets afzakte bij den Italiaan. Bosman kwam tseeds te laat binnen en tsapte gelijk maar af. De pechduivel had hem achter volgd. In de 6e ronde zagen wij plotseling van Hamersveld op de tweede plaats doorko men, terwijl de Gileramachine geruimen tijd op zich liet wachten. Deze ging naar de pit en scheen een vrij ernstig manke ment te hebben. Mogelijk heeft hij een buiteling gemaakt, hoewel dat niet be kend werd. De reparatie duurde verder zoo lang, dat hij kansloos werd. Even later werd inderdaad meegedeeld, dat Serafini, opgejaagd door van Hamersveld, gevallen was, zonder letsel te bekomen, maar toch was zijn machine vrij ernstig beschadigd. Toch wist hij nog als derde opnieuw te starten. De snelste ronde van Meier was tot dus ver 6 min. 32 sec. met een gemiddelde snel heid van 151.8 km. per uur. Toen de Gilera practisch uit den strijd was, legden de beide B. M. W.'ers en vooral van Hamersveld het heel wat kalmer aan. Na de 10de ronde kwamen Meier en van Hamersveld in een ongelooflijk snel tem po tanken. Laatstgenoemde vertrok met 58 seconden achterstand op den leider Meier. De Gilera liet geruimen tijd op zich wachten, maar kwam toch als derde door. De snelste tot nu toe gedraaide ronde was voor Meier, nl. de vijfde met 6 min. 31 sec. of 152.1 km. per uur. Na de twaalfde ronde begon van Hamers veld op Meier in te loopen, zoodat toch nog iets wat op een eindstrijd leek, mogelijk werd geacht. Doch Meier hield er een hoog tempo in, zoodat van Hamersveld slechts zeer weinig kon inloopen. Serafini wist zich, zij het met grooten achterstand, als derde te handhaven, terwijl de rest totaal geen rol meer speelde. De volgorde aan den kop bleef ongewijzigd met den Engelschman Pope op grooten afstand op de vierde plaats. Serafini moest bovendien nog een keer tanken, waarbij hij opnieuw een luid applaus kreeg, doch dat hem tevens op een lap van Meier kwam te staan. De uitslag werd hier: 1. G. Meier, Duitsch land op B. M. W. in 2 uur 14 min. 34 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 14775 km. per uur; 2. en Nederlandsch kampioen A. P. van Hamersveld in 2 uur 15 min. 51 sec. of 145.9 km. per uur; 3. op 1 ronde D. Serafini, Italië op Gilera; 4. op 2 ronden F. Vaassen. Duitschland op Norton, 5. eveneens op Norton N. B. Pope, Engeland op 2 ronden. WIELRENNEN Door Bartali gewonnen Neuville wint de voorlaatste etappe, Magne en Leducq de laatste Zaterdag is de Tour de France voortge zet met de twintigste en voorlaatste étappe van Reims naar Rijssel, totale lengte 199 km. Op deze étappe werd tusschen Laon en St. Quentin, een afstand van 44 km., tegen het horloge gereden. Deze tijdrit werd gewonnen door den Belg Vervaecke in 1 uur 4 min. 40 sec., gevolgd door zijn landgenoot Vissers, den Franschman Cos- son en den Italiaan Cottur. Onze landgenoot Hellemons eindigde op de 32ste plaats in den tijd van 1 uur 8 min. 29 sec., terwijl Middelkamp 48ste werd in 1 uur 10 min. 41 sec. Van Schendel ten slotte belandde op de 55ste plaats in 1 uur 13 min. 49 sec. De etappe werd gewonnen door den Belg Neuville in den tijd van 4 uur 10 min. 29 sec., voor Fréchaut, Frankrijk, in 4 uur 11 min. 49 sec., Lauwers, België, Majerus, Luxemburg en Bini, Italië. Van de Nederlanders arriveerde Helle mons het eerst als negende in den tijd van 4 uur 17 min. 54 sec. Daarop volgde Van Schendel als dertiende in denzelfden tijd, terwijl Middelkamp als 49ste eindigde in 4 uur 24 min. 58 sec. In het algemeen klassement is geen ver andering gekomen. Vervaecke kreeg 2 min. 50 sec. bonificatie. Bartali gaat nog aan het hoofd met 139 uur 24 min. 35 sec. Hierop volgt Vervaecke met 139 uur 43 min. 12 sec., terwijl de Franschman Cosson de derde plaats bezet met 139 uur 54 min. 11 seconden. Middelkamp bezet de 44ste plaats met 14? uur, 37 min., 30 sec., Van Schendel de 50ste met 142 uur, 56 min. 29 sec. en Helle mons de 55ste met 144 uur 26 min. 39 sec. DE LAATSTE ETAPPE. België eerste in het landenklassement. De laatste etappe van de ronde van Frankrijk werd een ware triomp- tocht van de nog in de koers liggen de renners naar Parijs. Ditmaal wa ren het de Franschen Magne en Leducq, die etappewinnaars werden en wel met een dergelijken voorsprong, dat Italië nog juist van de tweede plaats in de landenrangschikking kon worden ge- stcoten. Bartali werd winnaar. Na 13 jaren is het weer een Italiaan, die de tour wint. België zegevierde in de lan denrangschikking. De laatste etappe van Rijssel naar Parijs over 275 km. werd aanvankelijk in rustig tempo gereden. Eerst 70 km. voor Parijs waar de aankomst op de Pare des Princes- baan plaats had, in aanwezigheid van 50.000 toeschouwers, werd er fel gedemareerd. Magne en Leducq zagen tenslotte kans weg te komen en met vijf' minuten voorsprong kwamen zij de baan te Parijs op. Zij wer den beiden op de eerste plaats gezet. De drager van de gele trui Bartali werd bij zijn aankomst hartelijk toegejuicht. Behalve Bartali bevonden zich ook Ver vaecke, Cosson en Vissers in het hoofdpe- leton. Middelkamp werd in deze etappe 25e met ongeveer 10 minuten achterstand op de winnaars. Van Schendel en Helle mons kwamen tegelijk aan, zij werden resp. 40 en 51e. In de algemeene rangschikking deden zich weinig wijzigingen voor. De eindstand luidt: Bartali. Italië, totaaltiid 148 uur 24 min. 50 sec.; 2. Vervaecke, België, 148 uur 43 min. 17 sec.; 3. Cosson, Frankrijk, 148 uur 54 min. 16 sec.; 4. Vissers. België, 148 uur 59 min. 16 sec.; 5. M. Clemens, Luxem burg, 149 uur 9 min. 59 sec. 43e Middel kamp 151 uur 31 min. 57 sec.; 50e Van Schendel 152 uur 1 min. 36 sec.; 55e Hellemons 155 uur 33 min. 14 sec. De landenrangschikking is: 1. België, 447 uur 10 min. 7 sec.; 2. Frank rijk 447 uur 53 min. 36 sec.; 3. Italië 447 uur 54 min. 13 sec.; 4. Luxemburg—Zwit serland 450 uur 13 min. 6 sec.; 5. Frankrijk B 450 uur 18 min. 38 sec.; 6. Spanie—Ne derland 450 uur 25 min. 36 sec.; 7. Frank rijk C 451 uur 14 min. 56 sec.; 8. Duitsch land 454 uur 16 min. 3 sec. WIELRENNEN WALS TE BERLIJN. Op de Olympische stadionbaan te Ber lijn werd een stayerswedstrijd gehouden over 100 K.M. Winnaar werd de wereld kampioen Lohmann in 1 uur 34 min. 25 sec. Tweede werd Schoen op 450 meter, derde de Fransche kampioen Lemoine op 1750 meter, vierde was Heimann op 2300 meter, vijfde Wals op ruim 3.000 meter en zesde Ifland op 3300 meter. In de achtervolging over 10 K.M. ein digde Wals in zijn serie achter Schoen, die een tijd noteerde van 8 min. 22,1 sec. Het verschil bedroeg 160 meter. De strijd tusschen Lemoine en Lohmann in de der de serie was zeer spannend. Lemoine won in 8 min. 34,2 sec., waarbij Lohmann met 7 meter verslagen werd. Van Vliet algem. kampioen. Ooms en Peperkamp titel houders bij amateurs en onafhankelijken. Pijnenburg kampioen achtervolging Op de stadionbaan te Amsterdam is Za terdag een aanvang gemaakt met de voor wedstrijden der nationale wielerkampioen schappen. In de sprint voor amateurs vielen geen verrassingen te noteeren. Van der Vijver schakelde in de halve finale Smits uit, ter wijl Ooms van Derksen won. Bij de onaf hankelijken plaatste Peperkamp, eerst kortgeleden naar deze categorie overge gaan, zich in den eindstrijd, overigens wel een bewijs, dat er bij de onafhankelijken gebrek is aan jonge goede krachten. Bij de profs slog Van Vliet in de halve finale Pij nenburg, terwijl Kremers van Van der Lin den won. Buitengewoon belangwekkend waren de ritten voor de achtervolging. De strijd tus schen den kampioen van het vorig jaar, Slaats en Groenewegen was zeer fel. Laatst genoemde lag steeds iets achter, doch door een formidabele eindspurt in de laatste twee ronden wist hij den strijd te zijnen gunste te beslissen. Ook de ontmoeting tusschen Schulte en Pellenaars was zeer spannend. Pellenaars verkocht zijn huid zoo duur mogelijk, zoo duur zelfs, dat Schulte slechts met één meter verschil heeft kunnen winnen. Dit geschiedde in de kwarteindstrijden. Ook Pijnenburg en Klink, de ontdekking van het vorig jaar, wisten zich voor de hal ve eindstrijden te klasseeren. De sprint. De belangrijkste uitslagen luiden: Kampioenschap sprint amateurs over 500 meter: Winnaars der serie: Ooms, Derksen, De Heus, Kropman, Van de Vijver en B. Leene. Finale herkansingsritten: 1. Smits, 2. Groot. Kwart finales: le serie: 1. Ooms, 2. De Heus; 2e serie: 1. Derksen, 2. Groot; 3e se rie: 1. Smits, 2. Kropman; 4e serie: 1. v. d. Vijver, 2. Smits; 2e serie: 1. Ooms, 2. Derk- Kampioenschap sprint onafhankelijken over 500 meter: Winnaars der series: Van Rossum, Te Loo, Peperkamp, Van Rijn, Herbershoff en Kuipers. Herkansingsristen: le serie: 1. Roes, 2e serie: 1. Kramer. Kwart finales: le serie: 1. Van Rossum; 2. Roes; 2e serie: 1. Te Loo, 2 Kuipers; 3e serie: 1. Peperkamp. 2. Kramer; 4e serie: 1. Herbershoff, 2. Van Rijn. Halve finales: le serie: 1. Van Rossum, 2.a Herbershoff; 2e serie: 1. Peperkamp, 2. Te Loo. Kampioenschap sprint professionals over 500 meter: Winnaars der series: Van Vliet, Van der Linden, Kremers. Herkansingsritten: le serie: 1. Bakker; 2e serie: 1. Pijnenburg. Finale herkansings ritten: 1. Pijnenburg, 2. Bakker. Halve finale: le serie: 1. Van Vliet, 2. Pijnenburg; 2e serie: 1. Kremers, 2. Van der Linden. Achtervolging. Kampioenschappen achtervolging profes sionals over maximum 5 K.M.: le serie: 1. Pellenaars, 6 min. 25 sec.; 2. Van Hout, 6 min. 36 1/5 sec. 2e serie: 1. Groenewegen, 6 min. 29 1/5 sec.; 2. Van Nek, 6 min. 38 sec. 3e serie: 1. Klink, 6 min. 30 sec., 2. Kre mers, 6 min. 37 3/5 sec. 4e 'serie: 1. Savelsberg, 6 min. 35 3/5 sec.; 2. Van Schijndel, 6 min. 35 4/5 sec. 5e serie: 1. Pijnenburg, 6 min. 41 sec.; 2. De Boer, 6 min. 43 1/5 sec. 6e serie: 1. Slaats, 6 min. 37 2/5 sec.; 2. v. d. Broek, 6 min. 50 1/5 sec. 7e serie: 1. Schulte, 6 min. 53 4/5 sec.; 2. Bakker opgegeven. Kwart finales: le serie: 1. Klink, 6 mm. 39 1/5 sec.; 2. Van Schijndel, 6 min. 50 sec. 2e serie: 1. Groenewegen, 6 min. 27 3/5 sec.; 2. Slaats, 6 min. 28 4/5 sec. 3e serie: 1. Pijnenburg, 6 min 36 3/5 sec.; 2. Savelsberg, 6 min. 45 sec. 4e serie: 1. Schulte, 6 min. 311/5 sec., 2. Pellenaars, 6 min. 31 2/5 sec. Clubkampioenschap van Nederland op de baan 1938: Sprintwedstrijden over 2 ronden: le se rie: 1. De Germaan, 2. Excelsior; 2e serie: 1. Le Champion, 2. Adelaar; 3e serie: 1. Olympia, 2. German ia. Achtervolgingswedstrijden, maximum af stand 8 ronden (4 K.M.)f le serie: 1. Olym pia, 2. Genmania; 2e serie: 1. Le Champion, 2. Excelsior; 3e serie: 1. Germaan, 2. Ade laar. Excelsior wend snelste tweede en zal dus ook in de halve finales uitkomen. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. In de Zondagmiddag voortgezette na tionale kampioenschappen vielen bij de de sprinters resultaten te noteeren, wel ke volkomen in de lijn der verwachtingen lagen. Ooms prolongeerde zijn kampioen schap bij de amateurs, Peperkamp kwam, zag en overwon bij de onafhankelijken, terwijl van. Vliet zonder eenigen strijd den proftitel won. Dat van Vliet ten slot te tegen Ooms en Peperkamp ook het al gemeen kampioenschap van Nederland behaalde, zonder noemenswaardigen te genstand te ondervinden, was ook al een normaal resultaat. Hoe geheel anders verliepen de achter volgingen. De heide favorieten, Schulte en Groe newegen verloren. Pijnenburg en Klink, de populaire renner uit den kop van Noord-Holland kwamen in de finale. Ooms de tacticus. Ooms won in twee ritten van van der Vijver. In dien eersten rit, welke ongeldig was verklaard, week Ooms in de laatste bocht eenigszins van zijn rijlijn af, waarna van der Vijver, die toen al kansloos lag, de hand opstak ten teeken, dat hij gehinderd was. De jury besliste, dat de rit inderdaad zou worden overgereden. van der Vijver nam in den eersten rit den kop. Voor de marathontriibune schoot Ooms binnendoor, maar ging niet op volle kracht door. Hij ving van der Vijver in de bocht op en demarreerde toen zelf. Ooms ontwikkelde op het laatste rechte eind vol doende snelheid om te verhinderen, dat de wereldkampioen nog zou passeeren. In den tweeden rit had van der Vijver den kop. Deze behield hij tot in de laatste bocht, doch zette niet door. Ooms daaren tegen zag hier zijn kans, demarreerde zoo fel, dat hij gemakkelijk langs van der Vij ver kwam en won. Van der Vijver paste een volkomen verkeerde tactiek toe in deze ritten, beter gezegd, de wereldkampioen hield er in het geheel geen tactiek op na. Zijn kracht ligt in een langen sprint van kop af en hij probeerde het geen van beide malen op deze wijze. Niet hij nam het ini tiatief, maar Ooms. Ooms, sterk geconcen treerd, is de groote tacticus, die een zeer sterk moreel heeft, doch juist weer een tikje in snelheid te kort komt om een sprin ter vein wereldnaam te kunnen worden. Peperkamp had drie ritten noodig om van Rossum te slaan. Onlangs heeft Pe perkamp de rijen der amateurs verlaten om zijn kans in de categorie der onafhanke lijken te probeeren. Veel moeite heeft hij niet gehad om de finale te winnen, al bood van Rossum hem kranigen tegenstand. Van Vliet behoefde slechts te „wandelen" om den titel bij de beroepsrenners te be halen. Eerst in die matches tegen Ooms en Pe perkamp voor het algemeen kampioenschap behoefde van Vliet er een werkelijk sprintje van te maken. Van Peperkamp won hij ge makkelijk en aan Ooms liet hij zien, wat snelheid eigenlijk is. Zoo kon jhr. van den Berch van Heemstede als voorzitter der N.W.U. aan van Vliet de .kampioenstrui overhandigen, terwijl de oud-voorzitter van den A.N.W.B., Edo Bergsma, zijn geluk- wenschen vergezeld liet gaan van de kam- pioenskrans. Een verkeerde versnelling. De jury had de halve eindstrijden der achtervolging zoo ingedeeld, dat Schulte tegen Klink reed en Pijnenburg tegen Groe newegen. Algemeen werd verwacht, dat Groenewegen, die gisteren van Slaats had gewonnen, ook Pijnenburg zou slaan. Maar Groenewegen had een verkeerde, n.l. te groote versnelling opgezet, waarmede hij niet vooruit kon komen. In de voorlaatste ronde stapte Groene wegen, volkomen uitgereden, af. Op dat mo ment lag hij trouwens zeker 20 meter ach ter. Twee maal moest de poursuite tusschen Schulte en Klink worden afgebeld, wegens een lekken band van Klink. In de derde poging nam Klink de lei ding. Langzaam maar zeker liep de Noord- Hollander uit en won ten slotte met 15 me ter. De finale tusschen Pijnenburg en Klink was niet zoo spannend als men verwacht had. Klink bezat niet het uithoudingsvermogen om er voor de tweede maal zoo'n formida- belen rit uit te gooien. Pijnenburg won in 6 min. 30 4/5 sec. Het was anders wel merkwaardig, dat Groene wegen opnieuw den besten tijd van den dag maakte. Hij sloeg voor de derde plaats Schulte op fraaie wijze, waarbij hij in de laatste ronde er nog een prachtige sprint uit haal de, in 6 min. 28 4/5 sec. De gedetailleerde uitslagen luiden: Finale kampioenschap sprint amateurs over 500 meter: Eerste rit: 1. Ooms tijd laatste 200 me ter 13 sec., 2. van der Vijver. Tweede rit: 1. Ooms tijd 13 sec., 2. van der Vijver. DUVOE<35EL

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6