STADS NIEUWS r SPORT Nieuwe vangsten van de Karimata Arbeid voor ons volk AGENDA DE LAATSTE LES VAN LANGELOT MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? MINDER WARM. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige, Noor delijke tot Noord-Oostelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, min der warm, vooral in het Noorden. Hoogste barometerst.: 770.9 te Shields. Laagste barometerst.: 751.2 te Seydisfjord. Sedert Zaterdag onderging de luchtdruk- verdeeling een algeheele wijziging. In het Westen begon de luchtdruk geleidelijk te stijgen en op den Oceaan nam een machtig gebied van hoogeluchtdruk de plaats in der diepe depressies. Thans ligt het maximum van den luchtdruk boven Schotland en de Beltische Staten, waarvan het eerste nog in beteekenis toenam en zich naar het Noord-Oosten uitbreidt. De depressies trok ken West naar de Poolzee en gaven nog regen in Noord-Scandinavië. In het Zuiden begin de invloed van de Middellandsche Zee-depressies zich te doen gevoelen. In het geheele waarnemingsgebied worden nog zeer hooge bovenluchttemperaturen gevonden. Bij de Pyreneeën en in Zuid- West-Frankrijk werden gisteravond nog temperaturen van 37 graden Celsius ge meld. Op de Alpenstations zijn de tempe raturen iets lager dan Zaterdag. De polaire winden zullen vermoedelijk afkoeling brengen in Noord-Scandinavië. Deze afkoeling zal zich waar schijnlijk geleidelijk naar het Zui den uitbreiden en zal de warmte in Noord-Duitschland en onze om geving spoedig temperen. LUCHTTEMPERATUUR. 27.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 9.23 uur tot Dinsdagmorgen 4.50 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 2 Aug. voorm. 7.45 en nam. 8.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 22 gr. C. Maan op 13.36 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 23.12 uur Dinsdagavond. (3 Aug. eerste kwartier). WATER SPORTVEREENIGING „ELFHOEVEN". Nationale zeilwedstrijden. ie watersportvereniging „Elfhoeven" heeft gisteren haar nationalen zeilwed strijd op de plas Elfhoeven te Reeuwijk gehouden. Voor dezen wedstrijd waren 65 jachten, verdeeld in 9 klassen inge schreven. Toen om tien uur het eerste startschot viel voor den morgenwedstrijd, zag het er voor de zeilers niet aanlokkelijk uit. Zonder rimpels lag de aantrekkelijke plas de morgenuren. Het geboomte op de eilandjes en het riet aan de zomen gaven aan het geheel een stil aspect. Het wedstrijdcomité kortte bij voorbaat de baan in, maar deze bleek later nog te lang te zijn, want er volgde een einde- looze drijf partij. Zooals het gewoonlijk gaat met warm weer, speelden de kleine vlaagjes, die er waren, den zeilers parten. Om half drie had de tweede start plaats, er woei toen een wisselvallig windje uit het Westen en was het intusschen zeilbaar geworden. De klasse van de geregistreerde 16 M2. N.N. oogstte de meeste belangstelling want van deze sierlijke schepen, was de deelneming het grootst en de strijd het vinnigst. De kleine B. M. wist zich in dezen wed strijd goed te handhaven, want er start ten nog 2 klassen. De uitslagen waren: Groote Scherpe vaartuigen: 1. Dof ine (Th. Steenland), 2. Ati Ati (Ph. Bom), 3. X (B. L. van Veen). Scherpe vaartuigen: 1. Fineke (H. Ouwersloot), 2. Turfdam (W. H. Bellaart), 3. Leni (Stuurman), 4. Winky (M. Rene- man). Kleine scherpe vaartuigen: 1. Sea Scout (C. Steenland), 2. Wim (A. Kaptein). Tjotters: 1. Stern (C. Prins), 2. Hen-rie- The (C. Krimpenfort). Sharpie's: 1. Kobold (E. Haug), 2. Ni- deggen (J. C. van Tienhoven). Kleine B.M. a: 1. Amaco (P. Rietveld) (wisselprijs), 2. Draufgaenger (Groen), 3. Coranna (A. van Duin), 4. Nellie (B. Burger). Kleine B.M. b: 1. Acro (H. de Jong zn.), 2. Nellie (W. Vogelezang de Jong), 3. Irieco (A. Ooms), 4. My Hobby (C. J. van der Bijl). N.N. 16 M2. a: 1. Zomerdroom (W. J. Steenland) tevens wisselprijs, 2. Winde kind (R. Reitsma), 3. Hilda 3, (W. E. N. Schelven), 4. Cycloop 2 (J. van den Hoek), 5. Zonnekind (C. J. Boer), 6. E. Virile (H. de Kok), 7. Wervelwind (J. Bik). N.N. 16M2. b: 1. Kemphaan (C. J. der Hoorn) (tevens wisselprijs), 2. Olus (H. van der Kroef). ZILVEREN SPAANSCHE MATTEN EN DRIE SCHIETKLARE KANONNEN OPGEHAALD. Na een vondst van Zaterdagochtend, waarbij o.a. een gouden Spaansche ducaat naar boven werd gehaald, heeft de „Kari mata" Zaterdagmiddag opnieuw een vangst gedaan n.l. eenige zilveren Spaansche mat ten en drie kanonnen, elk 2 y3 meter lang welke in zeer goeden staat verkeerden. Een merkwaardige bijzonderheid bij deze laatste vondst is, dat de kanonnen schiet- klaar bleken te zijn, d.w.z. dat in de loopen der kanonnen kogels zaten, welke nog met een stuk touw aan elkaar verbonden waren. Het hennep had op den bodem der Wester- gronden weinig geleden. Telkens waren het twaalf kleine kogels (schroot), welke samengebonden waren. Zij waren ook klei ner dan de kogels, welke totnutoe reeds op gebaggerd waren. De kanonnen 'zullen thans aan boord van de „Karimata" schoongespoten en later aan wal gebracht worden. Ook houten overblijfselen van het wrak, spijkers en andere voorwerpen zonder waarde werden gisteren in de emmers naar boven gehaald. Zooals gebruikelijk zal den geheelen nacht doorgewerkt worden. De spanning stijgt. Volgens de verwachtingen moet het goud thans zeer binnenkort in de emmers van de „Karimata" naar boven komen. Vannacht heeft de „Karimata" niets bij zonders opgehaald. Slechts zand en klei werden in de emmers naar boven gebracht. Ir. v. d. Broek, directeur van de gemeen schappelijke mijnbouw-maatschappij Billi- ton, is gisteren van Terschelling naar de „Karimata" gegaa en des avonds laat te ruggekeerd. De heer v. d. Broek is van daar weer naar Den Haag vertrokken. R. K. WERKLIEDENVERBOND UIT LEIDEN EN OMSTREKEN BIJEEN Ter bespreking der werkloosheid Zaterdagmiddag zijn in de groote zaal van Den Burcht, de leden van den R.K. Volksbond uit Leiden en omgeving bijeen gekomen in, zooals de oproep aangaf, een massabijeenkomst, ter bespreking van het onderwerp „Arbeid voor ons volk". Een massabijeenkomst is het echter niet geworden, waarschijnlijk wel door de stra lende zomerzon, die overal heenlokte, be halve naar een verblijf tusschen vier mu ren. Maar des te meer waardeering moet. men dan ook hebben voor de velen, die uit talrijke dorpen een tocht ondernamen in de hitte om deze bijeenkomst te kunnen bijwonen. Er waren er uit alle plaatsen in de omgeving. Eerst tegen vier uur werd de bijeen komst, welke stond onder voorzitterschap van den heer H. J. Kuiper, geopend. De heer H. J. Kuiper, bestuurder van het R.K. Werkliedenverbond en leider deszelfs werk- loosheidsdienst, wees er allereerst op, dat wat de opkomst betreft deze bijeenkomst niet geslaagd kan worden genoemd. Overgaande tot zijn rede: „Arbeid voor ons volk", zeide spr. te willen uiteenzetten, wat het bestuur van het R.K. Werklieden verbond met zijn adres aan den Raad van ministers heeft willen doen. Spr. herinnerde allereerst aan de inter pellatie van het Tweede Kamerlid prof. van Gelder, welke een groot werkloosheidsdebat tengevolge had. Ook het R.K. Werkliedenverbond, aldus spr., wenscht openbare werken op groote schaal, maar het meent, dat niet alles op die ééne kaart moet worden gezet. De hoofdoorzaken der werkloosheid lig gen niet in ons vaderland zelf, het is een complex van oorzaken buiten ons. Erkennende, dat de werkloosheid een gevolg is van het gewijzigde beeld der West rrciv.ir, vraagt spr.: als Nederland overging tot uitvoering op groote schaal van openbare werken, zelfs tot een bedrag van een milliard, wat dan, zelfs nadat er twee of drie jaar geen werk loosheid meer zou zijn geweest? Daarom meen en wij, dat de uitvoering van cpenbare -T.en alléén de oplossing niet kan zijn. Het moet een blijvende op lossing zijn. Daarop moeten de maatrege len gericht zijn. Dit heeft het R.K. Werk liedenverbond op 13 Mei goed gedocumen teerd bepleit bij den Raad van Ministers. Het R.K. Werkliedenverbond heeft daar in bepleit: lo. de werkgelegenheid in Nederland via de normale industrie zoo hoog mogelijk op te voeren; 2o. een complex van maatregelen om die zoo hoog mogelijk opgevoerde werkgele genheid zoo eerlijk mogelijk onder de aan wezige arbeidskrachten te verdeelen. Deze beide punten werden door spreker nader uiteengezet. Onder het eerste punt noemde spr.: a. een actieve handelspolitiek. Spr. be streed hierbij het standpunt van dr. Colijn, die den vrijhandel verdedigde, omdat deze, zcoais spr. zeide, nu eenmaal verlaten was en de feitelijke to"*=tand dus veranderd was. Nu is de tijd gekomen om in dat op zicht het roer orn te gooien. Onze economi sche politiek moet worden gericht op onze eigen nationale huishouding. Dan moeten v/ij de artikelen, die wij nu moeten invoe ren, zelf gaan publiceeren. b. Het i exportpremies en ci.^ortgaranties, want natuurlijk kan niet in-ierc c^Tt w-' n afgesneden. In de Rijkscommissie voor werkverruiming zien wij herhaaldelijk orders uit alle deelen der wereld aan de Ned. industrie ontglippen, omdat andere landen hun industrieën hel pen door loontoeslagen, exportpremies enz. Nu kan men redeneeren, dat dit in strijd is - t de i ke beginselen der econo mie, maar er blijft niets anders over, dan zelf te doen, wat anderen tegenover ons oo1- doen. Voortgaande bétoogde spr., dat de re geering tusschen beiden moet komen met exportpremies. Speciaal in onze export- industrieën mogen de loonen niet verder worden aangetast. c. Het verleenen van loontoeslagen. Dit is tijdelijk, omdat iedere aan het werk ge stelde arbeider verlichting brengt van de werkloosheidszorg. Met ditzelfde middel ook weer wordt Nederland door andere landen van de wereldmarkt verdrongen. Daarnaast zijn wij van oordeel, dat de overheid moet overgaan tot het uitvoeren van openbare werken, maar de eenige op- oplossing is dit niet. 2o. Het tweede complex van maatrege len beoogt een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van den arbeid over de beschik bare arbeidskrachten. Daartoe dienen, al dus spr.: a. verhooging van den toelatingsleeftijd tot het bedrijfsleven. Uitgezonderd de land bouw staat deze leeftijd op 14 jaar. Verhoog deze voor jongens met één, voor meisjes met twee jaar. Men schakelt dan den toevloed voor één jaar uit en schept daarmede tevens de mo gelijkheid tot nijverheidsonderwijs. Dan krijgt men kwaliteitsonder wijs gericht op kwaliteitsproducten. Bovendien eischt het R.K. Werkliedenverbond arbeid voor man nen, waar deze door mannen kan worden verricht, het vraagt niet alleen verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen, maar voor alle vrouwenarbeid, welke door mannen kan worden verricht. Dat is christenplicht en nationale plicht. b. Wij vragen het mogelijk te maken, dat 60-jarigen en ouderen niet meer behoeven te werken. Als het waar is dat wij met een zekere blijvende werkloosheid zouden blij ven zitten, wat is dan béter: steun voor een jongen kerel met een gezin en arbeid voor een 62-jarige of met dien steun de ouderen te pensioneeren en den jongen ke rel aan arbeid te helpen? c. Verkorting van den arbeidsduur. Al lereerst in de overheids- en semi-overheids- bedrijven bijv. bij P.T.T. en Spoorwegen, waar nog langer dan 48 uur per week wordt gearbeid. Maar wij moeten ons ernstig be reiden of wij niet verder moeten gaan. Maar spreiding van den arbeidsduur beteekenh ook spreiding van het arbeidsinkomen. En in verschillende gevallen is het inkomen zoo, dat het niet verder kan worden aange tast, al zijn er reeds, zooals de bouwbedrij ven, tot dit offer bereid. En hier zal moe ten worden bezien of de in een overgangs periode vrijkomende steungelden niet voor dat doel kunnen worden aangewend. De maatregelen zullen offers vragen, maar het moet, omdat deze toestand niet mag voortduren. Spr. uitte tenslotte de hoop, dat dit adres, dat het verband voor het form van het Ne- deralndsche volk had gebracht, weerklank zou vinden. Laat men deze voorstellen na der bestudeeren, vrij en zonder dwang, maar de democratie zal de moed moeten hebben tot offer om aldus tot een oplossing te komen van dit benauwende vraagstuk. Met het antwoord van minister Colijn, vervat in 12 punten, mag het laatste woord niet gesproken zijn. Den derden Dinsdag in September zien wij een complex van maat regelen ter bestrijding der werkloosheid tegemoet. Moge dit kabinet worden het kabinet van den arbeid voor ons volk. Met een slotwoord van den heer Ange- nent en het zingen van het strijdlied werd de bijeenkomst gesloten. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR NOORDWIJK Donderdag 4 Augustus a.s. zal de jaarlijk- sche Processie naar Noordwijk plaats vin den om de Relieken te bezoeken en te ver eeren van den Nederlandschen martelaar Sint Jeroen. De Leidsche Processie naar Noordwijk, welke nu voor de 16de maal haar Bede tocht gaat volbrengen, heeft prachtige ja ren gekend met een zeer groot aantal deel nemersmochten we nog eens uit Lei den en Omstreken een zoo'n „zeer groot" aantal bedevaartgangers onze Processie iaar Noordwijk zien vormen. De kosten zijn zeer minimaal.... pro gramma en trambewijs (dus alles inbegre pen) slechts één gulden per persoon; voor kinderen 50 cent in totaal! De deelnemers gaan per extra tram, welke vertrekt van af de Remise-Rijnsburger weg om precies kwart voor negen. Op de biljetten achter in onze kerken leest u de adressen, waar u nog trambewij- zen kunt afhalen. En wa^-het weer betreftde Noord- wijkers zeggen, dat iedere Processie goed weer heeft, dusTenslotte mag mis schien worden vermeld, dat de Sint Odo- koorknapen en de verschillende gezangen zullen uitvoeren. We rekenen op een mooi getal deelne mers aan onze Leidsche Processie! Kapelaan E. A. M. PAAP. CIRCUS BOUGLIONE Hedenmorgen is de circuskaravaan van het Fransche circus Bouglione in Leiden gearriveerd. Alles werd naar het schuttersveld gedi rigeerd, waar onder zeer groote belang stelling der vacantie-vierende jeugd met den opbouw werd begonnen. In een ongelooflijk snel tempo ontstond er uit de wirwar van tallooze wagens een tentenstad en op de groote tent woeien al spoedig de Nederlandsche vlaggen. Zwijgend werd er gearbeid en ieder wist in deze perfecte organisatie, wat hij te doen had. Reeds in den middag was alles gereed om de bezoekers te ontvangen, die zich dezen eersten avond wel niet onbetuigd zullen laten. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD Door de politie is aangehouden de 29-ja- rige fabrieksarbeider A. v. L., die een on beheerd staand damesrijwiel heeft ont vreemd. De man verklaarde de fiets maar even te hebben willen leenen, maar de politie gelooft dit niet, omdat zijn strafregister nogal uitvoerig is en heeft hem ingesloten. MILITARIA De kapitein M. Verhoeven van het 10e Regiment Infanterie, toegevoegd aan den Indeelings-Districts-commandant te Haar lem, is bij beschikking van den Minister van Defensie met ingang van 16 Augustus a.s. overgeplaatst bij het 4e Regiment In- terie met bestemming van het Ie Bataljon. Na herexamen alsnog met ingang van 30 Juli aangesteld tot dpi. sergeant h.t. bij het 4e Regiment Infanterie de dpi. korpo raals A. C. de Joode, P. J. Kaptijn en B. H. Tijssen. In verband met de verschenen wijziging in de Indeelingsbeschikking zal de lichting 1938 I op 2 September a.s. met groot ver lof vertrekken, als gevolg waarvan de lich ting 1938 II op 2 Sept. a.s. overgaat naar de lie Bataljons. De dpi. sergeanten W. Wiekenkamp, A. Deijn en A. J. Duk, zijn met ingang van 30 Juli aangenomen als fourier resp. ser geant capitulant bij het 4e Regiment Infan terie. FRANCISCUS BOYS—KRUIS VAARDERS v. ST. JAN 3—4 Gisteren werd op het R.K. sportpark aan den Haagweg de voetbalwedstrijd gespeeld Franciscus BoysKruisvaarders v. St. Jan. LEIDEN. Donderdag 89 uur n.m. BureaiWfiiting R.K. ReclasseeringsvereenigSg, H. Kerkgracht 32 (St. Vincentius- gebouw). De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Juli tot en met Vrijdag 5 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8. Tel. 274. Door A.S.F.L. was een bronzen medaille beschikbaar gesteld voor den winnaar. Pre cies drie uur ving de wedstrijd aan. De toss werd gewonnen door de Kruisvaarders van St. Jan. Voor de rust was er een duide lijk overwicht van de Boys. Ze waren steeds in den aanval. Na 15 minuten wisten zij dan ook de leiding te nemen uit een keu- rigen voorzet van den rechtsbuiten, welke op een even keurige wijze door den mid- voor werd ingekopt. Even voor de rust wist de midvoor den stand te brengen op 20. Na de rust was het spel matig te noemen, ofschoon de kruisvaarders wel meer in den aanval waren, maar toch niet tot een doel punt konden komen. Tien minuten voor het einde wist de linksbuiten van de Francis cus Boys door een handig trucje den stand op 30 te brengen. Alles zetten de kruis vaarders er op om een tegenpunt te maken, maar de boys gaven hun geen kans, en al dus kwam het einde van den wedstrijd, welke op een goede wijze geleid werd door scheidsrechter Speel. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 4667. David le Feber. Leiden, Oude Rijn 240, electro-medische techniek. Nieuwe inschrijving. 7219. N.V. Bloembollencultuur Maatschappij voorh. W. J. Eldering en Zoon. Sassenheim, Hoofd straat 329. Afkomstig uit Haarlem. Wijzigingen. 1362. Gebroeders Splin ter. Leiden, Rijnkade 7a. Kleiwarenfabriek. Uittr. E.: C. W. Splinter, Leiden, d.d. 20 Juni, 1938. Aan de nieuwe firmanten is toe stemming verleend de zaak te drijven o. d. naam: fa. Gebr. Stouten v.h. Gebr. Splin ter. 7218. Makelaars- en Assurantiekantoor „Algemeen Beheer", Leiden, P. d. la Court- straat 73. N. E.: A. A. Ober, Leiden. Voor het toelatingsexamen aan de R.K. H.B.S. tq Leiden slaagden de volgende leerlingen der R.K. Opleidingsschool, Ra penburg 48 alhier: Martien v. d. Akker, Herman v. Breukelen, Joop Bronsgeest, Frans v. Buchem, Lod. Creyghton, Leon. Derksen,, Eugène Guljé, Frans Hoogervorst, Jan Hoppenbrouwer, Kees Hosman, Willem v. Kaam, Johs. Krol, Piet Rippe, Adr. Rijs- bergen, Leo Roozen, Jacq. Urlus, Hubs. Verberg, Adr. v. d. Voort, Henk v. d. Voort, Willem Wesselinck, Alos. Zandvliet. Voor het examen handteekenen .1 o. is geslaagd mej. D: W. Brandse. Voor het examen boekhouden M. O. K. XII is geslaagd de heer J. M. van Bommel. Voor het examen Fransch 1. o. is geslaagd de heer A. H. Winkelmolen. Zaterdag slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. O. de heer P. J. M. Bal- sieben, alhier. Geslaagd is voor Mercurius-diploma En- gelsche Handelscorrespondentie de heer A. Vuurpijl, alhier, leerling van „Kennis is Macht". Bij K. B. van 25 Juli 1938 is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche regee ring bij het 2e internationaal congres voor anthopologische en ethnologische weten schappen, dat van 1 tot 6 Augustus 1938 te Kopenhagen zal worden gehouden, prof. dr. J. de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit alhier, die tevens is aangewezen als hoofd der delegatie. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Juli 1938) ingelegd ƒ458.483.08 en terugbetaald 514.426.09; 142 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 130 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 19055 inleggers, inclusief 1577 deelnemers aan den Afhaaldïenst, be droeg einde Juli 1938 9.394.091.69. In 6432 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen 18.855.50. 185. Grootmoeder dacht eerst ook, dat die agent een neger was, maar aan zijn witte handen zag ze spoedig, dat het maar een zwart-gemaakte agent was. Toen ze echter de inhoud van de brief gelezen had, zonk ze schreiend neer op een keukenstoel. 186. De bezem had heel erg met grootmoeder te doen en hij besloot heelemaal op zijn eigen houtje naar den rech ter te gaan om hem vergiffenis te vragen. Maar de rech ter die juist in de wetboeken had zitten te bladeren was heelemaal versuft.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2