MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURaNT VIERDE BLAD - PAG. 14 BODEGRAVEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van Pater Jordanus Oonk, O. P. 1 Zaterdagmiddag Feest, ja, groot feest was het voor onze parochie, nu weer een van onze plaatsge- nooten vorige week Zondag de H. Priester wijding heeft mogen ontvangen en Zater dag zijn intocht hield in onze parochie. Reeds vroeg in den middag zagen we de Bodegravers op „z'n best"; vlaggen met pauselijke wimpels worden uitgestoken en als tegen half zeven de neomist in Bode graven arriveert, dan staan onze jeugdver- eenigingen reeds bij het station opgesteld om pater Jordanus Maria Oonk, O. P. op luisterrijke wijze in te halen. Peter Oonk O.P. gaat, begeleid door bruid jes en vergezeld door Pastoor Lühn de parochiekerk binnen. Ter verwelkoming zien we den zeereerw. heer pastoor A. W. J. Lühun, onzen kape laan, den weleerw. heer W. de Lange en verder de Kerk- en Armmeesters van de parochie. Op het perron worden door een der bruidjes bloemen aangeboden. Als de geestelijkheid met het kerk- en armbestuur in de voor deze gelegenheid beschikbaar gestelde auto's heeft plaats ge nomen, gaat men via de Burgemeester Le Coultre-straat en Wilhelminastraat naar den Overtocht. Voorop een 25 K.J.C.-ers uit Lisse, die flink de trommels slaan; daarachter de K. JC.-ers uit onze parochie met hun vaandel; dan zien we de leden en adspirant-leden van de Graal, allen keurig in hun uniform met hun vaandel. Hierachter komen een 50-tal bruidjes, die aan de auto's vooraf gaan. Het is een schitterend gezicht, deze stoet onder stralende zonneschijn door de met vlaggen en wimpels versierde straten naar ons prachtige kerkgebouw te zien optrek ken. Inmiddels hebben de leden der Kruis vaart en Graal zich in het kerkpad opge steld en laten de bruidjes, allen met bloe men in de hand, door. De bruidjes worden gevolgd door de familieleden. Hierachter komt de neomist met den pastoor en de overige geestelijken, en tenslotte het kerk en armbestuur. Allen nemen plaats in de kerk, terwijl op het orgel een hymne, plechtig-ernstig en rustig, wordt voorgedragen.... een om hoog-kijken van een in het geloof sterke ziel naar God. En als de verheven zang voor de tweede maal weerklinkt, dan beginnen er schilderachtige en vleiende motieven om heen te spelen, die in tegenstelling met de verhevenheid van de hymne, de jubel on zer zielen schijnen voor te stellen. Lang zamerhand wellen er uit de meest verschei den registers nieuwe gedachten op, totdat het spel tot een bruischende orkaan aan zwelt, zooals het jubelen van onze zielen ten hemel stijgt. En dit jubelende orgelspel, dat opstijgt langs zuilen en kapiteelen; dat weergalmt door de machtige gewelven van ons mooie kerkgebouw, ja dat spel dringt door de sluitsteenen heen, om God te bedan ken voor den pas gewijden priester, die Hij uit ons midden heeft gekozen. Als de neomist op het altaar is aangeko men, dan zet het koor het welkomstlied in, dat door alle geloovigen van harte wordt meegezongen. Inmiddels heeft de pastoor den preek stoel bestegen om een welkomstwoord uit te spreken. Hij spreekt zijn vreugde er over uit, dat hij thans een priester het welkom mag toeroepen, een priester, die aan ons allen onbekend is. Doch ondanks dit feit, heeft Bodegraven, door het vaste geloof ge lend, de kerk met bloemen en licht ver sierd en den pas-gewijden priester een on- vergetelijken intocht bereid. We verlangen, aldus spr., naar het oogenblik, dat u de eerste plechtige H. Mis zult opdragen, op- dct wij allen onze kruisen en wederwaar digheden op den pateen zullen kunnen leg gen. Tenslotte vroeg de pastoor den neo mist of hij allen den priesterlijken zegen wilde geven. Hierop knielden allen neer en pater Jor danus gaf aan allen den zegen. Vervolgens werd nog een plechtig Lof door den neomist gecelebreerd, waaronder de Gregoriaanse.-j gezangen door het volk werden gezongen. Na het Lof werd Pater Oonk door een rij Graalmeisjes naar de pastorie geleid, alwaar de pastoor de beide zalen dispo nibel had gesteld voor dit feest. Zondag. Haec dies, quam fecit Dominus: Dit is de dag, die de Heer gemaakt heeft. Inderdaad, begunstigd door het fraaist denkbare zomerweer, is deze feestdag voor aangebroken. z Nadat reeds des morgens de meeste pa rochianen ter H. Tafel genaderd waren, tot intentie van den jongen priester, werd de zen tegen half elf door een haag van Graal meisjes uit de pastorie naar onze kerk ge leid om zijn eerste plecthtige H. Mis aan God op te dragen. Hierbij werd de jong- gewijde geassisteerd door den zeereerw. heer A. W. J. Lühn als presbyter-assistens; als diaken fungeerde de zeereerw. pater Blessink O. P., en als subdiaken de zeer eerw. pater Colembijn, O.F.M. Voorafgegaan door een 50 bruidjes, ging de stoet langzaam naar het altaar onder het zingen van het „Veni Creator" door het volk. Nadat het ..Asperges me" gezongen was, werd het H. Misoffer opgedragen. Door het zangkoor „St. Cecilia" werd on der leiding van den heer J. M. Kouwenho- ven op onberipelijke wijze een driestem mige Mis van Don Lorenzo Perosi uitge voerd. Na het Evangelie werd de feestpre- dicatie gehouden door den zeereerw. Pater Schaffers, O. P. De predikant had tot tekst gekozen: Adiu- tores Dei sumus (Wij zijn de helpers van God). De algemeene strekking van de predika tie was, de geloovigen voor te houden, de reëele waarde van het H. Priesterschap naast de alledaagsche zorgen voor het stof felijk welzijn op de wereld. Nadat hij hiennede de volle werkelijk heid van het priesterschap weer levendig voor den geest had gesteld, richtte hij zich tot den neomist, met de woorden, dat, waar ook ter wereld zijn bestemming zou zijn, overal overvloedig werk voor den priester te verrichten zou zijn. Na de familie afzonderlijk geluk ge- wenscht te hebben met den pasgewijden priester, eindigde spr. met de geloovigen aan te sporen, als directe medewerkers mee te leven en te offeren met den priester. Hierna werd de H. Mis voortgezet en werd door den neomist bij de H. Communie het goddelijke Offerlam aan zijn dierbare ouders en verdere familieleden uitgereikt, terwijl het kerkkoor een meerstemmig „Jesu dulcis memoria" uitavoerde. Na de H. Mis werd door solisten, koor en orgel nog de cantate uitgevoerd: „Haec dies, quam fecit Dominus", waarna deze plechtigheid weer tot het verleden be hoorde. De neomist verliet de kerk weer door het middenschip, waar vóór iedere bank een bruidje stond opgesteld. 's Middags om half twee had een recep tie plaats, waarvan door vele parochianen en door vele anderen van buiten de pa rochie een dankbaar gebruik werd ge maakt. Om half vier was er een plechtig dank- lof met Te Deum om God te danken, dat Hij aan de parochie weer een priester heeft ge schonken. HAZERSWOUDE Speldjesverkoop. De speldjesverkoop welke ten bate van het „Dorus Rijkers- fonds'' in deze gemeente gehouden is, heeft opgebracht de som van 31.11. Bedrijfsongelukken. Zaterdagmorgen heeft de chauffeur S. in dienst van den fruithandelaar Slootweg een ongeluk ge kregen bij het aanslaan der auto., De zware wagen schoot onverwacht vooruit, zoodat S. tusschen den bumper en een muur bekneld raakte. Met een paar ge kneusde beenen werd S. naar zijn woning vervoerd en onmiddellijk onder genees kundige behandeling gesteld. De arbeider H. alhier kreeg Zater dag op het erf van den landbouwer v. d. Maas in de Hoogeveen, een klap van een paard. Ernstig aan een der beenen ge raakt, werd geneeskundige hulp ingeroe pen. H. zal den eersten tijd zijn arbeid niet kunnen verrichten. NIEUWVEEN Bedevaart. Namens het bestuur van den R .K. Volksbond afd. Nieuwveen, ma ken wij bekend dat op 15 Augustus a.s. een autotocht wordt georganiseerd naar MeerselDreef (België). De tocht gaat naar O. L. Vrouw van Lourdes te Meer- sel-Dreef, alwaar om 10 uur een gezongen H. Mis aan de grot. Te 2.30 uur trekt de vermaarde processie uit in den tuin. Zij die deze tocht mede wenschen te maken, kunnen zich opgeven bij den pen ningmeester van den R. K. Volksbond te Nieuwveen, den heer N. Libesque, uiter lijk tot 7 Augustus a.s., alwaar ook de kaarten verkrijgbaar zijn. De reiskosten, alles inbegrepen komen op 1.75. ROELOFARENDSVEEN Polderbestuur. De heer E. S. Roden- wijk is met algemeene stemmen gekozen tot bestuurslid van den Veender- en Lijkerpol- der buiten de Bedijking. ZOETERWOUDE „Meerburg", Gisteren is het onzen ju nioren mogen gelukken de eerste prijs, een lauwertak te behalen in de juniorenwed strijden, georganiseerd door Docos Leiden, waarmede wij onze benjamins van harte feliciteeren. A.s. Dinsdagavond training op het veld en bij slecht weer in de zaal. Al le leden willen er wel rekening mede hou den, dat het aanvangsuur een half uur is vervroegd. Dus allen op tijd aanwezig. TER AAR EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van den weleerw. heer J. Zuyerveld, Kruisheer. Wanneer in sommige dorpen sinds men- schen-heugenis geen' priesterfeest is ge vierd en dan een der parochianen uitver koren wordt tot deze Heilige roeping, kun nen wij het ons heel best voorstellen, dat dan het enthousiasme losslaat, doch smaakt een gemeente het genoegen ieder jaar een van de haren het Altaar te zien bestijgen onder grootsche luister, dan moet er in zulk een parochie toch een echt-godsdienstige stemming zijn. Inderdaad is.dit het geval in de Parochie Langeraar, waar Zondag de vijfde zoon in de vier jaar tijd, zijn eerste pleohtig H. Misoffer opdroeg onder groote belangstelling. Het was de weleerw. Pater J. Zuyer veld, van de Orde der Kruisheeren, een eenvoudigen boerenzoon van de „Ring- sloot", die het bizonder voorrecht had j.l. Maandag uit handen van mgr. Blessing het H. Priesterschap te ontvangen. Daar de neomyst zijn jeugdjaren in de Kerkbuurt had doorgebracht, vond de pro- pagandaclub het wenschelijk den jongen Leviet van af Aardam in te halen, een geste waarmee de Aardammers zeer ingenomen waren, want ondanks dat deze buurtschap bijna geheel Protestantsch is, bleek er veel belangstelling te bestaan en wapperden van vele huizen en daken de vlag. Onder stralend zomerweer arriveerde de neomyst met Pastoor en familie Zaterdag avond omstreeks zeven uur aan den Aar- dam. „Arti" stelde zich op en voorafge gaan door een dertigtal ruiters trok de stoet naar de Groote Brug. Langs den weg stonden groote rijen van nieuwsgierigen, die hun buurtgenoot hartelijk toewuifden. Door den Vierambachtspolder werd het tempo van den stoet aanmerkelijk versneld om precies half acht bij de hoogte te kun nen zijn. Hier waren inmiddels de bruid jes en jeugdbewegingen opgesteld, die aan stonds de optocht zouden completeeren. Zoodra de neomyst uit de auto was ge stapt, werd het eerste welkomstwoord ge sproken door een der Kapelaans, den wel eerw. heer A. Groen. Het is voor ons een groote vreugde wederom een nieuwen priester te mogen verwelkomen, aldus spr., waaruit spreekt de echte godsdienstzin der bevolking. Alles is opgemaakt om uw in tocht zoo luisterrijk mogelijk te laten ge schieden. Gij zi.it hier gekomen om morgen uw eerste H. Offer op te dragen in het kerkgebouw, waarin gij zooveel genade hebt ontvangen. Aanvaard dan onze wel gemeende gelukwenschen. Ook de familie wenschte spr. geluk. Hierop werd door twee bruidjes een mooie bouquet aangeboden en dan neemt de jonge priester het woord, om uiting aan zijn dankbaarheid te geven voor deze spontane huldiging. Toen zette de stoet zich in beweging. Voorop de heraut in kleurige kleederdracht, die den volke met bazuingeschal het groo te feit aankondigde, een groep ruiters ge volgd door onze Katholieke fanfare, wier mannen, trots de ontzaggelijke warmte, er lustig op los speelden, twintig gezellen in witte overhemd gestoken, eenzelfde aantal jongens van de Kruisvaart in jeugdig enthousiasme de banieren en vlaggen tor send. Dan de Graal in uniform, kwiek en vief voorttippelend, groote bruidjes met hel derwitte japonnen voelen zich overgeluk kig voor den neomyst uit te gaan, de fami lie in auto's gezeten met als slot een groep Langeraars hoofdstraat. Begunstigd door het fraaie weer vormde zij een prachtig ge heel. Het maakte 'n onvergetelijken indruk De kerkklokken beierden luid hun klanken over het dorp. Bij de kerk gekomen stapten allen uit de auto's en door een haag van kleine kin deren mooie witte jurkjes aan, witte strik in het haar, gele rozen in haren hand jes schreed de Priester met z'n familie naar het groote kerkportaal. Voor dezen in gang stond een fijne mooie eereboog, be hangen met geraniums en asparagus. Hier ontving de neomyst de eerste kin- derhulde. Wat klonken die stemmetjes zacht en teer! Langzaam geleidde de Eerw. Zuster Xaveriana de feestvierende groep met den jongen Leviet voorop, naar het Priesterkoor, terwijl het middenpad met witte bloeemn kwistig werd bestrooid door de bruidjes. Intusschen togen ook vele parochianen naar de kerk. De herder der Parochie be steeg den kansel om den pas gewijden pries ter in eenige welgekozen woorden te ver welkomen. Het moet voor u wel heerlijk zijn, aldus Pastoor, nu gij als.priester in uw eigen kerk zijt binnengehaald op zoo'n feeste lijke wijze. Aan deze kerk hebt gij schoone herinneringen, hier hebt gij de H. Sacra menten dikwijls ontvangen, gebeden om uw roeping te vervullen. Nu bent u verhe ven tot de hoogst mogelijke waardigheid, de priester is immers de afgezant van Christus, offeraar, bemiddelaar, redder der zielen. Wij loven en prijzen God met blijd schap, nu weder een zoon der. Parochie tot priester is geroepen. Laten wij bidden dat alle priesters, bizonder den neomyst, hun waardigheid in eere mogen dragen. Voor u, moeder, is de jubel niet te be schrijven, wanneer thans uw kind, uw zoon aan het Altaar staat. Gij hebt alle moeiten en zorgen gedragen, geschonken aan Jesus, voor uitbreiding van Zijn Rijk. Uw kind hebt gij gegeven. God zal Zijn Zoon aan u geven in eeuwigheid. Hierna besteeg de neomyst de traden van het Altaar om aan den geloovigen zijn eer ste priesterzegen te schenken. Met assistentie van de weleerw. heeren Th. Snabel, O.S.C., zoon der Parochie, studeerende te Rome in de filosofie, als Diaken en Kap. Switsar, sub-Diaken, cele breerde de neomyst een plechtig Lof. Na deze oefening werd in volle glorie „Hulde aan Christus Koning" gezongen. Voorafgegaan door bruidjes verliet de jonge priester de kerk om per auto huis waarts te keeren. Aan de brug voor de ouderlijke woning hadden de buren een kleine poort gemaakt, een attentie die hooglijk werd gewaardeerd. Zondag, het hoogtepunt van het feest. Om half tien werden de geloovigen op gewekt door pleohtig gebeier van de drie klokken, om zich voor te bereiden voor het plechtig Misoffer. Toen de feesteling even voor tienen, voorafgegaan door bruidjes en geestelijken, het Huis van God binnentrad, zette de stampvolle kerk het „Veni Crea tor" in. Aan het hoofdaltaar waar de zilveren kandelaars schitterden en prachtige mooie bloemen prijkten ging de neomyst het H. Offer opdragen, met assistentie van den zeereerw. heer Pastoor als presbyter-as sistens, Pater Snabel als diaken en den wel eerw. heer P. de Jong O.S.C. van Roelof- arendsveen, als sub-diaken. Op het priesterkoor hadden verder nog plaats genomen de beide kapelaans der pa rochie, terwijl de verschillende studenten het imsdienaarscorps aanvulden. Het Zang koor zong op verdienstelijke wijze de vier stemmige Mis „Salve Regina" van Stehle, organist de heer Mourits. Na het Evangelie besteeg de weleerw. pater Snabel den kansel voor het uitspre ken van de feestpredikatie. Zijneerw. had tot tekst gekozen: „Wij toch moeten roe men in 't Kruis van Onzen Heer Jesus Ohristus, waarin onze zaligheid, ons leven en onze verrijzenis gelegen is". Wanneer na de indrukwekkende plechtig heid van de H. Wijding de gelukkige pries ter zijn familie tegemoet treedt, dan komt hij op hen toe met Gods zegen, met het tee- ken van het Kruis. Toen gisteravond na de blijde pleohtige intocht in het zoo dierbare dorp, bij de intrede in de zoo geliefde kerk, kwam de jonge priester allen tege moet met de groet van het Kruis. Al wat de priester verrichten zal, het zal worden begeleid met dat Kruis, want het Kruis is het teeken van het Priesterschap. De mensch zoekt zoo graag stoffelijke symbolen voor geestelijke waarden. Zooals de lelie in haar smettelooze blankheid het beeld is van de zuiverheid, zoó is het kruis het symbool van het priesterschap. Het kruis, dat van een dor schandhout door Christus geworden is tot een levendmaken de bron van genaden. Reeds eerder, door de kloostergelofte had de neomyst zich aan het kruis verbonden, maar nu nog "meer, nog inniger, door de H. Wijding is hij vere.enigd met het Kruis van Christus. En zijn Priesterwerk zal worden, het werk van Christus, de God van het kruis te gaan voortzetten. Wij moeten daarom roemen op het Kruis. En wjj blikken op naar dat H. Verlossings- teeken, waardoor de mensch verzoend werd met zijn God. Van waaruit de stroomen van genade uit een onuitputtelijke bron voor alle tijden blijven vloeien. En nu zijn aan den pasgewijden priester de sleutels gegeven om uit die voorraadkamer van ge naden uit te deelen, te lesschen de dorst van de menschheid, te stillen de honger. Want de Priester is de uitdeeüer van de genaden van het H. Kruis, omdat de Pries ter het offer, dat Christus op Calvarië bracht, elke dag herhaalt. Deze gedachten hebben den jongen Pries ter in de jaren van voorbereiding bezield en schoon moet het oogenblik geweest zijn, toen de Bisschop sprak: Ontvang de macht om het Kruisoffer te gaan hernieuwen. Dat alles wordt nu voor het eerst opgedragen in de kerk, waar de neomyst de genaden deelachtig werd van het H. Kruis, waar hij voor het eerst de klacht van Christus hoor de: om arbeiders in Zijn wijngaard, om maaiers voor de rijpe oogst. Nu is hij als Priester neergeknield, om te gaan arbeiden, te gaan werken voor Christus. En met deze uitverkiezing willen allen hem gelukwenschen. Hem, die is het zout der aarde, het licht der wereld. Maar de ge lukwenschen gaan ook tot de moeder van den neomyst, voor wie deze dag een Godsgeschenk is, nu zij hem, dien zij aan Jesus schonk als Priester ziet teruggekeerd. En al had de neomyst dan niet het geluk, dat ook vader van dezen heerlijken dag ge tuigen mocht zijn, vanuit den Hemel zal hij op allen neerzien, voor allen een voor spreker zijn. Tot den herder der Parochie zullen ook de gelukwenschen moeten gaan. Voor hem is het zoo'n geluk wederom een uit zijn parochie tot het priesterschap verheven te zien. De jonge priester zal zoo dadelijk het of fer verder gaan voltrekken, zoo besloot de predikant, zal de mystieke Calvarieberg gaan bestijgen. Dat hij dan voor allen zal vragen, vele, overstelpende genaden van het H. Kruis. Het H. Misoffer werd voortgezet, waar onder de familie naderde ter H. Tafel. Na beëindiging voerde het zangkoor een can tate van Mourits uit. Het was een mooi stuk werk van onzen trouwen organist. Begeleid .door bruidjes verliet de neomyst de kerk en toog met z'n familie naar de Graalzaal, alwaar het feest werd gevierd. In den namiddag, te half drie, had de of- ficieele receptie plaats in het parochiehuis, waarvoor een groote belangstelling bestond, trots de benauwende warmte. De plechtige huldiging begon^ met een muziekstuk van „Arti": „Koning Voetbal" en dan het wel komstwoord gesproken door Cor Hooger- vorst, namens de propagandaclub. Het zangkoor bracht de priestercantate van Van Haagh ten gehoore, waarop de Senior van de Gezellen, de heer J. Zwirs, den neo myst feliciteerde en daarna de bizondere verhouding, welke bestaat tusschen Priester en Gezel belichtte. De Graal gaf in zang en declamatie de blijdschap en vreugde weer, die er zijn op dezen dag bij de meisjes. De kleuters van de bewaarschool gaven een vlaggenhulde met als slot het Priester A. B. C. van de Kruisvaart. Wij kunnen niet anders zeg gen, dan dat de jeugdbewegingen wel hun beste beentje voor zetten bij een dergelijk feest. Ook het optreden van de bewaar schoolkinderen had aller oog en oor. Hoe krijgt Zuster Xaveriana dit er toch in bij die kleuters? Dan sprak de Pastoor tot den neomyst en de parochianen. Pastoor was verheugd over de vele priesterroepingen in zijn parochie en hoopte, dat het aantal steeds grooter mag worden. De ouders kregen een aanspo ring de priesterroeping, welke sluimert in de kinderzielen niet te laten verstik ken, maar te voeden; den jongen priester werd een bizonder gebed gevraagd voor deze roepingen. Tot slot was het de neomyst, die een se rie dankwoorden richtte aan allen, die héb ben meegewerkt hem oj zoo'n spontane wijze te huldigen, aan den Pastoor voor zijn steun, aan de Graal voor het mooie cadeau, aan de propagandaclub voor de organisatie, kortom aan alle medewerkenden. Hij gaf de verzekering veel te zullen bidden voor de jeugd van Langeraar. Na dit dankwoord speelde „Arti" de Lust- spiel-Ouverture van Keler Bela en werd de gelegenheid opgesteld den neomyst met familie persoonlijk geluk te wenschen. Te vens deelde de propagandaclub een ge dachtenisprentje uit aan den stroom van bezoekers. Te half acht vulde zich wederom de pa rochiekerk met een groote schare geloovi gen, tot het bijwonen van een Plechtig Lof met den jongen priester als celebrant, Pa ter Snabel, diaken, de weleerw. heer de Jong, sub-diaken. Dit Lof werd besloten met een plechtig Te Deum. NOORDEN PLECHTIGE H. MIS. Gisteren (Zondag) droeg de oud-plaats genoot, de weleerw. heer P. C. Groenen dijk, in de vorige maand priester gewijd, alhier een eerste plechtige H. Mis op. Als diaken fungeerde de kapelaan der pa rochie, de weleerw. heer C. Stet, als sub diaken de zeereerw. heer J. Zuydervliet van hier, prefect in het Missiehuis van de St. Josephcongregatie te Tilburg en als ceremoniarium de eerw. heer R. Knaap van hier, theologant te Mill-Hill. De pastoor van de parochie, de zeer eerw. neer W. J. A. J. Borsboom hield een feestpredikatie. Z.eerw. herinnerde er aan, hoe de neomist al zijn jeugdjaren in Noorden had doorgebracht, feliciteerde hem en ook de ouders, broers en zusters, die de H. Mis bijwoonden, met- de uitver kiezing en dankte den jeugdigen priester, dat hij er prijs op had willen stellen hier een plechtige H. Mis te komen opdragen voor de belangen van Noorden's paro chianen. Na de H. Mis voerde het zangkoor „St. Cecilia" op zeer verdienstelijke wijze een priestercantate uit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14