Wat de Mode ons brengt Linnen, zeer modern Voor Watersport Dames- en kinderschorten Ons Patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij .„Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, f 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Niet alleen vieren de bloe- men-motieven hgogtij, doch de moesjes nemen eveneens een groote plaats in. Zoowel oude re als jonge dames voelen zich tot op deze wijze bedrukte weefsels bijzonder aangetrok ken en men ziet bijzonder mooie uitvoeringen op lichte zoowel als op donkere fond. De nieuwste imprimé's kun nen op beide kanten verwerkt worden, geven b.v. aan een zijde blauw-wit en aan de an dere zijde wit-blauw, waar door men bijzonder aardige combinaties kan krijgen. Een donkere japon met moezen bedrukt licht manteltje is bij zonder aardig (links), terwijl de lichte bolero in 't midder op de donkere japon al even gunstig werkt. Rechts een eenvoudig ka toen japonnetje, dat in de taille ingehaald is en een gar neering heeft van smal band fluweel. Voor de warme zomerdagen wordt zeer veel linnen geko zen en dit jaar valt wit zeer in den smaak. Dit materiaal vraagt slechts zeer eenvoudige modellen, die een sportieven indruk maken. Enkele details vallen op, omdat zij iets per soonlijks wete naan te bren gen en in dit opzicht noemen wij in het bijzonder kraagjes, zakken en mouwopslagen, die men veelal met handborduur sel en festons afwerkt. Naar verkiezing kan men dezen laatster, wit houden of wasch- echte borduurkatoen verwer ken. Het linker model geeft onze bedoeling ir. dit opzich.1 weer; de opengewerkte gaat jes worden in groepjes ge werkt. In het midden is een linnen japon met applicatie van donkerder kleur linnen, terwijl de opgeknipte rok met een scherpe punt op de blou se gestikt wordt. Rechts een garneering, die steeds zeer ge distingeerd werkt, n.L nervu- res in verticale richting, die aan beide zijden van de deux pièces zijn gestikt, zoodat het gladde tusschenstuk met de knoopjes als een vest werkt. De modellen van sportieve kleeding, die bij roeien en zei len gedragen worden zij in uiterst eenvoudig en gemakke lijk te maken. We noemen b.v. de lange grijze flanellen broek, die keurig om de heupen sluit en midden voor een ritsslui ting heeft evenals de linnen blouse met aangeknipte mou wen. Shorts ziet men van effen linnen, meestal wit b.v. met gestreepte blouse van tricot. Vele dames geven er de voor keur aan de badpakken zelf te breien, doch anderen wier tijd beperkt is, vestigen hare keus op een bontbewerkt tri- cotcot pak, waarvan de ver scheidenheid van modellen zeer groot is. Badmutsen, ceintuurs, shawls, hoofddoeken, schoe nen en vele andere details maken het mogelijk een fleu rige note aan te brengen. Kleuren, frisch en levendig behooren nu eenmaal bij het beeld, dat de meren, waar de watersport beoefend wordt, bieden en men behoeft niet bang te zijn, dat men door de ietwat te schrille kleuren uit den toon valt. Zelfs ge waagde kleurencombinaties, die men in de stad niet draagt, zijn aan het strand en op h">t water toegestaan. De huisvrouw, die over een tuin besohikt zal gaarne hare vrije uurtjes besteden om te zorgen, dat deze inder daad een lust voor de oogen is. Ruimschoots worden hare zorgen echter beloond, indien de planten goed bloeien en de vazen gevuld worden met bloemen uit eigen tuin. Men zal de kleeding aan moeten passen aan den tijd van het jaar en iin het vóór- en najaar zal een oude regenmantel even goe de diensten bewijzen als overschoenen. In de zomermaanden wijzigt de kleeding zich evenwel en zal men een practische linnen of be drukte katoenen japon dragen. De bonte bloe men van dit laatste weefsel doen het al even aardig tegen den groenen achtergrond van heesters als fleurig geleund effen linnen. Het practische van bei de materialen is, dat zij zich zoo uitstekend la ten wasschen en tevens tegen licht en lucht be stand zijn. Cretonne geeft eveneens een uit gebreide keus van kleu ren en motieven, ter wijl de modellen de zer huis-tuin japonnen uiterst sober gehouden worden. Een glad lijfje met ruimen rok leent zich voor slanke figu ren, terwijl de meer ge zette vrouw doorgaande banen, min of meer in prinsesse model zal dragen. De rits sluiting heeft hare practische bruikbaarheid bewezen en wordt meer en meer aan de zomerjaponnen aangebracht, alhoewel ve len een sluiting met knoopen over de ge- heele lengte prefereeren. Practische schorten, die de geheele rok bedekken en tevens een deel van het bo vendeel der japon vragen de aandacht en worden zoowel van bedrukt katoen als cre tonne gemaakt. Aardig is het linnen mo del, dat onze schets aangeeft, dat gebor duurd is met roode kersen en groene blaad jes. Handborduurwerk wordt trouwens op allerlei manieren toegepast, zoowel aan da- mes- als kinderkleeding. Eenvoudig van uitvoering zijn het model en het materiaal van het meisjesschortje, dat echter een ge heel ander effect geeft, indien het met kleurige randjes versierd wordt. Persoon lijke smaak en een zekere fantasie zullen de meest eenvoudige modellen een zeer ge slaagden indruk doen maken indien men ze met een of ander handwerk versiert. Onderhoud van Email Het veelvuldig gebruik doet email veel inboeten van zijn mooie aanzien. Toch kan men de pannen weer als van ouds krijgen, indien men ze uitkookt met solda. Men lost voor dit doel een kleine hoe veelheid solda in water op en vult de pan voor zoover noodig bij, brengt den inhoud aan de kook en laat rdeze ongeveer een uur op kookpunt blijven. De oplossing behoeft daarna niet wegge gooid te worden, doch kan in een flesch overgegoten en een ander maal benut wor den. De behandelde pan wordt nog flink nagespoeld. Men kan op deze wijze ook ijzeren panne.n behandelen, die van bin nen geëmailleerd zijn. In plaats van saldo kan men ook chloor kalk of potasch gebruiken. Ketelsteen verwijdert men door email ketels of pannen uit te koken met een 10 pet. oplossing zon zoutzuur, later herhaal delijk naspoelen. Plaatsen, waar het email afgesplintërd is, kan men tegen roest be schermen, indien men er over wrijft met een spekzwoerd. Emaille koffie- en thee potten, die van binnen beschadigd zijn, moet men niet meer gebruiken. Men moet steeds kwaliteit email koopen van bekende fabrikanten, wier naam borg is, dat men giftvrij materiaal krijgt. Stoo- ten moet voorkomen worden, evenals in koken der spijzen, waardoor het email af- splintert, tusschen het eten geraakt en in de maag en darmen terecht kan komen, waardoor zelfs blindedarmontsteking kan ontstaan. Sterke afkoeling geeft evenzeer barsten in het email, daarom zullen pan nen, die juist van het vuur genomen en warm zijn, nimmer met koud doch met war mof lauw water weggezet moeten wor den om etensresten te weken. Een aange zette pan wordt met zeepwater of met wa ter en zout gedurende meerdere uren ge weekt. Afkrassen van den bodem bescha digt het email; men verwijdert aangezet voedsel eveneens gemakkelijk als men de pan eenigen tijd op een zeer lage pit heeft laten suddeern. Oude emailpannen, die kleine gaatjes hebben, worden gerepareerd met een soort lijm of kit, die de meeste drogisten verkoopen. Men drukt een stukje in de opening, houdt de plek boven het vuur, waardoor de lijm door de in werking der hitte hard wordt. Geduld is niet altijd berusting, vaak ook een stille strijd. Indien slechts de gedachten gericht zijn op wat goed is, dan moet het geluk nood zakelijk volgen. Handborduurwerk maakt een onderdeel der mode uit en dit past men vooral veel toe op linnen, dat een ideaal materiaal is om te bewerken. Korte, vlotte manteltjes en bolero's staan vlot en frisch en leenen zich uitstekend voor de vacantieweken. Men heeft ver schillende gemengde weefsels, die bui tengewoon aangenaam zijn in het dragen o.a. linnen het kunstzijde en ook met cel- of kunstwol, terwijl wij ook genopt lin nen aantreffen. De steeds onvermoeid voortgezette pogingen van de zijde der textielfabrikanten maakt, dat dit, in het dragen zoo aangename materiaal, steeds aan hoogere eischen voldoet. De schetsjes geven aan hoe buitengewoon aardig een kort jasje of bolero'met ceintuur met de hand versierd kunnen worden. BET VERSIEREN VAN VINGERKOMMEN Wanneer bij het dessert de vingerkom men op tafel worden geplaatst, dan ziet men op de oppervlakte van het water vaak een of andere kleine bloem drijven, als Latyrus, Viooltjes en andere; ook wordt er wel een kleine partje citroen in gelegd, waar men dan in het water met de vin gers overheen wrijft, hetgeen een aange naam frisch gevoel is. Van uit Japan heeft men ons echter iets anders gebracht, daar de Japanneezen zich niet meer tevreden stelden met een enkele bloem. Zij hebben stukjes hout zeer ver nuftig weten samen te stellen, die als men ze in het water legt, zich tot dwaas ge vormde en zonderling gekleurde bloemen ontwikkelen. Worden nu de vingerkommen voor de gasten geplaatst, dan doet men het houtje er in en kunnen zij zich abiuseeren door toe te kien, hoe dit zich ontwikkelt in knop pen en bloemen in de meest fantastische vormen. Succespatroon 3414. Prijs 0.30 pl. 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Een gekleed model van effen zijde of dunne wollen georgette met versiering van handborduursel langs de bescheiden hals uitsnijding en ook langs de mouwen. Lange aansluitende banen en ingehaalde ruimte aan zijkanten. Patronen in de maten 40, 42, 44, 46, 48, 50 en 52. werking met kraagje. Split met knoopjes en lusjes. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48. JONGEDAMES JAPON Succespatroon 2942 Prijs 0.30 pl. 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Een gebloemd katoenen of kunstzijden bedrukte japon met doorgaande voorbaan en verkorte zijbanen. Ingehaalde ruimte aan zijkanten. Korte mouwen- en halsaf- BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wensoht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van ll/Jt 3, 5, 10 of 12y~ cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12