DE SPAANSCHE BURGEROORLOG BINNENLAND LUCHTVAART SPORT MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 OFFENSIEF DER RECHTSCHE TROEPEN Nabij de Ebro-bocht. De speciale correspondent van Havas meldt, dat na een hevige voorbereiding door artillerie van groot kaliber, de troe pen van generaal Franco Zondagochtend bij het aanbreken van den dag begonnen zijn naar het Oosten op te rukken in de sectoren rechts van de bocht van de Ebro. Bombardementen. Zondagochtend hebben tien driemotorige vliegtuigen der rechtschen tal van bom men geworpen op Taragona. Er zouden eenige slachtoffers zijn, terwijl aanzienlijke schade werd aangericht. In het begin van den middag hébben vijf vliegtuigen een 50-tal bommen gewor pen op de stad Reus. Er is één doode, ter wijl vier personen gewond zijn. Vijftien huizen werden verwoest. DE EVENTUEELE EVACUATIE VAN BUITENLANDSCHE VRIJWILLIGERS. Franco kan het alleen wel af. Iemand uit de naaste omgeving van ge neraal Franco heeft in antwoord op de vraag, welke de gevolgen voor het leger van Franco zouden zijn van een terugtrek king van buitenlandsche vrijwilligers, ver klaard: Het leger der nationalisten heeft geen biutenlandsche hulp noodig om een einde aan den oorlog te maken. Het leger van Franco telt thans 800.000 man, die on der leiding staan van een voor zijn taak •berekend kader. Slechts 25.000 vrijwilligers? Volgens den zegsman, die doorgaat voor iemand, die de meening van generaal Franco uitspreekt, zouden in het rechtsche leger ongeveer 2500 Duitschers strijden, met inbegrip van de vliegers en 23.000 Italianen. Aan het front van Teruel tot de Middellandsche Zee bevinedn zich twee Italiaansche divisies, die optreden te mid den van aanzienlijke contingenten, wélke uitsluitend uit Spanjaarden bestaan. Hoewel Franco steeds uitdrukking heeft gegeven aan zijn erkentelijkheid jengens de bondgenooten, die hem van het begin van den oorlog af hebben geholpen, is hij volgens den zegsman in staat met eigen middelen tot een definitieve overwinnnig te komen. Dit wil zeggen, dat voor Franco de kwestie der terugtrekking der vrijwil ligers zich veeleer voordoet als een ge voelskwestie en een kwestie van beginsel dan als een kwestie van zuiver militairen aard. Bnltenlandsche Berichten GROOTE SPOORWEGRAMP OP JAMAICA. VIJFTIG DOODEN. Het Antille-eiland Jamaica, korten tijd geleden het tooneel van hevige onlusten, is nu bovendien nog getrofen door de ergste spoorwesgramp in de ge schiedenis van West-Indië. Een trein, die met 200 pasasgiers op weg was naar Montego-haai, waar het eeuwfeest van de afschaffing der slavernij zou worden gevierd., is bij Balaclava door het derailleeren van een locomotief verongelukt en geheel verwoest. Het aanval dooden bedraagt 50, het aantal gewonden minstens 80. De trein had twee locomotieven, één voorop en één achteraan. De voorste locomotief derailleerde en de achter- tse locomotief schoof daarop de ge- heele trein in elkaar tegen een rots wand. Tot de dooden behooren de ma chinist, de stoker en de treinconduc teur. AUTOBUS MET MIJNWERKERS VERONGELUKT. Zaterdagochtend is een autobus, die met mijnwerkers van een mijn te Montegnée, in België, naar Limburg terugkeerde, ter hoogte van het bosch van Heers, op de grens tusschen de provincies Luik en Lim- burgf, tegen een boom gereden, doordat de stuurinrichting defect raakte. In totaal werden 28 mijnwerkers gewond, welke echter op twee na in den namiddag huis waarts konden keeren, nadat hun ter plaatse de eerste hulp was verleend. ELF MIJNWERKERS OMGEKOMEN. In potaschmijn in Thüringen. In de potaschmijn .Kaiser Roda" te Mer kers in Thüringen zijn tengevolge van ontsnappend gas elf mijnwerkers om het leven gekomen. z ERNSTIGE BRAND TE OOSTENDE. Een zeer ernstige bran;!, die een schade van ruim 2 millioen francs veroorzaakte, heeft gedeeltelijk een opslagplaats te Oos tende verineld, waar 600 ton hennep en olie lagen opgeslagen. MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN VERHOOGD. In overeenstemming gebracht met de sterk verlaagde graanprijzen op de wereldmarkt. GEEN VERZWARING VAN LASTEN. De minister van Economische Zaken heeft de volgende beslissing genomen: Met het oog op een zoo eenvoudig moge lijke uitvoering zal worden volstaan met verhooging der monopolie-heffingen op granen en graanderivaten. De prijsverhou ding tusschen de granen onderling maakt het noodzakelijk verschil te maken tusschen de heffingen op rogge en gerst eenerzijds en op de andere granen anderzijds. De heffing op rogge en gerst zal vanaf 31 Juli 1938 bedragen ƒ3.— per 100 K.G. (thans ƒ1.50), die op de overige granen ƒ2.(thans ƒ1.50), die op de overige gra nen ƒ2.— (thans ƒ1.50) per 100 K.G. De monopolie-heffingen op de van die granen afkomstige dericaten zijn daarbij aange past, evenals de bij den export te verleenen restituties. Het is, gezien de sterke prijsschommelin- gen, die op de graanmarkt kunnen optre den, niet met zekerheid te zeggen of deze maatregelen v het gewenschte doel zullen doen bereiken, dan wel blijvend doen be houden. Mocht dit blijken niet het geval te zijn, dan zullen nadere maatregelen worden getroffen. De aard dezer maatrege len brengt mede, dat daaromtrent op het oogenblik niets naders kan warden me degedeeld, doch wel kan worden aangeno men, dat deze een zoo sterke daling van de prijzen der geïmporteerde granen als in het verleden het geval is geweest, zullen voorkomen. Ter beoordeeling van. de beteekenis van deze verhooging voor den consument wordt het volgende medegedeeld: Zooals de mo nopolie-heffingen destijds zijn verlaagd, toen de graanprijzen op de wereldmarkt stegen, zoo moeten zij worden verhoogd, nu de graanprijzen op de wereldmarkt dalen. Vergeleken bij het prijspeil van eenigen tijd geleden beteekent deze verhooging der monopolie-heffingen dus geen verzwaring van lasten. De heffingen worden slechts in overeenstemming gebracht met de sterk ge daalde graanprijzen op de wereldmarkt ten einde het akkerbouwbedrijf hier te lande in stand te kunnen houden. De restitutie van de graanheffing op de geëxporteerde eieren zal volgens het gel dende systeem worden verhoogd. Voor dén zuivel moet rekening worden gehouden met het feit, dat de heffing op veekoeken niet wordt gewijzigd. DE CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES. De dagelijksche besturen van de drie centrale landbouworganisaties (C.B.T.B., K.N.B.T. en K.N.L.C.) vergaderden dezer dagen te 's-Gravenhage. Besloten werd aan het bestuur van de studietentoonstelling voor wetenschappe lijke organisatie van bedrijven, diensten en instellingen, welke einde 1939. te Am sterdam zal worden gehouden, mede te deelen, dat als vertegenwoordigers in de tentoonstellingscommissie voor landbouw bedrijfsorganisatie zijn aangewezen de heeren mr. W. Rip, secretaris van den C. B. T. B., mr. H. van Haastert, secretaris van den K.N.B.T.B. en dr. H. Molhuysen, secretaris van het K.N.L.C. Besloten werd voorts met den directeur- generaal van den landbouw van gedachten te wisselen over het vaak voorkomende verschijnsel, dat op de met overheids steun ontgonnen gronden groote bedrijven worden gesticht, welke dan aan geldbe leggers worden verkocht. Bovendien komt het meermalen voor, dat gronden, welke voor de cultuur geschikt zijn, worden ge bruikt voor den aanplant van bosch. Ge zien het feit, dat er hier te lande groote behoefte bestaat aan betrekkelijk kleine landbouwbedrijven van pl.m. 1015 H.A. is het zeer ongewenscht, dat de bestem ming van groote complexen ontgonnen gronden zoodanig is, als hierboven is uit eengezet. Ten slotte werd besloten bij het college van regeeringscommissarissen de wen- schelijkheid van het instellen van een be werkingspremie voor vlas te bepleiten. CORRIGAN KRIJGT SLECHTS EEN ONBETEEKENENDE STRAF. Het Amerikaansche departement van handel deelt mede, dat Corrigan slechts in naam gestraft zal worden voor het ma ken van een vlucht over den Atlantischen Oceaan zonder vergunning. De waarnemen de minister van handel heeft onthuld, dat aan Corrigan, die zich thans aan boord van het mailschip „Manhattan" bevindt, draadloos is medegedeeld, dat zijn brevet van verkeersvlieger tot 4 Augustus wordt ingetrokken. DE VERMISTE HAWAII CLIPPER. Hoewel de ontdekking van een olievlek ongeveer 60 mijl van de plaats, waar de „Hawaü Clipper" voor de laatste maal zijn positie opgaf, slechts weinig hoop laat, blijft de Pan American rekening houden met de mogelijkheid, dat de „Hawaii Clip per" op het water heeft moeten neerstrij ken en olie uitgestort heeft om den golf slag minder hevig te maken. Het vliegtuig zou dan afgedreven moeten zijn. Men blijft dan ook voortzoeken. HET SMOKKELEN DOOR SPOORWEGPERSONEEL. In verband met de ontdekking van smokkelen door machinisten der Ned. Spoorwegen, dienstdoende op treinen van Duitschland naar Nederland, is het toe zicht op het locomotief- en treinpersoneel op de grensstations bijzonder verscherpt en wordt dit personeel evenals de reizi gers nu ook gevisiteerd. Door de directie der Ned. Spoorwegen is onlangs nog per dienstorder bekend gemaakt, dat personeel dat zich aan smok kelen schuldig maakt, direct oneervol ontslagen zal worden. Het onderzoek, ook door de Ned. Spoor wegen, duurt nog voort. „DEKKERSWALD" „HELIOMARE". In het verslag over 1937 van de Ver eeniging Roomsch Katholieke Herstellings oorden voor longlijders en zwakke kinde ren en de haar behoorende Sanatoria trekt in de allereerste plaats onze aandacht het eerste artikel geschreven door Dr. E. P. van Spanje over de nieuwe behandelings wijze in de Sanatoria voor longtuberculose. In dit voor de leeken zeer interessante artikel wordt in een korte uiteenzetting een juiste kijk gegeven op de ziekte en het verloop. Dadelijk blijkt hier om welke reden vroeger meer waarde werd gehecht aan een absolute rustkuur en waarom en cp welke wijze thans andere methodes tot genezing der tuberculose worden toege past. De secretaris. Dr. P. W. C. M. Busch en de penningmeester, de heer Anton Leeu wenberg geven in korte berichten een overzicht van de werkzaamheden der ver- eeniging. Een uitgebreid verslag volgt daarna van Dr. A. J. Henneman over het patiënten verloop op het Sanatorium „Dekkerswald". Het aantal verpleegdagen is opgeloopen tot 83626. Op 31 December waren 233 pa tenten in verpleging. Er werden 195 pa tiënten ontslagen waarover een nadere om schrijving in het verslag voorkomt en waar uit blijkt, dat ruim 2/3 met positief resul taat zijn ontslagen. In October 1938 zal het 25-jarig bestaan van dit Sanatorium worden herdacht. Over het Sanatorium „Heliomare" geeft Dr. M. H. F. P. Haeff een zeer enthousiast verslag. Interessant is zijn uiteenzetting over de geneeskundige behandeling en het v/ordt voor ons verklaarbaar dat een me dicus met zulk een visie op de ziekte en de patiënten gunstige resultaten moet boe ken. Niet minder dan 140 patiënten, waar onder 22 om verschillende bijredenen, wer den ontslagen. Bij de overige 118 patiënten waarvan bij opname 107 aan actieve tuber culose leden) was bij ontslag geen actieve tuberculose meer te bespeuren. Ook func tioneel was het directe resultaat goed. Ech ter kan men, vooral bij kinderen, het de finitieve resultaat in dit opzicht eerst na jaren beoordeelen, daar zelfs na langen tijd soms nog correctieve ingrepen noodig zijn. Geen enkele patiënt werd ontslagen met een ontlastend loopapparaat of een cor set. Bij die, welke geleden hadden aan tuberculose van een der groote gewrichten of ruggegraat, werd een beweging-rem mende gipsspalk aangelegd. In een afzonderlijk artikel over het „Vrijbeddenfonds en het Dr. van Spanje fonds" wordt de medewerking gevraagd om steun opdat meer hulp kan worden ver sterkt aan min- en onvermogenden, waar voor in het afgeloopen jaar 6300.— is be steed, welk bedrag veel te gering is in ver houding tot de vele aanvragen. Excursie van de Nederlandsche Anthro- pologische Vereeniging naar de opgravin gen van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden bij de Holdeurn, onder Berg en Dal. Reeds in den zomer van 1845 verrichte dr. Janssen, toenmaals conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden, opgra vingen bij de Holdeurn; zijn aandacht was op dit terrein gevallen door het feit, dat daar zoo'n geweldige massa Romein- sche dakpannen en tegels werd gevonden, waarvan velen de stempels droegen van het leger van Neder-Germanië en van het le, het 10e en het 30e legioen. Bij zijn onderzoek vond hij niet alleen groote massa's van dit baksteenmateriaal, maar ook muurwerk, daarvan gebouwd. Deze gebouwresten zag hij aan voor hypo- causta, Romeinsche heete-lucht verwar mingen, maar met den tegenwoordigen stand van onze kennis kunnen wij uit zijn teekeningen opmaken, dat het steenovens waren, die hij gevonden heeft. Ovens, die gediend hebben om voor de Romeinsche legioenen in Neder-Germanië de dakpan nen en tegels te bakken, die zij voor hun militaire gebouwen noodig hadden. Een wij-altaartje van een „magister figulo- rum", een steenbakkersbaas, bij dezelfde gelegenheid door Janssen gevonden en thans nog in Leiden bewaard, is nog een epigraphische getuige van dit pannenbak- kersbedrijf, dat daar sedert het einde van de eerste en gedurende de geheele tweede eeuw en wellicht nog langer, is uitge oefend. Helaas laat Janssens onduidelijk situatiekaartje niet toe de ligging van zijn ovens te bepalen en nu, na bijna een eeuw, het onderzoek weer ter hand is ge nomen door dr. Holwerda, directeur en dr. Braat, conservator van het Museum van Oudheden, moest het werk worden aangevangen met het graven van eenige lange sleuven over een gedeelte van het uitgestrekte terrein, om allereerst te zien, wat men zou tegenkomen. Daarbij kwamen in de eerste plaats ge weldige massa's pannenpuin voor den dag en voorts, op een enkele plek, een groote VOETBAL Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen MISSIE-WEDSTRIJD. D. O. S. R.—D. O. S. S. 7—5. Bij een voor de lage landen langs de zee abnormale zomerhitte, welke misschien zoo ongeveer wel de missie-temperatuur nabij kwam, onder welke onze plaatsge noot Pater Amandus van Berkel gewoon is te werken, hebben de twee voetbalteams toch nog een zeer behoorlijk spelpeil kun nen ontwikkelen. Geen wonder, dat de strijd nu en dan verflauwde, maar telkens opnieuw was er een prikkel, om er onder de gegeven omstandigheden het beste van te maken. En dat vooral pleit voor de goe de opvatting der voetballers, ie dezen middag in het belang van een goede zaak zeer veel var. hun krachten hebben ge geven. Ii. den beginne trokken de Amsterdam mers zeer snel er tusschen uit, zetten en kele goede aanvallen op, waardoor zij een voorsprong wisten te verkrijgen van twee punten. Door enkele snelle doorbraken van D O.S. evenwel, keerden de kansen spoe dig. De Veenders namen zelfs de-leiding over, zoodat tegen het einde de stand op 64 in hun voordeel. Onverwacht scoorde dan D.O.S.S. een vijfde doelpunt, waar door de spanning aanmerkelijk toenam. Maar dan maakt D.").S. aan aTa onzeker heid een einde door een zeer goed doelpunt en met 75 zijn ze meester van een fraaie lauwerkrans. R. K. SPORTVER. „DOCOS". Het Juniorentournooi. Gisteren hadden de laatste wedstrijden van het tournooi plaats. In verband met de warme temperatuur werd slechts tweemaal een kwartier gespeeld met 10 minuten rust. De wedstrijden waren allen spannend en er werd goed spel ten beste gegeven. Jam mer dat V. C. H. a niet opkwam, waardoor de wedstrijden van deze club volgens reglement als vervallen Worden be schouwd. De uitslagen van gisteren waren: D. O. S. b—Lisse b 0—1; Teylingen c— Lisse c 3—2; Docos dMeerburg a 11; Docos eLisse b 02; Docos gS. J. C. c 2—4. De totaal uitslag is als volgt: Afd. A.: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Meerburg a 2 2 1 42 5 Docos d 3 12 75 4 V. V. L. a 3 111 10—5 3 K. R. V. a 3 3 1—10 le prijs Meerburg a, 2e prijs Docos d. Afd. B.: Lisse b D. O. S. b Docos C V. V. L. b 3 3 7—0 6 2 2—1 3—1 4 3 1—2 2—4 2 3 3 1—8 le prijs Lisse b„ 2e prijs D. O. S. b. Afd. C.: S. N. A. a 2 1 1 5—2 3 Teylingen b 2 11 5—3 3 Docos f 2 2 16 le prijs S. N. A. a, 2e prijs Teyl. b. Afd. D.: S. J. C. c 3 3 10—4 6 Teylingen c 3 2 1 74 4 Lisse c 3 1 2 37 1 Docos g 3 12 27 1 le prijs S. J. C. c., 2e prijs Teylingen c. Na afloop der wedstrijden werden de prijzen door den voorzitter der junioren- commissie van Docos met een toepasse lijk woord uitgereikt. Spr. bracht dank aan allen die tot het prachtig welslagen van dit tournooi hebben meegewerkt. Hierna sprak de heer Hoogervorst een dankwoord tot het Docos bestuur, dat deze wedstrijden heeft georganiseerd. hoop scherven van het typische baksteen- kleurige aardewerk, dat speciaal in de Nijmeegsche grafvelden van omstreeks het einde der eerste eeuw zooveel gevon den is. Reeds lang bestond het vermoeden, dat dit aardewerk daar bij de Holdeurn gebakken is. Thans is dit vermoeden tot zekerheid geworden. Verder werden op tal van plaatsen muurfundamenten ge vonden, van gebakken tegels gebouwd, wellicht overblijfselen van loodsen en droogschuren (alleen een voortgezet on derzoek kan daarin klaarheid brengen) en tenslotte, tot dusverre wel het mooiste resultaat van deze opgravingen, een zeer groote en nog vrij goed bewaarde pannen bakkersoven. De Nederlandsche Anthropologische Vereeniging, die voor een gedeelte dit op- gravingswerk, dat in werkverschaffing wordt uitgevoerd, bekostigt, heeft Zater dag 30 Juli haar jaarvergadering te Nij megen gehouden en deze vergadering ge combineerd met een bezoek aan het op gravingsterrein en aan het geheel gereor ganiseerde Rijksmuseum G. M. Kam. Te vens werd een wandeling gemaakt naar den Hunerberg en naar het Kopsche pla teau, waar resp. het castellum van het 10e legioen en het Oppidum Batavorum gele gen hebben. Dr. Holwerda en dr. Braat ga ven hierbij de noodige uitlegging, terwijl tenslotte de gemeente-archivaris de heer Daniëls, een van de beste kenners van de ingewikkelde geschiedenis van Nijmegen in den Romeinschen tijd, het gezelschap nog op het Valkhof rondleidde. R. K. Sportver. „Nic. Boys". Gisteren speelde Nic. Boys I om den eersten prijs tegen V. D. O. I uit Uithoorn. In een spannenden wedstrijd is het V. D. O. gelukt dezen laatsten wedstrijd met 32 te winnen en beslag op den beker te leg gen. Met een toepasselijk woord is de be ker door den voorz. aan V. D. O. uitge reikt. De Nic. Boys ontvingen als tweede prijs een lauwertak. De wedstrijd werd, al brandde de zon, in vlug tempo gespeeld, V. D. O. neemt de leiding, doch N. B. la ten niet op zich wachten en brengen den stand nog voor de rust op 21. Na de rust gaat het spel gelijk op. V. D. O. maa^t gelijk (22). Twintig minuten voor de rust denken we, dat Nic. Boys uit een penalty opnieuw de leiding zal nemen, maar de keeper kkeert het schot. Tien mi nuten voor het eind maakt V. D. O. het winnende doelpunt, waarmede het beker- tournooi in een 32 overwinning voor V. D. O. ie geëindigd. 8 Nic. Boys III verloor den wedstrijd te gen V. D. O. III met 5—3. R. K. Sportver. „Teylingen". Gisteren speelde het A-elftal te Roe- lofarendsveen tegen Lisse A op den lsten en 2den prijs. Na een spannenlen strijd kwam het einde met een gelijk spel (33). Daarna wist Teyl. van de drie penalty's er twee te scoren, terwijl Lisse eenmaal, zoodat de Teylingers in het bezit kwamen van den uitgeloofden juniorenbal. Het C-elftal ontmoette in Leiden op het Docos-terrein Lisse c. en de kleinsten de den voor de grootsten niet onder en won nen met 32, zoodat de aanvoerder zijn eerste medaille in ontvangst kon nemen. Het B-elftal had de vorige week ge speeld te Leiden en kwam mede in het bezit van een 2en prijs (medaille). R. K. Sportver. „A.V.V." Van de 3 vastgestelde nederlaagwed strijden vind er slechts één wedstrijd door gang, daar de overige elftallen, zeer waar schijnlijk in verband met de warmte, ver stek lieten gaan. In een voor voetbal totaal ongeschikte temperatuur speelde A.V.V. 3 tegen Quick Steps 3 uit Scheveningen, welk elftal ons danig is tegengevallen en tegen A.V.V. vrijwel niets in te brengen had. Op normale wijze wist A.V.V. met 63 te winnen, welke uitslag even goed 163 had kunnen zijn; de A.V.V.'ers geloof den het wel en verprutsten de gemakkelijk ste kansen. Na het beginselsignaal is Quick Steps, mede doordat A.V.V. met slechts 9 man begint, direct in den aanval en zij weten dan ook spoedig de leiding te nemen. Als A.V.V. compleet is, is het Q.S. offensief spoedig gedaan en neemt A.V.V. het spel in handen en vrij spoedig is de stand 21 in het voordeel van A.V.V. Door een fout van den A.V.V. keeper maakt Q.S. gelijk (22), doch direct neemt A.V.V. wederom de leiding 32, met welken stand de rust aanbreekt. Na de rust is A.V.V. voortdurend in de meerderheid, doch de voorhoede knoeit er lustig op los en de gemakkelijkste kansen worden mede door te individueel spel, grandioos gemist. Nadat Q.S. op fortuin lijke wijze heeft gelijk gemaakt (33), begint A.V.V. zich iets meer teroeren en de voorhoede weet tenslotte den stand nog op te voeren tot 63. Ofschoon Q.S. alles doet alsnog den achterstand te verkleinen, gelukt hen dit niet en met een 63 over winning voor A.V.V. fluit de scheidsrech ter het einde van dezen onbelangrijken wedstrijd. R.-K. Sportver. „Trekvogels", Zondagmiddag had op het Trekvogels- terrein de ontmoeting plaats van Trekvo gels I tegen R. V. C. uit Reeuwijk. On danks de sloome warmte waren de spelers vol spirit en na den aftrap gingen de bee- nen lustig over het zon-beschenen veld. Het duurde niet lang, of Trekvogels nam de lei ding en 10 was de stand. Dit duurde zoo lang, totdat een Trekvogel-man een straf baar feit pleegde, waarvoor de scheidsrech ter het noodig oordeelde een penalty te la ten nemen. R. V. C. wist dit voordeeltje in „klin kende punt" om te zetten en maakte de stand gelijk 11. De gastheeren waren het hiermede niet eens en wreekten deze aan slag op hun gezag met 'n drietal goalpun- ten, zoodat de rust met 41 inging. Na de rust duurde het eerst geruimen tijd eer de spelers van weerskanten uit gerust waren. Toen liet zich echter het overwicht van Trekvogels ten volle gel den en regende het onophoudelijk scho ten op het R. V. C.-doel. Een doelpunt bleef dan ook niet uit (51) en toen bij een mislukte uittrap van de keeper de stand 61 werd, waren de gastheeren niet meer te houden. R. V. C. kreeg handen vol werk om de onweerstaanbare aanvallen af te weren, doch toen midden in den strijd vlak voor het R. V. C.-doel de scheidsrechter einde blies, had Trekvogels toch nog een tweetal punten weten bij te maken en moest R. V. C. met 8 tegen 1 'punt genoegen ne men. De eer was voor R. V. C. gered en Trekvogels had de beker verdiend. OM DEN MITROPABEKER. Hongarije in de finale. 25.000 toeschouwers woonden te Boeda pest den halven eindstrijd tusschen Fe- rencvaros en Juventus (Turijn) bij. Deze returnwedstrijd werd met 20 door Fe- rencvaris gewonnen en dank zij een gun stiger doelgemiddelde, 43, komen de Hongaren thans in de finale.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11