Geslaagde Derde Orde Studiedagen In het St. Willibrord college te Katwijk a. d. Rijn BUITENLAND MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 16 Het H. Misoffer als algemeen onderwerp Broederllfk samenzijn van Eerste en Derde Ordellngen Studiedagen! Wij weten niet of het be grip der studiedagen reeds vroeger bestond in een anderen vorm, maar anders is het onbegrijpelijk, dat men zooiets niet eerder heeft uitgevonden. Zich een paar dagen onttrekken aan het verwarrende gewoel van de draaien de wereld, bij elkaar komen in de rustige en gastvrije sfeer van een onze talrijke Katholieke instellingen of colleges en zich gezamenlijk bezinnen op een onderwerp, dat waard is van alle kanten bekeken te worden dat is een ware verkwikking, een verademing en tevens een verrijking van het inwendige leven. Pax et bonum. Zulke studiedagen heeft de Derde Orde van St. Franciscus Zaterdag, Zondag en vandaag georganiseerd in het zoo heerlijk gelegen missiecollege der paters Francis- canens „St. Willibrord" te Katwijk a. d. Rijn. De voorkant der gebouwen ligt aan den weg van Leiden naar Katwijk a. Zee en in de zomermaanden trekken er de „karavanen" langs naar het lokkende zee strand. Maar de oogen van dit gebouw zijn gericht naar binnen, het leven con centreert zich daar op zijn eigen taak en deze ligt niet aan den buitenkant. Een groot landgoed, bosch, met fraaie wandelpaden en waterpartijen, moestuinen, landerijen enz. omsluit de beslotenheid van dit stu die-huis en geeft er de blijde rust aan, welke noodt tot meditatie. In deze sfeer bloeit de ziel open tot „den vrede en het goede", pax et bonum, de Franciscaan- sche groet en het Leitmotiv van deze Der de Orde Studiedagen. Reeds 6 k 7 jaren worden de Derde Orde Studiedagen in den zomer gehouden en de belangstelling blijft groot. Het aantal Tertiarissen, dat zich dit jaar in Katwijk had verzameld, om zich te verdiepen in het rijke mysterie van het H. Misoffer, bedroeg meer dan 300 Uit alle oorden des lands. Dwaalden zij aanvankelijk nog wat onwennig rond in de gangen en de zalen van het groote college als „katten in een vreemd pakhuis" het gebouw lag immers verlaten, om dat de studenten op vacantie zijn en het verwacht in September bovendien de be woners van het opgeheven Franciscaan- sche Missiecollege van Sittard het duurde niet lang of het contact met de vriendelijke Franciscaner en Capucijner paters was gelegd. Na een bezoek gebracht te hebben aan het H. Sacrament in de groote kapel het is bijna een kleine parochiekerk, waarin de Jezuieten-heiligenbeelden nog herinneren aan de voormalige bewoners van dit huis en in een kort Lof den Meester eerbiedig gegroet te hebben, wiens Offergeheim in de komende dagen in het middelpunt van aller gedachten zou staan, kwamen allen bijeen in de Aula. Daar ving de leider der studiedagen, pa ter Eusebius Kemp, O.F.M. Commissaris der Derde Orde te Weert, de congressis ten in een prettig welkomstwoord en werd het eerste contact gevonden met dien echt broederlijken Franciscaanschen geest, die zijn stempel op deze dagen zou drukken. Behalve de leden der Derde Orde van St. Franciscus bleken er ook talrijke leden der Eerste Orde aanwezig te zijn, Fran ciscanen zoowel als Capucijnen. O.a. wa ren er ook twee Duitschers, de Francis caner paters Odo en Waltram, resp. uit Exaten en Bonn, en een Vlaming, pater Vincent Arens O.F.M., terwijl ook dit maal de algemeene commissaris der Derde Orde te Rome, pater dr. Fidentius v. d. Borne niet ontbrak. Hoezeer de generaal-oversten der beide Minderbroeders-orden meeleefden met dit Congres van hun broeders en zusters in de wereld, bleek uit een tweetal brieven waarin zij hun bijzondere groeten zonden en hun Seraphijnschen zegen gaven. In antwoord op deze brieven werden telegrammen van onderwerping en kin derlijke gehoomzaamheid gezonden, even eens aan Z. H. den Paus en aan den pau selijken internuntius mgr. Giobbe. Wat St. Frans gezegd zou hebben. Na deze onvermijdelijke preliminaire inleidingen, welke aan congressen plegen vast te kleven, zette pater dr. Vitus, O. M. Cap. de Tertiarissen midden in het onderwerp, dat uitgekozen was als punt van studie en aandachtige meditatie. Pater Vitus, geen onbekende op de Derde Orde Studiedagen, was tot nu toe commissaris der Derde Orde te Nijmegen, doch is thans benoemd tot rector van het college der Capucijnen te Rome. Medio Augustus vertrekt hij reeds naar zijn nieuwen werkkring in de Eeuwige Stad. Een eervolle promotie, maar jammer voor de Derde Orde in Nederland. Dat besef ten we volkomen, toen wij pater Vitus hoorden spreken over zijn onderwerp, die als het ware een program-rede was, een soort Troonrede voor het Congres. Hij had tot onderwerp: „Hoe zou Franciscus tot ons spreken over het H. Misoffer", en als men de lange verstorven gestalte van den Capucijn voor zich ziet, en hem hoort spreken met dien diep-overtuigden gloed, die de uitstraling is van het echte Fran- ciscaansche vuur, kost het weinig moeite zich de persoon van den Seraphijnschen Vader zelf voor te stellen. Het H. Misof fer is zoozeer het middelpunt van den ge- heelen Katholieken eeredienst, dat men 'het bevorderen van de litürgische bewe ging bezwaarlijk kan voorstellen als een specifiek Franciscaansche devotie.. Dat is het ook niet, maar toch is de bevordering van de kennis en de beleving van het H. Misoffer volkomen in den geest van St. Franciscus, die zelf een grooten eerbied had voor dat goddelijk Liefdegeheim en in zijn tijd een Eucharistischen kruistocht heeft los geslagen in wellicht nog moei lijker omstandigheden dan onder Pius X. Pater Vitus toonde den Tertiarissen hoe Franciscus' uitingen van vurigen gods vrucht jegens het H. Sacrament, zooals diens eerste biograaf Thomas van Celano ze zoo treffend weergeeft, verband hou den met en verklaard kunnen worden door Franciscus' persoonlijkheid. Voor Franciscus die een man was van scherpe intuitie, levendig voorstellingsvermogen en concrete werkelijkheidszin, was Jezus levend onder ons in het H. Altaargeheim. In het H. Misoffer zag hij het middelpunt en toppunt van heel Gods wereldplan. Zulk een eerbied had St. Franciscus voor dit mysterie, dat hij het nimmer gewaagd heeft de bovenste treden van het altaar te bestijgen en priester te worden. Paus Pius X heeft het liturgisch leven doen opbloeien door ons terug te zenden naar den bron van alle christelijk leven. Franciscus heeft dat in zijn tijd begrepen en in practijk gebracht. Als kinderen van zulk een Vader moeten de Tertiarissen vooraan staan in de rijen der liturgische beweging. Pater Vitus haalde tenslotte de brandende woorden van St. Franciscus aan, waarin hij zijn bijzondere voorliefde tot het H. Liefdgeheim uitte. Men kan ze vinden in het mooie boekje van pater Prudentius „Vaders eigen woorden". Het slotaccoord. Ook 's avonds, na den maaltijd in de groote refter en een verpoozing in het bosch, was de H. Mis het middelpunt. Eerst liet pater dr. Elisus Bruning O. F. M., magister cantus te Alverna, de on geschoolde stemmen der congressisten zich oefenen voor den gemeenschappelij- ken zang onder de Hoogmis van Zondag, teneinde het lijm-, trek- en bromeuvel de baas te worden, en vervolgens kwam pa ter Gilbertus Lohuis O. F. M. uit Maas tricht met zijn film „Het Wereldoffer". Een film, die tegelijk de H. Mis weergeeft en toelicht en haar plaatst midden in de realiteit van het leven. Pater Lohuis maakte er een sprekende film van, een film, die spreekt tot verstand en hart en uitbeeldt de verheven schoonheid en uit bundige rijkdom van dit „wereldoffer". Gezien het teere en abstracte gegeven een bijzonder geslaagde film. Met het avondgebed eindigde de eerste dag. R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 3U, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nen,vestgracht 30. Zondag zonnedag. De Zondag begon vroeg. Om 7 uur Com munie-mis waarbij een mediteerende ver klaring gegeven werd bij elk onderdeel der liturgie. Om 10 uur de Hoogmis, opgedragen door pater Natalis Ruijs O. F. M. directeur van het Derde Orde-huis te Alverna). Dank zij de oefening van pater Bruning vlotte de Gregoriaansche zang uitstekend een bewijs temeer, dat het algemeen meele ven, meezingen en meebidden mogelijk is en van den Hoogmis werkelijk te ma ken is een offer van allen. Het was zoo'n stralende dag, dat het Congres werd gemetamorfoseerd in een openlucht-meeting. Onder de wuivende kruinen der boornen en aan de „boorden" van de groote vijver was het aanhooren der lessen een wondermooie belevenis. In leider was 's morgens pater Gilbertus Lohuis O. F. M., die de beteekenis en de geschiedenis van de Voormis behandelde. Aansluitend op de godsdienstige oefenin gen der Joodsche Synagoge, bevat de Voormis twee deelen, namelijk het spre ken van den mensch tot God, en Gods on derhoud met den mensch. Spreker kwam krachtig op tegen beslist foutieve prak tijken bij het Mishooren van vele Chris tenen. In den namiddag werd door pater dr. E. Bruning gesproken over de Offermis: de offerande en de prefatie, terwijl pater Gilbertus Lohuis een breede uiteenzetting gaf van het Consecratie-gebed als volgend gedeelte van de Offermis. Beide inleidingen werden met groote aandacht gevolgd door de Congressisten. Avondlijk tooneelspel. De tweede dag werd besloten met de opvoering van het tooneelspel „Luchesio", een spel in drie bedrijven met een voor spel, dat gemaakt is door pater Mario- philus Celie O. F. M. en opgevoerd werd onder zijn leiding door de Jeugd Derde Orde van Amsterdam. Het spel behandelt de geschiedenis van den zaligen Luchesio, een der eerste Derde-Ordelingen, wiens levensloop voor St. Franciscus de aanlei ding gaf tot het vastleggen van de Derde- Orde-regels. Veel is er van het leven van Luchesio niet bekend en pater Celie had derhalve vrij spel en hij heeft van die vrijheid een ruim gebruik gemaakt. Het is de bedoeling dezen Tertiaris tot voor beeld te stellen van allen, doch als iedere Derde-Ordeling diens voorbeeld al te let terlijk gaat opvolgen krijgt O. L. H. het druk met brood bakken! In ieder geval kan echter een beetje meer Godsvertrou wen geen kwaad. In de ondanks zijn grootte toch nog oververhitte en benauwde Aula (had den de spelers er maar een openlucht voorstelling van kunnen maken!) kwam het spel der jeugdige Amsterdammers minder goed tot z'n recht; het waren nu eenmaal geen beroepsacteurs en -actrices en zij konden de zaal moeilijk „bepraten". Zij deden echter hun best en dat werd ge waardeerd. Evenals het gezang van de „zangvogeltjes" uit Den Bosch! Bravo, dat was een applausje waard. De sluitingsdag. Vandaag werd te 8 uur begonnen met een gezongen H. Mis en werd daarna als vijfde les door pater Paschasius O. M. Cap. uit Breda „De Offermis: het heilig maal" behandeld, terwijl in den middag pater dr. Vitus O. M. Cap. de eindconclusie trok: Wat wij nu moeten doen. Met een jube lend en dankbaar „Te Deum Laudanus" in de kapel werd afscheid genomen. Tot weerziens het volgend jaar. DUITSCHLAND '"T DE KNECHTING DER KERKEN De positie van dr. Niemoeller Ds. Martin Niemoeller bevindt zich nog steeds in een concentratiekamp, evenals ds. Schneider en een predikant uit Olden burg. Zes andere geestelijken, o.w. vier uit Dortmund, bevinden zich in preventieve hechtenis. 63 Predikanten van de Belijde- niskerk zijn thans uit hun functie onthe ven, 41 mogen niet prediken, terwijl een veertigtal predikanten een verblijfplaats is aangewezen. TSJECHO SLOWAKIJE INCIDENTEN MET DUITSCHERS In den nacht van 29 op 30 Juli heeft zich in een café te Praag een incident voorge daan tusschen Tsjechen en Duitschers. Vol gens een officieel communiqué uit Praag werd een zekere Stelzig, een dokter van het Duitsche ziekenhuis te Praag, tegen den grond geslagen, toen hij het café verliet. Stelzig werd niet ernstig gewond. Niette min is de politie op zoek naar de personen die hem hebben aangevallen. Het Tsjecho-Slowaaksche Telegraaf - agentschap deelt mede, dat een politiepa trouille gisternacht op straat een onbekend persoon heeft aangetroffen, die door twee messteken gewond was. Het was een zekere Adolf Matues, een in Tsjecho-Slowakije wo nende Duitscher, die door den soldaat Sad- low gewond zou Zijn. De soldaat was in gezelschap van een burger en een anderen soldaat. De burger en Sadlow hebben een volledige bekentenis afgelegd. Men weet nog niet of men hier te doen heeft met een politiek meeningsverschil. De schuldigen hadden evenwel gedronken en ook tevoren ruzie gezocht. ZWITSERLAND DE BUITENLANDSCHE NAT. SOC. ORGANISATIES Een socialistisch voorstel, strekkende tot het verbieden van buitenlandsche nationaal socialistische organisaties in het kanton Ba zel, heeft 6000 handteekeningen gekregen. De kwestie zal dus voor den grooten kan tonalen Raad gebracht moeten worden, aangezien het noodige minimum aantal handteekeningen verre overschreden is. HONGARIJE DE NATIONAAL SOCIALISTEN IN HONGARIJE Er is in Hongarije een nieuwe nationaal- socialistische partij opgericht, de racistische nationaal socialistische partij. De leden zijn aanhangers van Szortsey, hoofdredacteur van het weekblad „Nemzeti Figyelo" en in tiem vriend van Szalassy. Er is nog geen leider der nieuwe partij aangewezen, waar schijnlijk omdat Szalassy in de gevange nis zit. Voor het oogenblik heeft Szortsey de lei ding in handen. BULGARIJE BULGARIJE MAG HÈRBEWAPENEN ACCOORD MET DE BALKAN ENTENTE. Gemeenschappelijke verklaring te Saloniki getcekend De Grieksche premier Metaxas, ook op tredend namens de andere staten der Bal kan-entente, eenerzijds, en de premier van Bulgarije, Kjosseiwanof, anderzijds hebben te Saloniki een gemeenschappelijke ver klaring geteekend, waarbij de clausules van het vredesverdrag van Neuilly betreffende de beperking van de bewapening van Bul garije worden ingetrokken en Bulgarije op het gebied der bewapening gelijke rechten krijgt als de andere mogendheden. Met een specialen trein waren de autori teiten naar de Macedonische hoofdstad ge komen, welke met Grieksche, Bulgaarsche, Turksche, Roemeensche en Joegoslavische vlaggen versierd was. Soldaten en leden der jeugdorganisaties vormden de eere- wacht op de route naar het gebouw, waar de onderteekening plaats had. De tekst van de gemeenscchappelijke verklaring luidt als volgt: „Overwegende, dat Bulgarije streeft naar een politiek ter versterking van den vrede op den Balkan en dat het met de Balkan sten betrekkingen van goede-nabuurschap en vertrouwelijke samenwerking wenscht te onderhouden, terwijl de staten van de Balkan-entente ten aanzien van Bulgarije bezield zijn met een geest van vredelie vendheid en samenwerking, verklaren Metaxas, premier en minister van Buitenlandsche Zaken van Grieken land, in zijn hoedanigheid van voorzitter van den permanenten raad der Balkan- MUSSOLINI ANTWOORDT DEN PAUS „WIJ gaan toch door!" HET RASSENBEGINSEL BLIJFT GEHANDHAAFD. Mussolini heeft Zaterdag een rede gehouden, welke kennelijk bedoeld is als antwoord op de uiteenzettingen van Z. H. den Paus, waarin de H. Va der het rassenbeginsel veroordeelt en waarin hij betreurt, dat Italië het voor beeld van Duitschland in deze kwes tie heeft nagevolgd. De duce heeft, na een bezoek aan het fascistische jeugdkamp te Forli, nabij zijn zomerverblijf, letterlijk het volgende ge zegd: „Weet wel, en laat iedereen het we ten, dat wij ook met het rassenvraag stuk voortgang zullen maken. Te zeg gen, dat het fascisme iemand of iets heeft nagebootst, is eenvoudig belache- lijk". Men merkt op, dat de duce zich hierbij van dezelfde uitdrukking, t.w. „noi tirere- mo diritto" ,wij gaan rechtdoor, bediende, als hij gebruikte tijdens den veldtocht in Abessinië en die het wachtwoord vórmde, waarop de Italiaansche weerstand steunde tegen de sancties. Onder de leiders, die den duce omring den, bevonden zich alle secretarissen van Noord-Oostelijk Italië. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" seint: De „Avvienire dTtalia" schrijft, de woor den van den Duce te ontvangen met den wensch, dat, in tegenstelling tot roekelooze buitenlandsche uitlatingen, geenerlei scha duw het licht van de conciliatie moge ver duisteren. Voor het overige acht het blad, nu de H. Vader heeft gesproken, het niet passend nog eens op de kwestie-van het racisme, die zoo delicaat is, terug te komen. De „Osservatore Romano" maakt geen melding van Mussolini's woorden. De Duitsche pers ontstemd. Naar aanleiding van de door Z. H. den Paus gehouden rede, waarin Hij de ras senleer gispte, schrijft de „Berliner Boer- senzeitung", dat het nutteloos is met het resultaat van ernstigen onderzoekingsar- beid een stelling te bestrijden, die door de politiek is ingegeven. De „Angriff" reageert het felst op de rede van den Paus. Het blad spot met 's Pausens waarschuwing aangaande de Ka tholieke Actie en kondigt een campagne tegen de Katholieke Actie aan. entente en optredend namens de leden van de Balkan-entente eenerzijds, en Kjosseiwanof, premier en minister van Buitenlandsche Zaken van Bulgarije anderzijds, dat de staten, die zij vertegenwoordigen, zich verplichten, zich bij hun wederzij d- sche betrekkingen te zullen onthouden van het gebruik van geweld, overeenkomstig de accoorden, die elk der staten, in zake de non-agressie heeft onderteekend; zij komen overeen, afstand te doen van de toepassing der bepalingen, opgenomen in deel 4 de militaire, maritieme en luchtvaartbepalingen van het verdrag van Neuilly, alsmede van de bepalingen, opgenomen in de conventie betreffende de grens van Thracië, geteekend te Lausanne op 24 Juni 1923". PALESTINA BRITSCHE TROEPEN SLAAGS MET REBELLEN Bom ontploft te Jerusalem. In de vlakte van Gallilea, aan den voet van den berg Thabor, zijn de Britsche troe pen in een hevig gevecht verwikkeld met rebellen. Vijf terroristen werden gedood, terwijl de rebellen tevens een aantal ge wonden op het terrein van den strijd moes ten achter laten. De Engelsche troepen maakten verscheidene gevangenen en maakten zich tevens meester van een groo te hoeveelheid wapens en munitie. Zaterdagavond heeft zich in een dichtbe volkte Joodsche wijk te Jerusalem, een bomontploffing voorgedaan, die overal in de stad werd gehoord. Vijf personen wer den licht gewond. BLOEDIGE AFLOOP VAN HINDOE- FEEST Te Bhagalpoer Bihar is het ter gelegen heid van een Hindoefeest tot gevecht tus schen Hindoes en Mohammedanen geko men. Vier Hindoes en een Mohammedaan werden gedood en 27 Hindoes en 29 Mo hammedanen gewond. Leest met aandacht de advertenties In Uw Dagblad!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10