v Een droeve werkelijkheid Levende teekenen I van genade. BINNENLAND GEWELDIGE BRAND IN HET GROOT-SEMINARIE RIJSENBURG TE DRIEBERGEN. ZATERDAG 30 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9095 Telefoon: Redactie 15. n n ww.ww.mm. Adv. en Abonn.-tarieven zie peg. V Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Hier vragen we even de volle aandacht voor een paar berichten, die dezer dagen in de pers hebben gestaan: Het Vaticaansche blad Osservatore Romano meldt, dat drie kloosters in Salzburg gesloten zijn en dat den oversten het betreft een klooster van Capucijner monniken, een van Franciscanen en een van Clarissen- Capucinessen bevel hebben ontvan gen de gebouwen onmiddellijk te ont ruimen. Het blad maakt tevens melding van een kortgeleden uitgevaardigd decreet, waarbij het godsdienstonderwijs op Oostenrijksche handelsscholen afge schaft wordt. Volgens berichten in de Oostenrijk sche pers is in de nationaal-socialist Max Hoffmann aangesteld als curator over het Benedictijnerklooster Ad- mont. Zonder toestemming van dezen cu rator kunnen geen rechtsgeldige over eenkomsten met het klooster worden aangegaan. De kunstverzamelingen ..en de bibliotheek van het klooster zijn tot nadere aankondiging gesloten. Even de volle aandacht voor deze berich ten die enkele zijn uit de vele gelijk-soor- tigen, uit de vele met eenzelfden inhoud, uit de vele, die met felle duidelijkheid ons rnededeelen, hoe beklagenswaardig is het katholieke Oostenrijk Wanneer wij feiten, als de hier vermel de, trachten in gedachte te beleven, dan wordt toch indien het n u noodig mocht wezen! zoo droevig-duidelijk voor ons, waarom de Paus den toestand in Duitschland onder het nationaal-socialis- tisch regiem beschouwt „mit brennender Sorgewaarom wij als Katholieken van Nederland alles moeten doen, wat mo gelijk is, opdat in ons land niet mogelijk worde, wat elders een zóó droeve werke lijkheid is. Vannacht omstreeks kwart voor drie is, vermoedelijk door kortsluiting, een felle brand uitgebroken in het hoofdgebouw van het Groot-Seminarie te Driebergen. De brandweer van Driebergen was spoedig ter plaatse. Ook de burgemeester van Driebergen was Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: „Uit elk wezen spreekt iets eigens* en primair moet uit den mensch tegemoet komen de goedheid* zooals uit de figuur van den Christus slechts goedheid spreekt. De mantel der liefde kennen wij niet meerwij zijn als kroko dillen wij grijpen naar onzen evennaaste, trekken hem naar beneden tot z'n reputatie vernie tigd is, en op 'n „thee" vergasten we ons over z'n misère. Dat moet veranderen! Wij moe ten voor elkaar levende Sacra menten zijn j levende teekenen van genade Terug moeten we naar de ouder- wetsche goedheid, die voortkomt uit het ouderwetsche geloof. Dat maakt gelukkig Henri de Greeve pr. EEN BLOEDIGE BRUILOFT TE ISTANBOEL. ISTANBOEL, 30 Juli (A.N.P.) Een bruiloft, welke twee vijandige families tot elkaar moest brengen, is uitgeloopen op een bloedig gevecht, waarin de bruide gom werd gedood. Beide families waren houthakkers in het Zuiden des lands en leefden sedert jaren in bloedwraak. Ten slotte besloot men zich te verzoenen en de zoon van het eene familiehoofd te doen huwen met de dochter van het andere hoofd. Tijdens het bruiloftsmaal ontstond een twist en dé gasten gingen elkaar met messen revolvers, geweren en flesschen te lijf. In totaal werden vier personen ge dood en velen gewond. De politie heeft thans de voornaamste onrustzaaiers gearresteerd. Zij zullen wor den gebracht naar plaatsen, welke duizen den kilometers van hun geboortegrond zijn verwijderd. spoedig op de plaats van den brand aanwezig. Daar de brandweer van Driebergen niet tegen het vuur opge wassen bleek, verkreeg de politie as sistentie van de brandweren van om liggende gemeenten. Ondanks het nachtelijk uur was er, op de plaats van den brand vrij spoe- WETSCONFLICTEN BIJ HET HUWELIJK Nederlanders in Duitschland dienen van hinderlijke regeling bevrijd te worden. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul ling der wet van 7 Juli 1906, tot uitvoering van enkele bepalingen der op 12 Juni 1902 te 's-Gravenhage gesloten verdragen. Aan de Memorie van Toelichting ont- leenen wij het volgende: Nederlanders, die in een der landen, par tij bij het op 12 Juni 1902 te 's-Gravenhage gesloten vex-drag tot regeling der wetscon- flieten met betrekking tot het huwelijk, een echtverbintenis willen aangaan, die nen him huwelijksbevoegdheid te bewijzen. Ingevolge de in Duitschland algemeen geldende bepalingen, waarvan de invoe ring, gelet op art. 4 van het Haagsche hu welijksverdrag, vrijstond, wordt van vreem delingen, die in Duitschland een huwelijk willen sluiten, ten bewijze van hun huwe- lijksbevoegheid overlegging verlangd van een certificaat, afgegeven door een in him eigen land gevestigde autoriteit. Voor zoo veel Nederlanders aangaat, die nimmer binen het Rijk in Europa hebben gewoond, is hiertoe echter op het oogenblik geen in Nederland zetelende autoriteit bevoegd, ten gevolge waaxwan de betrokken Nederlan ders bij huwelijkssluiting in Duitschland niet in de gelegenheid zijn zich het ver- eischte bewijs te verschaffen. Dientenge volge is deze groep Nederlanders aange wezen op het verkrijgen van een vrijstel ling van de Duitsche autoriteiten, aan wel ke vrijstelling, zoo zij althans wordt ver leend, voorwaarden kunnen worden ver bonden, waaraan belanghebbenden zich anders niet zouden behoeven te onderwer pen. Hiervan wordt veel hinder ondervon den, aangezien ingevolge de nieuwe Duit sche huwelijksbepalingen een huwelijk nu eerst zal kunnen worden voltrokken, na dat min of meer omslachtige formaliteiten is voldaan. De betrokken groep „Nederlanders wier aantal niet onaanzienlijk is van dezen hinder te bevrijden, is de strekking van het onderhavige wetsontwerp. Hiertoe wordt voorgesteld de mogelijkheid te ope nen, de verklaring Van huwelijksbevoegd heid ook door bij Algemeenen Maatregel van Bestuur aan te wijzen ambtenaren van den burgerlijken stand te doen afgeven. Goedkoope treinen. Wij verwijzen naar een drietal adverten- tiën in dit nummer betreffende „goedkoope treinen" naar diverse plaatsen. dig veel publiek aanwezig, dat door de politie op behoorlijken afstand werd gehouden. Behalve de kapel, de bibliotheek en de linkervleugel is het geheele gebouw verwoest. (Zie verder pag. 5). WIJZIGING ONGEVALLENWET. De minister ontraadt opneming van tuber culose als beroepsziekte van verplegend personeel. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging der Ongevallenwet 1921 en den Land- en Tuinbooiwongevallenwet 1922 is het volgende ontleend: De opneming van tuberculose als beroeps ziekte van het verplegend personeel in de Ongevallenwet moet de minister ontraden. Opneming van de tuberculose onder met ongevallen gelijkgestelde beroepsziekten zou tot gevolg hebben, dat tot een scherpe voorkeuring zou moeten worden overge gaan, hetwelk hooge kosten zou medebren gen. In beginsel zou er geen bezwaar tegen bestaan om bijv. het schilderseczeem onder de beroepsziekten op te nemen, maar de groote moeilijkheden, welke de redactie zal bieden, leiden den minister er toe, deze opneming te ontraden. De acute of in betrekkelijk korten tijd ontstane vergiftigingen vallen reeds thans onder artikel 1 der Ongevallenwet 1921. Chronische koolmonoxyde-vergiftiging is, indien zij voorkomt, hetgeen sommigen be twijfelen, buitengewoon zeldzaam en ont staat dan nog meestal door vergiftiging bui ten het bedrijf (wonen boven een garage, lekke gasleidingen of riolen). Reeds de diagnose „acute kooloxyde-ver- giftiging" biedt dikwijls zulke groote moei lijkheden, dat er naar het oordeel van den minister gezien het voorafgaande, geen aanleiding bestaat de hierbedoelde vergifti ging onder de beroepsziekten op te nemen. NATURALISATIEKOSTEN Ook zij, wier verzoeken afgewezen worden, dienen te betalen. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging der wet op heA Nederlanderschap en het ingezetenschap. Krachtens artikel 3 der wet op het Ne derlanderschap en het ingezetenschap wordt als een der voorwaarden voor natu ralisatie gesteld, dat een zekere som is be- 'taald, welker grootte nader wordt bepaald door het belastbaar inkomen van den ver zoeker. Deze gelden kunnen worden be schouwd als een tegemoetkoming in de kosten, welke de Staat ten behoeve van be langhebbenden heeft gemaakt bij het on derzoek naar de wenschelijkheid, hun na turalisatie te bevorderen. Met zijn ambtgenoot van Financin, met wien in deze overleg werd gepleegd, is de minister van Justitie van meening, dat ook zij. wier verzoeken tot naturalisatie worden afgewezen of die achteraf htm verzoeken intrekken, in bovenbedoelde kosten behoo- ren bij te dragen, daar toch ook te hunnen behoeve, zij het met negatief resultaat, een zelfde onderzoek wordt ingesteld. Deze bijdrage ware te bepalen door een percentage van het bedrag, verschuldigd, indien naturalisatie wel zou zijn gevolgd. De minister is van meening, dat vast> stelling van dit percentage op 25 als juist kan worden beschouwd. De voorgestelde maatregel zal het licht vaardig indienen, respectievelijk herhalen van naturalisatieverzoeken, welke veel ad ministratieve bemoeiing veroorzaken, kun nen tegengaan. PENSIOENWET VOOR OFFICIEREN. Ingediend is een ontwerp voor een pen sioenwet voor officieren der Koninklijke Marineresei-ve, die zich ter aanvulling van een bij de Koninklijke Marine bestaand tekort aan beroepsofficieren krachtens een daartoe door hen gesloten vrijwillige verbintenis voor onbepaalden tijd in actie ven dienst bevinden, alsmede voor hun weduwen en weezen. Ingediend is voorts een ontwerp-pensi- oenwet voor reserve-officieren der Ko ninklijke Landmacht, die zich ter aan vulling van een bestaand tekort aan be roeps-officieren krachtens een daartoe gesloten verbintenis in actieven dienst be vinden met bestemming om naar het koips beroeps-officieren bij het leger hier te lande over te gaan, alsmede voor hun we duwen en weezen. Het wordt wenschelijk geacht, de voor de beroeps-officieren bij het leger hier te lande en hun weduwen en weezen op pen- sioengebied geldende bepalingen mede van toepassing te doen zijn op de betreffende categorie van reserve-officieren. INTERNATIONALE REGELING VAN DEN KOLENAFZET. Besprekingen te Scheveningen. Naar het A.N.P verneemt is gisteren te Scheveningen een conferentie gehouden van Europeesche kolenproducten met het doel, een regeling van den afzet van steen kolen, in den geest van de conventie tus- schen Engeland en Polen, voor te bereiden. Aan de conferentie hebben alle kolenpro ducten in Europa, t.w. België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Po len en Tsjecho-Slowakije, deelgenomen. De besprekingen, welke ten vervolge op die in vorige coferenties ter zake werden gehou den, hebben een bevredigend verloop gehad en zullen binnenkort worden voortgezet. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Z. H. de Paus veroordeelt opnieuw de rassenleer. (2de .blad). De opstand op Kreta onderdrukt. (2de blad). De linksche troepen in Spanje rukken op voorbij Gandesa. (2de blad). Op zoek naar de vermiste „Hawaii Clip per" (2de blad). Het Luxemburgsche gifmengerspaar ver oordeeld. (2de blad). Binnenland Een geweldige brand heeft het groot- Seminarie Rijsenburg voor een groot deel verwoest (2de blad). Een wetsontwerp, houdende nieuwe be palingen tot regeling van de paardenfokke rij (2de blad). Het wegvak Krabbeweg—Moerdijkbrug (ongeveer 7 K.M.) is vanochtend voor het motorverkeer opengesteld (4e blad). Het goud van de Lutine. Wat de waar de is (3de blad). Lelden Te Leiden heeft een dief een greep in. de brandkast gedaan. (1ste blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Mussolini, die vroeger niets van de rassenleer moest hebben, heeft thans zijn Italianen gelukkig gemaakt met de offi- cieele invoering van deze theorieën. De Paus is er niets mee ingenomen en heeft gisteren reeds voor de derde maal de ras senleer veroordeeld. Men begrijpt gemak kelijk, dat deze leer voor de Kerk, die uni verseel is en geen onderscheid kan maken tusschen volken en rassen, voor wie allen zonder uitzondering kinderen Gods zijn en behooren tot één 'groote familie, funest is. Waarom Mussolini het noodig gevonden heeft, om het Duitsche voorbeeld na te vol gen, blijft een der raadselen van de befaam de as. ATHENE: Op Kreta, het eiland van den vroegeren aarts-revolutionair Venizelos, is wederom een opstandje uitgebroken, dat echter door de Grieksche regeering vrij ge makkelijk onderdrukt is. Ook thans is een lid van de familie Venizelos erbij betrok ken. Kreta is een woelig eilandje, dat zich maar slecht voegen kan in het Grieksche koninkrijk. GANDESA: De linksche troepen der Spaansche regeering blijven oprukken tot voorbij Gandesa ondanks de beweringen der Franco-mannen, dat zij omsingeld, af gesneden en in de pan gehakt zijn. Dit plaatselijk succes ontlast het front bij Sa- gunto tijdelijk, maar meer dan een tijde lijk succes zal het wel niet blijven. REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN Grootsch schouwspel in het stadion te Amsterdam De huldigingscommissie 1938 maakt be kend, dat op Zaterdag 10 September a.s., als besluit van de feestelijkheden ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsju bileum van H.M. de Koningin, een grootsch schouwspel zal plaats vinden in het Olym pische Stadion te Amsterdam. Het heeft H.M. de Koningin behaagd te besluiten deze feestelijkheden met hare hooge tegenwoordigheid te vereeren. Het programma zal bestaan uit: a. Instrumentaal concert .door een com binatie van muziekgezelschappen, ongeveer 500 personen, onder leiding van den diri gent B. D. Peters; b. a cappella-zanguitvoering door 1500 zangers en zangeressen, onder leiding van Th. van der Bijl; c. groot ballet gedacht als een hommage aan H.M. de Koningin, onder leiding van Yvonne Georgi. Hierin treden op Yvonne Georgi met haar balletten en leekengroe- pen, vormdende een totaal ensemble van ongeveer tweehonderd personen; d. groote historische optocht, gevolgd door een indrukwekkende slotapothese. De optocht zal worden onderverdeeld in 18 groepen, van Gijsbrecht en Badeloch af via de Oranjevorsten naar de 20ste eeuw, de glorie vaix Amsterdam een allegorie van het Huis van Oranje. Herauten te paard, muziekcorpsen en praalwagens zullen den stoet luister bijzetten. De aanvang is gesteld op 2 uur namid dag.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1