STADS NIEUWS RECHTZAKEN Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICETEN MAANPAG 25 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 PULCHRI STUDIO. De viering van het derde lustrum. Gisteren heeft de R.K. Gemengde Zang- vereeniging „Pulchri Studio" van haar deT- de lustrum een waren feestdag gemaakt. Bij dit lustrum jubileerden verschillende leden, die vanaf de oprichting lid zijn, mede, n.l. de heeren Th. van Niekerk, directeur, J. Wisse, voorzitter, mej. Lut, J. van Leeu wen, regisseur en J. v. d. Veer, secretaris. De feestdag werd begonnen met een H. Mis in de Lodewijkskerk, welke om 8 uur werd opgedragen door den geestelijk advi seur van „Pulchri Studio", kap. F. Lohman, en waaronder alle leden ter H. Tafel na derden. Daarna had er in de zaal der St. Josephs- gezellen een feestelijk ontbijt plaats, waar aan mede aanzat de heer W. Kriek, voorz. van Kath. Leiden. Tijdens dit ontbijt voer den het woord kap. F. Lohman, die ge- lukwensohen richtte tot het bestuur, de heer Wisse voorz., die een overzicht gaf van de afgelegde 15 jaren, de heer L. van Leeuwen, die als oudste lid het bestuur complimenteerde en de heer W. Kriek na mens Kath. Leiden. Des middags om half twee had in de be stuurskamer der St. Josephsgezellenver- eeniging een drukbezochte receptie plaats, waarop verschillende afgevaardigden van vereenigingen en particulieren het bestuur kwamen gelukwenschen, o.a. de A.R.K.A., O.B.K. te Alphen a. d. Rijn, de St. Josephs- gezellenvereeniging, „St. Paulus", „St. gezellenvereen., „St. Paulus", „St. Christof- fel", Kath. Leiden en het Alma Mater-koor. Hier gaf ook Pastoor Th. Beukers van zijn belangstelling blijk. Schriftelijke gelukwenschen waren bin nengekomen van Pastoor S. Smitz O.F. M., Pastoor I. Smeets O.F.M., van de R.K. Onderwijzersver. „St. Augustius", R.K. Volksbond. P.T.T. „St. Petrus", „Sa. Vero nica", „Frans Schweitzer" en R. K. Po litiebond „St. Michaël". Bloemstukken waren gezonden door de leden van „Pulchri Studio", door den Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", het Alma Mater-koor, Kath. Leiden en door de Liedertafel „Seb. Schaeffer". Na deze receptie vertrokken de leden voor een uitstapje naar de omstreken van Haarlem. Allereerst werd een uur ver toefd in het schoone Overveen, vanwaar men om zes uur naar Aalsmeer vertrok, waar men om 7 uur met een gezellig strijk je werd ontvangen. Hier werden door den gerant aan den directeur, den heer van Niekerk, fraaie bloemen aangeboden. Na gezellig te hebben getafeld, bleef men nog eenigen tijd bijeen, waarna het gezel schap om half elf te Leiden terugkeerde. Zoo werd de viering van het derde lustrum een goed geslaagde feestdag. DE NIEUWE GEREF. KERK AANBESTEED In een der zalen bij de Geref. Kerk op de Hooigracht heeft de aanbesteding plaats gehad onder Prot. Chr. aannemers, van den bouw van een kerkgebouw m^ toren, ver gaderlokalen, kosterswoning c a. voor de Geref. Kerk, op een terrein gelegen aan den Lammenschensweg, hoek Bloemistenlaan, alhier. Ingekomen waren 14 biljetten, waarin als volgt was ingeschreven: Paul en Karman, Hillegersberg 91.500; Gebrs. Oosterom, Warmond/ 89.200; Breyer, den Haag 88.800; de Later, Oegstgeest 86.900; Boel, Voorburg 86.700; de Vries, Zaandam 84.700; v. Beyeren en Snel, Al phen a. d. Rijn 83.519; Barten, Amers foort 81.900; Nieuwenhuizen, Rotterdam 81.500; Gebr. de Ouden, Oegstgeest 81.500; Bergshoeff, Alphen a. d. Rijn 79.500; v. d. Hoek, den Briel 78.920; Nijlan, Stam en Smegers, Rijsen 78.800; Leegwater, Heerhugowaard 76.-600. Het laagste cijfer was nog boven de be grooting. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per min., afgenomen door den Algem. Stenografenbond, slaagden de dames: M. W. A. Collee, Oegstgeest, M. Dubbeldam, Katwijk a. Zee, M. C. Harting en de heer L. J. Beugelsdijk, Warmond. Idem voor Kantoorstenograaf in de Ned. taal de dames: G. R. S. de Jongh, Voor schoten, I. G. Taconis. Voqr machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur) slaagden: de dames: W. Boer, E. Dros, Oegstgeest, E. J. v. d. Mark, Wassenaar, E. v. Santen en de heeren D. J. Beem, H. J. Eggink Jr., Oegst geest, C. Glasbergen, Oegstgeest, M. L. A. van Hage, Sassenheim, L. J. de Rover, Rijnsburg. Voor het diploma A: de heer A. J. A. Ro- mijn. Voor het examen in Boekhouden van de Ver. v. Leeraren slaagde: de heer B. v. d. Nouland, Voorhout. Voor Duitsche handelscorrespondentie van de Ver. v. Leeraren: de heer H. Fles. Voor het examen voor Engelsche han delscorrespondentie vanwege de Fed. Mer- curius: mej. C. M. Zandee en mej. I. Ver- ha.r. Waar geen woonplaats is vermeld, is dez alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 3. Voor het examen Nijverheidsonderwijs erklaring art. 38 N.O.-wet, behoorende bij de akte N VII is geslaagd mej. N. Pfeifle, alhier en idem, behoorende bij de akte N VIII de dames G. C. Filippo en B. C. M. v. d List, beide alhier. Zaterdag slaagden voor het examen afge nomen door den R.K. Bond „St. Genesius" voor Stenografie: B. v. d. Geest, J. Groenen dijk, A. Heetveldt, A. v. Berge Henegou wen, C. Hoogeveen, J. v. Wieringen, leer lingen van het 7e leerjaar, en J. Dieben, A. Bremmer en A. Epskamp, eveneens voor het examen machineschrijven: N. Biermann, A. Bremmer, J. Neuteboom, A. Peterse, Gr. Vlaardingerbroek, T. van Weer den en Tr. Wijsman, allen opgeleid Mari^- school, Haarlemmerstraat. Geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie, afgenomen van wege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen en voor het Mer- curius-diploma afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbe- diendenvereenigingen in Nederland, de heer D. N. C. van Wijk te Wassenaar, leerling van de Middelbare Handelsavondschool Kennis is Macht". Geslaagd voor het Federatie-diploma Engelsch Handelscorrespondentie Mej. Bep Hoope, C. B. Schalks, Mej. Willy Vreeburg, D. N. C. van Wijk. Laatstgenoemde slaag- oe bovendien voor hetzelfde diploma van de Ver. van Leeraren. Allen zijn leerlin gen van de Middelbare Handelsavondschool Kennis is Macht". Te Amsterdam slaagde voor het „Mer- curius" examen Engelsche Handelscor respondentie de heer B. Sloos, alhier, leerling van mej. Nell Kagie. ARM EN BEEN GEBROKEN. Zaterdagmiddag te 5 uur is de 68-jarige mej. J. K. uit de Gerard Doustraat op de Breestraat aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. De vrouw weifelde bij het oversteken, zoodat de wielrijder een aanrijding niet kon voorkomen. De vrouw brak den linkerbovenarm en het linker- cr.derbeen en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De wiel rijder wordt verzocht zich op het politie bureau te melden. VACANTIEBONNEN IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Alhier is een commissie in het leven geroepen, die zich ten doel stelt controle uit te oefenen op het verlangen en ver strekken van vacantiebonnen in het schil dersbedrijf. De bonboekjes, bij elke organisatie ver krijgbaar, zullen een keer in de maand door de gezellenorganisaties gecontro leerd en afgestempeld worden en één keer in de drie maanden door patroons en ge zellen in gezamenlijke commissie. Wanneer de gezellen niet in het bezit zijn van een bonboekje, dat door de groote commissie is afgestempeld, zullen zij niet door de patroons te werk gesteld worden. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 5110: H. Korswagen, Lei den, Kooilaan 27, banketbakkerij. Uittr. E.: H. Korswagen, d.d. 25 Juli 1938. Zaterdagavond ongeveer half zeven is een automobilist, komende uit de Morsch- straat, tegen het ijzeren hekwerk van de Morschpoortbrug gereden, waardoor de ijzeren palen afknapten en het hekwerk bezweek. Door krachtig remmen wist de automobilist de auto nog net op den kant lot stilstand te brengen. De auto werd ernstig beschadigd. De automobilist was na de aanrijding doorgereden, maar voorbijgangers hadden bet nummer van de auto opgenomen en konden dit aan de politie opgeven, zoodat de automobilist ook nog de schade aan de gemeente, zal moeten vergoeden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Dronken autobestuurder. Voor den plaatsvervangend kantonrech ter, mr. Cosman, moest hedenmorgen te rechtstaan een inwoner van Voorscho ten, omdat hij op de Uiterstegracht te Lei den een auto had bestuurd, terwijl hij zoo danig onder invloed verkeerde, dat hij niet in staat geacht kon worden dit motorrijtuig naar behooren te besturen. A. Stijger te Leiden vertelde, als getuige gehoord, dat hij eenigen tijd achter de auto van ver dachte had gereden. Hij had daarbij ge zien, dat de bestuurder achter het stuur zat te waggelen eh dat de auto slingerend had gereden. Op het moment dat verdachte van richting wilde veranderen was hij na eenig voor- en achteruit rijden tegen een brug leuning terecht gekomen, welke niet tegen dezen schok bestand bleek te zijn. Hij had verdachte verder gevolgd tot de Beesten markt en daar had hij hem een café in zien gaan. Vervolgens had deze getuige de po litie gewaarschuwd, die verdachte inder daad aangetroffen had achter een glas bier. Meeneming naar het bureau was toen ge volgd, waarbij duidelijk was gebleken, dat verdachte onder invloed verkeerde gezien zijn waggelende gang. Verdachte zelf had verklaard, dat hij drie glazen bier had ge bruikt in een café aan de Heerenstraat, het geen destijds ook door den zoon van den caféhouder was gezegd geworden. Nu ter zitting kon deze laatste zich plotseling niets meer herinneren, maar zoowel de ambte naar als de kantonrechter wezen hem op het gevaar van een meineed, zoodat deze getuige zich alles weer wel kon herinneren. Tevens vertelde hij toen, dat hij eerst met den verdediger van verdachte had gespro ken, wat de ambtenaar absoluut niet in den haak vond en daar ook het zijne van zeide tegen den verdediger van verdachte. Een volgende getuige had oók het slin gerend rijden gezien van verdachte en zei- de vlug zijn huis ingeloopen te zijn, omdat hij bang was anders onder de auto te ko men. Verdachte zelf en een getuige a décharge ontkenden dronkenschap en weten het aan zenuwachtigheid. Na echter de beide poli tieagenten gehoord te hébben vond de ambtenaar het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Spr. noemde dit een der ergste overtredingen welke voor een kantonrechter behandeld worden. Een zeer strenge straf is hier zeer zeker op zijn plaats. De eisch werd dan ook een prin cipale hechtenis van 14 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger van verdachte vond de dronkenschap niet aanwezig en pleitte dienovereenkomstig, waarna de kanton rechter de uitspraak bepaalde op over acht dagen. VRACHTAUTO OP MELKWAGEN Ingereden. Melkrijder in het Ziekenhuis overleden Op den rijksweg ApeldoornAmersfoort, ter hoogte van het dorp Terschuur, is van ochtend omstreeks negen uur een vracht auto met aanhangwagen uit Heerde op een melkwagen ingereden, waardoor het voor den wagen staande paard op hol sloeg. De 45-jarige melkrijder van het Land uit Voorthuizen kwam onder den melkwagen terecht en kreeg beide wielen over het lichaam. Dokter van de Velde uit Voorthuizen verleende de eerste geneeskundige hulp. Met ernstige inwendige kneuzingen is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het St. Antonius-Ziekenhuis in Amersfoort overgebracht, alwaar hij kort na aankomst is overleden. De man gehuwd en vader van vier kinderen. Door de rijks- en gemeente-politie, onder leiding van burgemeester Westrik, is een onderzoek over de schuldvraag ingesteld. Vermoedelijk hebben de remmen van de vrachtauto op het juiste oogenblik den dienst geweigerd. De auto is ernstig be schadigd. UIT DE AUTO GEVALLEN. Op den Meppelerweg is vannacht op de grens van de gemeenten Steenwijk en Steenwijkerwold de reeds bejaarde me vrouw Baronesse van Weideren Rengers die, in gezeldschap van een familielid, nr taris jhr. van Sminia, per auto komende uit Duitschland, in de richting Steenwijk reed, uit de auto gevallen. Mevrouw van Weideren trachtte, wijl zij onpasselijk werd het portier van de auto op een kier te openen. Door de snelheid van den wagen ongeveer tachtig kilometer, vloog het por tier geheel open. Mevrouw van W. werd op de straat geslingerd, waarbij een harer beenen werd verbrijzeld en zij ernstige verwondingen aan het hoofd kreeg. Na door de doktoren Brons en Rijsbosch uit Steenwijk te zijn behandeld is zij per ziekenauto naar een ziekenhuis te Leeu warden vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Het verbrijzelde been moet wor den geamputeerd. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. De 13-jarige Rijswijker G. T. was van daag met zijn moeder op het strand te Scheveningen. Vlak bij de pier had hij een kuil gegraven van anderhalven meter en daaronder een gang. Nadat hij zijn hoofd en schouders in den gang had gestoken, stortte het uitgegraven zand in den kuil. De 28-jarige A. V., wonende in de Was- senaarschestraat te 's-Gravenhag%, heeft een geheel onder het zand bedolven jon gen uitgegraven. Het slachtoffer was be wusteloos en is naar het Roode Kruis-Zie- kenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. OPLICHTING Een Haagsche meubelzaak deed bij de politie aangifte van oplichting c.q. fles- schentrekkerij, tot een bedrag van onge veer 240 gulden, gepleegd door een inwo ner van Leidschendam. GROOTE BRAND TE EINDHOVEN. Vanochtend is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in de opslag plaats van oud papier van de firma Har- tog, te Eindhoven. Deze opslagplaats be stond uit een gebouw van drie verdiepin gen en een aantal houten loodsen en was gelegen op een open terrein, aan een zijde begrensd door de huizen van de Lijmbeek- straat, aan de andere zijde door houten loodsen, die de N. V. Philips langs de spoor lijn naar Boxtel heeft liggen. In de rechter loods van de firma Hartog moet de brand ontstaan zijn De papier massa was een gretig voedsel, zoodat, toen omwonenden de brandweer gewaarschuwd hadden, men voor een vuurzee kwam te staan. Met een achttal stralen werd het vuur bestreden, terwijl -op haar beurt de Phi lips' brandweer zorgde, dat het vernielen de element aan de achterzijde niet verder voortwoekerde in de omliggende loodsen en gebouwen. Binnen een uur waren de loodsen van de firma Hartog een puin hoop. In het hoofdgebouw, dat uit drie ver diepingen bestond erLJvan den kelder tot de nok met stapels oud papier gevuld was, nam de brand een grooten omvang aan en in de papierstapels, die eenige meters hoog aan de buitenzijde van het pand op de plaats waren gelegen, dansten de vlammen. De brandweer is er in geslaagd, verdere uitberiding te voorkomen. Over de verzekering kan nog niets wor den gemeld. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van den brand in. Duizenden sloegen het schouwspel gade. Doordat de zware rookwolken, die over de stad kwamen gedreven, achter de Philips fabrieken vandaan kwamen, vreesde men aanvankelijk, dat deze in brand stonden. BRAND TENGEVOLGE VAN HOOIBROÊl Hedennacht is tengevolge van hooibroei een groote boerderij, staande aan den weg van Oldeboorn naar Beets, welke bewoond werd door de familie van der Velde, totaal afgebrand. De bewoners ontdekten den brand pas toen de vlammen aan het slaap kamerraam lekten een overhaaste vlucht ir. nachtgewaad volgde. Een stier en eenige kippen vonden den dood in de vlammen. De geheele inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Voorts is in den Ziudhoek bij Vrou wenparochie door hooibroei een schuur, eigendom van de N.V. Landbouwonderne ming Oedsma, afgebrand. Honderden wa gens hooi benevens machines en gereed schappen verbrandden. Ook hier dekt ver zekering de schade INBRAAK. Door opensluiting van de voordeur zijn cngewenschte bezoekers binnengedrongen in een woning aan de Apeldoornsche Laan. Een paar kasten zijn doorzocht. Uit een doosje in een onaf gesloten kast is 108 en gouden sieraden ter waarde van 60 ge stolen. Vermoedelijk in den nacht van Za terdag op Zondag, tijdens afwezigheid van de eigenaresse, is de slag geslagen. Een buurman heeft de politie gewaarschuwd. VIER PERSONEN IN DE BEIERSCHE BERGEN VERONGELUKT. MUNCHEN, 25 Juli (D.N.B.). De „Deut sche Bergwacht" 'deelt mede, dat gisteren in de Beiersche bergen vier personen om het leven zijn gekomen. DE SMOKKELENDE FRANSCHE OFFICIEREN. TOULON, 25 Juli (A.N.P.). In welinge licht kringen wordt vernomen, dat de be richten over smokkelende officieren schro melijk overdreven zijn. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: Een escader van de vloot heeft een bezoek gebracht aan het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee en de manschappen zoowel als de officie ren hadden souveniers meegebracht, waar onder tabak. Tot nu toe had de douane hierbij veel door de vingers gezien, doch thans waren strengere maatregelen geno men. Eenige officieren wilden thans van een oefening met een watervliegtuig ge bruik maken om hun tabak aan land te brengen. De douane kreeg hier evenwel de lucht van en de zaak werd geregeld met een boete, welke de onvoorzichtige offi cieren werd opgelegd. Er zijn geen ar restaties verricht en alleen disciplinaire straffen zullen worden opgelegd. Er is s1echts sprake van een totale hoeveelheid tabak van ongeveer drie kilo. AUTOBUS IN EEN AFGROND GESTORT. Drie dooden, vijf gewonden. BERN, 25 Juli (D.N.B.). Tengevolge van een fout van den chauffeur is op den Fur- kapas tusschen Gletsch en Oberwald een autobus met negen personen in een afgrond gestort. Drie personen werden op slag ge dood, vijf anderen zijn met zware kwetsuren in het ziekenhuis opgenomen. DUITSCH JACHT VERGAAN. BREMEN, 25 Juli. (A. N. P.). In den af- geloopen nacht is op den Beneden-Wezer een tweemast zeiljacht, dat te Bremen thuishoort, door een Zweedsch motorschip overvaren. Drie opvarenden van het zeil jacht konden gered worden, twee worden nog vermist. Men vreest dat zij verdron ken zijn, DE BOMAANSLAG TE HAIFA. HAIFA, 25 Juli. (A.N.P.) Nader wordt gemeld, dat bij den bomaanslag te Haifa 35 personen zijn omgekomen en 70 gewond, allen Arabieren. In de bene denstad is de staat van beleg afgekondigd, de straten zijn afgezet en mariniers pa trouilleeren. Alle verbindingsmiddelen zijn afgesneden. Het bericht van den aanslag heeft zich snel verspreid en veroorzaakte een ster ke nervositeit onder de bevolking. In ver scheidene wijken van de stad hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, waarbij een Jood werd gedood en verscheidene ande ren werden gewond. Volgens andere berichten zouden by het ontploffen van de bom op de Groente markt slechts zes personen om het leven zijn gekomen en vijftig gewond. Verscheidene personen zouden even wel door steenworpen zijn gedood en ge wond. Gedurende het weekeinde heeft het aan tal incidenten zich vermenigvuldigd. Vooral zijn aanslagen gepleegd op taxi's en autobussen. In Midden-Palestina heb ben de autoriteiten tallooze arrestaties verricht, meer dan 1500 dorpsbewoners werden in kampen bijeengebracht. Naar aanleiding van de represailles LEIDEN. Geboren: Christina d. van G. H. Blik- man en C. van Es Abraham z. van G. j. de la Rie en T. Gressie Petronella Elisabeth d. van j. j. Rozier en M. Mall- mann. Ondertrouwd: P. T. Honsbeek jm. 27 j. en j. M. Taf fijn jd. 24 j. A. Ger- tenaar jm. 30 j. en j. F. v. d. Veen jd. 25 j. P. Fasel jm. 29 j. en H. C. Effert jd. 25 j. C. W. Paauw jm. 29 j. en A. H. C. Coster jd. 27 j. M. v. d. Berg jm. 27 j. en A. M. Piekaar jd. 29 j. F. Logeman jm. 21 j. en j. Arnoldus jd. 20 j. P. Kramp jm. 24 j. en j. Heus jd. 22 j. I. v. d. Reijden jm. 23 j. en G. v. d. Wijn gaard jd. 21 j. j. v. Houten jm. 26 j. en A. Stikkelorum jd. 21 j. G. v. d. Meij jm. 24 j. en A. Brugman jd. 21 j. P. Pouw jm. 23 j. en E. Petit jd. 21 j. Overleden: E. S. Prins geh. met W. j. Ouwerkerk m. 68 j. van Joden te Tel Aviv tegen Arabische ambtenaren, die met een autobus door de plaats reden, heeft de gemeenteraad een proclamatie gepubliceerd, waarin derge lijke daden worden veroordeeld. In het kunstgebied en in de landbouwcentra rond Tel Aviv heeft de terroristische propa- gande zich uitgebreid. De dorpsbewoners worden aangespoord te weigeren hun schulden te betalen en de schuldeischers worden met den dood bedreigd, wanneer zij de hun toekomende gelden opeischen. WAARSCHUWING AAN DE BEVOLKING VAN OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Juli. (A.N.P.) In de pers is een waarschuwing gepubliceerd aan het publiek om zich te overtuigen, dat alle staatsambtenaren, die een huiszoeking ko men doen, ook werkelijk dienaren van den staat zijn. Deze waarschuwing is gedaan naar aanleiding van de arrestatie van twee personen, die onwettig huiszoeking deden naar jachtgeweren. Op last van gouwleider Buerckel zijn zij in een concentratiekamp opgesloten. Verder is medegedeeld, dat Ariërs uit het oude rijk Joodsche zaken en industrieën in Oostenrijk over kunnen nemen. Zij, die hierin belangstellen, kunnen hun naam op geven aan gouwleider Buerckel. STRATOSFEERTOCHT. WARSCHAU, 25 Juli. (A.N.P.) Op 1 September zal begonnen worden met het werk ter plaatse voor het doen opstijgen van een stratosfeer-ballon in de vallei van Chooholowska, nabij Zakopane. HET VLIEGTUIGONGEVAL AAN DE ROEMEENSCHE GRENS. WARSCHAU, 25 Juli. (A.N.P.) Een ge mengde Poolsch-Roemeensche commissie van deskundigen heeft een onderzoek in- derzoek ingesteld naar de oorzaken van het ongeluk van het Poolsche verkeersvlieg tuig aan de grens van Polen en Roemenie. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het onge val alleen te wijten is aan de weersomstan digheden en niet kan worden toegeschreven aan den piloot of het materieel. POOLSCHE KERK TE MOSKOU GESLOTEN. MOSKOU, 25 Juli. (A.N.P.) De Sovjet- autoriteiten hebben de laatste Poolsche kerk te Moskou gesloten. Een andere kerk is reeds twee maanden geleden gesloten. AMSTERDAM, 25 Juli. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 333 vette koeien, waarvan de prijzen waren 7478, 6270 en 5060 cent per kg. slachtge- wicht, 20 stieren 5462 idem, 100 melk en kalfkoeien 200270 per stuk, 62 vette kalveren 2e kwal. 4856 en 3e kwaliteit 4048 cent per kg. levend gewicht, 97 nuchtere kalveren 813, 41 schapen 18 24, 57 lammeren 1618 per stuk; 457 varkens, vleeschvarkens van 90110 kg. 6667 cent, zware 6465 cent, vette 63 64 cent per kg. slachtgewicht. Angevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Overzicht: slachtrunderen matige aanvoer, kalme handel, vaste prijzen, stie ren stugge handel; melkkoeien iets ruimere aanvoer, matige handel, vette kalveren ma tige aanvoer, gedrukte handel, lage prijzen nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen en lam meren ruime aanvoer, gedrukte handel, vas te prijzen. Varkens aanvoer tamelijk ruim, gedrukte handel, prijzen als Maandag jl. ROTTERDAM, 25 Juli. Vee. Aanvoer: 2051 totaal, 581 vette runderen, 284 vette kalveren, 21 nuchtere kalveren, 473 scha pen en lammeren, 710 varkens, 7 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 74, 64 en 4450 cent, vette ossen 69, 62 en 4852. vette kalveren 78, 50 en 60 cent, varkens (levend gewicht) 54, 53 en 52 cent, schapen 47. 37 en 30 cent, lammeren 55, 45 en 40 cent, prijzen per stuk: schapen 252118, lammeren f 17138. W1SSELNOTEERÏNGEN (AMSTFRDAM* Londen 8.959/16 Berlijn 73.07 Parijs 5.03 Brussel 30.761/2 Zwitserland 41.66 Kopenhagen 40.— Stockholm 4617i/2 Oslo 45.— New York 1.S2 Praag 6.29

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3