DE GEMEENTEN, DIE HET MEESTE PROFITEERDEN VRIJDAG 22 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9088 Telefoon: Redactie 15» Adv. en A bonn.-tarieven rie pag. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Van Gemeente- en Werkloosheids-subsidiefonds DE RIJKSBIJDRAGE. III. In onze beide vorige artikelen hebben wij laten zien hoeveel de ingezetenen in Leiden en nabij gelegen plaatsen per hoofd hebben gestort in het Gemeente- en het Werkloosheids-subsidiefonds, en hoe groot de uitkeeringen waren die uit deze belastingsommen aan de gemeenten zijn gedaan. Beide fondsen hebben echter niet alleen de taak om een juistere verdeeling van den belastingdruk tusschen de gemeenten onderling tot stand te brengen. Daarnaast beoogt het Werkloosheids-subsidiefonds ook een billijker verdeeling van de werk loosheidslasten tusschen de gemeenten eenerzijds en het rijk anderzijds. Ten dien einde wordt, zooals wij in ons eerste arti kel reeds aanstipten, uit de algemeene rijks middelen een aanzienlijk bedrag in dit laatste fonds gestort. Uit deze millioenen zijn eveneens uitkeeringen aan de ge meenten gedaan, die per hoofd der bevol king hebben bedragen: Werkloosheids-subsidief onds Uitkeering per hoofd uit de rijksbijdrage: Leiden 5.49 Ter Aar 2.70 Alkemade 3.61 Alphen a. d. Rijn 5.61 Barwoutswaarder 3.53 Benthuizen 0.09 Bodegraven 0.09 Boskoop 3.86 Haarlemmermeer 2.97 Hazerswoude 2.43 Hillegom 5.63 Katwijk 3.02 Koudekerk 1.69 Leiderdorp 2.42 Leimuiden 0.94 Lisse 5.38 Moercapelle 0.50 Nieuwkoop 1.16 Nieuwveen 0.07 Noordwij k 6.50 Noordwijkerhout 6.69 Oegstgeest 0.12 Rietveld 1.07 Rijnsaterwoude 1.86 Rijnsburg 2.05 Sassenheim 7.80 Veur 2.84 Voorhout 7.32 Voorschoten 1-82 Waarder 0.23 Warmond 1.— Wassenaar o.— Woerden 1.44 Woubrugge 0.32 Zevenhoven 7.74 Zoetermeer 0.07 Zoeterwoude 0.57 Zwammerdam 2.77 Aan de hand van deze cijfers en die uit onze beide vorige artikelen kan nu wor den nagegaan, wat voor elke gemeente het WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN POTSIERLIJK GEDOE. De „Vrijheid" schrijft: De N.S.B. speelt met de relletjes bij het station te 's-Gravenhage, bij het vertrek van de heeren Van Geelkerken- en De Marchant naar Indië, het oude spel. Ook dit is „made in Germany", wel te verstaan in de jaren, toen de nazi's het regeerings- kasteel nog niet veroverd hadden. Moreel aansprakelijk voor deze relletjes zijn uiteraard de heeren, die in strijd met de voorschriften, zonder vergunning van de Overheid, wilden demonstreeren. Hier door werd de orde in een der drukste ge deelten van de residentie bedreigd en de politie was dus verplicht deze demonstran ten te verspreiden. Of de politie hierbij on- noodig hardhandig is opgetreden, gelijk de N. S. B.-ers beweren, weten wij niet. Een onderzoek is toegezegd en het resultaat daarvan dient afgewacht te worden. Onnoo- dige ruwheid bij de politie keuren wij on- verbiddellijk af, maar niet minder blaam treft, wie in het geheim een straatbetooging op touw zet, of daaraan meedoet en daar door optreden van de politie tegen een imenschenmenigte uitlokt, welk optreden meestal niet met fluweelen handschoenen kan geschieden. Er is geen enkele zakelijke reden om dit geval op te blazen. De partij van ir. Mussert ziet er echter blijkbaar politieke muziek in. Zijn dagblad ging voor in den bekenden stijl. „Gummiknuppels in Den Haag", stond er met koeien van letters over de geheele voorpagina te lezen. ""et is het gewone p o t s i e r 1 ij k e ge- "olgens den heer Mussert is het uit- uiteindelijk resultaat is geweest van de in stelling en de werking van het gemeente fonds en het werkloosheids-subsidiefonds. Zooals gezegd, zijn beide fondsen in zeker opzicht als elkanders aanvulling te be schouwen en het heeft dus nut om na te gaan hoeveel de stortingen in beide fond sen méér, resp. minder heeft bedragen dan de totale uitkeeringen uit beide fond sen, d. w. z. zoowel die uit de belasting sommen als die uit de rijksbijdrage. Dat eind-resultaat vermelden wij hieronder, waarbij wij de gemeenten weer in op klimmende volgorde rangschikken. Per hoofd der bevolking was het voor deel, resp. het nadeel: Wassenaar 90.40 Oegstgeest 24.75 Warmond 8.56 Bodegraven 7.22 Voorschoten 4.90 Zoetermeer 1.82 Benthuizen 1.35 Woerden. 0.93 Waarder 0.50 Moercapelle 0.14 Zoeterwoude 0.44 Woubrugge 1.39 Leiderdorp 1.50 Leimuiden 1.73 Nieuwveen 2.03 Rietveld 3.10 Nieuwkoop 3.50 Rijnsburg 5.18 Hazerswoude 6.47 Veur 6.49 Katwijk 6.84 Zevenhoven 7.74 Zwammerdam 7.74 Ter Aar 9.10 Boskoop 9.61 Haarlemmermeer 9.67 Koudekerk 9.72 Noordwijk 9.90 Rijnsaterwoude 10.41 Alphen a. d. Rijn 10.72 Alkemade 11.60 Lisse 12.01 Barwoutswaarder 12.11 LEIDEN 13.05 Hillegom 13.63 Noordwijkerhout 16.99 Sassenheim 19.63 Voorhout 25.85 een drijven van illegaal demonstreerenden 't teeken, dat wij op weg zijn naar.... Spaansche toestanden. Ons volk dat anders dan wanneer Mussert zijn doel had bereikt, vrij zijn meening mag vormen in woord en geschrift, in vereeniging en ver gadering, alles binnen de grenzen der wet ons volk wordt door den heer Mussert in vollen ernst „een volk in slaver- n ij" genoemd, een „slavenlan d", dat hij, de man met de pantserauto en het zweepje, „bevrijden" zal, als ons volk zich zelf „hervonden heeft", enz. Den met na me genoemden hoofdinspecteur van poli tie, die de leiding bij het relletje had, feli citeert de adspirant-dictator, omdat Neder land nog niet nationaal-socialistisch is, want den „zoudt gij dienzelfden avond nog achter de tralies gezeten hebben en een Engelsche rechtspraak zou op u neerge daald zijn, dat gij in geen veertien dagen zoudt kunnen zitten". De heer Mussert, die blijkens het vooraf gaande aan de lijfstraf van de kat met staarten denkt, overtreft hier zichzelf. In de eerste plaats wordt hier op bijna sadisti sche wijze in uitzicht gesteld, dat men er in 's heeren Musserts gevangenissen op los zal ranselen. In de tweede plaats is de be dreiging zoo dom, omdat zij vanzelf tot een vergelijking met een nat.-soicalistischen staat leidt: iedere demonstratie tegen het heerschend regiem is daar volslagen on denkbaar, een poging daartoe zou in een bloedbad gesmoord worden en op groote school zouden de ongelukkigen voor vele jaren gekerkerd worden. Daar heerscht geestelijk èn politiek sla vernij. Bij ons, in het vrije Nederland, laten wij de heeren rustig de grootste malligheden aan den man brengen. Wij signaleeren dit gedoe af en toe, steken er naar gelang van ons temperament den draak mee of zijn er verontwaardigd over en gaan dan over tot de orde van den dag. MILITAIR TE AMERSFOORT BIJ SPRINGOEFENINGEN DOODELIJK VERONGELUKT. In de kazerne van de bereden wapens te Amersfoort is vanmorgen omstreeks elf uur de 23-jarige korporaal van het 1ste regi ment huzaren A. S. uit Amsterdam van zijn paard gestort. Het dier viel op den ge vallene, met het gevolg, dat S. de borstkas werd ingedrukt. Kort na het ongeval is S. overleden. KATHOLIEKEN en COMMUNISME in Frankrijk Het hoogtepunt van het communisme reeds lang overschreden. Het is niet het communisme, maar de communistische arbeiders massa die naar de katholieke Kerk trekt, omdat de Kerk naar de ar beiders gegaan is, en hen de erfenis van Christus, de Liefde, heeft ge reikt. Wanneer men aan tot oordeelen bevoeg de zijde vraagt, hoe de ommekeer van liet communisme in Frankrijk te verklaren is, dan krijgt men daarop veelal verschillen de antwoorden. Sommigen wijten het aan het gebrek van communistische mystiek, ar.deren wijzen op het werk van Kardinaal Verdier, weer anderen op het individualis tische karakter van de Franschen. Elders wordt vermeld, dat de communisten in ÏTankrijk hebben ingezien dat het „Sovjet- Paradijs" geen paradijs is, en dat Stalin de communistische zaak van Lenin verra den heeft. Is dit geen bewijs, dat de neergang van ret communisme en daarover zijn allen net eens te wijten is aan een complex van omstandigheden? Het is in ieder geval opmerkelijk dat de Katholieke Kerk in deze r eergang een groote rol gespeeld heeft. Verschillende kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeders hebben mij verzekerd, dat ce „main tendue", de uitgestoken hand van de communisten in Frankrijk, geen ver kapte politiek is, geen hinderlaag, maar ernst. Het is niet het communisme, maar de communistische arbeidersmassa die naar de Katholieke Kerk trekt, omdat de Kerk naar de arbeiders gegaan is, en hen de erfenis van Christus, de Liefde heeft gereikt. De houding van absolute neutraliteit van het Fransche Episcopaat tegenover Spanje heeft het communisme voorts een harde slag toegebracht. Hadden alle katholieken zich vóór Franco uitgesproken, dan zouden, al degenen die vóór Barcelona waren zich bij de Communisten hebben aangesloten. Nu zijn degenen, die tegen Franco zijn in twee kampen verdeeld: eerstens de echte Com munisten, die ten koste van de vrede in Frankrijk het land een openlijken strijd tegen Franco willen laten voeren; de twee de groep is evenwel grooter en bestaat uit, allerlei lieden, een groot aantal katholieken, socialisten en verslapte communisten, die ondanks hun antipathie tegenover Franco toch de vrede willen. Hun actie is anti-fas cistisch, maar niet anti-katholiek, wat bij een andere houding van het Episcopaat wel het geval zou zijn geweest. De boeken van André Gide en Roland Dorgelès hebben voorts een grooten in vloed gehad op de arbeidersmassa, die zich orie a vier jaar geleden om opportuniteits- redenen bij de communisten hadden aange sloten. De achteruitgang van het communisme is zichtbaar in verschillende feiten en toe standen. Die achteruitgang is niet weer te geven in cijfers, maar ligt opgesloten in de nouding der communistische arbeiders. Zij hebben genoeg van het anticlerialis- me, en een voorbeeld dat zeer typeerend is voor de huidige geest, is het volgende: in iedere bioscoop en in iedere actualiteits- fdm komen stukjes voor met betrekking tot het Katholicisme, de zegening van de zoo prosessie op Sacramentsdag, H. Hartfees- ten, inwijding van kerken enz. Geen enkele maal hoorde ik daarbij eenig protest! Russische films „De kinderen van Kapi tein Grant" (naar het boek van Jules Verne). Maar noch in de bladen, noch op ce aanplakbiljetten stond vermeld dat deze film uit Rusland afkomstig was. Drie jaar geleden had men daar groote reclame mee gemaakt. Bij de vertooning geschiedde het "olgende: Ongeveer middenin brak de film plotse ling af en de lichten werden aangedraaid. Met luidde stem riep iemand in de be redenzaal: „De filmoperateur wordt door Stalin vermoord!" Niemand protesteerde, maar allen lachten. En dit geschiede in een arbeidersbioscoop in de buurt van Mont- parnasse. De antwoorden die ik ontving op rtiijn vraag: Wat hebben de kath. tegenover het communisme gedaan? Zou ik eigenlijk samen kunnen vatten in deze woorden: „Wij hebben de liefde beoefend!" De Kerk, die in Frankrijk langen tijd be schouwd werd als een adelijke instelling, heeft ondanks alle moeiten en kosten aan c'eze meening een einde gemaakt. In de arme buitenwijken van Parijs werden ker ken gebouwd, jeugdhuizen opgericht, en in een eerst vijandige omgeving werden gees telijken aangesteld, die in moeilijke om standigheden en in wezenlijke armoede hun sociaal werk begonnen. Alle werken van godsdienstigen aard lij den aan geldgebrek omdat zooveel voor de kerkbouw gevraagd werd. In de eerste twee jaar van het werk van Kardinaal Verdier noemde men hem zelfs in katho lieke kringen, een roekelooze waaghals, maar de jaren hebben geleerd, dat hij ge lijk had! Het eerste en tegelijk onoverzienbare re sultaat is geweest, dat de kern en de ziel van de arbeidersmassa gewonnen werd, het anticlerialisme is aan het verdwijnen en de on verwezenlijkte beloften van het commu nisme werden overtroffen door de sociale actie van het Episcopaat. Over deze reactie van de arbeiders wer den mij vele voorbeelden van bevoegde zijde verteld, maar men moet er voorzichtig mee zijn, omdat het zoo gemakkelijk ver keerd kan worden uitgelegd. Een karakteristiek voorbeeld wil ik niet onvermeld laten: In een gemeente van de roode banlieu van Parijs was de secretaris van de commu nistische coöperatie er met de kas vandoor gegaan. De raad van de coöperatie vroeg zich af, aan wie men de gelden nu ter hand zou stellen om een tweede maal zoo'n risico niet te loopen. En men vond niets beters dan naar de pastoor van de parochie te gaan en te vragen of hij enkele weken de kas '/an de communistische coöperatie in zijn brandkast zou willen bewaren! Bovenstaand feit is absoluut authentiek. Dit alles wil riet zeggen, dat er een com promis in leerstellingen is gevonden, het gaat hier alleen om een gewijzigde houding van de communisten (niet van het com munisme!) tegenover de Kerk. De geestelijkheid bewaart haar waardig heid en getrouwheid, en volgt uitsluitend de pauselijke richtlijnen. HET 2-OP-l STELSEL Proetneming te Zutphen Het departement van sociale zaken heeft Zutphen aangewezen als plaats waar een proef genomen zal worden met het „twee- op-een" stelsel ter bestrijding der jeugd werkloosheid. Hiertoe heeft men de mede werking noodig van de werkgevers. Be sprekingen tusschen de gemeente en het departement zijn gevoerd. Voor het be doelde stelsel komen jeugdige werkloozen van 14 tot 16 jaar in aanmerking. Op elke plaats in de fabriek zullen twee personen te werk gesteld worden met dien verstan de, dat de een 's morgens, de anders 's mid dags werkt. In den tijd, gedurende welke de jonge man niet werkt, kan hij zich ont wikkelen, daar daartoe cursussen gegeven worden, waar ter zake bevoegden aan ver bonden zullen zijn. De jongelui hebben zich echter verbonden van deze ontwikkelings gelegenheid gebruik te maken, daar zij an ders ontslagen worden door den werkge ver. Men hoopt, dat de proef gunstige re sultaten zal afwerpen. Dit is alleen moge lijk wanneer allen, die bij de zaak be trokken zijn, daartoe medewerking verlee- nen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het bezoek van het Britsche vorsten paar aan Parijs. Lebrun zal tegenbezoek brengen aan Londen. (2de blad). Het Russisch-Mandsjoerijsche grensinci dent neemt scherpe vormen aan. (2e blad). De Paus veroordeelt nogmaal de rassen leer en het overdreven nationalisme. (2de blad). De Oceaanvlucht van de „Mercury" ge slaagd. (Luchtv. 2de blad). Binnenland Militair te Amersfoort van zijn paard ge vallen en gedood (1ste blad). Sport en Wedstrijden Vervaecke leidt nog steeds in de Ronde van Frankrijk (3de blad). PE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS: De thans overleden koningin moeder van Roemenië heeft eens in een interview gezegd, dat het leven van een vorst een aaneenschakeling lijkt van pret jes en feestelijkheden, maar in werkelijk heid is het heel wat anders. Het Engelsche koningspaar is thans op bezoek te Parijs en ze vallen van de eene lunch in de an dere en van het eene diner in het andere. En voorzoover de ruimte beschikbaar is, worden ze gesleept naar tuinfeesten, ope ra's en feestelijkheden te Versailles. Men moet een sterke maag en stalen zenuwen hebben om daartegen bestand te zijn. In teressant zal het wel zijn, maar vermoeiend. De Fransche president heeft intussc'hen ook een uitnoodiging gekregen om den Britschen koning een tegenbezoek te bren gen. Hij heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal nog vóór het afloopen van zijn be windstermijn (in het voorjaar van 1939) het beloofde bezoek brengen. TOKIO: Terwijl het aldus in het Westen van Europa „botertje tot den boom" is, neemt het geharrewar in het Verre Oos ten voortdurend toe. Het grensincident wordt hoe langer hoe dreigender; de be sprekingen met Moskou zijn afgebroken. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft over dit grensincident een bespreking gehad met Litwinof, maar dit onderhoud is niet zoo prettig verloopen. De ambassa deur zou volgens het Russische persbureau verklaard hebben, dat, indien de Sovjet- Unie niet haar troepen zou terugtrekken uit het gebied van Hoentsjoen, Japan het gebruik van geweld zou moeten overwe gen. Litwinof zou hierop hebben geant woord, dat tegenover Moskou dreigemen ten geen succes hebben. Zoo staat men dus kwaad tegenover elkander met gebalde vuisten en de we reld vraagt zich af, wiens vuist het eerst zal uitschieten. VERMISTE LEERLING-VLIEGER GEVONDEN. Vlieger en toestel verbrand. BANDOENG, 22 Juli.) (A. N. P.). De leerling-vlieger Deen, die sinds eenige dagen vermist werd, is thans gevonden. De heer Deen en zijn toestel waren ver brand.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1