Koningin Maria van Roemenië overleden DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HET WERKLOOSHEIDS- SUBSIDIEFONDS n n n n n n n n n n n n n n In een oude kist over den Oceaan DINSDAG 19 JU LI 1938 29ste Jaargang No. 9085 3)e £eid&clve(5oii/fc<mt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adr. en Abonn.-tarieven rie paf. Giro 103003. Postbus 1L De stortingen en uitkeeringen aan stad en land Het Werkloosheids-subsidiefonds is en kele jaren later ingesteld dan het Ge meentefonds, en in zekeren zin kan het als een aanvulling en correctief daarvan be schouwd worden, in zooverre althans, dat bet Gemeentefonds in die voornaamste plaats gevormd wordt uit heffingen op het inkomen, terwijl in het Werklooshieds- subsidiefonds ook wel opcenten op de fonds- en rijksinkomstenbelasting worden gestort, maar de voornaamste voedings bronnen voor dit fonds toch de grond en personeele belastingen zijn, waarvan een deel der hoofdsommen wordt benut, terwijl ook opcenten op de vermogensbelasting aan dit fonds ten goede komen. Hieronder volgt nu een opgave van de bedragen, die in elk der besproken ge meenten per inwoner in het werkloosheids- subsidiefonds zijn gestort en. van de bedra gen, die, eveneens per inwoner, uit deze belasting-stortingen zijn uitgekeerd. W erkloosheids-subsidiefonds Stortingen Uitkeering uit deze stortingen: Leiden 6.33 7.94 Ter Aar 2.81 3.91 Alkeamde 2.87 5.24 Alphen a. d. R. 4.71 8.14 Barwouthwaarder 3.82 5.12 Benthuizen 4.87 0.13 Bodegraven 6.41 0.12 Boskoop 4.76 5.60 H aarlemmermeer 3.66 4.30 Hazerswoude 4.07 3j)2 H illegom 5.01 8.15 Katwijk 3.65 - 4.38 Koudekerk 4.40 2.43 Leiderdorp 5.38 3.50 Leimuiden 4.12 1.36 Lisse 5.08 7.78 Moercapelle 4.13 0.73 Nieuwkoop 3.48 1.68 Nieuwveen - 3.32 0.09 Noord wijk 6.44 9.42 Noordw.hout 2.83 9.69 Oegstgeest 12.85 0.18 Rietveld 5.11 1.55 Rennsaterwoude 4.03 2.68 R ijnsburg 3.15 2.95 Sassenheim 4.34 11.29 Veur 3.03 4.10 Voorhout 2.76 10.60 Voorschoten 6.73 2.63 Waarder 5.02 0.32 Warmond. 8.76 1.44 Wassenaar 34.31 Woerden 5.70 2.10 Woubrugge 4.18 0.47 Zevenhoven 4.13 2.72 Zoetermeer 4.89 0.10 Zoeterwoude 4.89 0.10 Zoeterwoude 5.08 0.81 Zwammerdam 3.99 4.— Het meest opvallend onderscheid tus- schen deze cijfers en die betreffende het gemeente-fonds, die wij in ons eerste arti kel vermeld hebben, is wel dit, dat de uit keeringen uit het werkloosheids-subsidie- fonds in vrij veel gevallen minimaal zijn. Verder zijn er nu niet vijf, maar drie en twintig gemeenten in onze omgeving, die minder uitgekeerd kregen dan door htm ingezeten enwas opgebracht. Rangschikken wij alle gemeenten weer in opklimmende volgorde, dan blijkt het resultaat van het werkloosheids-subsidiefonds, voor zoover het de uitkeeringen uit de belastingstortin gen betreft, voor de gemeenten per hoofd der bevolking te zijn geweest: Wassenaar 34.21 nadeel Oegstgeest 12.67 Warmond 7.32 Bodegraven 6.29 Zoetermeer 4.79 Benthuizen 4.74 Waarder 4.70 Zoeterwoude 4.27 Voorschoten 4.10 Woubrugge 3.71 Woerden 3.60 Rietveld 3.56 Moercapelle 3.40 Nieuwveen 3.23 Leimuiden 2.76 Koudekerk 1.97 Leiderdorp 1.88 Nieuwkoop 1.80 Zevenhoven 1.41 Rij nsaterwoude 1.35 Veur 1.07 Hazerswoude 0.55 Rijnsburg 0.20 Zwammerdam 0.01 voordeel Katwijk 0.73 Haarlemmermeer 0.75 Boskoop 0.84 Ter Aar ï.io Barwoutswaarder 1.30 Leiden 1.61 Alkemade 2.37 Lisse 2.70 Noord wijk 2.98 H illegom 3.14 Alphen a. d. R. 3.43 Noordw.hout 6.86 Sassenheim 6.95 Voorhout 7.84 In een slot-artikel zullen wij nu nog aan dacht schenken aan de uitkeeringen, die aan de gemeenten zijtn gedaan uit de rijks bijdrage aan het werkloosheids-subsidie fonds. Vermetele vlucht van Corrigan geslaagd ZONDER BEHOORLIJKE UITRUSTING EN ZONDER VERLOF. Corrigan, de Amerikaansche vlieger, die geheel alleen in een verouderd toe stel van New York is opgestegen om den Oceaan over te steken, is te half drie Greenwich-tijd te Baldonnel in Ierland gedaald. Men had niets meer van hem gehoord, sedert hij Zondagochtend te 10.17 uur Greenwich-tijd van Floyd Bennett was ge start. De vlucht heeft 28 uur en 13 minuten ge duurd. Zijn vliegtuig is van hetzelfde type als de machine, waarmede Lindbergh zijn Oceaanvlucht gemaakt heeft. Corrigan had geen radio aan boord. Met stomme verbazing heeft Amerika vernomen, dat Corigan, die in dienst is van de Los Angeles Aviation Cy, er in ge slaagd is den Oceaan over te steken. Aan gezien hij de vlucht heeft ondernomen zon der toestemming van het bureau voor ver- keersluchtvaart, kan hij thans zijn licentie van transportvlieger verliezen. In zijn toestel waren extra benzinetanks vóór in de cocpit gebouwd, zoodat hij geen uitzicht voor zich uit had. Wanneer hij vooruit wilde kijken, moest hij tijdelijk in andere richting gaan vliegen. Instrumenten had hij niet aan boord, be halve een kompas, een instrument voor me ting van de steilte van opstijgingen en da lingen, een z.g. inclinator, en nog een of twee werktuigen. Zijn vertrek wordt beschreven als een .der meest gewaagde starten, die men op dat vliegveld ooit aanschouwd heeft. Ofschoon het toestel overbelast was met bijna een halve ton, had de piloot geen valscherm bij zich. Hij heeft de vlucht geheel met eigen spaarduiten betaald en alles zelf ver richt, zonder hulp. De directeur van het vliegveld Flyod Bennett verklaarde: „Wan neer ik zijn uitrusting en alles was ik van deze vlucht weet, overweeg, is dit de groot ste vlucht, die wij ooit gezien hebben. Hij zat in een verschrikkelijke schuit, maar voor een man als Corrigan zijn alle dingen mogelijk." Corrigan had zichzelf met draad moeten vastbinden in de cockpit, toen hij er in ge klommen was. De knop van de cabinedeur sloeg hij er af, toen hij de deur sloot. Hij heeft de deur toen vastgebonden met een om een krommen spijker gehaakten draad. Zijn machine had 45 p.k. minder dan het toestel, waarmee Lindbergh indertijd over den Oceaan vloog. Corrigan had nau welijks geld genoeg om de benzine voor de vlucht te koopen. Hij had in de vliegtuig- loods naast zijn vliegtuig geslapen, om de hotelkosten uit te sparen. Corrigan was een groote bewonderaar van Lindbergh. Hij had indertijd geholpen bij het bouwen van Lindbergh's ééndek ker „Spirit of St. Louis". De chef van het bureau voor de verkeers- luchtvaart heeft verklaard, besloten te zijn iederen strafmaatregel wegens de overtre ding van Corrigan uit te stellen. Het was de eerste maal, dat een Oceaanvlucht zonder toestemming ondernomen is. De directeur zeide nog: „Het is een groote dag voor de Ieren". Corrigan is 31 jaar. Reeds als kind was hij geestdriftig vor de lucht vaart. Naar bevoegde kringen gisteravond mee deelden, zal Douglas Corrigan door de fe derale regeering waarschijnlijk slechts licht gestraft worden voor zijn verbazingwek- kenden vlucht over dan Atlantischen Oceaan, waartoe hij geen vergunning had, mits hij het vliegtuig van 900 dollar, waar mede hij den tocht heeft ondernomen, te ruggeeft. Zou hij het toestel in het bui tenland verkoopen, dan zou dit een schen ding beteekenen van de neutraliteitswet. Zij keerde naar haar land terug om te sterven Koningin-moeder Maria van Roe menië is gisteren om 18 uur 20 over leden. Koning Carol, Kroonprins Michael en prinses Elisabeth bevonden zich aan het sterfbed der Koningin-moeder. Ook de meeste leden der regeering, onder leiding van den minister-president, patriarch Mi- ron Cristea, bevonden zich in Sinaja. Nadat de koningin-moeder uit Dresden was teruggekeerd, verergerde haar toe stand gisternacht. In den ochtend hadden de dokters op het slot te Sinaja consult gehouden, waarna zij een bulletin uitgaven, waarin werd mede gedeeld, dat de toestand van Hare Majes teit zeer ernstig was gewórden en dat er zich een nieuwe bloeding had voorgedaan, waardoor de koningin veel bloed verloor. Te 16 uur werd een nieuw bulletin ge publiceerd van den volgenden inhoud: „De toestand van de Koningin-moeder verer gert voortdurend. De bloedingen volgen elkander op en de krachten zijn zeer afge nomen". Om even over 6 uur zakte de koninklijke standaard op het slot Sinaja. De koningin moeder was overleden. In den namiddags van den 24sten Juli zal het stoffelijk overschot in den konink lijken grafkelder te Curtec de Ariesh wor den bijgezet. Des morgens te acht uur ver trekt de rouwstoet van het Cotroceni-pa- leis naar het station. Ex-prins Nicolaas mag naar de begrafenis. Havas verneemt, dat ex-prins Nicolaas v. Roeemnië, die te Venetië vertoeft en den naam Brana heeft aangenomen, het bericht van het overlijden van koningin Maria te- lefonsch van zijn broeder, koning Carol, heeft vernomen. Hij heeft verlof gekregen naar Roemenië terug te keeren om aan de begrafenis deel te nemen. Hij zal vandaag per vliegtuig naar Boekarest vertrekken. Zooals men weet, leefde de vroegere prins Nicolaas in ballingschap. HET LAND ROUWT. Onmiddellijk nadat de Roemeensche bladen in speciale editiés de tijding van het overlijden der koningin-moeder had den gegeven, nam de bevolking van Boe karest den rouw aan. De kerkklokken luid den en de vlaggen werden halfstok gehe- schen. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft den nationalen rouw afgekon digd, en alle openbare vermakelijkheden zijn opgeschort tot na de begrafenis der koningin-moeder. De minister-president, patriarch Miron Christea, heeft last gege ven, dat in alle kerken van het land gods dienstige plechtigheden moeten worden gehouden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog, dat voor hof en leger zes maanden zware rouw zijn afgekondigd. De nuntius heeft als deken van het diplomatieke corps den koning deelneming van de diplomaten be tuigd. vandaag wordt het lijk gebalsemd. Vandaag zal de koning in bijzijn der ko ninklijke familie, van den minister-presi dent en den minister van justitie het testa ment openen. Woensdag zal het stoffelijk overschot der koningin-moeder met een specialen trein van Sinaja naar Boekarest worden overgebracht en aldaar worden opgebaard. UIT HET LEVEN DER VORSTIN. De overleden koningin-moeder van Roe menië was een klein dochter zoowel van ko ningin Victoria van Engeland als van Tsaar Alexander II van Rusland. Haar vader hertog Alfred van Saksen- Coburg, hertog van Edinburg, de tweede zoon van koningin Victoria, was in 1874 in het huwelijk getreden met grootvorstin Ma ria Alexandrowna, de eenige dochter van den Tsaar. Uit dit huwelijk werd op 29 Oc tober 1875 als tweede kind prinses Maria Alexandra Victoria geboren. Als koningin heeft zij in Roemenië een groote rol gespeeld. Mede aan haar invloed was het toe te schrijven, dat het land aan de zijde der ge allieerden deelnam aan den oorlog, met het resultaat dat de illusie „grooter Roemenië" in vervulling ging, in weerwil van het feit, dat de Roemeensche legers werden versla gen. Het is koningin Maria geweest, die in de zware dagen der militaire nederlagen, toen zelfs het hof van Boekarest naar Jas- sy moest worden verplaatst, het moreel van haar volk zoodanig wist te versterken, dat Roemenië kon volhouden tot zijn bondge- nooten de overwinning op de „centralen" hadden behaald. Na den oorlog, waarin de koningin steeds aan de zijde van den Franschgezinden Bra- tianu had gestaan, was de aanvankelijk koele houding van het Roemeensche volk, die in 1914 bij de troonsbestijging al veel verbeterd was, geheel In het tegendeel ver anderd. Na de vele intriges om den troonsafstand en de latere troonsbestijging van haar oud sten zoon koning Carol II is de populari teit van koningin Maria weer afgenomen, en zoozeer zelfs, dat toen verleden jaar het gerucht liep,, dat zij het slachtoffer van een vergiftiging was geworden, de mogelijkheid niet direct daarvan werd verworpen. Met haar vijf kinderen is de overleden koningin niet gelukkig geweest. Haar oud ste dochter, Elizabeth, werd als koningin van Griekenland van den troon gestooten en haar huwelijk met den in 1936 opnieuw koning geworden George II van Grieken land werd in 1935 ontbonden. Haar tweede dochter is de Koningin-we duwe van Joego-Slavië, wier gemaal in 1934 te Marseille werd vermoord. Haar jongste zoon, prins Nicolaas, heeft naar men weet een paar jaar geleden we gens zijn morganatisch huwelijk, afstand moeten doen van zijn koninklijke preroga tieven. Met dezen jongsten zoon heeft ko- ningin-Maria deel uitgemaakt van den re- gentschapsraad, die het bewind over Roe menië waarnam tijdens het koningsschap van den minderjarigen Michael, die na zijns vaders troonsafstand, eenige jaren koning was. Toen Carol in 1930 naar zijn land terugkeerde, heeft Michael weer af stand gedaan en zijn plaats als kroonprins weder ingenomen. De scheiding die in 1928 echter aan het huwelijk van Carol n met prinses Helena van Griekenland een eind had gemaakt, is sindsdien, ondanks daartoe aangewende pogingen, niet weer teniet ge daan. De jongste dochter der koningin Ilea- na, is in 1937 met aartshertog Anton von Habsburg-Lotharingen gehuwd, nadat de plotselinge verbreking van haar verloving met graaf Hochberg nogal op zien had ge baard. Er is veel gerucht geweest om de ko ninklijke familie van Roemenië en de zeer temperamentvolle Koningin Maria heeft dit gerucht ook niet altijd trachten te ver mijden. Haar befaamde reis met haar jong ste dochter naar Amerika was niet practisch georganiseerd en daardoor heeft de konin gin er weinig genoegen van beleefd. De laatste jaren leefde de koning-moe der Maria betrekkelijk teruggetrokken in Roemenië, een leven dat echter weinig ge lukkig en evenmin rustig was. Het werd vergald door politieke strubbelingen en fa milietwisten, die ook haar oorzaken in de politiek vonden. Van de kleinkinderen der overleden ko ningin is de thans bijna 18-jarige kroon prins Michael, het eenige kind van koning Carol, de meest bekende. ENGELSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. NEDERLANDSCH WAARNEMER AAN BOORD. VALENCIA. 19 Juli (ANP) Het Brit- sche stoomschip „Stanland" is door vijf vliegtuigen gebombardeerd. Er ontstond brand aan boord. Het vuur kon later ge- bluscht worden, doch een deel van de brug is verbrand. De bemanning endeNederlandsche en Italiaansche waarnemers van het bureau "oor de niet-inmenging bleven ongedeerd. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN FRANKRIJK. De „Enchantress" te Boulogne. BOULOGNE. 19 Juli (ANP) Te 12.40 uur meerde dc „Enchantress" te Boulogne, onder het gejuich van de bevolking en van duizenden Engelschen, die overgekomen zijn. Tien minuten later begaf de koning van Engeland zich aan land. Dit nummer bestaat alt vier bladen. .i jr VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Koningin-Moeder Maria van Roemenië is gisterenavond om 18 uur 20 overleden. (lste blad). Het Britsche koningspaar vertrokken roor het bezoek aan Parijs. (2de blad). Ondanks de tegenspraak van Tsjechische zijde blijft de Duitsche pers volhouden, dat er troepenbewegingen plaats hebben aan de Tsjechisch-Duitsche grens. (2de blad). Groote luchtaanval op Hankau. Spanning aan de Mandsjoerijsche grens. (2de blad). De tweede verjaardag van den Spaan- schen burgeroorlog. (2de blad). De Amerikaansche vlieger Corrigan heeft met een verouderd vliegtuig zonder toestemming der autoriteiten een gewaag de vlucht over den Oceaan volbracht. (Luchtv., lste blad). Sport en Wedstrijden Bep van Klaveren toch kampioen va*» Europa middengewicht verklaard. (4de blad). De laatste dag van de Kaagweek. (lste en 4e blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT BOEKAREST: Gisterenavond is de Ko ningin-Moeder van Roemenië overleden. Zij was lijdende aan een leverziekte, en werd vorige week opgenomen in een zie kenhuis te Dresden. Dezer dagen echter keerde zjj terug naar haar land, doch het was om er te sterven. Want gisterennacht verergerde de toestand aanmerkelijk en gisteravond is zij overleden. De overleden Koningin die indertijd een bekend schrijfster was onder den schuilnaam Carmen Sylva heeft in het politieke leven van Roemenië een groote rol gespeeld en ook buiten de politiek om heeft haar leven steeds de aandacht ge trokken. Het heele koninklijke huis van Roemenië heeft trouwens verscheidene wederwaardigheden meegemaakt en is nogal eens in opspraak geweest. Het stof felijk overschot zal Zondag a.s. begraven worden. PARIJS: Vandaag arriveert het konink lijk paar van Engeland in de Fransche hoofdstad, die zich heeft voorbereid om de Engelsche gasten met veel praal te ont vangen. Hedenochtend zijn de Engelsche souvereinen naar Dover vertrokken, waar zij zich hebben ingescheept voor de over tocht over het Kanaal. Men verwacht, dat dit bezoek ook politieke beteekenis zal hebben, daar de traditioneele banden tus- schen Engeland en Frankrijk nauwer zul len worden aangehaald. TOKIO: Het incident aan de grens tus- schen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo be gint dreigender vormen aan te nemen. De toestand tusschen Rusland en Japan wordt gespannen. In Tokio wordt openlijk ge protesteerd tegen de beweerde grensschen- ding door de Russen en wordt de „bestraf fing" van Sovjet-Rusland geëischt. Met het oog op de gespannen betrekkin gen tusschen Japan en de Sovjet-Unie is de Japansche ambassadeur, die thans een reis maakt door den Balkan en Noord- Europa, uit Stockholm naar Moskou te ruggekeerd. LONDEN: Tenslotte heeft een Ameri kaansche vlieger van Iersche afkomst de wereld verbaasd doen staan, door stiekum op z'n eentje in 'n verouderd toestel en zon der de noodige instrumenten een Oceaan vlucht te maken. Hij steeg Zondagmorgen van het vliegveld Floyd Bennet bij New York op, voorgevende dat hij naar Californië zou vliegen, en maakte toen op z'n eentje een Oceaanvlucht, die tot aller verbazing ook werkelijk geslaagd is. Gistermiddag landde hij veilig en wel op het vliegveld Baldon- nell bij Dublin. Het is een waagstuk ge weest, dat gelukkig goed afgeloopen i maar eigenlijk verdiende de kerel een p slaag. Met dergelijke waaghalzerijen niemand gediend, ook de vliegerij n:

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1