In minder dan 4 dagen rond de aardbol Hughes en zijn metgezellen te New York terug Vliegramp bij* Italiaansche kust VRIJDAG 15 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9082 3)e £cki6ch^Sommit Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935.DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZZT1'ZZ\T DOLLE TOONEELEN OP HET VLIEGVELD Mensch-vergoding Als men zich ergert aan overdrijvin- gen in de democratie en ergerlijke overdrijvingen z ij n er! dan denke men toch niet, dat er in het stelsel van de d i c- tatuur niet of weinig is, waaraan men, als mén z'n gezond verstand niet blind doekt, zich moet ergeren! Tegen het dictatoriale stelsel, als zoo danig, hebben wij zeer ernstige bezwa ren. Maar tegen de uitwassen van dit stelsel, waarvan wij er in de practijk tallooze kun nen constateeren, hebben we nog ernstiger, principieele bezwaren bezwaren krach tens onze godsdienstige overtuiging. Dezer dagen lazen we weer 'ns, hoe een gezagsdrager in Duitschland over Hitier spreekt. Hier volgt het: „Wij, nationaal-socialisten, zijn ervan overtuigd, dat het Gods wil is, dat Hit- Ier in leven zal blijven, totdat hij zijn taak volledig heeft volbracht. Wij heb ben in de gevaren, die onze Führer se dert het begin van den wereldoorlog tot den dag van heden doorstaan en over leefd heeft, een bewijs, dat hij onder Gods speciale bescherming staat en de hooge opdracht heeft, het Duitsche volk te redden. Daarom gelooven wij een voudig niet aan zijn ontijdigen dood. Maar mocht die ons tóch treffen, dan kan daardoor nu reeds niets meer ver anderd worden. Hitler is voor ons geen gewoon mensch meer, maar een bijna goddelijke persoonlijkheid met zoo goed als geen menschelijke gebreken. De ver eering, die wij voor hem gevoelen, is zoo overweldigend groot, dat bij ons blijft regeeren, ook al is hij gestorven. Daarom is het niet zoo erg belangrijk, wie hem opvolgt. Wij zullen in den op volger toch slechts den plaatsvervanger van onzen Führer op aarde zien". Wij vinden het bovenstaande vermeld in het „Handelsblad". Ja maar is dat wel juist overgebracht? Wat in het hier geciteerde wordt gezegd stemt overeen met de strekking Van vele andere uitlatingen van vooraanstaande lie den in Duitschland: een soort vergoddelij king van den Führer. Niet alleen voor de Katholieken, maar ook voor ons nuchtere Nederlanders in het algemeen is deze leiders-„aanbidding", welke aan nationaal-socialisme en fascisme schijnt vast te zitten, minstens.... een dwaasheid! FIJNGEVOELIGHEID Pater P. H. Rongen O.C.R. schrijft in het „Dagblad v. N. Brabant": Een dezer dagen sprak ik een verloskun dige en ik stond verbaasd over de dege lijke wetenschappelijke vorming, waarvan zij blijk gaf. Niet alleen verstond zij haar vak uitmuntend, maar ze was ook vol komen op de hoogte van de groote mo- reele problemen, die met haar werk als zoodanig verband houden. Deze vorming was het resultaat van haar opleiding aan de Wilhelmina-scho'ol te Heerlen, welke inrichting een zegen van onberekenbaar belang is voor ons heele land. De eerste jaren van haar practijk had ze doorgebracht, gedeeltelijk in de haven wijk van Rotterdam, gedeeltelijk in de Drentsche venen, bijgevolg in een onbe schaafde en allerarmelijkste omgeving. Bij uitstek geldt dit natuurlijk van de Rot- LIJNVLIEGTUIG MET 20 INZITTENDEN VERONGELUKT. Een Italiaansch lijnvliegtuig van den dienst tusschen Cagliari (Sardinië) en Ro me is met 20 personen aan boord op zee verongelukt. Het vliegtuig was met 16 pas sagiers en een bemanning van vier perso nen gistermorgen om 7.35 uit Cagliari ver trokken, waarna het vermist werd. Het had om 10 uur te Rome moeten aankomen. Hoopte men aanvankelijk nog, dat de machine een noodlanding had moeten ma ken, spoedig kwam het bericht, dat aan de kust van Sardinië lijken van de passagiers waren aangespoeld. Tot de inzittenden be hoorden o.a. twee zusters en een nicht van generaal Vaile, den Italiaanschen onder staatssecretaris van Luchtvaart. In den loop van den avond werd het vol gende officieele communiqué gepubliceerd: „Het zoeken naar het vliegtuig, dat met vliegtuigen en schepen is geschied, heeft geen resultaten opgeleverd. Passagiers en bemanning moeten als verloren beschouwd worden". Het toestel was het eigendom van de Ala-Littoria luchtvaartonderneming. Het wrak gevonden. Gisteravond is in volle zee het wrak ge vonden. De twintig inzittenden zijn allen om het leven gekomen, tot nu toe zijn slechts zes lijken aangespoeld. Een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval is ingesteld. TIEN LIJKEN VAN VERONGELUKTE ITALIAANSCHE VLIEGTUIG GEVONDEN. CIVITA VECCHIA, 15 Juli (A.N.P.) De torpedojager „Astorid" heeft tien lijken aan land gebracht van passagiers van het verongelukte Italiaansche watervliegtuig Onder de geborgen slachtoffers bevindt zich o.m. mevr. Valle, de zuster van den onder-secretaris voor de luchtvaart en een jong nichtje van mevr. Valle. Met oorlogsschepen blijft men zoeken naar de overige tien slachtoffers, onder wie zich nog een tweede zuster van Generaal Valle moet bevinden. In het geheel bevonden zich 20 personen aan boord van het ver ongelukte toestel. terdamsche havenwijk, waar zij met ne gers, Chineezen, Mulatten enz. te doen kreeg. De korte samenvatting van haar er varing was, dat deze menschen, die vaak van de elementairste beschaving niet de minste notie hadden, een fijngevoeligheid en een dankbaarheid aan den dag leggen, die zij zelfs in de meest christelijke mi lieu's niet had aangetroffen. Terwijl zij haar taak in een arm Chi- neesch gezin te Rotterdam vervulde, had de man haar fiets keurig netjes opgepoetst Een arme Egyptenaar wilde haar een zeldzaam kostbare halsdoek, de eenige rijkdom der familie, ten geschenke geven en het kostte haar heel wat moeite dit ge schenk..met fatsoen te kunnen weigeren. In de Drentsche venen fietste de man ondanks de zorg voor zijn vrouw 20 K.M. ver naar Emmen om een pakje thee te koopen, want de juffrouw zou wel geen koffie believen. Tegenover deze staaltjes mogen wij ons wel eens de vraag voorleggen, waar onze fijngevoeligheid en ons gevoel voor dank baarheid gebleven is. De Amerikaansche aviateur Howard Hughes heeft zijn vlucht om de wereld volbracht. Om 19.57 uur (Ned. tijd) is hij met zijn „New York World Fair" op het New-Yorksche vliegveld Floyd Bennett geland, nadat hij te Minneapolis, op 1600 K.M. afstand van New-York, een tusschen- landing had gemaakt. Deze tusschenlanding geschiedde geheel onverwacht nadat men zes uur lang niets meer van het toestel had vernomen. Voor het 23.000 kilometer lange traject heeft Hughes 3 dagen, 19 uur en 14 minu ten noodig gehad en daarmede het record dat op naam stond van wijlen Wiley Post en wiens tijd 7 dagen, 18 uur en 49.5 mi nuten bedroeg, met bijna vier dagen ver beterd. DE MENIGTE IS DOL. Een reusachtige menigte verwelkomde de vlieger te New-York. Het publiek trachtte tot aan het vliegtuig door te dringen, doch werd door de politie terug gedreven. Er viel juist een lichte regen. Een pandemonium brak los, toen het toestel daalde. Het moet juist zijn geland op de plaats, waar het was opgestegen. Burgemeester Laguardia en Grover Wha ler, president van de Wereldtentoonstel ling, waren de eersten, die het toestel bin nengingen. Hughes stapte het laatst uit de cabine. De politie moest met de gummi stok ruim baan maken. De vrouwen van de wereldvliegers had den de grootste moeite om door de menig te te dringen. Het kwam tot de dolste too- neelen. De vliegers bleven na de landing volle vijf minuten in de machine met het oog op de dringende menigte. De radiover slaggevers slaagden er niet in Hughes te interviewen. Zij konden hem niet berei ken. Ten slotte werd Hughes, geëscorteerd door motorpolitie, die letterlijk een weg door de menigte moest banen, in een auto naar een vliegloods gebracht. De vliegers, die ongeschoren waren, za gen er zeer vermoeid doch gelukkig uit. Op de vraag of hij nog eens zoo'n tocht zou willen maken, antwoordde Hughes be slist: „Nooit". Vijftig soldaten en meer dan duizend po- litie-agenten moesten de orde op het vlieg veld handhaven: er waren ook speciale afsluitingen aangebracht. Het laatste traject heeft Hughes op volle snelheid gevlogen, waarbij geholpen door een gunstigen wind. Volgens niet-officieele schatting heeft hij tusschen Minneapolis en New York een gemiddelde uursnelheid van 400 kilometer bereikt. De antenne verloren. Na de landing op het vliegveld van Min neapolis heeft de tweede piloot van het toestel van Hughes verklaard: „We waren aardig moe en onze radio be zorgde ons moeüijkheden. Eerlijk gezegd H. K. H. Prinses Julia na en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Don derdag een onofficieel bezoek gebracht aan Koning Leopold van België. Het Prinselijk Paar bij het verlaten van het paleis te Laeken in de auto van Prins Bernhard. hadden we onze antenne verloren". Dit verklaart het feit, dat men in zes uur niets van het toestel heeft kunnen vernemen. Aan groot gevaar ontsnapt. Alvorens zich gisteravond terug te trek ken heeft Hughes medegedeeld, dat hij aan een groot gevaar is ontsnapt, waarin hij werd gebracht door foutieve kaarten. Volgens zijn kaarten waren de Siberi sche bergen op het traject voorbij Jakoetsk niet hooger dan 6500 voet, doch volgens zijn eigen meting is hij bergen van 9700 voet hoogte gepasseerd. Hij voegde hieraan toe, dat het goed is geweest, dat hij niet heeft gepoogd Jakoetsk bij nacht te verlaten. „Ik ben erg moe; wel te rusten". Nadat Hughes in een taxi aan de groote menigte op het vliegveld was ontsnapt, wandelde hij ongeschoren en met twee truien over zijn schouders, de Park Avenue af, waar de voetgangers hem niet herken den. Hij stapte een hotel binnen en begaf zich terstond naar zijn kamer. Tot iemand die hem wilde opzoeken zeide hij, op zijn lakonieken manier, niet meer dan: „Ik ben vreeselijk moe, wel te rusten". Toch heeft de thans beroemde wereld vlieger nog eenige mededeelingen van zijn tocht verstrekt, welke hierop neerkwamen: Het gevaarlijkste deel van den vlucht was het vertrek uit New-York, met de zware lading. Wij vloegen op een hoogte van 16.000 voet en langen tijd op 12.000. Ver scheidene malen ontstond er ijsafzetting op de vleugels. Het ergste traject was dat van Parijs naar Moskou, toen wij in zeer slecht weer vlogen en ik voortdurend den auto- matischen piloot gebruikte. Wij hebben voedsel in blik gegeten en melk met water gedronken. Koffie hebben wij niet gebruikt, ook geen sterken drank. De inzittenden van het toestel hebben zich vrijwel geen oogen- blik aan hun taak kunnen onttrekken. Zij sliepen niet, en zongen niet en spraken zelfs nauwelijks met elkaar. DE WERELD IN VOGELVLUCHT NEW YORK: Howard Hughes is een be nijdenswaardige jonge man. Hij is million- nair en dat verschaft hem het genoegen om te doen wat hij wil, zonder zich bezorgd te maken over de kosten. Hoevele eerzuch tige vliegers hebben niet verlangd om eens een geruchtmakende vlucht om de wereld te maken, maar het kosten-vraagstuk bleek de onoverkomelijke hinderpaal. Hughes, die zich zijn leven lang meer met machines dan met financiën bezig heeft gehouden, kreeg op een goeden dag de gedachte om een wereldvlucht te maken. Hij liet een machine bouwen en vertrok. En in minder dan vier dagen was hij weer terug. Het lijkt dood-eenvoudig, maar in werkelijk heid is het een heele prestatie. Vier dagen Dit nummer beslaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Hughes is gisteravond te New York gear riveerd, waarmee hij zijn vlucht om de we reld in nog geen vier dagen heeft voltooid. (lste blad). Groote vliegramp bij Italiaansche kust. Twintig personen omgekomen, (lste blad). Italië stelt zich op het standpunt van de rassenleer (2de blad). De rechtsche troepen in Spanje veroveren het dorp Sarrion. (2de blad). Binnenland Een algemeene maatregel van bestuur inzake de weerkorpsen, (lste blad). Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake de electriciteitsvoorziening. (lste blad). Treinbotsing op het station te Arnhem, welke goed afliep. (2de blad). Sport en Wedstrijden De Kaagweek 1938 begonnen, (lste blad). Het int. concours hippique te A'dam aangevangen. (4de blad). De Japansche athleten mogen ook niet deelnemen aan de Olympische Spelen in 1940. (4de blad). Schultc, Yan Nek en Dominicus uit den Tour de France; Vervaecke won de acht ste etappe. (4de blad). onafgebroken in touw, voortdurend in spanning, alsmaar voort-racen, in razend tempo over onbekende landen. Hughes heeft dezelfde route gevolgd als wijlen Wiley Post, die er in 1933 nog bijna 9 dagen voor noodig had, en dat was al een merk waardige prestatie. ROME: Als tegenhanger bij dit prach tige staaltje van de vooruitgang op het ge bied der luchtvaart, moeten wij helaas de vliegramp vermelden, welke zich bij de Italiaansche kust heeft voorgedaan, waar een vliegtuig, dat dienst deed op de lijn SardiniëRome, met 20 inzittenden in zee is gestort. Allen zijn om het leven gekomen. Misschien is het ook een staaltje van de hooge vlucht, welke de cultuur tegenwoor dig neemt, dat Italië de rassentheorie heeft aanvaard. Gelukkig wil men er geen philo- sophische en religieuse .bijbedoelingen aan verbinden. DE WERELDVLUCHT VAN HUGHES

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1