De ronde van Frankrijk De Olympische spelen 1949 LUCHTVAART DE LAATSTE LES VAN LANGELOT VRIJDAG 15 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 LAWNTENNIS PCNCEC WINT VAN BEDGE. Zuidslavische onderscheidingen voor Budge en Mako. Voor 3000 toeschouwers heeft de offi cieuze wereldkampioen Budge op de banen van de Academische Tennisclub te Agram zijn tweede nederlaag op Zuidslavischen bodem moeten incasseeren. De kampioen van Zuid-Slavië, Puncec, won op verdiende wijze met 36, 63, 61, een overwinning, welke begrijpelijkerwijze groote geestdrift verwekte. Mako won van Mitic met 64, 61. Voor hun verdienste ten opzichte van de propageering der tennissport in het alge meen en in Zuid-Slavië in het bijzonder, heeft prins-regent de Sava-orde 4e klasse aan Budge en de zelfde orde 5e klasse aan Mako toegekend. DE INTERNATIONALE DÜITSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. De internationale Duitsche tenniskam pioenschappen zijn voortgezet. Mej. Eolïin Couquerque kwam met den Poolschen speler Hebda in het gemengd dubbelspel tegen het Duitsche paar mej.. Hamel en Hartz uit. De Nederlandsch-Pool- sche combinatie was veel sterker en won zonder veel moeite. De belangrijkste uitslagen luiden: Dames-dubbelspel: Mevr. Hopman en mej. Stevensonmevr. Sperling en mej. Rollin Couquerque w.o. Mevr. Miller-Heine en mej. Morphew si. mej. Wolf en mej. Kraus 61, 63. Mej. Lumb en mej. Scott si. mej. Craze en mej. Piercey 61, 119. Mej. Wynne en mej. Coyne si. mej. Hamel en mej. Heidmann 63, 63. Heer en-dubbelspel: Henkei en von Me- taxa sl. Dallos en Arboth 6, 64, 63. 61. Tioczynski en Bawarowski sl. Dessart en Denker 63, 7—5, 6—2. Petra en Lesueur sl. Szigeti en Gabory 75, 64, 3. Gemengd dubbelspel: Mej. Wynne en Lesueur sl. mej. Wolf en Dedl 62, 46, 62. Mevr. Miller-Heine en Petra sl. mej. San Donnino en Peten 60, 63. Mej. Coy ne en Gabory sl. mej. Bartels en Bartko- wiak 7—5, 5—7, 62. Mej. Rollin Couquer que en Hebda sl. mej. Hamel en Hartz 61, 6—2. Mej. Scott en Shayes sl. mej. Craze en Hendewerk 6—3, 6—0. Mej. Piercey en Weston sl. mej. Tonolli en Sass 63, 62. Mej. Morphew en Nelson sl. mej. Klein en Fischer 7—5, 6—1. Mej. Koermocczy en Asboth sl. mej. Horn en Denker 63, 16, 6—3. MOTORSPORT DE T.T.-RACES. Thans reeds 35 inschrijvingen. Konden we vorige week melding ma ken van de eerste tien inschrijvingen voor de internationale mqtorraces op het „Cir cuit van Drenthe", dit aantal is thans al aangegroeid tot 35, waaronder 9 Neder- landsche rijders. De inschrijvingen zijn goed verdeeld over de verschillende klassen. Zoo telt de 250 cc. nu 10, de 350 cc. 15 en de 500 cc. eveneens 10 deelnemers. In de 250 cc. zijn thans ingeschreven, behalve de reeds eerder genoemde Sontag en Dick well, de Duitsche rijders Patzola op D.K.W., een rijder, die enkele jaren geleden ook reeds met succes in Assen startte, A. Hartmann, H. Gablenz en Hierl, allen op D.K.W., ook de kleine, pittige Spanjaard Simo zal op de Fransche ma chine Terrot wederom uitkomen, terwijl Fr. Novotny, ook al geen onbekende in Assen, zal starten op Puch. En dan de Nederlandsche rijders! In de eerste plaats de Nederlandsche Kampioen van vorig jaar Lo Simons, uit den Haag, die weer op een Excelsior start en ten tweede de Arnhemmer Piet van Dintgr op D.K.W., die in de laatste jaren niet in Assen is uitgekomen, maar de eenigste Nederlandsche rijder is, die er zich op kan beroemen een internationaal race bi Assen te hebben gewonnen. Dat was in 1930 toen hij eveneens op D.K.W. in de toen nog rijdende 175 cc. klasse als eerste de eindstreep passeerde! Van de inschrijvingen in de 350 cc. klasse vermeldden we reeds Binder op Velocette, Somerkorpi en Beevers op Norton. Een der belangrijkste inschrijvingen is wel die van E. A. Mellors, de uitstekende Engelsche rijder, die op zijn Velocette tweede werd in de Engelsche T.T. op Man, achter Stanley Woods en voor de Norton- rijders Frith, White en Daniels. De Duitsche Bruno Ahlswede, die reeds vele jareh in Assen start, zal eveneens uitkomen op Velocette, eveneens de Deen Jensen en de Duitscher Thorn Prikker, Nederlander van afkomst. De Deen Sörensen, die zich vorig jaar sis achtste klasseerde, start op Excelsior. Er zullen dit jaar weer twee Zweden meerijden op hun nationale merk Husq- varna. Het zijn H. Karlsson en G. Anders- son, niet te verwarren met de Engelsman: Fergus Anderson. Dan de Nederlanders in deze klasse. Wim Peters uit Hilversum. De nationale Kampioen van 1936, zal uitkomen op een eigen merk „P.Pof wel Peters Python. De Staphorster J. Haakmeester, ook al geen onbekende in de wedstrijd-wereld, zal de Nederlandsche kleuren hoog hou den met een Excelsior, terwijl J. J. de Vreugde, Rotterdan een Velocette zal be rijden. Tenslotte noemen we nog de Duitschers Pokora en Rührschneck, beiden op Norton. In de halve liters klasse, die, zooals men weet, dit jaar 's middags tegelijk met de 350 cc. klasse zal rijden, willen we be ginnen met eenige belangrijke Nederland se inschrijvingen. Twee Nederlandsche Kampioenen heb- WIELRENNEN Teleurstelling voor den Ned. aanhang V. Nek, Schulte en Doininicus geven op Vervaecke wint de 8ste etappe en de gele trui Op de achtste étappe van de Ronde van Frankrijk, welke gisteren van Pau naar Luchon over een afstand van 193 K.M. is verreden, moesten onze Iandgenooten Piet van Nek en Gerrit Schulte den strijd staken. Vervaecke wint de achtste etappe. De eerste Pyreneeën-etappe is achter den rug en heeft de omwenteling in het klasse ment gebracht, welke men ook verwacht had. Op deze achtste etppe van Pau naar Lu chon over een afstand van 193 K.M. hebben de klünmers hun talenten kunnen ont plooien eh de favorieten, die tot nu toe op de vlakke gedeelten eigenlijk zoo een beetje achteraf bleven, hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt om te toonen, dat zij ook werkelijk favorieten zijn. Daar was in de eerste plaats de Italiaan Bartali. Op de eerste drie toppen was hij steeds de eerste en alleen door een val bij de afdaling van den Aspin is hem de zege in deze etappe ontgaan en tevens het lei derschap in het algemeen klassement. De Belgen. Vervaecke en Vissers konden hem inhalen en toen was de overwinning voor België niet meer in gevaar. Bij de razendsnelle daling had Bartali het ongeluk in een bocht een zijner wielen te breken, terwijl hij zelf met een geweldigen smak op den weg kwam. En voordat de schade aan man en rijwiel hersteld was, hadden Vervaecke en Vissers van hun 'ach terstand een voorsprong gemaakt, een voorsprong, dién zij niet meer afstonden. Bartali zette de vluchtelingen achterna, maar die waren de Peyresourde (1545 M.) al op en bereikten met een voorsprong van bijna een minuut Luchon. In den eindspurt liet Vissers, met het oog op de minuut tijd- vergoeding, zijn landgenoot Vervaecke zon der strijd winnen, zoodat Vervaecke tevens leider werd in het algemeen klassement. De Nederlandsche rijders, uitgezonderd Middelkamp en Van Schendel. hebben met de grimmige, ijzige Pyreneeën-toppen ken nis gemaakt en deze kennismaking is niet meegevallen. Schulte en Piet van Nek kwa men na sluiting van de controle te Luchon aan en waren daarmede uitgeschakeld. Het beste reed Hellemons, die een inderdaad zeer goede prestatie leverde, door als 29ste binnen te komen, waarbij hij talrijke inter nationaal vermaarde renners achter zich heeft gelaten. Niettemin bedroeg zijn ach terstand op den winnaar bijna een half uur. Van Schertdel en Middelkamp werden beide op de 76ste plaats geklasseerd met bijna 39 min, achterstand op Vervaecke en Vissers, terwijl Dominicus als een der laat- sten binnenkwam. In het algemeen klassement is, zooals verwacht werd, een volkomen verandering gekomen. Vervaecke heeft ruim 2 minuten voorsprong op Bartali. Van de Nederlan ders is alleen Hellemons in het algemeen klassement vooruitgegaan, n.l. van de 80ste naar de 72ste plaats. Maar de anderen heb ben hun plaatsen moeten afstaan en vooral Middelkamp en van Schendel hebben groo- ten achteruitgang moeten boeken. Middel kamp ging van de 23ste naar de 54ste plaats, van Schendel van de 38ste naar de 58ste, terwijl Dominicus van de 79ste naar de 82ste plaats schoof. Heden is het een rustdag te Luchon en kunnen de renners goed uitrusten. Ook Dominicus uitgeschakeld. Piet van Nek en Schulte, die gisteren tijdens de 8ste etappe werden uitgescha keld doordat zij te laat te Luchon aan kwamen, hebben dit te danken aan een. gelukkig niet ernstigen val, welken zij cp den Aubisque maakten. De koerscom- missarissen hebben gisteravond besloten om zeven renners, die meer dan één uur en 20 minuten achterstand hebben in het algemeen klassement, van verdere deel neming uit te sluiten. Hieronder bevindt zich ook onze landgenoot Dominicus, zoo dat dus na deze eerste etappe in de Py reneeën de Nederlandsche ploeg gehal veerd is en thans nog bestaat uit Middel kamp. van Schendel en Hellemons. De totaaluitslag van de achtste etappe luidt: 1. Vervaecke (België) 7 uur 15 min. 19 sec.; 2. Vissers (België) 7 uur 15 min. 19 sec.; 3. Bartali (Italië) 7 uur 16 min. 14 sec.: 4. Goasmat (Fr.) 7 uur 19 min. 13 sec.; 5. Disseaux (België) 7 uur 21 min. 23 sec,; 6. Cosson (Fr.) 7 uur 22 min. 24 sec.; 7. Gianello (Fr.) 7 uur 24 min. 15 sec.; 8. Ga- lateau (Fr.) 7 uur 24 min. 30 sec.; 9. Mersch (Luxemburg) 7 uur 25 min. 3 sec.; 10. Si- monini (Italië) 7 uur 26 min. 50 sec. 29. Hellemons (Ned.) 7 uur 35 min. 4 sec.; 76. Van Schendel en Middelkamp (Nederland) beiden 7 uur 54 min. 11 sec.; 81. Dominicus (Ned.) 7 uur 57 min. 9 sec. Van Nek en Schulte opgegeven. Algemeen klassement: 1. Vervaecke (België) 50 uur 17 min. 7 sec.; 2. Bartali (Italië) 50 uur 19 min. 55 sec.; 3. Goasmat (Fr.) 50 uur 22 min. 46 sec.; 4. Vissers (België) 50 uur 23 min. 19 sec.; 5. Cosson (Fr.) 50 uur 26 min. 54 sec.; 6. Dis seaux (België) 50 uur 27 min. 50 sec.; 7. Gianello (Fr.) 50 uur 32 min. 54 sec.; 8. Speicher (Fr.) 50 uur 33 min. 2 sec.; 9. M. Clemens (Luxemburg) 50 uur 33 min. 8 sec.; 10. Mallet (Fr.) 50 uur 34 min. 58 sec.; 54. Middelkamp (Ned.) 51 uur 2 min. 45 sec.; 58. Van Schendel (Ned.) 51 uur 5 min. 56 sec.; 72. Hellemons (Ned.) 51 uur 24 min. 21 sec.; 82. Dominicus (Ned.) 51 uur 41 min. 59 sec. heb hun biljetten reeds ingezonden. J. Bosman uit Rotterdam, in 1935 Kampioen in de 350 cc., start op Norton. De moge lijkheid bestaat nog, dat hij dit jaar in de 350 cc. uitkomt. Dan zal men Jac. Schot, de Kampioen van 1934 zien rijden op Velocette. De populaire Jaap Fijma blijft Ariel trouw. Was het niet in 1936, toen hij in prachtige stijl regelmatig voorbij de tribunes flitste met een wapperend hemd boven zijn achterwiel? We mogen aan nemen, dat hij dit jaar weer de speciaal aangekochte bretels zal gebruiken, die de Organisatie Commissie hem dat jaar bij de prijsuitreiking onder donderend ge juich heeft overhandigd. Vergeten doet hij zijn bretels nooit meer. Dan een Groninger rijder, die vorig jaar voor het eerst uitkwam op een door hem zelf „opgefokte" Norton en de wedstrijd maar direct keurig uitreed, zij het dan ook, dat hij niet heelemaal snel genoeg was om geklasseerd te worden. Er mankeerden toen maar een paar minuten aan. Welnu, deze man, W. Flikkema, zal wederom op Norton uitkomen en wij hopen gaarne, dat hij dit jaar iets meer uit de machine zal kunnen halen. Naast de rijders Lampinen, Pope en Bock, die we reeds eerder noemden, ver melden we nog de inschrijvingen van de Duitscher Bruno Ziemer uit Danzig, die op N.S.U. zal starten en Cerny, die wij vorig jaar als Oostenrijker en nu als Duit scher op A.J.S. zal uitkomen. De onderhandelingen met de groote fa brieken zijn thans zoo ver gevorderd, dat vellicht over enkele dagen daaromtrent definitief nieuws gemeld zal kunnen wor den. Het ziet er naar uit, dat Assen weer de beste internationale bezetting zal krijgen van alle Europeesche races. DE INTERNATIONALE MOTOR- ZESDAAGSCHE. Uit Llandrindod Wells wordt gemeld: Gisteren is de vierde etappe, welke in een lusvorm van 494 K.M. lengte uit Llandrin dod Wells en weer terug voerde, verreden. Het is een buitengewoon zware rit gewor den. Het regende vrijwel den geheelen dag en de slechte berg- en binnenwegen wer den binnen korten tijd in ware midder- poelen herschapen. Beekjes, welke moesten worden doorwaad, waren door het water uit de bergen opgezwollen en veroorzaak ten vele moeilijkheden. De renners moesten met hun machines door ondiepe kuilen vol modder en water en bovendien maakte de korrelige bovenlaag van het wegdek het den renners buitengewoon lastig. Vooral bij Berwijn was het verschrikkelijk. Men moest hier een steile grashelling op, welke zoo glad was als groene zeep. Overal zal men glijdende en glibberende machines en renners en zonder hulp van het publiek zouden vele renners niet boven gekomen zijn. De zijspanrijder van het Engelsche trophy-team, Waycott, legde zelfs sneeuw kettingen om! Het werd een ware slach ting, talloos waren de strafpunten, welke hier moesten worden uitgedeeld. Men is echter bezig, deze controle te doen neutra liseeren, want het was inderdaad te erg. Van Nederland zijn er nog slechts twaalf renners in den strijd. Van het A-team kwam Roest te vallen, een cylinder van zijn B.M.W. brak af en toen moest hij den strijd staken, de Zutndapp-rijder Persoai kreeg een kapot balhoofd en moest even eens uitvallen, terwijl de D.K.W.-rijder Zijlaard wegens banden- en remmenpech ook van verderen strijd moest afzien. Van het A-*team zijn nog in den strijd van Ha- merveld en Bovee, van het B-team Fijma en Renooy. Een fraaie prestatie leverde de Duitsche ploeg voor de zilveren vaas, wel ke met 20 minuten voorsprong als eerste binnenkwam. Bovendien zijn het Engel sche A- en B-team ook nog zonder straf punten. Groote bewondering heeft ieder voor de schitterende prestatie van de eenige deelneemster, mej. Cottle (Engeland), die thans reeds voor de veertiende maal aan een motorzesdaagsche deelneemt en thans nog zonder strafpunten is. OLYMPISCHE SPELEN Japansche athleten mogen niet deelnemen Naar wij vernemen zal de minister van Openbaar Welzijn te Tokio, onder wiens Departement ook sport ressorteert, niet toe staan, dat Japansche athleten zuller. deel nemen aan de spelen der twaalfde Olym- piane in 1940, waar die ook mogen worden gehouden. In plaats hicrvar. heeft de mi nister het plan opgevat, om ter gelegen heid van het 2600-jarig bestaan der Japan sche dynastie nationale spelen te Tokio te organiseer en. Uit New York wordt gemeld, dat Gro ver Wahlen, de president van de Wereld tentoonstelling te Nieuw Yonc, medege deeld heeft, zich onmiddellijk in verbin ding te zullen stellen met het Ameri- kaansche Olympisch Comité om de moge lijkheid te onderzoeken de Olympische Spelen in 1940 op het tentoonstellingster rein te doen houden. Lord Aberdare, het Engelsche lid van het Internationaal Olympisch Comité, heeft te Londen verklaard, dat het bericht, waar in gezegd wordt, dat men in Engeland de mogelijkheid onder het oog ziet om de spe len in 1940 te Londen te houden, in geval Helsingfors niet bij machte zou zijn dit te doen, onjuist is. Engeland hoop er evenwel op, de Spelen in 1944 te mogen organisee- ien. Het bericht, dat Japan van de organisa tie der Spelen in 1940 afziet, zooals wel te verwachten was, in Finland verheugeraden weerklank gevonden. Onmiddellijk kwa men te Helsingfors de bladen met extra edities uit, welke in een ommezien van de hand waren. Ernst Krogius, de vertegenwoordiger van Finland in het Internationaal Olympisch Comité, heeft verklaard, dat Finland zeer wel in de gelegenheid verkeert, om de Spe len in 1940 te orgapiseeren. Nochtans zou hem 1944, in verband met den gevorder den tijd, liever zijn geweest. Erik von Frenckell. loco-burgemeester van Helsingfors, meende, dat het I.O.C. thans den plicht heeft, allereerst Finland te vragen of het de organisatie der Spelen in 1940 wil overnemen. Helsingfors zal de Spelen organiseeren, indien de regeering zich bereid zou verklaren, het subsidie, het welk reeds vroeger toegezegd was, ter be schikking te stellen. Urho Kekkonen, de Finsche minister van binnenl. zaken en voorzitter van den Fin- schen Sport Bond, verklaarde, dat Helsing fors zoowel voor 1940 als 1944 bereid zou zijn de Spelen te doen houden. Natuurlijk zou men die in 1944 beter kunnen voorbe reiden. Over het algemeen Jcrijgt men den in druk, adt zoowel Finland als Helsingfors gaarne bereid zijn de Olympische Spelen 1940 of 1944 te organiseeren. Maar het grootscheepsche van Berlijn 1936 zal men dan niet krijgen, men zal zich dan meer aan het programma der Spelen in 1912 te Stockholm houden, zonder een omvangrijk programma. In Noorwegen verkeert men in dezelfde stemming als in Finland ten opzichte van het afzien der Spelen door Japan. Thomas Fearnley, de leider van de Noor- sche Wintersport, verklaarde aan een ver tegenwoordiger van het A.N.P., dat Oslo al het mogelijke zal doen, om, volgens de traditie, de winterspelen in 1940 te doen organiseeren. Oslo is hiertoe zeker in staat. De ondervoorzitter van den Noorschen Sport Bond, Kjennerud, verklaarde woor delijk: Indien Noorwegen verzocht zal wor den de Olympische Winterspelen in- 1940 te organiseeren, zal het aan dit verzoek ge volg geven. De sportleiders van Noorwe gen zullen onmiddellijk bijeenkomen. Het oordeel van baron Schimmelpeiminck van der Oye. De president van het Nederlandsch Olympische Comité, mr. A. baron Schim- melpenninck van der Oye, deelde ons me de, geenszins verrast te zijn, dat Japan af stand van de Olympische Spelen had ge daan. In welke stad de Spelen in 1940 zul len plaats vinden, zal binnen korten ter mijn wel door het I.O.C. beslist worden. In ieder geval zal de reis voor een even- tueele uit te zenden ploeg vam Nederland wel niet zoo ver zijn, als naar Tokio. Het aantal Nederlandsche athleten, dat in 1940 uitgezonden zal worden, kan uit den aard der zaak nu uitgebreid worden. Het bestuur van het N.O.C. zal zich, zoodra definitief bekend is, waar de Spelen in 1940 zullen worden gehouden, de nieuwe situatie on- NIEUWE VLUCHT ROND DE WERELD. Gebruik makend van de bestaande vlieglijnen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te half één is de bekende Duitsche vlieger Hans Bertram van het Berlijnsche vlieg veld Tempelhof vertrokken met een ge woon toestel van de Lufthansa om een tocht rond de wereld te maken langs de be staande routen. Het motto van den tocht is: „Vlucht rond de wereld op de minuut". Bertram is hiermede een tocht van meer dan 39.350 K.M. begonnen, welke hij denkt af te leggen in 19 dagen, 22 uur en 35 mi nuten. Tot Bagdad wil hij gebruik maken van de Lufthansa. Van Bagdad naar Bang kok van de Air France, van Bangkok naar Hangkong van de imperial Airways. Van Hangkong denkt hij met de United Alrün# en de Pan American Airways via Manilla, Guam, Wake Island, Midway Island, Ho- noloeloe en San Francisco naar New York te vliegen en van hier via Lissabon naar Berlijn zal wederom gebruik worden ge maakt van de Deutsche Lufthansa. De vlie ger wordt 3 Augustus a.s. te Berlijn terug verwacht. EEN AMERÏKAANSCH REUZEN- VLIEGTUIG. De „Consolidated Aircraft Corporation" te San Diego (Californië) deelt thans na dere bijzonderheden mede over den bouw van een nieuw vliegtuig voor honderd passagiers. Het toestel, dat' behalve aan 100 passagiers ook nog plaats zal bieden aan een uit 16 personen bestaande be manning, zal een vleugelspanning heb ben van 58 meter, een grootste hoogte van ruim 9 meter en een totale lengte van 31 meter. De machine zal een maxi mumsnelheid van 442 K.M. per uur kun nen bereiken. VERVOERRECORD BIJ DE K. L. M. Het zomer vervoer van de K.L.M. neemt een ongekende vlucht. Er worden dage lijks vervoercijfers gemeld, welke in jaren niet bereikt werden. Was kort geleden nog het record voor het vervoer binnen de grenzen van Europa een kleine 800 passagiers op één dag, Zaterdag j.l. werd een totaal bereikt van bijna 100 meer. Op dien dag vermeldde het binnenlandsche verkeer 365 passagiers, op de Europee sche lijnen werden 525 vervoerd. In het binnenland wordt op het oogenblik het drukst gevlogen met den dienst naar Leeuwarden en Groningen. Deze lijn had op dezen Zaterdag een totaalvervoer van 120 passagiex-s. Hierop volgde de Zeeland- lijn met 112 en Texel met 51. In het Europeesche verkeer staat Lon den nog altijd aan de spits; op dezen re- coi-d-dag met 150 luchtreizigers. De dub- beldaagsche dienst naar Praag, Weenen en Boedapest vliegt altijd nog met uitver kochte toestellen. Een kleine 100 passa giers vlogen tusschen Londen en Boeda pest. Ook de lijn naar Midden-Engeland is veel beter dan vorige jaren. Het bezet tingspercentage ligt ongeveer 100 pet. hooger dan in 1937. MEXICAANSCH VLIEGTUIG VERMIST. Een Mexicaansch vliegtuig met zeven passagiers aan boord wordt vermist. Het toestel was op weg van Dzibalchen in den Mexicaanschen staat Yucatan naar Chetu- mal Quintana. der het oog zien en zijn maatregelen tref fen. De Japansche pers over de aftasting der Olympische Spe len. De Japansche bladen leveren uitvoerig commentaar op het besluit van Japan om af te zien van de organisatie der Olym pische Spelen in 1940. Algemeen is men van meening, dat de geheele kracht van het Japansche volk gericht moet zijn op den oorlog tegen China. Ook met het oog op de grondstoffen moeten alle reserve- voorraden voor den oorlog worden be stemd, daar Japan voor de Olympische Spelen alleen reeds twintig duizend ton ijzer zou hebben noodig gehad. Niet al leen materiaal, maar ook een geestelijke mobilisatie van het volk zou bij het orga niseerden der Olympische Spelen vereischt zijn geweest, waarvoor, volgens de „Chu- gai Shogyoshimpo" de breede massa's van het volk geen begrip zouden hebben ge toond indien deze sportgebeurtenissen ach ter een front var. geweren-in-aanslag zou den plaats vinden. 157. Grootmoeder geloofde er niet veel van, maar ze wilde toch graag haar rattekop kwijt en ze besloot geen middel onbeproefd te laten. Ze stak haar hoofd in het heete water.... 158. Nu gebeurde er iets merkwaai'digs. Niet zoodra haalde grootmoeder haar hoofd weer uit het water of ze bemerkte dat ze haar eigen gezicht weer terug gekregen had. Langelot maakte een luchtsprong van blijdschap.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12