VOOR ONZE ZIEKEN. KERKNIEUWS SPORT AGENDA NIEUWS WOENSDAG 13 JULI 1938 DE LEID5UHE LUUKANT EETCSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Over Frankrijk en Zuid-Engeland, en ook over onze omgeving, is de luchtdruk aanmerkelijk gestegen. In het Westen op den Oceaan nadert echter weer een nieuwe storing, welke op IJsland en Schotland de barometers weer doen dalen. In het geheele waarnemingsgebied waai en koele Westelijke tot Noordwestelijke winden en de temperatuur is overal nog onder normaal. Alleen in Lapland en Fin land heerscht warm zomerweer. In het af- geloopen etmaal viel vrij veel regen. In Zuid-Duitschland en Midden-Europa re gent het ook thans nog, terwijl het in Schotland aan de Westkust weer begint te regenen onder invloed van de nieuwe sto ring. Voor onze omgeving wordt voor morgen nog vrij koel weer met zware bewolking verwacht, terwijl eenige regen, doch waarschijnlijk niet van veel beteekenis, zal val len. De wind zal tot matig toenemen en van West naar Zuidwest terug- loopen. LUCHTTEMPERATUUR. 18.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagavond 9.48 uur tot Don derdagochtend 4.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 14 Juni voorm. 4.35 en n.m. 5 uur. Maan op Woensdagavond 21.18 uur, maan onder Donderdagochtend 7 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „de Zijl" 17 gr. C. DE ZALIGE GEMMA GALGANI NAAR DE HEILIGVERKLARING. Op Dinsdag 28 Juni LI. heeft de eerste voorbereidende zitting van de H. Congre gatie der Riten plaats gehad voor het on derzoek der wonderen, die voor de Heilig verklaring der Zalige Gemma Galgani zijn aangeboden. Naar thans uit Rome aan de Paters Passionisten te Haastrecht gemeld wordt, is deze zitting voor het beoogde doel uitstekend geslaagd. Hoewel nog twee andere plechtige zittingen van de H. Riten- Congregatie voor het nader onderzoek dezer wonderen gehouden moeten worden, staat thans toch reeds met moreele zeker heid vast, dat het heele Heiligverklarings proces binnen zeer afzienbaren tijd gunstig ten einde zal zijn. Reeds in den loop van het volgend jaar is de plechtige Heiligver klaring te verwachtentenminste als de kwestie der finantiën geen vertraging brengt. Met de plechtigheden eener Heilig verklaring gaan hooge bedragen gemoeid en de kas van den algemeen en Postulator in het Heiligverklaringsproces is vrijwel leeg. Zoo alles naar wensch gaat, zal de Heiligverklaring der Z. Gemma vermoe delijk plaats vinden tezamen met die van de Zalige Maria van de H. Euphrasia Pelle- tier, Stichteres der Zusters van den Goeden Herder. BROEDERS VAN OUDENBOSCH VAN EN NAAR DE MISSIE. In de maand Juni vertrokken naar de Missie op Java de Eerw. Broeders Wen ces- la us Kramer en Cecilius Loogman van de Congregatie van den H. Aloysius voor te tweede maal naar hun post, na enkele maanden met verlof in Nederland te heb ben vertoefd. Naar diezelfde Missie fcullen op 29 Juli a.s. van Marseille vertrekken - de Brs. Loyola Wijnacker en Valerianus Cornelisse. terwijl Br. Rodrigez Domen op 6 Juli j.l. te Batavia aan boord is ge gaan om na een negenjarige werkzaam heid in de tropen in het moederland een welverdiende vacantie te komen doorbren gen. VAN M'N BOEKENTAFEL MOOIE EN ONTROERENDE POëZIE. Bernard Verhoeven: „Maskers" Uitgave van het Thijmfonds. Bernard Verhoeven's jongste dichtbundel is verschenen in een kleed en in een kader, die ons allebei karakteristiek lijken voor zijn persoonlijkheid èn voor zijn opvatting ■Can de taak die hij zich als mensch en dichter heeft gesteld. Misschien zal men een dergelijke bewering vergezocht vin den, en de publicatie dezer verzen onder zulk een uiterlijken vorm en in een derge lijke reeks willen toeschrijven aan meer prozaïsche en zakelijke overwegingen. Men gunne ons echter de vrijheid in dit alles een symbolische waarde te zien en aan vaarde onze opvatting desnoods onder beneficie van inventaris. Een stijlvol mensch drukt het stempel zijner persoonlijkheid op heel zijn wezen en op al zijn uitingen. Zijn woord en ge baar, zijn arbeid en ontspanning, zijn uiter lijke verschijning, z'n keuze en smaak weer spiegelen op harmonische wijze zijn geheele eigen levenshouding. De sobere wijze nu waarop Verhoeven zijn bundel uitgaf, lijkt ons in overeenstemming met zijn beschei den en eenvoudige persoonlijkheid. Sober heid is geen bewijs van armoede, maar van gevoel voor juiste verhoudingen; zij toont ons de zelfbe'neersching van den beschaaf den en innerlijk rijken mensch. Dat Ber nard Verhoeven in staat bleek ons in zulk een pretentieloos en toch verzorgd uiterlijk veel mooie en ontroerende poëzie te schen ken, heeft ons verrast en dankbaar ge stemd. Beteekenisvoi is voor ons ook het feit dat deze bundel verscheen in de boeken- reeks van het Thymfonds. Men zal moeieHjk iemand kunnen aanwijzen, die op zoo volhardende en veelzijdige en tegelijk zoo sympathieke wijze ernaar blijft stre ven de belangstelling en den smaak zijner geloofsgenooten op artistiek gebied te be- ir vloeden en te vormen. Hij is een eman cipator die de vooral op dit terrein zoo zeldzame kunst verstaat steeds te „dienen": zichzelf niet te zoeken of op den voor grond te stellen, elk goed initiatief te waar- deeren en aan te moedigen en vooral ook daadwerkelijk te steunen. Als bewijs daar van beschouwen wij het verschijnen van Maskers" in de Thym-serie. Zonder twijfel kunnen we in dezen bun del als geheel wel het resultaat zien van een verrassende ontwikkeling in Verhoe ven's dichterlijk talent. In hoeverre de karakteriseering van iezen dichter als „den cpgeruimden, blijmoedigen Verhoeven" (v. Oldenburg Ermke in „Van Alberdingk Thijm tot Van Duinkerken en Kuyle") juist is voor zijn vroegere poëzie, kan hier bui ten beschouwing blijven. Na het verschij nen van deze verzen zou zulk een waarde- tepaling onjuist, oppervlakkig en eenzijdig zijn. Het ligt riet in de bedoeling een ge detailleerde bespreking te wijden aan dezen bundel, die werkelijk rijk is zoowel naar de hoeveelheid als naar de kwaliteit zijner verzen. Wij willen ons dus beperken in de waardeering der afzonderlijke gedichten er. toch trachten een algemeen inzicht te geven van wat deze poëzie biedt. Wat aanstonds opvalt is de weloverwo gen schikking dezer zoo gevarieerde lyriek in groepeeringen van verzen die met uitzondering van de Kwatrijnen naar stemming of onderwerp van verwant zijn; een ordening die telkens behalve in de ge meenschappelijke titels haar dichterlijke samenvatting, haar stemmingsaccoord vin den in de vierregelige verzen waarmee elke groepeering wordt ingeleid. „Maskers" noemt Verhoeven deze gedichten niet in omdat ze vermommingen zijn, maar een tel kens opnieuw vastleggen in woorden der wisselende expressie van het gelaat zijner zielestemmingen. Nadat de scheppende bezieling waaruit het zijn oorsprong nam hem heeft veriaten, heeft het voor den dichter de verstarring van het masker, maar toch ook de uitdrukkingskracht daar van. Overigens: „wat is er armer dan een vers", wat is er ontoereikender in zijn vormgeving var. de inspiratie? En ook, wat is er spoediger vervreemd van z'n oor sprong, den dichter die het als met zijn hartebloed geschreven heeft en het in jubel en smarten het aanzijn schonk? „Wij zijn door donkere aderen verbonden: de pijn en de verrukking van wie baart", zoo spreekt de Dichter tot de Vrouw. Om ook dan weer te erkennen dat zij beiden na dat alles toch vereenzaamd zullen achter blijven. Welk een fijne en weemoedige analyse van het hartsverband tusschen den dichter en zijn poëzie! Wie zou niet dansen gaan „met lichte voeten", als hij geniet van de verrukke lijke, speelsche vaart van het rhythme en de lichte juichend-gerekte klanken in „Aan Zee", of bij de stralende wolkengestalten en den glimlach dei zon over zee in „Scherzo"? Of geniet ge liever van de ijle lomantiek der verbeelding, de teere droo- merij van muziek en zwevende voeten als de „Schubertiade"? Het heimwee naar de verloren paradijs vreugde: de stralende harmonie en het storeloos genot van Gods scheppingswon deren, dat Vondel in zijn hcogen ouderdom nog vervoerde tot zijn onsterfelijk schoone engelendansen en bruldslyriek, vindt zijn hymne en ook zijn smartelijk slotaccoord ir „Paradise uost". Er. hoe is de blijvende tiagiek van aller treurspelen treurspel fel uitgebeiteld in dat klein relief, het eerste der Kwatrijnen. Lees het afscheid dat de Smart tot de Vreugde richt, met de gedragenheid en milden weemoed van woorden, soms ineens doorbroken en versneld bij het visioen van uen zonnigen wederkeer der blonde vreug de. In „Nachtelijk Ontwaken" is het leed aangegroeid tot een marteling van angst, eenzaamheid en radeloos heimwee naar een onherroepelijk verloren jeugd; alle bitter heid en benauwenis lijkt samengevaren in dezen wreeden nacht. En dan de bevrijding, het jubelend entstijgen van den dichter aan alle duisterheid en leed als den on- sterfelijken zanger: „menschenhart, lachen Gods, o Nachtegaal". Hij is de nachtegaal in „Gebed", die ....maakt al toonloos schreien, alle klagen om het verraad der aarde een melodisch weenen en jubelen, een Smart voldragen Tenslotte rest nog de religieuse poëzie. Aan hoeveel menschenleed Hij die zelf onze smarten gedragen heeft stem gaf in den ontzaggelijken noodkreet die vanaf het Kruis opklonk tegen den somberen hemel, dat worden wij ons schrijnend bewust bij de processie der ontgoochelden, der mar telaars aan de hardheid van het leven, der werkloozen, der door hun zinnen gekwel- den, der or.vruchtbaren, der wanhopigen, in „Grauwe Passie". Maar ook eindigt dix vers met de schoone bede dat het lijden vruchtbaar moge worden voor die geteister de harten en hen voeren tot een Paschen van vrede en vreugde. Hoe schoon is het gedicht van de veile vrouw Magdalena, die bij het aanschouwen van den reinen Man aan het Kruis in de schande Zijner naaktheid, haar kinderlijke onschuld en maagdelijken schroom herwon! Deze beschouwing over den nieuwsten bundel van Bernard Verhoeven maakt er allerminst aanspraak op volledig te zijn of aan deze poëzie in haar vollen omvang recht te doen wedervaren. Zij werd in gegeven door een hart dat dankbaar is voor het rijke en diepe schoon hetgeen het daarin heeft gevonden en dat gaarne van eigen genot heeft willen mededeeleh. Is er dan iets in dezen bundel dat wfj anders zouden wenschen? Het lijkt ons allemaal zoo bijkomstig, dat alle geknaag en gezift hier beter achterwegen kan blijven. We laten dat gaarne aan de liefhebbers over en eindigen met het Thijmfonds geluk te wenschen bij deze nieuwe uitgave en met een wensch dat velen zich dit schoone boek zullen aanschaffen J. SCHEERDER, Kruisheer. Uden N.B. SCHAAKCLUB L.S.C., LISSE. De wedstrijd om het zilveren paard. Stand na de 5e ronde: Groep If gesp gewrem.verl pnt. C. van der Lip 5 4 1 4*4 C. Markusse 4 3 1 3 H J. Brauckman 5 3 2 3 H. T. Lamers 4 2 2 2 2 F. van Dijk 3 1 1 2 1 J. Th. Koppen 4 1 3 1 P. Boogerd 4 1 3 1 J. G. Snel 5 1 4 1 Groep II: J. Boogerd 5 5 5 H. Zeestraten 5 3 1 1 3H P. G. Meyland 5 3 2 3 H. van Diemen 4 1 2 1 2 M. de Blieck 5 1 1 3 iy N. Kuipers 4 1 3 i H. van Wamel 4 1 3 y H. Giliams 2 1 1 y LEIDEN. Donderdag. „St. Raphaël", ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 9 tot en met Vrijdag 15 Juli a.s., waargenomen door apotheek: Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8., tel.274. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. Nog enkele feestelijkheden. Het programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin wordt nog telkens met allerlei nieuwe nummers verrijkt. Zoo kunnen wij thans weer mededeelen, dat op Zaterdag 3 September verschillende wedstrijden zullen plaats vinden. In de eerste plaats wordt er een estafette loop dwars door Leiden gehouden. Voorts is er een 60 K.M. wedstrijd hardrijden voor wielrijders, terwijl in de derde plaats een sterrit voor motorrijders wordt gehouden. Op denzelfden datum vindt plaats een gecostumeerde optocht van jongens en meisjes, waarvoor fraaie prijzen zijn be schikbaar gesteld. Voor het openluchtspel dat reeds eerder is aangekondigd, komen de bekende Gor- selsche boerendansers naar Leiden om hun ongeëvenaarde Oud-Hollandsche dan sen uit te voeren. De deelnemers aan de gondelvaart ont vangen allen (behalve eventueel een prijs), cok een fraai herinneringswandbord. Voor de reclameoptocht en het bloemen corso hebben behalve een aantal indivi- dueele deelnemers o.a. ingeschreven de Ver- eenigingen De Princevlag, de Oranjegarde, Koninginnedag, Christelijke Oranjevereeni- ging alsmede de navolgende firma's: Erdal fabrieken, Cosmetische fabriek Prodenta, N Z.H.T.M., Distilleerderij „De Fransche Kroon", Handelsmaatschappij Reckitt, Leidsche Duinwatermaatschappij en de Handelsmaatschappij „Imenexco". Met verschillende Leidsche firma's voert het secretariaat der Jubileumcommissie nog onderhandelingen. AFSCHEID T. S. GOSLINGA. Vrijdagmiddag te kwart over vier zal de heer T. S. Goslinga in een openbare ver gadering van den Raad van Arbeid, te houden in den foyer van hotel „Den Burcht", officieel afscheid nemen als voor zitter van deze instelling, zulks in ver band met zijn benoeming te Amsterdam. Naar wij vernemen zal de heer Goslin ga Zaterdag a.s. te Amsterdam als voor zitter van den Raad van Arbeid aldaar worden geïnstalleerd. De nieuwbenoemde voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, mr. S. Mok, zal 15 Augustus alhier in dienst treden en in de vergadering van 16 Aug. worden ge ïnstalleerd. De heer J. de Jonge, brigadier bij de Rijks veld wacht te Hemmen, wordt met in gang van 16 Juli a.s. overgeplaatst naar de Brigade van den Rijksveldwacht te Leiden. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 7206. H. P. A. Kemperman, Leiden, Merelstraat la, fa briek van reel, objecten. E.: H. P. A. Kem perman, Leiden. Wij weten, dat ,(De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant MILITARIA. De wachtmeester capitulant Molkenboer van het 6e Regiment veld-artillerie wordt overgeplaatst bij het 2e Regiment veld- ar tillerie te Den Haag. De wachtmeester capitulant v. Rijn van het 6e regiment veld-artillerie wordt ge detacheerd by het 2e bataljon te Grave ter vervanging van den wachtmeester ca pitulant v. Leer welke wordt overgeplaatst naar het Regiment motor-artillerie. De wachtmeester capitulant Padje en Hauer van het 6e Regiment veld-artillerie worden gedetacheerd bij de 2e Bataljons te Ede ter vervanging vai de wachtmeesters capitulanten Gulikers en Hogen Eisch. De wachtmeester Gulikers wordt overge plaatst bij het Regiment Motor-artillerie terwijl de wachtmeester Hogen Esch bij het 6e Regiment veld-artillerie. terug keert. Bij K. B. is aan prof. dr. H. T. Colen brander, hoogleeraar alhier, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie, belast met het afnemen van het examen voor de benoembaarheid tot gezantschapssecretaris der tweede klasse, onder dankbetuiging voor de in de functie bewezen diensten. Gisterenavond vond in de Centrale- Ontspanningszaal van Endegeest een uit voering plaats welk gegeven werd door het Zusterkoor, onder leiding van den heer Hans Zirkzee. Bovendien werd welwillen de medewerking verleend door leden der Leidsche Dames-Gymnastiekvereeniging Nieuw-Brunhilde", leider de heer A. S. J Koopmans, leeraar lich. Oef. m. O. De piano-begeleiding der koornummers werd verzorgd door Mej. Rie Blok; en der Gymnastieknummers door den heer Han Zirkzee. De verschillende zang-gymnastiek- en athletiek oefeningen werden keurig uit gevoerd en het daverend applaus na elk nummer bewees, dat de aanwezigen het gegevene zeer op prijs stelden. Aan het einde dankte dr. Jelgersma na mens de vele aanwezigen de medewerken den voor het gebodene. Gistermiddag te 4 uur is de 25-jarige monteur E. B. uit Den Haag, bij het ver richten van werkzaamheden aan den nieuwbouw aan de Verdamstraat door nog onopgehelderde oorzaak van een steiger gevallen. Hij liep een lichte hersenschud ding op en brak het rechteronderbeen. Door den H.H.D. werd hij naar het Acad. Zie- kenhius vervoerd. Oe 12-jarige G. L. is gisteren op de Boommarkt door een kiezelsteen aan het voorhoofd geraakt, waardoor hij een gat boven het rechter oog opliep. Na door den G.H.D. behandeld te zijn is de jongen naar het Acad. Ziekenhuis meegenomen. Gisteravond te 9 uur is de 6-jarige I. K., wonende in de Vestestraat 74, aan de Hee rengracht te water gevallen. Het ongeval werd bemerkt door den 19-jarigen Frits Zuiderduyn, die per rijwiel passeerde. Hij slaagde erin den jongen op den wal te bren gen. Hij had geen letsel opgeloopen. De redder werd in een nabijgelegen woning van droge kleeren voorzién. Vandaag hing er boven de Lammeren- markt een ballon, welke veel belangstel ling trok. Het was reclame voor een siga rettenmerk. Amerikaansch natuurlijk! De Leidsche Doofstommen Ver. „De Sleu telstad" heeft haar jaarlijksch uitstapje ge maakt pe<r touringcar. Eerst werd gereden naar Utrecht, alwaar een bezoek werd ge bracht aan de Jaarbeurs, vervolgens aan den Domtoren, de Munt, het Rosarium van ex-keizer Wilhelm en bovendien nog vele andere bezienswaardigheden. In Heck's Lunchroom werd het diner gebruikt. Hierna werd vervolgens naar Amsterdam gereden, alwaar een bezoek werd gebracht aan het Doofstommengebouw Guyot, waar men op de allerhartelijkste wijze werd onthaald en ontvangen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2