Nieuwste opnamen van Prinses Beatrix NA 25 JAAR WOENSDAG 13 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9080 3)e £cld<^ch^S<Hi^ant Telefoon: Redactie 15. «-,«■. Adv. en Abonn.-tarieven zie par. A Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbnn 11. Niet eens voor het eerst in haar nog jonge leven is Prinses Beatrix op getreden in een film. Nu zijn de opnamen echter buitenshuis geschied en wel vóór het paleis te Soestdijk. Als tegenspeelster had de kleine prin ses haar eigen Moeder, Prinses Juliana, die de jeugdige actrice stevig in haar armen hield. De kleine koninklijke actrice heeft zich nauwkeurig aan het draaiboek gehouden. Haar blik is beurtelings „terneergeslagen" en verbaasd en.... Prinses Juliana heeft haar handen vol aan deze kleine actrice. De volkshuisvesting De laatste aflevering van „De Gemeente raad" (orgaan van de Federatie van Bon den en Centrales van R.K. Gemeenteraads leden) is gewijd aan de volkshuisvesting. Op dit terrein is in Nederland heel veel gedaan en heel veel bereikt Maar: in de eene gemeente veel meer dan in de andere. En: zoo lang nog niet alles is bereikt, wat bereikt worden kan en moet, mogen we nog niet tevreden zijn. Er zijn nog wantoestanden in steden, en er zijn er nog meer op het platteland. Ter illustratie van dit feit citeeren wij hier uit een artikel, geschreven door een wethouder van Arnhem, den heer Matser: Welke woningtoestanden bestaan, moge blijken uit de volgende gegevens, ontleend aan den toestand in een dorp op het Geldersche platteland. Het is een klein dorp; de parochie wordt en kel door een Pastoor verzorgd. De ge gevens zijn absoluut betrouwbaar, werden door hoogstaande en objectie ve zijde verzameld. In oudere boerenbehuizingen en ar beiderswoningen zijn slaapkamers niet voldoende aanwezig. In plaats van slaapkamers treft men meestal bedste den in de woonkamers. In één bedstede slapen de ouders, in de andere bed stede in dezelfde kamer de kinderen. Woningoverschot kent men niet; er staat geen enkele woning leeg, terwijl volgens een telling, in 1936 gehouden, ongeveer 46 één-gezinswoningen door meerdere gezinnen worden bewoond. De onvoldoende woningvoorziening geeft aanleiding tot unfaire speculaties: oude vervallen woningen worden opge kocht voor 300.a 400.en dan verhuurd voor 2.per week. In een groep arbeiderswoningen lig gen de varkens in huis: de varkenshok ken grenzen aan de keuken, waar met name 's zomers een onhoudbare stank heerscht en een onnoemlijk aantal vlie gen de woning onveilig maken; die woningen hebben geen kelder, zoodat de eetbare waar aan de vliegen is prijs -gegeven; mogelijk houden dergelijke toestanden verband met het vrij veel vuldig voorkomen van ingewandsziek ten. Bedoeld dorp op het Geldersche platte land vormt, helaas, geen unicum! Wie zich interesseert, daadwerkelijk, voor verbetering van het woningvraagstuk, doet een Christelijk werk. En men vergete niet, dat een Katholiek een Katholiek Raadslid b.v. niet on verschillig mag staan tegenover de vraag of zijn mede-mensch'en, zoo zij een b e- hoorlijke huisvesting willen, die ook kunnen verkrijgen. Mooie raadhuizen; fraaie openbare ge bouwen, 't is alles een uiting van cultuur. Maar een hoogere uiting, een eisch van cultuur is: behoorlijke woningen voor alle behoorlijke menschen, ook al zijn die men- schen arm. Het R.K. Werklieden verbond In de gisteren te Nijmegen gehouden verbondsvergadering werd, na een inlei ding van den heer J. Asberg, goedkeuring gehecht aan een drie-jarenplan voor een, in het a.s. najaar door het verbond te be ginnen gecentraliseerde propaganda-actie voor de sociaal-economische ideëen, welke de beweging voorstaat en zooals die tot uitdrukking komen in de encycliek „Qua- dragesimo Anno." Voor deze propagnada wordt 150.000 bestemd. Met 287 stem men hechtte de verbondsvergadeiring goedkeuring aan het door het bestuur voorgestelde financieringvoorstel. De hedenmorgen voortgezette vergade ring werd bijgewoond door Z. Exc. Mr. C. Goseling, Minister van Justitie en vice- voorzitter van den Raad van Ministers. Den 28sten Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de opening plaats vond van het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Zooals bekend is 't Vredespaleis de stich ting van Andrew Carnegie, die aanvanke lijk het plan koesterde fondsen ter beschik king te stellen ten dienste van het Perma nente Hof van Arbitrage, dat tijdens de eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage in 1898 werd opgericht, een bibliotheek aan te leggen. Na overleg met den gezant van Neder land in Washington, Baron Gevers, breid de Carnegie dit voornemen echter in dezen geest uit, dat hij een som van 3.750.000 ter beschikking van de Nederlandsche re geering stelde voor de stichting van een paleis, dat de zetel van dit Gerechtshof der volkeren zou worden. De acte van de stichting werd op den 7en October 1903 op Skibo Castlo, Carnegie's zomerverblijf in Schotland, gepasseerd en zeven maanden later volgde de vaststel ling der statuten: de instelling zou den naam van haar stichter vereeuwigen. De eerste zorg was nu een geschikt terrein te vinden', waar het paleis zou moeten ver rijzen. Na lang overwegen werd de plaats gekozen, waar thans, machtig en fier, het monumentale bouwwerk zich verheft; een deel van het Park Zorgvliet, door de Ne derlandsche regeering aan de Carnegie- stichting aangeboden. Nadat aldus het terrein was gekozen, schreef het bestuur van de Carnegiestich- ting een internationale prijsvraag uit, waartoe een twintigtal der meest bekende bouwmeesters uit de geheele wereld wer den uitgenoodigd. In den zomer van 1906 werd de uitslag van de prijsvraag bekend gemaakt en 't bleek, dat uit de 21G binnen gekomen ontwerpen, dat van den architect L. M. Gordonnier uit Rijssel, den eersten prijs had verworven. Het bekroonde plan kon evenwel om vele redenen niet ten uitvoer worden gebracht. Cordonnier maakte toen een nieuwen schetsplattegrond, waardoor ook het inte rieur van het gebouw geheel moest wor den gewijzigd. Tot uitvoerder van het werk werd de bouwkundige ingnieur J. A. G. van der Steur aangewezen, die in April 1907 met de werkzaamheden aanving. In den zomer van 1907 werd te Den Haag de tweede vredesconferentie ge houden, waaronder door den gezant van Rusland, Baron Nelidoff, de plechtigheid van de eerste steenlegging van het Haag- sche Vredespaleis plaats vond. Deze steen is geplaatst in den voorgevel van de Groote Rechtszaal en draagt het opschrift „Paci Justitia firmandae hanc aedam Andreae Carnegii munificentia de- dicavit" („Aan den Vrede, te handhaven door de Gerechtigheid, heeft de Mildheid van Andrew Carnegie dit Huis gewijd"). Tijdens deze tweede vredesconferentie werd door den Franschen afgvaardigde, Baron d'Estournelles de Constant een mo tie ingediend, de wenschelijkheid betoo- gende, dat de betrokken regeeringen als bijdrage voor den bouw van het paleis bouwstoffen, kunstvoorwerpen en andere benoodigheden zouden zenden, welke zoo veel mogelijk den zuiveren stempel van nationale productie zouden dragen. Deze motie werd met algemeene sternen aange nomen en alle staten hebben zich beijverd om het beste en mooiste van hun land aan de Carnegiestichting aan te bieden. De bouw van het Vredespaleis heeft zes ja ren geduurd; in Augustus 1913 was het imposante werk geheel voltooid en kon het worden ingewijd. In het najaar van 1932 werd een begin gemaakt met den bouw van een nieuwen zijvleugel ter linkerzijde van het paleis. In dezen vleugel werden de lokalen van de „Academie voor Internationaal Recht" ondergebracht. De kamers, waarin vroe ger de Academie was gevestigd, werden tevens verruimd tot werkkamers voor de rechters van het „Permanente Hof van Internationale Justitie". De officieele opening van de nieuwe lokalen van de „Academie voor Internationaal Recht" vond plaats in Juli 1933. Tal van autori teiten, o.w. oud-minster Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, oud-gouverneur van Neder- landsch-Indië, oud-minister C. van der Linden en de Belgische oud-minister de Broqueville waren bij de plechtige ope ning tegenwoordig. Na 25 jaar is er, helaas, minder vrede in de wereld, dan er ooit is geweest.... HET TERRORISME IN PALESTINA GRIJPT OM ZICH HEEN. HAIFA, 13 Juli (A.N.P.). Terroristen hebben een Joodsche autobus beschoten nabij Haifa. De reizigers slaagden er in te ontsnappen. In Haifa zijn in verschillende wijken vier bommen geworpen. Een Joodsche grijsaard en een Joodsche vrouw zijn met steenwor pen aangevallen. De oude man is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. In een gevecht tusschen terroristen en militairen maakten de terroristen georuis van handgranaten. De soldaten antwoorden hierop met mitrailleurvuur. Zes terroris ten werden gedood, verscheidene andere gewond. Centrale Landbouw organisaties De vergadering der dagelijksche besturen van de drie centrale landbouworganisaties (C.B.T.B., K.N.B.T.B., K.N.L.C.), gehouden op 29 Juni 1938 te 's-Gravenhage, heeft, naar ons in een communique wordt mede gedeeld, de volgende besluiten genomen: Postbestelling ten plattelande. Besloten wordt bij den minister van Bin- nenlandsche Zaken aan te dringen op het doen vervallen van het bestelloon van ex presse-brieven, welke buiten de bebouw de kommen der gemeenten moeten worden bezorgd. Voorraden ten behoeve van 's lands defensie. Volgens het antwoord van de ministers van Defensie en van Economische Zeiken op de door het Tweede Kamerlid, dr. S. E. B. Bierema gestelde vragen, zullen de kos ten van opslag van granen en voedermid delen ten behoeve van 's lands defensie worden afgewenteld op de verbruikers, waaronder te verstaan de broodverbruikers en de veehouders. Aangezien uit het antwoord van genoem de ministers blijkt, dat deze regeling is ge baseerd op de landbouwcrisis wet, wordt besloten deze aangelegenheid met het col lege van regeeringscommissarissen te be spreken en er op aan te dringen dat de veehouders in de gelegenheid worden ge steld de hiermede gemoeide bedragen terug te vinden in een verhooging der richtprij zen van zuivelproducten, vleesch en eieren. V arkenshouderij. Besloten wordt aocoord te gaan met het voorstel van den voorzitter van het college van regeeringscommissarissen, dat de com missie, welke het complex der crisismaat regelen voor de varkenshouderij zal be zien, na Augustus haar arbeid zal aanvan gen, aangezien dan inmiddels het resultaat van de besprekingen betreffende het over nemen van crisismaatregelen door belang hebbenden in het algemeen bekend zal zijn, zoodat voor het vraagstuk der var kenshouderij op dat tijdstip een hechtere basis voor bespreking aanwezig zal zijn. De aardappelregeling voor oogst 1938. Besloten wordt de aardappelregeling voor oogst 1938 met het college van regee ringscommissarissen te bespreken en daar bij eenige verhooging van de denaturatie- vergoeding te bepleiten met het oog op de hoogere teeltheffing en de daling van de voederwaarde der aardappelen na ApriL Varkensp rijzen. Besloten wordt om in verband met de dalende tendenz der varkensprijzen bij het college van reg. commissarissen aan te drin gen op het nemen van maatregelen, ten einde te voorkomen, dat deze prijzen nog verder dalen. Invoer van bevroren vleesch. Ter gelegenheid van de interpellatie-Die- ters in de Tweede Kamer op 8 Juni 1938, heeft de minister van Economische Zaken gezinspeeld op een mogelijke invoer van bevroren vleesch uit Argentinië. Het scha- penvleesch is door het ontbreken van ex portgelegenheid goedkoop. De vleeschprij- zen in het algemeen vertoonen een da lende tendenz, zoodat ook de veeprijzen zullen terugloopen. Invoer van buiten- landsch vleesch is daarom niet gewenscht, aangezien voor distributie aan de werkloo- zen en daarmede gelijk te stellen bevol kingsgroepen goedkoop versch vleesch be schikbaar is. Besloten wordt deze aange legenheid in een volgende vergadering met het college van regeeringscommissarissen aan de orde te stellen. Vogelbescherming. Besloten wordt te voldoen aan het ver zoek van het federatief comité voor vogel bescherming in Nederland, om een aan den minister van Economische Zaken te zen den schrijven, waarin wordt verzocht om den vink van de lijst der z.g. kooivogels te schrappen, adhaesie te betuigen. Prijs van inlandsche gerst. In het vanwege de regeering gepubliceerde teeltplan 1937 voor den akkerbouw is voor gerst een prijs in uitzicht gesteld, liggende tusschen 7.25 en 8.25 per 100 K.G. Gedurende het laatste verkoopseizoen is de noteering van gerst op de Groninger ko renbeurs dichter bij de ƒ7.geweest dan bij de 8.per 100 K.G., terwijl zelfs den laatsten tijd voor gerst van goede kwaliteit geen 7.meer kan worden bedongen. Aangezien vele landbouwers ondanks den voortdurend slappen handel de hoop heb ben behouden op het verkrijgen van den Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Zware bom-aanval der Japanners op Woe Tsjang. (2de blad). Ernstige critiek van de „Osservatore Ro mano" op de nieuwe Duitsche huwelijks wetgeving. (2de blad). De Amerikaansche vlieger Hughes is gis teren te Omsk geland en onmiddellijk weer vertrokken naar Jakoetsk waar hij inmid dels is gearriveerd. (2de blad). Binnenland De dader van de overval op het post kantoor te Bennekom gearresteerd. (3de blad). Verslag van een vergadering van de drie centrale landbouworganisaties, waar op verschillende besluiten zijn genomen. (lste blad). Vijftienjarig bestaan van het Wit-Gele Kruis. (2de blad). ..Opening rijksmuseum Kroeller-Muller op de Hooge Veluwe. (2e blad. .De stichting het „Nationaal Centrum". (2de blad). Omgeving Bezoek van Z. H. Exc. den Internuntius aan het Missie-college te Katwijk. (2e bl.). Sport en Wedstrijden De Nederlandsche wielrenner Middel kamp heeft gisteren de zevende étappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. (3de blad). De laatste ronde van het schaaktournooi om hét persoonlijk kampioenschap van Ne derland. (3de blad). RENTEVERLAGING Houders van beleende polissen van levens verzekering worden in de gelegenheid ge steld de opgenomen bedragen te converteeren in een 4°/0 leening. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 5086 minimalen richtprijs, beschikken deze nog over behoorlijke voorraden. Volgens gegevens van de gew. tarweorga- nisatie voor Groningen en Drenthe was in het gebied van genoemde G.T.O. einde Juni nog een voorraad onverkochte gerst op de boerderijen aanwezig van 3708 ton. Besloten wordt deze aangelegenheid mét het college van regeeringscommissarissen te bespreken. PE WERELD IN VOGELVLUCHT OMSK: De Amerikanen, die propaganda maken voor de Wereldtentoonstelling te New York, welke volgend jaar gehouden zal worden, vliegen in een razend tempo om de aarde. Eerst den Oceaan over van New York naar Parijs, toen na eenige uren zonder rust in één ruk verder naar Mos kou. Vandaar weer naar Omsk, in Siberië; even stoppen om benzine in te nemen en voort gaat het weer naar Jakoetsk. Het is een razend tempo zonder rust. Tot nu toe is alles uitstekend verloopen. De motoren brommen hun lied over zeeën en landstre ken, over de oude rijken van Europa en over de eindelooze steppen van Siberië, en de glanzende vogel glijdt steeds voort op z'n zilveren wieken door de hooge luchten. Dit is de triomf van onze eeuw, de verove ring van de lucht; de triomf van de mecha niek; de triomf van het snelle vliegtuig. HANKAU: Een ander aspect van de mo gelijkheden der luchtvaart: boven Woe Tsjang vliegen de Japansche bommenwer pers en laten hun doodelijke bagage val len boven de huizen en de weerlooze be volking van de stad. Men schat het aantal dooden op minstens 500. Dat is de keerzijde van de medaille, de zwarte kant van de verovering der lucht.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1