Waakt over ons polderland! MAANDAG 11 JULI 1938 29ste Jaargang No. 9078 $e£eid&clve0oti/mwX Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wansmaak bederft ons typisch Hollandsch landschap V Een schandelijk geschrift van de N.S.B. Er wordt door de N.S.B. verspreid een vlugschrift, een nummer van „Arbeids front", strijdblad voor de N.S.B. in Ne derland, dat wij niet milder kunnen, niet milder mogen kwalificeeren, dan: schande lijk. Dit vlugschrift is bedoeld als reactie op het de vorige week verspreide vlugschrift van de Katholieke Actie „Voor God": „Het kruis van den werkloze". Maar daarin wordt gereageerd op bewe ringen, op stellingen, die niet voorkomen in genoemd vlugschrift van de Katholieke Actie „Voor God", die met den inhoud van dat katholieke vlugschrift lijnrecht in strijd zijn, terwijl de indruk wordt gewekt, terwijl wordt geschreven, alsof ze daarin wel voorkomen. Dat is een schandelijk volksbedrog. Wij mogen niet aarzelen, het aldus te kwa lificeeren. In het N.S.B.'sche „Arbeidsfront" wordt de indruk gewekt: dat in het vlugschrift van de Katholieke Actie „Voor God", de naam van God wordt misbruikt „om aardsche wanverhoudingen te vergoelijken"; dat daarin wordt beweerd, „dat de werk- looze een Gode welgevallige houding aan neemt, indien hij zich willoos bukt onder het kruis der werkloosheid"; dat wie gelooft in God „nu ook maar ge noegen moet nemen met alles, wat de men- schen hem aandoen". Dat is laster. Neen, in het Katholieke vlugschrift wordt niet gepredikt een fatalisme! Integendeel. Daarin wordt er op gewezen: dat de mensch „met alle geoorloofde middelen" kan beproeven, „zijn leven op aarde gelukkiger te maken"; dat de wereld veel gelukkiger zou zijn, „als de mensehen maar meewerkten". „Er bestaan" wij citeeren het Katholieke vlugschrift letterlijk „nog duizenden mid delen, om het bestaan op aarde te verbete ren. Maar de zelfzucht, de hebzucht, het gemis.aan naastenliefde der menschen zijn oorzaken, dat de schatten ongebruikt blij ven liggen". Er wordt verder letterlijk geschreven: „dat de werkloosheid zulke ontzettende afmetingen heeft aangenomen, vindt zijn oorzaak in methoden en systemen, die het gevolg zijn van de gewetenlooze practijken van heele groepen van menschen, die daar door handelen tegen den wil van God!" En aan de regeering wordt voorgehou den, dat zij „alles moet doen, wat mogelijk is, om deze kolossale volksramp (der werk loosheid) te bestrijden. Ook al kost 't nóg zoo zware offers". Wordt hier gezegd, dat de mensch maar genoegen moet nemen met alles, zich wil loos moet bukken; worden hier wantoe standen vergoelijkt? Nogmaals: het tegendeel is waar, zooals wij in citaten hebben laten zien! In het vlugschrift van de Katholieke Ac tie „Voor God" wordt echter ook den werk- looze voorgehouden, om, indien en zoo lang voor hem de werkloosheid onaf wendbaar is, er naar te streven, deze te aanvaarden als een kruis, zijn lijden te of feren aan God. Dat is heel iets an ders, dan fatalisme of willoos bukken! Mag deze wezenlijk Christelijke gedach te niet den werloozen worden voorgehou den, opdat hij daarin vinde een bron van kracht, om sterk en fier, in het besef van eigen menscihen-waarde, te hopen op, te vertrouwen op, te streven, met alle geoorloofde middelen, naar een be teren toestand? 't Is misdadig inderdaad misdadig, den werklooze deze troostende en sterken de gedachte te willen onthouden Christen-plicht gebiedt, om bij tegenstan ders en bestrijders zoo lang mogelijk te ver onderstellen: goede trouw. Onder de natio- naal-socialisten zijn er, ongetwijfeld, velen, bij wie de goede trouw vast staat. Maar 't is ons toch wel héél moeilijk, om goede trouw te aanvaarden bij de samenstellers van het hier besproken vlugschrift der N.S.B., dat op zulk een waarlijk schande lijke wijze de van Katholieke zijde gegeven voorlichting belastert.... Toch willen wij, vanzelfsprekend, hopen, dat zij niet inzien het kwaad, den vollen omvang, van het kwaad, dat zij stichten. Natuurmonument als vuilnisbelt „Wie voor 't eerst een uitvoerige kaart van Noord-Nederland ziet, begrijpt niet, dat zulk een land bestaan kanaldus opent de Italiaan Edmondo de Amicis zijn reisbeschrijving over Holland. En hij vervolgt: „Men zou meenen, dat het slechts door bevers of zeehonden bewoond zou kunnen worden, en dat de bewoners nu er eenmaal zulk een roekeloos volk be staat er het hoofd niet rustig moesten kunnen neerleggen". De verbazing en verwondering, door buitenlanders aan den dag gelegd voor ons polderland, kunnen wij, menschelijke bevers en zeehonden, niet deelen. De on natuurlijke gesteldheid van onze gewes ten is voor ons natuurlijk en gewoon zoo gewoon, dat wij ons zelden of nooit realiseeren, in welk een uiterst merkwaar dig land wij ons leven slijten. De belangstelling voor het polderland is over 't algemeen gering en de geheel eenige schoonheid ervan vindt in eigen volk niet de waardeering, welke het ver dient en welke toch door de patriciërs van de „Gouden Eeuw" zoo juist begrepen en met zooveel smaak werd uitgebuit. Daarom was het een goede greep van de Commissie voor den Monumentendag haar jaarlijksche bijeenkomst ditmaal in hoofdzaak te wijden aan ons polderland schap. Gelijk uit het verslag van dezen „Monumentendag", dat wij Zaterdag pu bliceerden, is gebleken, hebben daar het woord gevoerd ir. J. G. Bijl en prof. Th. Weevers, die respectievelijk behandelden de waterbouwkundige werken en de na tuurmonumenten van ons polderland. Beide sprekers kwamen tot de slotsom dat de karakteristieke schoonheid van ons polderland door velerlei schadelijke in vloed wordt bedreigd. Deze aantasting van ons typisch Hol landsch landschap een landschap éénig op de wereld is eensdeels gevolg van een vaak verkeerd begrepen rationalisa tie, andersdeels van de bijna geniale sma keloosheid van den tegenwoordigen tijd en het kinderlijke idee, dat natuurschoon slechts gevonden wordt in bosch en hei. Aan de rationalisatie is het te wijten, dat zoovele molens sneuvelen. Kortelings nog in onze omgeving de prachtige „gang" in den Benthuizerpolder nabij Hazers- woude en een oude molen onder Voor hout. Het behoud van onze molens is een moeilijk probleem, dat eigenlijk valt bui ten het bestek van dit artikel, hetwelk slechts beoogt het onderwerp, besproken op den Monumentendag, aan te bevelen in de belangstelling van allen, die trotsch, rechtmatig trotsch gaan op ons polder land. In sommige gevallen is het zeker voor- deeliger of doeltreffender de polders mo torisch te bemalen. Zich daartegen te ver zetten, is vechten tégen windmolens. Men kan van ons land geen openluchtmuseum maken. Het gezonde boeren-verstand van de polderbesturen heeft hier en daar reeds berekend, dat de windkracht voordeeliger is en „zoo maar voor het grijpen". In dat geval zijn de molens veilig. Ten slotte bracht reeds enkele malen de „verdekkering" van molens uitkomst, een uitvinding van den Leidenaar Dek ker. Zoo bleven behouden de fraaie mo len van den Veenderpolder bij Roelof - arendsveen en de forsche „gang" bij Leid- schendam. Het kan nuttig zijn, aan polder besturen, die neiging vertoonen om hun molens te onthoofden, een uiteenzetting toe te sturen, waarin met cijfers en argu menten de geldelijke voordeelen van windbemaling worden aangetoond. Is de molen niet meer te redden, dan wordt zijn plaats ingenomen door een motor. Maar waarom moeten de machine kamers zulk een onoogelijk voorkomen hebben? Waarom worden de verminkte molens achtergelaten als vormelooze klompen? In het Hazerswoudsche staat een „ont hoofde" molen, met een genoegelijk punt dak afgedekt, aldus opnieuw een sieraad in het landschap vormend. Een voorbeeld voor andere polderbesturen! Hier komen wij te'staan voor hetgeen wij boven noemden een bijna geniale smakeloosheid, welke ook tot uiting komt in andere landelijke bebouwingen. Schoon heidscommissies schijnen in sommige pol dergemeenten tot de ongeweten dingen te behooren. Onlangs zijn in deze omgeving drie boerderijen in vlammen opgegaan. Vermoedelijk zullen zij vervangen wor den door het gebruikelijke, traviale tim mermans-werk, terwijl het even goedkoop mooi had kunnen gebeuren. Ons dunkt dat boeren, die zoo groot gaan op eigen huis en hof, er prijs op zullen stellen, dat in hun woningen de degelijkheid en de rustige zekerheid van den bewoner tot uitdrukking komt. Als de burgemeesters en gemeente-architecten in de polderge meenten ten deze medewerking-ten-goede verleenden zou reeds veel zijn gewonnen. Op de derde plaats wordt ons landschap aangetast in zijn natuur-monument. Wel iswaar is het geheele polderlandschap, ge lijk prof. Weevers in zijn Goudsche rede opmerkte, een cultuurmonument, doch er zijn enkele gebieden, waar de natuur zich ongestoord heeft kunnen ontwikkelen tot een samenleving van planten en die ren, die typeerend is voor ons geweest. In het geheele wijde polderland van Zuid-Holland is maar één echt natuur monument, dat zijn de plassen en rietvel den onder Nieuwkoop en Noorden. Het is beschamend, maar dat ééne natuurmonu ment is in de laatste jaren de vuilnisbelt geworden van Leiden en Wassenaar. Er zal toch een oplossing; moeten gevonden worden, om aan deze ergernis-wekkende natuurschending paal en perk te stellen. De economische beweegredenen, welke tot deze vuilstorterij hebben geleid zijn ons voldoende bekend, doch wettigen o.i. in geenendeele dit misbruik. Ofschoon de andere meren van ons wa terland niet als natuurmonument kunnen worden aangemerkt, is het ook in het welbegrepen eigenbelang van de omrin gende gemeenten hoog tijd, dat wordt ingegrepen. Met name de Kagerplassen worden ontsierd door wangedrochten van woonschepen en door- „riante" zomerhuis jes. De houten stulpjes aan de Spijkeboor hadden er nooit mogen komen. Gedane zaken nemen geen £eer. Het spijt ons echter de bezwaren, daartegen destijds gerezen, niet te hebben gesteund. Ook de woon-schuiten-rage neemt afmetingen aan welke op den duur iedereen zal af schrikken, die zijn vacantie op het water zoekt. Sommige oevers, o.a. in de omge ving van de sociëteit „De Kaag", hebben het voorkomen van een Chineesche ach terbuurt. Zou een gemeenschappelijke actie van de betrokkene gemeenten Alkemade en Warmond beiden groot belang hebbend bij het toeristenverkeer tot de onmo gelijkheden behooren? Diderot, de gevatte Franschman, die de kalme rust van ons landschap met het stille water en de luie koeien, toch wel wist te apprecieeren, riep bij zijn thuis komst uit: „Waarlijk, men slaapt in dit land!" Ons volk is intusschen uit de dut der rijke zelfgenoegzaamheid ontwaakt. Maar in de waardeering voor het eigen landschap dommelt het nog een weinig na. Er wordt in intellectueele kringen veel en goed gewerkt, om in deze slappe men taliteit verandering te brengen. Moge het de op dit terrein samenwerkende ver- eenigingen gelukken een volksbeweging te wekken. Het geheele volk in al zijn la gen en geledingen moet „hart" krijgen voor ons onvolprezen polderland, het eenige land der aarde, gelijk wij het eens brutaal-weg hoorden zeggen, „dat niet door God geschapen is, maar door men- schenhand gemaakt is!" R. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Man door electrischen trein overreden. Vanmiddag omstreeks één uur is op den onbewaakten overweg aan de Lage Weid- sche dijk aan de grens van de gemeente Utrecht een ongeveer 50-jarige man door een electrischen trein van de lijn Utrecht Amsterdam, gegrepen en op slag gedood. De trein had eenige minuten vertraging. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. DOODELIJKE AANRIJDING. Vanochtend om elf uur is de zeventig jarige F. Boone uit Oudelande door een autobus van den dienst Ellewoutsdijk Goes aangereden. De oude man reed per fiets en heeft niet voldoende uitgeweken, waardoor hij door den wagen werd gegre pen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddel lijk dood. Rond het huwelijk van Schuschnigg In verband met de schandelijke aan tijgingen die door Gouwleider Bür- ckel over het particuliere leven van den voormaligen Oostenrijk- schen Bondskanselier dr. Kurt von Schuschnigg gelanceerd zijn, (Bür- ckel heeft zich n.l. schamper uitge laten over de vrouw, waarmede Schuschnigg leefde), heeft de K. W. P. zich om nadere inlichtingen tot de hoogste kerkelijke autoriteiten in Oostenrijk gewend. Daar de K. W. P. echter momenteel geen aanwijzingen heeft, dat haar verzoek de desbetreffende instanties heeft bereikt, bepaalt zij zich thans tot de volgende mededeelingen, die haar van niet-officieele, doch uit doorgaans goed-ingelichte kringen werden verstrekt. Nadat de echtgenoote van den voormali gen Oostenrijkschen Bondskanselier bij een auto-ongeluk jammerlijk om het leven was gekomen, werd van verschillende zijden de vraag naar voren gebracht of dr. Kurt von Schuschnigg nog ooit zou hertrouwen. Vroeger had hij tegen zijn intieme vrienden gezegd, dat hij er niet aan dacht om te her trouwen, zoolang hij nog Bondskanselier was. Maar na de plotselinge politieke omwen teling in Oostenrijk en de gevangenneming van Schuschnigg rees voor den kanselier de groote vraag: „Wat zal er met mijn klei ne jongen gebeuren als ik niet meer tot de levenden zal behooren?" Want dit stond voor den ex-Bondskanselier wel vast, dat hij niet levend uit de handen van zijn vijan den zou komen. Het is algemeen bekend, dat Schuschnigg dolveel hield van den klei nen jongen, die zoo vroeg en op zoo tragi sche wijze zijn moeder verloor. Geregeld zag men Bondskanselier Schuschnigg met zijn zoontje aan de hand ter kerke gaan. Het is onjuist dat Schuschnigg een on wettige samenleving zou hebben gehad met mevrouw Czernin-Fugger. Wel is het waar, dat hij met deze mevrouw, wier huwelijk vroeger reeds door de hoogste kerkelijke rechtbanken nietig was verklaard, bevriend is geweest. Maar we weten ook, dat, wan neer zij een bezoek bracht aan Schuschnigg, zij steeds in gezelschap was, dus steeds ge- chaproneerd werd, zooals in goede Katho lieke families gebruikelijk is. Schuschnigg heeft deze aangelegenheid uitvoerig en herhaaldelijk met zeer voor aanstaande geestelijken besproken, want Schuschnigg is steeds geweest een man met zeer strenge zedelijke opvatting, voor wien het vanzelfsprekend was, dat hij bij een eventpeel huwelijk de voorschriften van de Kerk en van zijn'geweten zou opvolgen. Daarom is het des te schandelijker, dat door een officieele instantie in het Derde Rijk" de eer en goede naam van een zoo hoogstaand staatsman als Schuschnigg, wiens lev&n steeds onberispelijk is geweest door het slijk is gehaald. Toen Schuschnigg dan de overtuiging had, dat hij niet meer levend uit de han den van zijn vijanden zou komen, heeft hij in het aangezicht van den dood een nieuw huwelijk aangegaan, teneinde daardoor zijn kind een zorgzame moeder te geven. Het huwelijk is geheel overeenkomstig de ker kelijke voorschriften in de Dominicaner- kerk te Weenen bij volmacht (per procu- ratorem volgens Canon 1088 par. I en 1089 van het Kerkelijk Wetboek) voltrokken. DE WERELD IN VOGELVLUCHT REIMS: Het is Zaterdag en Zondag feest geweest te Reims. De herrezen kathedraal is gisteren plechtig ingewijd en voor het eerst na zooveel jaren hebben de bronzen klokken van de kathedraal hun stemmen weer laten hooren over de stad. De pre sident der republiek was zelf tegenwoor dig bij de plechtige inwijding, want de kathedraal is het symbool van het herbo ren Reims en Reims is het symbool van het verwoeste Noord-Frankrijk, dat weer is opgebouwd. Hoe het oude Reims er aan het einde van den wereldoorlog uitzag, laat een tentoonstelling zien, welke in de gemeentelijke bibliotheek wordt gehou den. Na vier jaren, waarin 187 Duitsche bommen de kathedraal hebben getroffen, stonden er in Reims, een stad van ruim 100.000 inwoners, nog slechts 17 huizen overeind. Geen wonder dat er thans vreug de is in Reims. JERUSALEM: Terwijl er vreugde is in Reims over de wederopbouw van het vre deswerk, is er in de heilige stad Jerusa lem, de „stad van den vrede", een voort durend toenemende terreur aan den gang. Het aantal aanslagen wordt met den dag grooter en het verhaal van al die geweld daden begint eentonig te worden. Maar het typeert de diep-ingevreten en inge kankerde haat van twee volken, die ge doemd zijn met elkander te leven op het zelfde kleine plekje grond. Palestina moet opnieuw veroverd worden op de Philis- tijnen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Nieuwe anti-Joodsche maatregelen in Duitschland. (2de blad). De klokken luiden weer in Reims. (2de blad). De terreur in Palestina. (2de blad). De guerilla in China. (2de blad). Sport en Wedstrijden L a w n t e n n i s: De eindstrijden van het tennistournooi te Noord wijk. Hughan mede winnaar in het Gemengd Dubbelspel. (3de blad). Wielrennen: De vijfde etappe van den Tour de France door Meulenberg ge wonnen. (3de blad). Athletiek: De dameswedstrijd Neder landDuitschland leverde een 5740 over winning voor de gasten op. C3de blad). Schaken: Eu we heeft thans een punt voorsprong in den strijd om het kampioen schap. (3de blad). Zeilen: Oude zeilrotten boeken over winningen op de wedstrijden van „Braas- semermeer" (3de blad). Paardensport: Het int. draverskarapioen- schap lange baan gisteren te Groningen door Calumet Clariffy gewonnen. (3de blad) Zwemmen: Landenwedstrijd Neder land—-België 11. (3e blad). LEIDEN. FATHER C. JUFFERMANS NAAR DE MISSIE. Father C. Juffermans van de congregatie van Mill Hill, leeraar aan het St. Bonifa- tius-college te Hoorn, is aangewezen voor de Missie in Oeganda. Het staat nog niet vast, op welke da tum Father Juffermans naar de Missie zal vertrekken. Sedert zijn H. Priesterwijding, Zondag a.s. 6 jaar geleden, is de Father werkzaam ge weest als leeraar aan het college te Hoorn. DE „ZUIVERING" IN SOVJET-RUSLAND. MOSKOU, 11 Juli. (A.N.P.) De „zuive ring" wordt met onbarmhartige gestreng heid voortgezet; alle vijanden des volks en hun medeplichtigen moeten uit de bedrij ven verdwijnen. Na eenige keeren te zijn teruggekeerd schijnt thans de naam Tsjoe- bar, vice-voorzitter van den raad van volkscommissarissen, definitief verdwenen. Uit Japan werd gemeld, dat de leider van de Gpoe in het Verre Oosten, Lioetsjkof, was gevlucht. Gebleken is, dat Lioetsjkof wel degelijk deze post bekleedde. Het partijcongres in Kirghisië zal zon der twijfel beslissen over het lot van Ba- gof, secretaris van de partij, die wordt be schuldigd een blind vertrouwen te hebben gesteld in een ontmaskerd Trotskisme. Zelikof, die tot kort geleden voorzitter is geweest van het sport-comité van de Sov jet Unie, staat ook op de zwarte lijst. Men beschuldigt hem het werk van het comité te hebben verlamd door zijn bureaucrati sche methoden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1