Nederlands standpunt te Evian. Ons land herbergt circa 25.000 vluchtelingen. Vrijdag 8 JULI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Rï AD - PAG. NEDERLAND KAN SLECHTS DOORGANGSLAND ZIJN. BINNENLAND I )E INTOCHT VAN H. M. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Op Maandag 5 September. ïef De hoofdstad des lands bereidt zich voor Km H. M. de Koningin ter gelegenheid van eejaar 40-jarig regeeringsjubileum in Sep- ldiember a.s. waardig en grootsch te ontvan gen. oc Reeds eerder werd medegedeeld, dat teÖare Majesteit aan hetr Haarlemmermeer- station op Maandag 5 September a.s. zal iakankomen en dat de te volgen intochtsweg zal zijn: Haarlemmermeerstation, Corn-Kruse- !r^ianstraat, de Lairessestraat, J. W. Brou- Twersplein, van Baerlestraat, Paulus Pot- •jprstraat, Hobbemastraat, Leidscheboschje, ejeidscheplein, Leidschestraat, Konings plein, Singel, Spui, N.Z. Voorburgwal, Pa- mfeisstraat, Dam: c Nadat door de huldigingscommissie 1938 Portgeleden een vergadering werd gehou den met c.a. 25 Amsterdamsche bonden met n|angesloten vereenigingen, werden aan "'Ongeveer 1000 Amsterdamsche vereenigin gen uitnoodigingen gezonden tot deelne- piing aan een Hare Majesteot op den in- !n|ochtsweg en op den Dam te brengen fVaandel-, banier- en vlaggenhulde. ej Inmiddels bleek hoe gaarne het Amster- damsche vereenigingsleven deze gelegen heid aangrijpt om zijn verknochtheid aan liet Koninklijk huis te toonen en dagelijks nog komen talrijke aanmeldingsformulie r-ren bij de huldigingscommissie binnen, el et HET BEZOEK VAN Z.K.H. PRINS •O BERNHARD AAN DE PROVINCIE i- GRONINGEN al Z. K. H. Prins Bernhard heeft vandaag in gezelschap van den Commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan, enkele landbouwbedrijven in de provincie be zocht. Eerst werd een bezoek gebracht aan ..glochteren, waar de landbouwhuishoud- e school werd bezichtigd, in welke juist een e cursus werd gegeven. De Prins onderhield glich hier geruimen tijd met den voorzitter een den secretaris van den veenkolonialen „Boerenbond, onder wier auspiciën deze „School in 1937 tot stand kwam, onderschei denlijk de heeren J. E. Eerkers en-D. A. .Piers. Ook de voorzitter van de federatie 1der landbouwvereenigingen in* Slochteren, dr. J. H. Kuipers, was hierbij aanwezig, t Verder ging de tocht via Noordbroek g naar Oostwold, waar de Prins op het be- r drijf van dr. J. Oortwijn Botjes werd voor- gesteld aan den heer H. L. Louwes en ir. A. P. Minderhoud, voorzitter en secretaris t van de Groningsche Maatschappij van 1 Landbouw, waarna eenige proefvelden van dr. Oortwijn Botjes werden bezichtigd, i Van hier werd gereden naar Spijk, waar t de Prins de boerderij bezocht van den heer i J. Post Wiersema. 5Bij alle bezoeken werden Z. K. H. diver- se beschrijvingen en boekwerken overhan digd. Van Spijk ging de tocht over Roo- deschool naar Uithuizen, waar een bezoek werd gebracht aan een landarbeiderswo- jiing. In den borg „Minkema" gebruikte Z. K. H. de lunch. Hierbij waren aanwezig de commissaris der Koningin en echtge- noote, de burgemeester van Uithuizen, mr. H. Hovinga en de voorzitter van het mu seum te Groningen, mr. H. de Visser, met den conservator dr. A. E. van Giffe en de adjunct-conservatrice, mejuffrouw M. A. de Visser. Om twee uur vertrok Z. K. H. naar Gro- ningen en vervolgens naar het Zuiden, waar de commissaris der Koningin bij de Groningsch-Drentsche grens afscheid nam. Z. K. H. was ook nu vergezeld van zijn adjudant kapitein J. K. H. de Roo van Al- derweerlt. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND Prins Bernhard is heden per auto naar Reckenwalde vertrokken voor een ver- blijf van enkele dagen in Duitschland van paticulieren aard. OUDEN VAN DAGEN UIT HUIZEN DEFILEEREN TE SOESTDIJK. Gistermiddag hebben ook de ouden van dagen uit de gemeente Huizen (N.-H.) bij het paleis Soestdijk gedefileerd. De stoet welke onder leiding stond van den heer W. H. Roos, directeur der lichtbedrijven in deze gemeente, bestond in totaal uit 38 auto's; ongeveer 140 oudjes, van wie velen in de typische Huizensche kleederdracht, i mamen aan dit défilé deel. De organisatie I van het geheel berust bij het comité ouden van dagen te Huizen, met als presidente mevrouw H. Bos en als vice-presidente mevrouw H. Rebel. Nadat de stoet te ruim 3 uur den Baarnschen vleugel van den pa leistuin was binnengereden, heeft Prinses Juliana, gezeten op het bordes van het Pa- I leis, de komst van den stoet aldaar afge- I wacht en is zij, nadat de beide oudste deel- nemers, het echtpaar C. Bout, resp. 80 en 75 jaar, de stoep hadden bestegen, deze halverwege het bordes tegemoet getreden, 1 teneinde de door hen aangeboderi bloemen hulde in ontvangst te nemen. Met de beide oudjes naast haar gezeten heeft de Prinses in tegenwoordigheid van den leider en de leden van het comité, den stoet aan zich laten voorbij trekken, zich onderwijl met de beide oudjes onderhoudend. De Prinses verklaarde na afloop met de ze eenvoudige huldiging bijzonder te zijn ingenomen en drukte tegenover de comité leden haar spijt uit dat haar gemaal Prins Bernhard door afwezigheid niet in de ge legenheid was geweest dit défilé ook te aanschouwen. ORDENING OOK IN HET AANNEMERS BEDRIJF. Op de vergadering van den Nederland- schen Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven, alsmede op die van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, die gelijktijdig gehouden zijn, is ernstig ge klaagd over den chaos in de wereld van het aannemers- en bouwbedrijf. Teneinde deze euvelen niet nog erger te doen worden en om langzaam aan tot ver betering te komen, zal er naar gestreefd worden, aan hen, die in de toekomst werk gever willen worden, normen aan te leg gen, waaraan iedereen moet voldoen. In die richting is dan ook gezocht bij dé po gingen, welke zullen worden opgezet ter saneering. De Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons legde het resultaat van zijn besprekingen neer in een „Proeve van uitwerking van bet beginsel van registratie der beroepen ir het bouwvak", welke als materieele in houd van een wetsontwerp aan de regee ring zal worden aangeboden met verzoek in dezen geest een wetsontwerp in te die nen. BOND VAN LOODGIETERS- EN FTTTER- PATROONS IN NEDERLAND De Bond van Loodgieters- en Fitters- patroons in Nederland hield Woensdag en Donderdag zijn algemeene vergadering te Hilversum, onder leiding van den heer H. Harmeijer. De deelnemers aan deze vergadering werden op het stadhuis door het gemeen tebestuur officieel ontvangen, waar zij door den burgemeester werden toegespro ken. De bondsvoorzitter sprak zijn erken telijkheid uit over deze ontvangst. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals het financieel ver slag. Met overgroote meerderheid van stemmen werd besloten de noodige stappen te doen tot instelling van een bedrijfsraad voor het loodgieters- en fittersbedrijf. Tevens .sprak de vergadering zich uit voor opneming in de landelijke collectieve handelsovereenkomst van een leerling-re geling en werd het bestuur opgedragen om het noodige te doen, opdat hierop verbin den verklaring zal kunnen worden verkre gen. Op den tweeden dag hield de heer R. P. van Royen een voordracht over het onder werp: „De inwerking van leidingwater en van den bodem op pijpmateriaal: maatre gelen tot opheffing van en ter bescher ming tegen inwerking: de materiaalkeuze op grand van technische en toxicologische (gezondheids) overwegingen". VERPACHTING VAN BOERDERIJEN VAN STAATSWEGE. In dit seizoen 12 met een gezamclijke oppervlakte van 300 h.a. De regeeringspersdienst meldt: In aansluiting op de in vorige jaren ge houden verpachtingen zal binnenkort weer worden overgaan tot de verpachting van staatswege van een aantal nieuw te stich ten boerderijen, ressorteerende onder het beheer van den rentmeester der staatsdo meinen te Zwolle. De te verpachten gronden zijn alle van overheidswege in werkverschaffing ont gonnen en daarna gedurende enkele jaren -geexploiteerd, zoodat ze thans rijp kunnen worden geacht om in pacht te worden uit gegeven, In dit seizoen zullen worden verpacht 12 boerderijen met een gezamelijke opper vlakte van ca. 300 h.a. en wel 4 in het Land van Vollenhove, nabij Giethoorn en de overige 8 op ontgonnen gronden in de provincie Friesland, afkomstig van de al daar werkzaam zijnde N.V. Ontginnings maatschappij De Drie Provinciën, n.l. 4 stuks in het complex Het Jongenshuis, bij Appelscha, 2 in het complex De Punt, nabij Haulerwijk, 1 te Hoornsterzwaag en 1 nabij RoheL Met den bouw van de betrokken boerde rijen zal zoo spoedig mogelijk worden aan gevangen, terwijl bij het uitzoeken der pachters ook thans weer een soortgelijke selectie zal worden toegepast als geschiedt bij de eveneens van staatswege gehouden verpachtingen in de Wierrngermeer. VERVANGING VAN DE GOOISCHE TRAM DOOR BUSDIENSTEN. De V. V. V. „Floris 5" te Muiderberg heeft in een buitengewone vergadering na kennis te hebben genomen van het verslag van de aandeelhoudersvergadering van de Gooische Tramweg-Maatschappij, waaruit blijkt, dat op genoemde maatschappij drang wordt geoefend den tramdienst. te vervangen door autobussen, een motie aan genomen, waarin wordt verklaard, dat met autobussen nimmer volledig in de ver voersbehoeften kan worden voorzien en dat voor vervanging van den tramdienst door autobussen mogelijk voor den Rijks weg-Amsterdam-Laren eenige verkeers problemen op eenvoudige wijze kunnen worden opgelost, maar dat dit niet zal mo gen geschieden ten koste van thans aan den tramweg liggende plaatsen als Mui den en Muiderberg. Speciaal voor Muider berg is het behoud- van den tramdienst en zeer zeker het behoud van het bestaande aantal verbindingen per dag, met gelijke vervoerscapaciteit 'n levensvoorwaarde. Op lossing van de bekende verkeersproblemen te Laren en Naarden wordt mogelijk ge acht met behoud van den tramdienst, door De Geneefsche correspondent van de „N. R. Crt." meldde gisteravond: De vertegenwoordiger der Nederlandsche regeeriing in de internationale regeerings- commissie voor vluchtelingen te Evian, mr. W. C. Beuker Andreae, chef van de juridi sche afdeeling van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, heeft gistermiddag het standpunt van onze regeering uiteengezet. Diep bewogen, aldus de Nederlandsche vertegenwoordiger, door de tragiek van het Joodsche vraagstuk in het algemeen in deze dagen en in het bijzonder door het tragi sche lot der vluchtelingen uit Duitschland en van hen, die Duitschland zouden willen verlaten, diep bewogen ook door de angst wekkende zedelijke toestanden, die daar voor de Joodsche kinderen in het leven ge roepen zijn, heeft de Nederlandsche regee ring met sympathie het initiatief van presi dent Roosevelt begroet, om te trachten een oplossing van het vraagstuk te vinden door de organisatie van de emigratie der vluch telingen. Als nabuurstaat van Duitschland zijn, van het begin van de binnenlandsche politieke wijzigingen in Duitschland af, zeer veel vluchtelingen naar Nederland gekomen. Getrouw aan zijn traditioneele gastvrijheid, heeft Nederland deze vluchtelingen in groo- ten getale opgenomen. Toen echter de stroom van vluchtelingen voortduurde, heeft Nederland meer en meer moeten in zien, dat het onmogelijk was aldus voort te gaan en dat een- internationale samen werking voor de bevordering der emigratie naar de landen, waar de vluchtelingen een blijvende verblijfplaats zouden kunnen vin den, noodzakelijk was, zooals de Nederland sche gedelegeerden, ook op de conferentie van Genève herhaaldelijk hebben uiteen gezet. Nederland heeft gaarne er toe bijgedra gen, dat de Joodsche vluchtelingen gehol pen worden zich een nieuw bestaan te scheppen, dank zij de in Nederland in het leven geroepen instellingen voor landbouw- opleiding. Aldus werden de joodsche vluch telingen voorbereid voor hun emigratie naar de landen, waar zij definitief zouden kunnen verblijven. Ofschoon aldus, dank zij o.a. de prijzenswaardige tusschenkomst der Joodsche organisaties, reeds vele dui zenden vluchtelingen naar de landen van him definitieve verblijf zyn kunnen ver trekken, bevinden zich 24000 a 25000 vluch telingen nog altijd in Nederland, een hoog het bouwen van de noodige viaducten, die tevens nuttige werkopbjecten zouden vor men. Het bestuur werd opgedragen geen mid del onbeproefd te laten teneinde den tramdienst te behouden en indien onver hoopt tot een busdienst wordt besloten er voor te waken, dat het aantal verbin dingen met Muiderberg zeker niet wordt verminderd. Besloten werd deze motie o.a. ter kennis te brengen van den minister van Waterstaat, Gedeputeerde Staten van N.- Holland en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gooiland. ST. JOSEPHS-GEZELLEN BESTAAN 70 JAAR. In heel Nederland zal een revue van Toon Rammelt worden opgevoerd. Naar de „Tijd" verneemt, zal in het na jaar van 1938 het 70-jarig bestaan van de St. Josephs-Gezellen Vereeniging in Neder land feestelijk worden herdacht. In verband hiermede heeft de Centrale Raad een revue laten samenstellen, die door de verschillende afdeelingen tot op voering zal worden gebracht. Deze revue, geschreven door Toon Ram melt, is dezer dagen tot gereedheid geko men en zal binnenkort in studie worden ge nomen. Toon Rammelt noemde dit spel met mu ziek, zang en dans, dat geinspireerd is op de vier deviezen der Gezellen: Godsdienst, Arbeid, Vreugde en Eensgezindheid, „Het gave leven". In geheel Nederland zal deze revue wor den opgevoerd. DOCHTERONDERNEMING VAN DE N.S.B. Nationale Reisvereeniging dient politieke oogmerken. Onlangs werd de oprichting te 's-Graven- hage gemeld van een „nationale reisver eeniging". Aan het „Utrechtsch Nieuws blad" is thans bij onderzoek gebleken, dat men hier met een nationaal-socialistische onderneming te doen heeft. De directie wordt door een gewezen directeur van de Nederlandsche Reisvereeniging gevoerd, terwijl in het bestuur, welks samenstelling men merkwaardigerwijze aan de redactie van genoemd blad niet kon meedeelen, de heer mr. F. Sjahle, advocaat te 's-Graven- hage, die daar ook de juridische raadsman ''an de N.S.B. is, als secretaris fungeert. De nationale reisvereeniging is dan ook als een der steeds talrijker wordende mantel organisaties van de N.'S.B. te beschouwen. ..Volkskrant" cijfer bij een bevolking van nog geen 9 mülioen. Nederland kan slechts door- ■fllu gangs'and zijn. De dichtheid der bevolking, die de Ne derlandsche regeering reeds er toe bewo gen heeft, de emigratie van eigen landge- nooten te bevorderen en de zeer ernstige werkloosheid van gemiddeld 400.000 perso nen, hebben de Nederlandsche regeering tot haar groote leedwezen sedert eenigen tijd belet het voortduren van den vluchte lingenstroom toe te staan. Tegenwoordig worden nieuwe vluchtelingen slechts in uitzonderingsgevallen in Nederland toege laten. Met het oog op de dichtheid der be volking, zal Nederland voor de vluchtelin gen voornamelijk doorgangsland moeten zijn. Naar gelang de thans zich in Neder land bevindende vluchtelingen zullen emi- greeren, zullen wellicht nieuwe weer voor een tijdelijk verblijf kunnen worden toe gelaten, mits him verhuizing naar de lan den van hun definitieve verblijf voldoende verzekerd zal zijn. Met betrekking tot de emigratie naar Ne derlandsche overzeesche gebieden, merkte mr. Beucker Andreae op, dat deze gebie den zich in de tropen bevinden en dat de tot dusver opgedane ervaring leert, dat een landverhuizing van blanken voor koloniale doeleinden daarheen weinig kans van sla gen heeft. In de overzeesche gewesten kan slechts sprake zijn van het scheppen van een bestaansmogelijkheid voor individueele personen. De vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering verklaarde tenslotte, dat het zeer belangrijke raagstuk, dat de commissie te behandelen heeft, zeker niet met één slag kan worden opgelost. Voor de oplossing ervan zal vooral een voortzetten van den begonnen arbeid noodig zijn. Land- en Tuinbouw COLORADOKEVER-INVASIE DOOR DEN STORM. Reeds aangetroffen in 66 gemeenten. Grootscheepscbe bespuiting met lood- arsenaat. Op de te Wageningen gehouden „aard appeldag" deed ir. N. van Poeteren, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, een mededeeling over den Colorado-kever. Doordat er op het oogenblik, waar op de Coloradokever dit jaar in Frank rijk uit den grond gekomen is, om de aardappelvelden op te zoeken, hevige en langdurige stormen uit zuidelijke richtingen zijn geweest, is het insect over groote afstanden door de lucht verplaatst en over de omgevende lan den verspreid geworden. Daardoor is ook een groot aantal kevers, vooral in het Zuid-Westelijke deel van ons land terecht gekomen en zijn deze daar van het begin van Juni af zoowel in aard appelvelden als op allerlei andere plaatsen gevonden. Dit zijn dus alle uit Frankrijk aangevlogen kevers en dus geen kevers, die hier te lande hun ontwikkeling hadden doorgemaakt. Ons land bvat dus nog geen haarden van het insect en behoeft dus nog niet als „be smet" beschouwd te worden, maar wij heb ben te maken met een invasie. Het gaat er nu om, te voorkomen, dat het insect hier te lande vasten voet krijgt, dus dat het hier haarden gaat vormen. Daarvoor moeten alle aangevlogen insecten (en als het tot een begin van de ontwikkeling van larven mocht komen dan ook deze) gedood wor den. Het afzoeken der aardappelvelden is ongetwijfeld een zeer nuttigen maatregel en dit moet dan ook zeer zeker op uitgebreide schaal gedaan worden. Daar de kevers op zoovele plaatsen in 66 gemeenten in eenige honderden exemplaren gevonden zijn, moest met de mogelijkheid, dat hij in alle per- ceelen kon voorkomen, rekening ge houden worden en moesten deze dus als verdacht van door den kever aan getast te zijn beschouwd worden. In verband met de bevoegdheid, gegeven in art. 3 van de wet tot bestrijding van den Coloradokever, is toen de be spuiting van alle aardappelperceelen in het gebied, waar de kevers zijn aan gevlogen, dus in Zeeland, de westelijke helft van Noord-Brabant en de Zuid- Holl. eilanden, met 610 pet. loodarse naat voorgeschreven. Het spreekt vanzelf, dat aan de uitvoe ring van deze bespuiting, die zoowel voor de eigenlijke landbouwperceelen geldt als voor de kleine tuinen, waar de kans, dat de kever er is, of dat hij eieren gelegd heeft even groot is, groote moeilijkheden verbon den zijn, maar de belangen, die met dezen maatregel gediend moeten worden, zijn zóó groot, dat alle moeilijkheden overwonnen moeten worden. Van Rijkswege wordt op dit oogenblik WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN hET JAN KLAASSEN-SPEL TE DELFT. Over de opvoering van het Jan Klassen- spel te Delft, bij gelegenheid van het lustrum van het Delftsche Studenten Corps, is men in Protestantsche kringen niet ge sticht. Men is van meening, dat er te luch tig en spottend wordt gesproken enz. over de dood en andere ernstige zaken. Wij willen overnemen, wat de anti-rev. Rotterdammer er over schrijft: „De lustrumfeesten in Delft leveren voor de vrijzinnige politici een ongedachte mee valler op, gelijksoortig aan de vertooning van de film „Grazige Weiden" eenige maanden geleden. Deze laatste, men weet het, wordt in Roomsch-Kath. kringen hoogelijk geprezen en door orthodox-protestanten vrij alge meen veroordeeld, al was er een enkele uitzondering. Van het tooneelstuk „Om de dooie dood niet" uit het Jan Klaassen-spel geldt, behoudens een uitzondering, hetzelf- ae. Wij meenen ten minste, dat alle pro testantsche Kerken in Delft protest aan ge- teekend hebben tegen het openluchtspel, omdat de spot wordt gedreven met dood en zonde; waarbij men in aanmerking moet nemen, dat het spel niet zoo grof is als het tooneelstuk oorspronkelijk was. Nu is het een bekend verschijnsel, dat er in deze dingen verschil van inzicht bestaat tusschen geluovige protestanten en ern stige roomsch-katholieken. In een gemengd gezelschap, b.v. een feestelijke bijeenkomst naar aanleiding van een blijde nationale gebeurtenis zal een roomsch-katholiek con férencier met smaak het verhaal vertellen van een winkelier, die een klant gaat manen, maar dan van diens vrouw hoort, dat deze naar een begrafenis Is. Als de winkelier dan zegt, dat hij een dag later wel zal terugkomen, antwoordt de vrouw, dat zulks niet gaat, want.de man wordt zelf begraven. Zeg nu tegen Roomsch-Katholieken dat dit een lugubere grap is, niet vrij van spot ternij, dan zal men u ongeloovig aankijken: 't. is heelemaai niet zóó bedoeld. We geven djt voorbeeld om niet genood zaakt te zijn de grove grillen en grollen uit het Jan Klaassen-spel ter adstructie te citeeren; zij zijn van heel wat minder ge halte dan het gegeven voorbeeld. En daar mee is genoeg gezegd. Het verbaast en verdriet ons dus, dat in oe R. K. pers met zooveel lof over dit stu dentenstuk geschreven werd; maar wij be grepen ook direct, dat de vrijzinnige poli tici en niet alleen zij hierin een poli tieke kluif zouden zien en deze gretig naar zich toe zouden halen. Gelijk dan ook onmiddellijk gebeurd is. Men wijst met groote vreugde op dit ver schil in levensbeschouwing en zegt dan sarcastisch: tusschen die partijen bestaat nu in de politiek een unio mystica, een ver borgen eenheid des geloofs! Een kostelijke meevaller in deze dagen. Het doet ons veel leed, wij ontkennen het geenszins, dat zich telkens zulke tegen stellingen openbaren, maar de samenwer king tusschen Rome en Dordt heeft nooit oe kerkelijke en godsdienstige verschillen tusschen Dordt en Rom, geloochend of ver doezeld. Integendeel, wederzijds heeft men eigen geloofsleer onverbloemd gepredikt en verdedigd. Dit is echter niet hetzelfde als elkander verketteren, want de belijdenis van beide blijft, dat Gods Woord richtsnoer moet zijn voor maatschappelijke actie en politiek beleid. Dat zich bij de verklaring en toe passing van de Schrift en dus ook in de praktijk tegenstellingen openbaren ligt niet can dat Woord, maar aan onze mensche- lijke kortzichtigheid. Er kan echter een heid ook in de verscheidenheid zijn". het voor de twee voorgeschreven bespui tingen benoodigde loodarsenaat kosteloos beschikbaar gesteld, terwijl ook een aan tal rug-pulverisateurs is uitgegeven, vooral voor de bespuiting van de kleine perceelen. Op veel plaatsen wordt krachtig medege werkt, om de bespuiting volledig te doen uitvoeren en dit is ook noodig, omdat wy de zekerheid moeten hebben, dat de ont wikkeling van het insect volkomen gestuit wordt. Zoowel van gemeentewege als door vereenigingen en organisaties wordt, hulp veleend bij en toezicht uitgeoefend op de bespuitingen. De eerste moet nu uitgevoerd zijn, ter wijl een tweede in de volgende weken toe gepast wordt. De bedoeling is, dat door een vergiftiging van het aardappelblad alle daarin voorkomende Coloradokevers en alle eventueel uitkomende larven gedood wor den. Alleen als dit gelukt, zal het wellicht nog mogelijk zijn, de zeer ernstige conse quenties, die de aanwezigheid van den Co loradokever voor den uitvoer van aardap pelen, groenten en andere gewassen met zich brengt, te ontgaan en dus den uitvoer, ook uit de streken, waar het insect nu is neergestreken, mogelijk'te doen blijven. Als de invoerende landen hun bepalin gen met uiterste gestrengheid doorvoeren, zou dit een ramp voor onzen land- en tuin bouw beteekenen. Daarom mag niemand in de uitvoering der voorgeschreven bestrij dingsmaatregelen achterblijven en moeten gemeenten en besturen alles doen, om de uitvoering te verzekeren en te controlee ren. „Hbld." Geen komkommerstek en geen tomatenkriel. Met ingang van heden morgen aan de veilingen geen „komkommerstek" van alle soorten kas- en platglas-komkommers meer worden geveild. Evenmin mogen geveild worden „tomaten-kriel" en „gescheurde to maten".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7