STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZONDAGSBLAD. WOENSDAG 6 JUU 1938 29ste Jaargang No 9074 S)e £eki&eli£(Ebti/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. AAr. en Aboan,-tarieven zie pog. Giro 103003Postbus 1L Dit nummer bestaal uit vier bladen. Y Jammer! De socialistische A. J. C. wil zich bij de hulde van de jeugd aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 40-jarig regee- ringsjubileum apart houden. Waarom? Welke redenen geeft het hoofd bestuur van de A. J. C. daarvoor op? Eerst meerdere redenen. Maar ten slotte, ra overleg, was aan alle geopperde bezwa ren tegemoet gekomen, behalve aan één: de N J. S. (N. S. B.-jeugd) doet ook mee. 't Zou wel gebeuren zonder groepsonderschei- dingen (uniform, groet, kreet, e.d.), maar 't bleef voor de A. J. C. een onoverko- m e n 1 ij k bezwaar. Dat vinden we jammer. Bij een dergelijke hulde mag geen en kele groep, die mee wil doen op be hoorlijke, passende wijze mee wil doen worden uitgesloten. Wij, katholieken, hebben tegen het Na- tionaal-Socialisme dieper-gefundeerde be zwaren dan de S. D. A. P. kan hebben Wij zouden het ook niet bevreemdend vinden, als de N. S. B. zélf van oordeel was, dat haar jeugd-organisatie niet thuis be hoort bij een dergelijke algemeene, natio nale huldiging, waaraan deelnemen „marxisten", katholieken en andere door haar dagelijks met niets anders dan smaad en hoon overladen tegenstanders. Maar w ij willen ook die jeugd, de N. S. B.-jeugd, niet uitsluiten, als zij zich zelf niet wil uitsluiten. Dat de leiding der A. J. C. daar anders over denkt, vinden wij jammer. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Eindelijk schijnt men er dan toch in geslaagd te zijn, een overeenkomst inzake de niet-inmenging op te stellen, welke door alle vertegenwordigers der 26 landen kan worden aanvaard. Te Rome heeft men de overeenkomst in zake de nietinmenging in Spanje met vol doening begroet. Men is van meening, dat thans niets meer de practische uitvoering van het Britsche ontwerp in den weg staat, waardoor de internatinale zijde van het Spaansche vraagstuk zal kunnen wor den opgelost. Men verwacht, dat de ver sterking van de controle aan de grenzen en het terugtrekken van een aanzienlijk deel van de vrijwilligers aan beide zijden zal leiden tot het erkennen van de rechten van oorlogvoerenden van Franco, waardoor ye- le internationale moeilijkheden uit den weg geruimd zullen worden. Bovendien is men te Rome van oordeel, dat hierdoor de overwinning van Franco zal worden ver sneld, terwijl bovendien het in werking treden van het Britsch-Italiaansch verdrag van 16 April zal worden verhaast. De overeenkomst wordt door de Duit- sche pers met terughoudendheid begroet. Men wijst vooral op den langen duur van de onderhandelingen en men is van mee ning, dat nog niet alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De „Lokalanzeiger" bericht, dat Barcelo na reeds moeilijkheden voor de toepassing van het plan heeft geschapen en het „Ber liner Tageblatt" gelooft, dat Moskou niet zoo onhandig zal zijn te antwoorden met een botte weigering, doch dat de Sovjets wel door zullen gaan met het aanstoken van den Spaanschen brand en met hun po gingen, hem algemeen te maken. Wij zul len er maar het beste van hopen. TOKIO: Morgen zal in Japan het feit worden „herdacht" dat de Oorlog met Chi na reeds een jaar duurt. Evenals in den we reldoorlog is ook in dezen strijd de ver wachting van een einde in drie maanden niet in vervulling gegaan. De Japansche regeering heeft het volk reeds aangespoord de buikriem toe te halen en de eerste ver jaardag van dezen strijd zal worden her dacht met een herdenking der gevallenen. Dat Japan zich overigens ook op een lang- durigen strijd voorbereidt, bewijst wel het bericht van de industrieele mobilisatie in Japan, waardoor 1.300.000 employé's en ar beiders een andere betrekking zullen moe ten zoeken om de bewapening te kunnen opvoeren. Coördt natie van het verkeer Het ligt in de bedoeling een vergunnings stelsel in te voeren. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de zesde, negende en tiende afdeeling van de wet van 29 Ne- vember 1935 tot verlaging van de open bare uitgaven, zoomede regeling van de in trekking der wet van 5 Mei 1933. Aan de memorie van toelichting ontlee- nen wij het volgende: De wet van 29 November 1935 tot ver laging van de openbare uitgaven beoogt door de bepalingen van de zesde en negen de afdeeling een coördinatie van het ver voer van goederen en personen mogelijk te maken. Op grond hiervan is bij Kon. Besluit van 12 Januari 1937 voor het personenvervoer een regeling in het leven geroepen, het RA.P. (reglement autovervoer personen). Wat dit R.A.P. betreft, moet krachtens het bepaalde in de tiende afdeeling van de wet, uiterlijk cp 15 Februari 1939 (twee jaar na invoering van dit reglement) een zelfstandige wettelijke regeling in werking treden. Deze wettelijke regeling is thans in gevorderden staat van voorbereiding, in verband waarmede het onnoodig voorkomt om bij dit wetsontwerp nog in den grond slag van het reglement autovervoer per sonen wijziging te brengen. Door het schrappen van de woorden „en van goe deren'' in artikel 2 der zesde afdeeling blij ven de artikelen 2 en 3 alleen voor het personenvervoer van toepassing. In aansluiting bij artikel 1 zullen de voorgestelde artikelen 4 en volgende van de zesde afdeeling den grondslag vormen voor de regeling van het goederenvervoer. De minister ziet zien verplicht om thans een uitbreiding voor te stellen van de mach tigingen welke tot grondslag dienen van de bij Algemeenen Maatregel van Bestuur uit te vaardigen regeling van het goederenver voer per motorrijtuig en schip. Met het oog op een doeltreffende coördinatie wordt thans ook machtiging tot afwijking van eenige artikelen van de Spoorweg- en de Locaalspoor- en Tramwegwet voorgesteld. De minister verklaart nogmaals uitdruk kelijk, dat de coördinatie tot strekking heeft om allen verkeersmiddelen in ons nationale vervoerswezen zooveel mogelijk hun geëigende plaats te doen innemen. Het is niet de bedoeling om door de coördinatie een bijzondere bescherming te geven aan eenig bepaald onderdeel van het vervoersapparaat, b.v. de spoorwegen. Met de coördeinatie wordt geenzins beoogd een verstarring van het vervoersapparaat, een tegenhouden van den technisch-economi- schen vooruitgang. De coördinatie zal een gezond, eco nomisch vervoersapparaat moeten bren gen in het algemeen belang, waarbij tevens de belangen gediend worden van de groote groep der bevolking, welke in het vervoerswezen arbeid vindt. Het ligt in de bedoeling, bij de coördi natieregeling een vergunningsstelsel in te moeren, van toepassing zoowel op het regel matig vervoer op bepaalde trajecten over den weg en te water, als op onregelmatig vervoer langs een der genoemde transport wegen. HET BIJZONDER INVOERRECHT OP BENZINE Verlenging voor vijf jaar voorgesteld Ingediend is een wetsontwerp houdende heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het zal wel geen betoog behoeven, aldus minister Steenberghe in zijn memorie van toelichting op het ontwerp, dat de schatkist voor zoover thans is te voorzien, in de eer ste jaren de opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine van meer dan 32.000.000 niet kan missen. Het hierbij aangeboden wetsontwerp strekt dan ook in de eerste plaats om artikel 20 van de wet van 19 December 1931 in dien zin te wijzigen, dat de geldigheidsduur van deze wet voorloopig met vijf jaren en dus tot 1 Januari 1944 wordt verlengd. Van de gelegenheid is voorts gebruik gemaakt om mede een paar wijzigingen voor te stellen, strekkende, om de in arti kel 2 bis der wet vermelde meng-verboden en menggeboden beter te kunnen handha ven. Deze wijzigingen zijn geinspireerd door overeenkomstige bepalingen in de accij ns wetgeving. Voorts wordt voorgesteld om aan de aan geduide wet den naam van Benzinewet 1931 te geven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling aan dit wetsvoorstel tevens een ontwerp te koppelen voor een heffing op het gebruik van tot voortbeweging van motorrijtuigen gebezigde andere brandstoffen dan ben zine en benzol. Om de tijdige afdoening van het onderwerpelijk, aan een termijn bonden wetsvoorstel zooveel mogelijk te bevorderen, is er echter en slotte de voor keur aan gegeven deze beide aangelegen heden gescheiden te houden. GEEN LOONBIJSLAGREGELING VOOR HET TUINBOUWBEDRIJF. De minister voelt meer voor een regeling van het vaste lasten vraagstuk. De bedrijfsraden voor het tuinbouwbe drijf in Noord- en Zuid-Holland hadden onlangs den minister van sociale zaken ver zocht over te willen gaan tot de wederin voering van de loonbij slagregeling voor het tuinbouwbedrijf. Naar wij vernemen, heeft de minister op voormeld verzoek een af wijzende beslissing genomen. Van de toe passing der loonbij slagregeling wordt n.l. een verdere ontwrichting van het bedrijfs leven in den Nederlandschen tuinbouw ge vreesd, waardoor niet de te verwachten re sultaten ten aanzien van de arbeidsgele genheid zouden worden bereikt. De minis ter van sociale zaken is verder van mee ning, dat veel beter dan door een loonbij- slagregeling een bevredigende regeling van het vaste lasten vraagstuk, waaraan wordt gewerkt, den financieelén toestand van het tuinbouwbedrijf kan verbeteren. DE WERELDMISSIE IN CIJFERS. Volgens de nieuwste gegevens van de Congregatie De Propaganda Fide zijn er in Azië 7.911.370 Katholieken tegenover 7.699.227 in 1930 en 6.029.029 in 1927. In 10 jaar is het aantal christenen dus toegeno men met 882.341 ofwel met gemiddeld 88.000 zielen per jaar. In Afrika is het aantal Katholieken sinds 1927 gestegen met 3.591.958 of een gemid delde van 359.000 zielen per jaar. In 1937 telde Oceanië 2.557.803 Katholie ken tegenover 1.911.717 in 1927, hetgeen een jaarlijksche toename beteekent van onge veer 65.000 per jaar. Wat Amerika betreft zij bemerkt, dat slechts een klein gedeelte van dit uitge strekt gebied nog beschouwd wordt als Missie-terrein. Deze missiegebieden telden in 1937 ruim 2.931.000 zielen tegenover 2.415.323 in 1927. De gemiddelde toename bedraagt 50.000 Katholieken per jaar. Ook in Europa vallen nog enkele landen onder de rechtsmacht van de Congregatie de Pro paganda. De toename van het aantal Ka tholieken in deze Europeesche Missiegebie den bedraagt 17.000 per jaar. In 10 jaar tijd is het aantal Katholieken in alle Missiegebieden tesamen gestegen van 14.330.629 tot 21.143.328 Katholieken. VOORNAAMSTE NIEUWS Het elfde Eucharistisch Ziekentriduum Weer bijna 300 zieken nemen deel Het feest der zieken is weer begonnen. Onder zwaren donderslag en regenval werden de zieken kerkwaarts gebracht en in allerijl moesten voor den zij-ingang der kerk aan den Heerensingel voorzieningen worden getroffen om de zieken droog bin nen te brengen. Maar ondanks dien tegenslag verliep al les vlot en ordelijk 'én zonder eenig onge val. De perfecte organisatie van het leger helpers en helpsters bracht de ongeveer 300 zieken uit Leiden en verre omgeving behouden binnen. En daarbinnen in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph begonnen de zieken weer hun driedaagsch Eucharis tisch triduum, dat feest voor de lijdende zieken, die misschien zoo lang verstoken zijn geweest van het bijwonen van kerke lijke plechtigheden, die zoo lang hebben moeten missen den luister van den offer- en eeredienst, welke zoo diep ingrijpt in het zieleleven van ieder mensch, doch in dat der zieken in het bijzonder. Daar staat de kerk thans weer gevuld met blanke bedden, rustbedden en zieken stoelen, waarop gedurende drie dagen de zieken de vertroostingen van den gods- doenst mogen ondergaan, waar zij geduren de drie dagen de gasten zijn van den Gast heer der gastheeren. Gesteld, dat deze kerk alleen gebouwd v/are om er jaarlijks het driedaagsch feest der zieken te kunnen doen plaats hebben, welk een zegen zou dan reeds niet uitstra len van dit mooie kerkgebouw, dat door de goede zorgen van de heeren G. Schlatmann en Mulder weer op fraaie wijze versierd is met een schat van bloemen. Blauwe hor tensia's vormen het hoofdmotief der versie ring. Op het priesterkoor staan ter linker en ter rechterzijde twee reusachtige bloe menmanden met een doorsnee van 1.75 M. Daarin zijn rondom een palmengroep hor tensia's geschikt tot één reusachtige bouquet van bloemenschoon. Langs het hoofdaltaar zijn weer twee bloemen-ko- lommen opgetrokken en ook het Maria- altaar gaat nagenoeg schuil onder een schat van deze gave der natuur. Te half tien had de openingsplechtigheid van het elfde Ziekentriduum plaats met een plechtig gezongen Veni Creator, door het zangkoor der kerk onder leiding van den weleerw. heer kapelaan E. A. M. Paap ten gehoore gebracht. De zeereerw. heer J. J. C. M. Looyaard, pastoor te Oegstgeest, verrichtte vervol gens de zegening der zieken en de zege ning der draagstoelen, waarna zijneerw. de plechtig gezongen H. Mis opdroeg, daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren pa ter W. de Leeuw O.F.M., kapelaan der St. Leonardusparochie en P. Hofstede, kape laan der parochie. Na het Evangelie betrad de weleerw. pa ter A. C. A. Ponsioen den nieuwen preek stoel en sprak de zieken in treffende woor den over de vreugde, die alle zieken moet bezielen geroepen te zijn om hier tegen woordig te zijn bij Jesus in het H. Sacra ment. Daarna schetste de eerw. spreker de liefde der menschen, die de zieken hier heeft bijeengebracht om van meer nabij van God's zegeningen te mogen genieten. Als spr. daarna de vraag stelt: waarom dat ziek-zijn en waarom dat lijden, dan antwoordt hij erop: om beter te worden naar het lichaam, als God het wil, maar Buitenland Te Londen is de niet-inmengings-com- missie gisteren tot overeenstemming geko men. (2e blad). Italië sluit vriendschapsverdrag met Mandsjoeko. (2e blad). De gelijkschakeling van Oostenrijk vor dert. (2de blad). Barcelona en Madrid onder het vuur der rechtschen. (2de blad). Een jaar oorlog in China Industrieel® mobilisatie in Japan. (2de bald). ook en vooral, om beter te worden naar de ziel. Als de zieken met zulk vertrouwen dit triduum beginnen, zullen zij gesterkt naar huis gaan. Na de predicatie werd het H. Misoffer voortgezet. Terwijl de H. Communie werd uitgereikt zong het zangkoor het Sacris So lemn iis. Toen het H. Misoffer ten einde was en de zegen met het Allerheiligste was gege ven, kwamen de vele gedienstigen, die den geheelen morgen reeds achter de schermen hadden gewerkt, weer in actie, om de zie ken alle van voedsel en drinken te voor zien. En daarbij viel ons weer op hoe ont zettend veel voorbereidingen telken jare toch moeten worden getroffen om alles vlot en behoorlijk te doen verloopen. Wij zullen dan ook nogmaals een be roep doen op alle Katholieken om telkens wanneer het comité op allen een beroep doet tot steun, mild en vrijgevig te steunen, want het Eucharistisch Ziekentriduum kan nimmer naar waarde gesteund worden. Te 12 uur volgde de plechtigheid der handoplegging. De plechtigheid werd verricht door den weleerw. heer J. W. Redeker, kapelaan te Sassenheim. Ook namen hieraan deel de Deken, Pas toor Looyaard, Rector Kluyvers en de Ka pelaans Bernefeld, Lansbergen, Leenders, Hofstede, de Leeuw en Van der Spek. Het jongenskoor, onder leiding van Ka pelaan Paap, zong eenige hymnen. Te kwart over twee werd een plechtig Lof gecelebreerd door den zeereerw. heer dr. W. van Hees, prior van het Kruis heerenklooster te Zoeterwoude met assi stentie van de weleerw. heeren H. Brans, kapelaan te Lisse en Beyersbergen van He negouwen D.S.Cr., te Zoeterwoude. De predicatie werd gehouden door kape laan F. Bernefeld, die tot tekst had geko zen de woorden van St. Paulus aan de Co- rinthiërs: Virtus in infirmitate perficitur. Juist bij zwakheid komt de kracht tot haar recht. Na het Lof volgde de processie. Met den zegen met het Allerheiligste werd de eer ste dag besloten. Openstelling der kerk hedenavond. De kerk is hedenavond ter bezichtiging opengesteld van 8 tot half 10 uur. Tijdens deze openstelling zullen door de „St. Odo- Koorknapen" gezangen worden uitgevoerd. VER. Sa. VERONICA De maandelijksche zitting van Sancta Veronica wordt wederom morgenmiddag gehouden. Mede in verband met het feit, dat in Augustus géén zittingsmiddag ge houden worden wegens de vacanties, rekent het bestuur morgen op een groote op komst zoowel van dames, die materiaal ko men halen en de klaargekomen kleeding- stukjes terugbrengen, als van de dames die eenige uurtjes productief komen maken ten bate van de R.K. arme en vooral stille arme stadgenooten. Moge het bestuur niet teleurgesteld wor den. De aanvragen komen nog in zoo grooten getale binnen en er is nog zoo enorm veel noodig, wil aan iedere redelijke aan vrage eenigszins tegemoet gekomen wor den. Binnenland Ingediend isx een wetsontwerp, waarbij de wijze van goederenvervoer voorzoo- ver geen eigen vervoer afhankelijk wordt gesteld van een vergunning. (1ste blad). Benzine blijft even zwaar belast. Hef fingen op andere brandstoffen worden af zonderlijk geregeld. (1ste blad). Sport en Wedstrlfden De intern, tenniskampioenschappen te Noordwijk brachten gisteren reeds een ver rassing door een overwinning van mej. Kerckhoff op mej. Stevenson. (4de blad). De Leidsche Reddingsbrigade vierde haar twintigjarig bestaan met geslaagde wedstrijden en demonstraties. (4de blad). De Tour de France begonnen. (4de blad). De vierde ronde van het schaakkam pioenschap van Nederland. (4de blad). VEREEN. „KATHOLIEK LEI) EN" Kunt gij zingen? Zingt dan mee!! Hedenavond 3e repetitieavond in het An- tonius Clubhuis aan de Mare om 8.15 uur. Alle deelnemers aan deze zangavonden worden wederom verwacht. Het aantal deelnemers is reeds gestegen tot ruim 150. Degenen, die over een goede stem beschikken en nog niet aan de repe tities deelnamen, worden verzocht heden avond aan den zang deel te nemen. Nog niet besloten??! Kom dan heden avond eens luisteren!! Gij besluit zeker tot deelname. Het bestuur. AUTO IN EEN SLOOT. Hedennacht te omstreeks half vier is op den Haagweg nabij de St. Leonarduskerk een auto met eenige studenten, bestuurd door v. M., tegen een aldaar staande lan taarn der straatverlichting gebotst. De paal knapte af en de auto reed voorover de langs den weg gelegen sloot in. Door de botsing was de vaart van de auto reeds gedeeltelijk gebroken, zoodat de val in de sloot niet zoo hevig was. De inzittenden kwamen er zonder noemenswaardige ver wondingen af. Hedenmorgen vroeg is de auto weer op den weg gebracht. VOETGANGER DOOR AUTO GEGREPEN Hedenmorgen omstreeks half elf is de 68-jarige A. S., hier ter stede woonachtig, toen hij vanuit de Groenesteeg de Hooi gracht overstak, door een passeerende auto gegrepen. De man sloeg achterover en kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht. Ernstig verwond, doch bij kennis, werd het slachtoffer naar het St. Elisabeth Ziekenhuis overgebracht. Bij het door de Ned. Ver. ter bevorde ring der Schriftkunst hier ter stede ge houden examen voor het Schooldiploma Sier- en Reclameschrift slaagden: Verona Altena, Annie v. Berge Henegouwen, Ans Brand, Hildegonda Catin, Ria Devilé, Bertie Fleur, Elizabeth v. d. Geest (met lof), Jo hanna Groenendijk (met lof), Rie ter Heegde, Anna Heet velt, Johanna Hooy- mans, Ria Jager, Louise Jansen, Henny Kriek, Johanna Langezaal, Betty Noord- man, Nel Paddenburg, Clazina Reizevoort, Josina Rijsbergen, Maria van Schagen (met lof), Suze v. Staden (met lof), Ria v. Tey- lingen (met lof), Fien Theelen, Jannie de Wekker, Jannie v. Wieringen, Bep de Wit, Francina Wolffram en Rie Würtzer, allen leerlingen van de Mariaschool, Haarlem merstraat.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1