DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Jangtse stuit Japanschen opmarsch Auto uit den bocht geslagen Onderwijs 1 DONDERDAG 23 JUNI 1938 29ste Jaargang No. 9063 9a Êeidóeh^Êkni/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. Giro 103003. Postbus 11. Dc Koningin heeft haar kleindochter Prinses Beatrix op haar schoot. De móéder Prinses Juliana en de andere grootmoeder Prinses Armgard zien met blij genoegen toe Een door Z.K.H. Prins Bernhard genomen foto V Katholieke ziekenhuizen De Katechismus, die er gegeven wordt, maakt een school niet tot een katholieke school. De priester, die aan een ziekenhuis is verbonden, maakt een ziekenhuis niet tot een katholiek ziekenhuis zelfs niet de kapel, waarin iederen dag de heilige Mis wordt opgedragen en godsdienstoefeningen worden gehouden. Wat wordt vereischt, wil een katholiek ziekenhuis zijn naam met eere en naar waar heid dragen, is dezer dagen uiteengezet bij de lustrumviering der vereeniging van Ka tholieke ziekenhuizen in Nederland, te Utrecht. Daar zijn veel sympathieke gedachten gepropageerd, daar zijn veel leerrijke woorden gesproken. In een katholiek ziekenhuis moet heer- schen een echt katholieke geest. Bij de re- ligieusen en bij de leeken-verpleegsters. Want ook leeken-verpleegsters, goede ka tholieke leeken-verpleegsters, hebben wij noodig. En er moet voor deze laatsten een alleszins behoorlijke, alleszins goede gele genheid voor opleiding bestaan. In een katholiek ziekenhuis moet heer- schen een onbaatzuchtige, medelijdende, geduldige, offervaardige en hulpvaardige naastenliefde. Onbaatzuchtige naastenlief de. Men begrijpe, eenerzijds, dat onbaatzuchtigheid niet synoniem is met zorgeloosheid voor de materieele belangen, de geldelijke verplichtingen van het zie kenhuis. De patiënten moeten inzien en t o o n e n in te zien! dat ook een zieken huis niet.... van den wind kan leven; dat het een sociaal belang is, dat een zieken huis niet constant lijdt aan een tekort aan geldmiddelen, waardoor noodige en ge- wenschte verbeteringen en moderniseerin gen worden belemmerd of belet. Men be grijpe, anderzijds, dat het geen denk beeld van onbaatzuchtige liefde opwekt, als er wordt getracht uit alles een gel delijk - slaadje slaan. Hierover hebben we elders wel 'ns hooren klagen. De religieusen doen dat dan zéker niet voor zichzelf, maar handelen dan aldus op voor schrift of aandrang „van hoogerhand". Doch intusschen wordt er aldus in meerdere of mindere mate ergernis gegeven. Maar de reden, waarom wij hier een enkel woord willen neerschrijven, naar aanleiding van bovengenoemde lustrum viering. is gelegen in het feit, dat wij, voor zoover noodig, deze gelegenheid willen aan grijpen, om allen te doordringen van dankbaarheid voor het bezit van ka tholieke, echt katholieke ziekenhuizen! Van welk 'n groote waarde is het, als een katholiek kan worden verpleegd, verzorgd, getroost en gesterkt in een waar katholiek milieu. Van welk 'n groote waarde is dat, niet alleen voor den zieke zelf, maar ook voor diens familie! Daarvan moet ook de Overheid over tuigd zijn, die het den katholieken zoo ge makkelijk mogelijk moet maken, zich te la ten verplegen in de eigen katholieke zie- keninrichting. De rivier buiten de oevers In de nabijheid van Taihoe is de Jangtse aan beide zijden buiten de oevers getreden. Op het oogenblik bevinden de Japansche troepen op hun opmarsch naar Hankau zich in de omgeving van Taihoe. De Japansche opmarsch naar Hankau wordt ernstig gehinderd door de overstroo- ining van de Jangtse; operaties op groote schaal zijn onmogelijk geworden. Het Chineesche hoofdkwartier bij Taihoe deelde hedenochtend telefonisch mede, dat de omgeving van de stad onder water staat cn dat de Chineesche troepen sterke stel lingen in de heuvels hebben ingenomen, zoodat een Japansche opmarsch hier thans jrractisch onmogelijk is. Twee personen op slag gedood, een licht gewond Op den Grebbeberg te Rhenen is van morgen te omstreeks kwart over negen een personenauto, die met vrij groote snelheid reed, uit den bocht gevlogen en in botsing gekomen met een autobus van de Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschappij. In de auto zaten drie per sonen. De bestuurder en één van de twee personen, die zich achterin bevon den, werden op slag gedood. De derde inzittende werd licht gewond. De lijken zijn naar het ziekenhuis te Rhenen overgebracht. De chauffeur van de autobus, die geheel rechts van den weg reed, kon het ongeluk niet voorkomen. Over het ongeluk, dat op den slechts 6.40 meter breed en weg plaats had, vernemen j nader, dat de personenauto met een snelheid, welke grooter was, dan de veilig heid ter plaatse toelaat, uit de richting Rhenen, den berg af kwam. Hierdoor kon ie bestuurder den gevaarlijken, door waar schuwingsborden aangegeven S-bocht on der aan den berg niet behoorlijk nemen, waardoor de wagen op de linkerhelft van den weg kwam en daar met een hevigen slag tegen een juist naderende bus van de Nederlandsche Buurtspoorweg Maatschap pij botste. De passagiers van de bus bleven onge deerd, doch van de inzittenden van de per sonenauto werden beide heer en, die links aan den kant waar de auto de bus raakte, zaten, t.w. de filmoperateur Hagen uit Hil versum, die den wagen bestuurde en de tellner Waldeck, die achter hem had plaats genomen, op slag gedood. De eveneens uit Hilversum afkomstige operateur-electricien Vlodorp, die naast den bestuurder zat, sloeg tegen de voorruit en bekwam vrij ernstige snij wonden a an het gelaat Na ter plaatse verbonden te zijn, is hij per ziekenauto naar Hilversum vervoerd. De politie, die met een geneesheer ter stond op de plaats des onheils aanwezig was, heeft de beide lijkep der slachtoffers naar het ziekenhuis te Rhenen laten over brengen. De personenauto, waarmee men op weg was naar Venlo, is geheel vernield. De aan gereden autobus is aan de voorzijde zwaar beschadigd. De politie heeft beide voertui gen in beslag genomen, doch na aan de justitie rapport te hebben uitgebracht, vrij gegeven. Het ongeluk is uitsluitend toe te schrijven aan de te groote snelheid, waarmee de per sonenauto reed DE WERELD IN VOGELVLUCHT HANKAU: Opnieuw heeft het water zich verzet tegen de militaire plannen der binnengedrongen Japansche troepen. Toen het water van de Gele Rivier zich stelde tusschen de beide strijdende legers en de Japanners gedwongen werden zich terug te trekken, begonnen de Japansche troe pen voorzichtig 'op te rukken langs de oevers van de Jangtse om Hankau aan te vallen. Dit plan Schijnt thans ook ver ijdeld te zijn, doordat de Jangtse buiten de oevers is getreden en de krijgsoperaties rondom Hankau onmogelijk maakt. Zoo helpt het water de Chineezen, inzooverre als het de Japansche plannen dwarsboomt. Maar overigens berokkenen de overstroo mingen het Chineesche land een onmete lijke schade. De omvang van de ramp is nog niet te overzien; straks vereenigen zich de wateren van de Gele Rivier met die van de Jangtse en is de schade niet te schatten. Men moet ook niet vergeten, dat deze overstroomingen voor China niet de zelfde waarde hebben als de waterlinie voor ons land. Onze waterlinie sluit af en de omvang van de inundatie is vrij nauwkeurig bekend. In China belemmert het water slechts in een bepaald deel de krijgsoperaties, terwijl het een enorme schade aanricht aan het land zelf. Het geeft geen bescherming maar richt inte gendeel een ontzettende verwoesting aan, welke misschien nog erger is dan de Ja pansche invasie. Arm China-land. LONDEN: In Engeland is de moeder van de Koningin overleden. Zij heeft in haar leven wel promotie gemaakt, daar zij de dochter was van een predikant en het ge bracht heeft tot Koningin-Moeder. Men verwacht niet, dat dit overlijden wijziging zal brengen in de plannen van het Brit- sche Koningspaar inzake het voorgenomen officieele bezoek aan Frankrijk. DE HAARLEMSCHE M.T.S. Examinandi worden al voor de industrie gevraagd. In de jaarvergadering van de Vereeni ging voor Nijverheidsonderwijs te Haar lem, onder voorzitterschap van ir. A. G. de Koningh, werd o.m. het volgende medege deeld: De M.T.S. begon in Januari 1937 met 512 leerlingen. De aanmelding voor den nieu wen cursus was dit jaar opnieuw grooter dan het vorige jaar. Ingeschreven waren 336 candidaten, tegen het vorig jaar 286. Slechts 165 leerlingen konden worden toe gelaten. Tot het tweede studiejaar extra klasse werden toegelaten 51 leerlingen, op grond van hun diploma H.B.S. B. met 5 j. c. Het aantal ingeschreven en toegelaten practici (candidaten afkomstig van een H.B.S.) was dit jaar veel grooter, zoodat niet allen konden worden toegelaten. De afdeelingen Bouw- en Weg- en Water bouwkunde waren volledig bezet. De af- deeling Vliegtuigbouwkunde leverde de eerste gediplomeerde Vliegtuigbouwkundi gen af, in totaal 17 afgestudeerden, waar van 10 reeds een diploma werktuigbouw kunde en 3 het diploma scheepsbouwkun- de hadden. De bezetting van deze afdee- ling was echter voor den nieuwen cursus in het 4e jaar slechts gering, slechts 7 stuks, omdat zij thans in hoofdzaak gerecruteerd moeten worden uit reeds gediplomeerde leerlingen, en deze dit jaar liever dadelijk in de practijk gingen wegens de goede vooruitzichten. Voor de komende jaren is evenwel op een betere bezetting van de afdeeling vliegtuigbouwkunde te rekenen, aangezien het le leerjaar 28 vliegtuigbouw kundigen telt, het 2e jaar 31 en het prac- tische leerjaar 17. Hoewel de vooruitzichten voor de vlieg tuigbouwkundigen zeer verbeterd zijn en ook volgens deskundige bedrijfsleiders in de toekomst een goede vraag zal bestaan, meenen wij toch voorzichtig te moeien zijn met het afleveren van vliegtuigbouwkundi gen, en leggen wij ons eenige beperking op, waarbij de besten tot het 4e jaar worden toegelaten. De anderen kunnen het diplo ma werktuigbouwkunde of scheepsbouw- kunde behalen. In 1937 was de vraag naar afge studeerden van onze school zeer groot, zoodat practisch ge sproken bij kans alle afgestu deerden een plaats konden vin- de n en slechts eenige ouderen, die na hun diplomeering een andere richting hadden gekozen, in het bedrijfsleven geen plaats meer konden vinden. Aan het eind van het jaar 1937 waren van de 1150 afgestudeerden slechts 32 werk loos, waarvan 17 van de nieuwe lichting en de rest van oudere, meestal zeer oude lichtingen. Vermeld kan nog worden, dat de stand op het oogenblik, Juni 1938, is in totaal 12 werkloozen, of 1 pet., waarvan 7 electrotechnici, 4 werktuigbouwkundigen, 1 bouwkundige. Van deze werkloozen is slechts een kortelings afgestudeerd, de rest is nog altijd van oudere lichtingen. De versterking van het Nederlandsche Leger zal maken, dat van de nieuwe ge diplomeerden een veel grooter gedeelte zal moeten opkomen om hun dienstplicht te vervullen, waardoor de vraag naar afgestu deerde M.T.S.-ers dit jaar zeker nog groo ter zal zijn dan in het vorige jaar, en de vraag zeker grooter zal zijn dan het aan bod. Reeds thans worden verscheidene M.T.S.-ers besproken, vóórdat zij afgestu deerd zijn. Ofschoon eventueele moeilijk heden van plaatsing hierdoor naar het vol gend jaar verschoven worden, zal de nieu we toestand tot gevolg hebben, dat de be zoldigingen van onze jongelui zullen stij gen. De totale bezetting van de M. T. S. was op 1 September in verband met de klassen- indeeling 526, waarvan 409 op school en 117 in de practijk, tezamen nog 5 meer dan verleedn jaar, hoewel toen reeds het maxi mum waarvoor de school gebouwd is (400 leerlingen) was overschreden. Resumeerende kan gezegd worden, dat, evenals in de vorige jaren, de M. T. S. zich in een grooten bloei verheugt en goede vooruitzichten biedt aan haar afgestudeer den, ook al mocht de opleving niet meer stand houden. Het steeds stijgende aantal aanmeldingen ieder jaar wijst op waardee ring overal in den lande. R. K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage. Geslaagd de dames: J. Corbey, A. van den Dries, H. van Gent, E Huijgen, L. Jan sen, M. Meijer, E. Moormann, K. Wagten- aonk, N. van der Werff en H. Zoetmulder. Afgewezen 2 candidaten. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS ONTPLOFFING BIJ EEN BOUWWERK IN ITALIë. MILAAN, 23 Juni (A.N.P.). Te Seros, nabij Sala Dora is bij het bouwen van een waterwerk een lading springstof voortij dig ontploft. Zes arbeiders werden bedol ven, twee van hen zijn overleden, de vier anderen zijn ernstig gewond. Buitenland De moeder der Engelsche Koningin over leden. (2de blad). Ook de Jangtse thans buiten de oevers getreden. Overstrooming stuit Japansche opmarsch naar Hankau. (2de blad). Binnenland De zaak Oss voor het ambtenarengerecht. (lste blad). Middel tegen mond- en klauwzeer gevon den? (3de blad). Tegen een drogist die een meisje een sublimaatspoeling zou hebben aangeraden en de daarvoor noodige pastilles verkocht, is bij de behandeling voor het hof te 's-Gra venhage wegens dood door schuld zes maan den gevangenisstraf geëischt. (4de blad). Een botsing tusschen een personenauto en een autobus op den Grebbeberg te Rhe nen eischte twee dooden. (lste blad). Sport en Wedstrijden De neger Louis sloeg den Duitscher Max Schmeling knock out in een strijd van slechts 2 min. (4de blad). HET BEZOEK VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR. PARIJS 23 Juni (A.N.P.) Na het overlijden van de moeder van de koningin van Engeland is vanochtend tusschen Pa rijs en Londen van gedachten gewisseld. Nog is niets besloten, doch men vermoedt dat de koning in ieder geval naar Parijs zal komen. Men weet nog niet of de konin gin hem zal vergezellen. Het is duidelijk, dat wanneer zij zal komen, alle ontvang sten, welke een vreugdevol karakter zou den hebben, zullen vervallen. Vanmiddag zal de Britsche ambassa deur een bezoek brengen aan minister Bonnet en men verwacht, dat hij de be slissing van den koning en de koningin zal overbrengen. LONDEN, 23 Juni (A.N.P.) Naar ver luidt worden inzake het koninklijk bezoek aan Parijs twee mogelijkheden overwo gen, ofwel de koning zal alleen gaan, of wel hij zal vergezeld worden door zijn moeder, koningin Mary. Vanochtend heeft koningin Mary een bezoek gebracht aan haar schoondochter. Naar Reuter van zeer welingelichte zij de vernomen heeft, is het niet mogelijk het bezoek aan Parijs af te zeggen. Op het paleis is heden besproken, hoe dit bezoek gewijzigd moest worden. De minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax en Lord kamerheer, Cromer, hebben vanoch tend met den koning hierover gesproken. Vermoedelijk zal vanavond de beslissing bekend worden gemaakt. Lord Cromer heeft met den koning ook het vraagstuk van de hofrouw besproken, doch a..ngezien de gravin van Strathmore niet van koninklijke bloede was, is het niet waarschijnlijk, dat hofrouw zal wor den aangenomen. RUMOERIGE FEESTVIERING IN DE NEGERWIJKEN. Om de overwinning van Louis. NEW YORK. 23 Juni (A.N.P.) In de negerwij ken der Amerikaansche steden werden naar aanleiding van Schmelings nederlaag tegen Louis feesten georgani seerd, waarbij het vaak zeer rumoerig toe ging. Door de vreugdedansen op de stra ten werd het verkeer onmogelijk gemaakt. Te Cleveland ontaardde het feest in een algemeene vechtpartij, waarbij vele per sonen gewond werden. De politie maakte gebruik van traangasbommen. Te Chicago werden ruiten van de tramwagens inge gooid. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN MEMELLAND. KAUNAS, 23 Juni (A.N.P.). Bij het aankomen van §en Duitsch schip, waarvan de passagiers nationaal socialistische lie deren zongen, is het tot ongeregeldheden gekomen. De woedende menigte heeft de ruiten van het hoofdbureau van politie ingeslagen en twee politiemannen ge wond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1