RIJNSTREEK Land- en Tuinbouw FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 23 JUNI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG 10 OEGSTGEEST Oranjefeesten. De Oranjevereeniging is druk in de weer de noodige voorberei dingen te treffen voor de feesten op 31 Augustus en 1 September. Zij heeft o.m. daartoe ook een circulaire gericht tot alle vereenigingen om een bijdrage voor het aan het Gemeentebestuur aan te bieden portret van H. M. de Koningin. Bij dit schilderij wordt dan tevens aan geboden een album met de handteekeningen \an de dag. besturen van alle vereenigin- gen. In aansluiting op deze mededeeling zij verder vermeld dat op Woensdag 29 Juni, de verjaardag van Prins Bernhard, de Tram-Harmonie een rondgang door de ge meente zal maken en daarna een volks concert zal geven aan „Het Witte Huis". F.IJNSBURG De paardenmarkt". De Dinsdag in de derde volle week van Juni is voor Rijnsburg een groote dag. We zcuden het in plaats van de paard enmarkt- <iag de dag van het volksfeest willen noe men, want met de aanvoer van paarden is het tegenwoordig treurig gesteld. We durven het luttele getal niet noemen. Maar de stemming was er weer, zooals altijd. En volksfeesten waren er, meer dan ooit. De rr uziekvereemging was in actie, de Gym- rastiekvereeniging D.W.S zette haar beste beentje voor, een voetbalwedstrijd van de Rynsburgsche Boys. enz. en als klap op de '•uurpijl iets nieuws: wielerwedstrijden voor amateurs, welke zoo in den smaak vielen, dat men het 's avonds nog eens over deed! Alle feestelijkheden zijn goed geslaagd en volgend jaar is het weer paardenmarkt. SASSENHE1M Aanrijding. Toen de zoon van M, v. Breda van zijn werk huiswaarts reed werd hij op de Hoofdstraat door een auto die de tram wilde passeeren, aangereden. Hij kwam te vallen en werd met gekneusd heupbeen naar de ouderlijke woning ver voerd. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De automobilist reed door, doch het num mer was bekend. WASSENAAR Geboren: Ernst, zoon van R. E. J. Weber en A. E. Visser Hannie Dirk, zoon van D. van Laar en M. E. Schuurman Johannes Wilhelmus, zoon van N. Ouds hoorn en M. C. Zandvliet Agatha Ma ria, dochter van N. van Leeuwen en J. P. Vogels John Jacob, zoon van A. J. A. des Tombe en Jkvr. N. van Schuylenburch Johannes Dirk Nicolaas, zoon van F. G. T. Lovink en J. Zwaan. Overleden Cornelia Anna de Goe de, 65 jaren, weduwe van M. J. M. Siewe Johannes Spaans, oud 4 jaren Sophia Christina van der Noordaa. 69 jaren, echt- genoote van C. J.' J. van der Boor. Ondertrouwd: H. E. A. van de Velde en Jkvr. .J. W. E. van der Does de Bije P. H. Noordover en M. Ruigrok van de Werve. Getrouwd: C. Schoonderwoerd en J. E. A. Brandt H. Nort en A. M. Moltma- ker H. A. Winckel en N. Marbus J. Bakker en B. C. Kouwenberg R. de Metz en M. E. van Scherpenzeel. Gevestigd: A. A. Baar, R.K., onder wijzeres, uit Maastricht, Rijksstraatweg 477 C. Beesems en zoon, R.K., zonder beroep, uit den Haag, Ammonslaantje 23 J. P. M. Boost, geen, leeraar, uit den Haag, Kat- wijkscheweg 42 P. Crezee, G.K., zonder beroep, uit den Haag, Buurtweg 153 J. Dermois. N.H., dienstbode, uit Onstwedde, Groot Hoefijzerlaan 5 C. van Diggelen, N.H., dienstbode, uit Scheidam, Raadhuis laan 4 J. Dinkela, G.K., dienstbode, uit Zuidhorn, Duinrell 1 P. den Duijn, N.H., arts, uit Amsterdam, van Zuylen van Nije- veltstraat 140 A. C. van Geldorp, R.K., dienstbode, uit Voorschoten, Victorialaan 3 A. Graf, Vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Bloemcamplaan 1 C. P. Groe nendijk, R.K., religieuse, iut Bloemendaal, Eikenlaan 35 J. A. Havenaar, N.H., dienstbode, uit Benthuizen, Raaphorstlaan 1 N. Just, Vreemd, Isr., zonder beroep, uit Ween en, Wittenburgerweg 26 A. P. De nieuwe Rijksweg bij Sassenheim Het gedeelte van den rijksweg Den Haag Amsterdam via Schiphol, dat bij Sassen heim aanvangt, zal a.s. Zaterdag 25 dezer in gebruik worden genomen. De opening van dit weggedeelte zal zonder eenige plechtigheid geschieden. van Kesteren, R.K., dienstbode, uit den Haag, Beukenlaan 7 A. Kurzmann, Vreemd. Ev„ dienstbode, uit Wilhelmshorst (Did.), v. Calcarlaan 8 J. van der Laan, N.H., dienstbode, uit Meeden, Schouwweg 104 J. R. A. Lange en gezin, geen, zonder beroep, ui den Haag, van Zuylen van Nije- veltstraat 152 P. C. van der Hulst geb. Langerak, R.K., zonder beroep, uit Zoeter- woude, Ammonslaan 42 C. J. W. Noor dendorp en gezin, geen, uit den Haag, Storm van 's Gra vensand e weg 53 B. J. Oldenhof, R.K., bleeker, uit Zwolle, Molen weg la M. M. van Puffelen, geen, dienstbode, uit den Haag, Bothaplein 26 J. C. Rus en gezin, N.H., adj.-directeur Gewst. Tarwe Organisatie, uit Schagen, Santhorstlaan 46 D. Schlecnter, Vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Schouw weg 78 J. W. Schokking. N.H., zonder beroep, uit den Haag, Lange Kerkdam 64a M. A. Schottee de Vries, N.H., zonder beroep, uit Laren N.H., Schouwweg 72 M. C. Schouten, R.K., dienstbode, uit Noordwijkerhout, Stoeplaan 4a G. E. H. Seipgens, R.K., verpleegster, uit den Haag, Santhorstlaan 13 E. C. Sloots, R.K., dienstbode, uit Eindhoven, Bremhorstlaan 5 J. Soesman en vrouw, N.I., vertegen woordiger textielgoederen, uit Rotterdam, Cornelis de Wittstraat 3 4G. F. M. Stib- be, geen ingenieur, uit Bloemendaal, Berk- heistraat 40 L. J. Turfboer en vrouw, N.H., zonder, uit Rijswijk (Z.-H.), Backers- hagenlaan 10a S. Turfboer, N.H., zonder beroep, uit Rijswijk (Z.-H.), Backersha- genlaan 10a J. M. van Uum, R.K., dienst bode, uit Bergh, Wittenburgerweg 180 A. van Varik, N.H., dienstbode, uit Riet veld, Wassenaarscheslag lb C. M. Varke- visser, N.H., dienistbode, uit Katwijk, de Lus 6 J. J. van der Velde en vrouw, geen, chauffeur, uit den Haag, Gr. Haese- broekscheweg 46 A. C. Vooren, R.K., dienstbode, uit Rotterdam, Wittenburger weg 112 J. van de Wijer, R.K., dienst bode, uit Ginneken c.a., Eikenlaan 35 A. Wiérsma, geen, dienstbode, uit West- dongeradeel, Victorialaan 4. Vertrokken: H. Kaufhardt naar den Haag, Elandstraat 39 B. C. Kouwenberg naar den Haag, Perenstraat 154 E Fleit- mann naar Duitschland A. M. E. Holl- mann naar den Haag, Theresiastraat 119 A. A. van Benten naar Leiden, J. v. Gooijenkade 1 F. Blankespoor en \touw naar Arnhem, J. de Wittlaan 151 S. de Ruiter naar Strijen H. Terpstra naar den Haag, L. Beestenmarkt 114 Wed. A. C. v. d. Pol geb. Welsink naar den Haag, Java- straat 31 H. A. Winckel en vrouw naar den Haag, van Lansbergenstraat 62 J. C. Janzee en gezin naar Overschie, Schie- damscheweg 56 J. Verzoom naar Aspe- ren, Voorstraat A 81 M. E. de Metz-geb. Schepenzeel naar den Haag, van Stolkweg 17 G. Weyschedé en gezin naar Leiden, Plantsoen 59 D. H. E. Bouwman naar N. O. I. A. M. van Berkel naar Alkema de, Roelofarendsveen B 348 L. Balceszak naar den Haag, Bilderstraat 27 A. Goe- rinen gezin naar den Haag, Vreeswijk straat 753 E. S. Lichtenberg naar den Haag, Raaphorstlaan 8 M. M. Smidts naar den Haag, Mient 511 M. Timmer mans naar Veen (N.B.), Wielstraat 101 C. Vlieland naar Katwijk, Kerksteeg 32 P. Linse naar den Haag, Juliana van Stol berglaan 18 M. den Ouden geb. Seipgens naar den Haag, Thorbeckelaan 13 J. A. Bockling naar Gendringen, Megchelen 95 A. P. N. de Bont naar Oirschot A 14 W. W. Diedrich naar den Haag, Schenkkade 235 E. W. Fortuijn naar Batavia C. van Egmond naar Rijnsburg, Heerenweg 17 E. Jacoby naar den Haag, Belgische plein 24 M. van Iterson naar Rijnsburg, Voorhouterweg 23 K. Hönscheid naar den Haag, Frankenstraat 19 Th. Leeb naar den Haag, Sophialaan 2. De ziekentrein van de Limburgsche Bedevaart haar Lourdes is Woensdag vertrokken. Z.H. Exc. Mgr. Lemmens, die de reis mee maakt, begroet de zieken, die uit alle deelen van Ne derland zijn samengeko men. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Cornelis Gerardus, zoon van Gerardus Cornelis van Es en van Jo hanna Cornelia Smits. Ondertrou 'd: Petrus van der Voort, oud 56 jaar, wonende te Amster dam met Hendrica Johanna de Water, oud 52 jaar. Gehuwd: Steven Noorlander, oud 21 jaar met Pieternella Broer, oud 19 jaar. Jan Cornelis Geel, oud 32 jaar met Lumi- na Smitt, oud 20 jaar. Ingekomen: Van Hazerswoude, A 245, Wilhelmus M. van der Zon, landarbei der, Hoorn 79. Van Schiedam, Prof. Kam. Onneslaan 134b, Joseph Weber, sui kerwerker, Toussaintstraat 50. Van Hil versum, Soetsdijkerstraatweg 14, Hendri- ka Wijsman, zonder beroep, Raadhuisstr. 106. Van Utrecht, Reggestraat 29, Anne ke Swart, huishoudster, Julianastraat 67. Van Haarlemmemeer, Sloterweg 499, Aaltje Kloek, dienstbode, Machineweg 12. Vertrokken: Naar Zwammerdam, Utr. Straatweg 65, Johannes Griffioen, kaaspakhuisknecht, Steekterweg 150. Naar Rotterdam, Pendrachtstraat 17a, Pie- ter van der Helm, broodbakkersknecht, Stationsstraat 42. Naar 's-Gravenzande, v. d. Kasteelstraat 106, J. W. Goedhart en gezin, los arbeider, Toussaintstraat 17. AARLANDERVEEN Van den hooiwagen gevallen. Giste renmorgen is de arbeider C. Koenekoop, werkzaam bij den landbouwer Karsemeijer van een geladen hooiwagen gevallen. Of schoon de man hevige pijn in den rug hud, kon de ontboden geneesheer geen gebro ken ledematen constateeren. BOSKOOP GEMEENTERAAD. Woensdag kwam de Raad der gemeente Boskoop in een spoedvergadering bijeen ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot het treffen van eenige voorzieningen ter bescherming van de instandhouding en de bruikbaarheid van wegen binnen de be bouwde kom der gemeente. Naar aanleiding van dit voorstel volgde een korte discussie. Ten eerste over een ingekomen schrijven van den heer A. Ab- benbroek over moeilijkheid, uitzonderingen enz., wat de voorzitter aanleiding gaf om den Raad voor te stellen het College van B. en W. te machtigen om kwesties op te lossen, hetgeen wordt aangenomen. De heer Loef verklaart er zich niet tegen, doch meent alleen te moeten zeggen, dat deze uitzonderingen geen regel mogen worden, zoodat de bekrachtiging van het besluit verloren zou gaan. De heer 't Hart meent er den nadruk op te moeten leggen, dat deze verordening ook gehandhaafd zal worden door streng toe zicht: waarbij ook de heer Boekraad zich aansluit. Hierop antwoordt de voorzitter, dat reeds een rijksambtenaar en een weeg toestel door het Rijk ter beschikking zijn gesteld. De heer v. Gelderen stelt voor om ook het begin der B.C.-straat vrij te stellen in verband met de overscheping van planten in het verzendseizoen. Nadat de voorzitter toezegt, dat van de hem toevertrouwde machtiging tot oplos sing van kwesties een bescheiden gebruik zal worden gemaakt, en de leden van het College geen gekke sprongen zullen te zien krijgen, wordt het voorstel aangenomen zonder hoofdelijke stemming, en de verga dering gesloten. Personalia. Voor het eind-examen der Christelijke Kweekschool te Nijmegen is geslaagd de heer J. Jongejan. KOUDEKERK Gevestigd: Abraham van der Voorst en gezin B46 van Hazerswoude. Janne tje van Varik en Dirk van der Hoorn B46 van Hazerswoude. Martje Spruit en Willemijntje Burggraaf C3 van Hazerswou de. Vertrokken: Hendrik Harteveld naar Overschie, Kleiweg 197. Cornelis H. v. Wetten naar Zoeterwoude B46. Arendje C. Duiker naar Rijnzaterwoude, Heeren weg 12. Antje Schellingerhout naar Al phen aan den Rijn, Bloemhofstraat 27. Elsje J. Hoogeveen naar Alphen aan den Rijn, Hoorn 430. Hendrik Mak en ge zin naar Valkenburg (Z.-H.) Comman- deurssteeg 1. Jan Mak naar Bergam bacht A79. LEIMUIDEN Personalia. Voor het middenstandsdi ploma is geslaagd de heer D. C. van Kints. LANGERAAR Personalia. Voor het middenstandsdi ploma is geslaagd de heer P. J. van Rijn. MEIJE DE INBRAAK IN DE PASTORIE. Aangaande de inbraak in de R.K. Pas torie, waarvan we onlangs melding maak ten, kunnen we nog mededeelen, dat het TER AAR '.V Eerw. Heer J. Zuyerveld. De eerw. heer J. Zuyerveld, van de Orde der Kruisheeren, die op 25 Juli a.s. de H. Priesterwijding hoopt te ontvangen. door de politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat er totaal geen vingeraf drukken van de inbrekers aanwezig wa ren en, aangezien de brutale indringers niets hebben meegenomen, zal het resul taat van de opsporing dezer personen wel tot nihil uitloopen. We kunnen nog ver melden dat de werkkamer van den Pa stoor naast het slaapvertrek is gelegen, en dat de deur, welke deze twee kamers ver bindt, op 'n kier stond. De indringers wa ren echter brutaal genoeg om deze deur dicht te doen en er eenige stoelen voor te plaatsen. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Te Amsterdam slaagden aan de R.K. school voor Maatschappelijk werk, onze plaatsgenoote mej. L. Otten, voor aanteekening wijkverpleging. TER AAR Personalia. Voor het Diploma Vesti gingswet, afgenomen te Utrecht door de R. K. Middenstandsvereeniging, slaagden onze plaatsgenooten, de Gebr. P. en L. Akerboom. De eerste augurken. Gisteren werden aan de Centrale veiling de eerste augurken aangevoerd door den tuinier J. v. d. Hoorn J2n. WOERDEN Personalia. Voor het eind-examen van de Chr. Kweekschool te Nijmegen is ge slaagd de heer L. H. van Eekeren. ZEVENHOVEN DE LOONEN DER LANDARBEIDERS IN DEZE OMGEVING. Zaterdag bijeenkomst in Ter Aar. A.s. Zaterdag, 25 dezer zullen ten ge meentehuize te Ter-Aar bijeenkomen ver tegenwoordigers van werkgevers (veehou ders en landbouwers) uit die gemeente, Nieuwveen, Nieuwkoop, Leimuidenen van hier, onder leiding van den Rijksbemidde laar prof. mr. Josephus Jitta, teneinde den Minister van Economische Zaken van ad vies te dienen, of verplichte arbitrage moet worden opgelegd. Het betreft hier een loongeschil voor de landarbeiders; deze laatsten wenschen verhooging, de werkgevers houden zich aan de nu geldende loonen. Een schaap gevonden. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat een gevild schaap was gevonden. Het verkeerde in staat van ntbinding. Vermoed wordt, dat iemand zich op gemakkelijke wijze, en in ieder geval zonder betaling van keurloon, zich van het beest heeft willen ontdoen. ZOETERWOUDE VAN EEN HOOIWAGEN GEVALLEN. Ongeluk met doodelijke afloop. In de vorige week viel de 66-jarige landbouwarbelder J. L. van een hooi wagen. Het ongeval liet zich aanvan kelijk niet ernstig aanzien, doch de toestand van den gevallene werd steeds ernstiger en gisteravond is de heer J. L. aan gevolgen overleden. Rectificatie. Onder de gediplomeer den voor de E.H.B.O. stond gisteravond genoemd de heer P. C. Paardekooper Pz., dit moet echter zijn P. C. Paardekooper Az ZWAMMERDAM Personalia. Voor het eind-examen Bis schoppelijke kweekschool te Beverwijk is geslaagd de heer Th. van Dijk. FINANCIËN EN ECONOMIE OVERNEMING VAN DE SPAARNE BANK Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Handel-Maatschappij N.V. een meer derheidsbelang verworven in de Spaarne Bank N.V. te Haarlem. Het ligt in de bedoeling, dat het bedrijf van laatstgenoemde instelling in dat van ce Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. wordt opgenomen. In verband daarmede is de Nederland sche Handel-Maatschappij N.V. bereid tot 1 Augustus a.s aandeelen in de Spaarne Eank N.V. over te nemen tot den koers van 110 pet. onder aftrek van notazegel. Door de Spaarne Bank N.V. is tegen 8 Juli as. een algemeene vergadering van aandeelhouders bijeengeroepen met als punten van behandeling: 1. Voorstel tot ontbinding der vennoot schap. 2. Machtiging aan den liquidateur tot overdracht van het bedrijf aan de Neder landsche Handel-Maatschappij N.V. Reeds met ingang van morgen zal de Ne- derlandsch Handel-Maatschappij N.V. kan toren openen in de gebouwen van de Spaarne Bank N.V. te Haarlem, Beverwijk en aan het Damrak te Amsterdam. Als agenten van de Nederlandsche Han del-Maatschappij N.V. te Haarlem zullen fimgeeren de tegenwoordige directeur van de Spaarne Bank N.V., de heer mr. Th. J. M. A. Westerwoudt, en de heer mr. Ph. A. Lijleveld, thans agent van de Nederland sche Handel-Maatschappij N.V. te Nijmegen. De laatste zal op 25 Juli a.s. in functie tre den. ZOUTGEHALTE EN SMAAK VAN BOTER. Het Algemeen Zuivel- en Melkhygië- nisch Weekblad schrijft, dat men thans in Nfeuw-Zeeland vooral de aandacht vestigt op het verband tusschen smaak en zoutge halte van boter. Men doet dit des te meer, omdat men hoopt, dat ook Duitschland weer als een vrij belangrijke afnemer van Nieuw-Zeelandsche boter zal gaan optre den en men daar alle klachten over een te zouten smaak wil zien te vermijden. Het is toch bekend, dat in Duitschland ongeveer 50 procent van de boter onge zouten wordt gegeten en dat het overige deel gemiddeld slechts 0.5 procent zout be vat. In den loop van twintig jaar is in Duitschland dit zoutgehalte van ongeveer 2 percent tot 0.5 percent teruggeloopen. Men schrijft deze vermindering van het zoutgehalte ten deele toe aan den aan drang van medische zijde om toch niet meer zout te nuttigen dan voor het li chaam noodzakelijk is. Nog steeds neemt in Duitschland het gebruik van ongezou ten boter toe. Uit Engeland kreeg men vrij veel klach ten, dat Nieuw-Zeelandsche boter vaak te veel een zoutsmaak bezat, dat ze al te har tig was. Bij een onderzoek naar de oorza ken van deze klachten vond men bij che mische analyse boter met inderdaad eao hoog zoutgehalte, maar ook boter met een normaal zoutgehalte, waaraan toch bij het proeven onbetwistbaar een te zoute smaak moest worden toegekend. Men stelt zich nu voor, het aantal klach ten over een te zilten smaak, voor zoover deze door een te hoog zoutgehalte wordt veroorzaakt, te doen verdwijnen door het maximaal toegelaten percentage zout voor exportboter in het algemeen te verlagen en daarnaast den export van sterker ge zouten boter alleen naar die landen toe te staan, die speciaal een dergelijk product wenschen, zooals b.v. de Vereenigde Sta ten van Amerika. Moeilijker te voorkomen zijn die geval len, waarin men over een te zouten smaak klaagt, terwijl toch geen ahnormaal hoog zoutgehalte bij analyse wordt gevonden. In deze gevalle blijkt, dat bij de boterbe- reiding min of meer ernstige fouten zijn gemaakt. Het Algem. Zuivel- en Melkhygiënisch Weekblad geeft daaromtrent enkele tech nische beschouwingen. Wij vermelden daarvan, dat boter, bereid uit een sterk zuren room, een sterkeren zouten smaak bij een gelijk zoutgehalte geeft, dan boter, bereid uit zoeten of slechts licht zuren room. Hoe zuurder de room, hoe minder zout men moet toevoegen om een niet te zout product te krijgen. Ook de kwaliteit en de toestand, waar in het zout zich bevindt, wanneer het wordt gebruikt, oefenen een duidelijken invloed uit. Zoo heeft men gevonden dat zeer hard en droog zout gemakkelijk tot een klacht aanleiding kan geven, dat de boter bitter zou smaken. Het spreekt vanzelf, dat eveneens een ongelijkmatige zoutverdeeling tot klach ten over een te zilten smaak kan leiden. Uitgesproken: G. Zuurdeeg, bierhandelaar en limo nadefabrikant te Leiden, Lange Mare 35a; cur. mr. W. Hugenhol te Leiden. Weduwe L. T. Kulk-Spaanderman te Leiden, Stationsweg 55, handelende on der den naam Café-Restaurant „Zomer- lust"; cur. mr. L. Spreij te Leiden. C. M. van der Beek, bouwonderne mer, Rollandslaan 89, Haarlem. Cur. mr. L. S. Römelingh, Haarlem.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10